Az önce okuduğum makale üzerine F klavye düzenine olan merakım yeniden kabardı.
F klavye düzenini aktif kullananlara sormak istiyorum. Bilgisayar yerine telefonda bu düzeni kullanmak da anlatıldığı kadar avantajlı ve pratik olur mu?
Telefonda bu düzene alışmak çok zor ve ara ara geri dönmeye çalışacak olsam bile denemek istiyorum.

Makale: https://journo.com.tr/sadece-turkce-bir-daktiloya-bakarak-diller-hakkinda-ogrendiklerim

Sadece Türkçe bir daktiloya bakarak diller hakkında öğrendiklerim

1955’te, on yıllık bir çalışma sonucunda F klavye düzeni ortaya çıkarıldı. Ergonomik açıdan muazzamdı ve diğerine göre iki kat hızlı olduğu kanıtlandı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13
 • Servet @enigmasi

  Ben her ikisini de kullandım aynı zamanda (Q ve F), F klavye doğal olarak Türkçe yazmada bayağı iyi oluyor ama programların kısayolları Q’ya göre olduğundan sıkıntı oluyordu bazen(klavyenin diğer ucuna uzanmak gibi)

 • Ouxhax @ouxhax

  Masaüstünde F kullanınca çok rahat ettim bu zamana kadar nasıl yapmamışım diye hayıflandım ancak bu sefer de yabancı dildeki kelimeler zorlaşıyor. Ek olarak her seferinde programların kısayollarını sıfırdan oluşturmaktan bıktım (değişmesi mümkün olmayanlarda ise alakasız yerde kalıyor). Baktım olmayacak dünya ile zıtlaşmanın bana bir getirisi yok yıllar sonra tekrar Q düzenine döndüm ve bu gereksiz ekstra iş yükünden kurtuldum. Şöyle bir faydası oldu, alıştığım için uzun bir metin yazacaksam artık F'ye çevirip yine aynı konforda yazabiliyorum. Ana düzen olarak F kullanıp da gerektiğinde Q'ya çevirmek falan hep işleri karıştırıyordu. Bazı oyunlarda ve programlarda Türkçe karakterler sıkıntı çıkarıyor. Telefonda zaten kısıtlı bir alan var yan çevirip de yazabilen var mı bilmiyorum bende klavye ekranı kaplıyor tamamen işlevsiz oluyor. İki parmakla küçücük harflerin yeri değişse ne olur değişmese olur çok fark yaratacağını düşünmüyorum.

  • Ouxhax @ouxhax

   @fikri aslında Q klavyeyi 10 parmak ile kullanamıyordum. F'ye geçme düşüncem bu istekle başlamıştı. Madem öğreneceğim bunun üzerinde öğreneyim dedim. Hani öğrenme dediğim de öyle saatlerce çalışmak değil, ellerimi düzgün yerleştirdim mantığını kavradım o kadar. Yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü sık sık Q'ya çevirmem gerekince onu da F üzerinde öğrenmiş oldum. İkisini bir arada kullandığım için yerleri hafızamda oturmuş oldu. Tekrar ana düzen olarak Q'ya geçtiğimde birkaç günde zorlanmadan kullanmaya başladım. Şimdi F'yi tam hatırlamıyorum ama elimi koysam hangi harf nerede diye düşünmeden birkaç dakika içinde yazmaya başlarım sorun değil. Tıpkı bisiklet sürmek gibi.

 • Ubeydullah Karabacak @ubeytkrbck

  Türkçe yazarken rahat olabilir ancak İngilizce bir kelime yazdın mı Q klavye daha rahat ettirir her halde(özellikle programlamada)

 • eyyub genç @eyyubg

  Bilgisayarda q
  Telefonda f
  Ezbere yazıyorum alışmak zaman aldı ama alıştım diyebilirim

#Instagram hikayeleri "Her operatörde geçerli internet" çiler basmış. Twitter'a laf ediyorduk Instagram geri kalmadı.
Şikayet ettikçe daha çok gösteriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam herkese!

Fotoğraf çekiminde çekilen fotoğrafları sahiplerine klasör klasör internet üzerinden dağıtmak istiyorum. Google fotoğraflar kullanmayacağım.
Depolama kapasitesi olabildiğince yüksek ve ücretsiz olan #bulut hizmetlerinden hangisini önerirsiniz?
Boş hesaba #YandexDisk 10gb, #GoogleDrive 15gb veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Merhabalar, klasik tip olarak adlandırdığım düz başlıklı kulakiçi kulaklık arıyorum.

Daha önce sony telefonumun yanında gelen #mh410c yi bozulunca tekrar alıp kullanmıştım, kaybedince Samsung kutularından çıkan kulaklıkla devam ettim.

Ve yeniden bu tip bir kulaklık almam gerekiyor. MH410c 35₺ ye bulunuyor n11'de, daha ucuza önerebileceğiniz kulaklık varsa bakmak isterim. İyi akşamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günaydın,
Okul kütüphanesinde işleri kolaylaştırmak için kitapların barkodu ile otomatik #excel listesi oluştrumak istiyorum.
Aradığımı #stackoverflow'da buldum gibi ama nasıl kullanacağımı bilemedim. Yardımcı olabilecek var mı?
//// düzenleme

Compile error:
User-defined type not defined

hatası alıyorum
https://stackoverflow.com/a/13517774/11151833
#Yazılım

Book list - getting book details from amazon using Excel VBA barcode lookups

I have a barcode reader and bunch of books. For each of the books, I want to list the book name and the author in an Excel spreadsheet. My view is that some VBA code connecting to an Amazon web...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar, daha önce görmemiş olanlar için "Geri Dön Zaman" YouTube kanalını tavsiye ediyorum. Yeşilçam film müziklerini paylaşıyor. Filmde denk geldiğiniz birçok müziği bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UC4NHblaS7ElilRE_Ft7UyFQ

#TakipEdilesiYoutubeKanalları
@ciplakvatandas

Geri Dön Zaman

"Her günüm mazide kalmış günlerimden gün arar"...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, zamanında çizgi-market'ten #bananapi klonu #superpi almıştım. Bu cihazı yerel kanalları internet üzerinden izlemek için kullanmak istiyorum. Hangi imaj bunun için uygundur bilgisi olan var mı?
bananapi classic için olan imajlar neredeyse tam uyumlu. Bu cihazlar üzerinde pek bilgim olmadığını belirteyim.
https://www.cizgi.com.tr/product/education/lmk-Super%20PI
Özellikleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Enpara mı, garantiOne mı? Neden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11