#Nvidia #Driver #MetroExodusPCEnhanced
Bugün sabah GFE üzerinde yeni driver uyarısı aldım. Metro Exodus PC Enhanced Game Ready yazıyor kabak gibi, driver'ı indirdim, 60 küsür GB oyunu indirmek için boş alan açtım SSD'de, oyunu indirdim. Sonuç, oyun bana driver uyarısı çıkan kartı desteklemiyor. Sadece RTX'te çalışıyormuş. O zaman neden Game Ready Driver diye bana uyarı geliyor? Nasıl bir saçmalık bu anlamış değilim. Nvidia'a supporta sorduğumda "Yaygın olarak kullandığımız bir reklam" diye cevap verdiler.
Olan benim 6 saatime, sildiğim warzone'a oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GeForceNever
Bu işin bütün sorumlusu Basındır arkadaşlar.
Bu ilk piyasaya geldiğinde yapılan tek yorum: Düşük Ping ve TL ile oyun keyfi. Şuna buna alternatif olacak. Haberleriydi. Şimdi basın neden suçlu;
1-) Fiyat açıklanmadan önce, herkes kafadan sallama fiyatlar yaptı. Yurtdışında böyle ise bizde xbox gibi yerel fiyat olsa, yıldızlar arası seyahat icat edilse aylık/haftalık fiyat X olur. Konsol fiyatı - Ekran kartı şu kadar. Bunun yanında deve de kulak kalır.
gibi haberler çıktı. Belli bundan rahatsız olunduğu için bazı büyük yayıncılara, "arkadaşlar türkiye burası, kur mur falan derken fiyat XTL altı zor olur hea bakın üzülmeyin" pompası başladı.
2-) Fiyat açıklandı, X++ Çıktı fiyat, hizmet adının hakkını verecek şekilde. Fiyatı açıklayan sponsorluk anlaşması alan kişi, "beğenmeyen yurtdışından oynar YAHE" dedi. Kendim duydum bunu. Peki bu iki olay oluduktan sonra biz ne öğrendik?
1-) Yahu meğer bu GeforceNow Rusya-Japonya vs gibi ülkelere de girmiş. Oralarda da fiyatlar fazlaymış.
Bir tane bile basından birisi, fiyatlar açıklanana kadar bakın oralarda da böyle, bize de öyle gelir demedi. Ben duymadım görmedim. Bu nasıl oyun "basını" ? Hiç biri bunu gidip araştırmadı mı gerçekten. Yok şu fiyat yok fiyat denirken, olan örneklere bakılmadı mı?
( Sen niye bakmadın? Diyenler olursa, elimde ki sistem hali hazırda yetiyor, bu tarz online şeylere merak dışında bir ilgim yok. )
Fiyat açıklandıktan sonra, basına atılan Tweetler ile HABER aldığımız durum sonucu neyse dedi pek çok kişi. Bir çoğu 50TL olsa falan gibi laflar etmeye başladı, büyük bir kısmı yurtdışından oynamaya devam dedi.
2-) ŞAAAAK bir gece mail, yurtdışı kullanımı yasak. HAYDAAA nasıl olur? İlk gün açıklanırken, SPONSOR yayıncı bile beğenmeyen yurtdışından oynanır demedi mi? ŞAAAK e arkadaş Rusya ve Japonya'da aynısı olmuş???? Yerli firma aktif olunca, Nvidia desteği kesiliyormuş... Basın şaşkın, böyle bir şey mi olabilir? Sponsor yayıncı istifa eder, basın 2 tane ingilizce çeviri, 3 basın bülteni okuma dışında yapabildiği en iyi şeyi yapmaya başlar. LİNÇ. Kusur bakmasın kimse ama bütün sorun basındadır. Bu balonu şişiren onların oturup hiç bir şey yapmaması. Yüz binlere hitap ederken en ufak bir sorumluluk sahibi olmamasıdır. Eğer gördüğünüz, duyduğunuz birisi var ise bu bilgileri daha önceden haber eden, araştıran, uyaran beni bilgilendirirseniz sevinirim. Bende takip edeyim onları.
En ufak bir araştırma yapma, büyük oyunları yurtdışı incelemesi / reddit genel görüşü çıkmadan incelemeye kork. Kötüye kötü diyeme, linç ile milletin gazını almaktan başka bir işe yarama. Ama sponsor kızar diye laf edeme. Ne işe yarıyor bu basın?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

HDD'nin sorunları, gürültüsü vs derken 2. SSD almak şart oldu. Elimde hali hazırda hor kullanılmış 850 evo ile 870 evo'nun samsung içindeki benchmark sonuçları resimde. z97'de m2'ler pek gelişmiş olmadığından ve sata işimi gördüğümden almıştım. Galiba 22 gb ( 500 gb versiyonu için ) tampon belleği ile resimdeki benchmark sonuçlarını verebiliyormuş. ( Netteki araştırmalarım o yönde, 22 gb sonrasıda 300 civarına düşüyor hızı, 500 gb üzerinde böyle bir limit oluşmuyormuş ) Fiyat olarak hepsiburada da 475 liraya geldi ki James Donkey 480gb'lar 390-440₺ arası dolaştığı dönemde fazladan 20gb'ı da düşününce iyi geldi. Over Provision ile %6 boşluk bırakınca 437G boş yer kaldı. Bununda tamamını doldurmamak gerekirse 420 GB lık kullanım alanı sunuyor diyebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Spotify veya benzeri müzik platformlarını kullananlardan ricam olacak. Kullandığınız platformda Dark Tranquility - the gallery albümü var mı? Benim spotify ımda 1 haftadır yok. Sinirlerimi bozuyor bu durum. Manowar'ın en güzel şarkıları yok. Farklı bir platforma geçiş yapmayı düşünüyorum. Özellikle metal müzik sevenlerin önerisi varsa sevinirim. ( Hem PC hem telefondan kullanmak iyi olur, öncelik telefon )

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 34

TurkNet te interneti giden var mı? ( İstanbul / statik ip )
Düzenleme: TürkNet 1 saatin sonunda bölgesel alt yapı sorunu olduğunu siteye ekledi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım Sözde yıldırıma dayanıklı modemim yıldırım çarpmasından sonra internete bağlanmıyor. TurkNet sitesinde VAE offline gözüküyor. Bunun nedeni modem bozulması mı yoksa bölgesel bir sorun olabilir mi? VAE offline gözükmesinden bir anlam çıkarabilir miyim diye soruyorum. Modem önerisi yapabilecek olan varsa sevinirim. Online dersler başladı önümüzdeki hafta bir indirim ile bulmam lazım. VDSL, wifisi eh işte olan, yıldırıma sözde değil, özde dayanıklı modem önerilerinizi bekliyorum. Bütçe oldukça kısıtlı gözüküyor, olabilecek en makul üründen seneyi çıkarmam gerek.
Ek: @umtk Twitch yayınındayken obs ile alakalı şeyler yarım kaldı. Kusura bakma.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OyunGündemineMalzeme https://www.dreamhaven.com/news/announcement
Blizzard kurucularından ve bir önceki CEO'su Mike Morhaime'ın altında 2 oyun stüdyosu açılmış. 2 Ekibin başında da Blizzard oyunlarında üst düzeyde çalışmış isimler var. Stalker'ın çaycısı vakası değil gibi.

Dreamhaven Announcement - Dreamhaven

Mike Morhaime teams up with industry veterans to launch Dreamhaven™
BeğenFavori PaylaşYorum yap

RTX 3080 Neden kötü bir kart;
Kart Nvidia'nın iddia ettiği şekilde 2080ti'tan hiç bir konuda 2 kat ( %100 )hızlı değil. Bir iki oyunda, belli başlı ayarlarda ( özellikle 10GB Vram'i geçmeyecek şekilde ) %80 daha hızlı. Bu bir kaç oyun dışında ise %20-40 arası değişen değerler var. RTX 2080'den ise %60-80 civarı hızlı. Yani burada da 2 kat hız farkı yok. RTX'li oyunlarda ( quake 2 ) 2 kat fark görülebilir. Görülebilen tek nesil farkı da burası.
İster CPU darboğazı, ister oyun moturu yetersizliği dersiniz ama 2080ti gibi bu kartta 1080p ve 1440p ile alakası olmayan bir kart. Tek amaçları AAA oyunları 4k'da çalıştırmak. 1440p'de çok akıcı oyun oynatıyor, rekabetçi oyunlarda beni öne çıkarır diye düşünmeyin. Türkiye'den Frankfurt'a en güzel alt yapı 40 Ms ping ile bağlanıyor, 120 FPS ile 240 FPS arası 0.4 MS fark var. Fiziksel olarak bu kadar farkı ihmal edersiniz. Ek olarak hiç bir zaman sonradan işlemeye sokan köşe yumuşatma gibi grafiksel ayarlar bu tarz oyunlarda açılmaz. Bunlarda input lag'a sebep olur. Yani 1080p ve 1440p için bu iki kart GEREKSİZ. ( AAA oyunları 120 FPS üzeri oynamak isteyen, kitlemek isteyenler bu kartları hala seçebilir, ekran kartı ve işlemci hiç bir zaman %100'e ulaşmazsa ise 5 MS gibi input lag'da düşmeler gözüküyor. )
Kartın amacını belirledik 4K, 4K'da rakipsiz duruyor. Ama değil. 4K demek Yüksek Texture demek. Bunun işlenmesi ve depolanması büyük sıkıntı. Nvidia DLSS ile bunu çözmeye çalışırken bir yandan Direct Memory ile farklı adımlar atılıyor Konsol ve Microsoft cephesinde. Bu kartın 10 Gb Vram olması düşündürücü. Çıkan sızıntılarda 16 gb versiyonu çıkabileceği de düşünülün ce 16 Gb Vram li 3080 Super - 3080 Ti gibi bir kart 4K'da kesinlikle ezip geçecektir. Bu kartın ilk eskiyeceği yer düşük Vram'idir. Çünkü şuan da bile eskidi. DooM Eternal testlerinde 2080ti ile 3080'i kıyaslarken Vram'in 10 gb'ı geçememesi sağlanıyor. Burada %80'lik hız farkı çıkarken, Bu sınır geçecek ayarlarda fark %50'lere düşebiliyor. Daha 1. günden %30'luk fark oluştu. Önümüz deki yıllarda yeni teknolojiler ile belki direct memory ile unreal engine'in yeni versiyonları ile optimizasyonu kötü, büyük texturelar ile ambalajlanmış oyunları kaldırıp kaldırmayacağı şüpheye giriyor.
1.9 kat fazla FPS/watt söylemi de tamamen hayal dışı. Kağıt üzerindeki %100 performans artışının olmadığını gördükten sonra ve samsung üretiminin zayıflıkları da eklenince bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı zaten ama yapılan bütün testler de bunu kanıtlıyor. Watt/performanstaki kazan 1.9 katın çok altında. ( gelişme yok diye anlaşılmasın, söylenen değerler ile uzaktan yakından alakası yok )
Özetle bu kart ileriye dönük 4k sistemler için ideal değil, 1080-1440p için aşırı fazla. Bir kaç RTX oyununda nesil farkını ortaya koyabilen bir kart olmuş. 1440p, çok üst düzey ekranı olup, senelerce değiştirmek istemeyen birisi alabilir ama geri kalan hiç bir durum için ideal değil. RTX ile yayın yaparım, kafam rahat eder diyen birisi içinde iyi değil. Hiç bir platformda 1440p oyun yayını yapılmıyor. 1080p En büyük yayın platformu twitchte hala sorun. Native 1080p ekran olmadan yapılacak yayınlarda görüntü kaybı kaçınılmaz. Bu kart yerine 3070 alınıp, kalan para ile üst düzey bir mikrofon ile yayınlara çok daha fazla şey kazandırılır.
Kişisel değerlendirmemdir, isterseniz kedi ve ciğer benzetmesi kurabilirsiniz. Gördüğüm testler, olabilecek senaryolardan çıkardıklarım bunlar. Bence 3070'in performansları beklenip, onu almakta fayda var. ( Döviz alarak kur farkında etkilenmeyebilirsiniz ama ek vergi gelir mi bilemem. )

