#TurkNet te internet hem gitti hem gitmedi. İzlediğim Twitch yayını, oynadığım oyun sorunsuz devam etti ama yeni safya, steam, discord her şeyde bağlantı koptu.Yayında ki chatteki bütün TürkNet'lilerde oldu bir kaç dakika sürdü. İlginç bir şeydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

#GeforceNow ücretsi olarak kullanıma açılınca denemeden olmazdı. Deneyip bir local kayıt aldım. Görüntü kalitesi, internet kullanımını görmek isteyenler bakabilir. Dakika 23:23'te internet kullanımı var, dakika 30 dan sonra hızlı bir aksiyon. Aralarda manzalar vs bakabilirsiniz. ( Ücretsiz sürümde 1 saat oynama seansları ayarlıyor, 26:50'de kalan süreyi gösteren arayüzü görebilirsiniz. )
DooM 2016 ile baktığım ayarlarda GPU Tesla P40 24GB Vram'e sahip ekran kartı kullanılıyor. Her girişinizde steam üyeliğini girmeniz gerekiyor. Yaptığınız ayarları kayıt yapmadığından dx11'den dx12'ye geçiş yapamadığım için Metro Exodus'ta RTX deneyemedim.
Oynanış olarak normal PC'de V-Sync açmış gibi bir gecikme dışında pürüzsüz oynanıyordu. Görüntü kalitesi 720p 60 fps 3k bitrate twitch yayınları gibi diyebilirim. Daha iyi bir internet ile çoğu oyun oynanabilir seviyede. İlk izlenim olarak kabaca böyle diyebilirim.
Geforce Now'ın Stadia'dan üstün yanı olarak destekli steam oyunlarını çalıştırması. Kütüphanenin bir kısmını oynayabilmek güzel oldu. Oyunu indirmeden denemek için çok güzel bir şey. Demo kavramına yeni bir boyut getirebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=4bM8K9rUhXI&feature=youtu.be

