Samsung da yeni telefon çıkınca, eski telefonların yavaşlatılması olayı gerçekten varmış. Note 5 kullanıyorum 1 aydır acayip yavaşladı. #SamsungGalaxyNote5

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiyede yazılımcılığın gelişmemesinin en büyük nedeni çok iyi açıklanmış. #akış #Yazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yapay Zeka @yapay-zeka

  Kimse kusura bakmasın ama “en ucuz teklifi yapan kazanır!” mantıığı olduğu sürece bu iş böyle olmaya devam edecek. 50TL’ye kimse size ömür boyu support sağlamaz, istediğinizi sunmaz.

  • Orcun @orcun

   Dediğiniz mantıklı ama alıcı da haklı. Aynı işi yapacağını varsayıp daha ucuzuna yönleniyor bu mantıklı değil mi ?
   ha eksikleri var tabi adamın referansı ne ? geçmiş işleri ne ? işi sadece bu mu ? yoksa hobi mi ? tamam ucuz ama bunlar kötüyse bir mantığı yok tabi. Ama işte tüketici alıcı vs. bunları bilmeyebilir, araştırmış ama yeterli gelmişte olabilir sadece fiyat odaklı bakıyordur vs.

   İşin bir başka yönü de bu pazarda da rekabet var, e haliyle uygun fiyat veren her zaman müşteri bulabilme potansiyeline sahip. Ha bir şirket olur böyle işte atıyorum n11’e yazılım yapmıştır falan böyle referansları da bilindik popüler ve sağlam vs. ama yaptığı işe 5 birim istiyor. O şirket tabi ki referanstan dolayı pahallı yapacak güvenilirlik vs. vs. ama işte cebinde parasıyla olan kişi alıcı yani müşteridir.

  • turker @turker

   @orcun yazılım işi, hastaneye benzer. güveniyorsan parası neyse vereceksin. ama şurda ucuz demeyeceksin.

  • Orcun @orcun

   @turker Öyle ama yaptıracak adam bilmeyebiliyor. Zaten sorunda burada bilmez ve bilmek zorunda da değil. Şimdi atıyorum evinizde buzdolabı vardır, bu dolabın üretim aşamalarını biliyor musunuz ? sadece kullanıyorsunuz değil mi ? işte bilmemne plastiği varmış aslında ve kanserojenmiş vs. araştırınca öğrendiniz. Veya işte motorunun verimi düşük çok ısınıyormuş ama soğutması zayıf. Gibi gibi gibi bilmek zorunda değilsiniz ama alırken neye baktınız ? ya markası ya boyutu ya da fiyatına.

  • prometrik @prometrik

   @orcun Ne yazık ki o büyük kurumsal firmalar içinde aynı durum söz konusu. “Beni referans göstermek için bana bedava program veriyorlar” diye de övünüyor. Sonra 5 seneye belki kullanılabilir bir şey elde ediyorlar. O da belki! Yıllardır sektörde olup, alınsa direkt kullanılacak üstelik destek içinde referans veren firma ihaleyi kaybediyor. Çünkü “destek vermeyen” , “referansı az yada hiç olmayan” , “bizim yazılımda yapıyor onların dediğini deyip, yapamayan” , sadece ve sadece “daha az fiyat teklif vermiş” olan firma çıkıp ihaleyi kazanıyor. Sonra ne oluyor? Yıllar sonra yeniden ihaleye çıkılıyor veya çalışmayan program atıl kalıyor. Kaybedilen zaman ve paralarda öylece yazık oluyor.

   O gününü kurtarmaya çalışan ucuzcu, yapamayacağı halde her şeye olurcu firma yüzünden herkes kaybediyor. Hayır ya hiç yapma bu işi, ya da yapıyorsan vaat ettiklerini başar. Başar ki en azından içim bu kadar yanmasın. Rakibim olsan da başar derim. Çünkü rakibin kadar güçlü olursun. Ama tek başardığın şey piyasa kırmak ise arkadaş çık git ya.

   Not: Biraz doluymuşum bu konuda yazarken fark ettim.

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   @orcun Şöyle söyleyeyim, ben bir ürün satıyorum size. Bu ürünün desteğini sürekli sağlama amaçlı 24 saat boyunca vardiyalı adam çalıştırıyorum. Gece 03:00’de de yazsanız öğlen 14:00’da da en geç 30dk içinde cevap alabiliyorsunuz. Serverlarınıza kadar bağlanıp sorunu sizin sisteminizde çözüyorum. Ürününüzden memnun kalın diye, 10 gün içerisinde bug free olmadan sunuyorum. Ücreti ise 350TL. Fakat siz tüm bunları göz ardı ederek bu işi 50TL’ye yaptırmak için yol arıyorsunuz. Birisini buluyorsunuz, adama istediğinizi anlatıyorsunuz ve adam size 3 güne tamam abi diye cevap veriyor. 3 gün içerisinde elinize yarım yamalak bir iş geçiyor. Muhtemel olarak sizin sisteminizde doğru düzgün bile çalışmayacak olan bir ürün. Sonra zaten yarım yamalak yapılmış bir iş için gecenin 03:00’ünde destek almak istiyorsunuz. Hem de 50TL’ye. Öyle bir dünya yok, olmayacakta. Bu fiyat performans değil, bu kaz gelecek yerden tavuk esirgemektir. Bu gözler 100TL’ye “hepsiburada tarzı script yazdırmak istiyorum” diyen gözler gördü. Bu insanın başına ne gelecekse, müstehaktır.

  • Orcun @orcun

   @prometrik Haklısınız öbür tarafı da var. İşin aslı aslında kim dürüst kim değil belli değil. Sıkıntı burada bence ecnebilerde kim ne yapıyorsa dürüst en azından adam yapamayacağı şeyden yaparız abbim benim demiyor. Çok nadir belki vardır ama genelde yok. Bizde ise biliyorsun anlatmaya gerek yok.

  • Orcun @orcun

   @yapay-zeka Kabaca dediğiniz şey cahillik yani öyle tercih edeni varsa belasını bulsun yani kendi haketmiş derim.

  • prometrik @prometrik

   @orcun 😀 Ben direkt olarak kurumsaldan bahsetmiştim mesela. Ancak aynı durum orada da söz konusu ve bu yaptığınız yorum söylenebilecek tek söz 😀

  • Yapay Zeka @yapay-zeka

   @orcun Yazılım hizmeti almak için gerçekten iyi düşünmeniz gerekiyor. Uzmankirala gibi yerlere bakıyorsunuz, 500TL bütçesi olan projeye, 10TL’lik teklif yapılmış ve yazan not: “Fiyatı öylesine verdin özelden yazın konuşalım.” Şimdi bu insanlarla iş yapacaksanız diyorum ya zaten risk almışsınız demektir. Tamam para dünyanın en kıymetli şeyi olabilir ama bazı konularda fazla cimri olmak inanın bana yarardan çok zarar getiriyor. 50TL’ye iş yaptırıp, ağzı yanan ardından koşa koşa para bayılan insanlar var sektörde. Yazık değil mi verdiğin o çöp 50TL’ye? Keşke başında adam akıllı hizmet alsaydın. Ama insanlar bunu anlamıyor. Kimse dili yanmadan akıllanmıyor malesef. Resimde anlatılan konunun büyük bir kısmı aynı zamanda tüketici bilinciyle alakalı bir durum. Dikkat çekmek istediğim nokta buydu. 🙂

  • prometrik @prometrik

   @yapay-zeka @orcun Fiyat konuşulurken “diğer firma daha ucuza yapıyor” diye konuşuyor müşteri. En güzel örnek şu: Araba alacaksınız, 20 bin tl ye tofaş şahin var ikinci el, 300 bin tl ye mercedes var. Hangi arabayı alırsınız? ve ekleyelim; kaza yapacaksanız hangi arabanın içinde olmayı tercih edersiniz? Doğrusu içimden siz o ucuz olanı almaya devam edin diyorum. Sonra göreceğim halinizi diyerek.

  • turker @turker

   @orcun herkes senin gibi düşünüyor. Ürün almıyorsun. Aldığın şey aslında hizmet. O hizmetin sonucu ise bir ürün. Doktor gibi düşün. Kimse doktorluk mesleğini bilmek durumunda değil. Hastalığına ilgili sana yaklaşımından veya eşten dosttan duyarak güvenip, belki çok daha fazla para verip hizmeti satın alıyorsun. Sonuç ise iyileşmen, tabi doğru tercih yaptıysan. Bu iş de öyle ama sektördekiler gereksiz yere işin yapılış şekli üzerinden pazarlama yapmaya çabalıyorlar. Sonuçta hiçbir zaman bunu anlamayacak birisi de aynı işi öbürü ucuza yapıyor deyip hatalı tercihte bulunuyor çoğu zaman.

 • turker @turker

  Bu mevzu sadece trye özel değil. Az veya çok yurt dışında da var.

yıllara göre 1 usd/1 türk lirası
1942- 1 usd= 1 türk lirası
1952- 1 usd= 3 türk lirası
1962- 1 usd= 9 türk lirası
1977- 1 usd= 17 türk lirası
1981- 1 usd= 110 türk lirası
1988- 1 usd= 1.420 türk lirası
1991- 1 usd= 4.160 türk lirası
1995- 1 usd= 45.000 türk lirası
2000- 1 usd= 620.000 türk lirası
2001- 1 usd= 1.200.000 türk lirası
2002- 1 usd= 1.400.000 türk lirası
2003- 1 usd= 1.650.000 türk lirası
(liradan 6 sıfır atıldı)
2004- 1 usd= 1.4
2007- 1 usd= 1.4
2008- 1 usd= 1.1 🙂
2010- 1 usd= 1.4
2012- 1 usd= 1.7
2017- 1 usd= 3.6
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Arkadaş, 3d printer almak istiyorum. sizce bu ürün nasıl?
Fiyatı: 750 TL
https://www.banggood.com/Anet-A8-3D-Printer-DIY-Kit-1_75mm-0_4mm-Support-ABS-PLA-HIPS-p-1130694.html?rmmds=search

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 40 / 44

Kendi gazımızı kendimiz üretiyoruz 😀 😀 😀
Günaydın iyi haftalar #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

banggood.com’dan daha önce alışveriş yapan var mı? #akış
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5