CPU tamam da GPU da Apple'in bu kadar öne geçtiğini bilmiyordum. FPS/Watt oranları rakiplerinin ortalama 2 katı neredeyse.

https://www.anandtech.com/show/14892/the-apple-iphone-11-pro-and-max-review/6

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Pixel4

Batarya kapasiteleri böyle saçma sapan seçilmese idi ben Pixel 4 ü severdim. Bir de üst kenar öyle olacağına çentik olsaydı daha iyiydi bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

100 mbit internet 90 TL. Gece gündüz 80 mbit in altına da inmiyor.

Zonguldak, kablonet. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

DxOmark mobil cihazların ses çıkışlarını da puanlandırmaya başlamış. Huawei Mate 20 X en yüksek puana yükselmiş şu anda. Sonrasında iPhone Xs Max ve iPhone 11 Pro Max geliyor. Bu üçünden sonra puanlara arasında ciddi fark oluşmaya başlıyor ve Note 10+ ve S10+ geliyor.

https://www.dxomark.com/introducing-the-dxomark-audio-test-protocol/

DXOMARK - Smartphone and Digital Camera Reviews

DXOMARK is the leading source of independent audio and image quality measurements and ratings for smartphone, camera and lens since 2008.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turkcell de iPhone 11 ailesi ön siparişlerini almaya başlamış. Benim almayı düşündüğüm iPhone 11 128GB modeli Apple'dan 50 TL daha ucuz. 7.699 TL

Ben alamıyorum, zira şu lanet tüketici hakem heyeti kararını bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#xiaomi #8K@30FPS

Xiaomi 8K@30 FPS video kayıt yapabilen 120 Hertz ekran tazeleme hızına sahip 5X optik zoom yapabilen bir cihaz çıkarma hazırlığında imiş.

120 hz Ekran ve 5X optik zoom tamam da 8K@30 FPS olayı nasıl olacak. Bu güçte bir işlemci yok ki A13 den başka. Muhtemelen HDR ve Eis kapalı, ancak tripod ile düzgün kayıt yapıla bilen ve süre sınırlı bir kayıt olacaktır ki sorun sadece işlemci gücü de değil. Bir de işin sıkıştırma boyutu var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Note 4 çıkalı kaç sene olacak evimize yeni 4k tv aldık. onda da note 4 ile çektiğimizi izlemeye kalksa bin takla atıyoruz. 8k filan sadece keriz silkeler. 8k çekip editlerken kırpıcam diyene de gülerim. telefonu bırak pc bile editlerken bayılır.

  Aplle a öyle böyle diyoruz ama adamlar bişeyi yapacaksa tam yapıyor. ses yakınlaştırma olayına bittim adamların.

 • Coupe @coupe

  Çeker çekmesine de çektiğimizi nasıl izleyeceğiz? Ve telefonun depolaması onu nasıl alacak? 1 dakikalık videoda çekiminden sonra cihazda yer kalmazsa, ısıtıcı vazifesi görecek kadar ısınırsa veya pili biterse ne yapayım ben o 8K yı? Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Exynos 9820 ve 9825 de bu kapasite var ama bu sıkıntılar ve 855li modeller ile arada çok fark olmasın diye kullandırmıyorlar.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Exynos 9825'de 8K 30FPS encoding desteği var. Aslında uzun zamandır Exynos işlemcilerin duyurulan encoding özellikleri Snapdragonların ilerisinde. Muhtemelen eşitlemek için bu özellikleri kullanmıyor Samsung. Yada SoC'de başka darboğazlar olabilir tabi.

  https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/exynos/products/mobileprocessor/exynos-9825/

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Evet. 9810 da bile 4K@120 FPS desteği vardı. Ama nasıl 120FPS? Önemli olan o. 9810 4K 120 FPS kayıt yapabiliyorsa 9825 in 4K 60 FPS de EIS bile açamaması nedir? Sadece geniş açı kamerasının 4K 60 FPS kayıt yapabilmesi nedir.

   Yani Samsung SD855 Li versiyona karşı abartılı iyi olmaması için iPhone karşısında video kaydında rezil olmayı göze mi alıyor?

   Hiç sanmıyorum.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @ybahadir Rezil olduklarını düşünmüyor olabilirler 🙂 Geçenlerde de yazdım, ortalama kullanıcının böyle şeylerden haberi yok. Zaten Samsung'un kendi işlemcisi varken Amerika'da Qualcomm kullanması başlı başına tuhaf. Elindeki patentler sayesinde Qualcomm baya öttürüyor herhalde, kamera falan kafaya takmıyor olabilir Samsung.

   Ortalama kullanıcının böyle şeylerden haberi yok dedim ama hadi bunu kanıtlamak zor. iPhone kullanıcısı sırf kamerası, daha doğrusu videosu aynı veya daha iyi diye Samsung alır mı diye düşünmek gerek. Ben pek sanmam. Samsung'un ticari açıdan rakibi Huawei, o da videoda çok kötü idi. Mate 30 iyi galiba, belki şimdi Samsung da bir şey yapar.

  • Coupe @coupe

   @emrah-ozturk Amerika'da şebeke sıkıntıları ve Qualcomm'un yaptığı sıkıntılar dolayısıyla Exynos kullanmıyorlar.

  • YasinC @yasinc

   4K da eis açamamasının sebebi sadece işlemci olmayabilir. Ayrıca ambrella gibi firmalardan yardım almış olabilirler.

 • murat burç @muratburc

  Abi her telefon konusunda çok net bir şekildem Apple fanboyluğnuu belli ediyorsun. Yok a13 şöyle yok a13 böyle.
  Exynos 9820 ve 9825, kendi sayfalarında samsung tarafından 8k@30, ve 4k@150 fps desteğine sahip olarak lanse ediliyorlar.

  Rubia Red Magic 3 beta sürümünde 8K@15 FPS video kaydediyor Snapdragon 855 ile.

  Android işlemcileri gayet güçlü. Yazılım desteğini becerseler rahat rahat 8k 30 fps çekerler.

  2016 çıkışlı S7 4k 30 fps videoyu sınırsız çekiyor. Bundan sonra gelen cihazlara süre limiti koyulmasının tek nedeni Note 7 olayı.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Apple ürünlerini sevdiğimi saklamıyorum zaten. Ama gerektiğinde Apple’ı mahkemeye verebilirim. Ürünlerini seviyor olmam gerçekleri görmeme engel değil.

   Olayın yazılımla filan alakası yok. Varsa da çok az. 4K@150 FPS kayıt desteği olan bir işlemci (ki bu destek A13 de bile yok) nasıl olur da 4K@60 FPS de EIS açamaz ya da HDR açamaz?

   Yazılımla kamerayı coşturan Google nasıl olur da SD 855 ile 4K@60 FPS kayıt yapamaz? EIS ve HDR kapalı iken bile...

   150 FPS kayıt desteği olan bir işlemci, 120 FPS bile kayıt yapamayan A13 den video işleme testlerinde nasıl 2-3 kat fark yer?

Arkadaşlar;

Bilenleriniz vardır ama bilmeyenler için tekrar yazayım. Ben Apple'i tüketici hakem heyetine şikayet etmiştim. Sebebi ise iPhone X cihazım benim hatam ile düşmüş ve arka camında çoklu çatlaklar oluşmuştu. Ancak telefonun çalışmasından herhangi bir problem yoktu. Fakat 4-5 ay sonra ahize sorunu yaşayınca cihazı servise götürmüş ve servisten arka tarafından fiziksel hasar olan cihazları başka bir sorun için bile tamir etmiyoruz cevabını alınca tüketici hakem heyetine şikayet ettim.

Sonuç olarak Tüketici hakem heyeti firmadan savunma istedi ve yaklaşık 25 gün sonra firma heyete savunmasını verdi. Sonrasında Hey 11.09.2019 tarihinde tekrar savunma istedi firmadan. Ancak bugün mesai bitimi itibarı ile Apple halen savunmasını vermemiş.

Apple'in savunma için ne kadar süresi var, bilgisi olan var mı? Ben 1 ay diye okumuştum bir yerde ama resmi bir kaynak değil. Süre ile ilgili de resmi bir doküman bulamadım.

Bir başka gariplik de şu; ben bir tane şikayette bulundum. Heyet ise ilk başta firmadan 3 adet savunma istedi. Tarih aynı fakat saatleri farklı. Bunlarda Apple yine 3 adet savunma verdi. Bunun ardından Heyet ikinci kez savunma istedi ama bu sefer 4 adet savunma istendi mesajı var ekranda. Bunlara ise üzerinden tam 1 ay geçmiş olmasına rağmen Apple cevap vermedi. Bu "Savunma İstendi" sayıları garip geldi bana. Savunmayı 3 sayfada mı istediler? Yoksa benim şikayetimde şikayet konusu olabilecek 3 husus mu tespit ettiler pek anlayamadım. Böyle bir şey başına gelen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kizilsakal @kizilsakal

  Tahmini konuşuyorum şikayetinle ilgili 3 konu oluşmuştur bu 3 ü içinde ayrı savunma istemişlerdir. Vay be Apple da mı böyle işlere girişmiş normal telefondan farkı kalmamış servisinin artık o paraları dövseler vermem normal fiyatlara denk gelirse alırım.

 • turker @turker

  son 5 yılda değişmediyse madde 12 3. ve 4. paragraf:

  (3) İstenen bilgi ve belgelerin sunulması için tebliğ tarihinden itibaren en fazla otuz gün süre verilir. Talep edilmesi ve tüketici hakem heyeti başkanlığınca uygun görülmesi halinde bu süre uzatılabilir.

  (4) Tüketici hakem heyeti başkanlığınca istenilen bilgi ve belgelerin verilen süre içinde sunulmaması halinde dosyadaki mevcut bilgi ve belgeler üzerinden karar verilir.

 • Mustafa @mkyb

  Apple tüketici hakem heyetine bayağı direniyor. Donanım Haber'de bir üye heyeti kazanmıştı ama işi ileriye götürüp tüketici mahkemesine taşımıştı Apple. Konuyu bulursam eklerim. Avukat bir telefon için bayağı uzunca bir savunma yazmıştı hakime.

 • 'Mahmut Demirci @mahmut_demirci

  Arka cam bölüm sizin hatanız yüzünden kırıksa, Apple teknik servisi telefonun ahize bölümüne ulaşmak için telefonu açması gerektiği için camı daha da dağıtacak ve değişmesi gerekecek size arkası açık şekilde gönderemez. Bence bundan dolayı böyle bir yol izleniyor. Şimdi diğer kısıma gelirsek de iphone 8 de arka cam kırıldığı zaman telefon tamiri olmuyor yeni telefon parası isteyip yenisini veriyorlar diye biliyorum. İphone x de de aynı durum varsa bu büyük bir saçmalıktan başka birşey değil bunu da belirtmek isterim Apple fan boyu falan değilim Xiaomi kullanıyorum. İki taraftan da bakıp yorumlamak istedim.

  • Mustafa @mkyb

   Apple arka cam kırılırsa telefonu direk garanti dışı bırakıyor. Telefonun yarı parasını ver sıfırını verelim diyor. Diğer sorunlar için yollanırsada geçerli. Yahu adam niye yarı parasını versin? Arka camın kırılması tamam kullanıcı hatası. Al parasını değiştir camı.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Zaten onlar da aynısını söyledi. Ben hatamı kabul ediyorum. Cihazı düşürdüm ve arka camı çatlattım. Ama üretim teknolojisi gereği parası ile bile o cam değişmiyormuş. İşin daha da kötüsü başka bir arıza olduğunda dahi o camla alakasız bile olsa, hatta bu alakasız arıza Apple’in suçu sahi olsa; yine de garanti kapsamı dışında bırakıyorlar tamir etmiyorlarmış. Örneğin bataryada üretimden kaynaklı bir hata keşfedilmiş olsa bile o arka cam nedeni ile yine değişim yapmıyorlarmış.

