YouTube'ta telif haklarını ihlal etmeden nasıl yayın yapılır?

YouTube'ta yayın yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu kurallara uymadığınızda kanalınızın kapanmasına varan cezalar söz konusu. YouTube üzerinden para kazanmak ya da canlı yayın yapmak isteyen herkesin dikkatle izlemesini tavsiye ederiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 280
 • Serdar ÖZGÜL @serdarozgul19

  Merhaba Teknoseyir yetkilileri. Ben yeni youtube kanalı açtım.Sorum şu : ben youtube kanalımda kendi çektiğim başkasına ait inetrnet sitesini veya kullanışlı bir programın tanıtım videosunu çekip kanalımda paylaşsam ceza yermiyim.O internetsitesinden veya program sahibinden izin almama gerek varmı.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   Merhaba @serdarozgul19,

   Öncelikle internet site sahipleri bu konuda bir ihtarda bulunabilir, amatör olanları ise belki teşekkür edebilirler. Bunu şöyle açarsak eğer marka olan internet siteleri ile ilgili görüntü yayınlama söz konusu ise ne yazık ki bu telif hakkındaki ihtar durumu amatör olanlardan daha yüksek olacaktır. Tavsiyem bu tür videoları yapmadan önce görüntüsünü alacağınız site sahiplerinden izin alarak sonrasında video içeriği oluşturmak. Çünkü sonrasında emin olun şikayetlerinden vazgeçirmek çok zor olacaktır sizin için.

   Kullanışlı bir programın anlatımını yapmanız bir sorun teşkil etmese de programın markası olan firmanın logosu konusunda bir problem olabilir. Logoyu kullanarak ve etiketlerde firmanın ismini ekleyerek tanıtım yaptığınız ve crack ya da hilelerini göstermediğiniz sürece bir problem olacağını sanmıyorum. Lakin en kesin durumu yine size firmaya yazacağınız ve görüş isteyeceğiniz bir e-posta yardımcı olacaktır.

 • Jyuushiro ve NEETlab @jyuugetsu

  Merhabalar, ben yeni bir youtube kanalı açtım. Facebook'da canlı yayında oyun oynuyorum ve sonra bölümler halinde youtube'a yüklüyorum. Elbette müziklerin telifi hakkında bilgim var. Oyunların yapımcılarından da izin almamızın iyi olacağını belirtmişsiniz. Bu konudaki güncel bilgi nedir? Ve oyun yapımcılarından bu izni talep ederken nasıl bir yazı yazmalıyım? Kısacası bunun için kullanabileceğim bir dilekçe örneği var mı? Ve bunu oyunların yapımcılarına nasıl göndermeliyim, email yeterli midir, onların official iletişim adreslerine mi göndermek zorundayım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, umarım kendimi izah edebilmişimdir.

  • TC Cemal Mukiyen @cmukiyen

   Ben 3 senedir oyun videosu çekip yayınlayıp atıyorum, kimse oyun videosu çektiğim için bana telif atmadı. Böyle bir zorunluluk yok. Başınıza böyle bir olayın geleceğinide sanmıyorum ve ek olarak 100 tane oyun yapımcısına mail atarsınız 2 tanesinden cevap gelir. Yine de oyun yapımcılarına ulaşmak istiyorsanız oyunun sitelerinde mutlaka mail adresleri oluyor.

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   Merhaba @cmukiyen,

   Sanırım aynı Youtube Platformunu kullanmıyoruz. Resmi ekliyorum, altı çizili yerlere iyi bakın hatta size bir bağlantı da aşağıda paylaşacağım.

   Bu da yetmez ise Amerika'nın kanunlarına tabi olan Youtube'un sadece bir platform olduğunu bilin. Telif Hakkı konusunda da Standford Üniversitesinde yayınlanan makalenin bağlantısını da ekliyor olacağım. Bakın bir kanun ya da yasada bir fiil açıkça belirtilmişse, o durum kesin yasaktır. Umarım insanları yanlış yönlendirmemenin çabasında olursunuz. Bu arada Video oyunları bizzat bilgisayar oyunlarıdır.

   3 Yıldır ihtar dahi almamanız, almayacağınız ya da diğer kullanıcıların almayacağı anlamına gelmez. Her şey bizzat telif hakkı sahibinin inisiyatifindedir. Oyun firmaları ticari kurumlar olduğu için ticari kaygı taşıdıklarından ummadığınız anda videonuz telif hakkı ihtarı dahi almadan kaldırılabilir. Bunu bizzat Youtube yine verdiğim bağlantının "Telif hakkı ihtarıyla ilgili temel bilgiler" kısmında yer vermektedir. Bu arada, bir çok kullanıcı ben dahil öncesinde bu kadar detaylı bir yardım kısmı okumamıştım Youtube'da. Zaten bir çok sorunun anlaşılmasını bekleyen biz Türk kullanıcıları için çok yararlı bir Klavuz hazırlamış. Lakin görüyorum ki üşengeçliğimiz en kritik ve açıklayıcı noktalarda gözümüzün görmemesine neden oluyor.

   Bazı oyun firmaları kendi web sitelerinde Youtube politikalarını zaten yayınlamakla beraber, bazı firmalar ise izin karşılığında video yayınlamanıza izin vermektedirler. 100 tane oyun yapımcısına nasıl bir e-posta attınız bilmem ama ben attığım firmalardan hızlıca dönüşler aldım. Hem de azımsanmayacak derece firmalardan. Yani telif sahibinden izin almadan ya da telif sahibi farkına varmadığı için telif hakkı ihlalini meşru görmek mantıklı değil. Sonuçta ileride sorun yaşadığında insanlar, bu yanlış yönlendirmenizde mesuliyetin sizde olacağını da unutmayın.

   Saygılar...

   Youtube Sayfası : https://support.google.com/youtube/answer/2797466?hl=tr

   Standford Fair Use & Copyright Makalesi : https://fairuse.stanford.edu/overview/faqs/copyright-basics/

   Chrome kullanıyorsanız sitenin dilini Türkçe'ye çevirmeniz yeterlidir.

  • TC Cemal Mukiyen @cmukiyen

   @mcse477 aldığınız mail geri dönüşelerinden ekran görüntüsü paylaşmanız mümkün mü? nasıl cevap aldıysanız biz de aynı yolu izleyelim. kaç oyun firmasına böyle bir mail attınız? bunlar hangi oyun firmaları? Ek Bilgi: 2008'den buyana yüklenen 1 tane oyun videosunun oyun yapımcısı tarafından kaldırtıldığını duymadım.

 • Zahir Murat Akın @mcse477

  Merhaba @cmukiyen,

  Anlamak istemediğiniz, ya da kendinize göre kabul etmeye çalıştığınız olayın kesin Youtube üzerindeki durumu bu iken, ne yazık ki sizin isteğinize göre durumlar ilerlemiyor. Ben zorla kaldırtırlar demiyorum. Ama şu an bir sorun olmasa da ileride sorun yaşanması konusunu zaten youtube kendi kurallarında belirterek sizin de kabul ettiğinizi varsayıyor. Bunu zevkinize göre ayar çekebileceğiniz anlamına getirtemez, diğer kullanıcıları da yanlış yönlendiremezsiniz.

  İsteğinizdeki niyeti doğru olarak görmüyorum. Sonuçta önce siz bir iddia da bulunuyorsunuz, sonrasında tutup ispat etmemi istiyorsunuz. Neye göre ? Ne için? Sırf size cevap tatmini için işi kişisel iddialaşmaya dönüştürmek için mi? Yapmayın, siz önce 3 yıldır diyorsunuz, şimdi 2008 den bu yana diyorsunuz. Siz daha başından çelişmiyor musunuz ki tutup da benden attığım mail konusunda delil istiyorsunuz. Neyse dediğim gibi niyetiniz sadece tartışmaksa yokum. Kişisel polemiklerle de güzelim yazıyı amacından saptırmayın. Bundan sonraki cevaplarınızı da sırf sizin polemik egonuzu tatmin etmemek için de cevaplamayacağım. Zaten daha 7 ay önce yazılmış ve youtube da da bu konuda yeni yeni detaylandırma yardım içerikleri varken tutup da şimdi ben haklıyım tartışmasına girdiğinizde de sorarlar insana "hata vardı da neden 7 ay sonraki yazıya bakarak şimdiyi değerlendiriyorsun" diye.

 • İnsu Hayal Savaş @insu-hayal-savas

  Bir şarkıyı altyapı eklemeden söyleyip yüklersem telif yer miyim?