Sinema salonunda karalık ortamda telefonu en son parlakta açandan, salonun klimasının bozuk olmasından, ses sisteminin adam gibi çalışmamasından, görüntünün 540p den hallice olmasından, 1 liralık mısır 20 liradan satılmasından, su için 10 lira vermekten insanlar o kadar memnun ki devletimiz gösterime giren filmin 5 ay boyunca TV ve Dijital platformlarda gösterilmesini yasaklamış...
https://webrazzi.com/2019/10/22/yeni-yonetmelikle-sinema-filmleri-dijital-platformlarda-en-az-5-ay-sonra-izlenecek/

Yeni yönetmelikle sinema filmleri, dijital platformlarda en az 5 ay sonra...

22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” yayımlandı ve yürürlüğe girdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

South Parkın bu sezon 2. bölümünde çin ve ticaret temalı bir bölümü var. Bölüm de bir noktada bizim ülkeden bir kare gözüküyor. Bölümü izlemeyenlere spoiler falan olur diye üstün körü de bir ayrıntı vermiyorum ama ülke imajinı düzeltmemiz zor olacak gibi. Buna ek olarak bölüm 10 gün falan önce çıktı, bundan sonra yaşanan Blizzard - Hong Kong olayları da bu bölümü baştan sona onaylar nitelikte olmuş. İzlemeyenler, soğuk kalanlar olabilir south park'a ama trump'ın seçim zamanından bu yana kim ne olursa olsun göndermeler yapıyorlar. Suriye savaşına da göndermeler bekliyorum, özellikle Call of Duty çıkışıyla beraber sosyal medya üzerinden bir baskı olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

#steam #oyunöneri
Geçtiğimiz günlerde steam kütüphanesi yenilendi ( beta ) ondan önce de oyun öneri ve tanıtımları için ufak çaplı güncelleme gelmişti. Hangisi ile geldi bilmiyorum ama oyunlarda "Yok Say" seçeneğine güncelleme gelmiş. Başka bir platform'da oynadığınızı belirtip, oyuna benzer oyunların gözükmesini sağlayabiliyoruz. Çok güzel bir özellik olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#steam
Yeni Steamden bir görsel paylaşmak için durum açtım. Bu yeni kütüphaneye sahip olmak için ayarlardan betaya geçmeniz gerekiyor diye biliyorum. Diğer sayfalarda bir değişiklik yok, sadece kütüphane değişmiş.
Ek: Kategorilere de dinamik sistemi gelmiş. Bu sayede hem inen oyunları ayrı kategoride gösterirken, yeni oyun indirdiğimizde otomatik olarak o kategoriye girmesi sağlanmış. Favori sekmesi var, orası şuan kapatılmıyor. Kapatılmazsa bitmiş oyunlarımı oraya taşıma niyetim var.
Bir oyun aynı anda 2 kategoride gözükebiliyor. Yani oyun hem bitmiş listemde , hemde dinamik olarak ayarladığım diğer inenler listesinde gözükebiliyor. Hoş olmuş o kısım. Şimdilik sadece favorilerin kapanmamasını sevmedim. Oyun seçer gibi kategorileri de büyük menüden ( sağdan ) seçebiliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Kulaklık #KZ #ZS10Pro
Bir aydan uzun süredir PC'de kullandığım kulaklık bozuldu bir hafta sonrasında da telefonda kullandığım kulak içi kulaklık. Bu sürede kenarda para biriktirip uygun bir şeyler ararken doların 5 küsür olması ile çin ürünleri dışında neredeyse hiç bir alternatif bulamadım. En son bir kaç gün önce Koss KPH30i almak istedim massdrop üzerinden ancak yeni vergi sisteminden öğrendiğim kadarıyla %20 gümrük vergisi vermek yetmiyormuş. Bu tarz ürünler aynı zamanda ÖTV kapsamına da girdiğinden sonradan bir %20 daha vergi kesiliyormuş. O fiyatlara çıktıktan sonra bir de bekleme süresi falan derken ali express gibi çin sitelerine bakayım dedim. Genelde incelemelerini takip ettiğim bir youtube kanalında görüpte pek ilgilenmediğim KZ ZS10 Pro kulak için kulaklıklarla karşılaştım. Çoklu driver'a sahip kulakları pek sevmem, genelde iyi ses vermeleri için çok yüksek donanıma ihtiyaç duyuyorlar ve tasarımlarının iyi olması gerekiyor diye biliyordum. Aynısı bu marka içinde geçerli zira kendilerinin bir kaç senedir pek çok benzer ürünleri çıkmış, başarısız olanları, kötü tepki alanları üretimden çıkarmışlar. Bu kulaklıklar 1+4'lük bir tasarıma sahipmiş. Rakamlar hatalı olabilir ama Arkada bir tane 10'luk Dinamik sürücü, onun önünde 4'lü armature ( türkçe karşılığı tam olarak ne bilmiyorum ) bulunuyor. 4'lü sistem 2 şerli paketler halinde söyle bilirim. Her 2'li paketin ses aralıkları farklı. Yani kulakta 3 farklı ses seviyesi için driver bulunuyor. Dinamik sürücünün arkada olması beni üzer diye düşünüyordum ancak şunu hemen belirteyim, inanılmaz ötesi bir bass veriyor. İnanılmazdan kastım, kafayı sarsan, kulak zarını hop hop hoplatan cinsten değil. Orada ayrı bir noktadan o bassın çıkıp kulağınıza geldiğini çok net duyuyorsunuz. Hiç bir sese dokunmuyor, vokalleri öldürmüyor, geri kalan her yer yerli yerinde ama aynı zamanda bass'ta hiç bozulmadan geliyor. Özellikle bass gitarı perküsyon gibi tempo tutup arka planı dolduran şarkılar değilde daha agresif şekilde kullanılan yerlerde inanılmaz zevk veriyor. Elektronik müzikte kullanılan basslarda aynı zevki almayabilirsiniz, zira o kadar güçlü değil. Piyasada extra bass şekilde satılan ürünler daha iyi sonuç verebilir. 7-40000 hz aralığında çalışması da bence bunu doğrular nitelikte, tek yada daha büyük driver ile 4-5 hz'lere düşen bir kulaklık daha uygun bence o müzikleri sevenlere. Tizler konusunda ise 4'lü armature hem iyi hem eh işte dedirtiyor. Vokallerde çok kaliteli ses verirken, ses biraz daha uç noktalara kaçınca sanki bozulmalar yaşanıyor gibi. Pürüzsüz akan bir nehirde taş çıkıntısının yaptığı gibi bir anda işleri değiştiriyor. Ölümcül diyebileceğim bir sorun değil ama akıcılığı bozduğu bir gerçek, referans kulaklıkta biraz bass isteyen insanları üzebilir ama.
Bunlara ek olarak ekstra hifi sayılabilecek bir ekipman ile kullanmıyorum ve bu yorumlarım bir kaç saatlik kullanıma ait. Telefonda ses seviyesini %60-80 arası tutmam gerekti, %50 ve altında kesinlikle ses kalitesi düşüyor, yeterli beslemeyi yapmak şart. PC'de çok sorun olmadı kalite %20-30 larda da kendini hissettirecek detaylara sahipti.
Bundan önce kullandığım kulaklık Philips TX1'di. Çoğu şarkıdan çok çok daha güzel sonuçlar aldım KZ ZS10 Pro ile. Ama her şarkı için aynı şeyi söyleyemem. Bazı şarkılarda beklemediğim detayları duymaya başladım, alıştığım şarkıdan farklı gelen noktalar yada iyi ki buraları gizlemiş dediğim noktalar oldu. Bass konusunda da elektronik müziklerde o kulak titreten bassların gitmesi biraz hissiyatı değiştirdi ama genelde metal müzik dinleyen birisi olarak çok üzüldüğümü söyleyemem. Ses genişliği olarak çok dar bir kulaklık değil ama eski kullandığım AD500X'in yanına yaklaşamaz. Yaklaşmasını da pek beklemiyordum gerçi ama referans olarak open-back kulaklığı alırsam %20'si kadar falan anca bir geniş sağlıyor.
Kullanış açısından, mikrofonlu modelini aldım, şarkıları değiştirebilmek ve jack çıktığında play tuşu olarak kullanabilmek için. Ses kalitesi biraz düşüktü ama dediğim işlevleri yerine getirebiliyor. Kanca kısımları çok iyi ancak dışarı kullanımdan sonra daha net konuşabilirim, denemelerimde kablonun sürtünme sesi gelmedi ve büyük boyutlu olmasına rağmen kulağıma çok rahat oturdu. İlk kez kulak içi kulaklık kullanıyormuş gibi kulağımda bir şey olduğunu hissettiriyor ama zamanla alışılır gibi duruyor. Zira kulağı aşağı çeken bir ağırlığı yok, yerlerinden oynamıyorlar.
Oyun olarak sadece Hunt Showdown'ı denedim. Daha önce yazdığım hani tizlerde biraz uçukluk, bir farklılık var dediğim konu burada avantaj sağlıyor. Diğer oyuncuların yürüme sesleri çok net şekilde duyuluyor ve yön tayini yapmak çok zor olmuyor. Bence oyunlar için gayet başarılı bir kulaklık.
Ses yalıtımında pek bir deneyimim olmadı zira sesi hep yüksekte tutmam gerekiyor. O seviyede yalıtım olasa da olmasa da dışarıyı duymak zor oluyor ama müzik çalmıyorken, sadece kulaklık takılı olduğu konumda dışarıyı duyabilirsiniz. %100 bir yalıtım sağlamıyor ama orası kesin.
Kutu içeriğini biraz zayıftı, Bir kaç ortalama seviyede kulak ucu ve kablosu dışında bir şey çıkmıyor. ( Kulaklık kablosu çıkabilen cinsten, daha yüksek ekipmana sahip olanlara gümüş kablo öneriyorlar forumlarda ).
Bir kaç saatlik deneyim ile güzel bulduğumu söyleyebilirim. Rahat sayılabilecek, ses kalitesi üzmeyen, detayı bol ve bassı çoook hoş bir kulaklık olmuş. Metal sevenler bence radarlarına alsınlar. Ürünü N11 üzerinden aldım, amazondan ucuzdu çin sitelerine yakın fiyattaydı. 339₺ gibi bir rakama aldım. Yazıda hatalar olabilir ve bu yazım sadece ilk bir kaç saatlik kullanımda, normal bir kullanıcı gözüyle yazıldı. Hi-fi, audiophile gibi kulak bilgim, yada müzik terimlerine hakimiyetim yok terimsel hatalar varsa kusura bakmayın. Bana göre kulaklık bir tık daha iyi ekipman istiyormuş, spotify-youtube'dan daha yüksek kaliteli müzikleri hak ediyormuş gibi geldi. Benim dinlediğim müziklerin çoğu tidal gibi platformlarda olmadığından pek dert etmiyorum ama oraları kullanan flac kullanan birisinin yorumları daha doğru olabilir. Sorusu olan varsa bilgim dahilinde cevaplayabilirim. Buraya kadar okuyan varsa geçmiş olsun!
Ek not: Bu kulaklığı ararken Tin T2-T3 ve Final Audio Design E3000, CCA gibi marka-modeller ile çok karşılaştım. Dileyenler onları da araştırabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13
 • Supermaniac @supermaniac

  Ben de Phillips tx2 kullanıyorum da, bu kz'leri de merak ediyorum. Bir aylık harçlığımı gömüp alsam mı acaba. Bu arada ben de metal dinliyorum çoğunlukla.

  • TwoCenk @twocenk

   Philips TX1 den ben memnundum ama Siyah olan 1 sene, beyaz olanı daha az dayandı. Kablosu ile birleşme noktaları çok çabuk soyuluyor büyük ihtimal sorunu o. Fiyat konusunda yorum yapamam ama kulaklık beni üzmedi diyebilirim. TX1 kadar bass'a sahip değil ama onun gibi vokalleri öldürmüyor.
   Ürünü bence listeye alıp incelemelerine bakın.

 • Mesut Akyıldız @akyildizmesut53

  Ben de aliexpress ten bluetooth aksesuarıyla almıştım bir ay önce. Başlarda kulağımda durmuyordu cihaz. Sonralarda alıştım. Ses seviyesini %60-70 den sonraya çıkartamıyorum o kadar yüksek ses veriyor bt da olmasına rağmen. Ses ve bassları gayet yeterli benim için. Belki daha sonrada silikonlarını değiştiririm kutudan çıkanlar pek hoş değil çünkü. Telefon olarak op7 pro da bu deneyimi yaşadım başka bir cihaz da kullanmadım.

  • TwoCenk @twocenk

   Ben biraz eskimiş mi5 ile sesi açmam gerekiyor. Daha kaliteli bir telefon yada cihaz ile beslemesi daha rahat olacağından, daha düşük ses ayarında da güzel sonuçlar alınabilir.
   Silikon olarak tin t2'nin mavi tıpalarını bulabilirsem denicem ama ontarz tıpalar bende çok baskı yapıyor.
   BT aparatı hangi modeli aldınız, son çıkan bt5 olanına çok iyi diyorlardı, bende o ses kalitesini jack'a göre arttıra bilir.

 • Mesut Akyıldız @akyildizmesut53

  TRY 112.56 42%OFF | AK KZ kablosuz bluetooth 5.0 APTX HD Yükseltme Modülü Tel 2PIN KZ ZS10 Pro/ZST/AS06 /AS10/AS16/ZSN PRO ZSX C10 TRN
  https://s.click.aliexpress.com/e/L2SA7oVTN bu modeli almıştım

 • xsoldier @xsoldier

  Ben bu kablodan satın almıştım https://tr.aliexpress.com/item/1000006554527.html dip sesi fazlaydı. yeni bt5 destekleyen kabloyu bilmiyorum. Yakın zamanda fiio btr1k satın aldım amazondan her şeyi ile 65 dolar tuttu. 9 günde geldi ABD'den. Btr1k USB DAC olarak da kullanılabiliyor.

  Benim aldığım kablodaki chip'in SNR'si 75db'ymiş. bt5'li kablodaki chip'in SNR'si 96 db olarak gözüküyor. Dip ses olayını çözmüşler gibi. https://supp.iczoom.com/images/public/20181122/1542855947673008220.pdf

  • TwoCenk @twocenk

   BT5 ( galiba 3. versiyonu bluetooth kabloların) için çok başarılı diyorlardı. Benim telefonumda BT5 yok diye biliyorum ama genel olarak bir iyileşme olduğu söyleniyordu. PC içinde kulaklık almam gerekmese BT5 temin edip yorumlayabilirdim ama bütçeyi ayarlamak zor olur şuan için.

2 haftadır teknoseyir mobilde kapanamayan reklam var. 20 kere sayfa yenile, başka siteyi gez-gel, yok gitmiyor. Sorun telefonla falan mı alakalı yoksa herkes plus olduğundan bu çıkmıyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Geçen gün kulaklık aradığım için bir durum yazmıştım, pek ilgi olduğunu söyleyemem ama mass dropta şöyle bir kulaklık var. Amazon fiyatı 30 dolar olan kulaklık 20 dolara düşmüş ve bir gün içinde indirimi bitiyor. Bildiğim kadarıyla bu indirim dönemi bittikten sonra ürünler kargolanıyor.
https://drop.com/buy/koss-kph30i
Genel olarak retro görüntüye sahip bir kulaklık, yarı açık bir formu var, hafif olması ve ses kalitesi ile ünlü. Genel olarak 4/5 üzeri bir kulaklık deniliyor. Bankamatik sorun çıkarmazsa ( ödeme indirim dönemi bittikten sonra yapılıyor ) bir kaç haftaya elime ulaşacağını düşünüyorum.

Drop: Passions lead here (formerly Massdrop)

Join our community of passionate people to find and follow your interests. Discover innovative products, made possible by the collective wisdom of our users.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#teknoöneri
Bu yaz hem PC'de kullandığım kulaklık hem telefonda kullandığım kulaklık bozulduğundan bütçe dostu bir arayışa geçtim. Philips TX1 kullanıyordum ilk aldığım 1 sene 2. si 6-9 ay gibi bir süre dayandı. Malzeme kalitesi zaten üst düzey değildi ama sesi çok iyi olduğundan tekrar riske girip almıştım. Ancak şuan kulaklıkların kablolarının bir süre sonra kopması, temassızlık yapması ve bir tarafının büyük ihtimal nemden bozulmasından sıkıldığımdan telefon için en azından tere dayanıklı bir kulaklık arıyorum. Kablolu model pek bulamadım, kablosuz model olarak Anker Soundcore Spirit X'i gördüm, 209₺ gibi fiyatı var, turk telekom koduyla 25₺ ekstra bir indirim alabiliyorum galiba. Kullanan, duyan oldu mu? Hemen hemen bütün kulaklık yorumlarında 1 - 3 - 6 ay içinde bir taraftan sesin gelmesi duruyor deniliyor. ( Koss KCS75 vardı aklımda, onda da benzer malzeme kalite sorunları olduğu söyleniyor )
Ses kalitesi iyi olan ve dayanıklı bir kulaklık önerisi olan var mı? Sennheiser cx 200 Street II'leri tekrar piyasaya çıkmış ama ses kalitesi artık çok yavan gelecektir diye korkuyorum.
Hepsiburada ürün linki; https://www.hepsiburada.com/anker-soundcore-spirit-x-bluetooth-5-0-spor-kulaklik-ipx7-suya-dayaniklilik-12-saate-varan-sarj-siyah-a3451-p-HBV00000GH8IY
Not: PC içinde kulaklık önerilerine açığım. Tercihim open-back yada on-ear dışarı ile bağlantımı kesmeyen modeller. ATH AD500X kullanıyordum onun padleri ile Superlux yarı açıklara yada bir miktar para biriktirip Philips SPH9500 alma gibi hedefim var, USB ses kartlı modelleri düşünmüyorum zira hemen hepsinde dip gürültüsü olacaktır oda beni rahatsız ediyor. Şimdiden teşekkürler.
Not 2: Kulaklık ile Mick Gordon - Rip & Tear dinleyemediğim taktirde benim için çöp klasmanına giriyor.

Anker Soundcore Spirit X Bluetooth 5.0 Spor Kulaklık - IPX7 Fiyatı

Anker Soundcore Spirit X Bluetooth 5.0 Spor Kulaklık - IPX7 en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap