Bu monitörü almayı düşünüyorum kullanan var mı acaba ? 6 bin TL altına pek İPS seçeneği yok (2k 144+Hz) bunun alternetifi HP 27i modeli var ama onun kontras oranı ve 4 MS tepki süresi var. Bir de tasaramı pek hoşuma gitmedi.
https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11601

VIEWSONIC VX2705-2KP-MHD 27 QHD IPS 1ms 144Hz HDMI+DP FreeSync/Gsync...

VIEWSONIC VX2705-2KP-MHD 27 QHD IPS 1ms 144Hz HDMI+DP FreeSync/Gsync GAMING/Tasarım LCD ekran
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chrome bırakıp Opera GX geçiş yaptım ama chrome ile pek farkını göremedim en son bir arkadaş edge çok güzel oldu dedi bir göz attım. Ufak tefek testlerde düşük CPU kullanımı ve Ram kullanımı var. Buna rağmen çok hızlı çalışıyor. Özelleştirmeler bana çok iyi gözüktü. Eklenti desteği çok yeterli bir seviyede Microsoft bu sefer bir şeyi başarmış sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim kasada toplam da 7 adet kasa fanı var. Bunların 3 tane önden hava girişi 3 tanesi üst hava çıkışı ve bir adette arkada hava çıkışı var. Bunu uzün süre bu şekilde kullandım geçen kafama takıldı önden giren hava olduğu gibi üst fanlardan dışarı atıldığını fark ettim. Bende üstten ön tarafa doğru olan iki adet fanı hava girişi olarak ayarlardım. Totalde önde 3 adet hava girişi üstte 2 adet hava girişi 1 adet hava çıkışı ve son olarak arka egzoz fanı var. Aida64 de yaptığım testlerde max sıcaklıklarda 2 derece ortalama sıcaklıkta ise 5 dereceye kadar fark oluştu.

İşlemci : i7 10700

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
 • reducto @protego

  Mantıken böyle olması gerekiyor hocam zaten, o üstte en arkada kalan fanın dışarıya doğru, öndekilerin içeri doğru üflemesi gerekir. Ama bu halde negatif basınç değil pozitif basınç oluşmuş olabilir. Üstte en önde kalan ve ortadaki fanları iptal etmeyi de bi denesene hocam, önce birini sonra ikisini de, farklı sonuçlar çıkabilir.

 • sawgent @sawgent

  Üstte yüksek devirli fan kullanmak mantıksız bence. İlla koyulacaksa çapı fazla bir tane düşük devirli koyulabilir.

 • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

  Ben de kasanın önünde en alta denk gelen fanların ne işe yaradığını merak ediyorum. Oradan üflenen havanın bir kısmı alta gidiyor ama alttaki o kısım da boş değil. Kablolar, disk kızakları vs. oradan kurtulup güç kaynağının arka tarafına ne kaldıysa onu ulaştıracak.

  • Alpi Ironside @alpi350

   Normalde tam o kısımda HDD yuvası vardır. Eğer bir HDD varsa oradaki fan işe yarar.
   Aksi taktirde HDD yoksa oradaki fan boşa dönmekten başka pek bir işe yaramaz. PSU'ya gitmez o hava zaten. Alttan kendi fanı zaten hava alıyor.

 • cgdincer @cgdincer

  Günün sonunda bu sıcaklık düşmesi sana ne sağladı? Ama götürüleri olduğunu kesin.

  • Joker @jokerx2

   Hiç b bir şey götürmedi. Zaten mevcutta bulunan fan sayısı aynı kaldı sadece fanların yönü değişti. Bir de millette şu fazla fan = yüksek ses imajı kırılmadı gitti. Eskiden molex ile sabit hızlı fanlar ile karıştırılıyor. Bu fanların hepsi anakart üzerinden kontrol altında sıcaklık oranına göre benim ayarladığım şekilde dönüyor. Yani sistem boşta Chrome da vs gezerken fanlar 400 RPM gibi hızlarda dönüyor. Ses çıkmıyor. Oyunlarda ise zaten kulaklık ile oynuyoruz yine sesi duymuyoruz. Bir katkıda şu mesela kule suğutucu en çok ses yapan fandır. Max RPM hızına 70 derece de ulaşıyor.şimdi bu işlemci 65 derecelerde gezerken RPM daha az olacağından en çok ses yapan fanında az da olsa sesi kısılmış oluyor.

Daha önce monitör overclock eden oldu mu ? LG 27 inç 1080p 60hz monitörüm var. Bunu nvidia denetim masasından 74Hz kadar çıkardım bu şekilde kullanmak monitöre zarar verir mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ben kullanıyordum eski monitörümü ondan sonra başkası geldi onu da kullandım benim gözlemlediğim tek sıkıntı galiba çipseti bir tık daha fazla ısınıyor. Birde hz'i arttırdın ama arada flicker göz kırpma da yapabilir bilgin olsun. Bazen göz hissetmeyebiliyor odaklanınca hissedersen düşür hz'i. Öbür türlü full baş ağrısı çekiyorsun.

Bu kule tipi soğutucuyu nasıl bilirsiniz ? Aynı paraya tek fanlı sıvı soğutma var ama etiket markaları pek güven vermedi.
https://www.hepsiburada.com/aerocool-cylon-4f-12cm-effaf-fan-lemci-soutucu-ae-cc-cyln4f-p-HBV00000WRFLK?url_src=and-product-detail

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şimdi benim uzun süredir kullandığım kule tipi bir soğutucu var. LGA1200 soket ile kullanıyorum önceden de 1150 de kullandım. Şimdi amd 5800x de kullanmak istiyorum uyumludur acaba ? Ürün eski olduğu için kutusu vs yok. Bunun için aparat falan varmıdır yoksa direk oturur mu ? Daha da önemlisi LGA1200 olan AM4 olur mu ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Biraz önce 1066 TL doğalgaz faturası geldi. Yakılan gün sayısı maksimum 15 gün (tahminim 12 gün civarı) yer İstanbul ve en düşük kademe olan 30 da yakıldı .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Bu Yemeksepeti Trendyol vs. yemek uygulamaları komisyon oranını ne kadar yükseltmiş böyle ? 90 TL pide siparişi verecektim restoran yoğunluk sebebi ile sipariş alamıyor dedi bende telefon ettim ve siparişi öyle verdim. Aynı pide telefon siparişin de 60 TL olduğunu söyledi. Şaka gibi 30 TL fark var. Bugün yine başka bir restorandan sipariş verdim Yemeksepeti de aynı ürünler 52 TL tutarken telefondan sipariş verdiğimde 30 TL tutuyor.
#yemeksepeti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Akbank nasıl bir bankacılık sistemi var anlamıyorum. 1 hafta önce telefon aldım 5000 bin TL ne bekleyen işlemlerde nede dönem içi işlemlerde gözüküyor harcama üstelik şimdide mesaj attılar hesabınıza 3 ay önce aldığım 1500 TL bir chip para vardı onu sanki şimdi tekrar yatıracaklarmış gibi gün içerisinde hesabınıza aktarılacak diyor. Valla güzel kampanyalar ve chip para veriyor yoksa çekilecek banka değil
#akbank

BeğenFavori PaylaşYorum yap