Ekşisözlük bilgi dolaşımını güçlendirmek adına tüm çaylakları yazar yapmış. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Arkadaşlar selamlar, yurtdışından getirdiğim S21 Ultra telefonumu kaydettirmeye çalışıyorum. Ne var ki IMEI 1 ve IMEI 2 numaralarından hangisinin eSIM hangisinin fiziksel olduğunu anlayamadım. Tabii ki çok yüksek ihtimalle IMEI 1 fiziksel sim'e ait ancak teyit etmeden uygulama yapmak istemedim. Bu konuda bir önerisi olan var mı acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

S21 Ultra'ya Android 13 güncellemesi ulaştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çantamda taşıdığım bilgisayar için pil ömrü konusuna kafayı takmış durumdayım. Sadece tarayıcı kullanacağım durumlar için Linux Mint kurmak pil ömrüne kısa da olsa bir fayda getirir mi? Zannediyorum ki Linux boştayken daha rahat çalışıyor. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba, semantik web ile ilgili bir araştırma yapıyorum. Güncel uygulamalara araştırdığımda pek kaydadeğer şeyler bulmayı başaramadım. Biraz kafam da yoruldu açıkçası güvendiğim sorup fikir alabileceğim kim var diye düşünürken aklıma sizlere sormaktan daha iyisi gelmedi. Arama motoru olur, servis olur bu anlama dayalı araçları kullanan örnekler aklınızda varsa yazabilir misiniz? Yazılıma da uzak olunca çalışma mantığını kavrayana kadar göbeğim çatladı ve beni ciddi anlamda zorladı açıkçası. Aradığım şeylere bir örnek vermek gerekirse BBC örneğin 2010 Dünya Kupası'ndan itibaren sitesinde semantik araçlardan yararlanmaya başlamış. En azından araştırma konusunda yönlenebileceğim birkaç keyword bulmama yardımınız dokunursa inanılmaz müteşekkir olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba, yakında yurtdışından Türkiye'ye dönüş yapacağım. Eşyalarımın bir kısmını önden kargo ile göndereceğim. Bavulumda ağırlık sorunu olmaması adına bir adet elektrikli mutfak aletini de koliye parçaları eksik şekilde koyacağım ve üzerinde net kullanım izleri mevcut. Bu bir sorun teşkil eder mi? Konu hakkında araştırma konsunda google'a başvurduğumda hep Türkiye'den gönderilecek şekildeki sorulara rastladım. Yardımcı olanlara teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Babam birkaç sefer Almanya'dan Türkiye'ye sıfır otomatik kahve makinesi getirdi. Bir sorun yaşamadı.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Kimler faydalanabilir?
  Yurt dışında yerleşik bulunan gerçek kişiler, Türkiye’de edindikleri konutlarda kullanılmak üzere getirdikleri, kullanılmış ev eşyasını 1 defaya mahsus olmak üzere gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokabilmektedirler. Muafiyet, 1 konut ve aynı kişi için 1 defa ile sınırlıdır.

  Yurt dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra yerleşim yerini kesin olarak Türkiye’ye nakleden gerçek kişilerin başvuruları için gerekli belgeler nelerdir?
  1) İkamet nakil belgesi,
  2) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  3) Sözlü beyan formuna eklenecek eşya listesi.

  Resmi kaynak:
  https://www.ytb.gov.tr/soru-cevap/gumruk

 • Türker Sezer @dirigeant

  Gumruk konusu her zaman soylendigi gibi memurlarin keyfine bakiyor.

  Gecen sene benzer sekilde yurtdisindan Turkiye’ye tasinma sebebiyle 15 koli kisisel esya gonderdik. Kolilerin icerigini detaylariyla listeledik ve kargo firmasina verdik. Fakat koliler gumruge takildi. Kargo firmasi kutularin icerigi dolayisiyla basit usulde cekilemeyecegini, bu yuzden islemleri kendilerinin yapamayacagini, gumruk musaviri tutmamiz gerektigini soyledi. Sozde kolilerden birinin icindeki kozmetik urun (sifir urun degildi) nedeniyle takilmis. 3-4 farkli gumruk musaviriyle konustum. Hepsi israrla bu kolilerin takilmamasi gerektigini, basit usulle cekilebilecegini soyledi. Fakat bir sonuc alamayinca mecburen bir tanidik aracligiyla bir musavir bulduk, noterden vekalet verdik. Adam birkac gun ugrasip takip etti. Toplamda 3-4 haftalik bir gecikmenin ardindan kargo firmasi kolileri yapamayacaklarini soyledikleri basit usulle gumrukten cekti. Bu gecikmelerin sonunda ne gumruk ucreti, ne ardiye masrafi cikmadi. Musavire detaylari sordugumda sen kimseyle irtibata gecme, kargolar verdiginiz adrese gelecek, biraz masraf cikti, hallettik dedi.

  Kutularin icinde hali yikama makinesi, dysom supurge, raspberry pi’ler, klavye mouse seti vs. bir suru elektronik cihaz da vardi. Mevzuata gore ev tasiyorsaniz kendi mallarinizi gumruksuz getirebilmelisiniz. Fakat mevzuata uyulacagi garanti degil.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  sayı tek ise sorun olmaz sıfır da olsa kutuluda olsa fark etmez.