İş yerine gelirken #Akbank bankamatiğine uğradım. Kredi kartı taksitini yatırdım. Tam kartı vermeden önce iletişim bilgilerimi kullanmak için izin istedi. İki seçenek "İstemiyorum ve İstiyorum" geldi ekrana. İstemiyorum seçtim kartı vermedi, tekrar istemiyorum seçtim yine kartı vermedi. Hani ekran dokunmatiğinde sorun vardır diyeceğim diyemiyorum. Her istemiyorum seçtiğimde seçenek renk değiştiriyor. Karşılıklı inatlaştık ve 10 kadar veya daha fazla "istemiyorum" seçtikten sonra kartımı iade etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#fotoğraf #teknoyardım
Bu gün amatörce topladığım eski elektronik cihazları kutulardan çıkartıp durumlarını kontrol ediyordum. Kutulardan birinde eski fotoğraf makinalarını kontrol ederken birinin içinde film olduğunu fark ettim. Hemen 2 pil bulup yerleştirdim. Güç düğmesini açtım flaşın ince dolum sesini duydum ve deklanşöre bastım. Flaş patlamadı ama birden filmi sarmaya başladı sanırım son poza kadar kullanılmış ve benim yaptığım çekim nedeniyle kısa sürede filmi başa sardı ve durdu. Makinanın içindeki filmi ve sonra pilleri çıkardım. Biraz düşününce bu eski makineyi en son 1995-1998 arası kullanmış olabileceğimi tahmin ediyorum. Merak ettiğim yaklaşık 20 yıldır makinada unutulmuş bu filmi tab ettirmeye versem bir sonuç alırmıyım yoksa boşuna masraf mı olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • x86 🧐 @x86_64

  Alırsın. Çok kaliteli olmayabilir çıktı ama dijitalde birazcık renk düzenlemesi kurtarabilir.

 • eaydogan @eaydogan

  Sonuç alma ihtimalin var ama pek düzgün bir görüntü bekleme. Zar zor hatırlamanı sağlayacak karanlık grenli görüntüler çıkacaktır.

 • Kaos @kaos

  Ben olsam merak ederim ve masraf filan dinlemem sansimi denerim. Bi nevi zaman kapsulu olabilir.

  • Tegin @tegin

   Büyük ihtimal o tarihlerdeki bir sünnet düğününe ait olduğunu düşünüyoruz. Gerçi o düğüne ait benim çektiklerim ve eşten dosttan topladığım fotoğrafları yıllar önce tarayıcı ile bilgisayara aktarıp bir kaç tane fotoğraf-video DVD si hazırlamıştım. O yüzden çok ilginç bir şeyler çıkacağını pek sanmıyoruz. Yinede buralarda bir stüdyoya götürmeye karar verdim. Bakalım ne diyecekler.

 • Xanthochroid @xc

  Filmin nasıl koşullar altında saklandığına bağlı. İçindeki kimyasallar sıcaktan falan etkileniyor.

  • Tegin @tegin

   Filmin (Kodak gold 600 dü galiba) dış koruma tenekesi ve filmin çıkış yerindeki keçe gibi kısımda herhangi bir paslanma vs yok. O yüzden nemi eledim, ama sıcak konusunda pek emin olamıyorum. Yaz aylarında 30+ sıcaklıklar yaşamış olma ihtimali yüksek. Aklıma ilk gelen endişe acaba benden önce birisi makinanın kapağını açıp kapatmış olabilir.

  • Xanthochroid @xc

   @tegin https://youtu.be/pCmvUdrN8rs
   Burada 64den kalma, çatı katında saklanmış bir filmden bile az da olsa bir şey çıkarabilmişler. Kapak açılıp yanmadıysa görüntü alabilme ihtimaliniz yüksek gibi geldi bana, denemeye değer.

#TeknoYardım #SSD
Şimdilik bir sorun yok. Ayda 1-2 kez imaj yedeği alıyorum. Performans olarak bir sorunum yok. Değiştirsem mi yoksa bir kaç yıl daha idare eder mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TeknoStil @teknostil

  Düzenli yedek alarak kullanmaya devam edin. Ciddi bir problem çıkarmadığı sürece niye durduk yere değiştiresiniz ki? Zaten yedeğiniz de var. Bozulunca yenisini satın alıp takar, sistemi kurar geçersiniz.
  Kaçırdığım bir nokta varsa yazabilirsiniz arkadaşlar. 😮

Video gösterebilen kitap okuyucular geliyor.

Kitap okuyuculara yeni bir marka ekleniyor. Şahsen uzun süredir görmeyi istediğim özellikler kazandırılmış durumda. Arkadan aydınlatmalı E-ink ekran, Android, 2GB Ram, 32 GB depolama ile geliyor. Ayrıca bir modelde video oynatabilme yeteneği bile var. Kitap okumak için onlarca font ve Kindle ve diğer markalarda olmayan bir sürü ince ayarda bulunuyor. Dilerseniz kitaplarınızı okumak yerine dinleyebiliyorsunuz da.

http://www.boox.com/boox-nova/

https://www.youtube.com/watch?v=FLuJrYew7lE

https://www.youtube.com/watch?v=39J4JoRmUtY

#kitap #ekitap #ekitapokuyucu #kitapokuyucu #e-ink @gamsizm

Onyx Boox Nova Review

The Onyx Boox Nova is one of the most eagerly anticipated e-readers of the the year. It has a giant 7.8 inch screen, quad-core processor and 2GB of RAM, 32GB...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır evde bilgisayar yerine raspberry pi kullandığım için kaçırmışım. Çıkalı bir ay olmuş.

https://pisilinux.org/

https://pisilinux.org/blog/59-pisi-linux-2-1-ata-yayinlandi.html

https://pisilinux.org/indir

#Linux #PisiLinux

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Xeon @xeon

  hocam rpi ile nasıl sistem kurdunuz foto var mı merak ettim

 • Tegin @tegin

  Özel bir şey değil TV ekranı ile kablosuz klavye fare var. Uzaktan iş yerindeki bilgisayarlara bağlanıyorum. Onu dışında basit web gezintisi ile Libre office uygulamaları ve Thunderbird e-posta uygulaması. Çok yüksek performans beklemeyin. 3-4 sekme yada 2 ofis belgesi açınca nefesi kesilebiliyor. Kodi ile de USB portlarına bağlı taşınabilir 5 HDD ile video + müzik + podcast. Dahili Bluetooth ile kulaklık-mikrofon kullanamıyorsunuz sadece veri alıp veriyor. Analog ses çıkışı var ama mikrofon girişi yok Mikrofon için ayrıca USB ses kartı bağlamak gerekiyor 🙁 Sesli - görüntülü görüşme için telefondaki uygulamalar yetiyor.

  Evde oyun oynamadığım için kocaman kasalı PC yada diz üstünden pratik. Kısıtlamaları nedeniyle teknoloji bağımlılığına sınırlama getirmek isteyenler için işe yarar.

Windows 7 ve 10 sürümlerinde fotoğrafları sağ tıklayıp yazdır seçtiğimizde açılan pencerede alt kısımda "Resmi çerçeveye sığdır" her defasında seçili geliyor. Fotoğraf yazdırırken bu seçeneğin işaretsiz gelmesi için registery ayarı gibi bir çözüm var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ceramicspeed Driven Chainless Drivetrain

We check out this 99% efficient drivetrain. Get more Eurobike Breaking News here https://singletrackworld.com/tag/stweb18/
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Konsollarının her zaman oyuna hazır olmasını isteyenler için "Konsol Rig" #konsol
http://www.133845.xyz/61393.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android tablet yada telefonda bulut servisler ile bir ilişkisi olmadan kayıtları sadece cihaz üzerinde tutacak bir not defteri, takvim, alarm hatırlatıcı uygulaması var mı? Alışveriş listelerimin, ufak tefek hatırlatıcı notlarımın bulut servislerinde gezmesine ne gerek var.
#TeknoYardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap