Arkadaşlar, Nisan ayında Türkiye'ye dönünce bir masaüstü toplamak istiyorum. Şimdiden araştırmalara başladım. Uzun yıllar bu işlerden ayrı kaldığım için CPu, GPu piyasada ne var ne yok öğrenmeye çalışıyorum.
1. Temel amaç Fotoğraf ve Video edit; arada bir kaç araba yarışı oynarım ama çok da gerekli değil.
2. İşletim sistemi Linux olacak. Windows belki kurarım ama çok şart değil.
3. CPU ve GPU sanırım AMD olacak. İntel ve Nvidia'ya bulaşmayacağım. Şeçme aşamasında zaten kafam karışacak, bazı olasılıkları böyle elemek iyi olur.
4. Bütçe bin dolar civarında diyelim. Altı olursa güzel olur, çok gerekli ise biraz üste çıkılabilir.
5. Kasa çok caf caflı RGB falan gerekli değil.
6. RAM 32 olsa iyi olur sanırım, video edit için.
7. Şu yeni soğutma falan işlerinden hiç anlamıyorum, eskiden yalandan bir macun sürerdim, iş hal olurdu.
8. Overclock falan hiç anlamam ve uğraşamam.
Evet siz olsanız bu durumda ne alırdınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tayland AIS şirketinden faturasız hat aldım. 10 Mbs limitsiz İnternet, 40 lira. Yanında daha oyuncular için hızlı kotalı, 2GB hızlı YouTube gibi ekstra bir sürü şey var. Bizimkilerde her baytı gram ile tartıp veriyorlar. #Turkcell #Vodafone #TürkTelekom

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir arkadaş eski iPhone 6 Plus'unu verdi. İlk defa Apple ID oldu 🙂. Alet dokunmatikte sorunlar var. Bazen donuyor. Solda en üstte bir açma kapama düğme var. Onunla alakalı olabilir mi, o ne işe yarar?. Bir de OnePlus'ın adaptörü ile şarj edemiyorum, bu normal mi? Powerbank ile oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anladım ki, bu Çinlilerden de bi cacık olmaz. WeChat'ı yedeklemem lazım. İlla Windows olacak. Hani arkasında koskoca tencent var, karşı işletim sistemi geliştiryorsunuz, Deepin falan. Wine ile yüklüyorum, bu sefer de kablosuz bağlantıyı LAN diye algılayıp izin vermiyor. Yok abi, bunlar Huawei falan bi şey yapamazlar, mahkumlar Amarikaya..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

OnePlus6 Android 10 güncellemesi geldi, bir sürü sıkıntı var diyorlar ama dayanamadım kuruyorum.. aslında wipe cache falan mı yapsam ama her şeyi silip yüklemeye gözüm yemiyor #oneplus6 #android10

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ersoy @ersoy

  Android 10'dan ilk gol.. Tap to translate etkinleştirince o yuvarlak sürekli ekranda, yeni güvenlik politikası gereği clipboard izlemeye izin verilmiyormuş. Etkinleştirmeyince de bir anlamı yok. En çok kullandığım fonksiyonlardan biri idi. Yenine Copy'e Translate gelecekmiş, daha gelmemiş.

Özgür ile geziler srasında tanıştım.Tayland'da öğretmen olarak çalışmanın detaylarını anlatıyor. Temel koşul orta üstü, iyi bir bir İngilizce ve Üniversite mezunu olmak.

https://youtu.be/z4q41MlMcEQ

Tayland'da İngilizce öğretmeni olmak ister misiniz? Şartları neler ve maaş...

Egitim fakultesi mezunu olmanıza ya da daha once hic ogretmenlik yapmis olmaniza gerek yok. Eger Ingilizceniz varsa, cocuklarla araniz iyiyse ve farklı bir u...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Six @six

  Aylık 1100 dolar az değil mi? Türkiye'de öğretmen olarak da hemen hemen aynı parayı kazanabiliyoruz. Orada hayat nasıl, ucuz mu? Bunlardan da bahsetseymiş keşke.

  • ersoy @ersoy

   hayat artık çok ucuz değil, burası gibi diyelim.. söylerim ona da bir video çeker 🙂 ama burada amaç para kazanmaktan çok değişik bir kültürde cepten para harcamadan yaşamak diye düşünüyorum

Klibin hemen başında Kemal Sunal var 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=QqdFTPyW5L0

a-ha - Forever Not Yours (Official Video)

Official music video for a-ha - "Forever Not Yours" from 'Lifelines' (2002) 🎼 Listen to more a-ha here https://lnk.to/ahastrm 📺 Watch all the official a-ha v...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bundan iki ay önce Asus WT425 kablosuz farenin Asus Ultrabook/Manjaro'da çalışmadığını yazmıştım. Garip olan Android telefon ve Samsung TV'de çalışıyordu. Epey uğraştıktan çalıştıramayınca TV'de kullanıyordum.

Bu sabah tarih öncesi Asus Eee PC çalışıyor mu diye baktım. Lubuntu yüklü. Aklıma geldi fareyi taktım.. çalıştı. PC'ye döndüm hayır.. Hemen bir USB'ye Lubuntu kurup PC'de denedim.. olmadı 🙁 USB'ye Manjaro kurup Eee'de deneyecektim 64 bit engeline takıldım.

O arada son gelişmeler nasıl diye USB'ye Mint yükleyip PC'de açınca yine şu fareyi deneyeyim dedim.. hop.. çalıştı. Aman çalışana dokunma dedim. reboot ile asıl sistem Manjaro'ya geçtim, evet fare çalışmaya devam etti, port değiştirdim, yine kapatıp açtım.. önce direndi ama sonra çalıştı ve şu an 2.4 fare olarak devam ediyor, markayı algılamadı. #fare #kablosuzfare #mouse #Linux

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar böyle bir SSD var, buna nasıl bir kutu alıp, USB falan, bilgisayara bağlamak gerekir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap