SleeperOne 5 İnceleme - AĞRISIZ ACISIZ ANESTEZİ

https://www.youtube.com/watch?v=CrwNQs-7C1o

Selamun aleyküm arkadaşlar,

Bugün sizlere 8 seneye yakındır takip ettiğim araştırdığım ve almak için hedef koyduğum, Aralık Ayından beri neredeyse tüm hastalarıma kullandığım Dijital Anestezi Cihazı SleeperOne 5 ten bahsedeceğim. Öncelikle bu içerik ne kadar hasta bilgilendirmesi içerse de yazılı metin kısmı Hekim arkadaşlarıma da yönelik olduğu için Mesleki terim ve notasyonlarda olacaktır. Hekim arkadaşlarıma bakan yönleriyle avantaj dezavantaj(?) ve tavsiyelerimden bahsedeceğim.

Öncelikle Ürünün üreticisi DentalHitec Firmasına bakarsak YALNIZCA ANESTEZİ üzerine yoğunlaşmış bir firma, Bundan 42 sene önce ilk prototip geliştirilmiş(1980), 25 sene önce ilk model QuickSleeper piyasaya sürülmüş(1997). 2017 yılında ise elimde bulunan SleeperOne5 modeli piyasaya sürülmüş. Şuan hala en güncel model de bu ayrıca rakiplerine göre benimde nezdimde üstünlükleri de var buna en son değinmeye çalışacağım.

Öncelikle bu cihazla tüm Dental anestezi tekniklerini yapabilirsiniz. İnfiltratif, İntraligamenter, İntraseptal, 12 yaş altı hastalar için spongioz kemiğe Intraosseöz(Osteosantral), ve Rejyonel(Tronkuler) anestezi yapabilirsiniz.

Ben bu tekniklerin hepsini denedim ve hepsi de gayet başarılı

Peki bu alet nasıl oluyor da topikal anestezi(halk arasında “fısfıs”) olmadan, iğne ucunun girdiğini bile hissettirmeden dişi rahatlıkla uyuşturuyor hastaları şaşırtıyor çocuklar farkına bile varmıyor?

Burada öncelikle Effitec iğnelerinden bahsetmek istiyorum. Bildiğimiz normal Dental enjektör veya karpül iğnelerinden farklı, hem daha esnek ve dayanıklı hemde daha keskin burada ki önemli fark ise normal iğne uçları tek taraflı kesimle keskinleştirilmişken, Effitec iğne uçları aynı bir bistüri(halk arasında neşter) gibi çift taraflı keskin uç yapısına sahip iğne ucu dokuya girerken dokuyu gerip delerek(yani bir nevi yırtarak) değil, dokuya girmesiyle beraber bir kesi hattı çizerek yoluna devam ediyor. Bu sayede hasta hiç ağrı hissetmiyor. Yani bu iğneyi kullanmak zorundayız

Burada önemli 3 nokta var;

1.) Girerken eli titretmemek iğne ucunun titremesi bazı hastalarda ağrı olmasa bile iğnenin girişini yani dokuya titremeyle beraber gelen yan taraflardaki(İğnenin uç değil çevresini titretmek) oluşan künt basınç sebebiyle rahatsızlık verebilir.

2.) Doğru açıyla girmek ve önce yumuşak doku sonra sert doku ile ilgili anestezileri yapmak

3.)Subperiosteal anestezi yapmamak. Önerilen doğru açıları kullandıktan sonra böyle bir riskiniz büyük oranda kalmıyor.

Peki anestezi de ağrı neden olur?

1. İğne ucu girerken dokuyu gererek girmesi
2. Anesteziyi basınçla vermek
3. Anestezi solüsyonunun vücut ısısından daha sıcak veya daha soğuk olması (özellikle soğuk)
4. Anesteziyi periost altına yapmak periostu gerer ve şiddetli ağrı oluşturur.

—————

Peki alet nasıl çalışıyor dersek eğer;

Alet hekimin doğru açıyla girmesinden sonra;

Size ilgili anestezi bölgesine ilgili renk şemasını pedal üzerinden seçmenizi ister
 Yapışık Diş eti için infiltrasyon - Eflatun veya Mavi renktir. 1
Serbest Diş eti için infiltrasyon - Bal sarısı rengidir. 2
İntraligamenter Anestezi - Eflatun renktir. 2 (Öncelikle yapışık diş eti anestezisi gerekir. Yoksa çok ağrılı olur.)
İntraseptal Anestezi - Mavi Renktir. 2  (Öncelikle yapışık diş eti anestezisi gerekir.)
İntraOsseöz Anestezi - Mavi Renktir. 2

Rejyonel/Bölgesel/Tronküler/Sinir bloğu

Bu anestezi çeşidi bir dişi değil, belirli bir bölgede ki büyük bir sinir ağını uyuşturararak birden çok dişi yumuşak dokuyu çenenin büyük bir kısmını uyuşturmayı hedefler.

Bal sarısı modunda kullanılır. 2
Palatal Anestezi - Eflatun veya Mavi Modda kullanılır ben mavi modu tavsiye ederim. Intraligamenter harici tüm anestezileri mavi modda yapabilirsiniz.

Hastaların en korkulu ve en ağrılı bölgeleri olan üst ön bölge ve palatinal bölge güzelce ağrısız bir şekilde çok güzel uyuşuyor.

Benim hekim tarafından eleştirmek istediğim nokta ise Renkler ve pedallar koymak yerine Anestezi çeşitlerinin isimlerini kısaltma harflerden oluşacak şekilde tuttuğumuz kaleme koymak yani Intraligamenter yapacaksak, IL isimli kodu görüp durmalıyız çok daha kolay olurdu. Yukarıda yazdığım “1” ve “2” ler renk harici pedal tuşunu gösteriyor.

Ayrıca başarılı şekilde birçok mandibular anestezi yapmış olmama rağmen , Rejyonel anestezi mantıksız geliyor. Çünkü anestezi yapılırken varyasyon sebebiyle sinir veya sinir kılıfının içinden geçilebilir ve bu durumda hasta “şimşek çakması” nı yaşadığında aletin işe yaramadığını düşünecektir.

Kullanıcı deneyimlerime ve yorumlarıma gelecek olursak

HASTALAR İÇİN;

Hastalar için her şey daha güzel ve rahat geleneksel ve standartlaşmış yöntemlerin bir avantajı yok. İğne korkusuna son.!

HEKİM İÇİN;

Daha önce diş tedavisi yaptırmış bir müşteri için memnuniyet oranı %99 diyebilirim. %1 ilk kısımsa her zaman memnun olmayan şikayet eden tipler illaki çıkacaktır. Kullandığım süreçte ALLAH ıma çok şükür hiçbir hastadan memnuniyetsizlik yaşamadım. Ancak her zaman memnuniyetsiz hasta vardır.

2. Olarakta İlk defa diş tedavisine gelmiş hareket hissiyle ağrı kavramını ayıramayan, hasta profilidir. Bunlarında %95 inin memnun ayrılacağını düşünüyorum. Bazen böyle hastalara Standart yaklaşım yapıp arada ki farkı gösteriyorum. Birde 5 yaş altındaki çocuklarda soyut ve somut kavramlar tam gelişmediği için başarı her zaman mümkün olmayabilir.

Teknik ve bütçe kısmına değinirsek

Bu ürün size hasta getirir, akrabasına eşine dostuna sizi tavsiye eder. Müşteri memnuniyetinizi büyük ölçü de arttırır.

İğne uçları standart uçlara göre pahalı, Karpül buldunuz mu, Yüksek stok almaya bakın. Her türlü parasını çıkarır dert etmeyin ben oldukça sık kullanıyorum.

Bu ürün The Wand gibi fahiş fiyatlı değildir ve wand ın sarf malzemesi bu ürünün x25 katı pahalıdır. Ayrıca IntraOsseöz anesteziye olanak tanır.

Piyasada ki mekanik intraligamenter enjeksiyon aletleri 5-8bin arasıdır. Bu cihaz onların yaptığını da onlardan daha güzel yapar paranız cebinizde kalır. Ayrı ayrı anestezi cihazı tekniklerini ortadan kaldırır.

Cihazda dikkat etmeniz gereken yazmayan husus tuttuğunuz kalemi titretmemek(hareket hissini hisseder) ve hastanın ufak bir hareketinde enjeksiyon yerinden çıkmanız bu durumda ise özellikle çocuklarda anestezinin acı tadı bir korku uyandıracaktır.

Yetişkin hastalarda topikal yapıp aletin farklılığına gölge düşürmenizi istemem kendi yeteneklerinize ve kullandığınız alete güvenin. Ben kanal tedavisi yaparkende Apex locator ıma ve bilgime güveniyorum.

Çocuklarda ise yaşına göre, topikal anestezi uygulayabilirsiniz. 6 yaş üzerine fısfıs yerine topikal jeller kullanılabilir. Bu ürünler çikolatalı portakallı gibi aromalara sahip olduğu için hasta tarafından yutulmaması adına küçük çocuklarda önerilmez. Ama 7 yaş ve üzerinde uyararak kullanabilirsiniz tadı da güzel olduğu için anksiyete ve korkusunu azaltacaktır.

Kullandığınız alet çoğu alternatifine göre daha iyi çünkü basınç sensörüne sahip çoğu alternatifinde bu yok ve ya karpülü ya da iğneyi patlatır. Bu ise yüksek basınçta ötüp kendini geri çeker.

Yazarken unuttuğum yerler olacaktır. AKLINIZA TAKILAN SORULARI LÜTFEN SORUN.

Son olarak renklere değineyim

Mavi

Kesikli olarak solüsyonu verip bırakır hızı sabittir. Basınç ve hız olarak en düşüktür. Ağrı ve hassasiyet riski en azdır. Birçok bölgeyi bununla uyuşturabilirsiniz ancak, bir karpül yaklaşık 2 dakika da biter. Bittiğinde Anestezi tamamdır çoğu zaman beklemenize gerek kalmaz. En yavaş ve en az basınçlı moddur.

Eflatun

Intraligamenter anestezi içindir. Hız mavi ile benzerdir. Ancak Basınç solüsyonu gönderebileceği son raddeye kadar artar. Basıncı yüksek veya çok yüksektir. Ürün basınç sensörlü olduğu için solüsyonun gitmediği yerlerde alet geri çekilir. En yüksek basınçlı moddur.

Bal sarısı

İnfiltrasyon ve Rejyonel anestezi içindir. Sabit başlar hızı yükselir. Sonra hızı yüksek bir yerde sabitlenip devam eder. En hızlı moddur.

Cihazın aspirasyon yeteceği vardır ve çok başarılıdır.

Cihazın eski ve yeni modelleri toplam 100 kişi de yok diye sanıyorum ülkemizde bence her klinikte muhakkak olması gereken bir cihaz.

AKLINIZA TAKILAN SORULARI LÜTFEN SORUN YAZARKEN UNUTTUĞUM YERLER OLDU. Aklıma gelirse yazarım tam bir rehber olmasını herkese yardımcı olmasını dilerim.

Benimde Tıp hekimi arkadaşlara sorum? Bu ürün Saç ekiminde denense nasıl olur? Bizim yıllar öncesinden terkettiğimiz jet enjektöre bel bağlanmışken bence bu ürün denenmeli 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=CrwNQs-7C1o

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler