Çantamda taşıdığım bilgisayar için pil ömrü konusuna kafayı takmış durumdayım. Sadece tarayıcı kullanacağım durumlar için Linux Mint kurmak pil ömrüne kısa da olsa bir fayda getirir mi? Zannediyorum ki Linux boştayken daha rahat çalışıyor. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba, semantik web ile ilgili bir araştırma yapıyorum. Güncel uygulamalara araştırdığımda pek kaydadeğer şeyler bulmayı başaramadım. Biraz kafam da yoruldu açıkçası güvendiğim sorup fikir alabileceğim kim var diye düşünürken aklıma sizlere sormaktan daha iyisi gelmedi. Arama motoru olur, servis olur bu anlama dayalı araçları kullanan örnekler aklınızda varsa yazabilir misiniz? Yazılıma da uzak olunca çalışma mantığını kavrayana kadar göbeğim çatladı ve beni ciddi anlamda zorladı açıkçası. Aradığım şeylere bir örnek vermek gerekirse BBC örneğin 2010 Dünya Kupası'ndan itibaren sitesinde semantik araçlardan yararlanmaya başlamış. En azından araştırma konusunda yönlenebileceğim birkaç keyword bulmama yardımınız dokunursa inanılmaz müteşekkir olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba, yakında yurtdışından Türkiye'ye dönüş yapacağım. Eşyalarımın bir kısmını önden kargo ile göndereceğim. Bavulumda ağırlık sorunu olmaması adına bir adet elektrikli mutfak aletini de koliye parçaları eksik şekilde koyacağım ve üzerinde net kullanım izleri mevcut. Bu bir sorun teşkil eder mi? Konu hakkında araştırma konsunda google'a başvurduğumda hep Türkiye'den gönderilecek şekildeki sorulara rastladım. Yardımcı olanlara teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Babam birkaç sefer Almanya'dan Türkiye'ye sıfır otomatik kahve makinesi getirdi. Bir sorun yaşamadı.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Kimler faydalanabilir?
  Yurt dışında yerleşik bulunan gerçek kişiler, Türkiye’de edindikleri konutlarda kullanılmak üzere getirdikleri, kullanılmış ev eşyasını 1 defaya mahsus olmak üzere gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokabilmektedirler. Muafiyet, 1 konut ve aynı kişi için 1 defa ile sınırlıdır.

  Yurt dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra yerleşim yerini kesin olarak Türkiye’ye nakleden gerçek kişilerin başvuruları için gerekli belgeler nelerdir?
  1) İkamet nakil belgesi,
  2) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  3) Sözlü beyan formuna eklenecek eşya listesi.

  Resmi kaynak:
  https://www.ytb.gov.tr/soru-cevap/gumruk

 • Türker Sezer @dirigeant

  Gumruk konusu her zaman soylendigi gibi memurlarin keyfine bakiyor.

  Gecen sene benzer sekilde yurtdisindan Turkiye’ye tasinma sebebiyle 15 koli kisisel esya gonderdik. Kolilerin icerigini detaylariyla listeledik ve kargo firmasina verdik. Fakat koliler gumruge takildi. Kargo firmasi kutularin icerigi dolayisiyla basit usulde cekilemeyecegini, bu yuzden islemleri kendilerinin yapamayacagini, gumruk musaviri tutmamiz gerektigini soyledi. Sozde kolilerden birinin icindeki kozmetik urun (sifir urun degildi) nedeniyle takilmis. 3-4 farkli gumruk musaviriyle konustum. Hepsi israrla bu kolilerin takilmamasi gerektigini, basit usulle cekilebilecegini soyledi. Fakat bir sonuc alamayinca mecburen bir tanidik aracligiyla bir musavir bulduk, noterden vekalet verdik. Adam birkac gun ugrasip takip etti. Toplamda 3-4 haftalik bir gecikmenin ardindan kargo firmasi kolileri yapamayacaklarini soyledikleri basit usulle gumrukten cekti. Bu gecikmelerin sonunda ne gumruk ucreti, ne ardiye masrafi cikmadi. Musavire detaylari sordugumda sen kimseyle irtibata gecme, kargolar verdiginiz adrese gelecek, biraz masraf cikti, hallettik dedi.

  Kutularin icinde hali yikama makinesi, dysom supurge, raspberry pi’ler, klavye mouse seti vs. bir suru elektronik cihaz da vardi. Mevzuata gore ev tasiyorsaniz kendi mallarinizi gumruksuz getirebilmelisiniz. Fakat mevzuata uyulacagi garanti degil.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  sayı tek ise sorun olmaz sıfır da olsa kutuluda olsa fark etmez.

Merhaba arkadaşlar, çok yakında yurtdışından Türkiye'ye döneceğim. Dönmeden tüm teknoloji ihtiyacımı uzun süreliğine kapatma derdindeyim. Şimdiye kadar aşağıda listelediğim ürünleri aldım. "Almadan sakın dönme" diyebileceğiniz teknolojik ürünler nelerdir? Ürünleri listelememin sebebi benzer ürünlerin tekrar önerilmesine gerek kalmaması için. Kabalık olduysa herkesten özür dilerim çünkü bir daha bu tarz bir şansım olmayabilir ve buradaki görüşlere çok önem veriyorum.

