BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tufan konusuna meraklı ve inançlı arkadaşlar için:
Kutsal kitaplarda anlatılan dağ seviyesinde yükselmenin olabilmesi için dünya çapında olması gerekiyor fakat bilim dünyası bunu mevcut su varlığıyla ve tek gemiyle kurtarılabilecek hayvanlar açısından pek mümkün görmüyor ve lokal olarak sınırlıdır görüşü hakim.
Fakat,
https://www.wikiwand.com/en/List_of_flood_myths burada dünyanın çeşitli coğrafyalarında anlatılan hikayeler mevcut ve çoğunda ortak nokta bir kaç veya az sayıda insanın yine gemi vasıtasıyla kurtarıldığı, sonrasında topraktan tekrar yaratılarak neslin devam ettiği şeklinde.

Ayrıca:
https://www.quantamagazine.org/the-hunt-for-earths-deep-hidden-oceans-20180711/

https://www.independent.co.uk/news/science/earths-underground-oceans-could-have-three-times-more-water-than-the-surface-9534266.html

Okyanuslardaki suyun 3 katının yer altında olabileceği düşünülüyor.
"Ey toprak suyunu yut! Ey gök sen de tut! " denildi. Su çekildi; hüküm yerini buldu;(hud 44)

Benim anladığım dünyanın her coğrafyasından seçilen bazı kimseler aynı yöntemle kurtarılmış ve tüm dünya çapında gerçekleşmiş bir olay.

List of flood myths | Wikiwand

Flood myths are common across a wide range of cultures, extending back into Bronze Age and Neolithic prehistory. These accounts depict a flood, sometimes global in scale, usually sent by a deity or...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 19
 • Gökhan @gokhans19

  Bilim dünyası için faketmez. 3. gün sonra yeni imkanlarla farklı insanlar araştırır farklı sonuç bulur.

 • Hüsamettin @akhenaton

  din imam işidir, aklima yatmıyor la olmuyor ya kabul ederseniz ya etmezsiniz bilim bugün var dedigine yarin yok ,yok dediğine var diyebilir..

 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Bir konunun bilim insanlarınca ciddiye alınabilmesi için bir takım vasıflara sahip olması gerekir. Deney veya gözlemle sınanabilirlik, yanlışlanabilirlik,özellikle matematikle diğer bilim dallarıyla uyumluluk vs. İslam'ın da dahil olduğu dini kaynaklı mitolojilerin hiç biri bu kriterleri karşılamaz. O yüzden din bir inanç meselesidir, inanırsın ya da inanmazsın. Dini bilimsel bir formüle oturtamazsın.

  • hud @hud

   Benim inancımda sorgulamak birinci koşuldur inananlara bunu yapması emredilir. İnan emriyle hep görmediniz mi şahit olmadınız mı soruları gelir. İki taraf da peşin hükümlü olmaya yatkın ve ezberden konuşuyor.

 • Equitatus @equitatus

  Dünyada 10-14 milyon arasında tür yaşıyor. Bir gemiye 10 milyon X 2 = 20 milyon tane türün alındığını ve hayatlarının kurtarıldığını mı söylüyorsunuz?

  • hud @hud

   Bu türlerin %99u böcekler, deniz hayvanları, kuşlar vs su baskınından tamamen etkilenmeyebilecek canlılar. Ha kalanlar da gemiyle kurtarılabilir mi sanmam ama bu argüman bence tek başına yeterli değil. Bilgisi veya fikri olan varsa yazsın kitaplarda gemiye alınan canlılar türün devamı için mi yoksa kalan topluluğun kimi ihtiyacını karşılaması için olabilir mi mesela?

  • Equitatus @equitatus

   @hud Yani su seviyesi tüm dünyada 5 km yükseldi (geminin tufandan sonra Ağrı Dağında karaya oturduğunu savunuyorlar, ağrı dağı da yaklaşık 5km yüksekliğinde) ve böcekler ve kuşlar bundan etkilenmedi, öyle mi? Bu arada bu türlerin %99'u böcek, kuş vs değil büyük bir kısmını bakteriler, funguslar ve bitkiler oluşturuyor. Yani Titanic'in yarısı boyundaki bir gemiye milyonlarca bakteri, fungus, bitki ve hayvan alınmış ve bunların beslenmesi sağlanmış öyle mi? Kalan topluluğun beslenmesi için alındıysa eğer dünyada sadece kalan topluluk dediğiniz türlerin yaşıyor olması gerekirdi. Bence kafanızı böyle şeylerle meşgul etmeyin, biraz bilimsel kitaplar okuyun.

  • hud @hud

   @equitatus okuyorum merak etmeyin tek hücrelileri bitkileri bilerek dahil etmedim ben de biliyorum türlerin çoğunluğunu onların oluşturduğunu. Kurtarmaya ne kadar ihtiyaç duyarlar hepsi bilemem amacım polemik de değil ayrıntısı bilinmeyen bir olay sonuçta yalanlamak için öne sürülen her ayrıntıyı açıklayacak halim ve bilgim yok,karşı çıkanların da olmadığı gibi. Bunlar olayın çürütüldüğü anlamına gelmiyor. Ben zaten inananlar için bir bakış açısı olarak yazmıştım.

  • Equitatus @equitatus

   @hud "sonuçta yalanlamak için öne sürülen her ayrıntıyı açıklayacak halim ve bilgim yok,karşı çıkanların da olmadığı gibi". Yalanlamak için bilgiye veya kanıta ihtiyaç olmaz. İddiayı öne sürenin kanıtı olması gerekir. Bir iddia öne sürülüyor ancak ellerinde hiçbir kanıt yok. Öne sürülen iddia da karşı çıkmayı gerektirmeyecek kadar saçma. Bu iddiayı çürütmek için tek bir bilgi yeterli o da dünyadaki deniz seviyesinin hiçbir zaman 5 km yükselemeyecek olmasıdır. Tüm dünyadaki buzlar erise dahi deniz seviyesi ancak 70 metre kadar yükselebilir ki bu da demek oluyor ki dünyadaki karaların çok büyük bir kısmı denizden metrelerce yüksekte olacaktır.

  • hud @hud

   @equitatus attığım linklere bakmamışsın zaten belli ki. Neyse anlaşamayacağımız konusunda anlaşalım bari.

Şu an pcden xbox gamepass'e bakıyorum da harika bir kataloğu var ya. Oyun fiyatları bir yandan coşarken öte yandan bu kiralama opsiyonu yeni çıkmış sayılan oyunlara da imkan vermeye başlamış artık. Blair witch, my friend pedro ve bir kaç oyuna daha rast geldim steam wishlistimden.Sırf burası ve epicten verilenler bile vakit yetiremeyeceğim kadar yeterli seçenek sunuyor bu haliyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Atlantis konusunu merak edenler için. Bu konuda bir kaç videosu daha var tavsiye ederim.
https://youtu.be/oDoM4BmoDQM

The Lost City of Atlantis - Hidden in Plain Sight? Lost Ancient Human...

Not only did the lost city of Atlantis likely exist, but its true location may have been hiding in plain sight for thousands of years, completely unnoticed, ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=-uigLE6EI1g&t=72s
Big Man Japan isimli filmin tanıtımında kullanılmış bir klip. Film ise tamamen cgi ve bu sahne geçmiyor. Kimi yerde 1890larda çekildiği ve japon imparatorluk arşivlerinden alındığı söylenmiş. Hatta kabilesinin ismi ve yaşadığı adadan bahsedilmiş. Video kalitesi de 1900ların başında çekilmiş videolara çok benziyor.

Giant of Japan military parade

https://www.nontakeinvain.com/giant-nephilim-japanese-parade-procession-march-old-black-white-footage/ https://www.youtube.com/watch?v=jbPqaAfpnrM Here I've ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap