#akış okuma yazma hızı iyi olan bi hafıza kartı tavsiye eder misiniz ? Tabi ki uçuk fiyatlı olanlar hariç.128 ya da 256 düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Surface Pro 6 i5/256 cihazımı sattım. Yerine yurt dışından Pro 7 i5/256 düşünmekteyim. Surface Pro alternatifi Türkiye’de satılan bir alet bakayım dedim ama sanırım öyle bir alet yok. MacBook tarafına geçme konusunda da kararsızım. Çünkü dokunmatiği yok. Surface i AKILLI tahtaya bağlayıp kalem ile ders anlayabiliyordum.

İpad tarafına geçsem onda da işletim sistemi olmayacak. Kullanmak istediğim Windows ortamında çalışan Programlar çalışmayacak.

MacBook ta sanallaştırma ile Windows yüklenirmiş. Fakat dediğim gibi onda da kalem kullanma durumu olmuyor.

Ne yapsam bilemedim. Bütçe 7-7.500 olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış bir arkadaşım Almanya Frankfurt a gidiyor. Amazon.de den bir alış veriş yapsak 1300 avro civarında,bunun harici vergisi oluyor mu ? Havalimanında tax free den yararlanma şansım oluyor mu ?

150 avro civarı tax free oluyor. Amazon’da ürün 1320 listelemiş. Ama net ödeme tutarı mi bu anlayamıyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış istenilen mailden mail gelmiş gibi nasıl yapılır? yani atıyorum aa@test.com dan gelmiş gibi gözükecek bana gelen mail?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış yaşadığım Wi-Fi sorunlarından sonra @mutlakdeli başta olmak üzere birkaç arkadaş 5GHZ bandına geçmem yönünde tavsiyede bulundu. En ucuz Router 230-240 bandında idi.2.4 bandında etrafta çok ağ olduğu İçin kabloluda aldığım hızın 4 te 1 ini zor alıyordum çoğu zaman. Neyse uzatmayayım letgoda bulunduğum ilde 1 aydır satışta olan d-link 3200 ultra Wi-Fi Router ı gördüm. Elaman bunu kullanamamış muhtemelen modem diye aldı ve sadece Router özelliği olduğunu görünce attı kenara duruyormuş. Arkasında ince giriş yoktu diyor. Neyse 1.350 tl yazmıştı. Nette baktım 2000 tl civarı idi fiyatları. Öylesine sordum kaç olur diye cüzi bir miktar indirdi neyse dedim ben hiç fiyat vermeyeyim dedim illa ver teklifini sorun yo deyince ben en fazla 500 veririm buna dedim. O 750 dedi neyse paraya çok ihtiyacı varmış 600 e ok dedik. Aleti aldım. 2 tane 5GHz 1 tane 2.4 ghz den aynı anda ya da Farklı isimlerde yayın yapabiliyor. Umduğumdan daha iyi bir alet. Param olsa 2 bin lira verebileceğim bir alet. Böyle bir aleti 600 e almış oldum. Üstelik dediğin gibi sıfır.

Gelelim sonuçlara. Türk net kullanıyorum.75 MB e kadar paketim var. 4 MB ise upload. Kablo ile yaptığım testlerde en fazla 70 MB görmüştüm. Türk netin şöyle bir özelliği var akşam saatlerinde yani hatlar yoğunken kablolu da da hız oldukça düşüyor 20 lere hatta 15 lere düşebiliyor. Ama normal saatlerde 70 MB verebiliyor.

Tv sadece 2.4 bantını destekliyor evdeki 1 nolu PC de sadece 2.4 ghz alabiliyor. Telefonlar 5 ghz alabiliyor. Alet ile aynı anda dilersen 2.4 ile de yayın yapabiliyorum yani eski aletler 2.4 ten devam ediyor. 2 adet de 5 ghz yayını yapabiliyorum

Arada ciddi bir fark var. Telefonda ya da yeni PC de ilk defa kablosuzda bu hızları gördüm resmen parasını ödediğim paketin tamamını alabilmek güzel hissettirdi.eski PC için 5GHz alabilen USB Wi-Fi adaptör düşünüyorum.

