haftalık gündemde konuşulan renesas ve yangın hadisesi https://asia.nikkei.com/Business/Tech/Semiconductors/Renesas-expects-bigger-damage-from-fire-at-its-chip-factory . ayrıca nokia 1101 de ekran kontrolcüsü olduğunu düşündüğüm çip üstü kauçukla kaplı nedense. datasheete ulaşamadım . işlemcinin sağ altındaki parça nedir bilemedim sigorta gibi geldi ?

düzenleme : işlemci değil sim kart ile alakalı bir çipmiş o sağdaki ise kristal imiş 32 Mhz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • sawgent @sawgent

    Sağdaki UEM'di. Diğerlerini unutmuşum. Resme bakınca hatırladım.

    O siyah şey silikondu sanırsam. En azından tamir dünyasındaki ismi öyleydi. O çipi sökmesinler, sökmeye çalışırlarsa da zarar versinler diye üzerine sıkıyorlardı üretimde. Sonradan bütün çiplerin üzerine sıkmaya başladılar. Özellikle Samsung modellerinde çoktu. Bu yüzden bazı modellere hiç müdahale edilemiyordu. Öyle olunca da çözümü geldi. Asidik bir malzeme ile temizlenebiliyordu. Biraz uğraştırıcıydı.

    ekleme: en üstteki büyük siyah çip de PFO diye geçiyordu. Sanırım şebeke ile ilgili işlerden sorumluydu.

#TeknoYardım iyi akşamlar j5 2016 telefon için rom tavsiyesine ihtiyacım var . gm 4g ile aynı işlemci ve rame sahip olmasına rağmen (sd410 )one ui yüzünden galiba .kullanımda ve her sentetik teste gm nin gerisinde . hangi romu tavsiye edersiniz ? hafif olsa iyi olur güvenlik güncellemeleri vs . one ui yüzünden işlemci boşa çıkamıyor sürekli bildirim ...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

hollow knight oynuyordum tr yama ile . 1300 özüm olmasına rağmen seer 1300 öz topladığında gel diyor . buga girdiğini düşünüp çözmeyi denedim . meğerse 1300 yerine 1500 yapmışlar güncellemeyle çeviri öyle kalmış . belki birileri denk gelir .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://eu.mouser.com/datasheet/2/268/40314-1180167.pdf kitabın fotoğrafı güzel değil hele çipinki 🙂 farklı telefonla çektim ama makro önemliymiş.
levent abi görse hoşuna giderdi Flash entegresine .bin uzantıyla yazılmış bir yaz gecesi rüyası . ingilizcesi tabiki .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
kritikkutle paylaştı.

Peugeot Mosaique bisikletimi restore ettim ve yol bisikletine çevirdim. Muhtemelen bu kadar ilgi ve sevgi gören tek peugeot mosaiqe 😀 Uzun süredir kafamda olan bi proje idi fakat kime sorsam uğraşma yeni bisiklet al tavsiyesini aldim. Kimseyi dinlemedim, bu bisikletin benim için manevi değeri vardı. Daha ben yokken büyükbabam almış ve amca oğulları binmişler. Önce büyüğü sonra küçüğü en son da bana 😀 Bu bisiklete binen 3. nesil benim.

Aslında bisikleti stok olarak çok beğeniyordum rengi çok hoş. Frenleri dışında üstündeki parçalar yılına göre kaliteli fakat kadro ilk fotolarda da görüleceği üzere perişan haldeydi. Çiziksiz passız bi bölgesi yoktu resmen.
Bisikleti önce mekanik olarak komple yeniledim. Double jantlar, komple altus set, Alivio frenler, yeni maşa, orta göbek vs. Sonra sıra kaporta işine geldi, Önce beyaz yapasım vardı sonra daha retro bi görünüm için bordo rengi tercih ettim. Bisikleti fabrikaya götürdük komple söktük çıplak kadro bıraktık ve boyasını sökmeye başladık. Boya sökücü kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum diğer türlü çok zor bir iş bisikleti zımparalamak. Biz taş motoruna tel zımpara takıp o şekilde zımpara yaptık. Sonra 1 kat astar ve sanırım 3 kat boya atıldı. Sprey boya yaparken bilinen teknikleri kullanın. Boyayı olabildiğince uzaktan püskürtmek, Tek yönde püskürtmek, bol bol çalkalamak ve boyarken sağ sol yapmamanız lazım yoksa kat bozulur bir yerde fazla boya bir yerde az olur hatta boya akabilir. Boya işi bitti sticklerları yapıştırdık böyle bişey çıktı ortaya 😀 Ayrıca yol bisikletine çeviriyorum yol gidonu taktım. Lastikler, sele ve fren kolları da değişince bitecek diye umuyorum tabi bir de gidon sargısı şart.

Bugün uzun tura çıktım bununla 74 km gayet keyifli geçti. Köy yollarında MTB lastiklerim sayesinde yüksek hızda daha çok viraj dönme kabiliyetim vardı diğerlerine göre. Son fotoğraf bugünkü turdan.
#Tsbisikletkulübü
#TamiratTadilat
#Restorasyon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

#TamiratTadilat
iyi akşamlar bu konuyu detaylı bir şekilde blog olarak yazmak isterdim ama hem sadece parça değişimiyle hallolduğu için hem de iyi fotoğraf çekebilecek bir cihaz olmadığı için uzatmamaya çalışıyorum .
19 " eski bir vestel monitörüm var aktif olarak kullandığım . floresan inverter devresi bozulmuş , floresanlara güç saglayamiyor bunun yüzünden görüntü yoktutu (sebebini bulamadım zenerleri kondansatörleri hep ölçtüm aynı şekilde mosfetlerde de bir sıkıntı tespit edemedim , belki süren entegrede sorun var ama o kısım hepten kısa devreydi ve voltaj enjekte etmek istemedim tespiti zor arıza olarak söylüyorlardı videolarda ben de 40 liraya universal 2 trafo 4 çıkış piyasada çok yaygın bulunan https://n11.com/lcd-invertor-2-trafolu-elektromer-2-komurlu-kablolu-P220996003 şundan aldım hangi voltaj on/off hangisi dimmer gerekirse besleme kartından nasıl alınır https://youtube.com/channel/UCD4WUzrCdNFrYb0vMLth1RQ
bu kanalın videolarında mevcut öneririm ) uygun kartı ufak kablo modifikasyonu ile taktım ve oldu gibi . ayrıca daha basit olarak güç ve ses tuşları için gm 4g orta kasa değişimi ve mucizevi batarya deji değişimi yapıldı . bataryanın performansını ve telefonun daha ne kadar kullanılacağını merak ediyorum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

enabiz.gov.tr
enabız.gov.tr ikincisine girmeye çalışınca tarayıcı uyarı veriyor ama whois sorgu sonucu aynı . nedendirki ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

hiç aklıma gelmemişti bu güney köprüsü nerede diye sormak. m2 nin neden aşırı sıcak olduğu belli artık .
https://youtu.be/y-6QgycRHmQ?t=1081
https://youtu.be/Jy8BwsyQKZ0?t=208
belkide murat abinin dediğinin aksine arkada daha serin çalışacak o da hesap etmedi herhalde 🙂

MSI B560I Gaming EDGE WIFI İncelemesi

Intel'in Z590 yonga setinden sonra, ekonomik sistemler için ve özellikle 11. nesil işlemciler için tasarladığı B560 yonga setli MSI B560I Gaming EDGE WIFI an...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

merhabalar
elinde hafif ya da normal win7 iso su olan var mı ? e4300 lü 2 GB ramli bir pc ye win10 kurmayı denedim ama sürünüyor .
@orcun abi sende vardı diye hatırlıyorum .

BeğenFavori PaylaşYorum yap