YouTube'ta telif haklarını ihlal etmeden nasıl yayın yapılır?

YouTube'ta yayın yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu kurallara uymadığınızda kanalınızın kapanmasına varan cezalar söz konusu. YouTube üzerinden para kazanmak ya da canlı yayın yapmak isteyen herkesin dikkatle izlemesini tavsiye ederiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 253
 • cagatay07 @cagatay07

  merhaba.youtube ile ilgili birşey soracaktım.süper baba dizisi ilgili yaptığım röportajları başka birisi olduğu kopyalamış youtube hesabına. nasıl sildirebilirim videoları.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   Merhaba @cagatay07

   Videolarınızın kopyalandığını düşündüğünüz kişinin kanalında size ait olduğunu iddia ettiğiniz videolaarın her birine girip, beğeni kısmının yanında "Kaydet" yazısını göreceksiniz. O butonun yanındaki "...." noktalı yere tıklayın ve bildir yazısına tıklayın. Sonrasında gelecek olan ufak pencereden giriş yapıp adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • cagatay07 @cagatay07

   @mcse477 vidolar benim çekimim ama telif hakkım olmadığı için bildirim yapamııyorum.

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   @cagatay07 Merhaba,

   Öncelikle kimle röportaj yaptı iseniz o kişiden bizzat yazılı bir izin alıp PDF formatında taratarak telif konusunda ispatınızı gösterebilirsiniz.

   Lakin burada Röportajdan kastınız oyuncularla ilgili olan mı yoksa yaptığınız videonun "adına" dediğiniz röportaj mı ? Önemli çünkü burada eğer biri ile röportaj yapmadığınız ve sadece bir video oluşturdu iseniz bu bir "derleme" olacaktır ve sizin de Süper Baba dizisi yapımcısından veya yayımcı olan kanaldan bu konuda izin almanız gerekmektedir.

   Eğer ki röportajdan kastınız kişi ile olan ise, dediğim gibi kişiden röportaj için yazılı bir izin aldığınız sürece istediğiniz gibi sizin videonuzu direk kopyalayan kimse videolar hakkında telif bildirimi yapmanız mümkün olacaktır.

  • cagatay07 @cagatay07

   @mcse477 röportajın video çekimide kurgusuda herşeyi bana ait.videonun linki bakabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=BZw8LxmGkDY

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   @cagatay07 Merhaba,

   Önceki yazımda da belirttiğim gibi, röportaj yaptığınız kişilerden standart bir form oluşturarak imzalamalarını isteyebilir ve bunları bilgisayarınıza taratıp sonrasında telif hakkına sahip olduğunuzun ispatı olarak bildirim yaparsanız kopya olan video kanalları hakkında, sorunsuzca kopya olan videolar kaldırılacaktır Youtube dan. Sonuçta sizin elinizdeki belge karşı tarafta olamayacağı için de mağduriyetiniz de giderilmiş olacaktır.

   Umarım açıklayıcı olmuştur.

   Saygılarla..

  • cagatay07 @cagatay07

   @mcse477 1000 aboneyi geçtiğim için para kazanma aktif hale geldi. röportaj videolar başka hesapta olduğundan o videolardan para kazanabilirmiyim? yoksa youtube uyarı yaparmı aynı videodan başka hesapta var diye

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   @cagatay07 Merhaba,

   Kesin para kazanabilir, Youtube sorun çıkartmaz dersem yalan söylemiş olurum. Hatta elinizde telif hakkına ait bir ispatınız yoksa, başka kanallarda olan aynı videoları yayınlayan kanal sahipleri videolarınız hakkında bildirim de yapabilirler. Bu işin risksiz olanını seçin derim. Yanlış anlamayın ama bu kadar kıyıdan köşeden kaçamak yapmak yerine neden gidip kişilerden onay almıyorsunuz ? Yani Youtube'un inisiyatifine bırakırsanız olayı çok zararlı çıkmanız da olası.

  • cagatay07 @cagatay07

   @mcse477 röportaj yaptığım en az 10 kişi vardır.2013 yılnda yapmıştım röportajları.hepsinden almam çok zor.videonun sonunda çekimim bana ait olduğu yazıyor.kopyalayan kişide ismimi silmeden aynen koymuş videoları o bile kurtarmazmı bana ait olduğu ispatı olarak.youtube hesabımda kendi ismimi kullanıyorum.

  • Zahir Murat Akın @mcse477

   @cagatay07 Merhaba,

   Öncelikle videonun üzerinde isminizin yazması bir noktada yardımcı olur. Fakat malumdur bildirimden sonra başkasına ait olup olmadığı konusunda sizden bir dayanak isteyebilirler. Yani bildirilen kanal sahibi bir ispat gösteremezse kanaldan videolar kaldırılır. Fakat sizden de bu konuda resmi bir belge isteyebilirler. Sonuçta videoların kendinize ait olduğunu iddia ettiğinizde bir daha böyle bir durum olmaması açısından belge istemelerine hak vermelisiniz.

   Eğer ki istemezlerse zaten sorun olmaz. Ama bu bir risktir. Sonrasında bildirim yapılan kanalın sahibi farklı bir hesap ile sizin kanalınızdaki videolar için bildirimde bulunduğunda bu sefer siz de aynı durum ile karşı karşıya kalırsınız. Yani üzerinde isminizin yazması, video içeriğinin telifinin size ait olduğunu ispatlamaz.

   Yoksa Itunes üzerinden satın aldığınız ve faturasına sahip olduğunuz müziklerde bu dediğiniz gibi bir sistem ile işlemeliydi. Ama öyle olmuyor hukuki olarak. Sanatçının hakkı korunması anlamında, bir yayımcının her zaman bu tarz prosedürleri yerine getirdiği düşünülerek telif hakkı ihlal bildirimi gelmediği sürece bir sorun olmaması muhtemeldir. Kaldı ki bir kanalın videolarınızı kopyalamasını bırakın, sizinle röportaj veren insanlardan biri bile videoya itiraz ederse yine zor durumda kalacaksınız. Bilginiz olsun.

   Umarım daha açıklayıcı olmuştur.

 • Emre Can @emre-can_1

  Merhaba benim 2 sorum olacak . 1. Soru = bir başka siteden bir video indirdim . Sanırım youtube de o video yoktu . Kediler ve bebekler . Eğlence gülme üzerine bir video . Yalnız video da hiçbir yazı veya birisine ait herhangi bir paylaşım yoktur. Ben bu videoyu kendi kanalimda paylaştım. 3 günde 300 izlenme oldu . Ve herhangi bir telif hakkı uyarısı almadım bu video için.
  Ilerleyen zamanlarda herhangi bir sıkıntı yaşar miyim bu video için.
  2. Sorum : 2 tane yükledigim video larda telif hakkı yazısı çıktı videonun yan tarafında işte videonun kazancı video sahibine gidecektir gibisinden. Ve ben bu 2 videoyuda kanalımdan kaldırdım. Bunu herhangi bir sıkıntısı olur mu. Cevabınız bekliyorum . Saygılarımı sunuyorum

 • Emre Can @emre-can_1

  Merhaba

  Standart Youtube Lisans mı? Creative Commons Mu?

  Bu 2 lisans hakkında bilgi alabilir miyim

  Yayınladığım video larda hangisini kullanmalıim? Standart veya (cc) yaparsam video sahibi ben mi oluyorum. Başkaları benden izin almadan kullanırsa telif hakkı benim mi oluyor ? Veya başkası yayınlarda para kazanma hakkı benim midir ? Teşekkürler

 • Masha Juk @juk225544

  I looked with great interest. I also want to say that I recently read an excellent article on this topic, right here https://veadug.com/142-whatsapp.html It is very interesting. I recommend to read at your leisure. Thanks.