Benim aklıma geldiyse kesin başkalarının da gelmiştir dedim ve fiziksel akrep yelkovanı olan hibrit saat aramaya başladım. Hemen de karşıma çıktı. Son derece şık. akıllı bileklik kadar uzun pil ömrü var. e-ink ekran olduğu için ekranın sürekli açık kalması fazladan pil tüketimine sebep olmuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4Q_LvxJi17o

Fossil Gen 6 E INK Smartwatch | 2022 Unboxing

An all new Generation of FOSSIL HYBRID EINK watches are here! The Gen-6 Hybrid! Featuring an EINK Backdrop screen with REAL watch hands.Check it out and let ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Görüntü güzel ama e-ink ekran her ne kadar pil tüketiminde iyi olsa da geri kalan konularda tamamen sınıfta kalan bir teknoloji. aşırı yavaş, gecikmeli ve pikselleşerek görüntünün değiştiği bir teknoloji. Kitap okumak dışında bir işe yaramıyor şu an itibariyle(son kullanıcı için). İncelemesinde de zaten gecikme ve düşük çözünürlük ortada. 10 yıl öncesinin teknolojisi olacak kadar yavaş. e-ink olmayan bir cihaz bu yavaşlıkta olsa herkes "çöp" diyerek yerden yere vurur. Ben kendi adıma e-ink diye bu yavaşlığı mazur göremem. e-inkte gerçekten iyi bir donanım koymadıkça cihazlar çok yavaş kalıyor. Fossil de hiçbir donanım detayı vermemiş

  https://youtu.be/H00hs84lbkE

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   Yav adım sayısını, gelen bildirimleri hızlı görüp de napacan. 1 hz bile yeter. Aynı şekilde renk de gereksiz.

  • reducto @protego

   @emrahkaracam Galiba hiç akıllı saat kullanmadın hocam. Saat ile yaptığın tek şey saat ekranına bakmak değil. Menüleri arasında bolca geçiş de yapıyorsun çünkü saatlerin yaptığı tek iş bildirim ve adımsayar değil. Gelen 5 bildirime bakıp içeriklerini okumaya çalıştığında, yaptığın sporu seçmeye çalıştığında, dinlediğin müziği kontrol etmeye çalıştığında, nabzını ölçtürmeye çalıştığında, gps açmaya çalıştığında, aramaya cevap vermeye çalıştığında(bunlar varsa tabi) ayarlarda gezindiğinde ne demek istediğimi anlarsın

 • Batuhan @achfighter

  Yıllardır Casio'nun hem dijital hem analog mekanizma içeren saatini kullanan biri olarak hibrit saatleri tavsiye etmiyorum.

  Akrep ve yelkovan belli saatlerde alttaki ekranın görünmesini engelliyor. Alttaki ekran kullanılmaz hale geliyor. Bir süre sonra keşke tamamen dijital ya da tamamen analog alsaydım diyorsun.

Aynı fiyata bu ikisi arasında benden başka Noctua'yı tercih edecek olan manyaklar var mı diye yoklama yapıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 28

OLED ekranlı laptoplardan sonra OLED monitörler de görünmeye başladı yavaştan. İlk ürünlerden olduğu için ve yeni çıktığı için fiyatı yüksek ama 34 inç 144hz üstü LCD ekranlar da zaten bundan çok ucuz değiller.

Rtings incelemesi: DELL alienware aw3423dw
https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3423dw

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anker soundcore Q10 izlenimler.

Türkiye'nin en çok satan kulaklıklarından biri. inceleme ve yorumlar inanılmaz iyi. Olumsuz yorum nerdeyse yok. Bazı dip gürültüsü gibi problemler söyleyenler var ama genel olarak memnuniyet çok yüksek. Eminim burda da sahip olan vardır.

Ben de bunlar üzerine arkadaşıma tavsiye edip aldırmıştım. Geçen gün deneme şansım oldu. Aman tanrım o da nedir öyle. 2 dk zor dayandım. Ses inanılmaz kötü yahu. Öyle böyle değil. Uzun zamandır bu kadar kötüsünü dinlemedim. Kötülüğünü anlatmak için bazı argo kelimeler aklıma geliyor ama onlar bile yetersiz.

Ses çok fazla baslı ama öyle yumuşak düzgün baslar değil. tizler ve midler tamamen ölü. Bass ı kapatıyorsun bas yine fazla. Sanki bilerek çok kötü bir equalizer ayarı yapılmış gibi bir ses var.

Eq ile düzelteyim desen cihazın kendisinde equalizer ayarı yok.

