#teknosoru Elimde neredeyse hic kullanilmamis samsung Nite 4 var, buna imei atma şansım varmı. Yada telefoncular atiyormu? Olmadi bu sekilde kayıtsız kaça satavilirim ortalama?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KonuDışı Böyle bir kapı yaptırma'nin maliyeti nedir sizce teras için? 3.resim kapinin konmak istedindigi yer.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows guncellemesi iş laptopum'daki bana lazim tum dosyalarin hepsini uçurmuş yeni fark ettim restore ediyorum 2 saattir takıldı kaldı, insallah geri getirebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Komşu çalmadigin bisey kaldımı Allah aşkına söyle 😅

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

#Fikiralisverisi Oncelikle herkese iyi bayramlar. Yillardir ordan burdan biriktirerek ailem ile ev almaya karar verdik ve vasladik arastirmaya.

Ev almak nekadar zormuş zaten alamadik simdilik iptal oldu gibi birsey, evi buluyorsun seciyorsun, emlakci bana 10k vereceksin diyor. Delirdim ya kardesim ben aliciyim kar eden ben degilimki git satan'dan al, ondanda alacam diyor, tapu meselesine satan karismiyor, ev sifirsa eve gas cekmek 10k diyorlar hepsini geçtim bide kat mulkiyeti kat irtifaki diye bir olay varmış, çoğu ev kat irtifaki ve mulkiyete değiştirmek hem masrafli hem kendi başına yapabilecegin bir olay degil.

Yani zor isler, tecrubesi olan varsa yazarsa biseyler sevinirim, tekrardan iyi bayramlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Emlakci ile is yapma sahibinden satandan al. Emlakcilik kadar uyuz oldugum meslek yok. Tapu mudurluklerini rusvete bağlamışlar normal vatandas is yapamiyor

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Bir bilen olarak yazayım.

  Emlakçılar kan emicidirler. Bir çoğuyla çalıştım, adam gibi adam diyebileceğim kimseyle karşılaşmadım. Senin evine müşteri getirmez, biz alalım der, meğerse bulduğu müşteriye kendi daha fazlaya satar, birebir yaşadım.

  Emlakçıya gitmek müşterinin suçudur. Bu adam senden para isteyecek, bilmiyor musun? Gitme. Müteahhit zaten birçok kanaldan satıyor dairesini. Sahibinden.com veya direkt ilgili darenin camında balkonunda veya binanın dibinde tabelası vardır, numarası vardır. Oradan arayıp direkt müteahhite ulaşacaksın. Böylece hem sen 10k daha fazla para vermezsin, hem de müteahhit 10k vermeyeceği için pazarlık payın daha iyi olur. 20k kar edebilirsin.

  Emlakçılar kadar bedavadan para kazanan meslek görmedim. Adam tek bir telefonla on dakika içinde 5-10 bin lira alıyor. Aracı oluyor güya.

  Kat mülkiyeti kat irtifakı konusuna gelince.

  Su basmanı çıktıktan sonra arsa payları bağımsız bölümlere pay edilir. Yani 1000 metrekare tapulu arsa 10 daire olacaksa kolay olsun diye örnek olarak 100 metrekarelik daireler diyelim, her daireye 1/10 pay düşer. Bu kat irtifakıdır. Fakat bu durumda henüz iskan yani oturma izni yoktur. Şantiye gibidir. Arsadır yani, bina yoktur resmiyette.

  Daha sonra müteahhit bütün prim borçlarını, yapı denetim ücretlerini, vergilerini vs kendisi öder ve belediyeye müracaat ederek iskan alır. Daha sonra kadastrodan ve tapudan gerekli işlemlerle cins değişikliği yaparak arsa olarak gözüken tapuyu daireye yani kat mülkiyetine çevirir. İskan aldıktan sonra hiçbir sıkıntı yoktur. Girip oturabilirsiniz.

  Fakat bizim milletin şark kurnazlığı şurada başlıyor.

  Prim borcu yüzünden borcu yoktur yazısı alamayıp belediyeden iskan alamayan müteahhit bir de üstüne paraya sıkışıksa ucuza verir daireyi. Şark kurnazı müşteri de " aha batık müteaahit bulduk " kafasıyla ( birebir müşterinin ağzından duydum) daireyi alır. Ne iskan sorar, ne dairede şerh var mı yok mu araştırır, ucuz buldu ya, adam sıkışık ya, dalar hemen. Sonra vay efendim müteahhitler şöyle böyle. Her meslek grubunda şerefsiz de vardır namuslu da.

  Neyse, iskan olmayan daireye oturabilirsiniz fakat elektrik şantiye gibi yakar yani 3 katı, su şantiye tarifesinden yazar yani 3 katı. Bazı şehirlere göre değişmekle birlikte doğalgaz da iskan olmayan daireye verilmez. Bazı illerde iskansız da açılabiliyor. Her şeyden önce oturma izni olmayan bir binada oturuyorsunuz.

