Evdeki klimaları temizleme

Evdeki klimalardan 3 tanesinin yıkama işlemini tamamladım artık ferah ferah kullanabiliriz. Normalde usta çağırırım ama pandemi dolayısıyla kendim yapmak istedim uğraştırıcı ama emeğe değen bir iş. Yapmayan varsa kesinlikle yapmalı bazen duyuyorum hiç yıllık bakım bile yaptırmayanlar var özellikle nemli şehirlerde içi çok kötü olur her türlü hastalığa da öncü olur. 👍🏻
#kendinyap
Şimdi lazım olan malzemeler
- klima temizleme solüsyonu
- su
- basınçlı yıkama makinesi
- büyük bir helke (kova)
- naylon örtü (bunu klimanın altına bantliyoruz bir yol yaparak kovaya kadar getiriyoruz böylece akan suların büyük kısmı helkeye (kovaya) akıyor)
- bolca sabır
Sökme işlemi;
ELEKTRİĞİ KESİYORUZ
Klimadan klimaya değişiyor ama genelde kapağı kaldırınca filtrelerin sağında elektronik devreyi koruyan bir vidalı kapak var orayı söküyorsunuz sonra o kapakta yazan talimatlara göre klimayı sökebilirsiniz. Eğer talimat yoksa pervanelerin altında 2 veya 3 tane vida oluyor onları söküp ön kasayı kaldırıyorsunuz. Bu işlemden sonra ön kasayla kapağı dışarıda veya uygun bir yerde güzelce ilaçlıyor ardından da basınçlı su ile durulayıp kurumaya bırakıyoruz.

Geldik içine bunun için önce dediğim gibi güzelce plastik örtüyle düzenek kuruyoruz. Sonra yine plastik bir malzemeyle elektronik aksamları kapatıyoruz. Ardından kimyasalımızı sprey şişede sulandırıp klimaya uyguluyoruz yalnız iyice uyguladığımızdan ve elektronik akşama gelmediğinden emin oluyoruz özellikle iç pervanelere bol bol uygulayalım. Bu işlem sonrası 10 15 dakika bekliyoruz kır yumşadiktan sonra alıyoruz elimize basınçlı su makinesini önce suyun kendi tazziğiyle kimyasalı akıtıyor sonra da makineyi fişe takıyoruz üstten alta doğru temizleme temizliğe iniyoruz en son alttan pervane ve yoblendiricileri güzelce yıkıyor en son da tepeden bir su tutup bütün suyun akması için 15 dakika bekliyoruz.
Bu işlem sonrası klimayı monte ediyor elektronik aksamı açıyor. Klimaya güç veriyoruz ilk çalışmada önüne bir bez tutuyoruz ki içinden çıkan sular çevreye zarar vermesin. Ve son 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör