Canlı Yayında Sistem Toplama

Daha önce denemesini yaptığımız sistem toplama yayının ikinci bölümünde parçaların üzerinden geçip yerlerine takıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24
 • Psikobat @psikobat

  Murat hocam platforma yabancı olduğu için ilk boot olamaması ram olduğunu tahmin etmedi sanırım(muhtemelen xmp açık idi), bir diğer konu işlemci ısı konusunda cinebench alıp hw monitor ile izlerken yanlıs değeri baz aldı ve gayet serin dedi, tdie bakılması gerekiyor ki o kısa sure içerisinde 70C çıktı zaten, yani ryzenlerdan sacma sapan agrasif boost mantıgı yüzünden işlemci 1,40v - 1,45v gittiği için muhtemelen noctua da takılsa gene normalin üstünde sıcaklıklar olacaktır,İnce ayar cekmeden mümkün değil stock sogutucu ile dizginlemek Ve son olarak sanki 3900x alınması en azından murat hocamın kullanım senaryosunda bir tık daha mantıklı olabilirdi sanki(uzun süre kullandığı için).
  Hayırlı olsun tabi 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   XMP kapalıydı RAM'den değildi sorun. BIOS resetleyince düzeldi. Direkt BIOS update yapsaydım hiç sorun olmayacaktı kendi resetleyeceği için. HW monitörde görebildiğim ilk değere baktım çamur gibiydi düşük çözünürlük yüzünden okuyamadım. Ancak anakartın kendisi de benim gösterdiğim değeri gösteriyordu. Fan da ona göre devir almıştı. 4.2 GHz'e çıkabildi fan düşük devirdeyken. Bence bir mahsuru yok. 3900X değil de artık 4000 serisi düşünülür bir sonraki adımda. Yıllarca bekletmeden alırım bu defa 3700X'i satıp.

 • saameet_06 @saameet_06

  soğutucu ve macun derken şu macunu 2012 'de DFS Bilgisayardan almıştım hala bitmedi ve sağlam. 😀

 • Efe Kayrak @shyrelia

  Kimse sormamış bari ben sorayım...
  Gta 5 kaldırır mı?

96 sene önce, İngiltere'de doğdu.
Babası petrol mühendisiydi, iş için Afrika'ya taşındılar, Uganda'da yaşadılar, Svahili dilini öğrendi, uçsuz bucaksız savanlarda çıplak ayakla koşturdu, macera filmlerini andıran hayatı işte böyle başladı. Çılgın, güzel etrafına ışık saçan bir kızdı.
Londra'ya döndüklerinde, bale, tiyatro, şan dersleri aldı, sahnelerde olmayı düşlüyordu ama, henüz 20'sinde aşık oldu, evlendi, eşi çok zengindi, aralarında ciddi yaş farkı vardı, bambaşka bir hayata savruldu, düşündükleri gibi gitmedi, boşandılar, bir başkasına aşık oldu, gene evlendi, bu seferki eşi daha da zengindi, önce New York'a taşındılar, sonra Cenevre'ye yerleştiler, muhteşem bir malikanede yaşıyorlardı, jet sosyetedeydi, ışıltılı partilerdeydi ama, Afrika savanlarında koşturan ruhunun aradığı bu değildi, gene boşandı.
Küçücük bir yelkenli aldı, tek başına, Akdeniz'e açıldı. Yunan adalarına demirledi. 20 sene… Şu adadan bu adaya dolaşırken, Ege denizini avucunun içi gibi bilen, tecrübeli bir kaptan haline geldi.
1975 yılında Ömründe ilk defa Marmaris'e uğradı. Dalyan'a İztuzu plajına vuruldu adeta. Seneye gene geldi. Öbür sene, gene... Olacak gibi değildi, ayrı duramıyordu.
1986 yılında 64 yaşındayken… Tası tarağı sattı, Dalyan'a taşındı. İztuzu plajında derme çatma, ilkel bir barakaya yerleşti. Bir sabah uyandı ki etrafı carettalarla dolu. Meğer yuvasını, carettaların yuvasına yapmıştı ! Çocuğu yoktu, Kaplumbağaları evlat edindi.*
Gel zaman git zaman… İztuzu Plajı'na beş yıldızlı otel yapılacağı anlaşıldı. İngiliz-Arap ortaklığı, 1800 yataklı bir otel dikilecekti. Doğal Hayatı Koruma Derneği'yle elele verdi, dünyayı ayağa kaldırdı, ABD'de İngiltere'de İsviçre'de kampanya başlattı, Turgut Özal hükümetine geri adım attırdı, otel projesini iptal ettirdi, İztuzu plajı SİT alanı ilan edildi, carettalar ilelebet kurtuldu. Bir daha böyle bir tehlike yaşanmasın diye… Deniz Kaplumbağaları Koruma Vakfı'nı kurdu. Vakfın kurulması için gerekli olan parayı kendi cebinden verdi.
2009'da 87 yaşındayken Türk vatandaşı oldu. Joan Christine Fairey Haimoff.
Kısaca “Kaptan June” olarak tanınıyor. Sekiz köpeği ve dokuz kedisiyle birlikte hâlâ o barakada yaşıyor, 1966 model vosvosuyla Dalyan sokaklarında dolaşıyor, bilgisayar kullanıyor, gündemi takip ediyor, İztuzu'na çivi çakılmasın, carettaların üreme alanlarına zarar gelmesin diye mücadelesini sürdürüyor, bölgedeki tüm çevreci eylemlere en önde katılıyor.
96 yaşında…
Memleketinden binlerce kilometre uzakta, bizim memleketimizi, bizim topraklarımızı, bizim doğamızı, bizim faunamızı korumaya çalışıyor...!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Rahmetli dedem ağırlaşmış kendisini. 70'lerde turizm olmadığı için Marmaris'te yerli insan gelenleri evlerde konuklatırmış, bir iki tane pansiyon hariç pek bir şey yokmuş.
  Aslında keşke dedemin hikayelerinden bir derleme yapılabilseydi. Eczacıbaşıları bile ağırlamış adam vaktinde.

 • burakzdnr @burakzdnr

  Farklı bir açıdan bakarsanız “Ülkenin kalkınmasını engellemek için provakasyon yapan bir ajan” da diyebilirsiniz. Kaz dağları için çırpınanlara şu anda aynısı söyleniyor. “Bunlar ülkenin zenginliklerinden faydalanmamızı istemyenleein oyunları” denildiğini duyduk. Bu teyzemizde işte tamda böyle yaftalanabilecek biri.
  -gizemli yabancı hatta gavur
  -bölgeyi zenginleştirecek(sözde) kaynakları engelliyor
  -kendi ülkesinin denizi yerine niye bizimki için eylem yapıyor, ba ba ba baa (aynştayn mode on)

TeknoSeyir Muhabbet - 05 Konuğumuz Murat Sönmez

TeknoSeyir'in canlı yayın konuğu Murat Sönmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
rugudesign paylaştı.

Xiaomi mi9t İnceleme

 

Malzeme Kalitesi

Ürün gorilla glass 5 kullanıyor.Cam olduğu için fazlasıyla kayıyor.Az eğimli yerlerde bile kayma eğilimi gösteriyor.Kılıfla veya kaplama ile kullanılması gerekiyor bence.Çok toz topluyor özellikle ahize kısmı hep kirli oluyor o kısımın tasarımı mi5 serisindeki gibi filtre benzeri malzeme ile yapılsa çok daha iyi olurmuş.Yan kısımları meta ama parlak malzeme ile kaplı olduğu için çizilmeye oldukça elverişli.

 

Arayüz

Miui arayüzü oldukça hızlı fakat içinde birsürü uygulama ile yüklü geliyor.Bunların bazıları çok işinize yarasada kullanmak istemezseniz direk silinemiyor 3.parti bir yazılımla silmeniz gerekiyor.Arayüzde reklam görmedim ama dark mode açık olduğu halde her yer dark mode a adapte olabilmiş değil.Daha önce oxygen os kullanmış biri olarak arayüz çok yavaş hissi vermedi ona oldukça yakın bir deneyim sundu bir aylık kullanımımda.Hız konusunda daha önce oneplus 5 kullanıyordum genel olarak baya benzer özellikler sahipti iki cihazda hız olarak 730 dan mı kaynaklı arayüzden mi yoksa ufs hızından mı bana bir tık daha yavaş hissi yaşatı mi9t.

 

Ekran

Cihaz tam ekran deneyimini çok güzel veriyor çentik bana hep itici gelmişti mi9t yi kullandıktan sonra bir daha çentikli telefon almam sanırım dizi ve günlük kullanım olarak ekran çok keyif veriyor.Parlaklık olarak gayet iyi gün ışığında varsayılan olarak açık olan gün ışığı modu var sensörden ışığı algılayıp ekranın kontrast değerini ona uygun bir şekilde değiştiriyor sizin daha rahat görebilmeniz için.Ekran buraya kadar çok iyi olsada amoledin en sağlam özelliği siyahlarda biraz sorun yaratıyor.Karanlık bir ortamda karanlık bir sahneli dizi izlerken çok fazla ghosting yaşatıyor.Ledlerin tepki süresi biraz geciktiği için ekranda siyahın arkasında bir ışık hüzmesi mor olarak gözüküyor.Son bir eksi özelliği ise ekranın en azından benim cihazımda çok düşük parlaktıkta düşük ışıklı bir ortamda gri bir arkaplanda sol kısımda ince koyu gri bir çizgi gözüküyor.Sanırım başka amoled ekranlarda da gri sahnelerde sorun çıkarıyormuş bu panel.

 

Pil

Pili gayet hızlı bir sürede şarj oluyor 1 saat 25 dakika gibi bir sürede tam dolum yapıyor      kutudan çıkan 18w adaptör ile.Kişisel kullanımınıza bağlı olarak 8-10 saat ekran süresi alınabiliyor.

 

Ses

Ses çıkış gücü gayet yeterli kulaklık çıkış gücü de aynı şekilde sesler bana gayet dengeli kaliteli bir his yaşattı hybrid pro hd2 ile.

 

Kamera

Ön kamera kalite olarak çok iyi düzeyde değil fakat günü kurtarıyor.Pop up kamera çok az bir sesle çalışıyor hız olarak ise birazcık yavaş yüz tanıma vb kullanmak ne kadar sağlıklı bilemiyorum.Arka kameralar ise gündüz gayet iyi işler yapıyor gece ise gcam vb ile iyi seviyeye geliyor.Fakat iş çektiğiniz fotoğrafa zoom yapmaya gelince fotoğraf gün ışığında çekilmiş bile olsa detayları koruyamıyor.

Bootloader vs

Xiaomi niye böyle bir sistem belirlemiş bilmiyorum ama bootloader açmak bile sizi uğraştırıyor.Eğer yurt dışı cihaz almışsanız farklı yazılım versiyonlarından dolayı ru,cn,eu gibi sürümlerden global sürüme direk geçiş yapamıyorsunuz yine farklı yazılımlarla bootloader kilidini açıp uğraşmanız gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

gasilhaneyi atölyeye dönüştürmek

merhaba. geçen gün paylaştığım gönderi üzerine hak verdiğim inanmayan -inanmak istemeyen-veya merak eden arkadaşlar oldu. bende tam bitmemiş de olsa önden gidişatı anlatmak istedim.

öncelikle ne iş yaptığımdan bahsedeyim. ben kıdemli siber güvenlik ve adli bilişim uzmanıyım ama çocukluğumdan beri istediğim bu tarz bir işe girmekti. yurtdışında scrap art olarak geçen hurda metallerden dekorasyon ürünleri yapıyorum.

şimdi neden gasilhane tuttuğumdan bahsedeyim. bu işi yaparken kullanılan makinalar çok ses çıkarıyor. bu mahalle arası veya cadde üstü bir dükkanda yapılabilecek bir iş değil. yerin 10 metre altı bodrum veya sanayi bölgesi bir dükkan lazım. sokakları gezdim, interneti karış karış dolaştım ama böyle bir dükkan bulamadım. evime yakın bir sanayi bölgesi de olmadığı için evime 100 metre olan bir camiinin gasilhanesini tuttum.

dükkana ilk gün arkadaşımla baktık. sen kafayı yemişsin buradan dükkan olmaz diyince hak verdim ama çok restorasyon videosu izlediğimden yaparım ulen diyip yeri tutum.

ilk olarak yerde olan betonu bir hilti ödünç alarak kırdım.

ilk fotoğrafta görünen arkadaşımın durduğu kısımdaki havalandırmayı söküp attım. orayı sökünce cam kısmı boş kaldı. sac ve profil alıp orayı kapattım. dükkandan içeri girince depo olarak kullanılabilir bir koridor var. sağ taraf da atölye kısmına giriş. o girişin  kapısı olmadığı için oraya da bir kapı yaptım.

 

daha sonra temizliğe ve toparlamaya geçtim. burada da bir yanlış yaptım. normal şartlarda önce her şeyin yapılıp en son gün boya yapılması gerekir. ben o sırayı karıştırdım. bu yüzden sonradan boya atmak gerekti. boya kısmına kadar da dükkana usta sokmadım. her şeyi kendim yapmaya çalıştım. mahalleden boya ustası bir abim benim de bi izim olsun diyerek geldi. beraber boyadık.

(ilk fotoğraflarda olan boruları da kestim tabii)

normalde ışığın kalmasını planlıyordum ama detaylı bakınca çok da kullanasım gelmedi. onu söküp attım ve gözüme batan kısımlar da dahil tekrardan boyadım.

kapının kilit için kullanılan l kısmı sonradan geldi. boyayı zımparayla söküp onu kaynaklamam gerekti ama tekrar boyandı. şuan fotoğraftaki gibi pis durmuyor yani 🙂

şimdi atacağım fotoğrafları az önce çektim. az bir kaç iş kaldı. varillerden koltuk ve masa yaptım. onlar bitecek. geriye kalan raf, mini buzdolabı vs gibi şeyleri de zamanla oturtmayı planlıyorum. gereksiz elektrik kablolarını vesaire zaten söküp attım. fotoğraflarda görünen kabloların çoğu artık yok. ışıkları yeniledim. yüksek amperli iş yapıldığından dolayı odaya gelen ana kablo da değiştirildi.

belirtmek istediğim bir şey var. ben 18 yaşındayım. kaynak makinasını, avuç taşlamayı daha elime alalı 2-3 ay oldu. tek başıma, sadece kendi kazancımla bu kadar yapabildim.illa ki benden daha güzelini yapan olur ama benim kalemim bu 🙂

atölyenin adı zade workshop. instagramdan veya shopify'den bu isimle bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 28
rugudesign paylaştı.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/46

TeknoSeyir editörleri geçtiğimiz haftanın gündemini değerlendiriyor.

11 Kasım - 16 Kasım 2019 #46 

- İYTE İnovasyon Topluluğu, SUST’INO etkinliğinin beşincisini 10 Aralık Salı günü gerçekleştiriyor.

- AçıkHack Hackathon etkinliği 30 Kasım’da başlıyor.

- YouTube’a çocuklara yönelik koruma tedbirleri geldi.

- Facebook, ‘yanlışlıkla’, iPhone kullanıcılarının kameralarını açıyormuş.

- Motorola Razr 2019 ile katlanabilir telefona yeni bir bakış açısı getirdi.

- ABD baskısı altındaki Huawei, çalışanlarını ödüllendiriyor.

- AMD’nin üçüncü nesil Threadripper işlemcileri ve yeni Ryzen 9 3950X 25 Kasım’da çıkıyor.

- Intel işlemcilere yönelik yeni bir tehdit: Zombieload v2

- TPM yongası içindeki güvenlik anahtarlarını çalabilen bir saldırı geliştirildi.

- Macbook Pro 2019, 16 inç ekranla çıktı.

- IBM, iş yerinde Mac sistemlere geçişin araştırma sonuçlarını açıkladı.

- Samsung’un DRAM fabrikasında yaşanan olay milyonlarca dolarlık kayba sebep oldu.

- John Carmack, Oculus’da “danışmanlık” görevine geçiyor, yeni projesi yapay zeka üzerine. 

Oyun Dünyasından

- Microsoft X019 etkinliği yapıldı

 • Age of Empires 4 gösterildi
 • Age of Empires 2 Definitive Edition çıktı
 • Halo Reach yenilenmiş hali ile PC’ye geliyor (3 Aralık)
 • Microsoft xCloud 2020’de geliyor.

- Sony SSD’leri kartuş şeklinde satabilir.

- Oyun geliştiricileri, Google’ın Stadia desteği konusunda çekimser.

- Star Wars Jedi: Fallen Order çıktı.
- Rage 2 yeni genişletme paketi Terrormania çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27

Casper VIA A4 Akıllı Telefon

Casper'ın yeni akıllı telefonu VIA A4'ü tanıtıyoruz. Ürünün satın alma linki için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 27

Haybeden #icat günlükleri #002;

Kriz mi var, dolar ebesinin bilmem neyine mi çıktı...
Salla, bazen yalnızca anın tadını çıkarman gerekir 🙂
İşinizden keyif alın, mutluluğun sırrı bu, ama paranın değil.
Dr sandman and sonic the hedgehog.

Sloganımız;
O döviz buraya gelecek !!

http://www.facebook.com/saberkraft
http://www.twitter.com/asaltek

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@damsizm @yasin ve Harun #pubg de sahada...:=))) #TurkishUnion

https://youtu.be/x691PQbU8Ro

Teknoseyir PUBG Günlükleri...:=))) SuperNoob PlayerUnknown's Battlegrounds

Kanalımıza Abone olmayı, Alarmı kurmayı Beğenmeyi ve Sosyal ağlarda Paylaşmayı unutmayınız... Oyun yayınlarımız bütün hızıyla devam edilecektir...:=))) Muhab...
BeğenFavori PaylaşYorum yap