Başka birinin adına müşteri hizmetlerini arayıp, tüm çağrıları ve mesajları, kendi telefonuna yönlendiren bir dolandırıcı, adamın laptopunu çalmış.
SMS üzerinden doğrulama da dolandırılmaya açık oluyor böylece.

https://twitter.com/bilimselisci/status/1528032444309553152?s=21&t=BqJVNDf0l99gg-gVkxK_Hw

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  #HaftalıkGündemeMalzeme "Kişisel veriler çalınınca neler olabiliyor?" Sorusunun çok güzel cevabı olmuş.

 • deathline @deathline

  Aynı hikaye sabah ekşide geziyordu şimdi kaybolmuş.ne hikmetse bu tarz hikayelerin kopma noktası hep, sisteme erişimi olan birilerin veri sızdırmasıdır.adam GSM firmasının sistemine erişebiliyor ve veri kaçırabiliyor ise napsın senin ikinci el laptobunu.o kadar meraklı ise bir şikayet sonucunda opetatörde şahsın kimlik bilgilerini kimler sorgulamış anında çıkar.hatta sisteme girebilen kişi yönlendirmeyi de kendi yapar.
  Klasik çalınan kimlik bilgileri üzerinden işlem yapılma durumu, bu yüzden çoğu banka telefonda bankacılık işlemi yapılması için görüşme sırasında sisteme kayıtlı telefondan sms doğrulaması yapıyor.
  Asıl mesele şu şahıs bilgilerinin Turkcell'den çalındığını nereden biliyor, onlarca bilgi sızıntısı oldu bu ülkede.ayrıca dolandırıcılarda nasıl oluyorsa , satıcının akrabasının dahi bilgilerini bulabilecekleri birine denk geliyorlar.profil resmindeki kişi gence benziyor , 2010 seçmen listesinden çalınmış olamaz kimlik bilgileri.

  • AB9 @sqn

   bana çok zor gibi gelmedi, yanlış bilmiyorsam bizzat bayilerde bu veriler bulunuyor zaten, gerisi de turkcell'in başka numaradan aranıp arayan numaraya çağrı yönlendirme açığı. PTT'nin de rezilliği var tabi. bu kadar açık olan ülkede şaşırmadım.

 • Gorunmez @gorunmez

  Yurt içi kargo da biri laptop yollar iken öyle olmuş idi dh de rezalet başlığı vardı

Burada paylaşıldı mı, görmedim. Şöyle bir olay yaşanmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  bu yöntem daha önce defalarca anlatıldı, twitterda görmemiş herhalde ki düşmüş bu oyuna

  • deathline @deathline

   Alayı hikaye bunların , birileri bilgilerini çalmışmış ki olabilir, PTT kuryesi başka adrese teslimat yapmış.postacı aynı binada farklı daireye teslimat yapar belki ama başka konuma gitmezki anında geri iade eder, kendi bölgesi olmayan yere teslimat yapamazki postacı, velevki kargo başka adrese sevk edilecek, laptop kayıtlı postadır , tekrar evrak düzenlenir ve yeni adreste imza karşılığı teslim edilir.ptt de yeni adres olmak zorundadır.aynı başlık ekşide sabah açıldı şimdi ise uçmuş.

  • RDR @rdr

   @deathline olay doğrudur, yanlıştır bilmiyorum. PTT'yi bilmem ama agt kurye iş yerime gelemeyeceğini söyleyip istegim üzerine başka merkez ilçedeki evime bırakacağını söyledi. Üstelik sisteme de iş yeri adresime teslim edildi diye kayıt girmişti, kargoyu teslim etmeden bir gün önce. Yani işini kitabına göre yapan kaç kurum var?

  • deathline @deathline

   @rdr agt kurye kredi veya banka kartı teslimi yapan bir firmaydı sanırım, hiç gelmediği halde geldik bulamadık deyip durur o firmanın kuryeleri, sonuçta o kart gönderilerinin hepsi banka sorumluluğunda, üstelik burda gönderi zarf değil koca koli.postacı kendi ciheti dışına çıkmaz ,çıkamaz kayıtlı gönderirse alıcıyı tanıyan yok ise gönderiyi iade eder veya en yakın postaneye bırakır.artık büyük plaza gibi iş yerlerine postacı girmiyor bile, telefon açıp mevcut adreste kapıdayım gel al der, sizin verdiğiniz adrese gitmez.

