Merhaba arkadaşlar,
500-700 TL aralığında kablosuz, gözlüklü birinin rahatsız olmadan kullanabileceği şekilde kulaküstü ve mümkünse ofis ortamındaki seslerden rahatsız olmamasını sağlayacak aktif ya da pasif ANC'li kulaklık önerilerinizi alabilir miyim?
Şimdiden teşekkür ederim.
...
(Sanırım pek öneri yok. Anker SoundCore Life Q20'yi kovalamayı düşünüyorum, yorumları fena değilmiş)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güncelleme: Bu sabah ofise geldiğimde her şey sorunsuz çalışıyordu. Hiçbir ayar da yapmadım üstelik. Umarım böyle devam eder 🙂

Selam arkadaşlar,
Bir adet Türk Telekom'un verdiği TPLIN AC1200 modem/router var ve hem 2.4 hem de 5 GHz WiFi yayın yapıyor. (24mbit) Aynı zamanda bir hub üzerinden 3-4 adet bilgisayara kablolu internet bağlantısı sağlıyor. Bu bilgisayarlardan bir tanesi sadece dosya paylaşım deposu olarak iş görüyor, diğer tüm bilgisayalar (ister kablosuz ister kablolu bağlanmış olsun) bu bilgisayardan dosya okuyup yazıyor.
Fakat WiFi sinyalinden şikayetçi olan birileri illa bir kablosuz bağlantı tekrarlayıcı (Xiaomi mi 4C) alıp sinyal gücünü artıralım diye ısrar ettiler. Aldık taktık, ayarladık da. Gayet güzel çalışıyor. Fakat artık bu dosya paylaşan bilgisayara sadece bu tekrarlayıcı üzerinden dosya yazıp okunabiliyor. Asıl modem/router'ın WiFi ağına bağlanınca bu bilgisayardaki dosyalara erişilemiyor. Kaldı ki bu dosya paylaşan bilgisayar hala kablo ile asıl modem/router'a bağlı.
Ben laptop kullanıyorum, 5 Ghz WiFi desteği de olduğu için asıl modem/router'ın 5 Ghz WiFi ağına bağlanmayı tercih ediyordum çünkü 2.4 Ghz'deki alet kalabalığı olmadan daha verimli kullanabiliyordum. Şimdi bu asıl WiFi Ağlarına bağlanınca dosya paylaşan bilgisayara erişemediğimden işime yaramıyor.
Bunun nedeni ne olabilir? Ne yaparsam düzelir?
Dosya paylaşan bilgisayarda Windows 7 kurulu ama dediğim gibi aslında ağ üzerinde bir harici disk gibi kullanılıyor. Başka detay gerekiyorsa verebilirim.
Şimdiden teşekkürler.
#TeknoYardım #Network #Internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  Gerçekten ilginç. Öncelikle xiaominin arayüzüne girip anlık adres bilgilerini atma şansınız var mı foto olarak ? Tekrar modunda arayüze girmek için kılavuzuna bakıp direktif edildiği şekilde statik ip atamak gerekebilir

  • Rj0lnir @rj0lnir

   Açıkcası nereden bulabileceğimi kestiremedim. Biraz bakındım ama adres yazan herhangi bir sayfa da göremedim. Şu anda pek vaktim yok ama ilk fırsatta bir Fabrika Ayarına Dönme yaparak tekrar kontrol edeceğim zira Tekrarlayıcı Moduna geçince ayar sayfası değişti, daha basit bir hale geldi.

Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 30 metrekare salonumuz var ancak binada mantolama olmadığından (yapılması da düşünülmüyor) kış aylarında (Ankara) soğuk nedeniyle bu salonda (kuzey/batı cepheli) oturamıyoruz. Ev kombili, 70 derecede bile yaksam salon oturulacak gibi olmuyor, illa ki kalın giyinmek ya da battaniye altında oturmak gerekiyor. Evin diğer odalarında böyle bir sıkıntı yok çünkü odalar pimapen ile kapalı balkona denk geldiğinden bir nevi izolasyona sahip. Diğer kısımlar da binanın iç kısmına denk geliyor.
Benim ricam, kışın salonu oturabileceğim kadar ısıtabilecek bir çözüm önerisi.
İçerden mantolama konusunu soruşturdum, her kafadan ayrı bir ses çıkmasının yanında genel kanı bir süre sonra izolasyon malzemesi ile dış duvar arasında nem ve küf oluştuğu ve bunun da hem koku hem de sağlıksız bir duruma neden olduğu yönünde. Tam tersini söyleyen, hiç de böyle bir şey olmadığını da iddia edenler de var ama konuştuğum kişilerin çoğu olumsuz yönde görüş belirtti. Ben de öyle olduğunu varsaydım. İçeriden mantolama uygulaması sırasında ortalığın ne kadar batabileceğini de göz önünde bulundurarak çok sıcak bakmadım.
Elektrikli ısıtma (UFO, yağlı radyatör, klima, vb.) konusunda ise hiç bilgim yok, hangisi daha mantıklı ve ekonomik (olabildiği kadar) olur bilmiyorum. Bu konuda da fikir ve önerilere açığım.
Şimdiden teşekkür ederim.
Ekleme: Ev benim, kiracı değilim. Alt katımdaki komşum salonda UFO kullanarak kendine çözüm sağlamış. Üst katımdaki ne yapıyor bilmiyorum. Camlarda çift camlı Pimapen mevcut.

#TeknoYardım #akış #Isıtma

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 30
 • Rj0lnir @rj0lnir

  Herkese teşekkürler, içeriden mantolama işini tekrar bir araştırayım bu halde.

 • turker @turker

  içerden izolasyon + ek radyatör

 • bekir @bekirb

  Her pencere altında pencere boyutunda radyatör olmalı 5-10 yıllık ise tıkanmış olabilir. Kombi eve göre küçükte geliyor olabilir.
  Ev çok eski değilse izolasyonun pek faydası olacağını sanmam 2000'li yıllardan sonra çoğu evler çift tuğla arasında köpük strafor ile yapıldı.
  PVC pencerenin etkisi yalıtımdan daha fazladır zaten tabi onu da kasaplar takmadıysa.
  Tavsiyem radyatörleri temizlet radyatör eksikse taktır ve radyatörlerin hepsine termostat taktır ciddi tasarruf sağlar.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   Bina en az 25 yıllık, fazlası da vardır, tam yaşını bilmiyorum. Duvarlar epey ince, diğer dairelerde biraz yüksekçe sesli konuşulduğunda çok net duyabiliyoruz 🙂 Pimapenlerin iyi olduğunu düşünüyorum, 10 sene önce yapıldılar ama uyduruk bir yere yaptırmamıştım. Radyatörleri önceki sene temizlettim, hatta "ilaç" bile koydular 🙂 (neyse o artık). Diğer odalarda ısınma sıkıntısı yaşamıyoruz, kombiyi de ortalama 50 derecede yakıyoruz, çünkü odalar ile dışarısı arasında pimapenle kapatılmış balkon var. Tavsiyeniz için teşekkür ederim 🙂

  • bekir @bekirb

   @rj0lnir Kombi yetersiz kalıyor da olabilir 140m2 bizim eve 24000 lük takmışlardı 600 m3 yaktığı oluyordu. 28000'lik tam yoğuşmalı kombiyi zar zor taktırdım 24000lük yoğuşmalı yeter yok fazla yakar sanane kardeşim getir tak dedim . Yeni kombi şimdi 300-350 m3 yakıyor en soğuk zamanlarda . Üstelik çatı katı ve çatıda yalıtım yok evde pvc var ama yalıtım yok çift tuğla 5 cm strafor var arada .
   40 derecede yakıyoruz 20-21 derece oluyor evini içi daha fazla açınca bizim için çok sıcak oluyor.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @bekirb Bizim kombinin H24 ve H28 diye iki modeli varmış. Herhalde 24.000 Kalori ve 28.000 Kalori anlamına geliyordur bunlar. Bizdeki muhtemelen H24'tür, çünkü alırken (10 sene önce) hiç bakmamıştım (tecrübesizlik). 70 derecede yakmayı bile denedim yine de salon oturulabilecek kadar ısınmadı. Diğer odalar hamam gibi oldu tabi 🙂 Sizin çift tuğla arası strafor zaten sağlam bir yalıtım olmuş.

  • bekir @bekirb

   @rj0lnir Pompa ayarı da düşük olabilir kombiyi açınca karşına çıkar siyah yada beyaz etiketli olur üstüne ayar çubuğu var o 3.kademede olmalı. Bizim eski kombi 50 derecelerde şimdiki kombinin performansına gelebiliyordu ama 2 katı yakıyordu . Bizim kombi her sene 2-3 kez bozulunca kendim tamir etmeyi öğrendim 🙂 .

