Amazon’un Kullanılmış İade Ürün Gönderdiğini Nasıl Anlarsınız ?

Yasal kanuna göre iade süresi 15 günken Amazon kendi insiyatifiyle bu süreyi 1 ay kabul ediyor. Müşteri memnuniyeti için yapılan bu güzellik maalesef bazı çakal müşteriler tarafından suistimal ediliyor. Hatta 40-50 liralık ucuz ürünlerde iade almakla uğraşmayıp ürünü hediye edip direk parayı iade ediyorlar.

Ürünü beğenmeyip orijinal kutusunda paketleyip gönderenlere lafım yok fakat 20-25 gün kullanıp iade edenlerde oluyor ve Amazon bu iadeleri sorunsuz alıyor. Daha sonrasında bu iade edilen ürünler olaydan habersiz müşterilere satılıyor. Amazon müşteri hizmetleri bu durumu katiyen kabul etmeyip iade edilen ürünler imha edilir diyor.

Şimdi bu yazımda size size ikinci el ürün gelip gelmediğini direk anlamanızı sağlayacak yöntemi anlatacağım. İade edilen ürünler Amazon deposuna varınca ürün kontrol edilir ve kutusuna aşağıdaki örnekteki gibi LPN ile başlayan barkodlu bir etiket yapıştırılır. Bu barkod varsa anlayın ki ürün iade edilmiştir, yani kutusu açıldıysa ikinci eldir. İşte burada yukarıda bahsettiğim sorun yaşanıyor. Kimi müşteri var adam kutusunu bile açmadan iade eder veya kutuyu açıp şöyle bir bakar beğenmeyip kutulayıp iade eder. Ama birde ürünü 20-25 gün kullanıp canına okuduktan sonra iade edenler var. Bu tarz bir ürün geldiyse tekrardan paketleyip kargo şubesine gidip iade ile uğraşmanız gerek. İadeyi MNG kargoyla alıyorlar ve şube size uzaksa işin gücün arasında gitmek zor ve uğraştıcı oluyor.

Yurtdışında Amazon bu tarz iade ürünleri Outlet kategorisinde kullanılmış ürün olduğunu belirterek daha ucuza satıyor veya depoya yığıp palet olarak satıyorlar. Paleti direk depodan içeriğine bakmadan belli bir ücrete alıyorsunuz. Artık içinden neler çıkarsa şansınıza. Ülkemizdede böyle olmalı. Daha ucuza sattıkları sürece çoğu kişinin ikinci el, iade ürünü umursayacağını sanmıyorum. Sonuçta iade etmek isteyince direk iade alıyor Amazon.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör