İnternette olası İstanbul depreminde tahliye yapılacak iller( yani istanbuldan o illere insan gidecek) haritası gördüm ama kaynak yoktu.

Buradan aklıma gelen düşünce bizim yarın bütün binaları dayanıklı yapma şansımız yok, bu açık bir gerçek. Neden İstanbul’da yaşayan herkesi bir belediye (şehir) eşleştirmiyoruz?

Deprem sonrası imkanı olanlar hızla eşleştiği belediyeye intikal edecek yol masrafı da daha sonrasında belediye tarafından karşılanır belki adil olması için.

Her neyse buradan daha çok fikir çıkar ve bu gelişir diye düşünüyorum.

Elbette bot olsun ben de istiyorum ki yapılar güçlendirilsin ve yenileri dayanıklı olsun ancak. Bu kadar kalabalık bir şehirde bu tarz bir acil durum planına da ihtiyaç var bence. Hem sorunu olmayan insan sayısı çok olmayacağı için büyük ihtimalle aşırı bir kalabalık trafik de yaratmayacaktır. Ancak dediğim gibi bazı kişiler gördüm Mersin bel e gelen tanıdığı herkes iyi evleri çatlak ama yıkılmamış iki gün ne yapacaklarını bilememiş etrafta dolanmışlar. Şimdi o kişi bilseydi direkt Mersin e geleceğini çıkar yola gelirdi ne kendi ne de arama kurtarma işi için sıkıntı olmazdı belki de

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Teke tek i geriden takip etmek istedim ancak küfürden sonra canlı yayın linki kaldırılmış sanırım. Var olan yayın da geriye sarılmıyor

Nereden takip edebilirim bilen var mı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mis

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 22

“Evet sel 15 canımızı aldı ama toprakta suya kavuştu”

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

DIY Dual-Layer LCD monitor - can it match OLED??

Dual-layer LCD monitors aren't hard to make, but can they perform? AD: Want to try Huel? Visit: https://rebrand.ly/mattdiyperks it’s SUPER tasty! Thanks to @...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bana süper saçma geldi. 🙁 Keşke bula uğraşacağına arkaplandaki ledleri akıllandırıp sahneye göre backlight'ın bölgesel aydınlatmasını kapatan microled yada miniled'i diy yapaymış çok daha iyiymiş. Çinliler zaten bunların aparatlarını satıyordur oturursun kodunu yazarsın hdmi'dan gelen görüntüyü ayıran harici kutu yaparsın orada da işlemi yapan pc olur böylece arka ledlerin sahneye göre hangisinin yanıp yanmayacağını ayarlarsın oldu bitti. Başlıkta diy miniled screen mis. 😀

The Last of Us ın kadrosunu ve sezon finalinin çekimlerini çok beğendim açıkcası.

Daha çok oyun dizisi görüreceğiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

MacOs da işaretçi sorunu yaşıyorum çözümü bulamadım. İşaretçi bazen kayboluyor mouseu iyice hareket ettirince tekrar geliyor bazen çok uzun da sürebiliyor.

Bu arada işaretçi gözükmese bile üstüne geldiğim yerleri fark edebiliyorum site ve uygulamalrda ki animasyonlar sayesinde

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ysk'ya ulaşamadım bir türlü. Bu 90 gün konusunda bilgisi olan var mı?

90 gün sadece yerel seçimler için geçerli, cb için gerek yok deniyor. Düşününce gayet mantıklı 90 günden kısa bir süre var zaten seçime de ve daha resmi açıklama da gelmedi.

Eğer 90 gün şartı yoksa değişiklik yapmayı planlıyorum da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdem Özkır @erdemozkir

  oyunu kullan öyle git, bırakma bizi badem bıyıklıların kollarında...

  • Johan @johan28

   Seçim tarihinde TR de olmayacağım maalesef ben de konsolosluğa gidip adres beyanı yapayım buradan atarım dedim. Tr ye git gelden daha basit.

   Neyse konsolosluk YSK daha açıklama yapmadığı için bilgiye sahip değilmiş. İnternette bir şey dolaşıyor oy kıllanmak için son 90 günden önce değişiklik yapmış olman lazım şeklinde ancak bu sadece yerel seçimler icin olmalı.

   Her neyse sonuç olarak adres beyanı verirsem ve bu seçimde de 90 gün kuralı var denirse oy verme şansım kalmıyor. O yüzden daha beyanı vermedim.

   Bu konuyu merak etmiştim belki bilgisi olan vardır diye

  • Ali @norego

   @johan28 merak ettim ben de, netleşince haber verir misin hocam. Haavalanından da kullanılabiliyordu sanki

  • Johan @johan28

   @norego öğrenirsem yazacağım kesinlikle.

   Havalimanında olursa o da uyar belki bir bakayım.

   Malım beyfendi seçimi daha resmî olarak açıklamadığı için kimse de bir şey bilmiyor net

  • Türker Sezer @dirigeant

   @norego Turkiye'deki havaalanlarinda oy kullanilabiliyor. Havaalaninda kullanmak icin de Turkiye'ye gelmesi gerekir.

   @johan28 onceki secimlerde konsolosluklarda verilen oylar Turkiye'de sayiliyordu. Turkiye'de musahitler esliginde sayilan, musahitler esliginde secim kuruluna teslim edilen cuvallarda bile acayip isler yasanirken, konsoloslukta muhurlenen, basinda herhangi bir parti gozlemcisi olmadan THY ile saatlerce yol giden, belki 1-2 transfer geciren, havaalanindan secim kuruluna aktarilan ve orada sayilan cuvallarin iceriginin degismemesi bana hayal gibi geliyor.

  • Johan @johan28

   @dirigeant ilginç bir durum maalesef. Hani en kötü geleceğim ancak o da ikinci tura kalacak diye düşünüyorum. Arası ne kadar olacak acaba vs.

   Bakalım bir açıklama yapsınlar da. Ben oyumu kullanırım artık, oyum değişir diye kullanmamazlık etmem

 • Johan @johan28

  2 Nisan son tarih ikametgah için. 90 gün şartı yok.