Elektrikli araç günlükleri 2 😀

Bugün İstinye BMW bayiisine Borusan’a gene gittim. Artık aracın fiyatını alıp anlaşma imlayacaktım. Bir daha test sürüşüne çıktım ürün uzmanı ısrar etti bir daha çıkalım dedi ben de kırmadım araç güzel ben beğendim ANCAK ısı pompası, koltuk ısıtma gibi donanımlar standart değilmiş ve ekstra para gerekiyormuş ben bunu duyunca şok oldum ki bunlar elektrikli bir araçta olması gereken elzem şeyler.

Bunlar internette yazan 250.000TL satış fiyatının üstüne eklenince bana 317.000TL gibi bir fiyat çakmaya çalıştılar ben de baya bir söylenip ceketimi aldım çıktım ve ailemle hemen karşıdaki
Renault Zoe aracına gittim ve Zoe’de test sürüşü yaptım. Araç öncelikle Clio kalitesinde bu çok açık ancak tek şarj ile gerçek kullanım mesafesi BMW i3 modelinden tam 100KM daha fazla ve tam şarj ile 280KM yol gidiyor hiç verimli kullanmasanız dahi 250KM menziliniz var ki bu BMW i3 modelinde maksimum 200KM ki gerçekçi bir menzil değil bu.

Zoe aracının BMW i3 modelinin yarısından bile daha uygun fiyatlı olması, 100Km menzilinin daha fazla olması ve akraba apartmanımızda bulunan Trifaze elektrikten 22KW elektrikle şarj olabilmesi ki bu değer BMW’de 11KW idi bizi cezbetti. Evet aracın içi kıyas dahi kabul edilemez BMW i3 ile gerçekten iyi bir içi yok ama amaç tasarrufsa Zoe daha mantıklı.

Sonuç olarak bundan sonra aile olarak hayatımıza Zoe ile devam edeceğiz ilerleyen zamanlarda aracı teslim aldığımda Zoe konusunda ve genel olarak elektrikli araçlar konusunda bilgilerimi aktarırım.

Allah büyük aşağıda fotoğtafta bulunan yorumu yapmıştım Zoe hakkında ancak kendisini Annem ve Babam daha kullanışlı buldu ve daha çok sevdiler ben de amaç tasarruf olunca ses etmedim açıkçası. Annemle, Babam Zoe aracını sevmez diye göstermemiştim bile ama şaşırtıcı derecede sevdiler 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 33

Elektrikli araç alacağımı söylediğim zaman altında böyle bir yorumda bulunmuştum bir insanın devletinin ne kadar soyguncu olduğunu bilmesi enteresanmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu gün İstinye Borusan’a gidip BMW i3 testi yaptım arkadaşlar. Testten sonra ise inşallah imkanım olursa ikinci el istediğim özelliklerde bir BMW i3 yakalarsam almayı düşünüyorum.

Düşüncelerimden bahsedecek olursam araçtan çıkarımlarım şunlar:

Elektrikli aracın sürüş hissiyatı herkesin hayatında bir kere olsun tatması gereken bir lüksmüş gerçekten. Anında ivemelenmesi pedalla gücün %100 bağlantılı olması çok acayip bir his nasıl anlatılır nasıl kelimelerle açıklanır bilemiyorum inanılmaz zevk aldım.

BMW i3 özelinde konuşursam şu an 250.000TL bandında sıfırı bulunuyor herkesin karşılayabileceği ve bakıldığında çok yüksek bir fiyat olsa da Polo’nun 97.000TL olduğu şu ülke şartlarında elektrikli araçlarda ÖTV’nin %15 olması bu aracı size sunduklarına göre bence normal fiyatlı hale getiriyor.

İç malzeme kalitesi diğer incelemelerde izlemiştim 5 serisi kalitesinde deniyordu bununla alakalı bir yorum yapamam ancak zamanında 3’e binmiş arkadaşlarında 3 serisi BMW olan biri olarak aracın iç malzeme kalitesi 3’ten iyi 5 kadar var mı abartmayayım ona çok kesin net bir şey diyemem.

Ön kapı açılmadan arka kapının açılmaması otopark gibi sıkışık yerlerde zorlayan bir tercih olmuş açıkçası bunlara Suicide Doors deniyor neden böyle enteresan bir tercih yapılmış bilemiyorum büyük ihtimal ağırlık konusunda bir kaygı var B sütununun olmaması ağırlığı azaltıyor sanırım.

Neden bu denli bir teknolojiye bu kadar erken geçiyorum diye soracak olursanız da biraz derdimi anlatmak isterim. Ben ailesi ile birlikte yaşayan Ablam evlendiği için 3 kişi kalmış bir aileyiz. Annemin ehliyeti olsa da araç kullanmıyor dolayısıyla babam ve benim şoförlüğümüz var. Kendi şahsımın ve babamın da arabası var yani 2 araçlı bir aileyiz. Genellikle babamla benim kullanımlarıma baktığımda beraber aynı anda yolda olduğumuz süre çok çok az. Durum böyle olunca da şehir içince 100KM’si 4TL’ye mal olan, bakımı olmayan ve apartmanın önünde şarja takacağımız bir elektrikli araç bizi çok uzun vadede rahatlatacaktır ve bundan sonra arabalara yaklaşımımızı değiştirecektir.

Ancak şunu da unutmamak lazım ki 250Km menzile sahip bir araç eğer ki her an ulaşabileceğiniz bir içten yanmalı aracınız yoksa tam anlamıyla saçmalık. Biraz babamın aracına da güvenerek böyle çılgınca bir karar verdim ki bunun çılgınca bir karar olduğunun çok farkındayım 🙂

Sonuç olarak pişman olmayacağımı düşünüyorum ve çok kısa vadede olmasa 6 ay içerisinde bir BMW i3 edinebilirim ondan sonrasında zaten gerek video incelemesini gerekse gerekli soruları cevaplarım.

@haypurtiryading @recai

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 42

Sevgili arkadaşlar aracım satılıktır çevrenizde ihtiyacı olan ve Megane düşünen varsa yönlendirebilirsiniz.

Sahibinden Renault Megane 1.5 dCi Icon 2016 Model İstanbul 20.000 km Gri...

Sahibinden Renault Megane 1.5 dCi Icon 2016 Model İstanbul 20.000 km Gri (metalik) - 8548892 | Arabam.com
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 37

Yok arkadaş kim ne derse desin deliler gibi BMW i3 araştırıyorum neresinden baksam mantıklı bir tercih. 11.000KM yolu 497TL elektrik harcamasıyla gittim diyen kullanıcı var.

Yeni çıkan 94AH’lik batarya ile gerçek kullanımda menzil 270-350km bandında. Evinizde 3 Fazlı elektrik varsa (ki oturduğum apartmanda var) 5 saatte tam şarj oluyor ev elektriğinden ve Range Extender ile birlikte alındığında gerçek kullanımda gidilebilen mesafe 450KM oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 42

@can ve @meric Abiler başta olmak üzere tüm TS ahalisi ile kafamı karıştıran bir konuda akıl danışmak istiyorum.

Bizim aile 3 kişilik ablam evlendi ve baktığımda Babam ve ben haricinde annemde ehliyet yok ancak hem şahsi aracım hem de babamın arabası olsa da bizim arabayı kullanma zamanlarımız babamla çok çakışmıyor. Babamın satmaya kıyamadığı bir Subaru Forester aracı ve bir de 2016 model Kia Soul aracı var, bende de Megane 2016 var.

Ben de genç olduğumdan bu elektrikli arabaları ciddi ciddi araştırıyorum. Şu an kullanmakta olduğumuz arabalardan sadece Subaru Forester 2005 model olanı tutup diğer ikisini satıp BMW i3 alma fikrini ailemle konuştum ve akıllarına yattı. Subaru’yu tutma sebebi de anne tarafı İzmir’li olduğundan her yaz İzmir’e gidiliyor ve o aracı uzun yol için tutmayı düşünüyoruz kilometresi de zaten 136.000’de Subaru için çerez bir değer bu.

Elektrikli bir araç için gerek oturduğumuz akraba apartmanımız gerekse de günlük yaptığımız kilometreler çok mantıklı gözüküyor siz ne dersiniz? Elektrikli BMW i3 aracına yatırım yapılır mı yoksa bunun için çok mu erken?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
 • Emre @emre64

  Maceraya gerek yok hocam, kendini zor duruma sokma bence. En az 5 yıl var bence Türkiye’de elektrikli arabanın yaygınlaşması için.

  • Yekta @flashock

   Valla Emre öyle diyorsun ama 5 seneye kalmaz devlet Elektrikli Araçların yaygınlaştığını görüp avantajını ortadan kaldırır şu an ise yakıt ekonomisi, vergi, bakım gibi konularda büyük avantajı var kullanımıma bakıyorum İstanbul’da 150KM’yi geçmiyorum ben hakeza oturduğum bina Aile Apartmanı kuzenlerimle oturan biriyim ve aracım hep kapımın önünde şarja koyabilirim bana çok mantıklı geliyor açıkçası.

   Zaten şahsi aracımı satıp büyük rahatlıkla alabilirim BMW i3 üstüne aman aman para da koymayacağım ama MTV, Bakım masrafları, yakıt gibi konularda avantajım olacak.

 • zubizarreta @zubizarreta

  Orta yolu bulalım. Ben hibrit derim 😀

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  bence zoe alınabilir. 3 aracı da satın zoe alın. 400 km ye yakın mezil var.ben olsam düşünmez zoe alırdım. reno bayiilerinde ücretsiz şarj.

 • emre87gs @emre87gs

  İ3 e menzil arttırıcı getirtme şansınız var mı ?
  Eğer menzil arttırıcı da alabilirseniz, uzun yola da gider çok sorun olmadan.
  Türkiye’ye göndermiyorlar diye biliyorum, zaten çok sınırlı satışı var.
  Menzil olarak saf elektrik işinizi kesin görüyorsa mantıklı.
  Sizi zorlamayacak bir değişim olacaksa zaten sorun kalmaz.
  Tabi aracı iyice bir incelemek gerek önce.
  Hacim olarak ufalmak vs rahatsız edebilir.

Paşalar gibi ofis bilgisayarı oldu. AMD’nin yeni Apu’larını oyun için tutmasam da ofis ve media center kullanımı için muazzam olmuşlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Linus süper inceleme yapmış. Harici ekran kartı takılırsa CPU darboğaz yapar mı? OC değerleri nelerdir gibi tüm soruların cevabı var 2200G ve 2400G işlemcileri için.

Ryzen CPU with VEGA Graphics ONBOARD!

AMD's bringing back the APU in a big way by marrying Ryzen CPU cores with Vega GPUs - But what do you really get for your money? For your unrestricted 30 day...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ryzen 3 2200G ve Ryzen 5 2400G işlemcilerinden anladığım kadarıyla AMD tam coşturacakmış ticari kaygılardan dolayı korkak davranmış bu çok belli.

65W TDP değerinde sen 704 iş parçacıklı APU yapabiliyorsun peki bunlar neden 65W? Hani nerede 95W güç tüketen APU? Diğer işlemcilerim ve ekran kartlarım satmaz diye yapmamışlar çok açık, onun haricinde ofis için biçilmiş kaftan olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Bunun r7’si ile 1060 kıvamında iş yapan APU yapsalar sağlam soğutma ile 125W civarında on numara mini ITX kralı yapılır.

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Gazlanmışını Intel’e verdiler. Grafik çekirdekleride en azından 1024SP olsaydı güzel olurdu.

  R7’si gelirse Nuc almak yerine annemle babama yeni bir minnacık kasa toplarım. Phenom’dan upgrade ederler.

 • Orcun @orcun

  Benim için komple hayal kırıklığı oldu. Aylardır bekliyorum daha ilk Ryzenler çıkacaktı bilenler biliyor eski mesajım duruyorsa baksın apu çıksın şöyle böyle diye diye bekledim hep. AMD bana kalırsa yapmak istemedi. Ticari kaygı mı ? dersiniz. Veya coinci tayfanın çullanmasından mı ? dersiniz bilemem.
  Ama yapılması lazımdı, 1050 ayarında olsaydı şuan ben R5 2400G’i sipariş geçmiştim. Herşeyim hazırdı listelerim şuyum buyum vs. vs. 1030 ayarında veya daha kötü bir entegre gpu’u sahip ryzen’i ben almam. Ha ama hala R7 ile daha iyi gpu olan modeli bekliyorum. Belki hackerlar vs. bunun kilidini açar nasıl bazı R5 1500x ler açılıyordu 6 çekirdek oluyordu o hesap. Belki bakarsınız daha güçlüdür de kısıtlanmıştır. 😀 Bakalım hala bir umut bekleyelim.

 • BRN @brnspawn

  AMD’nin yeni işlemci ailesinde sanırım Ryzen adı altında hem GPU’lu G eklentisine sahip hemde sadece CPU modelleri olacak. Umarım ekrankartı modülünün olmadığı daha ucuz modelelrde devam eder. Ama beni düşündüren kısım AMD ilk başta APU’larda CrossFire üzerinde çok durmuştu sonra sadece giriş seviyesi kartlar önerdi. Şimdi RyZen G serisinde CrossFire yok mu? Eğer varsa ileride uygun fiyata Rx450 gibi bir kart alınıp performansı hissedilir bir derece yükseltile bilinir. Birde bu tip işlemciler asıl küçük sitemlerde önem kazanıyor. AMD, İntel gibi cesur adımlar atıp NUC benzeri kkendi küçük PC’sini çıkartmalı. Yanlış hatırlamıyorsam bir ara kendi markası adı altında SSD ve RAM çözümleri de vardı.