Uçak Teknolojisi Kullanan Ürün - Dyson Airwrap Complete Long Multi-styler

https://www.youtube.com/watch?v=usbOildvZzI

Selamun aleyküm arkadaşlar bugün sizlerle beraber Dyson ın ülkemizde 18 Nisan da satışa sunduğu bizimde 18 Nisan da satın aldığımız ürün olan Airwrap ın en güncel modelini inceleyeceğiz.

Airwrap kelime anlamı olarak Hava sargısı şeklinde çevirilebilir. Bana göre doğru ve bu işi de mükemmel yapan bir ürün. Basit olarak çok fonksiyonlu bir saç şekillendirici diye tabir edebiliriz.

Öncelikle Ürünün önceki modellerle arasındaki farklara değinecek olursak

Sadece başlıklar değişti, Ana model yani gövde aynı, Eski modele sahip olanlar yeni başlıkları sipariş edip kullanabilirler.

Yeni başlıkların farkları

Eski modellerde airwrap başlıkları hava akımını sadece saat yönünde verirken yeni modelde iki yöne de hava akımını verebiliyor.

Coanda Etkili düzleştirici kurutma başlık, eski modelde sadece kurutma ve düzleştirme yapıyordu. Yeni modelde hem kurutma ve düzleştirme hem de elektriklenme(tüleklenme)yi ortadan kaldırıyor.

Peki bir soru daha soralım uzun(Long) model ile normal model arasındaki fark nedir?

Long(Uzun) sürümü: Göğüs hizasında olan veya daha uzun saçlar için (Uzun saçlar için)
Standart sürüm: Göğüs hizasından kısa saçlar için. (Kısa ve orta uzunluktaki saçlar için)

Uzun sürümün 30 mm and 40 mm Airwrap™ başlıkları %50 daha uzun tasarlanmış, uzun saçlarda daha kolay şekillendirme için daha fazla saçı sarar. %50 daha fazla bir alanla teorik olarak temas eder.

Eveett arada ki farkları söylediğimize göre kendi ürünümüze dönelim.

Açıkcası airwrap elime ulaşmadan öncede senelerdir duyduğum ve çok fazla abartıldığını düşündüğüm bir aletti. Ürünü Doktor bir arkadaşımıza aldık. Her gün sürekli olarak siteyi takip eder. Siteye gelen ürün anında biter ve vatan, teknosa, hepsiburada gibi sitelerde kendi sitesinde %20-30 pahalı bir fiyatla satışa çıkarılırdı. Yeni modelin çıktığı gün siteden satın almak nasip oldu ama aylarca beklenildi alabilmek için.

Evet öncelikle ürün çok güzel ve sağlam şekilde paketlenmiş bir tarzda elimize ulaşıyor. 2 katman dış kutu ve Ürünün şık ve süet dokulu bir kabı var. Her karton kutuda bile darayı düşüp ağırlığı göstermişler. Burada biz her şeye dikkat ediyoruz izlenimi oluşuyor.

Süet kaba(Prusya mavisi saklama çantası) gelirsek gerçekten çok şık ve estetik yatak odanız da kendisine yer bulabilecek bir kap, Tabii bu ürün için uzak doğuda tasarlanmış bir çok düzenleyici aparat mevcut onları da kullanabilirsiniz.

Kutuyu açınca bizleri güzel bir yazı karşılıyor bizlere selam veriyor. Firma daha sonra Sloganlarıyla övünüyor. “Our mission is simple. Solve the problems other ignore.” “Görevimiz basit. Başkalarının görmezden geldiği sorunları çözmek.”

Daha sonra Kutu içeriğinde bizi

Ana Gövde(Dyson Airwrap™ Complete Uzun(Long) multi-styler)
Coanda etkili düzleştirici kurutma başlığı
30mm Airwrap™ uzun başlık
40mm Airwrap™ uzun başlık
Yumuşak düzleştirme fırçası
Sert düzleştirme fırçası
Yuvarlak hacimlendirici fırça
Filtre temizleme fırçası(Bu ürün yuvarlak hacimlendirici fırçayı temizlemek için)
Temizleme fırçası harici 3 fırça ve 3 kurutma başlığı olmak üzere 6 başlık kutudan çıkıyor.

Özellikler

Kablo uzunluğu

2,68 m

Yükseklik

272 mm

Uzunluk

41 mm

Genişlik

48 mm

Isı dereceleri

3

Güç

1.300 W

Hava akımı

13,5 l/s
Negatif iyonlar

Saçlardaki elektriğin azalmasına yardımcı olur.

Ağırlık

0,61 kg

Ürünün teknoloji kısmına gelecek olursak ürün resmen Uçak teknolojisi kullanan bir motora sahip, 13 kanatlı pervane 110.000  devir/dakika 3.2 kPA (3200Pascal) kadar güç üretir. Bu, Coanda etkisini yaratmak için gereken hava basıncını üretecek kadar güçlüdür. Saniyede 13.5 Litrelik bir hava akımı oluşturur.

Akıllı ısı kontrolü, sıcaklığı 150°C'nin altında tutmak için ısıtma ünitesini dikkatli bir şekilde kontrol ederek havanın sıcaklığını saniyede 40'tan fazla kez ölçer. Aşırı ısı hasarını önler. Saniye de 40 dan fazla kez ölçmesi, saçlarımızın güvenliği yanmaması ve yıpranmaması için önemlidir. Çoğu maşa ve türevi saça ciddi onarılamaz zararlar verir.

Coanda akımına gelirsek;

Coanda etkisi, hızla ilerleyen hava akımının doğru bir yol izlemek yerine, yakınındaki bir düzeye yapışarak, düzeyin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır. Bunun için belirli yüksek hızlar gerekmektedir. Uçak ve havacılık Endüstrisinde ve Formula 1 teknolojisi olarak kullanılmıştır. Bu üründe ise saça zarar vermeden havayı kullanarak saçı kendine yaklaştırır ve sarar. Aşırı ısı olmadan, sadece hava akımıyla şekillendirir. Firma ürünü yaparken saçın kimyası üzerine uzun araştırmalar yapmış. Isı kaynaklı hangi bağların koptuğuna bakmışlar.

Fön, bukle, düzleştirme ve bunları her iki yönde yapabilmesi oldukça başarılı ve diğer rakiplerinden farklı kılıyor.

Üründe 3 kademe hava akış hızı, 3 kademe sıcaklık ve çalışma ile soğuk havayla saç sabitlemeye yarıyan 3 farklı tuşumuz bulunmakta.

Kullanan arkadaşlar ekseriyetle hayal ettiklerinden daha başarılı olduğunu söylüyor.

Benim yorumumsa V8, V11,  animal pro 2 kullanmış biri olarak ürün hakkındaki yorumum.

Ürün bence teknolojisiyle, tasarımıyla kullanım kolaylığıyla kendi sektörünün domine edeni ve en iyisi. Uçak teknolojisinden, fizikten, kimyadan, biyoloji den fazlasıyla yararlanılmış. Akıllı ısı çipiyle risklerden arındırılmış. Çeşit ve portföyü çok. Eğer eşiniz aylık kuaföre gidiyorsa bu ürün sizi uzun dönemde amorti edecek ve memnun edecektir.

Kendi sitesinde kredi kartına 9 taksit olarak alabiliyorsunuz. Aylık 1000tl vererek almaya değer bir ürün olduğunu düşünüyorum. 🙂

Herkese hayırlı günler dilerim. https://youtu.be/usbOildvZzI

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xbox Cloud Gaming - Project xCloud TÜM PLATFORMLARDA(Windows, MacOs, Android) NASIL KULLANILIR?

00:00 Başlangıç

00:34 1.Oyun

04:06 2.Oyun

09:05 3.Oyun

14:35 PC de xCloud nasıl kullanılır.
17:22 Xbox Cloud Gaming Telefonda nasıl kullanılır?

 

Selamun Aleyküm Arkadaşlar, Bu videoyu uzun süredir çekmek istiyorum ya bir sıkıntı çıkıyor ya bir engel, En son olarak içeriği en kaliteli şekilde ulaştırabilmek için Fujifilm X-T4 ve Kablosuz mikrofon seti aldım. Buna rağmen yine birçok kez sorun yaşadım malesef X-T4 cansız nesnelerde güzel odak almıyor video sırasında bu yüzden videonun bazı yerlerinde odaktan çıkıp hafif puslu olduğunu göreceksiniz. Elimden gelenin en iyisini yaptım. Daha sonra belirli bölgelerde Yukarıdan aşağıya inen bir çizgi çıkacak bu ise xCloud un bir özelliği bitrate düşüp yükseldiğinde anlık olarak veriyi yani görüntü kalitesinin düşürüp geri çıkaran sistemdir. Ramazan öncesi sabah öğlen ve ikindi vakitleri internet çok daha serbest ve oyun yağ gibi akıyordu. Ramazan da ise "en rahat zamanlar 2-6 arası" umarım en kısa zamanda ramazandan önceki haline döner.

 

 

 

Bulutta test edip oynadığım oyunlar

Halo İnfinite

Serious Sam 4

Carrion

Tunic

Hitman III

Dishonored Definitive Edition

Ori Will of the Wisps

Doom

Prey

Halo Master Chief Collection

Halo 5

 

 

Bu oyunlardan en fazla oynadığım Halo İnfine gayet rahat ve akıcı bir şekilde oynadım. Sonra uçurumdan düşerken seçenek olarak sunmak yerine otomatik tek save yaptığı için uçurumda ölürken takılı kaldım sürekli uçurumda öldüğüm yerden başlıyor 🙂

 

 

Sistem güzel gayet iyi ve başarılı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. İnternetim download 80mbps/upload 6-8mbps arası Benim geforce now da aldığım kaliteyle benzer bir görüntü kalitesi var diyebilirim. Ama bence kesinlikle konsolun kendisinden oynamak veya güçlü bir pcden oynamak kalitesinde değil. Full HD bir filmde ki seyir kalitesine sahip. Ben One X kullanırken çok daha detay görüyordum. 45TL ye Hem PC Hem Konsol Hemde xCloud yani bulut servisinden yüzlerce oyun oynamak hem ekonomik hemde çok avantajlı. Videoyu çekip yükledikten sonra Mac içinde kullanma yolunu buldum ayrıca Telefonda da daha başarılı şekilde oynatma yöntemii buldum arkadaşlar Mac kısmı en aşağı da anlatılacaktır.

 

 

Şimdi kullanabilmek için gerekenler PC için:

 

- Xbox GamePass Ultimate Hesabı

- VPN(Windscribe öneririm.)

- Windows 10(Belirli bir sürümün üzerinde ve güncel olması gerekir.) veya Windows 11 yüklü bir bilgisayar

- Microsoft Store(Mağaza) dan indirilecek Uygulamalar.