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @bekirb Kombinin içinde mi? Üst kapağını çıkartınca yani. Kendim o riske giremem ama ilk bakıma geldiklerinde bakarım ya da baktırırım 🙂

  • bekir @bekirb

   @rj0lnir evet kombinin içinde zaten kombi yerliyse ömrü de dolmak üzere olabilir. Görseldeki sağda pompa hemen üstünde çubuk var sağa sola çevriliyor

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @bekirb Evet, Demirdöküm Atron benimki de. Belki aynıdır içi de. İlk bakıma geldiklerinde bunu söyleyeceğim. Ömrü de dolmasın mümkünse 😀

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Evini ısıtamayan TS'ciler gurubuna hoş geldiniz 😀 @bekirb dediklerine ek olarak salona içten yalıtım yaptırmanızı öneririm. Koku/rutubet olma durumu şehrin nemi ile alakalı. Tekirdağda aynı malzeme ve işçilik ile küf sorunu yaşarken, Ankarada yaşamayabilirsiniz. Kuru Ankara ayazı için içten mantolama çözüm olur bence.
  https://teknoseyir.com/durum/1019867

Merhaba,
Herkesin ızdırabı olan 0850484XXXX numaraları bu şekilde toptan engellemek için bir uygulama, yöntem, vs. var mı kullandığınız? (Telefonum Root edilmiş, Android 7.0)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam arkadaşlar,
https://www.amazon.com.tr/dp/B013SVOPV2/ Bu ürün hakkında bilgisi/tecrübesi olan var mıdır? Laptop için bir USB çoğaltıcı arıyorum ve üzerindeki Type-C portunu pek kullanmadığımı fark ettiğim için oraya takabileceğim bir çoğaltıcı bakıyorum. Amacım çoğunlukla harici klavye ve fare bağlamak, zaman zaman da USB Flash Disk takmak. Bu durumda linkini verdiğim cihaz yeterli olacaktır diye düşündüm ama benzer ya da daha uygun fiyatlı bir tavsiyeniz olursa da beklerim. Çok dandik, 2-3 kullanımdan sonra bozulacağı için çöpe atacağım bir şey de istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Baseus round box HUB adapter (USB3.0 to USB3.0*1+USB2.0*3)White CAHUB-F02:...

Baseus round box HUB adapter (USB3.0 to USB3.0*1+USB2.0*3)White CAHUB-F02: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Selam arkadaşlar,
Uydunet (KabloNet) kablosunu uzatmak için nasıl bir kablo/bağlantı ucu almalıyım, nereden bulabilirim, bilgi paylaşabilecek olan varsa sevinirim.
Bir kablo aldım, üzerinde KabloTV uzatma kablosu yazıyordu ancak internet bağlantısı sağlamadı, belli ki başka bir gereksinim söz konusu.
Şimdiden teşekkürler.
#TeknoYardım #kablo #tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 24 / 29
 • Rj0lnir @rj0lnir

  Cevaplar için teşekkürler. Benim denediğim kablo resimdeki gibi. RG6 olduğu yazdığına göre sorun olmamalı ama hiçbir şekilde bağlantı alamadım. Kabloların arasına taktığım erkek bağlantı parçalarında mı sorun oldu acaba?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   kalitesiz bir şeyse onun sorun olma ihtimali var

   geçmişte çalıştığım bir ofiste araya T atarak ekleme yapmışlardı, biri tv kutusuna biri modeme gidiyordu, ama kablonetin kendisi ek yapmıştı sanırım, ne kullandılar hatırlamıyorum şu an

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @gurkan-atilgan 10-12 TL'ye aldığım bir kablo, kalitesi konusunda bir şey diyemeyeceğim çünkü pek anladığım bir konu değil. F Ara Konnektörleri de 3 TL'ye almıştım. Garanti olsun diye 2 tane aldım hatta ama ikisinde de aynı sonucu aldım; başarısız. Modemin ışıkları dahi yanmıyor bağlayınca. Belki kabloda arıza vardır, nasıl test edebilirim fikriniz var mı? Voltmetre ile yapılabilir mi? Yoksa gidip başka bir kablo daha almak mı daha sağlıklı olur?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @rj0lnir uyducudan kablo yaptırıp denesen daha iyi olur, digitürk f konnektör istiyorum uçlarına dersin, kaliteli bir ara bağlantı parçası da sorarsın gitmişken 😀

  • marquis @marquis

   Kaliteli bir kablo ve RG6 Splitter'da kullanılabilir. En az 2way olanları var. Benim evimde 3 adet splitter var, internetim 100/10 şeklinde. Ping 8-9ms arası. Splitter olmasa idi 5-6ms arası alabilirdim. Büyük ihtimal kablo sorunlu.

  • BURAK A. @brkadgn

   Benzer durumda Rg6 Ara Birleştiriciyi (gri aparat) ters taktığımda sinyal gelmişti. Sanırım bakırın uzunluğundan sorun yaratıyor.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @gurkan-atilgan Yakınımda uyducu ya da benzeri bir dükkan ne yazık ki yok. Bu kabloyu da marketten almıştım zaten, hazır satılıyordu. E-ticaret sitelerine bakayım en iyisi. Teşekkür ederim.

   @marquis Ben doğrudan modeme gelen kabloyu modemin yerini değiştirmek istediğim için uzatmayı planlıyorum. O yüzden splitter'a ihtiyacım olmayacak diye düşünüyorum.
   Ancak yeri gelmişken şunu sorayım; Uydunet'in kendisinin takıp TV ve Modem'e giden kabloyu ayırdığı noktada bir splitter var ve üzerinde 1 tane boş Çıkış mevcut. Bu boş Çıkışa kendim bir kablo takıp ikinci bir televizyona standart KabloTV yayını alabilir miyim? Bilginiz var mı? (hanım ne zamandır mutfağa TV istiyor da 🙂 )

  • Emre @emre64

   Ben bu kabloyla hem internet hem görüntü alabiliyorum.

  • BURAK A. @brkadgn

   @rj0lnir Kablo üstünde Ulusal SD yayın mevcut. Boş uçtan, klasik anten girişinden yayın alabilirsiniz.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @emre64 Tamam, aklımda olsun, teşekkürler.

  • marquis @marquis

   @rj0lnir Ben eve girişte 1 splitter (3way) bağladım, 1tanesi internet diğeri mutfak tv, salon tv. Modeme giden sabit. Daha sonra salon tv ye 1 splitter (3way) daha ekledim, onu da yatak odasına uzattım. Daha önceleri çocuk odasına da giden bir splitter vardı. Onu iptal ettim, F konnektör ile ekledim. Daha önce dikkat etmedim fakat splitter üzerindeki yerlerini değiştirirsem internet gidebilir. Deneme yanılma ile çözülür o iş. Fakat bende modem hattı ayrı onu da belirteyim tekrar.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @marquis Tüm eve hat çekmişsiniz yani 🙂 Anladım, teşekkürler. Normalde bu iş için Turksat ücret alıyor yanlış bilmiyorsam, ama haberi olmazsa herhalde sorun çıkmaz, değil mi?

  • marquis @marquis

   @rj0lnir Bir ara internetim yavaşlamıştı (3yıl olmuştur) 1mbps falan alıyordum, Servisi çağırdım, fazla bölmüşsün dediler. Yıllardır çalışan sistem halbuki, daha sonra binanın kutusundan bir ayar yaptı düzeldi. Çok bölmemek lazım fakat o durumda bile çalışıyor sonuçta benimki. Çalışıyor diye dokunmuyorum. Aslında bu kadar TV hattına ihtiyacım yok şimdi.

  • BURAK A. @brkadgn

   @marquis Kaça bölmüştün? 1-2 tv data -> 1-4 \ 5-1000 bölünmüş ağda dört tv ve modem çalışıyor.

  • marquis @marquis

   @burakadagun Giriş 1 data, 2tv, 2tv den sonra 2 tv daha, ondan da 2 tv daha şeklinde. Benimki biraz kara düzen, 2 tane teledünya ve kablo tv kullanılıyordu önceden, Şimdi 1 teledünya kullanılıyor. Üşenmesem düzeltecem aslında, fakat çalışmasında da bir sıkıntı yok. Şu an evde online ders var, upload normalde 9½ üzeri olur.

  • BURAK A. @brkadgn

   @marquis Aynen düzen biraz kötüymüş. Aynı hattı bir iki kez bölünce sorun çıkabiliyor. Benzer bir yapıyı önceden kullanıyordum, iki tv çalıştığı için sorun azdı. Servis "sinyal güçlendirici" diye yarım parmak soket vermişti ama etkisini görmedim. Apartaların kalitesi de etkiliyordur.

  • marquis @marquis

   @burakadagun Aparatlar en az 18 ila 10 senelik. TV - Data şeklinde bir ayrımı da yok. Galiba ben şanslı olanlardanım. 18 sene önce almıştım evi, arada 1 kere tadilat yaptırdım.

 • BURAK A. @brkadgn

  Kullanılan kablo RG6, genelde "uydu kablosu" olarak tanınır. Bölücü olarak 5-1000 kullanılıyor, ayrıca hat üzerinde TV - Data diye ayrı bir bölücü daha bulunur. Bu aparat bildiğim kadarıyla tv ve net yayınını bir birinden ayırıyor. Eğer TV kanalından gelen kabloya modem bağlanırsa net sinyali alınamıyor.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @superzademehmed bence demişsin ben de öyle olduğunu onayladım seni tasdikledim yani 😀

  ağ için cat6 kullanıyoruz, uydu için de rg6 var 🙂

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Fikir ve öneri veren herkese teşekkür ederim. RG6 U4 kablo ve 2 tane F uç alarak uzatma işini hallettim. Sorunsuz çalışıyor. Marketten aldığım herhalde çok düşük kalite veya sadece TV sinyali içindi, ondan çalışmadı. Tekrar teşekkürler!

Google Authenticator'dan Microsoft Authenticator'a hesapları aktarmak mümkün mü? (Belki ihtiyacı olan başkalarına da yardımcı olur diye yeni durum olarak açmak istedim) #2FA #Google #Microsoft #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Evimde KabloNet kullanıyorum ve modem olarak da Netmaster CBW-383ZN kullanıyorum. Fakat kablosuz bağlantı konusunda evin uzak noktasında sıkıntı yaşıyorum. Yaklaşık 10-15 metre mesafeye ve aradaki 2 duvar ile kablosuz bağlantıyı uzatmak için ASUS N300 Range Extender RP-N12 aldım. Bağlantısını da talimatlarındaki gibi yaptım, bağlandığını gördüm. Ama nereye yerleştirirsem yerleştireyim bir türlü performans alamadım. Modemden gelen kablosuz sinyalden farklı bir sinyal sağlamadı.
Bu konuda yardımcı olabilecek, eldeki aletler ile deneyebileceğim bir fikri olan varsa dinlemek isterim. Belki başka bir alet ile çözüm olabilir ancak malum bu ekonomik koşullarda yeni bir alet almaya çok sıcak bakmıyorum. Yine de çok pahalı olmayan çözümlere de açığım.
Şimdiden teşekkürler.
#TeknoYardım #internet #kablosuz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Birebir aynı amaç için bunu kullanıyorum ve memnunum. 35 olan hızımı arka odalara 23-25 arası veriyor. Ama sizde ki alet de bunu rahatlıkla yapabilecek bir ürün. Evin tam ortalarına koyunca randıman alıyorsun. Daha doğrusu Wifi bağlantısının orta karar çektiği alana. Kurulumu doğru yaptınız mı acaba? Tekrarlayıcı modunda doğru şekilde çalışıyor mu? Kesinlikle etki etmesi gerekiyor çünkü alet bozuk değilse.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   Evet, kurulumunu talimatlarındaki gibi yaptım, bağlantı kurulduğunu da gördüm. Ancak çok sık kopuyor ve bağlantı hızı da oldukça düşük kalıyor. Bir süre normal çalışsa bile bir süre sonra baktığımda yine aynı şekilde sürekli kopuşlar oluyor. Aletin arızalı olabileceğini düşünmedim aslında çünkü kısa bir süre de olsa düzgün çalışıyor. Belki de Firmware güncellemesi bakmalıyım, şimdi aklıma geldi 🙂

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Kablo çekme imkanım olsa aslında doğrudan istediğim noktaya çekip oradan yayınlardım kablosuz olarak ama ne yazık ki bu imkanım yok 🙂

 • Rj0lnir @rj0lnir

  @kurtcuk Anladım, kablosuz yayını başka cihazdan yapın diyorsunuz. Aklımda bulunsun ancak elimdeki Range Extender varken mümkünse başka masraf yapmak istemiyorum. Tekrar teşekkürler.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Güncelleme: @kurtcuk 'un önerisi ile elimdeki Asus RP-N12'yi modemden ethernet kablosu ile yine modemin yanındaki prize taktım ve modemin kablosuz özelliğini kapatıp eve kablosuz yayını bu cihazdan verdim. Uzak noktalarda sinyal gücü çok yüksek olmasa da en azından kesintisiz çekmeye başladı. Belki ilerde daha uzunca bir kablo ile daha ortada bir noktaya çekebilirsem bu da ortadan kalkacak.
  Bu tarz sorun yaşayıp çözüm bulmak isteyenlere yardımcı olması için bu güncellemeyi yazıyorum. Öneri için tekrar teşekkürler @kurtcuk

Rj0lnir paylaştı.

