BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese Kolay gelsin arkadaşlar,

Youtube dan 4K60FPS bir videoyu FPS kaybı olmadan yani 30 veya 23.967 olmadan nasıl indirebilirim? Clipconverter cc kullanıyorum o 30FPS indiriyor diğer denediğim programlarda clipconverter kadar bile başarılı değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar UFS Card Standartını destekleyen cihazların listesini bulabileceğim bir yer yok mu?

https://www.samsung.com/us/computing/memory-storage/memory-cards/mb-fa256g-am-mb-fa256g-am/

Yıllardır SD/MicroSd olarak LEXAR kullanırım yazma ve okumada rakipsizdir. Sandisk Samsung arkasından gelir. Ancak Bu kart hepsinden daha iddialı, Samsung telefonlar destekliyor mu hangi marka telefonlar destekliyor? Dronelar ve fotoğraf makineleri destekliyor mu öğrenmek istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ses kayıt cihazı kullanan veya ses kaydından anlayan arkadaş varmıdır. Birtane satın aldım ve birçok özellik var inceleme yapmak istiyorum bu yüzden iyi öğrenmem gerek yardımcı olabilecek var mıdır? 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • DRTOLGA @platinium08

  İnceleme yapacağım ancak incelerken hiçbir şeyi eksik veya boş bırakarak anlatmak istemiyorum.

 • MetChak @metchak

  Zoom H6 kullanıyorum. Profesyonel değilim ama deneyimlerimi paylaşabilirim.

  • DRTOLGA @platinium08

   çok teşekkür ederim hocam 🙂

   Öncelikle ben sorayım sonra sizden nelere dikkat etmeliyim tavsiye isteyeyim.

   1. AVR Kayıt Modu nedir?
   2. Mikrofon, Harici Mikrofon, Telefon ve Line-In bağlantı var. Line-In in Aux tan farkı nedir bana bildiğimiz aux kablosu gibi geldi. Aux vs Line-In
   3. Sabit hat kaydı çok fantastik geldi Sizinkinde var mı hiç denediniz mi acaba?

   --------------------------------

   Sizce bu ürünü incelerken neye dikkat etmeli nelere göre anlatmalıyım? Hi-Fi ses desteği, Mp4 desteği müzik playerı vs de var. Ses kaydıda denedim. hem dış ses hem telefona bağlayıp denedim açıkcası çok beğendim. Ancak anlatırken eksiği fazlası nedir nelere dikakt edilmeli bilmek istiyorum hiç kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.

  • DRTOLGA @platinium08

   Sizinki tam profesyonel işiymiş 🙂 ne için kullanıyorsunuz acaba ben bunu denemek için aldım ve Ses konusunda Sony ye güvendiği için Sony alacaktım. Sanırım Zoom ses kaydı konusunda uzman

  • DRTOLGA @platinium08

   Birde sizinki hakkında sorayım 6 kanala kadar monofonik diyor? Polifonik olması gerekmez mi? bunun avantajı dezavantajı nedir? Şuan ses kaydı konusunda cahil birisiyle konuşuyorsunuz 🙂

 • MetChak @metchak

  @platinium08 Biraz geç oldu ama ancak vakit bulabildim.

  Benim kullanım amacım tamamen kişisel. Ses kaydı konusunda profesyonel değilim ama ortalama 8 yıllık bir tecrübem var. Tiyatro sanatçısıyım. Bazen piyano konseri kaydediyorum, bazen tiyatroda kendi sahne sesimi kaydediyorum, bazen radyo tiyatrosu için kullanıyorum, bazen tiyatro oyununda efekt olarak kullanılmak üzere doğal ortam sesi kaydediyorum, bazen de arkadaşlarla müzik kaydı yaparken kullanıyorum. Zoom'u bir çok sinema-televizyoncunun yanı sıra, youtuberlar da kullanıyor.

  Sorularınıza gelince,

  1- Sizin kullandığınız ses kayıt cihazı ile ilgili detaylı kullanım klavuzuna ulaşamadım ama tahminime göre "AVR" (Auto Volume Record) yani otomatik ses seviyesi kaydı olabilir. Bu özellik, ortamdaki alçak ses ile yüksek sesi dengeli bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Düşük seviyedeki bir sesi kaydederken ortamdan gelen ani bir ses karşısında sesi dengeleyerek "peak" dediğimiz ani sıçramaları engeller.

  Bu tarz ses kayıt cihazlarında bir de "VOR" özelliği vardır."Voice Operated Recording" yani sese duyarlı kayıt olarak çevirebiliriz. Bu özellik açık olduğunda, ortamdaki sesi kaydederken ses kesildiğinde kayıt otomatik olarak durur. Konuşmacı konuştuğunda tekrar otomatik olarak kayıt devam eder. Bu özellik aslında Sony mikro kaset kaydedicilerde olan bir özellikti. Amaç, ortamda konuşan veya ses yokken kasetin boşa kayıt yapıp bitmesini engellemekti. Aynı özellik bu cihazda da mevcut.

  2- Mikrofon girişi sinyal olarak diğer cihazlardan tamamen ayrılır. -60/-40 dbv (desibel volt) 0.001/0.010 volt aralığındadır. Kabaca mikrofon girişinin voltaj değeri çok düşüktür. O yüzden mikrofon girişine bağlanan mikrofon, kayıt cihazı tarafından ses seviyesi yükseltilir. Mikrofon girişine takılacak bir başka cihaz, sesin patlamasına ve cızırtılı çıkmasına sebep olacaktır. Bazı durumlarda ise girişin yanmasına sebep olabilir. Mikrofon girişine, mikrofondan başka cihaz takılmaması gerekir.

  Telefon-Line-in girişi ise 0 dbv / 1 volt değerindedir. Değerler sabit bir standarda sahiptir. Mikrofonun değerlerine göre çok yüksektir. Eğer bir mikrofonu line-in girişine bağlarsanız, mikrofonun sesi çok düşük gelecektir. Line-out çıkışına sahip ses mikserleri, profesyonel ses cihazları, enstrumanları, line-out çıkışına sahip olan olan tüm cihazları line-in girişine takabilirsiniz.

  Aux girişi yani "auxiliary" harici giriş ise bir çok cihazı bağlamanıza yarayan giriştir. Cd çalar, dvd, bilgisayar, cep telefonu, mp3 çalar.. gibi. Bu giriş -10 dbv 0.300 volttur. Line-in girişine çok yakındır ama aux girişi line-in'e göre çok daha değişkendir. Aux girişine bağlanan cihazın ses şiddeti yüksek veya düşük olabilir. Bunu tolore edecek şekilde tasarlanmıştır.

  3- Sabit hat girişi ile kastedilen Telephone-Line-in olması gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim 0 dbv/1volt değerine sahip giriş. Zaten günümüzde kullanığımız cep telefonunun ses çıkışını ses kayıt cihazının line-in veya aux girişine bağladığınızda konuşmaları kaydedecektir. Bana çok ilginç gelmedi açıkçası. Hatta cihazla uğraşmaya da gerek yok. Telefon için bir sürü uygulama var. 🙂

  Bildiğim kadarıyla monophonic ve polyphonic ses kayıt cihazlarıyla ilgili bir terim değil. Bunlar analog elektronik müzik entrumanları için kulanılan bir deyim. Ses cihazlarında mono ve stereo tip girişler mevcuttur. Adından da anlaşılabileceği gibi tek ve çift. Kullandığım cihazda XLR, 6.3mm ve 3.5mm çivi jak girişi mevcut. Bunlardan 3.5mm çivi jak girişi olanı stereo olup diğerleri monodur. Mono olmasının sebebi tüm kanalları ayrı bir şekilde kontrol etmeye yarar. Stereo çıkışlı bir cihaz varsa bu cihazın ses çıkışı, kayıt cihazının iki ayrı mono girişine bağlanır ve her iki kanal üzerinden de bağımsız şekilde kullanılıp müdahale edilebilir. Girişlerin mono olmasının sebebi budur.
  Örneğin, kayıt cihazına bağlanacak 3 müzik enstrumanı var. Gitar, bas gitar ve klavye. Gitar monodur. Gitar'ın amfisinden çıkan kabloyu 1. kanala bağlarız. Bas gitar da monodur. Bunu da yine aynı şekilde 2. kanala bağlarız. Klavye stereodur. Klavyeden çıkan stereo kanalın birini 3. diğerini 4. kanala bağlarız. Pratikte ayrı olan klavye kanalları aslında stereodur. Çalınan müzik cihaza kaydedildikten sonra masa başında montajda kalavyenin 3. ve 4. kanalları birleştirilir ve tekrar stereo olur.

Arkadaşlar Yüklediğim zaman bana WiFi modem tanıma sıkıntısı yapmayacak herhangi bir Linux distrosu var mı?

Birde Ubuntu veya benzerlerinin Wifi modemini direk olarak tanıdığı Laptop üreticisi markalar var mı? Hangi laptopa kursam. Kablosuz bağlantı sıkıntısı yaşıyorum. Yılların markası Ubuntu en başta çözmesi gereken sorunu hala yıllardır çözememiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • DRTOLGA @platinium08

  Bu arada Linux distroları ve Macos görsellikte çok başarılıyken en berbat marka Microsoft.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Ubuntu tabanı kullanan herhangi bir dağıtım ( Mint , Elementary , Kubuntu vs ) kur , 18.04 tabanlı olanlardan. Ardından kerneli 4.18 veya daha yenisine güncelle.

 • Metehan Özbek @mthnzbk

  Bir distroyu usb ye yaz. Live modunda aç. Wifi simgesi görüyorsan tanıyor demektir. En basit öyle anlarsın. Wifi simgesine tıklayıp wifi şifreni girince internette geliyorsa sorun yoktur 😀

  • Cem KOÇ @cemkoc

   Belli olmayabilir. Live'da çalışıp kuruluda çalışmayan ve tam tersi olan şekillerde gördüm.

  • DRTOLGA @platinium08

   @mthnzbk öneriniz için çok teşekkür ederim. Zaten distroyu rufus ile bootable uefi olarak yazdırıyorum. Live de çalışsada kuruluda çalışmıyor. Şuan vaktim çok sıkışık ve malesef derinlemesine inemiyorum. Windows 10 Insider Preview Advanced a geçtim. Açıkcası Windows un arayüzü piyasanın en çirkin en zevksiz arayüzü, Metro sistemi Microsoft un Telefonlarını batıran sistemdir. Windowsun kalitesini de yine yere vuran sistem metrodur. Vista Aurora gibi özelliklere geçişlere sahipken MacOs da bile yoktu bu özellikler kernelı güncelliyoruz dediler ve herşey kalas kazık gibi zevksizliğin zirvesine oturdu Macos a vista dinamikleri seneler sonra geldi ama bilmeyen editörler Apple yaptı sanıyor. Şuan Linux distroları bile windowstan göz alıcı. Xp deki tema desteği bile yok. Ben Windows 2002-2003 2005 Wm6.1 li akıllı telefonlar kullandım o zamanlar saygın ve pazar payı büyüyen bir markaydı. Hangi akıllı Kutu kutu görsellikten uzak rezil ve kısıtlamalı menüler koyacağız insanlar beğenecek diye düşündüyse, Windows Phone tamamiyle battı. Windows işletim sistemi ise Oem keylerle hayatına devam ediyor. Arayüzün bu kadar yavan kalması sinir bozucu. Ubuntu tarafına gelecek olursak. Gerçekten son kullanıcıya hitap etmek istiyorlarsa artık günlük kullanıcı çoğu şeye paket programlar halinde ulaşabilmeli sanırım. Kod yazmak o kadar rutin olmuş ki her insanın ulaşamayacağı şeyler olduğunun farkında değiller.

@umtk Xiaomi Mi Gaming Laptop un tanıtım lansman videosunu herhangi bir kaynaktan bulabilme ihtimalin varmıdır ben bulamadım. Üzerinden çok sular aktı ama önemli bir detay vardı ona bakmak istiyorum. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çinde Tüketici elektroniğinde garanti 1 yıl olmasına karşın, Meizu Note 9 modeline 2 yıl garanti vermiş. Sanırım marka olarak ürünlerine kalite noktasında güveniyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Walloop Engine çok güzel canlı arkaplan ve kilit ekranları içeriyor tavsiye ederim. Video da Yalnızca arayüzü gösterdim. Sizde Linkten indirip kurabilirsiniz. "Premium Live" yazan kısımdan indirip kullanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TP61XLVS9UE

Walloop Engine (Önerilen Uygulama)

Uygulama Linki https://play.google.com/store/apps/details?id=com.luzapplications.alessio.walloopbeta
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 18