Merhabalar. Mevcut bilgisayarımdaki ekran kartını güncellemek istiyorum. Sistemde ASUS PRIME B450M-K modeli anakart, 600W 80 Plus güç kaynağı ve AMD Ryzen 5 2500X işlemci var. Almak istediğim ekran kartı da MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming 8GB. Almak istediğim ekran kartı ile diğer bileşenler uyumlu çalışır mı? Yani güç kaynağı yeterli mi, işlemci ile çalışırken darboğaz yapar mı? Bu konuda teknik bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Epic Games GTA V hediyesiyle adını sağır sultana bile duyurdu sanırım. Hiç bu camiayla işi olmayan arkadaşlarım bile bir şekilde duymuşlar. Bunca tantanaya rağmen bir şekilde haberi olmayıp alamayan kalmış mıdır acaba?

#akış #TümAkış #ücretsizoyun #GTAV #GTA5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • POfficer @jepping

  Çokta ilgisi olmayan son gün haberi olup yarın alırım diyen birileri olmuştur muhtemelen ha alamadıkları için de üzülmezler onlar. 😀

 • erdem @ec

  donanım haberde hedefı 500 hesap olan arkadas ınancı buyuk bu konuda. elbet duymayan alamayan 500 kısıye satmayı planlıyor.

  • Faruk @faruk

   Ayıptır ya bu kadarı da.

  • Faruk @faruk

   Sizden duyunca internette biraz bakındım, ortalık hesap satandan geçilmiyor. Hakikaten bu kötü niyeti engellemek mümkün değil. Adamlar şu durumu bile fırsata çevirmişler. Yazıklar olsun. Buradan alamamış olanlara hediye gibisinden vermek istemiştim fazladan aldıklarımı ama vazgeçtim. Şimdi gelip isteyen olursa bu fırsatçı namussuzlardan ayırt etmem mümkün değil. Ya gelip benden isteyip başkasına satarsa. İyilik yapmak bile bu namussuz herifler yüzünden imkansız hale gelmiş.

  • erdem @ec

   @faruk kesın satarlar bedava vermeyın. en azından yuz yuze tanıdıgınız bırılerıne hedıye etmeye calısın.

  • Faruk @faruk

   @ec Kesinlikle vermeyeceğim, vazgeçtim. Şahsen tanıdıklarımdan almayan varsa onlara hediye veririm.

 • Faruk @faruk

  Ben de birkaç tane fazladan aldım kaçıran olursa veririm sevinir insanlar diye. Millet ticarete dökmüş yazık.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   Bence bu kadarı da ayıptır. Ben bir tane aldım.

  • Faruk @faruk

   @kgk Öncelikle ücretsiz, tamamen hediye verme amaçlı fazla aldığımı tekrar hatırlatayım. Oyun 1 haftalık süreyle ücretsiz dağıtıldı bu dönemde hastalık, seyahat, bulunduğu yerde internet erişimi olmama vs gibi sebeplerden bu fırsatı kaçırmış insanlar illaki olacak. Benim amacım bu tarz arkadaşlara elimdeki imkan dahilinde hediye sunmaktı ama ölücü tayfa sağolsun şu an o arkadaşlarla ölücü tayfayı ayırt edemiyorum. Bu sebeple sadece yüz yüze görüştüğüm çevreme dağıtma kararı aldım. Kendi ahlak yargılarıma göre ayıp bir şey yaptığımı düşünmüyorum ama görüşünüze de saygı duyuyorum.

 • Nakahella @nakah

  Bazen bizim ve çevremizin haberi var diye herkesin haberi var sanıyoruz ama öyle değil maalesef. Oyun dünyasının tamamının almış olması mantıklı değil hiçbir şekilde. 🙂 Mutlaka haberi olmayan, alamayan, sonradan haberi olanlar olmuştur.

Disco Elysium'un yapımcıları hangi dili resmi olarak görmek istiyorsunuz diye oylama yapıyormuş. Bu siteden Türkçe diline oy verebilirsiniz; https://internationale.zaumstudio.com/

#akış #KonuDışı #OyunGündemineMalzeme

Disco Elysium

Community translations
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  Peki oy verenlerin çoğunun korsan indirecek olması.

 • Faruk @faruk

  Hocam korsan da olsa öyle başlayıp para kazanmaya başladığında satın alma alışkanlığı edinen kitle oyun camiası için önemli bir ekonomi oluşturuyor. Ben de öğrencilik zamanlarımda korsan oyun oynamıştım ama sonrasında oynadığım o oyunları tek tek satın aldım. Pek çok kişinin de böyle bir süreçten geçtiğini düşünüyorum.

 • Temp 🔴 @temp

  @faruk Türkçeye oy verdim, teşekkürler. Bu oyun özelinde satılıp satılmaması önemli değil ama bizim o 4-5 dil seçeneği arasında Türkçe olarak yer almamız önemli diye düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar,

Karantina günlerinin de etkisiyle arkadaşlarla biraz nostalji yapalım dedik. Online multiplayer şekilde Half-Life, Counter Strike oynamak istedik. Steamde bizim nostalji talebimize en yakın 1.6 sürümleri var sanırım. İndirdik steam üzerinden bağlanamadık. İp bulup console ekranından connect komutuyla bağlanmaya çalıştık olmadı. Biz aslında 1.5 sürümlerini oynamak istiyorduk. Steamden olmayınca internetten 1.5 sürümlerini bulup Hamachi üzerinden bağlanıp oynamayı başardık ama 5 kişi ile sınırlı bir ağ kurulabiliyor. Daha fazla kişi ile kurmak için 49 $ istiyor. Yazılıma para verme konusunda sıkıntı yok ama ülkedeki kur durumu sebebiyle 300 liraya yakın bir parayı hem de 1 yıl için bu sebeple harcamak istemiyorum. Yapmak istediğimiz uzaktan sanal ağ kurma işini daha ucuza çözme yolunu epey araştırmama rağmen ben bulamadım. Teknik konularda yetersiz olduğum için de bulamamış olabilirim bilmiyorum ama bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

#TeknoYardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 21
 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  Bizde epey uğraştık ama hamachiyle başaramadık. Siz nasıl bir yol izlediniz ?

  • Faruk @faruk

   Vallahi biz de pek çok problemle karşılaştık ama çözdük. Öncelikli olarak en önemli konu ağa katılacak kişiler Hamachi programını yakın zamanlarda kurmalı yoksa ip numarasının ilk iki bölmesi aynı olmuyor ve bu birbirinize bağlanmaya çalıştığınızda son kısmında (class c) yazan aynı ağda olmadığınız şeklinde bir hata almanıza sebep oluyor. Mesela ben Hamachiyi kurdum benim ip numaramın ilk iki bölümü 25.144..... diye başlıyor, arkadaşım da benden birkaç gün sonra kurdu onun ilk iki bölümü de 25.145.... ile başlıyor. Bu durumda bahsettiğim hata mesajını alırsınız. Bu sorunu çözmek için içine sahte ip yazılmış bir txt dosyası oluşturma tarifi yapılmış internette ama benim işime yaramadı. En güzeli oyuna katılacak tüm kişiler bilgisayarda eğer yüklüyse Hamachi programını kaldır diyecek ve ilk gelen ekranda "Önceki kullanıcı ayarlarını sıfırlama" tikini işaretleyip programı temiz bir şekilde kaldıracak. Sonra da aynı anda olmasa da yakın zamanlarda programı kurup login olacak ve ilk iki bölüm aynı ip başlangıçlarından oluşacak. O durumda problem büyük oranda çözülüyor. Yine hata aldığımız zamanlar da oldu ama oyun eski olduğu için mi yoksa farklı kişilerdeki farklı ayarlardaki bilgisayarlardan mı kaynaklı bilemiyorum. O durumlarda oyunu kuran kişiyi değiştirin. Yani A kişisi kurduğunda hata aldıysanız B kişisi C kişisi sırayla deneyin. Biz bu şekilde bağlanmayı başardık. Aynı anda kurmanın önemini açıkladığıma göre genel olarak süreç nasıl işliyor kısaca onu da anlatayım.

   En başta bizde ağ kurarken sorun çıkarttığı için biz "Güvenlik Duvarı, Virüs programı" gibi şeyleri devre dışı bırakmıştık. Sonrasında Hamachi programını oyunu oynayacak kişiler yakın zamanlarda kurdular program içinden login olup ip sorununu çözdüler. Şimdi herhangi biri ağ adı ve şifre ile bir ağ yaratacak. Diğerleri de (malesef toplam 5 kişiye kadar) mevcut ağa katıl deyip aynı ağa katılacak. Sonrasında oyunu ağdaki A kişisi kurdu diyelim. Diğer oyuna girecek kişiler A kişisinin Hamachi programında ağda görünen adı üstüne sağ tıklayıp alt kısımlara yakın yerdeki "ipv4 kopyala" seçeneğinden A kişisinin ip numarasını kopyalayacak. Sonra Counter ya da Half Life ana ekranının en üstündeki console seçeneğine tıklayıp "connect ctrl+v" (ctrl+v daha önce kopyalanan ip numarasını yapıştırmak için, yazı şeklinde olduğu gibi yazılmayacak yani) komutu ile kurucu kişinin oyununa katılabilirsiniz. Oyun ana ekranında en üstte console seçeneği çıkmıyorsa internette "console nasıl aktif edilir" şeklinde araştırabilirsiniz. Son olarak bir arkadaşın bilgisayarında Hamachinin en son sürümünü kurmamıza rağmen program ayrı bir ağ oluşturmayı başaramadı ve kişi Hamachi içinde mevcut ağda gözükse de yanında sarı ünlem çıkıyordu. Kişinin işletim sisteminden kaynaklıydı sanırım sonra komple programı kaldırıp internetten eski ama ağ kurabilen bir versiyonunu bulduk o şekilde ağ oluşturabildi ve sarı ünlem sorununu aştık.

 • ganiemre @ganiemre

  Bu arada Half Life'ı ve hikaye modunu multiplayer oynamak için Sven Coop da kurabilirsiniz, steam ağı üzerinden klasik half life gibi multiplayer da oynayabilirsiniz ama mekanikleri biraz farklı olduğundan garip hissettirebilir
  https://store.steampowered.com/app/225840/Sven_Coop/

 • suicide @suicide

  sunucuya kurayim sizin icin 😀

 • KirbiT @kirbit

  Başkalarının sunucularına girebilirsiniz aslında
  Örneğin https://www.gametracker.com/search/cs/
  Konsoldan; Connect 111.111.111.111 gibi IP ile.
  SXE gibi koruma yazılımı isteyen sunucular oluyordu eskiden, program yüklemeniz gerekebilir.

Ya çok merak ettiğim bir husus var bilen arkadaşlar varsa bilgi vermesini isterim.
Mesele Playrix isimli oyun firmasının Homescapes, Gardenscapes, Township, Fishdom ve Wildscapes oyunlarının reklamları oyunun gerçek içeriklerini ne kadar yansıtıyor. Son oyunu pek hatırlayamadım ama diğer oyunlarının özellikle mobil reklamlarına maruz kalmayan yoktur herhalde. Reklam içeriğine bakıyorum seçimler yaparak karakterleri yönlendiriyorsun ve bu yönlendirmenin belli sonuçları oluyor ancak oyunun indirdiğimde karşıma çıkan şey dekorasyon temalı candy crash. Acaba ben bu içeriğe tahammül edemeyip daha en başlarında pes ettiğim için mi bu reklamlarda gösterilen seçim yapmalı içerik kısmını göremiyorum yoksa oyunun içinde böyle bir içerik hiç mi yok. Eğer yoksa 100 reklamdan 50 sini oluşturan bu reklamları kimse şikayet etmiyor mu ya da edemiyor mu? Şahsen ben aldatıcı reklam olduğunu düşünüp şikayet etmek istedim google bey öyle bir prosedürler silsilesi çıkardı ki önüme uğraşmaktan vazgeçtim. Bu mevzunun iç yüzünü aslını astarını bilen varsa açıklayabilirse çok sevinirim. Zira oyunun Google Play sayfasında bile reklamlardaki seçim yapmalı oyun görselleri var ama oyun içinde ben böyle bir şeye rastlayamadım. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.playrix.homescapes&hl=tr

Homescapes - Google Play'de Uygulamalar

Welcome to Homescapes! Help Austin the butler bring warmth and comfort back to his wonderful family's mansion. Come on in—adventures await you from the moment you walk in the door! Beat colorful...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bu oyunlar reklam ile bağdaşmıyor. Oyunun belirli anlarını birleştiriyorlar veyaa uydurma içerik hazırlıyorlar. Oyunun çıkması yine bir şans, son zamanlarda, reklam üzerinden indirdiğim içerikler, uygulamayı açar açmaz, yüksek paralar istiyorlar. Soy ağacı, El falı gibi bazı uygulamalar sizi dolandırmaya çalışıyorlar.

 • alaria @alaria

  Ben oynamadım oyunlarını ama yorumlarında da benzer şeyler yazmışlardı oyun gösterilenden farklı diye. Maalesef Google bu konularda çok duyarsız. Adamlar direkt kötü niyetli uygulama yapıp paylaşıyor markette kimsenin haberi olmuyor.

Arkadaşlar m2 ssd aldım ancak sahip olduğum kasada vidayı takacağım delik resimde attığım gibi olduğu için vida takamadım. Nerde yanlış yapıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Düzenleme 08.07.2019
Öncelikle sorunuma çare bulmam konusunda katkı sunan herkese teşekkür ederim. Sorunumu çözdüm. Aslında çözümün üzerinden biraz zaman da geçti ama sorunu başkaları da yaşayabilir diye nasıl çözüldüğünü paylaşmak istedim. İtopya ile çözebileceğimi düşünmüştüm ama bırakın çözmeyi sorunumu anlatabilmek için iletişim dahi kuramadım. Sosyal platformlardan yazdım olmadı, telefon ile birçok kez aradım benden önce bekleyen 32 kişi gibi sayıları duyunca kapattım. Amazonda satılıyormuş @barisatac bey sayesinde öğrendim ama maliyeti (100 tl civarı) işleviyle kıyasladığımda pek mantıklı gelmedi. Son olarak Asus servisi ile iletişime geçtim. O zaman için olumlu dönüş olamadığı söylendiğinden pek umudum yoktu kendim bir çözüm üretmeyi planlıyordum ki Asus servisinden dönüş oldu. Aynı parça değil ama benzer işlevi olan bir parça gönderebileceklerini söylediler ve ücretsiz kargoladılar. Nihayetinde parça geldi aynı parça değildi hatta parça olduğu haliyle doğrudan monte edilemiyordu. Anakarttaki deliğe takılacak kancalı kısım epeyce farklı üretilmiş ve doğrudan takmak mümkün değildi ama aynı görevi yapması için tasarlandıklarından SSD'yi arkadan desteklemesinde problem yoktu sadece anakarta girecek uç kısmını falçata ile deliğe uyacak kadar incelttim. Sıkışarak sağlam durması için deliğe göre biraz daha kalın bıraktım. Anakarta zarar vermeden çok hafif zorlayarak deliğe oturttum ve SSD'yi sabitledim. Benzer sorunu yaşayan arkadaşlara Asus servisi ile iletişime geçmelerini öneririm, gayet kibar ve çözüm odaklı yardımcı oldular, Asus teknik servisine de ayrıca teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 36
 • Emre Esen @emre-esen

  Bende aynı durumdayım asus müşteri hizmetleri ile görüştüm ilk aradığımda görsel atın yada aldığınız mağaza ile görüşün dediler.. 2. arayışımda biz vida göndermiyoruz bize anakartı gönderin dediler. Vida olsa neyse çözülür ama ne vida yükseltme başlığı var nede yükseltme başlığının takılabileceği anakarta monteli somun var.. Bir m2 ssd vida seti için çektiğimiz sorunlara bakın.. Anakartım asus prime b450m-k bu arada size nasıl bir parça gönderdiler @faruk

 • Emre Esen @emre-esen

  Çoook teşekkür ederim uğraştırdım sizleri kusura bakmayın. Cevaplarınız için tekrar çok teşekkür ederim belki işe yarar bu resimleri göndermem.

 • Emre Esen @emre-esen

  Peki Asus'un gönderdiği o aparatı takarken anakartı söktünüz mü kasadan. Bu arada gerçekten çok teşekkür ederim cevaplarınız için umarım banada bir güzellik yaparlar.

 • Hüseyin Erdem ÜNAL @erdem0020

  yapmıyorlar. sorununu anlamaya bile çalışmıyorlar sanırım. defalarca m.2 için civata yuvasının anakart üzerinde bulunmadığı ve herhangi bir civatanın anakarta takılamayacağını söylememe ve görsel paylaşmama rağmen bana m.2 civatası göndermemiz için 40 tl ödeme onayı yapmanız gerekmektedir diye cevapladılar. en son durumu anladıklarında civata artı plastik aparat için (o civata illa gelecek) 40 tl ödeme onayı şeklinde cevap yazdılar. neyseki sorunumu satın aldığım firma gönderdiğim mail'e yanıt dahi vermeden ürünü kargolamış elime geçince sürpriz oldu. yalnız o aparat gelene kadar m.2'yi kullandım. arkası boşta kalsa da kıçı havada olsa da çalışıyor. bilginize..

Merhabalar arkadaşlar,
Bilgisayarım için ssd bakarken altta linkini verdiğim Intel 660P 1TB bir m2 ye denk geldim biraz araştırdım hakkında farklı farklı yorumlar var. Verdiğim linkteki sitede fiyatı da diğer sitelere göre baya uygun. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
https://www.nanokatalog.com/Intel-SSD-660p-Series-1-TB-PCI-Express-30-M2-SSDPEKNW010T8X1-Solid-State-Disk-SSD,PR-1211988.html?gclid=CjwKEAjwue3nBRCCyrqY0c7bw2wSJACSlmGZ0hp1PvGiUrPutCj3rEK-AWPywa4MDmgD9RUPVp04IhoCqaHw_wcB

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknolojik gelişmeler ve donanım incelemeleri konusunda elindeki imkanlarına oranla oldukça iyi içerikler üreten birini keşfettim. 9.5 km mesafeden tplink ürünleriyle wifi bağlantısı yaptığı ilginç bir içeriği de var. Malum youtube çöplüğe dönüştü ve iyi şeyleri fark etmek o kadar kolay olmuyor. Ben de bulmuşken paylaşmak istedim. Bir göz atın derim. Arkadaşın kanalının linkini alta bıraktım. https://www.youtube.com/channel/UC_jVZs4CFIwwT6hPjhfwGYw/featured

Help Mert

İletişim: helpmert@temagency.com
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Konak metro güncelleme istiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap