The100 7. sezonda Interstellar'a bağlamış. Bir ara Matrix'e bağlamıştı, bir sezon mad maxx e... Seviyorum bu diziyi ya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.donanimhaber.com/dxomark-tan-iphone-12-pro-max-kamerasi-icin-on-degerlendirme-en-iyisi-olma-ihtimali-dusuk--126012

Foto kısmına çok bir şey diyemem de Video kaydı kısmına ve toplam kamera deneyimine bakınca iPhone ailesi 3 nesildir rakipsiz. Sadece video kısmına bakarsanız belki de çıktığı günden beri rakipsiz.

Diğer tüm markalar daha arkadaki sadece bir kamera ile 4K@60FPS video kaydı yapabilirken hatta düne kadar bu kayıt esnasında EIS veya HDR açamıyorken, hatta ve hatta 4K@60FPS kayıt sırasında diğer tüm kameraları devre dışı bırakırken; iPhone'lar tüm kameralar aktif, EIS, HDR dibine kadar açık ve hatta aynı anda dilediğiniz iki kamerasından 4K@60FPS kayıt yapabiliyorlardı.

Şimdi bu işi daha da ileriye götürdüler, aynı kayıdı bir de 10 bit HDR + Dolby Vision ve aynı anda 3 kameradan yapabiliyorlar.

Fotograf kısmında da profesyoneller için Pro Raw formatı geldi...

Ve bu cihaz ilk 5 e giremeyecek.... Neremle gülsem bilemedim.

DxOMark'tan iPhone 12 Pro Max kamerası için ön değerlendirme: En iyisi olma...

Akıllı telefonların kamera performansını ölçen DxOMark platformu, Apple'ın yeni amiral gemisi telefonu hakkında ön değerlendirmede bulundu. Uzmanlar iPhone 12 Pro Max'in lider...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yuzibu @yuzibu

  Bunlar genelde ön ve arka kameranın fotoğraf performa sına bakıyorlar. Video kısmını çok fazla puana etki ettirmiyorlar. Video özürlü Huaweilerin genelde 1. Sıralarda olmasının sebebide bu. Zamanında 30kare çekim yapan p30pro liderdi.

 • johan @johan28

  Aman bir ara bunlara bakıyordum ama o kadar yanlı olabiliyorlar ki . Yanlı olmasalar bile ben gözüme hoş gelene bakarım zaten hepsi çoook üst seviyedeler artık

Tom's Guide a göre

Kısa bir 4K videoyu 1080p ye Adobe Premiere Rush kullanılarak;

A14 işlemcili iPhone 12 : 26 Saniyede
A13 İşlemcili iPhone 11 : 46 Saniyede

saniyede render etmiş.. Neredeyse %100 fark var arada. Bu nasıl olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
 • Hasan @hasans

  optimizasyon da vardır uygulamada

 • Agab @agab

  Çoğu A14 işlemciden, gerisi yorulmuş bir telefon olabilir, hafızası dolu olduğundan ısınmış olabilir vs vs.

 • qubit @qubit

  TMSC'nin 7nm'den 5'e geçebilmesinin bir faydası bu: artık daha fazla transistör paketliyorlar.
  A13'te 8.5 milyar adet varken A14'te 11.8 milyar var. %38 artış demek bu. Zaten buradan çok ciddi performans farkı geliyordur.

  Buna ek olarak hafıza-veri okuma konularında ya da işlemciye medya işlemede ek bir komut seti vs eklenmesi gibi bir şey söz konusu mu bakmak gerek. Belki biraz da Metal altyapısında bir gelişme olmuştur.

  Video ne kadar kısa ona da bakmalı. Termal başarım önemli burada: belki 1-2 dakika tam gaz gidersin ama sonra hız kesiyor mu kesmiyor mu?

 • FreeRun @freerun

  bilgisayar gibi telefon yapmış adamlar teknlojiye gel

Kutudan şarj adaptörü ve kulaklık çıkmaması bence de çok saçma.
Ancak ehven-i şer diye de bir şey var;

Apple Samsung gibi 5G yi koyup bir önceki yılın amiral gemi telefonu fiyatının üzerine 200 dolar ekleyip kutuyu doldursa daha mı iyiydi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 20
 • Print My Job Anyway @type_writer

  Eskiden bedavaya veriliyordu sanıyor bir çok kişi. Ondan bu tepki.

  • Temp 🔴 @temp

   @typewriter O şarj adaptörüyle kablonun maliyeti 15 doları geçmez. Yani pire için yorgan yaktılar.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @temp Bir şey yaktıkları yok. iPhone 12 Mini muhtemelen iPhone 11 in de rekorlarını geçecektir.

   700$'a;

   - Dünyanın en güçlü cihazını.
   - Dünyanın en iyi video çeken cihazını
   - Dünyanın en iyi foto çekebilen cihazlarından birini
   - En az 5 yıl güncelleme desteğini

   Verebilen cihazını alabiliyorsunuz çünkü.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @temp Onların da işine geliyor.
   Ben mesela kutudan çıkan kulaklığı kullanıyorum. Tek kutuda satılmazsa bizdeki gibi çeşitli sebeplerden fiyatı çok yüksek olmasa belki bu kablolu kulaklık yerine AirPods alırdım. Ya da şu an kullandığım 5W yerine hızlı şarj, kablosuz alırdım. Müşteriyi daha pahalı ürüne teşviğe de yönlendiriyor. Düşük modeli zorla satmak yararının yanında zarar da getiriyor.
   Taşıma ve depolama maliyetleri de ürün sayısı fazlalaştıkça baya önemli oluyor.
   Fiyatlarda psikolojik sınırlar da var. Biz de zamlar çok önemsenmiyor. Çabuk kabul görüyor. Ancak yurtdışında en küçük fark bile tercihleri etkiliyor. Bunu protesto haberlerinden ve inceleme videolarından vb. rahatça görebiliyorsunuz. Mesela inceleme videosunda bir laptopun bir üst modeliyle arasındaki 100 dolar farkı ödemeye deyip değmeyeceği hakkında uzun uzun konuşulmuştu. Bizde 100 lira fark olsa düşüğün yüzüne bile bakılmaz. O yüzden telefonu ne kadar ucuza yeterli kârla satarlarsa o kadar işlerine geliyor. Sallıyorum bi milyon satacağına 1.2 milyon satıyor. Parası değersiz ülkelerde de o 15 dolar büyük fark oluyor.
   Alışveriş sitelerinde rakip telefonlardan daha ucuz gözükmesi bile az çok bir avantaj sağlar.
   Küsüratsız fiyat vermek bile avantaj. Başka bir örnek, 400 doları pahalı bulan 399 doları uygun bulabiliyor. Boşuna o uyuz fiyatı yazmıyorlar.
   Bunun gibi bir çok şey sayılır. Adamlar oturup hesaplamışlardır hangisi kârlı hangisi zararlı. Tabi ne olur ne olmaz diye zaman gösterecek. Onlar da tam bilemez. Mesela iPhone X'u direkt çıkarmadılar. İPhone 8'in yanında çıktı. Yeni fiyat ve yeni ekran tutacak mı tutmayacak mı emin olamadılar herhalde.

  • CanSimit @cansimit

   Adaptörü ayrı sattığında maliyeti artar (daha az sayıda üretileceği varsayılarak) ama satış fiyatı (ve kar marjı) daha çok arttar. Apple'ın çevreci görünmeye ihtiyacı vardı, bu işe de yaradı. Günün sonunda Apple'ın gerçek alternatifi yok, bu 'tekelimsi' duruma sadece devletler düzenleme getirebilir, biz sadece kararları tartışır ama sonucuna katlanırız.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @cansimit O şarj aleti satışından kârları benim tahminim düşüyor. Telefonu alan her müşteriye adaptörü zorunlu satmak ve ayrı kutulama, kargolama parası vs. vermemek daha avantajlı. Diğer avantajlar bu avantajın önüne geçmiş ki vazgeçmişler. Yoksa kimse müşteriye istese de istemese de ürün kitleyebildiği bir sistemden vazgeçmez.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @cansimit Bir de telefon fiyatının içine dahil olduğu için aldığın kâr daha az dikkat çeker ve müşteri daha az tepki verir. Çünkü sen yüksek kâr bile alsan o ürünün fiyatı ayrıca yazmadığı için bedava sanar.

  • CanSimit @cansimit

   @type_writer Bir ürünü 100 tane ürettirmekle 100 milyon tane ürettirmek arasında ürün başı maliyette ciddi fark olur. Kutuya maliyetinden koyacakken (sonuçta ana ürün değil), kendi kutusunda maliyuetin en az 2 katına satarlar. Bana bu mantıklı geliyor.

  • CanSimit @cansimit

   @type_writer Ama ana ürünün satılması amaç, bana yine tam tersi adaptörü maliyetine (telefon maliyetine ekleyerek) kutuya koyarlar, toplam kara bakarlar gibi geliyor.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @cansimit Bakın siz de maliyetine koyulur diye düşünüyorsunuz. Kârı ayrı söylenmeyince kârsız olduğu düşünülüyor.
   Şarj aletleri satacak zaten. Ancak artık daha fazla kişi daha üst modelleri tercih edecek. A sınıfı aracının satışı düşecek ancak bu B sınıfı aracının satışını arttıracak. Daha üst sınıf araçtan daha çok kâr alacak. Eline ister istemez 5W geçmeyince 15W almak isteyenler çoğalacak. MagSafe uyumlu şarj aleti almak isteyenler artacak. Yukarıda saydığım benim aklıma gelen diğer faydalar da var.

  • CanSimit @cansimit

   @type_writer Herhangi bir ürünü almakla, parçalarını tek tek almak arasında ciddi fiyat farkı olur. Siz bir aracı parçalarını tek tek alarak toplayın bakalım kaça çıkacak? 🙂 Ben de Apple bu işten karlı çıkacak diyorum, sadece gidiş yolumuz farklı.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @cansimit Kâr elde edecek olmasa yapmaz. Yukarıda madde madde yazdım zaten. Ancak ben kendi kârıma bakarım. Zaten zorunlu Apple vergisi olmadığı için bana kârlı bir alışveriş olarak gelmiyorsa almam. Konu Apple'dan çıktı diye yalnızca ona odaklanmaya da gerek yok. Ben bu sistemi müşterinin işine gelen bir sistem olarak görüyorum. Bana göre ne kadar yaygınlaşırsa o kadar iyi. Asıl yaygınlaşmaması gereken değişiklikler jak'ın çıkması, radyonun çıkması, pilin çıkarılamaması vs. bunlar benim işime gelmeyen yeni sayılabilecek özellikler.

 • johan @johan28

  Ya benimde çok umurumda değil benim gibi sık telefon değiştirenlerin de umurunda pek olmaz. Hatta o fiyatlara çıkacak biri de bunu göze alıp alacak ürünü sonuçta sürpriz değil ya biliniyor. Sadece iki konu var birincisi diğer F/P olan markalar ucuzcu markalar birkaç ay gülecekler sonra onlarda çıkarmaya başlayacaklar burası sıkıntı çünkü adam zaten uygun diye alıyor apple yol gösteriyor gibi oldu (O markalar böyle yaparsa bence apple yol gösteriyor diye kızan arkadaşlar almasın belki geri koyarlar) ikincisi ve en önemlisi çevreye yararı gerçekten çevreye katkısı çok fazla olacak özellikle yarı yarıya inen kutu ile taşıma sırasında verilen zarar da minimum a düşer ancak madem çok çevreciler her sene telefon çıkarmasınlar çok çeşit yapmasınlar sonuçta bir kısmı hep fazlalık olacak uzun yıllar raflarda kalacak. (Burada kutu küçültmek adaptör çıkarmak en çok apple ın işine yarıyor çok iyi bir hamle olmuş kendi adlarına)

  Ben buradan her üreticiyi davet ediyorum madem çevreciyiz ya çoook sağlam buybackleri bizim ülkemize de getirecekler ki alıp geri dönüşsün cihaz ya da 2 3 yıl arayla telefon çıkaracaklar samsung falan amiralda 1 yıl ama diğer sınıflarda delirdi aklına estikçe telefon çıkarıyorlar

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok model çıkarmayı veya her yıl model çıkarmayı geçtim, Apple gerçekten çevreciyse Macbook'larda Ram'i anakarta lehimlemesin ve piyasada bulunabilir bir M.2 SSD bağlantısı kullansın. Ram artık yetmiyor mu? Macbook çöp oldu. Ya da Ram'de arıza mı var? Koca anakart değişecek.
   Bir de sanırım klavyeyle bataryayı yapıştırmak gibi bir mevzu da vardı. Klavyesi bozulan Macbook'da komple klavye ve klavye kasası ile birlikte batarya da değişiyordu. Apple hem böyle şeyler yapıyor, hem de adaptörü çıkarıp çevreciyim diye geziniyor.

  • Print My Job Anyway @type_writer

   @coolnquiet Ben hoparlör değişimi için iPhone 7'yi garantiye vermiştim, komple ekran değişmiş geldi. Şu an değiştirmek istesem yeni ekran almam lazım. Çok gereksiz bir masraf. 5mm kalın olsun, tamir edilebilir olsun.

  • Player 1 @player-1

   Olayın ne çevrecilikle alakası var ne de maliyetle.

   Adaptörü kutudan çıkarttılar, çünkü artık mağazalarında qi şarj desteklemeyen cihazları kalmadı. Adaptör almak isteyene mağazanın köşesindeki pahallı adaptörleri gösterecekler; sonra daha pahallı, karı daha yüksek getiren kablosuz şarj cihazlarını, magsafe'leri itelemenin yoluna bakacaklar.

   Kulaklığı kutudan çıkarttılar, çünkü ilk nesil airpods'ların fiyatı kablolu kulaklıklarına yaklaştı. Mağazaya kulaklık için gelen müşteriye köşedeki pahallı kablolu kulaklıkları gösterip; sonrada daha pahallı ve daha çok kar bırakan en kötü ilk nesil airpodsları kitlemenin yoluna bakacaklar.

 • Alpi Atansay @alpi350

  Telefonlarda 5G aşırı gereksiz. Kesinlikle ihtiyacımız yok. Kutuya şarj adaptörü koysunlar yeter.

 • Cihangir @chngr

  Bu karar en çok bizi etkiler. Aksesuarların bu kadar faiş fiyata satıldığı yerde aldığın ürünün içinden orjinal kablo çıkmaz ise kötü çin ürünlerine yönelir insanlar voltajı akımı düzgün veremediği için telefon bataryası veya şarj soketi bozulan insan servisle uğraşacak. Peki servis ne diyecek bizim ülkemizde. Kullanıcı hatası orjinal şarj aleti ile kullanacaktınız.

Ufak bir detay daha;

iPhone 11 ailesinde 3 kameradan 2 tanesi 4K@60FPS HDR+EIS açıkken video kaydı yapabiliyorken iPhone 12 , 3 kamerası ile aynı anda 4K@60 FPS HDR + EIS açık video kaydı yapabiliyormuş... Ama 10 Bit ve Dolby Vision aktif mi bilmiyorum.

GSM arena da birisi batarya kapasiteleri için şunları yazmış ama kaynağı nedir bilmiyorum;

12 Mini = 2227 mAh

12/12 Pro = 2775 mAh

12 Maks = 3687 mAh

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lansmandan aklımda kalanlar;

1- Mag Safe
2- 4K@60FPS 10 bit renk derinliğinde HDR ve Dolby Vision destekli Video kaydı (tüm arka kameralarda)

"Bu kadar işlem gücü neye lazım?" sorusuna cevap şu; Android tarafında şu video kalitesi 2022 den önce gelmeyecek...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

A14 işlemcisine sahip iPad Air 4. nesilden ilk test sonuçları çıkmış. Özetle işlemci cephesinde değişen bir şey yok. Adamlar tek başına sayılır piyasada.

865+ in hali içler acısı.. Tek çekirdekte fark %100 e dayanmış neredeyse. Çoklu çekirdekte durum biraz daha iyi görünüyor gibi olsa da aslında daha fena. A serisi işlemciler 6 çekirdekli iken SD işlemciler 8 çekirdekli. A serisi işlemcilerde sadece 2 adet performans çekirdeği varken SD işlemcilerde 4 tane performans çekirdeği var.

ARM işlemcili MBP ye güç verecek A14Z yi ciddi ciddi merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 30

Proche Tycan : 1.100.000 TL (Baz versiyon)
WV Passast 2.0 TDİ Elegance : 845.700 TL
Yeni Mercede E220D 4 Matic : 1.236.814 TL
Yeni BMW 5.30i : 1.170.000 TL

Bu vergiler bir işe yarayacaksa o da emisyonu azaltmak olacak sanırım... Tycan dururken kim bu arabalara bu paraları veriyor arkadaş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Xiaomi ne yapmış öyle ya?

Mi10T Pro 600-650€, Mi10T 500-550€. Pop Up kamera da gitmiş. Diğer yüzlerce görece ucuz modelden farkı kalmamış.

Mi9T bir efsane olarak kalacak desenize.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

362 km de Nissan Skyline R34 GT-R V Spec II Nur...

375.000$ cik...

2023 de 1 milyon doları kesin... Hatta 2-3 milyon dolarları bulursa şaşırmam.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=699&v=9K6YXQH5fqM&feature=emb_logo

ONLY 362 KM Nissan Skyline GTR R34 V-Spec II NUR at JDM EXPO I JDM sport cars...

#nissanskyline #gtrr34 #vspec2nur ONLY 362 KM Nissan Skyline GTR R34 V-Spec II NUR at JDM EXPO I JDM sport cars for sale Nissan Skyline R33 for sale 12.500 U...
BeğenFavori PaylaşYorum yap