- Bilgisayara takabileceğiniz herhangi bir oyun kolu(Xbox kolu olmasına gerek yok en ucuzu da olur. Hatta Kol olmadan Klavye+mouse ile kullanma yöntemi de var. Onun için youtube da video bulabilirsiniz.)

 

 

Telefon için gerekenler:

-Oyun kolu

-VPN(Windscribe önerilir.)

 

 

Sırasıyla Adım Adım Yapılacaklar PC için

 

 1. Microsoft Store a giriyorsunuz(hesabınızla oturum açıyorsunuz). Arama çubuğuna Xbox Yazıp aratıyorsunuz, Xbox uygulamasını yüklüyorsunuz.
 2. Microsoft Store dan Game Bar SDK yı aratıp yüklüyorsunuz
 3. Microsoft Store dan Xbox insider Hub ı yüklüyorsunuz. Sonra insider hub ı açıyoruz(hesabınızla oturum açıyorsunuz). Ön İzlemeler Kısmına giriyoruz. Windows gaming e tıklayıp katıl diyoruz. Sonra Yönet e tıklayıp kaydet diyoruz.
 4. Yine insider hub tan Game Bar SDK Development a da katıl diyip kaydediyoruz.
 5. Windows un ayarlar kısmına giriyoruz. Zaman ve Dil kısmına tıklıyoruz. Sol sekmeden Bölgeye tıklayıp Bölgeyi Almanya seçiyoruz. Yani 5. adım bilgisayarın bölgesini değiştirmekten ibaret.
 6. Arama butonuna Game Bar yazıp uygulamayı açıp giriş yapıyoruz.
 7. Windscribe uygulamasını yüklüyoruz.
 8. Bilgisayarı açıp kapıyoruz.
 9. Windscribe ı açıyoruz. Almanya konumunu seçiyoruz. Frankfurt olabilir çalıştırıyoruz.
 10. Bilgisayara kolu takıyoruz.
 11. Xbox uygulamasına giriş yapıyoruz. bulut oyunları kısmına tıklıyoruz. Burada Oyun Kumandası ve Ağ yeşil tikli gözükecek. Ağ yeşil tikli gözükmüyorsa(Bölge desteklenmiyor yazıyorsa) yani normal değilse xbox uygulamasından oturumu kapatıp tekrar oturum açacaksınız.

 

 1. Her şey normal ve uygun gözüktüğü zaman Vpn yi kapatıp oyunu çalıştırın.

 

Android telefonlar için:

 

-Oyun Kolu bağlayın

- Xbox ve Gamepass veya bunların BETA uygulamalarını Play store dan yükleyin.

- Xbox ve Gamepass Uygulamalarında Oturum açın. Uygulamaları kapatın. Arkaplanda durmasın.

- Windscribe ı çalıştırın.

- Gamepass uygulamasına girin. Bulut oyunlarını seçin ve oynaya tıklayın. Daha Sonra VPN yi kapatın.

 

Cihaz olarak S21 Ultra kullanıyorum. Açıkcası Telefonda 16:9 format olduğu için güzel durmuyor. Ve Bitrate çok düşük kalite aynı anda pc deykiyle çok fark ediyor. Telefonda iyi görüntüyle oynayabildiğim zaman çok nadirdir. 23 Nisan itibariyle Bu tarih oldu Telefonla şuanda daha güzel oynama yöntemini buldum 🙂 Umarım Telefondaki Xbox ve Gamepass uygulaması bu yöntemden daha da başarılı olur. Android veya Ios ta yazılım uygulamanın veri akışını kısıtlıyor olabilir.

Mac bilgisayarlar için ve Telefonlarda daha güzel çalıştırmak için yöntem

MAC OS için:

- Windscribe indirin.
- Microsoft Edge Canary indirin. https://www.microsoftedgeinsider.com/tr-tr/download/canary Buradan cihazınızın işlemcisine göre indireceksiniz. M1 veya daha yeni bir Mac ise Apple yongalı Mac i, M1 den önceyse yani intel işlemciliyse İntel yongalı Mac i seçeceksiniz.
-Windscribe ı çalıştırıp VPN yi aktif edin.
-Microsoft Edge Canary ye girip https://www.xbox.com/en-US/play bu adrese gidin. Hesabınızla oturum açın. Oyun kolunu bağlayın. İstediğiniz Oyunu seçip oynayın. Uyarı ekranı verirse "Continue Anyway" sekmesine tıklayın. Oyun açılacaktır. Ayrıca oyuna girdikten sonra sol yukarıda ki tuşa tıklayarak Full ekran yapabilir. Daha hızlı akış için DLSS benzeri Clarity Boost özelliğini aktif edebilirsiniz.

Akıllı telefonlar için:

- Windscribe ı indirin.
- Microsoft Edge Canary yi indirin.
-VPN yi çalıştırın. Kolu bağlayın.
- Edge Canary yi çalıştırın. https://www.xbox.com/en-US/play adresine gidin. Oturum açın. İstediğiniz oyunu çalıştırın.

OYUNA GİRDİKTEN SONRA VPN yi yani windscribe ı KAPATMAYI UNUTMAYIN!!!!! Herkese Hayırlı Günler Dilerim. ALLAH ımıza emanet olun.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SleeperOne 5 İnceleme - AĞRISIZ ACISIZ ANESTEZİ

Selamun aleyküm arkadaşlar,

Bugün sizlere 8 seneye yakındır takip ettiğim araştırdığım ve almak için hedef koyduğum, Aralık Ayından beri neredeyse tüm hastalarıma kullandığım Dijital Anestezi Cihazı SleeperOne 5 ten bahsedeceğim. Öncelikle bu içerik ne kadar hasta bilgilendirmesi içerse de yazılı metin kısmı Hekim arkadaşlarıma da yönelik olduğu için Mesleki terim ve notasyonlarda olacaktır. Hekim arkadaşlarıma bakan yönleriyle avantaj dezavantaj(?) ve tavsiyelerimden bahsedeceğim.

Öncelikle Ürünün üreticisi DentalHitec Firmasına bakarsak YALNIZCA ANESTEZİ üzerine yoğunlaşmış bir firma, Bundan 42 sene önce ilk prototip geliştirilmiş(1980), 25 sene önce ilk model QuickSleeper piyasaya sürülmüş(1997). 2017 yılında ise elimde bulunan SleeperOne5 modeli piyasaya sürülmüş. Şuan hala en güncel model de bu ayrıca rakiplerine göre benimde nezdimde üstünlükleri de var buna en son değinmeye çalışacağım.

Öncelikle bu cihazla tüm Dental anestezi tekniklerini yapabilirsiniz. İnfiltratif, İntraligamenter, İntraseptal, 12 yaş altı hastalar için spongioz kemiğe Intraosseöz(Osteosantral), ve Rejyonel(Tronkuler) anestezi yapabilirsiniz.

Ben bu tekniklerin hepsini denedim ve hepsi de gayet başarılı

Peki bu alet nasıl oluyor da topikal anestezi(halk arasında “fısfıs”) olmadan, iğne ucunun girdiğini bile hissettirmeden dişi rahatlıkla uyuşturuyor hastaları şaşırtıyor çocuklar farkına bile varmıyor?

Burada öncelikle Effitec iğnelerinden bahsetmek istiyorum. Bildiğimiz normal Dental enjektör veya karpül iğnelerinden farklı, hem daha esnek ve dayanıklı hemde daha keskin burada ki önemli fark ise normal iğne uçları tek taraflı kesimle keskinleştirilmişken, Effitec iğne uçları aynı bir bistüri(halk arasında neşter) gibi çift taraflı keskin uç yapısına sahip iğne ucu dokuya girerken dokuyu gerip delerek(yani bir nevi yırtarak) değil, dokuya girmesiyle beraber bir kesi hattı çizerek yoluna devam ediyor. Bu sayede hasta hiç ağrı hissetmiyor. Yani bu iğneyi kullanmak zorundayız

Burada önemli 3 nokta var;

1.) Girerken eli titretmemek iğne ucunun titremesi bazı hastalarda ağrı olmasa bile iğnenin girişini yani dokuya titremeyle beraber gelen yan taraflardaki(İğnenin uç değil çevresini titretmek) oluşan künt basınç sebebiyle rahatsızlık verebilir.

2.) Doğru açıyla girmek ve önce yumuşak doku sonra sert doku ile ilgili anestezileri yapmak

3.)Subperiosteal anestezi yapmamak. Önerilen doğru açıları kullandıktan sonra böyle bir riskiniz büyük oranda kalmıyor.

Peki anestezi de ağrı neden olur?

1. İğne ucu girerken dokuyu gererek girmesi
2. Anesteziyi basınçla vermek
3. Anestezi solüsyonunun vücut ısısından daha sıcak veya daha soğuk olması (özellikle soğuk)
4. Anesteziyi periost altına yapmak periostu gerer ve şiddetli ağrı oluşturur.

—————

Peki alet nasıl çalışıyor dersek eğer;

Alet hekimin doğru açıyla girmesinden sonra;

Size ilgili anestezi bölgesine ilgili renk şemasını pedal üzerinden seçmenizi ister
 Yapışık Diş eti için infiltrasyon - Eflatun veya Mavi renktir. 1
Serbest Diş eti için infiltrasyon - Bal sarısı rengidir. 2
İntraligamenter Anestezi - Eflatun renktir. 2 (Öncelikle yapışık diş eti anestezisi gerekir. Yoksa çok ağrılı olur.)
İntraseptal Anestezi - Mavi Renktir. 2  (Öncelikle yapışık diş eti anestezisi gerekir.)
İntraOsseöz Anestezi - Mavi Renktir. 2

Rejyonel/Bölgesel/Tronküler/Sinir bloğu

Bu anestezi çeşidi bir dişi değil, belirli bir bölgede ki büyük bir sinir ağını uyuşturararak birden çok dişi yumuşak dokuyu çenenin büyük bir kısmını uyuşturmayı hedefler.

Bal sarısı modunda kullanılır. 2
Palatal Anestezi - Eflatun veya Mavi Modda kullanılır ben mavi modu tavsiye ederim. Intraligamenter harici tüm anestezileri mavi modda yapabilirsiniz.

Hastaların en korkulu ve en ağrılı bölgeleri olan üst ön bölge ve palatinal bölge güzelce ağrısız bir şekilde çok güzel uyuşuyor.

Benim hekim tarafından eleştirmek istediğim nokta ise Renkler ve pedallar koymak yerine Anestezi çeşitlerinin isimlerini kısaltma harflerden oluşacak şekilde tuttuğumuz kaleme koymak yani Intraligamenter yapacaksak, IL isimli kodu görüp durmalıyız çok daha kolay olurdu. Yukarıda yazdığım “1” ve “2” ler renk harici pedal tuşunu gösteriyor.

Ayrıca başarılı şekilde birçok mandibular anestezi yapmış olmama rağmen , Rejyonel anestezi mantıksız geliyor. Çünkü anestezi yapılırken varyasyon sebebiyle sinir veya sinir kılıfının içinden geçilebilir ve bu durumda hasta “şimşek çakması” nı yaşadığında aletin işe yaramadığını düşünecektir.

Kullanıcı deneyimlerime ve yorumlarıma gelecek olursak

HASTALAR İÇİN;

Hastalar için her şey daha güzel ve rahat geleneksel ve standartlaşmış yöntemlerin bir avantajı yok. İğne korkusuna son.!

HEKİM İÇİN;

Daha önce diş tedavisi yaptırmış bir müşteri için memnuniyet oranı %99 diyebilirim. %1 ilk kısımsa her zaman memnun olmayan şikayet eden tipler illaki çıkacaktır. Kullandığım süreçte ALLAH ıma çok şükür hiçbir hastadan memnuniyetsizlik yaşamadım. Ancak her zaman memnuniyetsiz hasta vardır.

2. Olarakta İlk defa diş tedavisine gelmiş hareket hissiyle ağrı kavramını ayıramayan, hasta profilidir. Bunlarında %95 inin memnun ayrılacağını düşünüyorum. Bazen böyle hastalara Standart yaklaşım yapıp arada ki farkı gösteriyorum. Birde 5 yaş altındaki çocuklarda soyut ve somut kavramlar tam gelişmediği için başarı her zaman mümkün olmayabilir.

Teknik ve bütçe kısmına değinirsek

Bu ürün size hasta getirir, akrabasına eşine dostuna sizi tavsiye eder. Müşteri memnuniyetinizi büyük ölçü de arttırır.

İğne uçları standart uçlara göre pahalı, Karpül buldunuz mu, Yüksek stok almaya bakın. Her türlü parasını çıkarır dert etmeyin ben oldukça sık kullanıyorum.

Bu ürün The Wand gibi fahiş fiyatlı değildir ve wand ın sarf malzemesi bu ürünün x25 katı pahalıdır. Ayrıca IntraOsseöz anesteziye olanak tanır.

Piyasada ki mekanik intraligamenter enjeksiyon aletleri 5-8bin arasıdır. Bu cihaz onların yaptığını da onlardan daha güzel yapar paranız cebinizde kalır. Ayrı ayrı anestezi cihazı tekniklerini ortadan kaldırır.

Cihazda dikkat etmeniz gereken yazmayan husus tuttuğunuz kalemi titretmemek(hareket hissini hisseder) ve hastanın ufak bir hareketinde enjeksiyon yerinden çıkmanız bu durumda ise özellikle çocuklarda anestezinin acı tadı bir korku uyandıracaktır.

Yetişkin hastalarda topikal yapıp aletin farklılığına gölge düşürmenizi istemem kendi yeteneklerinize ve kullandığınız alete güvenin. Ben kanal tedavisi yaparkende Apex locator ıma ve bilgime güveniyorum.

Çocuklarda ise yaşına göre, topikal anestezi uygulayabilirsiniz. 6 yaş üzerine fısfıs yerine topikal jeller kullanılabilir. Bu ürünler çikolatalı portakallı gibi aromalara sahip olduğu için hasta tarafından yutulmaması adına küçük çocuklarda önerilmez. Ama 7 yaş ve üzerinde uyararak kullanabilirsiniz tadı da güzel olduğu için anksiyete ve korkusunu azaltacaktır.

Kullandığınız alet çoğu alternatifine göre daha iyi çünkü basınç sensörüne sahip çoğu alternatifinde bu yok ve ya karpülü ya da iğneyi patlatır. Bu ise yüksek basınçta ötüp kendini geri çeker.

Yazarken unuttuğum yerler olacaktır. AKLINIZA TAKILAN SORULARI LÜTFEN SORUN.

Son olarak renklere değineyim

Mavi

Kesikli olarak solüsyonu verip bırakır hızı sabittir. Basınç ve hız olarak en düşüktür. Ağrı ve hassasiyet riski en azdır. Birçok bölgeyi bununla uyuşturabilirsiniz ancak, bir karpül yaklaşık 2 dakika da biter. Bittiğinde Anestezi tamamdır çoğu zaman beklemenize gerek kalmaz. En yavaş ve en az basınçlı moddur.

Eflatun

Intraligamenter anestezi içindir. Hız mavi ile benzerdir. Ancak Basınç solüsyonu gönderebileceği son raddeye kadar artar. Basıncı yüksek veya çok yüksektir. Ürün basınç sensörlü olduğu için solüsyonun gitmediği yerlerde alet geri çekilir. En yüksek basınçlı moddur.

Bal sarısı

İnfiltrasyon ve Rejyonel anestezi içindir. Sabit başlar hızı yükselir. Sonra hızı yüksek bir yerde sabitlenip devam eder. En hızlı moddur.

Cihazın aspirasyon yeteceği vardır ve çok başarılıdır.

Cihazın eski ve yeni modelleri toplam 100 kişi de yok diye sanıyorum ülkemizde bence her klinikte muhakkak olması gereken bir cihaz.

AKLINIZA TAKILAN SORULARI LÜTFEN SORUN YAZARKEN UNUTTUĞUM YERLER OLDU. Aklıma gelirse yazarım tam bir rehber olmasını herkese yardımcı olmasını dilerim.

Benimde Tıp hekimi arkadaşlara sorum? Bu ürün Saç ekiminde denense nasıl olur? Bizim yıllar öncesinden terkettiğimiz jet enjektöre bel bağlanmışken bence bu ürün denenmeli 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SAMSUNG S21 ULTRA AYRINTILI İNCELEME

 

00:00 Cihaz hakkında genel yorumum ve Kullanıcı deneyimim
09:45 Oyun Performansı
14:30 Kılıf ve Kalem
20:42 100X Zoom Testi
21:25 Çeşitli Fotoğraf örnekleri
25:23 Düşük Işık Performansı
26:31 960FPS Ultra Slow Motion
27:15 Selfie Kamera Video Örneği

Cihazın batarya performansı 2k da hiç iç açıcı değil gayet hızlı bitiyor. 6-7 saatte bitiyor. Ekranını etkileyici bulmadığım için HD+ kullanıyorum o zaman 2 kat artıyor. GPS çok hızlı tüketiyor. Süper Hızlı Şarj ile 0-100 arası yaklaşık 75 dakika da doluyor. Ekran rakiplerine göre geri de

Burayı açayım biraz bazı arkadaşlar kör kütük savunmaya kalkmış, öncelikle senelerdir Samsungların ekranlarını özellikle s8 sonrası över ve beğenirim. Amoled paneller ilk çıktıklarında görüntüde çamurlaşma gibi sorunlar vardı farklı renk alanları tek renk gibi gösteriyor Galaxy s3 gibi cihazlarda bu problemi gözle görebiliyorduk. Ips panellerde ise bu tarz sorunlar yoktu. Sonunda OLED ve Amoled paneller sektör standartı oldu.

Ben bu cihazı yeterince uzun süre Jelatinsiz kullandım. Sonra Hem Orjinal kılıfını hemde Spigen Nano Filmi sipariş ettim. JELATİNLE HİÇ ALAKASI YOK. CİHAZ ın tüm modları tam açıkken canlı moddayken bile bir Meizu 18 Pro veya Xiaomi Mi11 ULTRA kalitesinde değil. Meizu çok daha canlı ve dinamik aralık yüksek sanki her pixel ayrı ayrı elmas gibi parlıyor. Xiaomi ise çok daha yüksek parlaklık sunuyor ve dinamik aralığı ve kontrastı bir tık daha iyi. Ekran Konusunda Samsung Sony Sharp her zaman önde gördüğüm markalardır. Ayrıca Meizu Aynı Apple gibi Samsung tan panel alıp ürettirirken mühendislik seviyesinde tasarımda düzenlemeler yapar. Bu yüzden ÖZELLEŞTİRİLMİŞ SAMSUNG SUPER AMOLED diye üstüne basarak belirtir. Gerçekten de aynı dönem çıkmış bir meizu oneplus ve xiaomi yi kıyaslarsanız Meizu çok farklı duracaktır. Keza Xiaomi de artık eski Xiaomi değil. Baya yol almış gözüküyor. Ayrıca ekran salt ekran olarak bakılmamalı Yazılımsal düzenlemeler, görüntü işlemcisi, keskinleştirme motoru gibi detaylar var. Örneğin Sony Bravia televizyonlarında kullandığı Görüntü işlemcisi ve keskinleştirme motorunu senelerdir Sony telefonlarında kullanır. Aynı şekilde Meizu her modelde olmasa da Mx4 gibi cihazlarında Sharp, Panasonic gibi firmalardan bu ürünleri temin edip çok daha keskin net ekran sundu. Kısacası görüntü kalitesi tek bir şeye bağlı değil. İnanmayanlar iki cihazı temin edip kıyaslayabilir.
Cihazın ekranı iyi ancak mükemmel değil.

Kulandığı Kamera Sensörü HM3 hem GN2 hem de GN1+ a göre zayıflıklara sahip hatta GN2 tamamen üstünde HM3 sensörünün, Örnek vermek gerekirse HM3 sensörü pixel boyutu büyüklüğünden ötürü daha hantal ve yavaş fotoğraf işlemeside daha uzun ayrıca otofokus gibi özellikleri sıkıntılı olduğu için Samsung Lazerle destekleyerek açığı kapatmak istemiş. Fotoğrafları iyi seviyede,zoom harika, Video ise üzdü. Video yine iyi seviyede ancak samsung gibi bir markanın çinlilere geçilmesi üzülecek bir durum.

Hoparlörler gayet yüksek ses veriyor ama keyifli değil. Cihaz Meizu ya göre çok hantal ve ağır, Xiaomi ye göre ise daha ergonomik ve az daha hafif.

Yazılım yavaş kalıyor özellikleri var ama mükemmel değil. Kalem desteği olması ise avantaj. Çoğu yazılımı çinlilerden daha stabil ve efektif çalışıyor. (Kamera hariç)

Cihaz genel toplamda iyi hatta çok iyi bir cihaz eksileri ve eksiklerine rağmen Genel Kullanıcı açısından çinlilere göre Samsung u tavsiye edebilirim. Ancak Kamera Ekran ve Oyun oynayan, senkronizasyon ve program uyumluluğu önemli olmayan kişiler için çinli markalar çok daha iyi ve doğru bir seçenel olacaktır.

Cihazın zayıf karnına ve en kötü kısmına gelecek olursak 🙂 İŞLEMCİ VE GPU ÜNİTESİ yani Exynos oyun performansı vasat hatta kötü. Genshin İmpact gibi bir oyunda Ayarlar medium ken bile ara sahnelerde kasıyor donuyor. Ultra dayken cihaz nefes almıyor. Oyun anlamında keyif verecek bir cihaz değil. 16bin tl ye telefon alıyorsunuz ve En üst oyunu en üst ayarlarda oynatamıyor. Medium da iken fps drop yemesi ara sahnelerde donması ise düşündürücü. Exynos bildiğimiz exynos olarak karşımıza çıkıyor. Snapdragon modellerde ise özellikle Türkçe dil olmaması ve genelde tek hat olması ise alternatife yönlendiremiyor.

Cihaz hakkında genel yorumlarım bunlar eklemek veya sormak istediğiniz olursa cevaplayıp yazının sonuna eklemek isterim herkese hayırlı günler dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Smartisan Nut R2 - Bilgisayar gibi Telefon TÜRKİYE' de TEK - 4K Mini İnceleme

BismillahirRahmanirRahim Selamun Aleyküm arkadaşlar,

Bugün ki konuğumuz kaliteli bir marka olan ve ülkemizde çok az kişinin bildiği ama büyük çinli markalar gibi kaliteli cihazlara sahip ve 1. sınıf üretim yapan tasarım, sanat, fikir olarak kendine özgü modellere sahip Smartisan markası. Markanın kalitesi Nubia ve Xiaomi arasında bir yerde

Markadan Kısaca bahsedecek olursak; 2012 yılında kurulmuş olan

Smartisan markasının ismi Smart(Akıllı, Zeki) ve Artisan(Sanatçı, Zanaatkar) birleşiminden oluşuyor. Burada kullanılan artisan kelimesi, Bir heykeltraş, bir kuyum ustası, bir ressam gibi düşünülebilir. Yani ustalık ve uzmanlık söz konusu

"Akıllı telefonlar çağındaki zanaatkarlar(Sanatçılar)" anlamına geliyor. Smartisan ekibi, yazılım grafik arayüzü, kullanıcı deneyimi tasarımı ve endüstriyel donanım tasarımında yorumlama konusunda çok iyi bir firmadır. İlk akıllı telefonlarını 2014 yılında piyasaya sürmüşlerdir. Markanın logosu ustalığı ve zanaatkarlığı temsil eden kırmızı daire içerisinde çekiç(Bence biraz komünizme de pay veriyor gibi neyse) firmanın üst markası Hammer " 锤子科技 " isimli bir şirket üst markasını temsil ediyor.

Markanın Sloganı ise "THE PRIDE AND JOY OF AN ARTISAN" Bir sanatçının gururu ve sevinci(aynı şekilde and joy kelimesi enjoy eğlencesi olduğunu da vurguluyor.)

İnceleme Videosunda
Özellikler
Kutu Açılışı
Gündüz ve Gece Fotoğraf Örnekleri
Ekran Testi
Ses, Ekran, Malzeme kalitesinin değerlendirilmesi
Kamera arayüzü
Smartisan OS Arayüzünün bir kısmını gösterme gibi kısımları göreceksiniz

Cihazımızın özeline gelecek olursak,

OnePlus serilerine Benzer bir kutuyla karşımıza çıkıyor ancak daha şık ve güzel.. Kutu dizaynı iç tasarımı oldukça güzel, ince düşünülmüş şık bir görünüme sahip şarj aletinin aynı bir çekmece gibi tasarlanması bile sunumu güzelleştirmiş.

Şarj aleti Type C to Type C olarak tasarlanmış daha masraflı ve güzel bir seçenek OP8 Pro da bile A to C idi bu cihazımızda iki tarafta tip c çıkışlı, kılıfımız ise güzel bir kalite de

Cihaza bakacak olursak cihazımız aslında eğimli bir ekrana sahip tam köşelerden kıvrılıyor. Basit bir 3D cam değil Bizzat gözünüzle görüyorsunuz o kıvrımı. Sanırım kullanıcılar eğimli ekran mı düz ekran mı sever emin olamayıp ortaya karışık bir şeyler yapmışlar 😀 Benim tercihim eğimin arttırılıp kasanın incelmesi yönünde olurdu. Kasamız hayli kalın. 9.5mm, Mi10T Pro da 9.3mm ikisi de kalın cihazlar

Arka kısma gelecek olursak camımız güzel, Çekiç logomuz gayet şık duruyor. Kamera kısmında ise Xenon Flaş Şeklinde tasarlanmış Çift Led flaşımız diğer markalarda ki rakiplerinden arka kamera modülünün farklılaştırmış ve daha şık olmuş. Aynı şekilde Laser AF mizde ufak bir şekilde kendine yer bulmuş. Yan taraflara baktığımızda tuşlar güzel konumlanmış özellikle cihazda toplamda 5 farklı tuş olması ve bunların tekl ve birleşik kombinasyonlarının olması çok güzel. Hapları anlatan uzunca bir video vardı açıkcası o kadar işlevseldi ki kafam kaldırmadı. Videoyu çektim ama seyredilmeyeceğini düşünerek vazgeçtim cihaz özellik anlamında çok güzel. Farklı güzel ve niş bir deneyim vaad ediyor kullanışlı ve işlevsel. Malzeme kalitesi ise farklı hissettiriyor. Bu konu da farklı bir metal hissiyatı var bunu iyi veya kötü olarak yorumlamıyorum. Acaba Üzerinde seramik veya plastik var mı diye düşündüm yan taraflarda metale ışık çarptıkça parlayan taneler var. Sanki gökyüzünde yıldızlara bakarmışcasına, nasıl bir boya veya materyal(?) soru işareti hoparlör kısmına gelirsek alt hoparlörümüz standart yerinde, üst hoparlörümüz ise ne önde ne üstte 45 derece açıyla çapraz bakıyor. Ses kalitesi yüksekliği sahne genişliği çevre vokal her şey tertemiz. OnePlus 7T nin ses konusunda temel iyi taraflarını alıp eksik kısımlarını düzeltmiş. Eksik kısımlarının kalitesinin 3-5 kat arttırmış hali gibi diyebilirim.

Ekran kısmımız güzel ama Ekranın yazılım kısmı eksik. Canlı, Dinamik, Parlak, Standart gibi seçenekler, geliştirme motorları vs yok HDR olmasına rağmen HDR desteğini hissedemedim. Yazılım kısmı kaliteli ekranı bu tarafta yemiş. Görüntü kalitesi Xiaomi OnePlus ayarında diyebilirim. Vivo Nex 3 video harici her konuda iyi ama video kısmında bununla neredeyse aynı kaliteye sahip bir cihaz onda da video kısmı zayıftı. Güncellemeyle ne hale geldi bilmiyorum.

Kamera kısmımız videosu xiaomi gibi
Fotoğrafları Xiaomi den iyi ama hız konusunda eksik HDR çekimlerde otomatik te bile birkaç saniye bekletiyor. biz bunu 2-3 sene önceki cihazlarda görüyorduk.
Gece çekimleri gerçekten iyi Pro modu da çok iyi ama iso aralığı çok düşük. 100-1600

Yazılım kısmına gelecek olursak, android değil de bambaşka bir yazılım kullanıyormuşsunuz onu da Pc ye tam entegre etmişler gibi bir hissiyat var. İkonlarından, arayüz tasarımına, mimik hareketlerinden, özelliklerine kadar ayrı apayrı bir dünya. Samsung DeX ten daha gelişmiş bir Pc moduda bulunuyor. Farklı ve ayrı bir deneyim isteyenler için android ve ios tan biraz olsun kurtaracak bir arayüze sahip. Eksik taraflarımız da var.

Arkadaşlar cihaz hakkında değinmeyi unuttuğum 3 önemli nokta var. O gördüğünüz kırmızı çekiç bildirim ışığı, birisi ararsa veya bildirim gelirse kırmızı şekilde yanıp sönüyor. Tasarım konusunda gerçekten çok kaliteli bir firma 🙂 Bir işin Ustası olduklarını belli ediyorlar

Cihazımızın kasası metal normalde 5G bir telefonda 6 veya 7 tane anten band tasarımı oluyor kasa da, firma ise bunun estetiği yok ettiğini savunarak her birisini teker teker özel bir teknikle kaldırmış. Dünyanın ilk metal kasalı ama antenleri gizli telefonu diyebiliriz. Ayrıca çift hat 5G destekliyor. Tekrar ustalıklarını belli ediyorlar 🙂

Son olarakta video da gösteriyorum ama burada tekrar yazayım aktif olarak 4 uygulamayı birden aynı arayüzden ve kullanışlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz yazılım kısmında harika gerçekten ve ince işçilikte dizaynda kalite de çok iyiler.

Kullandığı amoled ekranın isimlendirmesi Hiperboloid AMOLED olarak geçiyormuş. Bu kıvrımları böyle isimlendirmişler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazfit GTS 2 Ayrıntılı İnceleme - GTS 2e, GTS 2 mini, GTR 2 ile kıyaslama

Amazfit GTS 2 Ayrıntılı İnceleme - Rakipleri ve GTR 2,GTS 2e, GTS 2 mini ile Kıyaslama

Benim Kıyaslama ve Özellik Tablolarım 19:20 De başlıyor.

Alt modellerde bulunan Pomodoro çalışma, Sıcaklık sensörü gibi özellikler üst modellerde yok.
GTS 2 Modelinde Menstrüasyon Döngüsü yok, GTR 2 modelinde, 2 mini modelinde var. 2e modelinde sıcaklık sensörü var.

GTS 2 modelinde ana fark dahili hafızaya müzik çalabilmeye, hoparlör ve mikrofon ile arama cevaplamaya izin veriyor.

Amazfit GTS2 mini, Amazfit GTR 2e and Amazfit GTS 2e Pomodoro çalışma yazılımı var.

Burada bahsettiğim çoğu şey yazılımsal kullanıcılar talep ederse, alt modellerde bulunan yazılımsal veriler üst modellere de gelebilir.

GTR 2e modelinde sıcaklık sensörü var vucut termometresi yazılımı konulmuş. Ayrıca GTS 2e nin pil ömrü daha uzun tipik kullanımda 24gün verirken ağır kullanımda 12gün süre veriyor. GTS 2 ise 14 güne 6.7-7gün veriyor. Video da burayı yanlış yazmış olabilirim. 🙂 Kusura bakmayın.

Bu kısımları ayrıntılı bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum. Cihazınızda google chrome ve google çeviri yüklüyse kolayca sayfayı Türkçe yapabilirsiniz. Sayfanın en altında Kıyaslama kısmını göreceksiniz. Amazfit bunu güzel hazırlamış.

GTS 2 vs GTS 2e

https://www.amazfit.com/en/gts2e.html

GTR 2 vs GTS 2e

https://www.amazfit.com/en/gtr2e.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SONY WH-1000XM4 - Sessizliğin Efendisi

BismillahirRahmanirRahim Selamun Aleyküm Arkadaşlar, Yorumlarınız ve eleştirileriniz benim için çok DEĞERLİ, Yazı da genel itibariyle anlatmadığım kısımlar vardır.