  Yani size tavsiyem, daire almadan önce, iskan var mı sorun, müteahhitin prim borcu var mı öğrenin. Daire çok kelepirse atlamayın hemen aha ucuza daire bulduk adam sıkışık alalım hemen diye. Bi b.kluk vardır o işte. Dolandırıcıya dolandırılıp mesleği kötülemeyin.

  • XlasisMatthew @xlasismatthew

   Tesrkkur ederim uzun izun anlattiginiz icin, her kelimesini okudum. Zaten yukardada belirttigim gibi ve eksi sozlukte okudugim youtube'ta izledigim kadariyla kat mulkiyeti/iskan'i olmauan ev alinmaz buyuzden birçok evden vazgeçtik, suan tek baktığım iskan'i olmasi.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   @xlasismatthew Ülkemizde bu işler güzel yapılıyor bakmayın siz. Belediye gelip santim santim ölçüyor. Engelli rampasında yüzde bir bile eğim farklıysa kırdırıp baştan yaptırıyor. Tabii işini yapan belediyelerde böyle. Münferit örnekler verenler olabilir. Olması gerekeni yapan belediyeler yapıyorlar bunu. Mevzuata uyulursa sıkıntı yok yani.

   Dediğiniz gibi iskan varsa geri kalan zaten deprem sigortası vs sizin yapmanız gerekenler. Mutlaka ve mutlaka yapı kullanım izin belgesi ( iskan ) olan daireleri alın.

   Öteki türlü kötü niyetli müteahhitler prim borcunu ödemeyerek o prim paralarıyla yeni daireler yapıyorlar. Prim paraları gerçekten yüksek. Yeni bina yapacak kadar. E o binalara da iskan alamıyorlar. Böyle böyle gidiyor.

 • suicide @suicide

  Hasss sektormus bu emlakcilik valla, internet diye bir sey varken 20k emlakciya verecegine evi 10k ucuza ilana koyarsin olur biter. Emlakciyla galericinin aldigi para haram resmen (galeri yine bir yere kadar adam para bagliyor mali kendi alip).

#Dizi Turklugu ve Turk'u anlatan dizilere göz atıyorum bazen şu saçmalığa dayanamıyorum.

Adamin adi Ertuğrul, Göktürk vs vs yani turk oglu turk ismi, ama cocugu oluyor yada birini muslumanlastiriyorlar diyalog bu:

Evet bundan sonra senin adin Ahmed, abrulrahman, abdulcabbar.

Ulan madem Türk'sün niye kendini arab'lastiriyorsun ki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24
 • Slim Shady @slim-shady

  Hocam tamam da işlerini gelince Türk,işlerini gelince arab oluyorlar.
  Ona gelene kadar neler var yani.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   saçmalıyorsun, araplara özenmek için değil inandığı dinin gereği isimler konuluyor, örneğin
   *Adı , Hz Muhammed (sav) hürmeten Mehmet olsun* gibi

  • Airoso @airoso

   @yhackup kuranda var mı yeri? isimler arapça olacak diye? merakımdan soruyorum.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @airoso Hayır kuranda çocuklarınıza güzel isimler koyunuz denmiş.

  • Airoso @airoso

   @yhackup dinin gereği derken sizin söyleminiz de yanlış olmuş öyleyse, Türkçe adlar kötü mü de dinin gereği arapça ad koysun müslümanlar, cidden bilmediğim için sordum "aaa gördün mü bak" amaçlı değildi. Türkiye'de yaşıyoruz, Türk'üz adlarımız da Türkçe olsun derim ben şahsen.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @airoso dinin gereği yanlış anlama gelmiş olabilir , gereği değil elbet ama insanlar dinine göre yaşamayı tercih eder genelde isimleri de ona göre koyar. hepimiz türküz ama günlük hayatta kullandığımız kelimemelerin bir çoğu başka dillerden gelme

  • Airoso @airoso

   @yhackup ben görüşünüze katılmıyorum, dil konusunda değil ad konusunda katılmıyorum, dilde aman efendim o sözcük arapça kullanma diye bir şey olmaz, ne gerekiyorsa o kullanılır. Komple benliğimizi araba çevirmenin anlamı yok diye düşünüyorum. O bari bizim kalsın.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @airoso zevkler tartışılamaz özgürlük var isteyen istediği ismi koyar. insanlar gavur hayranı olunca ses etmeyenler konu araplar olunca neden geriliyor neden korkuyor ? konu araplar değil müslüman karşıtlığı bence.
   Bu arada ben arapları oldum olası sevmem yani savunduğumdan değil

  • Airoso @airoso

   @yhackup işte bin yıldır sırtımızdan vuran adamların adlarını çoluğumuza çocuğumuza koymak neden 😀 Bi yasak yok isteyen istediğini koyar ama benim şahsen çocuğuna "berke, ayça" adını koyan aileye yaklaşımımla "esedullah, rümeysa" koyan aileye yaklaşımım aynı olmaz, olamaz. Merak ettiyseniz de adımı -tabii ben seçmedim ama- çekirdek ailemdeki adlar Türkçe 🙂

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @airoso işte olay araplık değil, olay dininindeki peygamberler isimleri okuduğu kutsal kitap kurandaki isimleri koymak veya benzetmek Muhammet > Mehmet gibi kısaca olayın araplıkla alakası yok isim koyma olaylarında ha bizim milletimiz bazen abartıyor mesela Sanem koyuyor kuranda geçiyor söylemesi de güzel diye koyuyor ama anlamı put demek, çocuğu put diye çağırdığını düşünsene kuranda geçiyor diye her gördüğünü de koymamak lazım şeytanda geçiyor azrailde geçiyor hiç koyan yok 🙂

  • Airoso @airoso

   @yhackup o acayip bir olay zaten 😀 sizin görüşünüz saygı duyarım ama aynı fikirde değiliz 🙂 peygamber adı da olsa baş düşmanının adı da olsa saçma geliyor bana.

 • teknopanda @teknopanda

  Arap ismi konusu bi yana o bahsettiğiniz dizileri hiç izlememişsiniz anlaşılan dizide Türklükten çok islam ve islamın yayılmacılığı konu ediliyor. Başrol oyuncularını muhterem hocalar şeyler domine ediyor. Hatta ertugrul dizisinin finalinde fetih suresi okunuyor. Bahsettiğniz dönemler orta çağın sonları islamın yayılışının araplardan Türklere geçmeye başladığı dönemler böyle bir sempatinin olması çok doğal yani o dönemin dünyasına şimdiki zamanın veya osmanlının başına bela olan arap dünyasına duyduğumuz nefretle bir yaklaşım sergilemek doğru değil.

 • Slim Shady @slim-shady

  Alman dinini almanca, İngiliz ve Amerikalı İngilizce okur,anlar,yaşar. Türkiye'de de türkçe evet.
  Söylenilen her sözcüğü anlar.
  Kiliseye giden her kuruş kimseden silah zoru ve zulümle toplanmaz. Kilise istiyorsan kilise vergisi alırlar senden.
  Ortadoğu da din dedikleri şey de ''arap emperyalizmi ve sömürgeciliği''dir zaten.
  arap diline hayran olup,arab gibi yaşayıp,araba tapınmak.
  Tabi arab kölelerine bunu söylersen üstlerine bomba bağlayıp kendilerini patlatabilirler.
  Sevgi ve barış dini olduğu için.
  O yüzden.
  Tek kurşun atmadan, 10 milyon tane araba ülke işgal ettirip,ellerinden gelen her türlü yardımı yapıp,maaş bağlayanlar da bunlar.

 • Özay @ozay

  Arap ismi Türk ismi ne yahu? Batidada Doğu'da da Gabriel (Cebrail) var, David (Davud) var, adam var Eva var, kimse bu isimlerin ırksal kökenini dünyada sorgulamaz, ancak senin sorgulaman normal, senin gibilerde akıl fikir tarih din bilinci aramak boşuna. Ne yapalım bin senelik Türk İslam kültürünü senin algilayabilmen için?!

  Tutturmuşsunuz bir araplasma gidiyorsunuz, araplasan falan yok, İslam dini ırkçılığı reddediyor, İslam dininin kitabı arapça ve Araplara indiği için elbette bu dini ilk yayanlarda Araplar, elbette Ahmet Mehmet, Mustafa, Kemal, Arif isimleri konulacak, öte yandan benim ismim Türkçe mesela, sosyal medyada bazı ırkçılar/kafatascilar dışında kendi çevremde bu türk kökenli koyalmayalim şu arapça kökenli koyalım diyen görmedim.

Save 100% on The LEGO® NINJAGO® Movie Video Game on Steam

Find your inner ninja with the all-new LEGO NINJAGO Movie Video Game! Play as your favorite ninjas to defend Ninjago from the evil Lord Garmadon. Master the art of Ninjagility by wall-running and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kardeşim Almanya'ya taşındı, bugun evinden gönderdiği speed test 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

#Soru AMD Ryzen 7 3700U Processor (2.30GHz, Max Boost up to 4.0GHz, 4 Cores, 4MB Cache )

Usteki islemcilin inteldeki karsiligi tam olarak nedir soylebilecek varmı? i3 i5 i7?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  https://www.notebookcheck.net/i5-8250U-vs-R7-3700U_9206_11141.247596.0.html i5 8250U ile biraz benzer. Tek çekirdekte cinebench benchmarkta yakınlar ama çoklu çekirdekte ryzen daha iyi, ama winrarda vs yüzde 40 daha kötü ryzen. Yeni nesil benchmarklarda ryzen biraz daha iyiyken 3d mark'ın eski sürümlerinde intel daha iyi, benim tahminime göre intel core mimarisini kafadan 10 küsür yıldır kullanıyor ondan olabilir. Bu açıdan bakarsan 8. nesil i7 ile benzer, ama ortalamaya bakarsan 8. nesil i5 ayarı ancak U serisi öyle H işte daha üst seviye mobiller gibi değil.