Enpara mı, garantiOne mı? Neden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Merhaba, yazılım bilgim bilgim oldukça az. Node.js ve #javascript ile bir işlem uygulamaya çalışıyorum.
anlık sorgu ile veri çektiğim bir modül var. Gelen veri "elma" ise çıktıya "armut" veya gelen veri "limon" ise çıktıya "ayva" yazdırmak istiyorum. fakat nasıl yapacağımı bulamadım.

///////////////////////////////düzenleme/////////////////////////////////////

let x;

if (gelenveri == "armut") x = "elma"
if (gelenveri !== "armut") x = "meyve"

için gelen veri "armut" olduğu zaman da "meyve" yazıyor. Yardımcı olur musunuz?

////////////////////////////////düzenleme öncesi ///////////////////////////////////
let x;

if (gelenveri == armut) x = "elma"
if (gelenveri !== armut) x = "meyve"

////////////////////////////////////////////////////////////////////
şeklinde denediğim zaman "UnhandledPromiseRejectionWarning: ReferenceError: armut is not defined"
Hatası alıyorum.
Bu konuda yardımcı olur musunuz

Not: isimlendirmeler örnek içindir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14
 • Yükleniyor... @144p

  @trbasoglu1996 @soulmy @polistiren-adam Doğruya dediğiniz gibi. düzenledim. Fakat bu sefer başka bir sorun var. teşekkür ederim
  Gelen veri örnekteki gibi
  armut olduğu halde, armut değilse meyve yaz için 2. durum olan meyveyi yazıyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Öncelikle, == eşit, != eşit değildir. İkincisi, yapmakta olduğunuz sorgulamalar bağımlı sorgulamalardır. Yani "eğer cinsiyet=="erkek" ise erkek sayısını bir arttır, değil ise kadın sayısını bir arttır" şeklinde. Size uyarlarsak, gelen değer artmut ise elma, değil ise herhangi bir meyve şeklide. Dolayısı ile ilk sorgunuz doğru sonucu veriyor ama ikinci sorgunuz yine aynı şeyi sorgulayıp, yanlış sonucunu elde ettiği için sonuç hep "meyve" oluyor. Bunun nedeni ise iki sonucun da aynı değişkene (x) atanmasından kaynaklanıyor.
  Elde edilmesi gereken sonuç, bağımlı sorgulama sonucu olduğu için ikinci sorgunuz bağımsız bir if değil, aksine ilk if'e bağlı bir else if olmalıdır.
  Eğer gelenveri="elma" ise x="armut", değil gelenveri="elma" ise x="meyve" şeklinde olmalıdır.

  Cinsiyet değişkeni için sadece iki sonuç mümkün olduğu için; if-else yeterlidir. Çünkü "erkek" değil ise zaten "kadın"dan başka sonuç çıkması mümkün değildir. Dolayısı ile else "erkek" harici tüm sonuçları ele alabilir.
  Ama meyve için, örneğin "elma", "muz" ve "meyve" olarak ele alınacak ise if-else if-else şekilde ele alınmalıdır: Eğer "elma" ise x="ayva", değil "muz" ise "portakal", değil ise "meyve" şeklinde ele alınmalıdır. Bu durumda gelenveri "elma" ise x="ayva", değil "muz" ise x="portakal", değil ise x="meyve" olarak işleme alınmalıdır.

 • lterlemez @lterlemez

  İkinci hata ise, "armut" ile armut farklı şeylerdir. İlk bir metin sabittir (metinsel bir değerdir: 1, 1.2, 1e-10, "a", "b", "programlama" gibi-bazıları sayısal sabittir, bazıları ise metinsel sabittir), ikincisi ise bir değişkendir. Tanımlamadan kullanmış olduğunuz için de hata veriyor.

  • Yükleniyor... @144p

   burada anlamadığım bir konu var.
   let x;

   if(gelenveri=="armut") x="elma";
   if(gelenveri!="armut") x="meyve";
   şeklinde tanımlayınca istediğim sonucu evet aldım. Fakat bunun devamında birden fazla isimde değişiklik istediğim zaman:

   let x;

   if(gelenveri=="armut") x="elma";
   if(gelenveri!="armut") x="meyve";

   if(gelenveri=="çilek") x="kiraz";
   if(gelenveri!="çilek") x="meyve";

   if(gelenveri=="muz") x="limon";
   if(gelenveri!="muz") x="meyve";

   //////////////////////////////////////////////////////
   sonucu hep meyve olarak alırım. bu hatalı yazım oluyor.
   Bunun doğrusunu nasıl yazacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

  • Yükleniyor... @144p

   @lterlemez sanırım burada yapmam gerek şu. her meyve için değilse almak yerine tek değilse almalıyım. buda eğer veri bende tanımlı değilse olmalı. Bir bakınayım

  • Yükleniyor... @144p

   evet Başardım.

   if(gelenveri=="armut") x="elma";

   if(gelenveri=="çilek") x="kiraz";

   if(gelenveri!=undefined) x="meyve";

   Teşekkür ederim. @lterlemez ve ilgilenen herkese.

  • lterlemez @lterlemez

   @144p; Doğru şekilde çalışacaktır ancak, burada biraz performansı da düşünmelisiniz (biraz erken ama yine de anlamanız açısından iyi olacaktır). Bu şekilde yaptığınızda, doğru sonuca ulaşmış olsanız bile doğru sonuca kadar ki tüm if'ler de, doğru sonuçtan sonraki if'ler de çalıştırılacaktır. If-else if-else'de ise durum biraz farklıdır. Doğru sonuca ulaştıktan sonraki (else-) if'ler çalıştırılmayacaktır (çünkü gerek kalmamaktadır).

  • Yükleniyor... @144p

   @lterlemez evet dediğiniz gibi yaptım. Teşekkürler.

   let x;

   if(gelenveri == "armut")
   x = "elma";
   else if (gelenveri == "muz")
   x = "nar";
   else if (gelenveri == "çilek")
   x = "kivi";
   else if (gelenveri == !undefined)
   x = "meyve";

  • lterlemez @lterlemez

   @144p; https://js.do/code/274443 (önceki kodu değiştirdim). İlk kod bloğunda gelenverinin "armut" olduğu anlaşılmasına rağmen, diğer if'ler de denetlenecektir. Ancak, ikinci blokta "armut" olduğu anlaşıldığı zaman, else if ve varsa else ile verilenlerin hepsi atlanacaktır. gelenveri'nin "çilek" olduğunu düşünelim; if "yanlış" sonucunu vereceği için takip eden ilk else if denetimi yapacaktır. "çilek" olduğu için sonuca ulaşılmış olacak ve takip eden else-if'ler ve else atlanacaktır. Ama ilk bloktaki gibi yazmış olsaydınız, sonuca ulaşılmasına rağmen !="undefined" da denetlenecekti (ve başka da varsa).

   Ama, bakın şu durumla karıştırmayın; burada bütün if'ler gelenveri değişkenini denetlediği için böyle yapıyoruz. İşi biraz matematiğe vurursak, aslında "parçalı fonksiyon değerlendirmesi yapıyormuşsunuz" gibi düşünün.

  • lterlemez @lterlemez

   @144p; Sorgulama istediğiniz değişkenler başka başka değişkenler olursa, tabi ki böyle bağımsız yazacaksınız, doğal olarak.

#AWS deneme paketi kullanıyorum. Windows kurmuştum. Ubuntu olarak yeniden kurmak istiyorum yardım olur musunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm Rahatsız edici reklam.
sağ ve solda bulunanların bir işlevi yok: https://teknoseyir.com/#
ortada bulunan:
https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=CmatbzqUSXJusB47YgAe57LLQBqyH08tUgY6bi8kHwI23ARABIK7ytR5gme6dhoQhoAHCkePQA8gBAqgDAcgDyQSqBKEBT9DE0mcXJRKPNHWqAuYx__JCYS9dUvvfnkWYmRWU8oXMbJCnLVjphr3S7ktX7vltUWYYB-MM3DsLZT2ekENhIpIIHCbgmHCCbLIZYOsPGEVv86LJx-fJJ4Lb-t89FrM7IZHZx0zPu1FdVz80UcUqpKSJrcluXN4Clo9TTjgl77LDh_C9i-5kjQuwX9LPOfv3VyNeVHesExStuEeSeM-UL0iQBgGgBgKAB4DmnIYBiAcBkAcCqAeOzhuoB9XJG6gHqAaoB7nSG6gHugaoB9nLG6gHz8wbqAemvhvYBwHSCAYIABACGAKxCTvFaCp-LQDvgAoB2BMM&ae=1&num=1&cid=CAMSeQClSFh3CsHxSL2kcWXFVZHkm-y6o7vo5cfzDeLGan0e4CCf0L0pApIIfm46cr2EakX7ggSOaRcT-QaWQBHAM3gL2fLG9a9Omr8p04Wzp3q_nJg31TudzAdkKrUprcIX3y7f2QO361nZhzmZeCLqT9rwmz4PAa0D7ME&sig=AOD64_1Xs_SC1Ckt4WmmVqD_qWucvm51dg&client=ca-pub-3690760816136425&nm=11&nx=184&ny=114&mb=2&bg=!Q0ClQFhEtq1oEYh2LsICAAAAo1IAAABZmQG8Bcx3kf424Mex0HbM7U5xG0lv9ZGfzRamMj2-zx9NsNTwGYeXiZMf06Y30TIEIPX6T0t-lfD99Yzlt5Q3ncBg8JK3FopnvhK3zoJmdMoz43Uo1y3wkNA0YYFL17rXFffxVfP5V1QBgYDhNwNffvpHXUHz5ACkcXNqrflM3iZxVKxJa6-mhM-SC0bYQj-QSCvioQGRIfRAHHLGGWmiMBKD_PHqVnHzYWDKYdsAw8laB-mYEk9BT_WOC2xThpFDp0gbi_pZBP6Zu84zdolYZPm2aB9TFLjx4291oXTPMGCfCp_3y7qzNhdhDdIp5fbaX_s3nfhZc9phyR5FC2GlgtKxDUPaVipE8cuEEm1cFYWEa8EiXG1L7HqwYRAo2OqUndhFUwmIcKke3_sG5mf3TSjDKxtPgQAH9YrqtkMOQLwKpuSlyb2Kmu3P3KVOx_z2rj4DxSy9YeRg0Ni_x9YL5R6bgnVcOKc3-rwzO9g4U3GUYX95xnJFLDh_oXIG6LsPeBxrX1V8jekHwcdAFOj5e_QID736KJFWju9ji3RLbGR2spK7hV0Xk9l_xzYe7dd8zuIwKzGVBrXLx4jjP2II&adurl=https://sl.virtualworldsland.com/jsp/redirect/landing_pages/293450836/index.jsp%3Ftarget%3DSM_Best_Keywords_Dis20092018_6%26url%3Dhttps://sl.virtualworldsland.com/jsp/redirect/landing_pages/293450836/index.jsp%26gclid%3DCjwKCAiAo8jgBRAVEiwAJUXKqIwWRDPA6dLWHN57ER25hPc_UDX8V29qtQ7qi_nTFhUsMuAIejHFpxoCObgQAvD_BwE

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hey @agab klibin nasıl çekildiğini sormuştun
#skypro
https://www.instagram.com/p/BrIkqSbAtGd/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1tnu8m3z84i47

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Yükleniyor... paylaştı.

Dostlar, Suriye sınırında olan çalıştığım okula bir kütüphane kurmaya çalışıyorum.
Elinde bağışlamak isteği kitabı olan varsa haber ederse sevinirim, para vs vs kabul etmiyoruz zaten sadece eskiden kalan kitaplarınız varsa talibiz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap