Evdeki klimaları temizleme

Evdeki klimalardan 3 tanesinin yıkama işlemini tamamladım artık ferah ferah kullanabiliriz. Normalde usta çağırırım ama pandemi dolayısıyla kendim yapmak istedim uğraştırıcı ama emeğe değen bir iş. Yapmayan varsa kesinlikle yapmalı bazen duyuyorum hiç yıllık bakım bile yaptırmayanlar var özellikle nemli şehirlerde içi çok kötü olur her türlü hastalığa da öncü olur. 👍🏻
#kendinyap
Şimdi lazım olan malzemeler
- klima temizleme solüsyonu
- su
- basınçlı yıkama makinesi
- büyük bir helke (kova)
- naylon örtü (bunu klimanın altına bantliyoruz bir yol yaparak kovaya kadar getiriyoruz böylece akan suların büyük kısmı helkeye (kovaya) akıyor)
- bolca sabır
Sökme işlemi;
ELEKTRİĞİ KESİYORUZ
Klimadan klimaya değişiyor ama genelde kapağı kaldırınca filtrelerin sağında elektronik devreyi koruyan bir vidalı kapak var orayı söküyorsunuz sonra o kapakta yazan talimatlara göre klimayı sökebilirsiniz. Eğer talimat yoksa pervanelerin altında 2 veya 3 tane vida oluyor onları söküp ön kasayı kaldırıyorsunuz. Bu işlemden sonra ön kasayla kapağı dışarıda veya uygun bir yerde güzelce ilaçlıyor ardından da basınçlı su ile durulayıp kurumaya bırakıyoruz.

Geldik içine bunun için önce dediğim gibi güzelce plastik örtüyle düzenek kuruyoruz. Sonra yine plastik bir malzemeyle elektronik aksamları kapatıyoruz. Ardından kimyasalımızı sprey şişede sulandırıp klimaya uyguluyoruz yalnız iyice uyguladığımızdan ve elektronik akşama gelmediğinden emin oluyoruz özellikle iç pervanelere bol bol uygulayalım. Bu işlem sonrası 10 15 dakika bekliyoruz kır yumşadiktan sonra alıyoruz elimize basınçlı su makinesini önce suyun kendi tazziğiyle kimyasalı akıtıyor sonra da makineyi fişe takıyoruz üstten alta doğru temizleme temizliğe iniyoruz en son alttan pervane ve yoblendiricileri güzelce yıkıyor en son da tepeden bir su tutup bütün suyun akması için 15 dakika bekliyoruz.
Bu işlem sonrası klimayı monte ediyor elektronik aksamı açıyor. Klimaya güç veriyoruz ilk çalışmada önüne bir bez tutuyoruz ki içinden çıkan sular çevreye zarar vermesin. Ve son 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16

Bankalar bizlerden kaç milyon tl çalıyor ?

@gamsizm

bugün murat abi nin videosunda gördüm ve aklıma takıldı ufak bir hesap yaptım   

yapı kredi spotify 13.99 tl yerine 14,45 almış bu ay ağustosta da 14,51 temmuz 14,53 haziran 14,49 bu şekilde ve 2,99 usd yazıyor

yani sadece bir uygulamdan ayda 50 kuruş yılda da 6 tl kar yapıyorlar diyelimki apple mağzdan yapılanlara da ayda1 tl ve daha fazlası alıyorlar (çünkü tek ürün değil birden fazla alıyoruz ayda )

netflix te de 50 kuruş ve 1 tl arası alsalar

 

ayda *spotify 50 kuruş *apple ınc. de 1.50 tl * netflix 1 tl desek   ayda 3 TL yılda 36 tl yapar ve bu şekilde 3 uygulamaya da üye en az  yüz binlerce insan var Türkiyede buda yılda bizim gibi normal kullanıcıdan 36 *100000 = 3.600.000 Tl para yapar arkadaşlar bu nasıl bir paradır ve benim apple dan çok daha fazla aylık alışveriş yapan insanlar bu koydukları paraları da her alışverişe küçük küçük ekliyorlar

 

örnek birkaç foto 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • imperio @imperio

  @distance Valla bilmiyorum, aşırı saçma bir durum. Enpara kredi kartında olup banka kartında olmaması daha da saçma bir durum mesela. Bu kadar çok kişinin başına gelen bir hatayı koca koca bankaların farketmemesi über saçma bir durum. Muhtemelen bilincindeler de işlerine geliyor.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  @ermanyurdakann; Maaş kartlarına ücret çıkartmıyorlar zaten, hatta çoğu banka maaş hesaplarından havale ve/veya eft ücreti de tahsil etmiyor. O kadar paradan tonlarca para kazanıyorlar, o ücretleri de bir zahmet almasınlar artık.

 • imperio @imperio

  @ermanyurdakann Para çekmeyin diyince direkt iade mi ediyorlar şartı şurtu yok mu? 😀 Bana daha gelmedi hiç ücret de hazırlıklı olalım 😀

 • Boba Fett @bobafett

  Kredi kartıyla yapılan döviz alışverişlerinde kurda 10 ila 20 kuruş fark olur genelde. YKB bunu yapmak isterken rezil etmiş kendini.

  Enpara banka kartı ile yaptığım ödemelerde sorun yok. Zaten, sanal kartı bir türlü aktif edemediklerinden hesapta parada tutmuyorum.