   Ben de madem bu arka cam bu kadar önemli ve hassas bir parça idi neden kullanım klavuzunda, garanti belgesinde ya da en azından sitenizde bu durum ile ilgili bir uyarı yok diye sorduğumda bir cevap da vermediler. Kaldı ki bence bu uyarı kutunun dışında açıkça görülür bir yerde olmalı. Garanti kağıdında, kullanım kılavuzunda olması yeterli değil. Zira ben o uyarıları ancak cihazı alıp içini açıp okuduğumda görebilirim. Halbuki cihazı açmadan kutusunun üzerinde görsem belki de cihazı almayacağım. Bu kadar kritik bir konu bu.

Çarşı iletişimi normalde severim. Telefon piyasasının en güvenilir mağazalarından birisidir. Ama Apple resmi fiyatları açıklamışken ve 18 Ekim'de sevkıyatlara başlayacakken bu fiyatlar nedir abi? Az vicdan arkadaş!

Adamlar; parası çok ama fiyat sorgulamayacak, "Ulan 1 hafta sonra bunun garantilisi gelecek" demeyecek, "Bir an önce alayım ve havamı basayım!" diyecek tipleri hedeflemişler galiba.

https://muratcura.sahibinden.com/cep-telefonu-modeller-apple-iphone-11-pro-max?sorting=storeShowcase

İstanbul Murat Cura İkinci El ve Sıfır Alışveriş ilanları sahibinden.com’da!

Murat Cura - Apple iPhone 11 Pro Max cep telefonu fiyatları ve modelleri sıfır, ikinci el seçenekleri ile sahibinden.com'da!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13

GSMarena'ya göre Goole Pixel 4 XL de sadece 4K@30 FPS video kaydı olacakmış. Ya bir hata var ya da SD 855'in gücü 4K@60 FPS de EIS ve HDR açamadığı için kasıtlı olarak koymamış Google.

https://www.gsmarena.com/google_pixel_4_xl-9895.php

Google Pixel 4 XL - Full phone specifications

Google Pixel 4 XL Android smartphone. Exp. announcement 2019, October. Features 6.3″ P-OLED display, Snapdragon 855 chipset, 3700 mAh battery, 256 GB storage, 8 GB RAM, Corning Gorilla Glass 6.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm Ekim ayı telefon rehberinde iPhone 11 ailesi için : “Yeni bir şey yine yok” dedi. Hem doğru hem de tamamen yanlış bence.

Doğru; çünkü gerçekten görmediğimiz bir şey yok.

Tamamen yanlış; çünkü daha önce yarım yamalak gördüğümüz şeyleri tam olması gerektiği gibi yapmış. 4 kameranın da ayrı ayrı 4K@60 FPS kayıt yapabilmesi, hatta herhangi bir iki tanesinin bunu aynı anda yapabilmesi, 4K@60 FPS kayıt yaparken HDR, HDR10+, EIS kapatmaması, vs vs...

@gamsizm gözünden bakınca Akıllı Telefon dünyasının mihenk taşı olan ilk iPhone sıradan bir cihaz oluyor. O yüzden yanlış bir bakış açısı bence. O cihazda daha önce görmediğimiz tek bir şey yoktu. Multitouch dan kapasitif ekrana kadar hepsi denenmiş şeylerdi. Bunları tamamen parmağa göre tasarlanmış bir arayüzde ve telefon üzerinde sunmuş olmak tek yenilik diyebileceğimiz olaydı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 33
 • Agab @agab

  Nasıl bir şey yok ya? Telefon düşerken yanlardan gaz açıp hafif düşmesi falan mı gerekiyor? Yeni seri iphone’lardaki işlemci çöp mü?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Kuruluşundan beri Intel Moore yasasına uygun şekilde işlemci hızını arttırdı ama yıllardır tıkanmış durumda. 14 nm'de 'yeni' işlemci çıkarıp duruyor. Ama hiçbirimiz buna yenilik demiyoruz performans artışı olmasına rağmen. Doğal gelişiminde seyrediyor. Apple'ın işlemcisinin de benzer şekilde eskisinden daha iyi olması beklenmeyen bir şey miydi ki yenilik diyelim? Yeni demek daha önce olmayan bir şey ortaya koyması demek benim için. Ama cümle içinde kurarken daha önce Apple'da olmayan bir şeyin yeni gelmesi şeklinde kullanılabilir. Ama o yenilik o yenilik değil.

  • Agab @agab

   @gamsizm Aynı anda 3 kamera ile 4k çekebilen bir işlemci hiçbir telefonda yok mesela.
   Bu saatten sonda gıdım gıdım ilerleyecek teknoloji. Çok bir şey beklememek gerek. Son kullanıcıya sunulan bu çünkü.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm Valla ben demek istediğinizi hala anlamadım. Şimdi size göre;
   - 4 kameranın da 4k@60 FPS kayıt yapabilmesi
   - Herhangi iki kameranın aynı anda 4K@60 kayıt yapabilmesi.
   - Bu kayıtları yaparken hiç bir özelliği kapatmaması
   - Lensler arasındaki akıcı geçişler.
   - Lensler arasındaki geçişlerde renk profili ve pozlama farkının oluşmaması.

   sizce yenilik mi değil mi?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @agab Yok ama bu yenilik değil. Misal o işlemci ile 8K çekse yenilik diyecektik. Bu arada Samsung'un ve diğerlerinin bunu yapamama nedeni olarak sadece işlemci gücü demek için de yeterli veri yok. Ben ciddi ciddi yazılım tarafını beceremediklerini düşünüyorum. Belki Apple kadar özellikli olamazdı ama bu kadar kötü olmak zorunda değildi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ybahadir Değil evet çünkü bunları sağlayan şey işlemcinin doğal gelişimi diyorum. O sayede mümkün oluyor. Bu da beklenmedik bir şey değildi. Android tarafında yeni Snapdragon işlemcisinin eskisinden performanslı olacağını şimdiden biliyoruz. Eh bunun sonucunda şu an olan kısıtlamalar da kalkacaktır. Bu olduğunda o da yenilik olmayacak.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm Özellik olarak 8K çekim yok ama potansiyel var. Apple niye koymadı bir kendisi bir de Allah bilir. Ancak 4K@60 FPS HDR 10+ = 4K@120 FPS HDR kayıt denektir. Bu da 8K@30 FPS kayda denk gelir herhalde? Bildiğimden söylemiyorum. Oran orantı.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm o zaman değil 8K, 16K hatta 32K çekim yapması da yenilik olmayacak. İşlemci gücünün doğal artışının sonucu olacak?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ybahadir Eğer rakipten önce getirirse mecburen yenilik diyeceğiz ama evet temelde bu hep işlemcinin gelişimine bağlı olacak. Aslında bugün oturup hesaplasanız, işlemcilerin gelişme hızı ile 16K ne zaman mümkün olur teorik olarak bulursunuz ki yukarda 8K için yaptığınız hesaba benzer. Pil böyle bir konu değil mesela. iPhone 12'de yeni bir pil olur alet bir hafta gider işte o yenilik.

   Yine son dönem yenilikleri, parmak izi okuyucunun ekran altına alınabilmesi, ön kameranın ekran altına alınması, henüz erken aşama olsa da aklıma geliyor. Buınlar işlemci bağımsız konular.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm İşlemci den mi yoksa yazılımdan mı kaynaklanıyor Pixel 4 serisi ile net olarak anlaşılır bence. Telefon kameralarına yazılım ilke çağ atlatan Google idi sonuçta. Onlar da yapamaz ise sorun işlemcide demektir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ybahadir Yazılım kesin var işin işinde. Samsung'un mevcuttan iyisini yapabilmesi gerekirdi bence. Huawei de şaşırttı adamlarda yapay zeka işlemcisi var yıllardır, fayda oluşturamadılar.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm bu da ister Apple’ın kıllığından deyin istet mükemmeliyetçiliğinden deyin; ekrandan parmak izi okuma ekranın herhangi bir yerinden tanıttığınız herhangi parmaktan algılanamadığı sürece Apple o topa girmeyecektir. Aynı şekilde ekran altı kamera olayı da böyle.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ybahadir Olabilir sonuçta henüz yapamadıkları için işte. Ben telefonumda olsa kullanırdım. Arkada olmasından hoşlanmıyorum. Tek yerden okuması çok dert değil benim için, hızlı okuyor bayrak gemisi telefonlar o daha çok etkiliyor deneyimi.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @gamsizm Benim de itirazım buna zaten. İlk iPhone’dan önce dokunmatik telefon vardı. iPhone 5 den önce parmak izi okuyuculu telefon vardı. iPhone’dan önce 4K video kaydı yapan telefon da vardı. Hatta Xiaomi dünyanın ilk 8K video kaydı yapabilen telefonunu duyuracak yakında. Ama muhtemelen 24-30 FPS, EIS, HDR kapalı ve süre kısıtlı olacak. Apple bir sonraki nesilde 8K@30 FPS EIS + HDR 10+ süre kısıtsız kayıt yapıyorum diyecek ama herkes “Ohooo o çoktan eskidi!” Diyecek. Hatta siz bile “Bu yenilik değil” diyeceksiniz. Ama iş 8K video çekeyim demeye gelince iPhone u tercih etmek zorunda kalacaksınız. İşte bu haksızlık bence.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ybahadir Bence yenilik olmaması/sayılmaması çok kafaya takılacak bir şey değil. Bu adamlar düzgün yaptı demek şu örnekte olduğu gibi yeni bir şey eklediler demek kadar değerli. Çünkü işin sonunda tercihi etkiliyor mu etkiliyor.

  • Agab @agab

   @gamsizm sadece yazılım kısmında geliştirme olduğunu düşünmüyorum ben. İşlemci gerçekten acayip güçlü. Video render testlerinden oyun açma testlerinden de bunu görebiliyoruz.

 • Martin @martin

  Bu ne kardeşim yaa. Adamlar gocunmuş resmen. Sanki babalarının şirketi 😂

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  yeni iphone'larda içinde " daha " yer almayan bir övgü cümlesi kurulamıyor... bu bile yeni birşey olmaması demek... samsung 2 duraklı kamera kullanıyor Elma 4 bile kullansa bu sadece "daha iyisi" olur... Çoğu üretici daha ağır çekim konusunu tam çözememişken Elma süresiz sınırsız ağır çekim veriyor bu da "daha iyi" bir çözüm... Elma eskiden kimsenin telefona koymaya cesaret edemediği özellikleri çokta başarılı şekilde sunardı şimdi bu ivme yok... Çoğu "yenilik yok" diye kişi bu duyguları paylaşıyordur...

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Video konusunda iyice rakipsiz hale geldi ama insanlar bunu o kadar da önemsemiyor aslında, yada onların gerçekten fark ettiği şeylerden biri değil diyelim. İddia ediyorum 10 tane rastgele insan çevirip, videoda 30fps mi 60fps mi tercih ediyorsun diye sorsak 7-8 tanesi uzaylı görmüş gibi bakar. Sadece iPhone kullanıcıları değil, ortalama her kullanıcı için böyle bu. İşlemci performansı da video dışında fark yaratmadığı için önemi azalıyor. A11 işlemci de gayet memnun eder kullanıcısını, hatta daha eskileri bile. Apple bunlara yüklenince yenilik yapmış gibi bir his uyandırmıyor maalesef.

  Ha özellikle Pro olmayan model fiyatına göre verdikleri ile Apple tercih eden bir kullanıcı için süper bir seçenek. Bunun için ille de süper yenilikler sunmak şart değil zaten.