  • Agab @agab

   @deathline AGT benim kredi kartını 2 hafta dolaştırdı abi getircem getircem falan diye diye oyaladı. En son baktım getirmiyor iptal ettirdim yeni kart söyledim 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @deathline hikaye değil, daha önce defalarca bu yöntemle insanların eşyalarını çaldılar, bi tanesi son anda kurtardı telefonuna gelen yönlendirme bildirimi gördükten sonra gidip geri aldı hemen kargoyu

   sadece ptt değil bütün kargo firmalarından yapıyorlar bu tezgahı kuranlar

   burada senin karıştırdığın konu ptt kargoya ciheti olan postacı gözüyle bakman sanırım, büyük koli diyorsun, o şekildeki gönderileri normal postacı teslim etmiyor, genelde x bir kargodan farkı yok öylelerinin

  • deathline @deathline

   @gurkan-atilgan ptt kargonun dağıtım aracı ile geliyor kargolar, o görevlide başka adrese gider mi bilemem, ayrıca teslimatta ad soyad yanında tckimlikte istiyor ptt kayıtlı kargoda, hele de sen postacıya başka adrese gel diyeceksin o postacı twette "başka konum" diye belirtilen o adresi hatırlamayacak, kargocu salakmı risk alsın gitsin oraya.işyerim çok büyük bir bina pandemi nedeniyle kargocu-postacı paketin üstündeki telefonu arıyor, 5 dakika içinde indin aldın yoksa şubeden kendin alıyorsun, hadi orayı bişekilde bağladılar kabul ettik, satıcının kendisi değil de akrabasının kimlik bilgilerini nereden buldularda çağrı merkezinden yönlendirme yaptırdılar.
   daha önce kargoların gerzekliğinden dolayı mal kaptıranlar olmuştu, ufak yerlerde bu tarz şeyler olabiliyor dikkat etmiyolarlar, haberlere çıktı ama telefon yönlendirmesi yoktu benim okuduklarımda.

   ayrıca bu tweet dizisi sabah ekşi sözlükte paylaşıldı sonra kayboldu ne hikmetse, şahıs kendinden gayet emin bir şekilde "Kuzenim alıcıya benim bilgileri gönderiyor. Bu alıcı telefon numaram ile Turkcell sistemine erişim imkanı olan biri sayesinde kişisel bilgilerimi bir şekilde öğreniyor ve ardından benmişim gibi Turkcell’i arayıp numara yönlendirme ile benim telefonuma gelen aramaları kendi numarasına yönlendiriyor".

   sadece ad soyad ve telefon bilgisinden bir şahsın tüm bilgisine erişebilen biri senin akrabanın sattığı laptopa göz koyacak, bide senin bilgilerini falan filan bulacak, profil resmine bakıyorsun genç biri muhtemelen şu meşhur kimlik bilgilerinin çalındığı 2010 seçiminde seçmen değildir.bu tarz olaylarda hep bi amca,teyze oğlu var hep onlarında bilgileri bir şekilde bulunuyor.hep mi ikinci el ürün satan insanların kimlik bilgileri bulunuyor bir şekilde.

   postacı başka yerde bir tc ile teslimat yapmış belki tc yalan ama adres belli civarda illaki güvenlik kamerası vardır, turkcell aranmış işlem yapılmış, hangi saatte hangi numaradan aranmış, varsa kimlik bilgilerine erişim bunu yapan kullanıcı belli, postacı arama yaptı ise saati belli , yönlendirme yapılan numara başka operatörde olsa teknik takip yapılabilir.bu şahıs savcılığa gidip şikayet etse dolandırıcıları eliyle koymuş gibi bulurlar.diyeceksinizki polis savcı ilgilenmiyor, sebebi turkcell'den en ufak bilgi 3 ayda geliyor o yüzden, bilirkişi olarak bu tarz davalara çok baktım oradan biliyorum.
   olabilecek en ilginç şey dolandırıcıların hattının suriyeliliere verilen kimlik kartı gibi bişey var, ordaki bilgileri çalıp açılan hatlardan olması.son yazdığım cümledeki gibi çıkmaz ise dolandırıcılar , 3. sınıf hikaye resmen bu.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @deathline geçen gün gazeteci tutuklatan verilerden buluyor herkesin bilgisini 🙂 2010 2015 verileri artık eskidi, onun 2022 versiyonu var, herkes var artık yani öyle 2010'da seçmen olup olmaman bir şeyi değiştirmiyor, discordda 15 yaşında ergenler istediği kişiyi corona pozitif işaretliyor karantinaya sokuyor falan, bunlar bazı insanlara yalan ya da şaka geliyor sanırım

   ikinci el satanların ilanını bulup tezgahı başlatıyorlar, özellikle başka şehir seçiyorlar, orada bir yakınına göndersin ki bu aradaki süreçte kargodan çalsınlar, yakınının bilgilerini istiyorlar satıcıyı darlayarak kargo ne zaman geldi gelecek mi yolda mı derken kargo bilgisi isteyip yakınının bilgisini de istiyorlar o sırada, verdin gitti geçmiş olsun sonra sızan bilgilerden her şeyini bulup müşteri hizmetleri aşamasına geçiyorlar, oradaki tüm soruları cevaplayıp sana gelecek aramayı kendi nolarına yönlendiriyorlar, kargocu ya da postacı arayınca onlar cevaplıyor, "adreste değilim şuraya bırak/şu kişiye teslim et" gibi

   diğer yorumlarda bahsetmişler bak drone olayı var bunun aynısı, adam son anda gidip alıyor kargodan dronenunu kurtarıyor

   turkcell sistemine erişim ile ilgisi yok olayın, şu an elinde öyle veya böyle sebeplerle bir yerden sızmış olan güncel bilgilerim olan x bir kişi müşteri hizmetlerini arayarak "şarjım bitti ya da cihazım bozuldu bana gelen tüm aramaları şu numaraya yönlendirin yanımdaki arkadaşımın numarası" diyerek ve sorulan tüm güvenlik bilgilerini elindeki sızan bilgilerimizden sağlayarak turkcell hattımı istediği bir numaraya yönlendirir çok rahat, bunun önünde hiçbir engel yokmuş önceden, şimdi önceki yorumumda bahsettiğim PIN önlemini getirmişler ama ondan da kimsenin yok pek, o PIN ya da özel kelime artık adına ne dersen bir kere belirliyorsun ve sonra onu vermeden hiçbir işlem yapmıyorlar senle ilgili

   savcılık kısmını öndeki drone olayını yaşayan kişi yapmıştı ama bir şey çıktı mı bilmiyorum, yönlendirdikleri numara genelde olaydan haberi olmayan bir mağdurun oluyor

   türk telekomdan yurtdışındaki yakınıma burada 1 ay kullansın diye hat almıştık, seneye tekrar almak olmasın diye bende bıraktı hatları, aktif tutuyordum 6 ayda bir kontör falan işte, bir gün baktım hat çalışmıyor, aradım biri çıktı numarayı başkası kullanıyor, bi baktık bayideki bir çalışan tarafından "nasıl olsa bunlar yurtdışında" diyerek yakınımın kimliğiyle sim kart yenileme yapıp açık hat olarak birine satılmış hat, sen de söylemişsin, suriyeli kimliği ya da bu bahsettiğim şekildeki hatlarla yapıyorlar bu işleri, o yüzden suçüstü olmadıkça bulamıyorsun bu şebekeyi pek

  • deathline @deathline

   @gurkan-atilgan o türk telekom bayisindeki işlemi yapan kişiyi şikayet etsen, muhtemelen hepsi suçu birbirine atar, benim kaşemi başkası kullanmış falan der ama aktivasyonu yapan kimse tepesine binilir.bayi senin akrabanın yurtdışında olduğunu nereden biliyor?aktivasyonu yapan mahkemede kurtaramaz.daha önemlisi bayide doküman saklanmaz, hepsi operasyon merkeze gider, sahtecilik incelemesi yapılır.

   "adreste değilim şuraya bırak/şu kişiye teslim et" hani yan komşu falan anlarımda, tweette farklı konum diyor, ben postacı/kargocuyu 5 dakika bekletemiyorum, gidiyor.kolaygelsin kargoda komşuma gelsin, başka adres seçenekleri var bi bildiğim.yani o tweette çok eksik şey var.çok fazla dijital iz bırakılıyor.

   corona pozitif muhabbeti basit bişeydi, asıl o geçen paylaşılan menüleri olan ekran görüntüsü ne kadar gerçek.

 • Can Akıncı @akinci-can-99

  Birkaç farklı hâlini gördük bunun. Droneunu satan biri vardı ekşide, o son anda yırtmıştı. Ama sadece bu hâliyle düşünmemek lazım, Turkcell benim numaramı benden habersiz başka birine yönlendirdiği sürece başka bin türlü dolandırıcılık varyantı yapılabilir. Keşke dişli bir avukat bu tür dolandırıcılıklardan mağdur herkesi birleştirip Turkcell'i osurtsa.

  • RDR @rdr

   Muhtemelen köşedeki Turkcell bayisi amcalar sistem üzerinden müşteri verilerine sorgusuz sualsiz erişebiliyor. E bunların içinde kaypak adam çoktur.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @rdr yok öyle bir şey değil, müşteri hizmetlerini arayıp o kişiyle ilgili kişisel bilgi cevaplarını tamamen doğru verdikten sonra işlem yaptırıyorlar

   bunu önlemek için sadece kendimizin bileceği bir PIN sistemi geliştirmişler, her Turkcell kullanıcısı bu PIN'i gelirlemek zorunda bundan korunmak için yoksa sıkıntı yaşanıyor böyle, gelen sms'i görünce anlıyorsun anca

 • Halil @hcaktuna

  Ben drone olayını hatırlıyorum da o kurtarmıştı mesajı erken gördüğü için.

Ubisoft genel indirimi yanında aşağıdaki kodu yazarak 2 oyun 87 tl ye geliyor. Bedava aslında güzel fiyat ama valhalla neyse de hadi diğerini belki hiç oynamam bile 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Selamlar elimde profesyonel kameradan alınmış epeyce büyük h264’lü videolar var. Bunları daha az yer kaplayacak ve minimum kalite kaybı olacak şekilde depolamak istiyorum. HandBrake’de önereceğiniz bir profil ya da custom ayar var mı?
#TeknoYardım #video #encode

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14