Sahte veya bozuk bir ürün müydü ya da başka bir sorun mu oldu bilmiyorum ama durum bu.

1/10

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21

Ekran görüntüsü alamayan ekran görüntü alma aracı yapmış Microsoft. Her güncellemede içine ediyor. #Alıntı_ve_Taslak

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yarı iletken teknolojisi 7nm den sonra daha ne kadar gidebilir? İlerlemek neden çok zorlaştı? Alternatifler neler? Gelecekte ne bekleniyor? Gibi sorulara cevap arayan varsa, @melikulupinar isimli üyenin aşağıdaki habere yaptığı yorumlara göz atabilirler. Oldukça uzun, teknik ve ayrıntılı diyebilirim. #7nm #Yarıiletken #işlemci

TSMC 5 nm yongaların üretimine başladı, %15 performans getirisi var » Sayfa...

Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi yol haritasında geçtiğimiz yıl yer verdiği üzere 5 nm bantlarından ilk
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Donanımhaber'de açtığım konuyu burada da paylaşıyorum. Sıvı soğutmalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

#SıvıSoğutma #FiyatPerformans #sogutucu #overclock #çöp

Donanım Dünyası’nın Kanseri: Sıvı soğutmalar » Sayfa 1 - 1

Başlığın biraz provake edici olduğunu kabul ediyorum. Ancak okuduğunuzda muhtemelen bana hak vereceksiniz. Başlığı açarken daha çok hazır satılan sıv
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 30 / 49
 • Ufkabakan @ufkabakan

  @ilkercom Maalesef her zaman öyle olmuyor. Ben de "Cooler Master Hyper 212 Evo" arkadaşım da "Cooler Master Seidon 120V" var. ikimizde de aynı kasa ve aynı 4790K var. Benim artım, kasam da Arctic 120mm fanlarından 4 tane var, arkadaşımda Cooler Master kendi fanlarından 3 tane. Arkadaşım Delid bile yapmasına rağmen, CPU sıcaklığı IntelBurnTest gibi sağlam Load testlerinde, benim hava soğutmamanın sıcaklığının 5C den fazla altına düşemedi -Ki uzun süren testlerde (3+ saat) fark kapanıyordu.

  Ben OC dahi yapacak olsam alacağım soğutucu, 40 USD satılan, " 10 Yıl garantili! " "Arctic Freezer 34 eSports DUO" olurdu. En baba 360mm radyatörlü, 170 USD satılan SU soğutucunun, OC dibine dayandığınız bile, ancak 12C fark yarattığını gördükten sonra, su soğutma da tıpkı RGB gibi bir tutku oluyor bana göre. Bu arada OC siz günlük kullanımda FARK 5C ! ama Fiyat 40 USD vs 170 USD halen 🙂

  Kaynaksız da konuşmayalım tabi:
  TEST
  https://www.eteknix.com/arctic-freezer-34-esports-duo-review/5/

  Fiyat
  https://www.amazon.com/ARCTIC-Freezer-34-Esports-Duo/dp/B07MJGNJB3/
  https://www.amazon.com/Alphacool-Eisbaer-360-Water-Cooler/dp/B01HQ6DCHI/
  https://www.amazon.com/Thermaltake-Motherboard-Efficiency-Radiator-CL-W234-PL12SW/dp/B07N9K44Y8

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   işlemcide sıkıntı vardır. biz de fx 6300 ve 8320 ile kullandık. sıvı soğutma ile hava soğutma arasında ciddi fark var.

   tek tek herkese anlatacak değilim. ama arada 5 derece fark var filan demeyin komik duruyor.

   boştayken 20 dereceden fazla ısı farkı , ayrıca sıfır ses ile çalışan sistem bunlar. yük altında da yine 20 dereceleri aşan ısı farkı oluyordu. Kaldı ki stok halde ki allinone sistemler bunlar. Custom bir sistem ile değil hava soğutmayı peltieri bile kıyaslayamazsın.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @ilkercom Boşta hava soğutma 50, sıvı soğutma 30 derece öyle mi? Ya da hava soğutma 30 sıvı soğutma 10 derece. Bırak allasen ya. Kime laf anlatıyoruz.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emrahkaracam Siz sıvı soğutmayı ne zannediyorsunuz ki? 5 derece fark olsa bunca zaman piyasadan silinmezmiydi?

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @ilkercom Yukarıda test sonucu vardı ama bakmamışsınız. Kaynaksız testsiz konuşmuyoruz sizin ki gibi. Buyurun, 40 USD satılan hava soğutma ile 170 USD satılan 360mm radyatörlü sıvı soğutma arasında stok hızda 4-5C fark var:

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ufkabakan ben kendi kullandığımı konuşurum. parayla test yapan adamların önüme koyduğunu değil. sizler buna ikna olduysanız diyecek sözüm yok.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Ben birşey zannetmiyorum. Birşey sanan başkaları. İçinde sıvı, su geçince ne olduğunu bilmeden birşey sanan çok kişi var. Birçoğu stok soğutucudan sonra bunu kullandığı için iyiymiş diyor ama bozulana kadar tabi.

  5 dereceyi de 360mm radyatörü olanlar için söyledim. Normalde o kadar da fark yok. masterliquid 120l gibi soğutucular kendinden daha ucuz çoğu hava soğutmanın gerisinde kalıyor. Linkte core frozer l ile karşılaştırırsak gürültü seviyesi aynı. Core frozer ondan daha iyi.

  https://mobile.donanimhaber.com/donanim-dunyasi-nin-kanseri-sivi-sogutmalar--137851926#137873072

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bizim kendi deneyimlerimize, testlerimize güvenmeyenler, birde Linus'a kulak versinler:
  https://www.youtube.com/watch?v=hr0qLLv3dKc
  https://youtu.be/hr0qLLv3dKc?t=315

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   linus yetmez recep baltaş dirsekçi ve hakkı koy. bunda az reklam var.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @awsalli Yukarıda mevcut:
   "Ben de "Cooler Master Hyper 212 Evo" arkadaşım da "Cooler Master Seidon 120V" var. ikimizde de aynı kasa ve aynı 4790K var. Benim artım, kasam da Arctic 120mm fanlarından 4 tane var, arkadaşımda Cooler Master kendi fanlarından 3 tane. Arkadaşım Delid bile yapmasına rağmen, CPU sıcaklığı IntelBurnTest gibi sağlam Load testlerinde, benim hava soğutmamanın sıcaklığının 5C den fazla altına düşemedi -Ki uzun süren testlerde (3+ saat) fark kapanıyordu."

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ufkabakan Hava ve Sıvı soğutmalar arasında sıcaklık farklı çok fazla olmayabilir. Konunun açılış şekli, sıvı soğutmalar kötüdür algısı yaratmaya çalışıyor. Sıvı soğutmalar, hava soğtumalar kdar başarılıdır ve birçok hava soğutmadan iyi soğuturlar. Ses olarak benim kullandığım H100i ve Nzxt x62 gayet sessiz ürünlerdi. Sıcaklık değerlerinide, fan devirlerini sabit tutarak çok iyi değerlerde tutmayı başardım. Noctua gibi başarılı hava soğutmalarda fan devirlerini sabit değerlerde tutmak mümkün.

   Testi daha uzun yapmak mümkün, şimdi 15 dk'lık bir test atayım. 6 Tane corsair ml fan, corsair commander ile 500rpm değerine kilitliler, Pompa ortalama 1700 rpm civarında ve ısı değerleri resimde görüldüğü gibi düşük ve fan sesi çok az geliyor.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli Sıvı soğutmalara hiçbir zaman kötü demedim. Ama olduğundan iyiymiş gibi gösteriliyor onu anlatmaya çalıştım. Sıvı soğutma sessiz olabilir ama hava soğutmalarla karşılaştırıldığında geride kalıyor. Kullandığım hava soğutma boşta 200 rpm yükte ise 600 rpm e çıkıyor. Fanları ayarlamak için sıvı soğutmalardaki gibi karın ağrısı yazılımı arka planda çalıştırmama fan hızı, pompa hızı vs ile ayrı ayrı uğraşmama kalmıyor. bios otomatik ayarlıyor. Tamamen dertsiz ve sorunsuz bir şekilde soğutuyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Çöp demişsiniz, daha ne diyeceksiniz. 🙂 Ben sizin yazdıklarınıza cevap verdim. Mesela fan ayarlarını yapmayanlar, sıvı soğutma gürültülü çalışıyor derler. Pompa sesi her üründe olmuyor. Yazılımlar firmaya göre değişmekte, dediğiniz gibi sorunlu yazılımlar çıkabiliyor. Crosshair VI (1800x işlemci ile ) anakart ilk çıktığında yazılım problemleri vardı, anakart tüm fanları durduruyordu. Bu durumda hangi tip sıvı soğutma kullandığınızın önemi kalmıyor. Bir süre sonra sistem kapanıyordu veya aşırı ısıdan sistem arızalanıyordu , bu yüzden corsair commander ile bütün fanları kontrol ediyorum. Dediğiniz gibi sürekli fan ve pompa devri ayarlanmıyor. Bir kere ayarlayıp unutuyorsunuz. Aio sistemlerde hava soğutmalar gibi bir kere kurulduğu zaman, sorunsuz şekilde uzun süre çalışıyorlar. En büyük avantajı anakartın üzerinde temiz bir alan oluşturması ve ramleri rahat şekilde çıkarıp takabilmemiz. Yaklaşık 5 senedir sıvı soğutma kullanmaktayım, çok şükür daha arızalanmadı.

   Rpm olayına gelirsek, commander pro en düşük 500 rpm değerine izin veriyor, fanlarda en düşük 400 rpm değerinde çalışabiliyor, noctua fan alınarak 300 rpm değerinde çalıştırmak mümkün ısı değerlerinin çok aratacağını düşünmüyorum. Uzun saatler render aldığım için, 500 rpm sabitlemek benim için en iyi çözüm oldu.

   Yazılım olarak kullandığınız ürün çeşidine göre yazılımlar artmakta, Asus anakart için sorunluda olsa Aura kurmak gerekiyor, corsair ailesinin ürünlerini kullanıyorsanız icue yeterli oluyor. Her ürün farklı bir üreticidense, yazılım çöplüğüne dönmeniz normal. Aynı üreticilerden ürünleri toplamaya çalışmak önemli.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Şu yazdıklarınız bile almamak için sebep benim için. Şimdikiler nasıl bilmiyorum ama kullandığım zamanlarda corsair yazılımı berbattı. Düzgün çalışan bir fan eğrisi çizmek falan imkansız. Ayrıca 500 rpm boştaki sistem için pek sessiz diyemem. Şu an bendeki kasadan gece bile en ufak bir ses çıkmıyor. Bunu sıvı soğutmada yapamadım. O da aşırı sesli değildi ama bariz bir şekilde hava soğutmanın daha sessiz olduğunu söyleyebilirim. İşlemciyi yük altına soksam bile sesi dikkat ederseniz duyuyorsunuz. Sessizliği sadece ekran kartı yük altına girerse bozuyor. Ona da başka bir çözüm bulacağım ama ekran kartı için işler daha zor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Ses anlayışı değişir, siz kendi test sonuçlarınızı attınız mı? Hwinfo ile test sonuçlarınızı bir görsek güzel olur. 300 rpm'de sabit olarak soğutulabiliyor mu sisteminiz görmek isterim.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli 200-300 rpm boşta, oyunlarda 350 civarı, yükte de 400-500 civarı. Birkaç saat sonra görüntüyü atayım. Hw info kullanmıyorum ama aida da iş görür sanırım

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Olur farketmez, 15-20 dk'lık yük altında ısı değerlerini görmek isterim. Fan değerlerinide ekliyeyim..

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli Ryzen 2600 3.85Ghz 1.27V. Normalde bu voltaj ile 4.0 görenler var ama bendeki işlemci biraz takoz çıktı. Hazır test yapıyorken fan devrini biraz daha aşağı çekeyim dedim o bile yeterli geldi. İşlemci fanından başka sistemde 500rpm de dönen tek bir eksoz fanı daha var. Boştayken o fan tamamen duruyor. İşlemci fanı da 250rpm e kadar düşüyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Anakart sıcaklığı dışında değerleriniz güzel, anakart yanıyor maşallah 🙂 2 fan ile anakart sıcaklığının yüksek olması normal gibi, attığınız teste baktığımızda imkanı olan rahatlıkla sıvı soğutma alıp kullanabilir. Öyle muazzam fark yok 🙂

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli anakartın vrm leri ve vrm soğutması kötü biraz hocam. Kasa biraz küçük olsun dedim o zaman bulabildiğim en düzgün m-atx anakart buydu(B350M Mortar). Belki 7nm ryzen de değiştirebilirim anakartı da.

   Muazzam farktan ziyade hava soğutmanın sessizlik açısından daha önde olduğunu belirttim ben zaten. Amaç sessizliği sağlamaksa mutlaka hava soğutma alınmalı. Normalde ryzen 2600 ün de nh-d15 e ihtiyacı yok. Sırf daha düşük fan devri ile soğutmak için aldım ben de.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Ses konusunda fark yok, fan kontrolcüsünü değiştirdiğim anda, bende fanları 300 rpm kilitlerim sizin sessizlik anlayışınızı benim kasaya da uygulamış oluruz. Fanları anakarta bağlasam, ısıya göre fanları bile durdurabilirim. Normal kullanımda ortalama 28 derecede çalışıyor, 50 dereceye kadar fanları durdurabilirim. Sadece fan kontrolcüyü değiştirmem yeterli olacaktır.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Burada bence asıl sorgulanan AIO verilen parayı hak edip etmediği. 170 USD lik ürün ile 40 USD ürün benzer performans veriyorsa, AIO almak çok mantıklı olmuyor. Yer kazanma, şıklık vs ayrı bir seçim tabi.

  • emrahkaracam @emrahkaracam

   @awsalli pompa sesini ne yapacaksınız?

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emrahkaracam Olmayan sesi ne yapabilirim ?

Şunun çirkinliğine bakar mısınız? #Windows10 #Redstone5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Geçtiğimiz gündemlerden birinde @gamsizm bahsetmişti. @leventp aldığı hızın düşük olduğunu söyleyip hattın desteklediği maksimum hıza yükseltilmesini sağlamıştı. Şu an hatırlamıyorum. Tam olarak nereye başvurmuştu? Küçük bir yerde oturuyorum ve hattım 16mbit/150gb tarifem var ama hattım 8mbit hız destekliyor. Kotayı da aşmadım. Buna rağmen ayın başından beri turknet sadece 2.5mibt hız veriyor. Kendilerini defalarca aradım. Ya sorunu çözdük deyip çözmediler. Ya da suçu modeme veya bina tesisatına attılar. Btk ya da şikayet yazdım ama değişen bir şey olmadı.

#akış #AKK #turknet #yavaşinternet

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilim notlarında @gamsizm şekerin zararlarından bahsedince aklıma geldi. Gıdalarda şeker yerine kullanılan isomalt diye madde var. Çok derinlemesine araştırma yapamasam da bilinen bir zararı yokmuş ama uzun vadede hergün tüketiminin etkileri hakkında bir araştırma var mı bilmiyorum. Yine şeker pancarından elde ediliyormuş ama normal şeker değil. Diyabet hastaları da kullanabiliyor. Glisemik indeksi düşük. Kullanılan ürünlerde tadı normal şekere çok benziyor. Mesela sarelle ve tadellenin şekersiz ürünleri var bunu kullanan. Denedim biraz daha pahalı ama gayet güzel bir tadı var.

Merak ettiğim nokta bunun ham halini evde kullanmak için nereden alabiliriz ve nerelerde kullanabiliriz? Pasta, kek, kurabiye vb ürünlerde kullanılabiliyormuş ama çaya kahveye de koyulur mu bilmiyorum.

#akış #isomalt #sağlıklıyaşam #sarelle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Isomalt ve turevleri yeni seyler degil. Yillardir diet kola olsun, sakkarin olsun vs olsun benzer seker alternatifleri. Evet kagit uzerinde ozellikleri sekerden daha ustun ama uzun vadede bu maddelerin zararlarini gorecek kadar zaman gecmedi.

  Tamamen hayatinizdan cikaramazsiniz sekeri ama en azindan azaltin. Zaten uzucu sekilde hayat tarzlarimiz hepimizi sismanlatiyor, bari yavaslatalim. (Not: Murat Gamsiz bile son videoda cok kilo almis gozukuyor mesela. Tatsiz bir durum)

 • arandur @arandur

  Pratiğe bakarsak tuz daha tehlikeli denebilir. Birincisi tuzun zararlı olduğu bilinci oturmadı. Çünkü az miktarda alınması gerektiğini herkes biliyor ama yemeğe vb. ilave tuz eken insanlar bol miktarda var. İkincisi şekersizlik kültürü oluşsa da tuzsuzluk kültürü oluşmadı. Salata tuzsuz yenebilir mesela, gayet sebzelerin tadını alarak tüketiyorsunuz ama bunu (mecburiyet dışında) benim haricimde yapan görmedim.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Arkadaşlar ben kas yapmak istemiyorum. Hareketsiz yaşadığım ve sadece çaydan günde 40-50gr şeker aldığım halde kilo sorunum da yok. Ancak beni şekerin kilo yapması veya kalorisi değil vücuda verdiği diğer zararlar beni endişelendiriyor. İlla diyabet olmayı mı bekleyelim bunları kullanmak için.

  Şekerden tamamen vazgeçmek yerine. Biraz şeker, biraz isomalt, biraz başka bir ürün şeklinde kullanım daha doğru olabilir gibi geliyor. Kullandığım şekeri yarıya indirsek yeter.

  Şekersiz bir yaşam da gerçekten zor. Ben çayı şekersiz içmeye alışmak istemiyorum. Keyfi çıkmıyor.