Öncelikle sizlerinde görüşünü almak istediğim bir konu var. Kulaklık incelemeleri beni en çok zorlayan, görsellik olmadığı için anlatımda boğulduğum hangi kısmı anlatsam mı, anlatmasam mı diye tereddüt ettiğim incelemeler. Örneğin bassı iyi, tizi iyi deyip geçmek yerine anlatmaya çabalıyorum. Yazılı metinden okuyunca ezberlenmiş cümlelermiş gibi oluyor. Diğer türlü ise uzun ve karışık. Bunda orta yolu bulmak adına sizin fikirlerinizden yardım istiyorum nasıl olmalı? Aynı şekilde ayrıntılı kısımları açıklamak yerine nasıl olduğunu geçip söylemelimiyim Pasif ses sahnesi nedir neyden etkilenir anlatmak yerine nasıl olduğunu söyleyip geçmek mi doğru olan? Bu videoyu kendi ikilemlerim arasında gidip gelerek çektim. Yorumlar neticesinde bir ağaçlandırma tablosu şeklinde kulaklık inceleyeceğim.

İnceleme videom:

 

Yavaştan incelememize geçerken cihaz hakkında ki hatta SONY hakkında ki en büyük şikayetimi de söylemek istiyorum. Samsung ürün çıkarır Galaxy Buds der, Apple ürün çıkarır AirPods MAX der, Xiaomi ürün çıkarır Airdots der, Bose ürün çıkarır QuiteComfort der. SONY ürün çıkarır WH-1000XM4 der.(Okursak DabılyuH-Biniksem4) der. Diğer markalar son kullanıcıyı hedefleyerek ürün çıkarırken ve kullanıcının aklında kalıcı söylemesi kolay bir şeyler ifade eden terimler kullanırken, örneğin bose yi duyduğunuz da aklınıza sessiz ve konforlu olduğu ve bu konu da iddialı olduğu geliyor. Apple a baktığınızda Air “Hava” kelimesini ve meşhur AirPods Ürün gamının en üst seviye ”MAX” cihazı olduğunu görüyoruz. Samsung a baktığımız da ismi tanınan Galaxy ailesine gelen Buds tipi(tomurcuk) kulaklıklar geldiğini anlatıyor. Xiaomi ye baktığımız da Apple ürünlerinin Klonu ve kendi yorumuyla ürettikleri ürünler olduğunu anlatıyor. Sony ye bakıyoruz. HİÇ BİR ŞEY anlatmıyor. Son kullanıcıya değil de kendi teknik kadrosuna ve mühendislere satar tanıtır gibi bir isimlendirmeye sahip. Sony yi takip edenler bile yıllar geçtikçe Sony nin eski amiral gemisi kulaklıklarını unutuyor çünkü MDR-xyza357910 gibi gittikleri için hafızalardan siliniyor. Bilmeyen içinse anlamsız kafa karıştırıcı ve yorucu

 

Evet Buradan Sonra İncelememize geçelim 😊

 

İlk önce Cihazdan bahsedeceğim sonra WH-1000XM3 ve AirPods MAX ile Arasında ki farklardan bahsedeceğim. Son olarak ise Bir tane True Wireless(Gerçek Kablosuz kulaklık) önerim olacak. Ve karar ve eleştiri kısmıyla kapayacağım.

 

Evet gelelim kulaklığımıza

 

Ürün Amazon.com üzerinden Amerika Birleşik Devletlerinden alındı.

 

Güzel şık bir kutuyla karşılıyor bizi, Kutusu görsel olarak iyi, hafif ve bu hafiflik dayanıklılığa olumsuz olarak yansımış yırtılmaya kırılmaya müsait, Mukavva değil standart ince karton ön ve üst paneli çift katman ve dayanıklaştırılmış arka ve alt kısım yırtılmaya çok müsait. İç sandık/kutu ise mukavva ve gayet kaliteli. Kapağı kaldırdığımızda karşımıza Kaliteli Dokulu Kumaştan kulaklık kabı çıkıyor. Kabın Fermuar dikişleri üst sınıf bir elbise de ki gibi fermuarda Premium hissettiriyor. Tutacağı da hoş ve üzerinde çift taraflı sony logosunu görüyoruz. Altında ise garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları var.

 

Kutuyu açtığımız da ise 5 bölmeli bir tasarım görüyoruz. 2 bölme de kulaklığımız diğer ufak 3 lü bölme de ise Uçak adaptörü, 3.5mm Kablo, Usb Tip-C kablomuz var. Kulaklığımız ve kablosu Malezya üretimi, Taşıma kabı, Tip-C kablo ve Uçak adaptörü Çin üretimi. Uçak Adaptörü diğer büyük markalarda da benzerken, Meizu gibi bir markada metal ve Premium hissiyata sahip bir ürün görünce bunu yadırgadım. Aliexpresste benzerlerini bulabilirsiniz 😊 Tabiki de daha kaliteli ama bence bu fiyata Sony Sennheiser Bose gibi High-End firmalar en iyisini koymalı.

 

Kulaklığımızın pedleri gayet ideal yumuşaklıkta, Sert olursa kulağınızı yoracak fazla sıkacak ve pasif kapama daha kötü olacak Aşırı yumuşak olursa da hiç kulağa tampon yapmadığı için yine rahatsız edecek. Ayrı etten çok daha çabuk yapısı bozulacak ve kısa ömürlü olacaktır. Ped konusunda ideal diyebilirim. Kulaklığın dış kapakları güzel bir hissiyata sahip mat ve kadife dokulu bir yapısı var. Üst kafa bandımız suni deri ve içindeki sünger çok iyi tampon yapıyor. Metal kısımlarımız ANKER markasının aksine Plastiklerle desteklenmiş. Sony 3 modeldir menteşe konusunda şikayet alıyor. Gerek yerli gerek yabancı piyasa da menteşe kırılması olan arkadaşlar var. Bu modelde ise geliştirilse bile bence yeterli değil. Airpods Max, Sennheiser veya Meizu HD60 ANC gibi metal gövde beklerdim. QuiteComfort QC35 II kadar konforlu ve hafif olmasa da malzeme kalitesi birkaç tık daha üstünde.

 

Kulaklık iç kısım süngerlerimizde iyi kulaklık diyafram delikleri gözükmüyor ayrıca sol kulaklıkta bir sensörümüz var. Kulaklık kafadan çıkınca müziğin durması ve kafaya takınca tanıması için tasarlanmış. Genel itibariyle stabil çalışıyor.

 

Ses Konusuna gelirsek

 

Bass ağırlıklı ancak bass doğruluğu ve kalitesi kutudan çıktığı haliyle yetersiz kendi dahili EQ ayarları ile iyi bir kaliteye ulaşıyor. Kulaklığın ana amacı Gürültü engelleme, nötral ses yani çoğunluğa hitap etme dengeli bir ses profiline sahip iyi bir kulaklık. Oyun konusunda ise gerçekten zayıf surround ses desteğinin olmaması bunun etkenlerinden ayrıca kullandığım kulak içi kulaklık(FLOW) bu konu da dövüyor XM4 ü. Gürültü Engelleme en iyi ve en mükemmeli kafaüstlerinde ancak, Sonynin DNCli kulakiçi kulaklıklarını kullanınca kafaüstleri iyi olsa da onları aradım. Maalesef ki bu modeller telefona özel çıkan yani sadece belirli model telefonla çalışan kulaklıklardı ve üretimleri durduruldu. Kısacası daha iyisi yok. Sahne aralığı güzel geniş. Bass ve midler çok çok iyi. Orta yüksek ve tizlerde hafif sapmalar var gayet iyi, verdiklerine nispeten görmeyebilirsiniz. Ancak son dönemde kullandığım 5. Kafaüstü kulaklık ve oyunda sesin yoğunluğunu tam anlamıyla hissedemiyorum. Kullandığım Kulakiçi cihazım bu konuda çok iyi. MÜZİK KISMINDA ise böyle bir sıkıntı yok, ses katman katman perde perde ayrılmış berrak ve hafif puslu güzel bir havası var yumuşak sıcak ses rengine sahip diyebilirim. Sert uç noktalarda olan tek yönlü bir kulaklık değil. Tercihiniz saf bassa daha iyisini kesinlikle bulabilirsiniz. Tepe düşüş noktalarımız ve doğruluklarımız gayet iyi. Stereo da ise sağ sol ayrımı var. 3. Olarak ses sanki kafanın içinden veya ortasından geliyormuş gibi bir hissiyat var. Surround olmamasının eksikliği hissediliyor.

 

Pasif Ses Sahnesi: Beklediğim gibi gövdesi kapalı bir kulaklık olduğundan kısıtlı performans sunuyor. Rakiplerinin bir çoğu da böyle bu yüzden korkmayın 😊 Piyasa daki çoğu popüler üründe aynı sıkıntı var.

 

 

Alt Modelinde olup bu cihazda Surround desteği yani Enviromental çevreleyici ses olmaması çok üzücü. Oyunlar bu yüzden kopuk hissettiriyor. Mikrofon kayıt kalitesi standart bir kafa üstü kulaklık modeline göre gayet iyi bu konu da beni şaşırttı en iyisi mi hayır. İyilerden mi evet.

 

Gelelim bluetooth kısmına arkadaşlar BT5.0 ve türevleri 2mbit/sn, Bt4.0 ve türevleri 1mbit/sn veri aktarım hızına sahiptir. Bana kalsa şuanda 8 ve üzeri bir teknoloji olmalıydı aşırı yavaş ilerliyor. BT SIG, neyse Bt4.2 bu yüzden kopmaların daha fazla yaşandığı senkron kayıplarının çok olduğu bir halde. Bt5.0 da ise çok az ya da hiç yok. Ben bu cihazda hiç sorun yaşamadım.  Ayrıca birçok firma gürültü engelleme de sony den geride olduğu için genelde gecikme süresiyle övünmeye çalışır. Bunun nedeni gürültü engelleme ilgili işlemci biriminde işlenip yazılımsal olarak anlık dalga gönderilmesidir. Yani diğer marka modellerden dahaz fazla veri işler bu yüzden gecikme süresinin uzunluğu normaldir.

Doktor Gözünden Bakarsak ise şu hatırlatmayı yapmalıyım.

Fazla yüksek ses zararlıdır. Uzun süreli kullanmda işitme kaybı yapar, yüksek sesler otolit taşlarınızı koparır. Denge sisteminiz zarar görür.

Standart kullanımda ise kafaüstü kulaklıklar yapıları sebebiyle kulağı kaplar ve hava almasını engeller. Hava almadığı için bu bölge de ısı birikir. Bu da kullanıcıyı rahatsız edecek ve bakterilerin artışı için ideal bir sıcaklık artışı sağlayacaktır. Aynı şekilde Kulak içi kulaklıklar tamamen tıkadığı için 7 kat daha hızlı gerçekleşen bir bakteriyel yükünüz olacaktır. 45dk-1 saat arayla çıkarıp molalar vermeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Kulaklığımız özelindeyse Bose QC35 II kadar olmasa da ergonomik bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim. Sizlerden ricam ara molalar vermeniz ve yüksek sesten uzak durmanız. Ayrıca spor yapıyorsanız da 1 saat arayla mola verin kulaklığınızın üzerinde ki teri silin. Ter çok daha çabuk yıpranmasına suni deri kısımların aşınmasına sebep olacaktır. Ayrıca firma sensörün bu gibi durumlarda nemlenebileceğini ve kuru bir bezle silinmesi gerektiğini söylemiş.

WH-1000XM3 ile farklılık ve kıyaslamalar

Bluetooth sürümü, Xm3 ün yalnızca tek cihaza bağlanabilmesi, XM3 ün basslarının çok çok daha zayıf olması.(İdare eder.) Xm3 de senkron kayıpları. Daha tutarlı ve genel kullanıcıya odaklanmış bir ses yapısı. Xm4 de ise daha uzun pil ömrü daha iyi bass doğruluğu, konuşma kontrol seçenekleri ve ek seçenekler var. Xm3 de sanal surround varken Xm4 de yok. 360 ses iki cihazda da var. Xm4 biraz daha portatif hafif rotüşlanmış bir model. Film seyretmeyecekseniz XM3 de alabilirsiniz. Gürültü engelleme de bir tık daha iyi XM4. Benim için senkron ve gürültü engelleme çok önemli sizin için değilse Xm3 daha doğru bir tercih olacaktır. Xm3 de aptx desteği mevcut. Xm4 de yok.

 

AirPods MAX ile kıyaslamalar

 

Malzeme kalitesi noktasında ikisi birbirine denk, Sony Menteşe yapısından, Apple ince fileli kafa deliğinden(normalde kafa bandı denir) kaybediyor.

 

Ses ve gürültü engelleme noktasında Sony çok daha iyi. EQ ayarları daha bol ve Android IOS tüm cihazlarla çalışabiliyor. Kablolu kullanma seçeneğimiz MAX de yok. XM4 de ise var. Malzeme kaliteleri denk diyebilirim. İkisinin de pedleri aşırı pahalı. Sony garanti dahildeki üründe bile pedler için çok fazla para istiyor. Apple da durum ne olur garanti karşılar mı bilmiyorum eğer ki karşılarsa bir avantaj olarak yazılabilir ama 2 senede kaç kere değiştirebilirsiniz burası size kalmış. Frekans hassasiyetinde Sony iyiyken bass ve mid konusunda AirPods Max daha iyi. Sony ise tizlerde başarılı. Xm4 ise batarya noktasında 2 modeldende başarılı.

 

TWS kulaklık önerisine gelecek olursak, Bence bizim ülkemizde yine en underrated marka Sony. Sony WF-1000XM3 Amazon.com/Amazon.de indirimli kampanyalı fiyat olarak 180$+kargo+%18-20 vergi gibi bir fiyatla 1800TL nin üzerinde satılırken, ülkemizde bu ürüne 1200TL ye ulaşabiliyorsunuz. Keza dolar 8 küsürken 850-890TL gibi kampanyalarda yapıldı. Bunu ülkemizde yapan 2. Marka yok. Türkiye de yurtdışından daha ucuza alabileceğiniz. Sony dönem dönem belirli modellerinde böyle indirimler yapar. Genelde Ses ve Görüntü ürünlerinde bu tarz kampanyaları görürüz. Kulaklığa gelecek olursak ilk çıktığında bağlantı kopma şikayetleri vardı. Ki o dönem rakiplerinde de benzer şikayetler vardır. Şuan ise güncellemeyle bu sıkıntılar hallolmuş gözüküyor. Ülkemizde fiyatı ölçüsünde alabileceğiniz en iyi model olarak duruyor. Tabiki gürültü engelleme sizin için önemliyse 🙂

 

SON YORUM olarak demek istediğim:

 

Bu kulaklıklar Malzeme kalitesi olarak, fiyatını hake den ama daha iyisi de olabilirdi diyeceğim kulaklıklar.

Gürültü engelleme noktasında en iyisi bir modele bakıyoruz bu konu da tartışmasız iyi.

 

Ama örneğin sadece müzik dinlemek için kullanacak, film, oyun, konferans görüşme gibi işlerde kullanmayacak arkadaşlar için. Siz mesela saf bass seviyorsunuzdur. Tiz mid sizi hiç ilgilendirmiyordur. 600-900 band aralığındaki bir kulaklıkta daha iyi bass bulabilirsiniz. Bu kulaklık her noktada dengeli olmaya çabalayan bir kulaklık. Tekil hedef için aşağı fiyatlara kendi markası içinde bile daha iyi modeller bulunabilir. Benim bu ürünü ana seçme sebebim Gürültü engelleme özelliği ve senkron kayıplarının minimum düzeyde olması hedefiydi. Memnun kaldım mı memnun kaldım. İhtiyacınıza göre ürün alın. 1000TL lik kulaklıkta bu malzemeyi bu sesle ve NC ile beraber bulmanız mümkün değil. Ama sadece tek hedef odaklıysanız 1-2 sene kullanayım sonra yenisini alırım BASS vursun tizler ölsün derseniz bu tarz kulaklık bolca var. Buraya kadar okuyan arkadaşlara teşekkürü borç bilirim. Saygı duyup okuduğunuz için teşekkürler. Desteklerinizi bekliyorum. ALLAH ımıza emanet olun hayırlı günler dilerim.

Kulaklık için ideal gördüğüm türler: Electro ve Hip-Hop

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

Xiaomi Qin QF9 - Android Akıllı Tuşlu Telefon İncelemesi

Özellikler:


Tür: Bar Telefon
RAM: 256MB
ROM: 512MB
Kart Uzatma: kadar 32GB
CPU: A53 Çift Çekirdekli
Platform:SC9820E
İşletim Sistemi: Mocor5 - ANDROID
Frekans: 1.3 GHz
Ağ türü: GSM / WCDMA / TDD-LTE / FDD-LTE
Sıklık: 2G GSM (2/3/5/8) 3G WCDMA (BAND1 / 2/5/8) 4G FDD (BAND1 / B2/B3/B5/B8) 4G TDD (B38 / B40 / B41 (100M))
Ekran boyutu: 2,4 inç
Ekran çözünürlüğü: 240x320
BT4.2
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Wi-Fi Hotspot
Diğer modellerden Avantajları Sökülebilir batarya olması, isteyen aliexpressten 1-2 tane yedek batarya sipariş edip kullanım süresini 3 e katlayabilir.
FM Radyo olması
El feneri olması Yaklaşık 400mAh(1820mAh) daha fazla batarya ya sahip olması.
Renk paleti daha güzel daha güzel ikonlara sahip olması

Dezavantajları
Ekranın küçülmesi ve 3x3 değilde 2x2 lik bir menüye sahip olması
Daha kalın tasarım ise göreceli ben 1s+ ı daha çok beğeniyorum.
Türkçe dil olmayışı

1s den üstün 1s+ dan eksik tarafı ise RAM ve HAFIZA

İnceleme videosu:

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meizu 17 Pro Detaylı İncelemesi


BismillahirRahmanirRahim, Selamun Aleyküm Arkadaşlar,

Evet 1 senedir beklediğim satın almaya çalıştığım, araya aracılar koyduğum bulamadığım ve kıyamadığım Üzümlü kekim test masamız da

Öncelikle bahsetmem gereken kısım

Evet arkadaşlar Meizu GLOBAL de Güncelleme vermiyor Güncelleme vermediği için gerek satışları düşük, gerek de kullanıcıların, gerekse de sadece eleştirip kötülemeye çalışanların tek ortak noktası güncelleme. 2017 sonrası çıkan amiral gemileri global de hiç güncelleme almadı.

Burada söylemek istediklerim, Ağzınızla kuşta tutsanız cihazınızın her şeyi aynı fiyattaki rakiplerinizi ezecek hatta üst fiyattakilerden daha iyi donanımı kamera ve ses kalitesini verecekte olsanız. Milletin ağzında usanmadan çiğnediği güncelleme olur çıkar. Güncelleme verip vasat bir arayüz vasat bir kamera vasat bir ses koysanız bile kullanıcı DESTEK GÖRDÜĞÜNÜ MUHATTAP bulduğunu düşünür sizi sever savunur fanatik olur. İYİ SATMAK İSTEYEN FİRMA KESİNLİKLE GÜNCELLEME VERMELİ MEIZU GLOBALE GÜNCELLEME VERMİYOR. Firma burada politika olarak hatalı donanımdan kaliteden malzemeden ekrandan kısıp bu yatırımı yazılım güncelleme tarafına verip fiyatta yükseltse yine de bir olumsuz ses çıkmaz. Güncelleme vermediği için sopalamalı hatta taşlamalıyız Meizu yu. Çarmıha gerip yakmalıyız. Bu kadar kötüledikten sonra gelelim cihazımıza umarım bunların sonunda iyi de günc… kelimesi çıkmaz. MEIZU nun hatası güncelleme desteği vermemek.

Video da anlattığım veya standart özellikler yerine yaptığım testlerden eksik anlattığım anlatamadığım atladığım kısımlara değinelim istiyorum.

Cihazımız Mi10 Pro gibi, Oneplus 8 Pro gibi kutudan Android 10 ile çıkıyor. Yine bu cihazlar gibi Android 11 güncellemesi alıyor. Haftalık düzenli güncellemelere sahip. Aylık olarakta android güvenlik güncellemesi 1 ay geriden geliyor. Yani oda güncelleniyor. Cihaz kutudan çıktığında Lansmanda bahsedilen bazı özelliklere sahip değildi ve güncellemelerle Lansman da bahsedilen özelliklerine kavuştu. Fazlası da geldi gelecek olanda var.

Android 12 alır mı? Güncelleme gelir mi diyenler. Bence gelmez ve almaz. Güncelleme için Meizu dan uzak durun. Çin deki modellerden Android 8 olan modellerin birçoğu da Android 10 a güncellendi. Ama güncelleme beklemeyin bana göre firmanın tek delik noktası burası ve cihazlara bir şey söyleyemeyenler sürekli buradan yarayı kaşıyıp kanatır.

Malzeme kalitesine gelecek olursak

Cihazımız bu konu da küçük kardeşi Meizu 17 den ayrılıyor. Meizu 17 de 23 tabakadan oluşan bir camdan oluşuyor bu cam gravür işlemiyle yani kaba tabirle milling yapılarak oluşturulmuş. 17 Pro da ise 1500 C yüksek ısı porseleni kullanılmış bu porselen tek parçadan oluşuyor ve bir tanesinin yapım süreci için 7 gün bekleniyormuş. Mesleğim diş hekimliği olduğu için porselen ve seramiklere hakimim diyebilirim işlemlerin yapılabilmesi için işlemler ve yığınlar arasında zaman farkı olmalıdır. Ayrıca mikroçatlaklar kırıklar olmamalıdır. Mat glaze gibi işlemlerde ürüne göre ve fırınlamada beklenmedilir. Fırınlamanın ana mantığı fazla su molekülünü uzaklaştırırken bağlantıyı sağlamlaştırmaktır. Gereğinden fazla ısıtma da aynı şekilde bağlantıyı bozacaktır.

Seramik e gelecek olursak şu ana kadar kullandığım en iyi arka kasaya dokunuyorum. Gerçekten elinize kaliteli bir tabak dokunmuş gibi o hissiyatı veriyor. Cihazın tok bir hissiyatı var ağır hissettirmiyor tutuşu güven veriyor firmanın Omnibalance tasarım her yerde eşit ağırlık felsefesi bunu sağlıyor sanırım. Arka kapak ve bendeki rengi parmak izi tutuyor çok da değil az da değil ama tutuyor. Buz mavisi rengi var. Ama şahsen ben Beyazını bakır ağırlıklı altın renginden ötürü veya siyahını tercih ederdim. Seramik gövde tutuş hissiyatını da arttırıyor.

Kullanılan metal Bilgisi verilmemiş önceki modeller paslanmaz çelikti(15 serisi, 16th(?)) bu cihaz da 16s(?) 16s pro(?) ile benzer hissiyata sahip Ben metalinin hissiyatını LG V10 da ki hissiyata benzetiyorum.

Tuşlar eski modellerin TAMAMINA göre daha tok hissiyata sahip. Kılıf kullananlar için sim kart yuvasının altta olması kolaylık olarak görülebilir bense mikrofon deliğiyle yakın konumlanması sebebiyle yanlışlıkla mikrofonu delme riski olduğunu düşünüyorum. Aşağıda değil sağda veya solda bulunan sim kart girişleri daha mantıklı geliyor.

Kamera tasarımını farklı ve güzel görüyorum çok şık ve estetik duruyor. Çıkıntımız çok değil ancak 16th ye göre daha fazla 16th de yok denecek kadar azdı.

Sar değeri bilgisi Global olmadığı için maalesef RF EXPOSURE bilgisi mevcut değil.

EKRAN

Ekranı gerek kağıt üzerinde gerekse gerçekten çok güzel bir ekran Şu ana kadar kullandığım en iyi ekran Size kıyaslayabileceğim cihaz Vivo Nex 3 olur canlılık parlaklık detay ve kontrastta kesinlikle önde. Güncel Mi10 Pro nasıldır bir bilgim yok maalesef. Ekran hakkında tek eksim 2K olmaması batarya kısmına geldiğimiz de ise bu artıya dönüşecek. Ben 2K ve 4K ekranları seviyorum. Ama tüketimde aynı nispette artıyor. Punch Hole delikli kamera ya gelirsek 2.99mm le ufacık bir sensör üst çerçeveyle aynı incelikte olduğu için dikkat çekmiyor özellikle güç halkasını açınca çok keyifli oluyor. 😊

Yüz okuması önceki nesillerle benzer hızda. Hızlı ama Parmak izi okuması 0.15 saniye ve çok stabil. Gayet keyifli ve şık animasyonlarla süslenmiş.

SES ve HOPARLÖR Kısmına gelirsek

Telefon Ses Testi İçin Hangi Şarkıları Kullanıyorum.
1.) Isaac Hayes Shaft Theme - Tiz Sesler için
2.) Mercan Dede - Nerdesin Mid Tiz ayrımı sahne ve ses rengi anlama için. 04:55 ten sonrası özellikle
3.) Mercan Dede - Huxi Sahne ve Detay ayrımı için
4.) Pink Floyd - Wish you were here giriş kısmı Sahne ve Dip ses için
5.) Younger Brother - All I Want Sahne ve Detay Ayrımı

FLAC 900KBPS Üstü parçalar KAYNAK DEEZER

Nasıl ses arayan birisiyim derseniz Dengeli, Yüksek hacme(Yüksek ses) ve alana sahip, detay zenginliği fazla, dip sesleri notaları ve arkadaki enstrümanları duyabildiğim detayları iyi sahnesi ön planda ve açık bassları boğuk veya abartılı şekilde yüksek olmayan otolit koparmayan bir ses arayan isteyen birisiyim. Bass Manyağı Subwoofer hastası değilim. Bunu arayan varsa hoparlör kısmında uzak durun. Çünkü nice efsane stereolu sesi yüksek cihazı, boğuk sese sahip bass tan başka bir şey veremeyen mono yüksek ses veren cihazlara göre kötülendiğini halk arasında gördüm. Zaten şahin severler gibi bununda hastaları var full bass vursun efsane!!! Zevkler ve renkler tartışılmaz diyor bulduğumu aktarıyorum.

Ne buldum:

Sesin açık berrak ve geniş bir aralığı var temiz ses veriyor. Arka gürültüleri de plak cızırtısını da hissettiriyor. (Belirli dijital kayıtlar plaktan kayıt alınır.)
Tizler çok güzel, detaylı ancak mükemmel değil.
dengeli ve sıcak bir yapısı var sanırım SURROUND olmasının etkisi var. Firma uzun süredir stereo hoparlör kullanmasına rağmen İLK DEFA ÇEVRESEL SES deneyiminden bahsediyor evet etrafınızı az veya çok sarıyor oyunlarda 3D ses varsa düşman nereden yaklaşıyor hissedebiliyorsunuz.
Enstrüman ayrımı yapabiliyorsunuz.
Dip sesler duyuluyor. Patlama vs yok.
Ses baya yüksek hacimli alanı geniş ses ayrımı güzel

Daha iyisini ben telefonda denemedim. Oneplus gibi ruhsuz soğuk basite kaçan stereolar yok.

Kendim harici görüşe başvurmak için bilenlere sordum;

Mi10 Ultra övülüyor son dönemde cihaz sahibi arkadaş daha iyisini görmediğini söyledi özellikle kendi tabiriyle ses yüksekliği ve çevresel sesten etkilenmiş. Abimin ise telefon dükkanı var youtubedan bilenler vardır. Apple cihaz kullanır apple lardan yüksek olduğunu söyledi.

Mikrofon ve Ahize Kalitesi

Görüştüğüm arkadaşlar sesimin çok net ve berrak geldiğini söyledi ahizesi de çok kaliteli sesi dışarı vermiyor rahat ve temiz duyuluyor. Pixel 4 XL ile konuşmamız gayet keyifliydi iki tarafında sesleri temiz gidip geliyordu netti. Normalde ses kaydını videoya koyar veya drive a eklerdim ancak ilk defa “record” kayıt dosyalarının yerini bulamadım :( Yoksa dinlemenizi isterdim.

Kamera Video ve Fotoğraf Ön Arka

Ön Kamera

Normal o boyuta göre çok çok iyi ama Oppo gibi firmalarda çok daha temiz berrak ve netleri var. Artısı ne diyecek olursak her markada ön kamerada ters ışığa karşı hdr selfie desteği yok. Karşı ışık harici bir avantajı yok. Cihazın vasat kısmı burası

Arka Kamera

Cihazın bu kısımda donanımsal bir eksisi var OIS yok. 600 dolar üzeri her cihazda bence kesinlikle olmalı. Derseniz ki OIS in eksikliğini hissettin mi EIS i baya başarılı çalışıyor. Keyifli akıcı ve güzel stabilizasyon konusunda Vivo Nex 3 ayarında diyebilirim.

Bu modelde yazılımda ki büyük eksiklikleri gidermişler. Huawei de bulunan portre video modu gelmiş.
Super Gece Modu Hala kullandığım En iyi gece modu. Özellikle Manzara çekimlerinde harika. İnsan çekimlerinde Pixel serisinin arkasına düşer gece modunda. Ayrıca Tripodla kullanırsanız Pixel falanda tanımaz. Cihazımızda 5 kamera bulunuyor. 2 Tanesini 3D kamera sistemi olarak koymuşlar. Geri kalan 3 lü 129 IMX 616 Derece ULTRA GENİŞ, IMX 686 Ana Kamera, 8 MP Omnivision ın en iyi telefoto lensini kullanıyor. 129 derece ultra geniş açıyla çıkan ilk telefon. Aynı sensör ile 3cm den makro da çekebiliyor. Gayet başarılı. Yazılımsal olarak ARCSOFT ve ORBBEC firmasından destek alınmış.
3D kamera sisteminde ise 0.3VGA 3DiTOF Samsung 33D sensörü var. 17 modeli ise Meşhur Google Pixel 2 nin Ana sensörü olan IMX 362 yi detay ve ALAN DERİNLİĞİ İÇİN KULLANIYOR 😊. Kamera sensörleri iyi seçilmiş. Videolar stabil ve renkler muhteşem derecede canlı doygun görüntüler detaylı ve dokulu Video kısmında rakiplerinin bir kısmıyla aynı olsa da bence eksi kısım 96Kb/s ses kaydı alması Çoğu çinli de böyle sony ler 128Kb/S Apple ise 192Kb/s veriyor. Apple değerini 11 Pro Max ten aldım. Bence tüm markalarda Apple gibi vermeli.

Fotoğraf kısmında 3 ü de harika, Ters ışıkta ve düşük ışıkta ULTRA deniş biraz bozuyor ama gördüğüm NET en iyi ultra geniş kamera 4K60FPS Video stabilizasyonlu çalışıyor. Telefoto ile ana kamera kayıt sırasında beklemesiz geçiş yapabilirken ULTRA geniş yapamıyor. 3X zoomda gayet iyi ötesi yalan.

3D çiftli kamera kurulumu Apple iPad Pro da ki LiDAR sensörün bir benzeri gece görüş özelliği var. Bu Konuda en iyi cihaz ise Termal kamera ile CAT S61 FLIR. Bu sensörlerin hepsi kızılötesine dayanıyor. Meizu da ki sarı mercekli sensör hepsinden farklı duruyor. Şuan çektiğiniz portre fotoğraflarda ALAN DERİNLİĞİNİ AYARLAYABİLİYORSUNUZ. Yani arka daki bulanıklığı istediğiniz seviyede ayarlayabiliyorsunuz. PORTRE MODU ARKAPLANI MÜKEMMEL KESİYOR. Firma 3D kamera modülüne 3D tarayıcı (Mock-up) ekleyeceklerini söyledi. Ayarlar kısmında 3D fotoğraf kısmı var ama fotoğraf çekiminde henüz böyle bir seçenek maalesef yok.

Ana kamera gece gündüz harika gece modu gördüğüm en iyisi diyebilirim. Oneplus 8 Pro dan daha iyi. Kamera noktasında aynı Pixel 4 XL ın yaptığı gibi Bu cihazda OnePlus 8 Proyu eziyor.

Arayüz ve Yazılım Özellikleri

Arayüz Flyme 8.0 a hatta 8.1 e nazaran çokça özellik barındırıyor. Özellik ve özelleştirme konusunda Vivo ya rakip olacak seviye ye gelmiş ve aynı derece de hızlı hatta daha hızlı, özelleştirme olarak ufak eksiklikler olduğu gibi fazlalıklarda var. En güzel tarafı ise cihazda Google servislerinin tamamı gömülü olarak geliyor. Cihazın Lisans kısmına girdiğinizde ise(Ayarlar(Settings)---Telefon Hakkında(About Phone)---Yasal Bilgiler(Legal Information)) Google Yasal Ve Google Play sistem güncelleme lisanları Sertifikalandırılmış olarak gözüküyor. Dışarıdan servis yüklemenize gerek yok. Tek fark sanırım çin yasaları gereğince uygulama Play Store ikonu gizlenmiş bu yüzden yalnızca play store apk sını indirip kuruyorsunuz. Kurarken sistem uygulamasını güncellemek istiyor musunuz diye soruyor. Google servisleri sistem uygulaması olarak çalıştığı için hiçbir bildirim sorunu da yok.

En sevdiğim özelliğe gelecek olursak samsungtan da tanıdığım bildiğim sevdiğim her marka da olsun dediğim İndirme güçlendirme daha gelişmiş olarak bulunuyor. Aynı anda 1 adet 2.4Ghz 1 adet 5Ghz Wifi + mobil veriye birlikte kullanıp ağı hızlandırabiliyor. Wifi modemimiz WiFi 6. Örnek vermek gerekirse evinizde 10mbit bir internet var ve yetmiyor komşunuzla anlaşıp faturaya ortak olup 2 ağın hızını birlikte kullanıp buna mobil veriyi de isterseniz dahil edebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken ağ hızlandırma yapmayacaksanız bu özelliği kapayın açık olduğu sürece bir tarafta sürekli 2. WiFi ağını arayacaktır. Bu da şarjınızı olumsuz etkiler.

Batarya performansı ve Hızlı Şarj

Cihazımız Meizu 17 den farklı olarak 27W Kablosuz şarj desteğine sahip ve TERS ŞARJ ÖZELLİĞİ VAR.
Kablolu olarak 30W hızlı şarj destekliyor. Kutudan 40W şarj cihazı ve Kablosu çıkıyor.
Bu konu uzun uzadıya irdelenmesi gerek

1. Kullanımım Cihaz Kutudan “Ekranı ve Performansı Dengele” moduyla çıkıyor. Ayrıca “YÜKSEK PERFORMANS MODU” ve “Düşük güç” modu var.

Ben cihazı Yüksek Performans moduna alıp, Orta-Yüksek parlaklıkta(Otomatik parlaklık kapalıs), 120Hz ekran olarak, Ağ Hızlandırma Aktif(Wifi+LTE) Tüm bağlantılar açık gps bluetooth vs aydınlık modda

Kullanım şeklim 1 saat genshin impact
Facebook, Youtube, Messenger, birkaç saat konuşma, tarayıcı, upload ve download

6:30 saate yakın ekran süresi aldım 120hz bataryayı SU GİBİ içiyor. Bu değer zamanla düşecektir. 5:30-6:30 aralığı olarak kabul edin.

2. Kullanım senaryom

Yüksek Performans modu, Aydınlık mod, Ağ hızlandırma aktif(wifi+lte), Otomatik parlaklık kapalı

Kullanım senaryosu birinci ile benzer şekilde Tam Orta parlaklık

TEK FARK 60HZ

11 saat 41 dakika ekran süresi aldım.

3. Senaryo

Kutudan Çıkan “Ekranı ve Performansı Dengele” modu, Karanlık Mod, Ağ hızlandırma Kapalı, HAT TAKILI ve açık, Wifi ile bağlantı açık, Otomatik parlaklık kapalı, GPS BLUETOOTH KAPALI, 60HZ

Son senaryo şöyleydi

Cihazdan Youtube dan video açtım geçtim Facebooktan video açtım arayan olunca konuştum. OYUNSUZ 17 saat 20 dakika verdi. Kısacası Karanlık mod kullanıp sosyal medya da gezenler için mükemmel bir alet.

Bende normalde oyun oynamayan birisiyim whatsapp facebook youtube ve internete girerim. FHD+ Super Amoled ekranın nimetleri burada görülmüş oldu.

Şarj konusuna gelirsek

30 dakika da %45-50 arası
1 saatte %80 i doluyor. Son %20 si çok yavaş. 1 saat 36 dakika da 0 dan 100 e şarj oldu.

GPS Testi ve devamında Son Yorum

Tam olarak aynı nokta ve aynı konuma konularak test yapıldı.
Meizu 17 Pro 67 GPS uydusu bulup 15 tanesine kadar bağalanabildi.
Meizu 16th ise 1 tane buldu. Hiç bağlanamadı.
Testte kılıfları GPS ile ciddi şekilde engellediği görüldü.
GPS çekim gücü harika bu konuda daha iyisini görmedim. 6 lı anten tasarımı çok işe yaramış.

Yaptığım tüm testleri(Geekbench vs) ve batarya ve GPS testinin görüntülerini Google drive a yükledim oradan indirebilirsiniz.

Widevine DRM L3 Netflix HDR çalışmaz. 540p çalışır.

Cihazımız MEMC desteğine sahip MEMC Ultra Motion veya Motion Estimation, Motion Compensation Hareket Tahmini, Hareket Telafisi olarak çevirebiliriz. Bu teknoloji filmler ve videolar için yapay olarak ek kareler oluşturmayı mümkün kılar. Bu, 30 fps'de gelen bir filmin 60 veya 120 fps'de izlenebileceği anlamına gelir.

Ayrıca birkaç kez özel olarak Adreno 650 GPU su GPU güncellemesi aldı. Umarım bunun devamı da gelir.

BAND 20 konusuna gelirsek 2018 yılında Turk Telekom ve Vodafone Ortak altyapı kullanımına gittiler ben o dönemde beri hiçbir sorun çekmeme vs görmedim. Haber kaynağı linkini de bırakıyorum. Ayrıca şuanki cihazların modemleri ve çekim güçleri de gelişmiş olduğu için sorun yok. Ben b20 siz birçok model kullandım.

https://www.turktelekom.com.tr/hakkimizda/medya-merkezi/basin-bultenleri/Sayfalar/vodafone-mobil-haberlesme-hizmeti.aspx

Son yorum: Evet arkadaşlar meizu güncelleme vermiyor meizu güncelleme almıyor global de gayet haklısınız. Bir firma dost edinebilmek için sadece güncelleme verse bile yetiyor diğerlerini verse bile insanlar düşman oluyor. Bir firma satmak tanınmak sevilmek istiyorsa güncelleme ve destek vermeli.

Bunun sonucunda Meizu 17 Pro, Çin Cihazı olduğu için haftalık güncelleme alan 1 sürüm android güncellemesi almış ve bence 2. sini almayacak bir cihaz. Öte taraftan bakarsak tasarımıyla, malzemesiyle, kamerasıyla, sesiyle, yazılıma gelen yeni özellikleriyle 5 sene boyunca keyifle kullanılacak kaliteli bir cihaz.

Firmanın yapması gereken büyük bir yatırımcı bulup globale açılmak, Yazılım güncellemesi vermek, dil desteği sağlamak olmalı. Veya Kernel, Vendor kaynak kodlarını açık yapmalı veya dil çevirisi için fanlarından destek almalı. Globalde olan hataların neredeyse hiçbiri çin de yok. Büyük ihtimalle dil çevirisinde ki hatalar bu buglara sebep oluyor. Bunlar yapılmazsa birkaç seneye yokolacağını düşündüğüm firmalardan, Smartisan ve Nubia gibi. Nubia Z serisiyle unutulsa da Red Magic serisiyle baya ilgi topladı. Kamerası zayıf olsa da belirli bir kitleye hitap edebildi. Buraya kadar okuduysanız yazdıklarıma değer veriyorsunuz demektir. Sizlere ayrıca çok teşekkür ediyorum ALLAH Razı olsun. ALLAH ımıza emanet olun.

Fotoğraf, Batarya ve Diğer Testler İçin

https://drive.google.com/drive/folders/1-kAHnrGMgzsywWZueUUCzq_hIK8TLA_7

Nokia 9 Pureview ile Orjinal örneklerin bulunduğu dosya

https://drive.google.com/file/d/1mYbDTFwJe7trmwo8I2XAaZ3jkHsYBiW8/view

Video İncelemesi
1.)

2.)

Nokia 9 Pureview ile kıyaslamalı Fotoğraf örnekleri

1080p60FPS

Ekran Testi

4K Testi

Oyun Testi

4K60FPS STABİLİZASYON TESTİ

4K60FPS ULTRA GENİŞ AÇI STABİLİZASYON TESTİ

4K60FPS

Kutu Açılışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • DRTOLGA @platinium08

  hocam bu rehber mevzusu ÇOK ÇOK ÇOK eski 😀 Adamlara birçok şeyi anlattık düzelttiler de ama rehberi bir türlü yapmadılar. VOLTE meizunun m2note gibi alt cihazlarında var. Pro 7 Plus ta da vardı. Sonra bir güncelleme geldi HOOOP VoLTE yi globalden kaldırdılar. Yaklaşık 3 senedir VoLTE Vowifi istiyoruz VoLTE geri geldi. Ama şöyle bir sorun var. Avrupa ve Asya operatör simleri takıldığında volte otomatik gözüküyor. Tr de ise bu yok adamlar bu yüzden anlayamadılar. Klavye konusunda swiftkey yüklerim ben daima. Çinden bulmak kolay hocam hangi model olursa olsun aliexpress te var sadece arama terimlerini bilmek gerekir.

Dünyanın En İyi Asker Telefonu - Xiaomi Duoqin Qin 1s+

Xiaomi Duoqin Qin 1s+

Videoyu izlemek için: https://youtu.be/2HI_p7Cg-lE

Özellikler

2.8 inc S-IPS 240X320

512MB RAM 4GB ROM

32GB MİCROSD KART DESTEĞİ

MOCOR 5 OS (ANDROID 4.4-5.1)

GPS

BLUETOOTH 4. 2

4G/LTE/3G/2G VOLTE MOBİL VERİ

1480mAh batarya 8.5mm kalınlık

Kızılötesi

WHATSAPP CHROME VIBER GİBİ UYGULAMALARI ÇALIŞTIRABİLME

Çift Sim Desteği

Android var mı? Var. Doldur.
Bluetooth var mı? Var. Doldur.
Wifi var mı? Var. Doldur.
GPS var mı? Var. Doldur.
4G/LTE/3G/2G Mobil veri var mı? Var. Yükle gelsin.
1 hafta giden batarya var mı? Var. Doldur.
Büyük tuşlar var mı? Var. Doldur.
Rehberimi çok kolay bir şekilde aktarabilir miyim evet rahatlıkla :)
Usb Type C de var.

WhatsApp çalıştırır Chrome çalıştırır birçok android uygulamasını çalıştırır konum bilgisi alır ve gönderir.

Güncelleme alır.

Kamera olmasın abi tuşlu olsun diğer türlü sıkıntı olur. Tamam kardeşim.

EN KRAL ASKER TELEFONU

Tek eksiği Türkçe Dil olmayışı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 23