arçelik çelik robotu yapay zekalı robota çevirmek

yegenimin universite odevi ve bana yapismasi uzerine boyle bir robot yaptim.

normalde robot yapmaya gerek yoktu. sadece işlevini yerine getirse yeterdi. nihayetinde ünv ödevi.

ödevimiz de mikrofondan girdi alıp bir cümleyi istenilen dile çevirecek ve bunu hoparlörle çıkaracak bir cihaz.

bütçemiz 50 dolar.

ben hem işlevi hem de kozmetiği güzel olsun diye çocukluğumdan aklımda kalan hevesim olduğu 2 oyuncağı belirledim. ya opet gitt arabasını yapacaktım ya da çelik robotunu yapacaktım. 2 oyuncak da artık koleksiyon ayağına komik paralar istendiği için uygun olanından ilerledik. gitt arabasını uyguna bulamadık bu yüzden arçelik robotunu aldık. dolaptan aldık, kargo dahil 400'e falan geldi galiba.

sonra malzeme listemizi oluşturduk.

boyutu ve maliyeti kurtarmayacağı için düz pi almadık, pi zero 2 w aldık. 600 tl.

mikrofon ve hoparlör bağlayacağımız için usb ses kartı aldık. 50 tl

gücü yetmeyeceği için amfi aldık. o da 50 tl.

3 adet mikrofon aldık. 30 tl

batarya şarj modülü aldık. 15 tl

batarya ve hoparlör elimizde vardı. (hoparlörü paramparça olmuş bir gamepower kulaklıktan söktük.)

kalan parçalar da ya elimizde vardı ya da bir yerlerden söktük.

robotumuz kargodan geldi. tahmin ettiğimizden de büyük çıktı. boyu 30 cm.

içini açtık. pil kapağı geldiğinde de yoktu. normalde 3 tane ufak pille çalışıyor.

hoparlörü çürüdüğü için çalışmıyordu. başka bir hoparlör ve batarya takıp denedik, ses aldık. arçelik demek yenilik demek diyor 😀

elimizdeki batarya orjinal pil yuvasına tam oturuyor. yanlardan biraz törpülemek lazım sadece. kapasitesi de 2500 mah. bu projeye hayli hayli yeter.

pil yuvasının robotun iç tarafında kalan kısmını havyayla eritip çıkarttım. bunu hem dış tarafına plastik kaynak yapıp pil kapağı olarak kullanacağım hem de raspberryi vs. daha rahat oturacak.

 

ne sığar ne sığmaz ölçümlerimizi yaptıktan sonra robotu komple söktük. bıcı bıcı yaptırdık.

soldaki robotun orjinal kartı. sadece bi kaç sesi çalabiliyor. çaldığında da ağzını ve gözlerini oynatabiliyor. bizim projemizde oynatmayacak. aslında kafamda oynatmak vardı ama biraz uğraşmak lazımdı, bu kadarı bile ünv'ye fazla geldiği (sonunda anlatacağım) için yeğenim de istemediği için yapmadım.

 

usb ses kartının usb portunu ve plastiklerini söktük. direkt raspberrynin üstüne yapıştırıp, soket kullanmak yerine kablo lehimleyip böylelikle yerden tasarruf ettik.

batarya şarjı için yeni tip tp4056 şarj modülü ekledik. açma kapama düğmesi orjinal. bozmak istemedim. onun üzerinden açılıp kapanıyor. şarj soketi kafanın arkasında olacağı için modülü de buraya koydum. onun harici her şey gövdede. aslında gövdenin arkasından da şarj edebilirdim ama bu sefer orası çok karışacaktı. kafa boş diye burayı değerlendirmek istedim.

gömme tip type c soket kullandım. type c üzerinden şarj edilebiliyor. orjinalliği bozduğumuz tek yer burası. onun haricinde dış kasada kesme biçme vs yapmadık. gerçi bu da orjinal gibi duruyor.

mikrofonu gövdede ne işe yaradığını anlayamadığımız bir delik vardı. oraya koyduk. lakin yazılımdan sonra mikrofon yeterli gelmediği için 2 mikrofon daha ekleyip deliği genişlettik. o kısmı çekmedim ne yazık ki.

mikrofonların üstüne de hoparlörü ekledik.

 

görüntümüzü de aldık. cihaz çalışıyor. bundan sonrasında da yazılımımızı yazdık.

 

robotumuz bitti. video ekleyemediğim için gösteremiyorum lakin şöyle anlatayım. robotu açtığınızda size lütfen bir cümle söyleyin diyor. siz bir cümle kuruyorsunuz. sonra size hangi dile çevirmek istediğinizi soruyor. sonra robot o dile çevirip size söylüyor. çeviri robotu oldu yani. ödev de buydu.

ödev nisanın sonuna teslimdi. yeğenim şimdiden hocasına götürmüş. hocam bir eksik vs var mı diye. hocası sen zaten dersten geçtin, bunu güzelce boyayın okulun sergisine koyalım demiş. bu haftasonu da boyayacağız.  ben hala ağzını ve göz kapağını hareket ettirme taraftarıyım ama yeğenim uğraşmayalım diyor 😀

bu projeden de keyif aldığım için kendime furby oyuncak aldım. bu projeyi de kendime keyfi yapacağım. zamanında bunun üzerine bir deneme yapılmıştı. ben daha gelişmişini yapmayı düşünüyorum. bunun hakkında da ufak bir bilgi vereyim.

furby oyuncaklarını bilirsiniz. ilk furby oyuncakları 1998'de çıkıyor. benim aldığım model. gözleri ve ağzı hareket ediyor. yeni tip furbylerde göz, lcd ekran ağız da hareket etmiyor. 98'deki modeli daha orjinal durduğu için biraz araştırmayla 98'de çıkan modeli bulup satın aldım.

dışı kılıf gibi. dışını söküp yıkadım. içini açtım. lakin çağının çok ötesinde bir oyuncak ve çok karışık. toplayıp geri kapattım. müsait bir zamanda bunu projeyi de gerçekleştireceğim.

o zamana kadar diğer antika arkadaşlarının yanında dekor olacak.

 

sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör