Şunun çirkinliğine bakar mısınız? #Windows10 #Redstone5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Geçtiğimiz gündemlerden birinde @gamsizm bahsetmişti. @leventp aldığı hızın düşük olduğunu söyleyip hattın desteklediği maksimum hıza yükseltilmesini sağlamıştı. Şu an hatırlamıyorum. Tam olarak nereye başvurmuştu? Küçük bir yerde oturuyorum ve hattım 16mbit/150gb tarifem var ama hattım 8mbit hız destekliyor. Kotayı da aşmadım. Buna rağmen ayın başından beri turknet sadece 2.5mibt hız veriyor. Kendilerini defalarca aradım. Ya sorunu çözdük deyip çözmediler. Ya da suçu modeme veya bina tesisatına attılar. Btk ya da şikayet yazdım ama değişen bir şey olmadı.

#akış #AKK #turknet #yavaşinternet

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilim notlarında @gamsizm şekerin zararlarından bahsedince aklıma geldi. Gıdalarda şeker yerine kullanılan isomalt diye madde var. Çok derinlemesine araştırma yapamasam da bilinen bir zararı yokmuş ama uzun vadede hergün tüketiminin etkileri hakkında bir araştırma var mı bilmiyorum. Yine şeker pancarından elde ediliyormuş ama normal şeker değil. Diyabet hastaları da kullanabiliyor. Glisemik indeksi düşük. Kullanılan ürünlerde tadı normal şekere çok benziyor. Mesela sarelle ve tadellenin şekersiz ürünleri var bunu kullanan. Denedim biraz daha pahalı ama gayet güzel bir tadı var.

Merak ettiğim nokta bunun ham halini evde kullanmak için nereden alabiliriz ve nerelerde kullanabiliriz? Pasta, kek, kurabiye vb ürünlerde kullanılabiliyormuş ama çaya kahveye de koyulur mu bilmiyorum.

#akış #isomalt #sağlıklıyaşam #sarelle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Necmi @aglaknecmi

  Her türlü tatlandırıcının zararı sonradan keşfediliyor... Vucüt şeker tadını alıyor, kalori gelecek diye hazırlık yapıyor, gelmeyince yine problem oluyor. Benim görüşüm hile yapmakla bir yere varmak mümkün olmayacağı yönünde, karbonhidratı, şekeri çok az tüketeceksin ya da sen bilirsin. Ne demişler, bakarsan bağ olur, bakmazsan bakma! 🙂

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Isomalt ve turevleri yeni seyler degil. Yillardir diet kola olsun, sakkarin olsun vs olsun benzer seker alternatifleri. Evet kagit uzerinde ozellikleri sekerden daha ustun ama uzun vadede bu maddelerin zararlarini gorecek kadar zaman gecmedi.

  Tamamen hayatinizdan cikaramazsiniz sekeri ama en azindan azaltin. Zaten uzucu sekilde hayat tarzlarimiz hepimizi sismanlatiyor, bari yavaslatalim. (Not: Murat Gamsiz bile son videoda cok kilo almis gozukuyor mesela. Tatsiz bir durum)

 • arandur @arandur

  Pratiğe bakarsak tuz daha tehlikeli denebilir. Birincisi tuzun zararlı olduğu bilinci oturmadı. Çünkü az miktarda alınması gerektiğini herkes biliyor ama yemeğe vb. ilave tuz eken insanlar bol miktarda var. İkincisi şekersizlik kültürü oluşsa da tuzsuzluk kültürü oluşmadı. Salata tuzsuz yenebilir mesela, gayet sebzelerin tadını alarak tüketiyorsunuz ama bunu (mecburiyet dışında) benim haricimde yapan görmedim.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Arkadaşlar ben kas yapmak istemiyorum. Hareketsiz yaşadığım ve sadece çaydan günde 40-50gr şeker aldığım halde kilo sorunum da yok. Ancak beni şekerin kilo yapması veya kalorisi değil vücuda verdiği diğer zararlar beni endişelendiriyor. İlla diyabet olmayı mı bekleyelim bunları kullanmak için.

  Şekerden tamamen vazgeçmek yerine. Biraz şeker, biraz isomalt, biraz başka bir ürün şeklinde kullanım daha doğru olabilir gibi geliyor. Kullandığım şekeri yarıya indirsek yeter.

  Şekersiz bir yaşam da gerçekten zor. Ben çayı şekersiz içmeye alışmak istemiyorum. Keyfi çıkmıyor.