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 27
 • Player 1 @player-1

  Performans farkı %80 değil, %30 diyorsunuz ama bu piyasada %30 bile az bir rakam değil. Öyle ki karşılaştırılan kartılar 2080 ti ile 3080 ti değil; 2080 ti ile düz 3080. Yani yeni neslin tepe modeli değil. Bahsettiğiniz gibi ilerde 3080 ti veya 3080S'i yakında görebiliriz. Sonuç olarak yeni nesilde ciddi bir performans artışı var ve yeni neslin kartları geldikçe de bu fark korunacak gözüküyor.

  Bu durumda 2080 ti sahiplerinin asıl beklemesi gereken kart 3080 ti veya 3080S gibi görünüyor. Ancak bu kartların çıkışını beklerse elindeki kartın fiyatı iyice düşebilir.

  Nvidia yeni nesilde; önceki neslin üst seviye kartlarına sahip insanları, ciddi ciddi elindeki kartı bu nesle bir an önce geçirmesi konusunda ikna etmiş gözüküyor. Bu da Nvidia'nın yeni nesildeki başarısını gösterir. Çünkü normalda önceki nesil sahipleri kart değiştirmek için 2 sonraki (4080 ti gibi) nesli bekler.

  • TwoCenk @twocenk

   RTX 2080 20 eylül 2018, RTX 2080ti 27 eylül 2018'de çıktı. Duyuru tarihleri aynı. Yani benzer şekilde tepe model. Sözlerimden performansı kötü anlamı çıkmasın. Hedef kitleye göre çıkardığı kart kötü. 4K'da günü kurtaracak ama geleceğe yönelik soru işareti bırakan, kendini 1440p kartı yapmış. FPS değerleri yükseldikçe oluşan %30-%80 farklar aslında kıyaslama için doğru veriler değil. Input lag farkı bakılmalı her zaman. 2080ti 100 FPS , 3080 130 FPS aldığı durumda kıyaslayınca aradaki fark 3 MS bile değil.

 • TeknoStil @teknostil

  2080Ti'dan daha hızlı GPU'yu 2080Ti'dan görece daha uygun fiyata mı veriyorlar? Evet. 🙂
  Olay bitmiştir. Kaldı ki her firma iş pazarlamaya gelince bahsettiğiniz gibi davranıyor. AMD'de Nvidia'dan farklı değil. 🙂
  Evet, beklentinin altında kaldı ama sonuç olarak kayda değer bir ilerleme var bence.
  Neyse ya boşverin hocam, zenginler düşünsün bunları. Kaç sene önce aldığım GTX1060'ı uzun yıllar kullanacağım ben. En azından öyle gözüküyor. 😀

 • Echo @echo

  Çoğu kişi 3060 alacağına göre geçelim bu entel dantel işleri 😀 Parası çok olan alsın denesin.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Nvidia kartları bir nesil atlayarak takip edeceksin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15