Geçen gün bir üye sormuştu yanıt yazamadım şimdi aklıma geldi yazayım. Gözünüz korkmasın, kolay okunacak şekilde yazdım bitince bu kadar şeyi ne zaman okudum diyeceksiniz 🙂

TS içerikleri eskiden daha iyiydi diye bir eleştiri var. Sonradan gelen gençler muhtemelen anlam veremiyordur hep böyleydi zaten diye. Ama değildi.
TS’nin üç tane versiyonu var. Sitenin V2.0 olmasından bahsetmiyorum o ayrı.
İlki kuruluş dönemi. Büyükçekmece ofisi.
İçerik üreten kadro şöyle. Sunucu değil, içerik üreten yani ürün inceleme yapan ya da dosya konusu hazırlayan.

TS1
1-LP
2-MG
3-Özkan Erden
4- Emirhan Döngel
https://vimeo.com/20409602

Bu kurucu kadro. Macid kısa süre sonra video çekebildiği de anlaşılınca oyun editörü olarak katıldı. PC Labs yazarı idi. Yine kısa süre sonra Can’ın kamera önünde de konuşabildiği fark edildi ve kadroya eklendi. Böylece her gün 10 dakika, haftada 5 video ve bir gündem üretmek için elde tam 6 kişilik bir kadro oluştu.
İlk zamanlar açık olan PC Labs kadrosundan, gündemde haber taramasında işimizi hızlandıran Erdem Gükrer ve arka planda çekimler dışında testler konusunda da yardımcı olma kapasitesi olan Serkan Levent de vardı. Videoları o zaman da Gökhan Aslan montajlıyordu. Tüm TS içeriği sadece cuma günü çalışılarak çekiliyordu, gündem dahil. Herkese sadece bir konu düşüyor ve bunu hazırlamak için tam bir hafta zamanı oluyordu.

Sonra Suadiye dönemi başladı. TS2 diyebiliriz. Yükseliş ve yıkılış dönemi.
https://www.youtube.com/watch?v=VmOvPptXCK8

Kadro aynı. PC Labs’ın kapanma süreci olduğundan yazarlar birer birer gidiyor. TS’ye de etkisi Emirhan Döngel’in ayrılması oluyor. Ama yeni isimler var. Çağrı Dinçer, o zaman OtoSeyir ve BasÇek edergi projeleri için grafiker olarak katılıp daha sonra kamera önüne de geçiyor. Yunus Emre Şahin de test ekibine katılıp hem test yükünü hafifletiyor hem de kamera önüne çıkıyor. Serkan Levent de yine geride destek olmaya devam ediyor. Selim Güney, prodüksiyon kadrosuna giriyor ve kamera önüne de çıkabiliyor. Mono kedi kadrosundan kadraja giriyor. Meriç Türkbıkmaz’ın katılımı ile Can, OtoSeyir için destek buluyor. Değişik değişik isimler zaman zaman kadroya süreli içerikler üretmek için katılıyor. Burak Akmenek, Salih Çelen ve Barış Özkök gibi.

Özkan Erden içerik üretmiyor eskisi gibi ama tüm yönetim ve pazarlama işinden sorumlu. Macid de onunla beraber muhasebeyi idare ediyor. Reklam ve pazarlama işlerinde Özkan’a yardımcı oluyor. Kalan kadro sadece içerikle ilgileniyor. TS’nin sosyal medyası ile Serkan Levent ilgileniyor. İçerikler düzenli olarak paylaşılıyor.

Kadro ve zaman zenginliği ile teknolojinin gelişmesi, 10 dakika sınırını kaldırıyor. Artık yeri geldiğinde belgesel uzunluğunda video da çekiliyor. Teknik olarak tüm sorunlar aşılıyor. İlk TS’nin tek planlı jaluzisinden göze en hoş gelen TS’ye geçiliyor. Artık sadece cuma çalışılarak içerik üretilmiyor. Ofisin taşınması ve merkezi konuma gelmesi ile her gün çekim yapılabiliyor, gündemin önemli olayları o gün değerlendirilebiliyor. Ayrıca ekip çalışması mümkün oluyor. Gerçek bir iş ortamı sağlanıyor. Reytingler ve TS’nin tüm rakamsal değerleri eskiye oranla fark atarak gelişiyor.

‘ikinci içerik’ denen içerik türü başlıyor. Yüksek adette üretilen içerik nedeni ile günde bazen iki bazen üç video girişi yapılıyor. Sponsorlu içerikler yanında mutlaka bir asıl içerik giriliyor.
Sonunda tesadüf değildir ki teknoloji yayınları içinde 100.000 abone barajını ilk aşan kanal TS oluyor.

PCL komple kapanıyor.

Daha sonra TS’nin bağlı bulunduğu şirketin geçmişten getirdiği yükleri TS’nin gelirlerinin karşılamaması ve Özkan’ın da SkyPro yatırımına yoğunlaşıp TS’nin ömrünü biraz daha uzatması ile çareler aranıyor. Hamdi yeni bir fikirle aramıza katılıyor. TS’nin sosyal ağa dönüşmesi ve Plus fikri üzerinde çalışılıyor.

Ama çare olmayınca TS’nin bağlı bulunduğu firma dayanamayıp kapanıyor.
Özkan kendinde bulunan tüm hakları MG-LP-HK’ya devrederek yayıncılıktan çıkıyor.
Rakip kanallar çoğalıyor. Youtube’ta kanal patlaması yaşanıyor. Oyun kanalları her yeri sarıyor ve aşırı büyüyor. YouTube’un kurallarına göre oynayan kanallar kazanmaya başlıyor. İçerik kalitesi düşüyor. Tüm dünyada YouTube’ta ilk yayınlayan olmanın yarışı yaşanıyor. Kamera ile çekip düzenleme, yerini cep telefonları ile çekip hemen yayınlamaya bırakıyor. Klasik yayıncıların büyümesi yavaşlıyor. Kurumsallık kalkıyor ve fenomenler devri başlıyor.
Bireylerin, kurumları hem reytingte hem gelirde geçtiği dönem başlıyor. Reklam harcamaları fenomenlere kaydırılıyor. Önce Twitter fenomenleri, daha sonra YouTube fenomenleri geliyor. Twitter’ın ciddi güç kaybı sonrası, yerine Instagram fenomenleri geçiyor. Espor Türkiye’de de ciddi güç kazanıyor. Kurumsal yayınların da beslendiği donanım camiası, bütçeleri espor takımlarına kaydırıyor. Reşit olmayan, 18 yaş altı, kitle yeni dönemin yüksek izlenme rakamlarının kaynağı ve gözdesi oluyor. Not: TS’de 13-17 yaş arası takipçi % 3.5, 18-44 arası %84.

İçerik üretenlere kullanıcı üzerinden para desteği sağlayan yabancı uygulamalar büyük ilgi görüyor. Bireysel yayıncılara maddi güç sağlıyor.
Yayıncılık kökten değişiyor.

TS3
TS, Ataşehir’de yeni firması ile borçsuz harçsız yeniden başlıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=JQI9b2h6unQ

Ama içerik üreten kadro;
1-LP
2-MG
3-HK
4- Can

olarak kalıyor.

Hamdi yazılımcı olarak girdiği işte kamera önüne de geçmek zorunda kalıyor. İzleyiciler tarafından seviliyor ve düzenli olarak kamera karşısına geçiyor. TS sosyali açıyor. Forum mantığı terk ediliyor.
Arka planda yardımcı olan ekibin tamamı SkyPro’ya geçiyor. Yunus Emre Şahin kendi yoluna gidiyor.

Bir tek Gökhan Aslan video montaj yanında ürün çekim işlerini de üstlenip kalıyor. Daha sonra dışarıya yapılan prodüksiyon işleri için İsmail Telli kadroya giriyor.
Ancak kadronun küçülmesine rağmen, her gün içerik girilme sözü yine süre sınırı belirtmeden tutulmaya devam ediyor.

Kadroya Cantuğ Şahiner giriyor ve oyun kanalı deneniyor. Olmayınca ısrar edilmiyor. OtoSeyir kanalı ayrılıyor. Üstüne sitesi açılıyor. Can ve Meriç OtoSeyir kanalından sorumlu hale geliyor. Rakamlar iyi olsa da maddi karşılık gelmiyor ve o proje de devam etmiyor. Can işe girip TS kadrosundan çıkıyor. Konuk olarak sürekli olmasa da Bilim Gündemi’ne geliyor.
Aktif içerik üreten kişi sayısı üçe düşüyor. Bu üç kişi aynı zamanda giden kişilerin idari sorumluluklarını yükleniyor.

İkinci içerikler kalkıyor. Zaman zaman üretilen sponsorlu videolar, TP-Link ürünleri gibi, başka video üretilemediğinden asıl video olarak giriyor.
Advertorial video yayınlanmaya başlıyor. Bu videolar için özel intro ve oyuncu kullanımına gidiliyor.

Mazağa açılıyor. İlk defa eşya satışı başlıyor. İlgi büyük olmasına rağmen TS’ye gelen gelir, satışın üçte biri ile sınırlı kalıyor. Her yıl bir kez yapılıyor.
Efaturaya geçiliyor.

Kamera altyapısı yenileniyor. Canlı yayın kabiliyetine geçilip deneniyor. Ancak internet altyapısının yetersizliği ile devam edilemiyor.
Konuk sayısı TS3’te eskisine oranla artıyor. TS de farklı yayınlara konuk oluyor.
Sponsor sayısı azalıyor. Bkz. Espor yatırımları.
Gündem videolu hale gelip TS’nin en çok izlenen bölümü oluyor. (dakika cinsinden izlenme süresi)

Donanım ürünlerinin reytingleri tüm yayınlarda olduğu gibi TS’de de azalıyor.
Telefon incelemeleri en çok izlenen incelemeler haline geliyor. (Apple ve Samsung başı çekiyor)
İçerik üreten kişilerin azalması, içerik çeşitliliğini azaltıyor.
Youtube için MCN ile çalışılıyor. Ancak en ufak katkısı olmuyor ve bırakılıyor.
Youtube gelirleri 2000-2500 TL bandında kalıyor. Site reklamları ise engellendiğinden Google adsense ile bu rakam 3000 TL civarına çıkıyor. (Kira ve personel gideri artışının çok altında) 2017’de İlk kez kira gideri YouTube gelirini aşıyor.

TS için üretilmeyen videolar kazancın çoğunluğuna ulaşıyor. TS’nin video üretim gücü de bu kısımla paylaşılıyor.

100.000 aboneye ilk ulaşan TS, 200.000’i rakiplerinden sonra geçiyor. 300.000 de 2018’e kalıyor.

YouTube için özel olarak üretilen kanallar milyon aboneye ve video başına milyon izlenmeye ulaşırken, teknoloji kanalları için 500.000 civarı abone ve video başına en fazla birkaç yüz bin izlenme tavan değer oluyor.

Sonuç olarak TS3, TS1’den bile daha az kadro ile, TS2’nin şartlarını sürdürmeye çalışıyor. Doğal olarak içeriklere bir hafta zaman ayrıldığı dönem bitiyor, bir iki gün zaman ayrılması ya da içeriklerin geç girilmesi sonucu doğuyor.
İzlenme rakamları toplamda düşmese de artış duruyor. Yeni abone kazanımı diğer gelişmelere de paralel olarak yavaşlıyor.
Unuttuğum şeyler de vardır ama kabaca böyle.

Bitirirken bir de denklem sorusu:
TS1, 6 kişi ile 1 saat gündem ve 10’ar dakikalık 5 bölüm üretiyorsa, TS3, üç kişi ile kaç dakika ve kaç içerik üretmeli?

TeknoSeyir

This is "TeknoSeyir" by teknoseyir on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 146
 • FIRAT KÜÇÜK @firatku

  Plus üyelik isteyenler zaten genelde eksta içerik istemiyor, tek amaç Teknoseyir'e destek olmak ve devam edebilmesini sağlamak. Bir an önce ne yapılacaksa yapılsın ki destek olalım. Teknoseyir ailesi, bu güzel adamları yalnız bırakmayacaktır ki zaten hiç bırakmadı 🙂

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @gamsizm @damsizm O montaj tesisi kapandı (Tarih olarak da 2015 sonuydu sanırım)

 • teknociger @teknociger

  @teknostil Twitch'de aylik uyelikler genelde 5dolar, 15 lira plus bedeli olsa en azindan kira bedelini cikarir vergilerden sonra

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bu fikrinizi benden çok beğendim. Nasıl özel konuşmacılar ücret karşılığı bir yere gidip konuşuyorsa, bu ekipde deneyimini ve muhabbetini bu şekilde pazarlıya bilir.
  Örneğin:
  Gündüz saatlerinde TeknoSeyir Kahveli Sohbet 45TL
  Akşam saatlerinde TeknoSeyir Yemekli Sohbet 95TL
  Akşamın ilerleyen saatlerinde TeknoSeyir Özel Sohbet (Alkollü mekanda) 175TL
  Bu özel buluşmalarda bilete dahil olan fix bir menü + isteyen olursa kendi ekstra tüketimini öder.
  TeknoSeyir, Bilet satışından ve kendi topluluğu ile buluşmasından dolayı kitlesiyle bağlılığını artırır, hizmet sağlayan, mekan sahibi firma ise hem reklam yapmış olur hemde bilet fiyatından maliyetin az üstünde bir komisyon alarak kazançlı çıkar.

"Doktora yapanlar bilmez" 🙂
Dün temizlik yaparken tesadüfen bir kutunun içinde buldum. Niye sakladığımı bile hatırlamıyorum ama muhtemelen nostalji amaçlıdır. Epey de temiz saklamışım, muhtemelen hala çalışıyordur ama bu zamanda seri port nereden bulacaksın 😉
#TozluRaflar #Mouse #Nostalji

BeğenFavori PaylaşYorum yap