Söylenildiği gibi 5GHz nin kapsama alanı daha dar. Modem salona yakın olduğu İçin benim için çok sorun olmadı. Cihazın aynı anda hem 2.4 hem 5 ghz yayın yapabilmesi uzak odalarda Wi-Fi gerekmesi durumda yayına açabiliyorum mobil uygulama üzerinden .

Alet ve hız testi sonucu şöyle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Hayırlı olsun. 5 ghz çok daha stabil çok daha hızlıdır. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

  • Mustafa Kaya @mky

   @mutlakdeli 2.4 ve 5 ghz olayını bilmiyordum sizin açıklamalarınız ile öğrendim yaptığım araştırlarla da daha çok bilgi sahibi oldum. Şimdi kabloluda alamadığım hızı neden alamadığımı biliyorum. Wi-Fi analiz programlarınfa etrafımda 10 ağ varsa 10 u da 2.4 bandında. Doğal olarak sinyal kaybı oluyormuş.

   Bu tarz aletler geniş mesafeden kablosuz isteyenler için değil dar alanda kablo performansı isteyenler içinmiş. Eğer geniş alan istiyorsan paraya kıyman lazım. Kaliteli bir Powerline alıp 5 ghz den eve yayabilirsin.

   Evde eski aletler çok ise ve bunların Wi-Fi lerini 5 ghz şeklinde upgrade edemeyeceksen bu maceraya girmemeli.

   Neyse Gökhan kardeşim teşekkürler 🙂 alet hakkında bir şey demedin nasıl alet :))

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @mky Ürün hakkında bilgim yok ne yazık ki. Ama iyi bir cihaza benziyor epey bir anteni var. Gördüğüm kadarı ile usb 3.0 portu da var. Hdd takılıp ufak bir nas olarak kullanılabilir. Hızlı da olacaktır. Güle güle kullanın

  • Mustafa Kaya @mky

   @mutlakdeli evde nas var qnap 228. 2 tb de disk var üzerinde wd red 🙂 bundan dolayı portlar şimdilik boş. İleride belki işe yarar.

 • suicide @suicide

  2000e bunu yanlislikla alsam hayatta 600e vermem 🤣

  • Mustafa Kaya @mky

   @suicide adamın çocuğu rahatsız imiş. Acil paraya ihtiyacı olmuş. Bana söylediği bu. Ben de vermem bu fiyata bugün satmak istesem 1.100-1200 derim en son . Sıfırdan farkı yok ve sıfırı 2 bin demişler. Zorunda kalınca insan 100 liraya da verir 1000 liralık şeyi. Allah sağlık ile imtihan etmesin

  • suicide @suicide

   @mky sizi yargilamis olmak icin soylemiyorum ama boyle bir durum varsa da pazarlik yapmazdim acikcasi.

  • Mustafa Kaya @mky

   @suicide adamın bu durumunu cihazı aldıktan sonra öğrendim. Adama verebileceğim maks fiyatı söyledim hatta 100 tl üzerine çıktım. 40 km mesafede olmasına rağmen bana git gel 80 gittim cihazı aldıktan sonra öyle laf ortamında söyledi. Yani adama ben zorlamadım vs . Vicdanım bu yüzden rahat zorla ürün almadım. Bana uyan rakamı söyledim. Kalksa 1000 dese 750 dese gidip almazdım bende .

 • Yusuf Kaprel @limbesh

  Al işte, bu nasıl tasarım, bunu insan görecek insan.

#akış #TeknoYardım
Birisi bundan satıyor hiç kullanmamış fiyatı kaç olsa iyi ?

