Oyun yapımcılarının GeForce Now'dan maddi beklentileri olması ve bu sistemden çıkış yapmalarını nasıl karşılıyorsunuz?

Bana çok saçma bir istek/beklenti olarak geliyor, çünkü bu sistem Gamepass / EA Access gibi bir sistem değil, bize oyun kiralamıyor. Hali hazırda bizim parasını vererek satın aldığımız oyunları gerekli donanımı kiralayarak oynamamızı sağlıyor sadece. Burada oyun yapımcılarının tekrar bir gelir beklentisi içinde olması çok saçma geliyor bana. Yeni bir gelir modeliyle Nvidia veya bir başkası bundan para kazanıyor diye bu kazançtan pay kapmaya çalışmak açgözlülük. Evet kazanıyor daha önce donanım satarak bunu yaparken şimdi kiralayarak yapıyor. Oyun yapımcılarının, oyunun bu sistemde yer alması/almaması konusunda söz haklarının bile olduğunu düşünmüyorum açıkçası aynı sebepten ötürü. Zaten senin oyununu satın almışım, şimdiye kadar olandan tek farkı kendi bilgisayarımdan oynamak yerine bunu kiraladığım bir sistem üzerinden yapmam, burada nasıl bir söz hakkın olabilir ki?

GeForce Now veya türevini şimdiye kadar kullanmadım ama oyun yapımcılarının bu tutumu bu ve benzeri sistemlerin geleceği ve fiyat konusundaki erişilebilirliği hakkında belirleyici olacak gibi duruyor.

Eksik mi düşünüyorum bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz ?

@ugury

#akış #Oyun #GeForceNow #gamestream

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9
 • erhankoprulu @erhankoprulu

  Aslında saçma değil, geforce now bir internet kafe gibi davranıyor. Bizde durum öyle olmasa da yurtdışında kafeler her makine için ayrı lisans almak zorunda. Geforce now anladığım kadarıyla bu lisansları almadan koyuyor kütüphaneye

  • Basteryus @basteryus

   Ama işte internet kafeye gittiğinde kendi satın aldığın oyunları oynamıyorsun, bu sistemde ise zaten satın almış oyunları oynamak için sana donanım kiralıyor sadece.

  • erhankoprulu @erhankoprulu

   @basteryus Geforce Now'a oyun firmaları işe benim oyunum üzerinden para kazanıyorlar tarafından bakıyor. Bir de satın aldığımızda imzaladığımız EULA adı verilen sözleşmede oyunun tüm haklarının oyun şirketinde olduğu yazar o yüzden firma istediği gibi yasak koyabiliyor. Bu sorun stadia ve xbox xcloud da olmayacaktır çünkü o sistemler sana dedicated bir makine veriyor her girişinde makinen sabit oluyor.

 • reducto @reducto

  Telif hakkına tabii bir şey üzerinden hiçbir şekilde para kazanamazsın. Telif hakkına tabii bir şeyi tutup diğer insanlara kullandıramazsın. Bu o insanların o ürünü daha önce satın alıp almamasıyla ilgili değil. Olay senin telife tabii bir ürün üzerinden para kazanman ve o telife tabii ürünü izinsiz olarak alıp paylaşman. Hiçbir telifli içeriği telif hakkı sahibinden izinsiz kullanamaz, kopyalayamaz ve özellikle diğer insanlarla paylaşamazsın. Yasal olarak durum budur.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Ben de anlamsız buluyorum. Sonuçta burada Nvidia tek taraflı olarak para kazanmıyor. Hatta ücretsiz de sağlamakta bu hizmeti. Oyunu oynamak için zaten oyunu satın almış olmalısınız bildiğim kadarıyla. Donanımı yetmeyen kişi bilgisayarım kaldırmıyor diye o oyunu almaz iken geforce now üzerinden oynayabilirim diye düşünüp alabilir, oyun satışları artar. İnternet kafe diye bir şey ondan önce. Ki adam orada oyunu almamış da olabilir.

  • Basteryus @basteryus

   Kesinlikle, dolaylı yoldan oyun satışlarının artmasını bile sağlar söylediğiniz sebepten ötürü.
   Yeni çıkan ve yüksek donanım isteyen bir oyuna elindeki PC yetersiz geldiği için bakmadan geçen birisi bu sistemler sayesinde satın alabilir.

 • rhymestein @rhymestein

  Ya kendi sistemlerini kuracaklar ya da yeniden katılacaklar. Ben uğraşmam şu saatten sonra sistem topla falan. Ayak uydurmazlarsa zaten nokia gibi olurlar

Sonunda olacak olan bu sanırım 😔

http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=372543

Zaytung - Sağlık Bakanlığı Bir Türlü Evde Tutamadığı Yaşlıları...

Yetkililerin tüm uyarılarına rağmen bir türlü evlerine girmeyen 65 yaş üstü vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı yeni bir acil önlemi devreye alıyor: Fake Belediye Otobüsleri
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nostromo @nostromo

  Kahkaha attım 😀 Şaka bir yana bu yöntemle günde 100.000 üzerinde yaşlı yakalanabilir. En mantıklı yöntem bu olurdu, polis-zabıta yaşlıların peşine düşeceğine belediye otobüsü toplasın hepsini. Hem gereksiz iş gücü kaybı da olmaz. Bir şoför bir otobüsle 1000 tane kolluk kuvvetinin yapacağı iş yapılabilir.

Playstation 5 teknik özellikler
#akış #Playstation

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bisiklet montaj videosu izlemek nedir ya, youtube'dan ne çıkacağı belli olmuyo 😂
Bir haftadır buna sardım açıp açıp izliyorum sürekli, kaç senedir bisiklet görmemiş insanım:D

https://www.youtube.com/watch?v=3aeYK-lOsMI

#akış #tsbisikletkulübü

DREAM BUILD MTB - EVIL OFFERING

The channel features a lot of Dream Builds but.. this time it's my own personal bike! Each aspect of the spec has been individually chosen by me to represent...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

KEMAL SUNAL BAY EVET

https://www.instagram.com/capsman34official/ #kemalsunal #jimcarrey
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

TOGG ceosu Gürcan Karakaş Cnn Türk de araçlar hakkında detayları anlatıyor

Edit: tekrarını izlemek isteyenler için yayının tamamı:
https://www.youtube.com/watch?v=Jko4hlHMvg4
https://twitter.com/TOGG2022/status/1210817743391346690

#akış #yerliotomobil #TOGG #YeniLigeYolculuk

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş yerli otomobille ilgili bilinmeyenleri anlattı -...

Merakla beklenen Türkiye'nin Otomobili'ne dair tüm detaylar, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş ile Hafta Sonu’nda masaya yatır...
BeğenFavori PaylaşYorum yap