https://www.bloomberght.com/17-medya-devi-facebook-ifsa-belgelerini-yayimladi-2290701
@gamsizm #HaftalıkGündemeMalzeme

#facebook düşmanlığı ATH yaptı. Bakalım #facebook kimin bombasını patlatacak. #ActivisionBlizzard ve #amazon zaten patlatıldı, sıradaki #Microsoft mu? #Google mı? Belkide #Apple?

17 medya devi Facebook ifşa belgelerini yayımladı

ABD’de 17 medya kuruluşu ortak çalışarak elde ettikleri Facebook'a ait şirket içi belgeleri yayımlamaya başladı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tegin @tegin

  17 medya devi Facebook ifşa belgelerini yayımladı
  ABD’de 17 medya kuruluşu ortak çalışarak elde ettikleri Facebook'a ait şirket içi belgeleri yayımlamaya başladı.
  Associated Press, Wall Street Journal, Washington Post ve CNN dahil 17 medya kuruluşunun oluşturduğu konsorsiyum, geçen ay ABD Kongresi'nde ifade veren eski Facebook çalışanı Frances Haugen'in ele geçirdiği ve Senato Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Alt Komitesine sunduğu binlerce sayfalık belgeyi yayımlamaya başladığını duyurdu.

  Avrupalı haber kuruluşlarının oluşturduğu farklı bir konsorsiyuma da aynı belgelere erişim verildiği bildirildi.

  Konsorsiyumum tüm üyelerinin belgelere dair kendi haberlerini yapacağı belirtildi.

  Şirketle ilgili haberler ABD medyasında
  Washington Post gazetesi, Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in kamuoyuna yaptığı açıklamalarla belgelerin çelişkili olduğunu iddia etti.

  Gazete, bu iddiaya örnek olarak Zuckerberg'in geçen yıl Kongre'de verdiği ifadede şirketin bulduğu nefret söylemi içeren gönderilerin yüzde 95'ini kaldırdığını söylemesine rağmen, belgelerde bu tür gönderilerin yüzde 5'inden azının kaldırıldığının tahmin edilmesini gösterdi.

  CNN ise Facebook'un 2018 yılından beri platformu üzerinden insan kaçakçılığı yapıldığının haberdar olduğunu, iç belgelerde Facebook üzerinden satılan kadınların bedensel ve cinsel tacize maruz kaldığı bilgisinin yer aldığını, ancak aynı belgelerin bu yıl başında dahi problemin devam ettiğini gösterdiğini açıkladı.

  Associated Press ise 3 milyar kişinin kişisel bilgilerini toplayan ve onlara ücretsiz hizmet sağlayan bir kuruluşun iplerini tek başına elinde bulunduran Zuckerberg’in Facebook ürününün kontrolünü kaybettiği yorumunu yaptı.

  Haugen, Facebook belgelerini sızdırmıştı
  "Facebook Muhbiri" olarak bilinen Frances Haugen, ay başında CBS kanalında yayınlanan "60 Dakika" programında, şirket içi belgeleri Wall Street Journal'a ve federal birimlere sızdırdığını açıklamıştı.

  Facebook'un iç araştırmalarının, nefreti ve yanlış bilgiyi nasıl büyüttüğünü gösterdiğini belirten Haugen, geçen yıl Joe Biden'ın başkan seçilmesinden sonra şirketin yanlış bilgi yayımı ve olası ayaklanmaları engellemek için alınmış önlemleri kaldırdığını ve bunun da 6 Ocak'taki Kongre baskınına katkıda bulunduğunu iddia etmişti.

  Haugen, Facebook'un 2019'dan beri çalıştığı ilgili "sivil bütünlük" birimini 3 Kasım 2020 seçimlerinden sonra dağıtmasının ardından şirkete güveninin kalmadığını ve işinden ayrıldığını kaydederek, "Facebook, tekrar tekrar gösterdi ki kar etmeyi güvenliğe tercih ediyor." diye konuşmuştu.

  Facebook üst yöneticisi Nick Clegg ise, Haugen'in iddialarının "yanıltıcı" olduğunu öne sürerek eldeki kanıtların, Facebook'un veya daha genel olarak sosyal medyanın, kutuplaşmanın başlıca nedeni olduğu fikrini desteklemediğini savunmuştu.

  Amerikan Wall Street Journal gazetesi, eylül ayı ortasında yayımladığı haberde, Facebook ürünleri ile çocuk ve gençlerin zihin sağlığı arasındaki ilişkiyi araştıran bazı belgeleri kamuoyu ile paylaşmış, Facebook'un şirket içinden sızan raporlardaki bulgular tartışmalara neden olmuştu.

CoinMarketCap’in 3,1 Milyon Kullanıcısının E-posta Adresleri Sızdırıldı

Popüler kripto para veri sağlayıcısı CoinMarketCap hesaplarına bağlı 3,1 milyon e-posta adresinin, hack forumlarında alınıp satıldığı ortaya çıktı. Binance kripto para borsasının...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Meizu Türkiye operasyonlarını durduruyor olabilir. #KVK Servise giden garantili telefon parça olmadığı için haftalarca bekliyor ve tamir edilemiyor. Değişim yapmamak için tüm itirazlarınızı görmezden gelip onay almadan telefonu geri gönderiyorlar. Eğer ücret iadesini kabul ederseniz bu seferde #KVK ile ücret iadesi anlaşmaları sona erdiği için ücret iadeside yapmıyorlar. Garantili ve arızalı telefonla ortada kalıyorsunuz. En iyisi mevcut satıştakı 3-4 model cihazdanda uzak durmak.
@umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GOG #mountandblade için %60 indirim kodu göndermiş. E-postalarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz? #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.btchaber.com/polygon-hackten-kurtuldu-2-milyon-dolarlik-odul-verdi/
@gamsizm #HaftalıkGündemeMalzeme #kriptopara #Bitcoin

Polygon Hack’ten Kurtuldu! 2 Milyon Dolarlık Ödül Verdi

Polygon, yaklaşık 850 milyon dolarlık sermayeyi riske atan bir güvenlik açığı tespit ettikten sonra beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanına 2 milyon dolarlık bir ödül verdi. Polygon’un...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngiliz denetim kuruluşundan Facebook'a para cezası

İngiliz denetim kuruluşu Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), devam eden bir incelemeye ilişkin kurallarına uymadığı gerekçesiyle Facebook'a 50,5 milyon sterlin para cezası verilmesi kararı aldı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Udemy ABD'de halka arz oluyor

Kurucuları arasında iki Türk'ün de bulunduğu Udemy, ABD'de hisse başına 27-29 dolar fiyatla 420 milyon dolara kadar kaynak sağlamayı hedefliyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Facebook ismini değiştirmeyi planlıyor

ABD'li sosyal medya şirketi Facebook Inc , düzenleyici kurulların ve senatörlerin ticari faaliyetler konusunda şirkete ağır baskı yaptıkları ve şirketin metaverse adlı sanal evrenin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Rekabet Kurulu, sahibinden.com'a soruşturma açtı

Rekabet Kurulu, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ (sahibinden.com) hakkında re’sen soruşturma başlattı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • catpower @catpower

   para lazım diyrouz ama bu sadece para lazımlık bir olay değil daha öncede 10 milyon kesmişti bence para lazım demeden önce bir önceki 10 milyona ne oldu ödedimi ödemedimi indirim mi yapıldı sorunu ve cevabını almak lazım. Yoksa para lazım olsa beklemeye gerek yok her ay ceza kesilmesi lazım Hepsiburada,trendyol,N11, Sahibinden yani bu yerler zaten rekabete hep aykırı yerler.

  • CinSimit @cinsimit

   @catpower Benim bu ve benzeri kurumlara güvenim yok, kalmadı. TUIK enflasyon rakamına da inanmıyorum. Trafik polislerini salarlar ceza kotası doldurmaya, onun gibi. Vergi için gelirler derler ki vergi matrahını yüzde şu kadar artır, kontrol etmeyelim, bilirsiniz ki kontrol etseler illaki birşeyler bulacaklar el mahkum kabul edersiniz. Ben niyete ve amaca bakarım. Bunların amacı para toplamak, haraç almak, gerisi bahane, rekabet kurumuysa elbette rekabetle ilgili soruşturma yapacak... Ayrıca ödenen cezalar ne oluyor, haksız rekabet sonucu zarar göre kişi ya da kurumlara mı veriliyor? Hayır elbette, ya kendi ya genel bütçeye gelir yazılıyor. Bir önceki 10 milyon ödenmediyse almasını bilirler, zaten bana yaramıyor, tam tersi kesilen ceza eninde sonunda vatandaş olarak benim cebimden çıkıyor aynı bu kurumdakilerin aldıkları maaşlar gibi.

  • catpower @catpower

   @cinsimit haklısınız maalesefki yapılması gerekeni sadece devletin paraya ihtiyacı olduğunda yapılınca güvende kalmaması doğrudur.