İos 13.5 için jailbreak çıktı diyorlar. Cihaz garantili. Nette kimi bir şey olmaz kimi de garantiyi bozar diyor. Siz ne diyorsunuz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar. Diyelim ki ben Giriş çıkış yasağı olmayan A ilinden yine giriş çıkış yasağı olmayan B iline gitmek istiyorum. Fakat güzergahımdaki illerde giriş çıkış yasağı var. Prosedür ne ?

Somutlaştırayım. Ordu’dan Muğla’ya gitmek istediğimde güzergahımda hala yasak kapsamında olan 2 il var. Samsun ve Ankara. Ankara’da çevre yolu var ordan geçilirse bir şey olmaz sanki. Peki Samsun ne olacak ? Benim gitmek istediğim ili gösterir belge mi almam lazım. Ya da bu ili ile bulaşmadan dolanarak mı gitmem lazım ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

pc de hazırladığım 1 dakikalık videoyu instagramda paylaşmak içinn iphone a göndermem lazım.pc den instagramda paylaşım olmuyor. mail atsam galeriye kaydetmiyor.itunes üzerinden atayım dedim atmıyor.nasıl atılıyor bunun galerisine video falan 🙂

ekleme: Ömer Faruk Bostan arkadaşımız tarafından tavsiye edilen " 3utools " programı işe yarıyor.Aynı sorundan muzdarip olanlar kullanabilir 🙂 Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24

PC kapalı (w7) kapatma tuşuna basılı tutunca PC açılıyor eminim PC nin kapalı olduğundan ama görseldeki power ışığı PC kapalı olsa da yanıyor. Anlamadım neden #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

mebin verdiği etap 5 tablet var. üzerinde kitkat var yani 4.4.2 sürümü android.nette lollipop da var ama içinde türlü hatalar var. işin trajik yanı 4.4.2 de EBA çalışmıyor en düşük lolipop istiyor.var mıdır böyle sürümü sanki lolipop gibi gösterme yöntemi bu uygulamayı yüklemek için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mobilde kullanmadığım cigobayt ların ay sonunda sfırlanmasını çok saçma buluyorum.btk nın buna sessiz kalmasını ise hiç saçma bulmuyorum. Müdahele etselerdi bir garabet olurdu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Kaç para eder? ( satmak için değil almak için )

8 GB model

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 26

https://youtu.be/jNGA2kC0GVQ

Rotasızın ilk 5 saniyede yani intro kısmında yaptığını Türkiye Almanya için yapmak istiyorum . Dünya görüntüsü Google eart teki gibi. Nasıl yapılıyor biliyor musunuz

Gördüğüm En Zor Şehir Karaçi - PAKİSTAN

Pakistan'ın Karaçi şehrinde 4 gün kaldım. Yaşaması ve gezmesi çok zor bir yer. -------------------------------------- Adım Mehmet Genç ama sosyal medyada Rot...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 44

Sosyal medyada yks tarihi tekrar 1 ay önceye alındı diye kıyameti koparıyorlar. Siyaseti bir kenara bırakarak eğitimci olarak görüşüm şudur :

1- Bu durum sınava giren herkes için mi geçerli ?

Evet. Avantaj ise herkese değilse yine herkese

2- E kendimizi biz buna göre hazırladık.

2.dönem konularına çalışma zorunluluğu yok. Müfredat daraldı. Sınavın 1 ay geç yapılması mı koca bir dönemin müfredatının çıkarılması mı daha avantajlı.Elbette müfredat daralması.

3-E niye son dakika değiştiyorsunuz?

Ne son dakikası daha 54 gün var. Sen klasik Türk anlayışıyla sınavdan 1 gün önce 1 ay önce çalışmaya başladığın için sorun orda. Ta 9.sınıftan başlıyor hazırlık. Burası Türkiye . Sadece sanki bu konuda tutarsızlık var. Nereye baksan ayrı garabet iken bu konuya böyle yaklaşmak bana çok saçma geliyor. Kardeşim sen odaklan canını sıkma çalışabildiğin kadar çalış. Herkes için geçerli bir şey bu yani. Herkes seninle aynı anda öğrendi. Bu ülkede can sıkacak çok daha önemli şeyler var. Emin ol yaşadıkça bunu göreceksin.

Diye tarihe not düşmek istedim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24
 • burakzdnr @burakzdnr

  olağan üstü hallerde, normal olamayan kararlar alınır. Sınav mecburen ertelenmedi, müfredat keyfen daraltılmadı, sınav süresi öylesie uzatılmadı, hepsine eyvallah. Virüse karşı önlemler bunlar, bir mecburiyeti var. Ama tespit edilen vaka sayısı 10 bin civarında, günlük ölümler 30 kişi civarındayken alınan karar, tespit edilen vaka sayısı 100 binin üzerindeyken ve günlük ölümler 120 lerden daha yeni 60 civarına düşmüşken değiştirilip daha yakın bir tarihe alınıyorsa ve bunu ilk kez turizm bakanından duyuyorsak ortada büyük bir sıkıntı var demektir. Siz eğitimci olarak öğrencilerin gözünden bahaneleri sıralamışsınız ama sorun daha geniş bir kitleyi ilgilendiriyor ve aslında yönetimin önceliklerini gösteriyor. Önceliklerde o gençler ve aileleri yok.

  • Mustafa Kaya @mky

   @burakzdnr tespitlerinize katılıyorum. Yönetimin öncelikleri arasında hiçbir zaman halk olmadı zaten. Özellikle son 5 yıla bakarsam bu da halkın lehinde dediğim bir uygulama neredeyse yok gibi.

   Ben öğrencilerin ucuz bahanelerin arkasına sığınmasına kızıyorum. Hakem taraflı ise hakeme rağmen hakemle birlikte kaleye topu sokacaksın. Ben ilk kez KPSS ye girdiğimde deliler gibi hazırlanmıştım sonra bi girdim sınava sistem değişmiş sınav esnasında bizim hazırlandığımızdan tamamen farklı bir sistemde hazırlanmış sorular çıktı karşımıza. Mazeretlerin arkasına sığınmasınlar otursun çalışsınlar ve girebilecekleri en iyi yere girip sonra eleştirdikleri sistemi düzeltmeye gayret etsinler

 • Umut @umut

  Oyunun ortasında oyun kuralı değiştirilirse bir kısmın mağdur bir kısmın da avantajlı olması normal bence. Yani bu işin ortasını bulmak çok mümkün değil zaten. Hiç ellemeseler iyiydi.

 • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

  televizyonlara baktığımızda corona sürecinin 1 ay içinde iyileşmesi mümkün değil deniyor.
  sınava yaklaşık bir ay kaldı. milyonlarca öğrenci kapalı salonlarda, bir o kadar veli de dışarda olacak.
  özellikle dikkat ediyorum, bu konu gündemde gelmiyor.

 • Yeşim Ceylan @yesim-ceylan

  çok garip sıralamalar göreceğimiz bir sınav.

Kuzen 5-6 ay önce araba kiralamış. Çanakkale civarında radar yemiş ve cezası yeni gelmiş. Araba kiralama firması da kuzenin kartından çekmiş cezayı ve mesaj atmış birkaç gün önce. Radar yemişsiniz kartınızdan bu cezayı çektik demişler. Resmen adamlar kart bilgilerini kaydetmişler. İyi de bu adamların ileride kafasına göre karttan çekim yapmayacağını kim garanti edebilir ? Sektör böyle mi işliyor bilemedim. Daha önce hiç araba kiralamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 25
 • Mustafa Kaya @mky

  @merakli ben de tembih ettim sanal kart kullan diye.

  @mr-bell geliyor maalesef bana da aylar sonra geldiği oldu.

  @emrah-ozturk saçma bir sektörmüş bu.

  @jaguar kurumsal yer de olsa güvenmek saçma.devletin buna müsade etmesi de daha saçma(şayet sözleşme vs yapılıp bu da yazılıyorsa bu da saçma )

  @12ozkan123 acı ama gerçek.

  Bilmeyen vardır belki diye buraya taşıdım. Kurumsal da olsa vermemek lazım kredi kart bilgilerini. Aynı şeyi sigorta firmaları da yapıyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Pek seyahat etmiyorsunuz herhalde. Kredi kartını vermemek gibi bir şansınız yok. Pratikte firmaların uygulayabileceği başka bir yöntem de aklıma gelmiyor. Trafik cezası, otoyol gişe ücretleri falan sonradan geliyor. Bazen çok çok geç geliyor, bu gecikme firmaların elinde olan bir şey değil. Kredi kartı ile garanti almak ellerindeki tek yöntem. Sizin alabileceğeniz önlem ise kartı telefonla, internetten ve mail order ile yapılacak işlemlere kapatmak. O zaman firma mecbur size ulaşıyor, "şimdi açıyorum, işlemi hemen yapın 15 dakika sonra kapatacağım" diyebilirsiniz.

   Bir de iki tane kredi kartından provizyon isteyen firmalar var. Avis böyle yapmıştı, BMW 3 serisi kiralamıştım, iki ayrı kart istedi, yok araba çok pahalıymış da bilmem ne. Bir daha araba kiralamadım. Sixt iyidir mesela. Sabiha Gökçen şube beni artık tanıdı, depozito bile almıyor, sonradan çekiyorlar gerekirse.

  • suicide @suicide

   @emrah-ozturk sanal kart çalışıyor mu acaba? açıkçası cok mecbur kalip boyle bir bilgi versem sonrasinda karti kaybettim der degistiririm. yilda 2-3 kez falan ucretsiz degistiriyor bankalar zaten.

  • Mustafa Kaya @mky

   @emrah-ozturk kendi aracımla seyahat ediyorum sadece.işim gereği de çok sık seyahat şansım yok zaten.

   Sanal kart kabul ediyorlarsa en iyisi sanal kart etmiyorlarsa da dediğiniz gibi Mail order gibi işlemlere kartı kapatmak lazım 👍🏻

  • Mustafa Kaya @mky

   @suicide bende kuzene kartı değiştir bence dedim. Ben de böyle bir firmaya vermek zorunda kalsam kartı değiştirirdim sanırım

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @suicide Heryerde kabul görmeyebilir ama sanal kart kullanılabilir. Ara sıra yapılacak bir şeyse idare edilir. Ama benim durumumda olsanız kart değiştirmekten veya limit değiştirmekten delirirsiniz 🙂 Çünkü işin içinde bir de oteller var. Bir haftanın içinde 3-4 otel değiştirdiğim oluyor(du korona öncesi). Araba kiralamalar falan, yılda 10-15 kere kart yenilemem gerekir. Ha bir de yaşadığım yerde bankaların sanal kart diye bir şeyden haberi yok 🙂 Avrupa'da da bilmezler sanal kart, sadece bilgilerini vermek iş görebilir ama çoğu yerde kartı okutup bilgilerini kaydediyorlar, sadece numara verseniz error verirler. Ki verdiğiniz kartın arkasında imza yok diye kabul etmeme durumları falan var.

  • BraVe @brave

   @emrah-ozturk O iki kart uygulamasını bütün firmalar pahalı araçlar için yapıyorlar. Ayrıca sanal kart kabul etmiyorlar.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @brave Hmm olabilir, Türkiye'de böyle arabalar kiralamıyorum pek. Ama beni asıl o arabayı yarım depo verice delirttiler 🙂 2 kart istemeyi biliyorlar ama arabayı vermeden depoyu doldurmuyorlar bazen.

  • BraVe @brave

   @emrah-ozturk Sana yarım depo vermeleri beni şaşırttı. Türkiye'de boş depo verirler. Çok saçma geliyor bana. Dolu verip dolu alsalar daha mantıklı. Focus ya da Polo kiralarsan sadece 750 TL fazladan çekiyorlar. Onu teslimatta iade ediyorlar. Mercedes C, BMW 3 ya da üstü araçlarda ikinci kartı istiyorlar.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @brave Bana yarım, üç çeyrek falan denk geldi ama 3-4 kere falan kullandım zaten Avis'i o aralar. BMW olayından sonra hep Sixt kiraladım. Biraz ofise de bağlı. Şirketten arkadaşlarla Ankara'ya gittiğimizde Avis'te depo dolu oluyordu sanki. Bir kere de Antalya'da kiraladım Avis'ten, çok memnun kalmıştım.

  • qubit @qubit

   Ofise bağlı elbette. Sık kullanıp arıza çıkartmadı ise müşteri tabii ki güven ortamı oluşuyor.
   Depoyu önceki müşteri nasıl bırakırsa öyle veriyorlar. Boş da olur, yarım dolu da, tam dolu da.
   Şu devirde tabii aracı dezenfekte ettiler mi o daha önemli olacak :/

   Maalesef 70-80'lerin ödeme teknolojisi ile buraya kadar. #otoseyir.

 • Erdinç B. @erdincb

  İsrail de araç kiralamıştım. Aynen böyle işliyor orda da.

 • qubit @qubit

  Kredi kartı sisteminin çürüklüğünden kaynaklanan bir olay. Yukarıda da yazmışlar, firmanın aylar sonra gelecek cezalar vs. için bir şekil o bilgiye ulaşabilir olması gerekiyor. Mail order ile bile çekenleri vardı, şimdi nasıldır bilmiyorum.

  Maalesef kullanacaksanız çalınabileceğini bilip hazırlıklı olmalısınız. 2 kere kartı (en büyük firmalarda kullanmama rağmen) kaptırdım. Demode yöntemle bu kadar. Tüketici günlük yaşadıkça da birlik olmadıkça da bu iş çözülmez.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Avis, Garenta, Sixt, merdivenaltı/küçükfirma şeklinde hem Türkiye hem de yurtdışında onlarca kez araç kiralamış, 200Bin KM devirmiş birisi olarak söylemeliyim ki, Türkiye de sistem böyle. O sebeple artık AVIS harici araç kiralamıyorum Türkiye de. Oda kredi kartını kaydediyor ama gerek personel, gerekse firmanın büyüklüğü sebebi ile bana güven veren tek yer orası kaldı. Garenta'da, BMW 318i de aldığımda var olan gamzeyi, sürücü koltuğundaki sigara yanığını (ki ben kullanmıyorum) bana yüklemeye kalkmışlığı var.

  Her ay bir kez kiralama sıkıntısı, artan fiyatlar ve maliyetlerden sonra, sırf araç kiralama maliyetlendiren ve dertlerinden kurtulmak için üçüncü aracımı aldım.