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Philips #SHP9500 kulaklık hakkında ufak bir ilk izlenim ve AT AD500x ve KZ-10Pro ile mini çaplı bir kıyaslama yazısı yazamaya çalıştım. Yazımda ve terim hataları olabilir, spotif ve youtubedan şarkı dinleyen, oyun oynayan, anakartın ses kartını kullanan birisi olarak yazdım. Öyle Hifi mifi şeyleri beklemeyin... Türkçe pek içerik yok merak eden araştıran olabilir, internette yabancı yorum çok ama Türkçe pek yok. Bu yazı sadece ilk bir kaç saatlik deneyim üzerine bir değerlendirmem olacak. Öncelikle kulaklık arkası açık ( open back ) olduğundan herkese göre değil. Otobüste kullanamazsınız ve odada yanınızda birisi var ise hoparlör gibi ses verir. Ev ortamında dışarıyı duyabilmek, oyun içi konuşmalarda kapalı kulaklığın getirdiği o baş ağrısını yaşatmaması için konfor odaklı aldım. Bu konularda kesinlikle çok iyi, daha önceden aldığım AD500X ile konfor konusunda çok yakın diyebilirim. AD500X'in 3D wing diye tabir ettikleri sistem daha hoşuma gidiyordu ama kendilerinin kablosunun tak çıkar olmamasının sonucu kaybettiğimden SHP9500'e yöneldim. Kendisi standart 3.5mm jack tak çıkar bir kabloya sahip. V-moda Boom Pro gibi harici mikrofonlar ile oyuncu kulaklığına dönüşme imkanı sağlıyor istediğiniz daha kaliteli bir kablo ile de değiştirebilirsiniz.
Pad kısmı ise 7 CM kadar bir genişliğe sahip. Kulağın dış süngere teması çok büyük değilse imkansız ancak derinliği o kadar fazla değil, kulak iç driver yerine hafiften temasa sahip ama kalın bir kaplama olduğundan çok rahatsız etmiyor. Saatlerdir kafamda hafif bir sıcaklık hissi var onun dışında ağırlık ve baskı konusunda yokla var arası. Kafa kısmında ise çok güzel bir süngerimsi destek var. Pad ve bu sünger çok sıkı bir kumaş ile kaplı ve maalesef değiştirilemiyor. Değiştirmekten öte çıkarıp, yıkayabilmek iyi olurdu. Ancak malzeme dokusu çok sıkı olduğundan bir keskinlik yaratmıyor. Kulaklık kısımları katlanamıyor ama çok güzel bir hareket sistemi var, kulağa oturmada sorun yaratmaz.
Ses konusunda iki kulaklığı aklımda kaldığınca karşılaştırdığımda ise AD500X bir kaç gömlek üstün diyebilirim. AD500X bass vermek için gereksiz bir çabaya girmiyor ve çok daha geniş bir ses veriyordu. SHP9500 ise çok daha tiz bir ses ile beraber bass vermeye çalışıyor. Open Back isteyip, hafifte olsa bass isteyenler için iyi bir alternatif olabilir ama verdiği bass olmasa da olur diyeceğiniz seviyede. Bazı şarkılarda çok iyi iken, bazılar da keşke olmasaydı dedirtti. Ancak tiz sesleri diye bileceğim sesler inanılmaz keskin. Aşırı iyi bir pozisyon bilgisi veriyor. AD500x kadar geniş değil ama çok daha keskin. Bu durum oyunlarda farkını gösteriyor. CS:GO'da yaptığım denemede sağ - sol ayrımının ötesinde saat 1-2-3 yönü diye ayrım yapabilecek kadar net ses verdi. Sanal 7.1 saçmalığı bunun yanına bile yaklaşamaz.
Ev ortamında dışarı ile bağlantısını kesmeden, oyun oynamak isteyenler, oyun yada canlı yayın sırasında bol bol konuşanlar için önerebilirim. Oyun dışında ise ortalama civarı bir sesi var. Amaç sadece müzik dinlemek ise daha önceden buna benzer ilk izlenim yazdığım KZ ZS10Pro'yu öneriyorum. SHP 9500'ü PC'de %50 üzerinde kullanınca besleyebildiğimi düşünürken KZ daha düşük miktarlarda da gayet olumlu sonuç veriyor ( telefon SHP9500'u denemedim ama KZ mi5 ile tam performansını %70 civarı seviyede veriyordu ) ve daha güzel bir bass dengesi var. Klasik müzik ve caz dışında müzik türleri seviyorsanız KZ ZS10Pro kesinlikle çok daha iyi tercih olacaktır. Dışarı ile bağlantının bir önemi yoksa da PC için fena değil. Kulakiçi olduğundan çok dar bir bölgeden ses veriyor, oyun ve klasik müzik dışında üzmez. Hele fiyatının yarı yarıya olduğunu düşünürsek. Şans verilmesinde fayda var.
Benim için 2. önemli konu vokal kalitesiydi. Oyun ve müzik dışında internet yayınlarını uzun süre izleyebilmek aradığım kriterdi. Burada vokal performansı olarak AD500X ile kafa kafaya diyebilirim. Müziklerde içindeki vokallerde ise aklımda kaldığına göre 1-2 tık daha iyi. O bahsettiğim birazcık daha bass verme çabası vokallerde kesinlikle zenginlik katıyor. KZ ise bu seviyelerin yakınında geçemez. Onun ilk izleniminde de belirttiğim gibi telefonların fotoğraflarında yaptığı gibi gereksiz bir keskinleştirme var. Bazı yerlerde kulak tırmalıyor, gerekli doğallık kayboluyordu.
Dip Not 1 : Amazon.com Kargo ve Aramex Kargo.
Ürünü amazon üzerinden aldım. Bütün vergiler önceden çekildi. ( Gümrük + ÖTV gibi bir miktar ile %40 civarı vergi çıktı ) Kargo önce amazon merkezine daha sonra aramex merkezine ulaştı. Aramex merkezine ulaşınca sizden kimlik bilgilerini isteyen bir mail geliyor. Bu mailden sonra ürün Dubai üzerinden ülkeye giriş yaptı. Daha sonra ürün yurt içi kargo ile komşuma ( dedemin kardeşi kendisini dedem diye söylemiş, alan kısımda dedesi olarak geçti ) verildi. Kimlik bilgisi onaylama kısmında ve ülkeye aktarım konusunda 2 kere mail ile bilgi istedim. Bu süreçlerde 2 gün boyunca bir değişiklik olmamıştı, mail sonrası bir kaç saat içinde hareketlenme oldu. Bu zamanlarda kimlik bilgim ulaştı mı, ürün gümrükte mi gibi sorular sorarak işlemi hızlandırmak mümkün. İstanbul içinde yurt içi kargoya verildiğine dair en ufak bir bilgi verilmedi bana. Onuda söylemekte fayda var.
Dinlerken çok güzel dediğim bir kaç şarkıyı da ekleyeyim.
https://www.youtube.com/watch?v=NLV1ZkbQvoA - Nightwish - Sleeping Sun (2005 Version)
https://www.youtube.com/watch?v=mVf2EeTMNJo - VNV Nation - Illusion
https://www.youtube.com/watch?v=hrx0EJRPyT0 - Yavuz Çetin - Dünya
Dip Not 2 : DooM 2016'da bu da sınıfta kaldı... Ya şarkılarda bir problem var yada benim ses kartı yetmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni Xbox'ın PS4 Pro ve Xbox One X ile yan yana görüntüsü deniliyor;
https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aDg6Eed_700bwp.webp
Resim bir türlü gözükmedi bir tane daha eklemeyi deneyeyim 😀
Dip Not 2: IGN'in yaptığı bir maketmiş ancak, diğer konsolar ile yan yana görmek kafada oluşan buzdolabı algısını kesinlikle değiştiriyor. Resim bozulur diye altta yorumlarda ilgili video'yu görebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım #Ryzen
Ryzen 2600 - MSI x470 Gaming Plus ve Corsair CMK16GX4M2B3200C16R Ram'leri kullanan bir arkadaşta ilginç bir sorunla karşılaştım. Belki başına gelen birisi vardır.
Ram'ler Tek tek kullanılınca 3200Mhz'da çalışıyor, Çift olarak takılınca ne yaptık, ne ettik. 2133 Mhz'in üzerini göremedik. Bios'tan ayarlar yapınca da hiç bir şey değişmiyor. Bir bilgisi olan, başına gelen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

RDR 2 Steam 5 aralık için duyuruldu; Oyun indirimlerden sonra çıkacak gibi, Ocak ayı gibi kış indirimleri ile Epic Store fiyatı gibi 240'lara düşebilir. ( 299 ile çıkarsa diye yaptığım bir yorum )
https://twitter.com/RockstarGames/status/1199712823775023107

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sinema salonunda karalık ortamda telefonu en son parlakta açandan, salonun klimasının bozuk olmasından, ses sisteminin adam gibi çalışmamasından, görüntünün 540p den hallice olmasından, 1 liralık mısır 20 liradan satılmasından, su için 10 lira vermekten insanlar o kadar memnun ki devletimiz gösterime giren filmin 5 ay boyunca TV ve Dijital platformlarda gösterilmesini yasaklamış...
https://webrazzi.com/2019/10/22/yeni-yonetmelikle-sinema-filmleri-dijital-platformlarda-en-az-5-ay-sonra-izlenecek/

Yeni yönetmelikle sinema filmleri, dijital platformlarda en az 5 ay sonra...

22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” yayımlandı ve yürürlüğe girdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

South Parkın bu sezon 2. bölümünde çin ve ticaret temalı bir bölümü var. Bölüm de bir noktada bizim ülkeden bir kare gözüküyor. Bölümü izlemeyenlere spoiler falan olur diye üstün körü de bir ayrıntı vermiyorum ama ülke imajinı düzeltmemiz zor olacak gibi. Buna ek olarak bölüm 10 gün falan önce çıktı, bundan sonra yaşanan Blizzard - Hong Kong olayları da bu bölümü baştan sona onaylar nitelikte olmuş. İzlemeyenler, soğuk kalanlar olabilir south park'a ama trump'ın seçim zamanından bu yana kim ne olursa olsun göndermeler yapıyorlar. Suriye savaşına da göndermeler bekliyorum, özellikle Call of Duty çıkışıyla beraber sosyal medya üzerinden bir baskı olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

#steam #oyunöneri
Geçtiğimiz günlerde steam kütüphanesi yenilendi ( beta ) ondan önce de oyun öneri ve tanıtımları için ufak çaplı güncelleme gelmişti. Hangisi ile geldi bilmiyorum ama oyunlarda "Yok Say" seçeneğine güncelleme gelmiş. Başka bir platform'da oynadığınızı belirtip, oyuna benzer oyunların gözükmesini sağlayabiliyoruz. Çok güzel bir özellik olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap