Şöyle birşey karşıma çıktı İngilizce öğrenmeye çalışanlara yardımcı olabilir diye buraya bırakıyorum.

https://twitter.com/_ing_kelime/status/1397279915712602118?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İzlediğim en iyi belgeseller arasına girdi. Türk bir kanalın yapması da ayrıca gururlandırdı.

Half Life belgeseli. 2 saat 30 dakika. Müthiş bir baş yapıt.
https://youtu.be/y7n6-Qgn2BQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güncel AA boyutlu alkalin pil testi. Testte peakpower çinko pil dışındaki piller alkalin. Bimin yeni ambalajlı pili, a101 pili, şok pili vs. var. Dayı bayağı emek vermiş:

PİLLERİ TEST ETTİK ŞAŞIRTICI BİR SONUÇ ÇIKTI NEDİR ?

Bim pil vs A101 pil vs Şok pil vs Duracell vs Gp ultra vs 100% pil kim kazandı ? şaşırtıcı ama gerçek sonuç nedir ?
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • gokhans @gokhans

   Şarjlı pil+şarj cihazı+şarj dolum elektrik ücreti+bunların kendi paralarını çıkarıp alkalin pilden daha karlı hale gelmelerini hesap edersen çok ağır bir kayıp oluyor. 3 günde 1 pil bitirmiyorsan bim pilinin önünde hiçbiri duramıyor. Kablosuz fareye şarjlı pil ve şarj cihazı hesapladım orta karar ürünlerin parasıyla fareye 30-40 yıl boyunca pil alabildiğim çıktı.

  • seda @seda

   @gokhans Bende hem şarjlı piller var hem de bim-şok-a101 pilleri var. Bazen şarjlı kullanıyorum bazen market pili kullanıyorum. genelde evdeki 2 mouse + diş fırçası gibi aletlerde kullanıyorum.
   Sizce maliyet olarak şarjlı piller mi ekonomik oluyor yoksa market pilleri. Bahsettiğiniz konuya açıklık getirmesi açısından hangi yol ekonomik?

  • gokhans @gokhans

   @seda Benim elimde öyle su gibi pil harcayan bir donanım yok. Şöyle hesap yapayım. Elimdeki fare en en en kötü ihtimal 3 ayda 1 pil harcasa en ağır kullanımda 1 yılda 4 pil yapar. Bimde şuan 4lü pil 4.5 tl. Yani faremin pil masrafı çok öldüm bittim durumu olsa şuanki fiyatlara göre 1 yılda 4.5 tl.

   Aynı kullanım için orta karar bir 4lü şarjlı pil ve şarj cihazı ortalama 120-150tl civarına geliyor. Tabi bu fiyat gerçek kapasite veren ve 2 ay sonra ölmeyecek adam gibi piller ve düzgün akım verecek, piller dolunca anlayıp akımı kesecek, azıcık eli yüzü düzgün şarj cihazları için geçerli.

   Faremin pil ihtiyacını karşılamam için 150 tl civarı masraf yapmam gerekiyor. Tabi elektrik ücreti, pillerin kullana kullana performanslarının sürekli düşmesi vs. gibi eksikleri hesaba bile katmıyorum. Bimdeki pili ve şarjlı pille şarj cihazının fiyatlarının sürekli aynı fiyat olduğunu düşünerek hesaplarsam şarjlı pil ve şarj cihazına verdiğim parayla bimden 30 yıldan fazla sıfır ambalajlı pil alabiliyorum.

   Tabi herkesin kullanımı aynı değil. Ben pilleri kablosuz fare, saat, tıraş makineleri, kumanda gibi cihazlarda kullanıyorum. O yüzden şarjlı pilin masrafı çok anlamsız kalıyor. Sizin elinizdeki cihazlar haftada 3-5 pil tüketiyorsa tabikide şarjlı pil kullanın. Evinizden ayda 40 tane atık pil çıkıyorsa şarjlı pil aşırı ihtiyaçta yılda 5-10 tl pil masrafı olan bir evde şarjlı pil fazla lüks kaçar. Burda hesaplamayı kendinize göre yapabilirsiniz. Ben hesaplamayı bimdeki ucuz fiyatlı pile göre yaptım. Gidipte 30 tlye duracell falan alıyor olsaydım en azından sürekli kullandığım cihazlarda mutlaka şarjlı pil kullanırdım.

  • seda @seda

   @gokhans Şarj aletine ve şarjlı pillerim var en iyisinden sanırım (GP Recyko)

  • gokhans @gokhans

   @seda Ben uzmanı değilim ama piyasada genelde en iyisi diye panasonic eneloop falan övülüyor. Gpde güzeldir. Kısa süreli kullanmıştım. Sonra gp yan firması %100 peak power kullandım. Tıraş makinesindeki pilleri bu peak powerla değiştirdim. Fp olarak çok iyiler. Şarjlı pil ve şarj cihazları konusunda profesyonel cevaplar arıyorsanız donanımhaberdeki şu konuyu öneririm:

   https://forum.donanimhaber.com/sarjli-piller-hakkinda-her-sey--11309414-860

  • seda @seda

   @gokhans eksik yazmışım. Halen Şarj aletim ve ve şarjlı pillerim var (GP Recyko)
   Yani satın alma masrafım olmayacak

 • ömer akgül @tuhalf

  Buna sadece maH olarak bakmak çok yanlış. Pilin gücü de çok önemli. Bimin pilinin verebildiği anlık akım çok düşük kapasitesine rağmen. Pilli traş makinem olduğu için her marka pili denedim nerdeyse piyasadaki. En çok anlık gücü duracell veriyor. Çok akım çekmeyen işler için tabi bim ideal ama motorlu şeylerde kesinlikle yetersiz

 • kritikkutle @kritikkutle

  geçenlerde de powerb nin testlerde iyi seviyede olduğunu gördüm ama benim kullanımımda alakası yoktu 🙂 beklemiş desem değildi 12 2023 sıkıntılı partiye denk gelmiş olabilirim. longlife meganit powerb aynı geldi bana .2011 duracell den enerji alabiliyorum powerb bir haftada farede öldü . zamanla iç direnci mi yükseliyor anlamış değilim.

Bankalar tekrar hesap işletim ücreti alabilirler gibi saçma sapan bir karar çıkmış sanırım. Bu sebeple bu ücreti almayacağını düşündüğüm ve ekstra avantajlı bankaları yazayım dedim. Aklınıza gelirse yorumlarda yazabilirsiniz.

Yüksek günlük faiz oranları - Enpara

Yüksek bono faizi oranı - N kolay bono (Aslında aktif bank) (yıllık yatırıyorsunuz, günlük kazanıyorsunuz, faiz düşüşlerinden etkilenmiyorsunuz çektiğiniz zaman o güne kadar olan tüm faizi alabilirsiniz. Ayrıca çoğu zaman vergisi vadeli hesaba göre daha az oluyor. Tek riski aktifbank batarsa paranız tamamen gider (vadeli hesaplarda ise 150bin TL ye kadar devlet güvencesinde) (Max 500bin TL)

Altın, gümüş gibi madenleri alıp fiziki olarak çekebileceğiniz bankalar - (Kuveyt Türk, Türkiye finans)

Platin alabileceğiniz bankalar - (Kuveyt Türk)

5/24 Düşük makaslı kurlardan yani direkt piyasan işlem yapabileceğiniz bankalar (TEB / Türkiye Finans(TFX) / Kuveyt Türk / AktifBank (NkolayFX)) - Örneğin geçen pazartesi 8.4e fırladığında dolarınız buralarda duruyor olsaydı sabah bizim borsanın açılmasını beklemeden 8.3den vs. bozdurabilirdiniz.

Tüm bu bankalarda EFT bedava. (Ziraatte havale bile ücretliydi bir ara)

Fonları zaten direkt banka fonundan değil TEFAS üzerinden almanızı tavsiye ederim en az komisyon kesen baka veya aracı kurumu seçin,

Hisse senedinde de zaten paranız takasbankta duruyor yine en az komisyon kesen ve işletim ücreti almayan bankaları seçmekte fayda var.

Hesap işletim ücretini kesin keser dediğim bankalar ise - Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası. Bakalım gelecek günlerde ne olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fake mail adresi oluşturan Telegram botu.
/generate komutundan sonra size verdiği mail adresini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Gelen mailler doğrudan Telegram'a düştüğü için kullanımı kolaylaştırıyor.

https://t.me/fakemailbot

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel filmmiş.
Özellikle sonlara doğru olan bar ve bardan çıkış sahnesi çok iyiydi. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününEskiFilmi #4HitlikFilmdir (+16)

Dehşet Kapanı (2011) ‧ Gizem/Slasher film ‧ 1 saat 35 dakika Filmi ara ara izlerim. Güzel anlatılmış süresi yeterli gelen filmin anlatılışıda güzel. Filmi fragman izlemeden izleyin. Konusundan bahsetmek gerekirde Bir grup genç dağ evinde vakit geçirmek isterler. Ama başlarına geleceklerden bi haberdirler. Başlarına ne gelecek izleyerek keşfedin.

Bu filme 10 üzerinden 9 veriyorum. (Bu ot kafa yapar mı. )

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sporla ilgili olan herkese "Yeter ki İste" programını dinlemerini tavsiye ederim. Ayrıca, koşu yaparken de çok iyi motivasyon oluyor 🙂

Sitedeki tanıtım yazısı:

"Ultra maratoncu çiftimiz Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç’ın farklı disiplinlerden amatör ve profesyonel sporcu konuklarıyla alanlarındaki deneyimleri paylaştıkları Yeter ki İste, bu yayın döneminde bir saatlik bir program formatıyla dinleyiciyle buluşuyor."

http://acikradyo.com.tr/program/yeter-ki-iste
Apple Podcast linki: https://itunes.apple.com/us/podcast/yeter-ki-i-ste/id1232154126?mt=2

#podcast

Yeter ki İste

Ultra maratoncu çiftimiz Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç’ın farklı disiplinlerden amatör ve profesyonel sporcu konuklarıyla alanlarındaki deneyimleri paylaştıkları Yeter ki İste, bu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Zdmr paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17