#TeknoYardım

-Zoom H5 Ses kayıt cihazı
-Asus Zenbook 13 Flip
-Xbox Series X
-Huawei AX3 Router (Asus tercih ederdim ama çok uygundu bunun fiyatı)
-Samsung S21 Ultra
-Huawei Watch Fit
-Zhiyun Smooth Q3 Gimbal
-Logitech Mx Master 3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 26

Taika Waititi, Natalie Portman'a bir Star Wars filminde oynamayı isteyip istemediğini sormuş.
Epic fail diye buna derim.

https://twitter.com/RollingStone/status/1544467655020744704

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akıllı saatler uykumuzu takip edebiliyor. Ben gibi birçok insan uyurken bir şeyler izlemeyi seviyor ve en büyük sorunlarımdan birisi uyuduğumda izlediğim şeyin devam etmesi ve kaldığım yeri bulmanın zor olması. Bu yüzden saatimiz uyuduğumuzu farkettiğinde videoyu durduran bir uygulama olsa süper olur ve fakat mümkün mü bilmiyorum.

Not: Resim temsilidir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24
 • Johan @johan28

  Bu arada aşırı kasmaya gerek yok sistem basit olacak. Uyku verisi 10 20 dakika gecikmeyle giriliyor. Bu veri girildiği zaman bunu başka app ile paylaşabiliyorsun bildiğim. Program sadece videoyu durdurma çoğu cihazda kendiliğinden kapanma ayarı var o da kapatma işini halleder.

  Şimdi bilgisayarda video açıkken zaman aşımına uğramıyor ve ekran kapanıp uykuya dalmiyor ama video vs yoksa uykuya dalıyor. Bu sorunumuzu çözer

  Bu işi de herkes ağlasa da zorlasa da maalesef en iyi apple yapar çünkü ekosistemleri var ve yaygın. Apple watch macos ile konuşabilir ios ile konuşabilir apple home ile konuşabilir. Böyle ekosistemi olan diğer firmalar ds yapabilir ama sayıları çok az

  • RDR @rdr

   Bu sistem arabalarda çok güzel çalışıyor. Geri vitese taktığında ilgili kontrolcü can-bus ağına geri vitese takıldı bilgisi gönderiyor, bu bilgi tüm ağda tüm kontrolculere ulaşıyor. Bilgiyi alan kontrolcü isterse buna göre davranış değiştiriyor. Örneğin aracın multimedya kontrolcüsü ekrana park sensörü ve geri görüş kamerası takip sayfasini getiriyor.

   Akıllı ev sistemlerine de böyle bir ağ lazım. Her akıllı cihaz ev ağına bilgi yayini yapacak sürekli, alıcılar da işlerine yarayacak şekilde bu bilgi ile davranışlarını değiştirecek.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Gerek yok ki, cihazın kendisinde var. TV'im 1 saat sonraya, pc 45 dakika sonraya kapanma/uyuma ayarlı...

 • Fikri @fikri

  Çok iyi fikir.
  Podcast programlarında şu kadar süre sonra ya da bölüm sonunda durdur diye özellik var mesela.
  Muhtemelen uyurken kullananlar vardır.

Biraz araştırdım da sitede yakın zamanda konuşulmamış. Xbox ile arkadaşlarıma discord vs gibi platformlardan yayın yapabilmek için ve ekstra monitöre ihtiyaç duymamak için bir capture card alayım diyorum. USB capture card konusunda deneyimli arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum. Şu an için benim merakımı AVerMedia Live Gamer Portable 2 Plus modeli çekti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngiltere'de Xbox stokları baya rahatlamış durumda dün haber aldım bugün hala stokta 15 kadar vardı. Bir tane alabildim sonunda. Şimdi resim almak için baktığımda hala 1 tane daha vardı. 2 saatte 14 tane satılmış demek olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Denemediyseniz Samsung Dex'e bir şans verin.

Uzun süre kullanmaktan imtina ettiğim Samsung'a kameradaki zoom ihtiyacım sebebiyle S21 Ultra ile geçiş yaptım. Telefonu aldıktan sonra üç-beş ay normal bir şekilde telefon gibi kullandım. Samsung Dex'e şöyle bir bakıp çalışma bilgisayarıma kurmuştum fakat atıl duruyordu. Kütüphanede çalışırken telefonu bir sebepten bilgisayara bağladım ve "bi samsung dex vardı neydi o?" diye meraklanarak biraz da işten kaytarma amacıyla uygulamayı çalıştırdım. Meğerse telefonun işlevselliğinin çok ciddi bir kısmı Dex'te yatıyormuş. Telefonu kullanmaktan imtina ettiğim bilgisayara yöneldiğim birçok konu ve sosyal medya takibini yapmak için ideal bir çözümmüş. Tarayıcı kadar bile bilgisayarın sistemini yormadan müzik dinleyip, whatsapp'ı kullanıp sosyal medyayı takip etmek mümkün bir hale geldi ve çalışırken dikkatimi çok dağıtan sekmelere olan ihtiyacım da ortadan kalktı. Hatta çok fazla takipçisi olan ama bir süredir telefon kullanmayı sevmediğim için bir inaktif duran bir bol takipçili instagram sayfamı yönetmek için gerçekten ideal bir çare. Hatta masamdaki ikinci monitöre bağlı tv box'ımı da yenilemeyi düşündüğüm şu dönemde box yerine dex için kullanmak üzere samsung tablet çözümünü de düşünmeye başladım. Bundan sonra Dex sürdükçe Samsung tarafında kalırım sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19