hiremco zapper bozuk uydu alıcısı beslemesine alternatif çözüm.
3.3v, 15v ve 20v oluşturmak için atıl durumdaki 12v adaptörü, iki adet xl6009 voltaj yükseltici kartı ve bir adet lm2596 voltaj düşürücü kartı kullandım. ilk başta voltaj yükseltici olarak daha ucuz olan mt3608'i kullanmayı düşündüm ama ne kadar akım çekilip ısınacağı(çalışırken kontrol ettiğimde yükselticilerde hiç ısınma yoktu. muhtemelen mt 3608 regülatörü ile de sıkıntısız kullanılabilir. lm2596 ise 46 derece civarında çalışıyor)hakkında bilgim olmadığı için daha güçlü olan xl6009'u tercih ettim. bu linklerde en ucuza bulup aldığım, büyük pazar yerlerinde satış yapan bir satıcıdan.
https://www.komponentci.net/lm2596-ayarlanabilir-voltaj-regulatoru-pmu300
https://www.komponentci.net/xl6009-ayarlanabilir-step-up-boost-voltaj-yukseltici-regulator-karti-pmu6258
https://www.komponentci.net/mt3608-ayarlanabilir-dc-dc-voltaj-regulatoru-pmu4031
resimde görüldüğü gibi adaptörden gelen 12v girişlere paralel bağlı. çıkışta ise pozitif kısımlar ayrı ayrı gerekli kısma bağlanıyor, negatif ise ortak şekilde gnd'ye.

peki neden bu şekilde yaptım? basitce besleme kartını tamir edemediğim için. çıkışta 15v ve 20v almam gerekirken zaman zaman 30v ve 40v kadar çıkıyordu yani feedback mekanizması sorunluydu. bunun için çıkıştaki kondansatörler, tl431a voltaj referansı, frekans kondansatörü ve optokuplörü değiştirmeme rağmen sorun çözülmedi. geriye sadece pwm entegresi ve trafo kaldı ki onları bulabilmek zor ve değiştirmek maliyet açısından mantıksız kalıyor. bende böyle bir çözüme internette denk gelmediğim için uygun olabilecek cihazlarda ne yapılabilir diye fikir vermesi için paylaşıyorum.

ek olarak besleme sorununu çözdükten sonra gelen görüntü biraz titreşimli ve soluktu. ayrıca bazı kanallarda ses yoktu. resimdeki kırmızı halka ile işaretlediğim kondansatörü değiştirmek hiremco zapper modeli için sorunu çözdü. diğer cihazlarda da benzer durumlar için scart çıkışının yakınındaki kondansatörleri yenilemek çözüm olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

muhabbet bölümünde geçen dell'in düşük frekansta kalma sorunu https://youtu.be/rHCZsRm8UF4

Laptop slower on charge than on battery? Power states! #shorts

#shortsCheck out Adamant IT 2 for the Pod Cast and More: https://www.youtube.com/c/AdamantIT2Join the Discord right here: https://discord.gg/BDV4hTcSupport t...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

I Made a Bad Decision – Framework Investment Update

Check out Goliath today using the link below and save 20% today:https://lmg.gg/Goliath-TechnologiesCheck out UGREEN’s 9-in-1 USB-C Docking Station at https:/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@anka @kurabiye @alptekinck
ch341a programlayıcının olmayan 5V sorunu. birbiri ardına modlayanlar sayesinde ben de dahil insanlar öyle bir sorun olduğunu zannetti. https://teknoseyir.com/durum/1581978#comment-5683546
https://www.youtube.com/watch?v=J8-Sh7DjiXw şu videoda gayet güzel anlatıyor.
kendim de deneyince öyle bir sorun olmadığını görmüş oldum. https://teknoseyir.com/durum/1600999#comment-5753417

BeğenFavori PaylaşYorum yap

youtube masaüstü sürümünde kanalların videolarını eskiden yeniye sıralama seçeneğini kaldırmayı köşeleri yuvarlaklaştıra yuvarlaklaştıra sırayı ona getirmişler. bu değişiklikleri özellik kaldırarak yapmayı akıl edenin aklını... (varsa)

nasıl geri getirebilirim? birkaç eski arayüzü çağırmaya çalışan eklenti yükledim ama geri gelmedi. bazı yerler yuvarlak ve küçük, bazıları köşeli değişik görüntüler oluşuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.angstronomics.com/p/ps5-refresh-oberon-plus
dediklerine göre ps5 in en son fiziksel değişiklik yapılmış modelinde soğutucu sistemdeki farklılıklar haricinde kullanılan malzeme azalmasına rağmen sıcaklığın düşmesini 6nm üretimle güncellenmiş soc 'e bağlıyorlar. ayrıca güç tüketimi de düşmüş. fiziksel değişimleri görmek için https://youtu.be/21vJ9XBozeI
#HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

paint 3d ile hızlı bir şekilde yapmaya çalıştım. elimden gelen budur herhangi bir kötü niyetim yoktur, espridir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

n11 kendi site içi aramasında en düşük fiyatlı ürünü göstermiyor. son birkaç yıl içinde yaptığı değişiklikler tüketici ve bazen de satıcı yararına bile değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

levent abinin tam olarak kelime cambazlığı anlamında değil de sekans ya da mizansen kelimelerine ses olarak benzettiğim bir kullanımı vardı. hatırlayan var mı?
örneğin bir başlık atıyorlar teknik olarak doğru ama genelde o şekilde ifade edilmez gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kritikkutle @kritikkutle

  aradığım kelime semantik. merak eden olursa.

  • gio @gio

   bazen tam hangi anlamında kullandığını ayırt edemesem de sanırım anlamsal anlamında kullanıyor bu ifadeyi. semantik aslında çok kabaca örneğin kedi kelimesini kullandığımızda zihnimizin 4 ayaklı kuyruklu tüylü bu hayvanı bellekten çağırması anlamına geliyor. k-e-d-i kelimesi aslında tek başına hiçbir şey ifade etmiyor, birtakım seslerin bir araya gelmesi ile bu kelime oluşuyor, zihnimizdeki anlamı burada önem taşıyor. bir de işin felsefi kısmı var, sanırım lp'nin kullandığı semantik buraya daha yakın. yine anladığım kadarıyla kendisinin kullanım yönü başka bir örnekle; bir işin yapıldığı, buna karşın bu işin de facto gerçekleşmediğini ama yine de resmiyette bu kararların alındığı zamanlar için geçerli

   her türlü kendisinin bu kelimeyi kullanmayı sevdiğini söyleyebiliriz.

  • prospektus @prospektus

   @gio Bu göstergebilim (semiotics) değil mi? Semantik sadece anlam kısmıyla ilgileniyor diye biliyorum.

  • gio @gio

   @prospektus evet haklısın. fakat zaten anlambilim göstergebilim'in ana dallarından biri, bu yüzden göstergebilim'in uygulamaları semantik'i kapsıyor olabilir: mesele dilbilimse bu alt disiplinleri birbirinden ayrı uygulayamayız.

   yani semiyotik'i vermeden semantik'i vermek biraz zor.