Evde 75mb net var kablosuzda bu hızı kullanamıyorum .vdsl modemim var.

https://www.dlink.com.au/home-solutions/DIR-890L-AC3200-ultra-wifi-router

AC3200 Ultra Wi-Fi Router

The DIR-890L AC3200 Ultra Wi-Fi Router lets you easily connect, control, and monitor a network using the future of wireless technology, today. Advanced AC SmartBeam provides a significant increase...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım elimde birinden aldığım böyle bir dış mekan Wi-Fi genişletici var. Amacım 2. Kattaki neti 1. Kata vermek. Ethernet kablo çekili aşağıya. Poe falan yok yanında sanırım alet poesiz çalışmıyor . Poe almaya değer bu alet? İç mekanda kullanımı sorun olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

#akış iki Metin arasındaki benzerlik seviyesini ölçen bir program var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım
Modem den direk pc ye kablo takıp hız testi yapınca 70 MB hız görüyorum. Hemen 1 metre mesafeden kablosuz hız testi yapınca ise 30 MB alıyorum . Kablosuz ile kablolu arasında yarı yarına kayıp hatta daha fazla kayıp nedendir ? Engellenemez mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 31

#akış

Letgo ilanı

Nasıl yani ? 3 yıl sonra her hatta aktif mi oluyor yurt dışı cihaz ? Ben öyle bilmiyordum ???

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19
 • Osman Kahramanoğlu @marquis

  Başkasının üzerine kayıtlı hatla bankacılık işlemleri yapılıyor mu?

  • Orcun @orcun

   Oluyor. Bankaya gidip bildiriyorsun yeni numaram bu bu diye veya işbankasıysa atm'den vs değişiyor. Güncelliyorsun sms doğrulaması geliyor oluyor yani başkasının adına hat ile o işler.

 • Osman Kahramanoğlu @marquis

  Bence bir güvenlik açığı var bu durumda, şahsen bu riske girmezdim. En azından aynı soyad olması aranmalı.

 • Mustafa Kaya @mky

  Ben kayıtsız cihaz olarak algıladım. Hani pasaportuna kaydettir 3 sene kullan sonra istersen satabilirsin dilediğine olarak anladım. 3 sene kullanımdan sonra cihaz her hatta kullanılır hale mi geliyor bunu anlayamadım. Var mı böyle bir olay ? Hani alacağımdan değil bilmek için sordum zaten. Ama baya uygun fiyatlara hiç açılmamış cihaz bulunuyor iPhone . Fakat şu an kayıt 1500 yılbaşından sonra 1900 olacak deniliyor. Ayrıca pasaport sahibinin hattı durumu var. Garip işler ama merak ettiğim şu @orcun 100 liraya falan ime atılıp kayıt işi halllediliyor diye şeyler okumuştum . iPhone a ime atılabileceğini sanmıyorum var mı acaba böyle bir şey. Hani gidersin 200 tl ye bi telefon alırsın bu yeni telefonun imesini iPhone e at olsun bitsin. Dünyada böyle bir kural olsaydı eminin çözümü çıkardı Türklere mahsus olduğundan nerde bizde o kadar akıllı Ve vatansever adam 🙂

  • Orcun @orcun

   İmei işi iphone'a yemiyor. Yoksa zaten piyasada çok fazla olurdu, ilk nesilde bu arada imei değişiyordu sonraki nesillerde malesef o olay yok. Ama çoğu android telefonda imei değiştirme işi var. Samsung lg one plus xiaomi vs. vs. vs. vs. kimisinde çok basit kimisinde box ile harici aygıtlarla mümkün ama iphone da işte olamıyor. Cihazın id kimliğini değiştremiyorsun, çünkü donanım da yazılımda apple'ın çinliler falan çok uğraşıyor aleti sök tak herşeyi yapıyorlar. Çakma ekranları orjinal diye cihazı kodluyorlar nand belleğini dahi değiştiriyorlar ama şu imei işini yapamadılar.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Ben 250 liralık slikon kılıfa takıldım 😀