#GamessirT4Pro sahipleri ETS veya ATS için tuş yerleşimlerini benimle paylaşabilir mi? Bir şey olmuş varsayılana çeksem bile tuşlarımın yarısı çalışmıyor. sadece direksiyon ve gaz/fren çalışıyor.
Bir de bu "Turbo" tuşunun işlevi nedir?
@yasin @umtk @cengiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternetim artık #millenicom ile çok daha iyi. İnternet kalitemi simgeleyen profil, isim ve kullanıcı adımı değiştirme vakti geldi. 😀
kullanıcı adını değiştirmeyi düşünmüyorum aslında çünkü bütün bahsetmeler gidecek. Şimdilik sadece profil gif'ini ufak değiştirdim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Çalışma şartlarında mesai ve izin kuralları nelerdir?
Annem otelde çalışıyor geçen hafta izin vermediler, bu hafta da otel yarın açılacak diye izin vermemişler. Şimdi üstüne bir de mesaiye bırakmışlar. 14 gün + mesai önümüzdeki haftayı da sayacak olursak 20 gün izinsiz çalışmış olacak. Pandemi var diye ikisi de işsiz kalmıştı, Annem başladı ama bu şartlar kanıma dokunuyor sinirim tepeme çıkıyor. Elin adamı üç kuruş para verecek diye bu kölelik devam mı edecek. Daha önce de söyledim ama iş yok başka...
Ne yani yok mu çalışan şu kadar sürede bir şartlar ne olursa olsun izin kullanmak zorundadır diye bir şey. İsimsiz şikayet bildirimi bir şey açamaz mıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim de #SHARKOON mouse'um geldi. ilk karşılaştırma için Logitech G102'ye göre kaba duruyor. İkisinin de indirimli haliyle aralarında 75₺ fark var

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir uygulama arıyorum (Android ve Windows/tarayıcı). Günümü planlamak ve yönetmek için. Microsoft To Do'ya baktım şimdi ama onda saat veremiyoruz. Belki yazdığım şeyin başlığına yazabilirim bu bir seçenek.

Günleri ders saatlerime göre şekillendirip planlamak istiyorum. Ve bunu 1 kere yapıp her hafta tekrar etmek veya o haftaya göre üstünde değişiklik yapabilmek istiyorum.
Excel'de falan da tutulabilir elbette ama bu amaçla kullanılan bir program var mıdır?

işte şu saatte uyan, şunları yap, derse gir, ödev/çalışmalar yap, film izle, kitap oku, boş vakit gibi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm mağaza sayfamda henüz kullanmadığım Plus kodlarım vardı 😀 Onları etkinleştirebiliyor muyuz tedavülden kalkmadan artılanayım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Babamlar 6 nisanda #aşı olmuştu. 2. Doz için en erken 23 mayıs için randevu alabilirmişiz. Artan sürenin koruyuculuğa etkisi hakkında bir bilgi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  Bakan Uğur şahinle görüşmelerimiz sonucu 6-8 haftada karar kıldık dedi ve Uğur Şahinden yalanlama gelmedi. Normalde ise süre aşırı uzamamakla beraber süre erttıkça etkinin arttığı aşılar var

  • Yükleniyor... @144p

   daha önce 2 doz arası süre artınca aşının etkinliği mi artmış, doğru mu anladım?
   Peki biontech için bir makale, bilgi var mı sözlü bilgi dışında? Teşekkür ederim yorum için

  • johan @johan28

   @144p evet süre arttıkça etkinlik artıyor, makale diğer aşılar için vardi ama linki bulamadım. https://www.dw.com/tr/biontechin-iki-dozu-aras%C4%B1ndaki-s%C3%BCre-ne-kadar-olmal%C4%B1/a-57373096 biontech için Almanya da dahil bu şekilde yapmaya başladı ondan dolayi onun için makale aramadım hiç. Daha bu uzatma işi yokken teke tek programında proflar konuşmuştu ondan dolayi aranın artmasını mantıklı buldum

  • Yükleniyor... @144p

   @johan28 teşekkür ederim. Kuşkulanacak bir durum yok sanırım.

  • johan @johan28

   @144p yani hem öyle hem de elimizden bir şey gelmiyor pek, en güzeli 2. aşı olduktan ve üstünden bir kaç hafta geçtikten sonraya kadar kendini artı bir korumaya alması olacaktır. Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişiz hiç riske gerek yok. Kuşku ise aşı ellerinde olmadığından bunu yaptıkları yönünde ve doğru bence, aşı olsa 21 günde de yaparlardı ama uzatark insan sayısını arttırma planı yapıyorlar.

  • CanSimit @cansimit

   Ellerinde aşı olmadığı için ara süreyi uzatan bakanın, ve satıcınn söylediklerine (pardon, söylemediklerine) güveneceksek, vay halimize. Aşılar tükenince durumun ortaya çıkması, gündeme gelmesi en azından şüphelidir. Efendim bazı yabancı ülkelerde de ara uzun, aşı başka ama mühim değildi, yok aşı da yanıymış bazısında, ama onların yaptığı herşey doğru mu? İşimize gelince İngiltere de böyle yaptı, işimize gelmeyince onların yaptıklarından bahseden yok.

   İlk doz yapılmış, gidip bakkaldan kendimiz alamayacağımıza, dava da edemeyeceğimize göre yapacak ne var ki?

   Aşılardan 2 hafta sonra bir antikor testi yaptırırsınız, zaten aşı işe yaramış mı , ne kadar yaramış çıkar.

 • ad33p @ad33p

  İlk dozu olanlar için 2. dozun 6-8 haftalık süresini geri aldılar benim bildiğim en son. Benim annem 7 nisanda oldu ilk doz biontechi. 2. doz için 5 mayıs için verdi randevu. Aynı hastaneden alamadım ama veriyor yani randevu.

#Youtube Kids Türkiye için açılmış. İlgilenen/bekleyen varsa bilgisine

https://www.youtubekids.com/

https://twitter.com/ThinkGoogleTR/status/1384824214402867202

#youtubekids

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Metehan Özbek @mthnzbk

  Çocuklarının sırtından para kazanan kanallar dahil değildir umarım. Her videolarında ürün yerleştirmeler olan malum çocuk istismarı kanalları.

  • P. O. F. @pof

   Küçüklükten itibaren o kanalları izleyen çocukların otistik olma ihtimalleri artıyor, şeklinde bir haber okumuştum.

  • reducto @protego

   @pof Otizm sonradan olan bir şey değildir hocam genetiktir kim uyduruyor bunları ya

  • Alpi Atansay @alpi350

   @protego Kesin Facebook gruplarında paylaşılıyordur.

  • reducto @protego

   @pof Otizmin etkileri arasında milyon tane şeyin yanında asosyallik, diğer insanlarla iletişim kuramama vs. vardır. Bunların mantığıyla gidersek asosyalliği de otizme bağlayabiliriz. Çok yanlış bir kullanım olmuş.

  • P. O. F. @pof

   @protego altı aylık kızım var, bazen over reading yapıyoruz ister istemez anne baba olarak. aslında olay asosyallik değil de, çocuk doktorumuzun dediğine göre çocuklara yönelik youtube videolarının çocuklarının hayal dünyasının yerine geçerek onları videolara hapsetmeleri. çocuk oyun oynayarak kazanacağı motor ve bilişsel becerileri sürekli pasif durumda kaldığı için (hayal dünyasını kullanamadığı için) geliştiremiyor. Boş bakıyor, göz teması kurmuyor, elinden telefon tablet alındığında sinir krizi geçiriyor, konuşma becerisi gelişmiyor vs. otizm dememin sebebi bu yüzdendi. Otizme çok benzer belirtiler çünkü.

   Çocuğa çok fazla oyuncak almamak, (çok olunca aslında hiçbirine odaklanıp tam anlamıyla oynamıyor) onunla sürekli konuşmak, oyun oynamak, basit oyuncaklar almak (hayal dünyasının önüne geçmemek için) öneriliyor. Zaten erken yaşlarda youtube vb. şeyler önerilmiyor bu belirtilerin görülmesini engellemek için.

  • reducto @protego

   @pof İkisi de birbirinin yerini tutamaz hocam. Bir oyuncağın örneğin lego diyelim, çocuğun lego birleştirmeye çalışıp başarısız olup en sonunda başarması gelişimin bir parçası olur ve yararlıdır. Bunlar elbette olmalı. Ancak çizgi filmdir televizyondur vs. bunların çocuğun hayal dünyasını kullanmamasına sebep olduğunu söyleyen doktora da gülerim. Ben kendi çocukluğumu hatırlıyorum bir kere ya. Sen de hatırlıyorsundur elbet hocam. İzlediğin çizgi filmler nasıl senin pasif kalmana sebep olabilir? Çocukluğumdan çok az şey hatırlarım ama en fazla hatırladıklarım çizgi filmler. Pokemon, beyblade, hugo... Hiçbir oyuncak aklımda kalmazken bunlar aklıma kazındığına göre demek ki en etkilileri bunlar. Sadece sahneler değil onları nasıl hayal ettiğimi bile hatırlıyorum. O ana kadar bilmediğin ve gerçekte göremeyeceğin şeyleri görüp öğreniyorsun çünkü. Bir oyuncak ne yapabilir de hayal dünyasını geliştirebilir? Bir legodan veya oyuncak arabadan çocuk neyi hayal edecek mesela? En fazla arabayı koyar yere vın vın yapar. Kızlara da genelde barbie falan alınır evcilik oynarlar. Bu mu hayal dünyası? (Ki burada bir parantez açayım, çocuklara cinsiyet ayrımını o yaşta öğrenmelerine itecek şekilde oyuncak almak veya oyunlar önermek çok yanlış. Bir kız çocuğunun evcilik oynayıp ne bileyim yemek yapıyormuş gibi yapması evi topluyormuş gibi yapması o çocuğa küçük yaştan kızların ev işi yapması gerektiğini aşılıyor. Bununla ilgili Cordelia Fine'ın Toplumsal Cinsiyet Yanılsaması kitabını okumanızı öneririm. Tamamen bu konularda yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını anlatan bir kitap. Çocuklar üzerinde yapılan çok fazla deneyi ve sonuçlarını da anlatıyor. Okuması biraz yavaş oluyor ancak başka yerde bulamayacak bilgiler var. Kitabın arkasındaki 70 sayfa kaynakça ve dipnotlardan oluşuyor) https://www.amazon.com.tr/TOPLUMSAL-C%C4%B0NS%C4%B0YET-YANILSAMASI-Kolektif/dp/975570504X

   Hayal dünyasını çizgi filmler geliştirir esas olarak. Oyuncaklar da motor ve bilişsel becerileri geliştirir evet. O yüzden ikisi birbirini tutmaz. Elbette gidip de ne idüğü belirsiz yerli çizgi filmleri izlet demiyorum. Ama dünya çapında yayınlanan birçok çizgi film pedagog onay süreçlerinden geçerek yayınlanıyor(avrupa ve amerikada bununla ilgili yasalar var çünkü, kafana göre çizgi film hazırlayamıyorsun) Ama yine de dikkatli olmakta fayda var her zaman.

   Ha işin youtube videoları kısmına gelirsek. youtube derin bir kuyu. Hazine de var lağım da. Onu sizin ayıklamanız gerekiyor maalesef. Ama en azından 3-4 yaşına kadar youtube değil de Netflix Disney gibi platformlardan düzgün çizgi filmleri izletmek en iyisi. Hatta mümkünse ingilizce izletin daha da iyi olur. Çevremde bunu uygulayan iki aile var, çocuklar öğrendikleri Türkçe kelime kadar ingilizce kelime de öğrendiler sırf çizgi filmler sayesinde. Oyun da oynasın ama çizgi film de izlesin. Bir oyuncağın bir çocuğa çizgi filmden daha çok hayal kurdurttuğunu iddia eden doktora güvenmem ben. Evet doktor değilim ancak bu konuya meraklıyım bu konuda çok fazla bilimsel makale çok fazla bilimsel kitap okudum. Hepsinin ortak noktası çizgi filmlerin çocuklara dikkatli şekilde izletilmesiydi çünkü çok küçük yaştayken bazı çizgi filmler çocuğun hayal dünyasını aşırı zorlar ve gerçeklik algısıyla oynar. Yani hayal kurmasını engelliyor değil, tersine aşırı hayal kurdurtuyor. Bu yüzden düzgün çizgi filmlerde yaş aralığı yazıyor zaten

 • P. O. F. @pof

  @protego elbette haklısın, okula gitmeden okuma yazmayı susam sokağı sayesinde öğrenmiştim mesela, televizyon izlemeyi severdim. Diğer yandan sen bilinçli olduğun için youtube videolarını ayıklaman gerektiğinin farkındasın, ama çoğu aile "ağlamasın da ne izlerse izlesin" kafasında. İlk yorumumdaki "o kanallardan" kastım bir üst yorumdaki "her videosunda ürün yerleştirme olan istismar kanalları" idi. konu dallanıp budaklandı 🙂

  Elbette tv, tablet vs. yasaklamam söz konusu değil ama ilk önceliğim de bunları bir eğitim aracı olarak kullanmak değil. Önerdiğin kitapları not ettim, ilk fırsatta edineceğim. Teşekkür ederim 🙂

  • reducto @protego

   Evet baya dallandırdım kusura bakma. 🙂 Sen şanslıymışsın ben okumayı gazeteden ve haberlerden öğrendim. İlk okuduğum kelimeler 11 Eylül ikiz kuleler usame bin ladin falan olmuştu 🤦‍♂️

Binance ile TRbinance arasındaki fark nedir? Neden ayrı bir birim açılmış?

BeğenFavori PaylaşYorum yap