Bu sistem nasıldır sizce? Youtube kanalının biri toplamış kendimiz toplaınca da ederi bu fiyatlar oluyor zaten. Bu sisteme 2k monitörde lazım tabi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 24
 • Orcun @orcun

  Oha ya 7200 tl para veriyorum gene orta segment kasa mı alıyorum ? şahsi yorumum 7200 lira parayı bu aksaya asla vermem. Hatta 7200 lirayı bir kasaya gömmem, gömemem. Araştırın yani ryzen 5 ne ya ? bari 7 olsun ? ram 32 olsun ? gerçi tl değeri de öldü ama bu kadarda olmaz,olmaması lazım. 🙁

  • Koray Suna @koraysuna

   Hocam fiyatlar cidden böyle tamam işlemci belki 7 serisi olabilir ama ram ve ekran kartı fiyatları uçuk. Bu sistemin aynısını belki indirim günlerinde kara cumayı falan beklersekk 1000 tl daha aşağısına halledebiliriz belki.

  • lterlemez @lterlemez

   Ekran kartı ile bellekler öldürüyor sistemi, yoksa sistem 4 bin lira civarı.

  • Rasko @rasko

   @orcun 7200 TL değil 1700 USD olarak düşüneceksin 🙂 Böyle bir sistem için 1700 usd çok değil. El kadar telefonu 1200 USD’ye satıyor adamlar.

  • Orcun @orcun

   @koraysuna Öyleymiş, şöyle bir bakındım 16 gb ram 800 lira, 240 g ssd 300 lira,gtx 1080 3300 3400 tl, intel b360 bakındım 400 lira anakart, 8700K cpu 1700 lira falan. Düz hesap kabaca bunlar kasa psu hdd falan yok bize geldi 6500 liraya, akakçeden bakındım fiyatlara böyle oluyor. Eksik var ama 700 liraya da tamamlanır gibi duruyor ?

  • Orcun @orcun

   @rasko Evet koca 20 kiloluk kasayı da cebine atıp gezersin artık, bu mantığa ifritim de o yüzden diyorum. TL kazanıyoruz, dolar kazanan var mı bu ülkede ? varsa çıksın ben dolar kazanıyorum desin ona giren çıkan olmaz tabi. çok para seneye şu sistem unutulup gidecek daha 2k da 20 30 fps verdiği oyunlar var bu sistemin şimdiden. Hani en iyisi yada iyilerden olsa gam yemem de değil.

  • Rasko @rasko

   @orcun 1200 dolar telefona verip watsapp, facebook kullanacağıma, 1700 dolar kasaya verip hem oyun oynarım hem de para kazanırım (yazılım, grafik tasarım, render vs). Kişisel tercih meselesi tabii.

   Dolar kazanıyorsun diye değil, ürünleri dışardan aldığın için dolar hesabı yapman gerek. Yaklaşık 10 sene önce dolar 1.20-1.50 lerdeydi hatırlarsın. O zaman bu ayarda bir kasa toplasan aşağı yukarı aynı meblağ çıkardı cebinden. Verdiğin “değer” aynı yani. E şimdi kalkıp da bunu üreten adama “benim ülkemde ekonomi çok boktan, dolar yükseldi, indirim yapın” dersen adam da sana “ben 10 sene önce bu ürünü 1400 dolara satıyordum, şimdi 1700 dolara satıyorum. Çok bir fark yok, bana ne senin ülkenden” der.

   Evet vatandaşımızın alım gücü çok düştü ama bunun için üreticiyi veya satıcıyı suçlamak, çok pahalı demek yersiz. Adam aynı fiyattan satıyor.

  • teknopanda @teknopanda

   bugun toplayım dedim o olsun bu olsun 7 olsun 1080 kart olsun deyince monitorsuz 10 bini geçiyor sonra toplama isteğim kayboluyor.

  • Orcun @orcun

   @rasko 1200 dolar telefona da çok, o kadar veriyorsam zaten ipx alırdım onu da kullanım 6 ay sonra satardım mesela. Onun bütçesine çıkacak adama zaten 7 bin lira 8 bin lira 10 bin lira kasa toplamak falan hobi heves işi olur o adamın yani para derdi yok.

   10 küsür sene önce, 2007 hatta ya 11 sene diyebiliriz, belki 2006 da olabilir ya tam hatırlayamıyorum. X48 çipsetli anakart ( dönemin en üstüydü ), Q6600 ( köpek gibi oc oluyor diye yoksa QX9650 alacaktım ) 8 gb ocz bu soğutmalı belleklerden, Creative xfi titanium ses kartı 5.25 paneli işte uzaktan kumandası vs. vs. dahil. Üstüne 2 tane wd raid 0 konfigürasyonda 150 gb 10k hdd, velociraptor muydu neydi bu üstünde pencere vardı hdd’in o modeliydi. Ve nvidia 8800 gtx ekran kartı. Ha birde titan amanda peltier li soğutma + coolermaster cosmos 1000 kasa dahil. Bu kasayı bilirsin hayal edilen en iyi kasaydı. Power’da seasonic 700 mü 750 watt mı ? öyle birşey olması lazım. Ben bu sisteme yanılmıyorsam 8-9 bin lira verdim. Çoğu şey üst segment zaten nvidianın son kartı üstü ultra idi.

   E şimdi bunun dengi sistem ne oluyor ? şöyle harbici i7 8700K Z370 32 gb ram ve nvidia gtx 1080 falan fistan. OCZ ısı borulu belleğiydi hatırlarsın eski bellektir ama köpek gibi oc olurdu. Titan amanda zaten efsane hava soğutmaydı, peltier için pci kontrol kartı vardı falan yazılım ile kontrol ederdin. Daha cold cathode floresan cooler master’ın muskeeter fan kontrolcüsü zalmanın bilmemne fanları vs. vs. saymıyorum. Teknoloji 11-12 yılda hiç gelişmemiş hatta geriye gitmiş demek. Ki o zamanlar böyle sisteme milletin ağzının suyu akıyordu, ben ya arabayı yenileyecektim ya da bu sistemi dizecektim o derece paraydı. E şimdi dengini dizsen ki gene yapamıyorsun rahat 12-14 bin lira kasaya gider.

   Alım gücü diyorsun, ama dolar diyorsun olmaz, dolara giriyorsan dolar kazanman lazım. O zaman hesapta sıkıntı yok, ama tl’e girersen hesap şaşar kantar aşağı iner.

 • Anıl @anil

  Samsung evo 860 406 lira şu an HB’de

 • Damsizm @damsizm

  disk ve ssd kötü seçim denebilir . seagate artık sorunlu bir firma oldu rakiplerine göre daha sık arıza veriyor. onun yerine WD 2 TB tercih ederim bir oyun artık 50-100 gb . 2.5” sata ssd ise sisteme küfür etmiş gibi konulmuş .100-150 tl farkla 250 gb 960 evo nvme ssd var .

 • protego @protego

  Belli ki Corsair ve MSI sponsorlukları varmış. Kusura bakmasınlar 7200 liraya sistem toplasam ben gidip orta seviye anakart orta seviye işlemci ve orta seviye kasa almam. Çok dengesiz ve saçmasapan bir sistem toplamışlar

Bir şey soracaktım da mesela 3 bin liralık ürün almak istiyorum kredi kartına 6 taksit ile.
Ama kredi kartımın limiti 2 bin tl, ürünü alamaz mıyım? Taksit yapacağım ama yinede bakiye yetersiz mi der?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25

Nvidia’nın yeni nesil 2000 serisi ekran kartları bu sene içinde çıkacak mı?
Çıksın artık şu 1070-1080 ucuzlasın biraz 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 27
 • UnicornKnight @unicornknight

  evvelce de zibilyon defa tekrar eden bir döngü olarak tepe kart 800-900$ bandından fiyatlandırılacağı için 10XX serisinde gayet dikkate değer bir fiyat düşüşü gerçekleşecektir. ha tabi NVIDIA’nın bizzat kendisinden yapılacak (Founders Edition kartlar) alışverişler haricinde (ki o da yalnızca Kuzey Amerika ve Batı Avrupa için geçerli sanırım) kart bulunabilir mi, bulunabilirse dahi fiyatlar NVIDIA’nın belirlediği ve tavsiye ettiği şekilde kalır mı oraları muamma.

  fakat özellikle bu konularda devlet babanın verginin vergisinin de vergisini almakla bile doymadığı, bu yetmezmiş gibi bir de kansız ve vicdansız distribütör firmaların ve perakendeci tedarikçilerin kendi stoklarını baz alarak fiyat belirledikleri ülkemiz piyasasını hiç baz almayın. zaten kart alacaksanız da bu koşullar altında bu piyasadan almayın, her şekilde yurtdışından getirtin.

  özellikle “madenci” olarak anılan cenah iyice sapıtmış durumda. geride bıraktığımız şubat ayında 2016 haziranında satın aldığım ve halen kullanmaya devam ettiğim EVGA GTX 1080 FE için 4000TL fiyat veren çıktı ve bir süre için epeyce zihnimi bulandırdı. lakin satarsam yerine alabileceğim kart yok, ti’lar 6000TL barajını zorlar haldeydiler. şimdilerde yine biraz biraz 5000TL sınırlarına inmeye başlamışlar.

  demem o ki eğer elinizde en az 2-3 yıl idare edebilecek bir kartınız varsa durduk yere maceraya girmeyin. yok sıfırdan yeni sistem toplama vs gibi durumlar varsa da yine yukarıda daha evvel söylediğim gibi yurtdışından alım yapma opsiyonunu değerlendirin.

  • Koray Suna @koraysuna

   Hocam yeni dizeceğim malesef işte bende. Laptop baya eskidi masaüstü bir sisteme geçiş yapacağım. İki seçenek arasındayım aslında ya 1060 alıp full hd bir monitör ile oynayacağım yada 1070 alıp 2k monitör alacağım. 2k ileriye dönük olacağından kafamda 2k var aslında çünkü videolar YouTube de falan 2k 4k da çıktı artık. Hani baştan dizmişken sistemi 2k mı olsa diyorum.

  • UnicornKnight @unicornknight

   @koraysuna fiyatların durmaksızın yukarı ivmelendiği günümüz ve muhtemelen gelecekteki piyasa koşullarını da göz önünde bulundurarak hazır yapıyorken/yapabilyorken alışverişinizi uzun soluklu yapmanızı tavsiye ederim.

   bu bağlamda 2K monitör ve en az 1070 (hatta artık 1070ti) doğru bir tercih olacaktır. (Y)

 • huseyinekrem @huseyinekrem

  Mining yapılmadığına eminsen al 2 bine.

 • Atacan @kosmer

  i7-7700k işlemcim var, 750ti gpu ile kalakaldım, önceliği monitöre vs verdim derken fiyatlar uçtu.. İşlemciyi tam performans kullanamıyorum yani anlamı kalmıyor gpu düzgün olmayınca. 2. el kartlara dokunulmuyor, bir iki tane güvendiğim satıcı var sadece. Yeni kartlar yazın çıkacak fiyatlar biraz da olsa düşecek deniyor ama tanıtıldı, Türkiye’ye geldi fiyatlar düştü derken bir yaz böyle geçecek gibi.. Mutsuzum. İhtimaliniz varsa biraz bekleyin, yazın belli olur.

  • Koray Suna @koraysuna

   Bekleyeceğim zaten hocam ağustos eylüle kadar acelesi yok zaten. Siz monitörü ne aldınız hocam linki var mıdır

  • Atacan @kosmer

   @koraysuna Benim aldım dediğim sistemi geçen sene Mayıs’ta topladım. Benq XL2411 144hz almıştım. Sonra sattım hatta buradan belki görmüşsünüzdür.

  • Koray Suna @koraysuna

   @kosmer olabilir hocam tn panel diye mi sattınız 144 hz iyi yoksa

  • Atacan @kosmer

   @koraysuna Eğitim hayatımı bayağı boşlayınca bir de taksitler artınca şimdilik gereksiz diyerek sattım. Zararım olmadı. Birkaç aydır uzaktım zaten oyunlara vs. Şimdi ekran kartından başlamak üzere ufak ufak geri topluyorum. TN evet pek de güzel bir şey değil ama 144hz’e değer diye düşünüyorum.

  • Koray Suna @koraysuna

   @kosmer iyi bir sistem olunca oyunu 60 fps kitleyip 60 hz monitör ile sağlamış olmazmıyız hocam faydası ips monitör olmuş olur yani 144 hz nin mantığı bu mu?

  • Koray Suna @koraysuna

   @kosmer zaten şöyle bir şey de var 144 hz kullananlar tekrar 60 hz ye dönmez istemiyor tarayıcıda sayfa kaydırırken bile farkediyormuş.

  • Atacan @kosmer

   @koraysuna Emin olun doğru bir cümle. 😀 TS’de genelde konsol veya IPS kullanıcısı çok olduğu için 144 pek tutulmuyor. Ben de diyorum zaten, CSGO-PUBG-LoL vs rekabetçi türde oyunlar oynamıyorsanız 75hz-ips çok güzel işinizi görür, paranızı ekran kartına falan yatırın. Ama salisenin kıymetli olduğu oyunlarda maalesef 60hz çok kötü.

  • Koray Suna @koraysuna

   @kosmer cs go pek oynamam ancak bir tek pugb oyununa bakarım bence 75 hz de idare eder ya aslında bende almışken ips istiyorum çünkü tn panelin soğukluğundan gına geldi. Bu ara va panelde var aslında onlar hem 144 hz sağlıyor hem canlılık sağlıyor siz canlı gördünüz mü hiç onları alınabilir mi hiç bilmiyorum. Yani va derler ancak tn panel gibi durabilir.

  • Atacan @kosmer

   @koraysuna 75 hz yeterli hocam, ara ara 70 FPS aşağısına düşmeyince PUBG’de bayağı akıcı bir oyun elde ediyorum. VA panel görme şansım olmadı maalesef. Hatta öyle model bile bilmiyorum. Ama şu 144hz-ips olayının bir ortası bulunmalı. Pahalılığı geçtim model yok doğru dürüst.

  • Koray Suna @koraysuna

   @kosmer 75 hz ideal öyleyse. 27” ips 75 hz 2k monitöre 1070 de takılırsa fıstık gibi olur. Uzun sene götürür monitör bozulana kadar kullanılır. 🙂

  • Atacan @kosmer

   @koraysuna Çok çok güzel olur hem de. Ya monitör aslında TV’den farksız, ömürlük gibi bir şey düzgün kullanırsan ve teknolojiyi anlık takip eden biri değilsen (ki bu TR’de imkansıza yakın) 4-5 sene rahat götürür. O yüzden yani o kadar uzun süre gittiği için genelde insanlara tam olarak size uygun monitörü alın vs diyorum. Arkadaş mesela PC topluyor, 144hz almaya çalışıyor bir yerlerden kısıp veya 2k 75hz fark etmez, önemli olan uzun bir süre monitörlerle uğraşmamak. 🙂

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   GPU’yu alabilirim. Kaça satarsınız?

  • Atacan @kosmer

   @mehmetakif ? Hocam kartsız kalırım o zaman, satacağımı nereden çıkardınız ki hiç anlamadım. 😀 Yani bana dediyseniz eğer, benden yanıtlayınca.

  • Mehmet Akif @mehmetakif

   @kosmer Size yazmıştım. Bana kalbur üstü bir ekran kartı lazım. Oyun oynamıyorum. Elimdekini satmıştım.

  • Atacan @kosmer

   @mehmetakif Yani yeni seri Haziran sonu piyasada olacak deseler yada o tarihlerde ekran kartımı almış olsam inanın hemen pazarlığa girer, Intel HD630 ile 2 ay oyunlara ara veririm ama yok ne bilgi var ne başka bir şey..

 • 3dfx @3dfx

  eski kartların ucuzladıgını ben görmedim, yeniler pahalı çıkıp eskiler bitene kadar öyle gidiyor, sonrada eskiler kalkıp yeniler eskilerin fiyatına satılıyor.

Sonunda bende kulübe katıldım. Alkışşşş 😀
Gerçi pek ayrıcalığı kalmamış herkes plus maşşallah 😀
Güzel bir duyguymuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Soldaki 24” ve sağdaki 27” boyutlu monitörleri yan yana görünce baya fark varmış onu anladım. 24” yanında küçük kalıyor. 27” yakından bakınca kocaman kayboluyormuşsun içinde gibi. Tabi arkadaşlarda demişti daha önce 27” ekran için 2k uygun diye gerçekten de öyle 1080p bozuluyor alınmaz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Trollerin olmadığı, sıcak bir aile ortamı gibi hoş sohbetli çok güzel bir dönem olacak.
Hep derler ya eskiden iyiydi diye bu site o dönemi yaşıyacağız sorulara çözümlere yardımsever şekilde olacak. Üşenmeden, küsmeden yardımlaşarak..
Sanki bir yelken kulubü gibi zengin hissettirecek. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap