Mobil Operatörde çalışan bir üyemiz var mı?

Merak ediyorum; bu operatörler en azından kendi müşterilerine piyasadan çok daha uygun fiyatlara vermeleri gereken cihazları neden %20-30 daha pahalıya satıyorlar? 3 taksit için mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 15
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İşin kötü tarafı; demek ki sistem çalışıyor, yani satabiliyorlar ki bu fiyatlara satmaya devam edebiliyorlar. Hiç araştırmadan direkt alan çok kişi var demek ki. Olmasa bu fiyatlara çıkamazlardı.

  • Hadi @hadi

   bide söyle bi durum var. çok kişi mecbur alıyor. adama zamanında ne yapmışsa ne kredi çıkıyor ne de kredi kartı. taksit için tek çare gibi

  • Orcun @orcun

   @hadi Aynen ben mesela kredi veya kart kullanamıyorum çünkü bankalar vermiyor. Ama operatör cihaz veriyor. Verdiği için de tek çarem öyle almak.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun İyi de en son baktığımda operatörlerde findeks sorgulaması yapmaya başlamışlardı. Onlar da artık eşşeği sağlam kazığa bağlıyorlar. Kaldı ki 3 taksit ödeme rahatlığı sağlamaz ki. Peşin sayılır ticaret dünyasında.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Evet turkcell ve tt onu yapıyor. Ama vodafone yapmıyordu, belki o da şimdilerde yapıyordur bilemiyorum. Bende bunu bildiğim için turkcell hattını önce vodafone'a sonra da tt'a taşıttım. TT'da şöyle bir ayrım var. Mobil ve internet aboneleri için evet kredi sorgusu yapılıyor ama kredi puanını yüksek olması önemsiz. Başka operatöre borcun var mı ona bakılıyor, veya icralık bir davan dosya var mı ? gibi gibi. Ama ev telefonu abonesiysen sistem hala 5 sene öncekiyle aynı. https://bireysel.turktelekom.com.tr/cihazlar/sayfalar/ev-telefonu/oppo-reno4-lite.aspx mesela reno 4 lite ev telefonu kullanıyorsan şartlarına bakabilirsin. '' En az 6 aydır Türk Telekom abonesi olunması (Kampanyanın alınabilmesi için sözleşme tarihi üzerinden en az 6 ay geçmiş olmalıdır.)
   Abonelik yaşı 6 aydan az veya yeni TT aboneleri için KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sorgulaması yapılacaktır. TT’nin belirlediği KKB puanının altında kalan abonelere cihaz satışı yapılamaz. '' https://bireysel.turktelekom.com.tr/cihazlar/sayfalar/mobil/oppo-reno4-lite.aspx ama bak aynı cihaz ama ev telefonu değil ve şartına bak. '' Mobil hizmetlere ilişkin Türk Telekom faturalı hatlarının ödeme performansı olumlu olan veya Kredi Kayıt Bürosundan Sorgulanacak Risk Raporu olumlu değerlendirilen TC uyruklu müşteriler yararlanabilir. '' yani ev telefonun varsa kredi sorgulamasını 6 aydan eski bir aboneysen yapmadan veriyorken cep veya internet ise vermiyor çünkü her türlü sorguluyor. Ben bunu bayide de konuştuğumda ev telefonu kullanan pek olmadığı için sistemi hala böyle eski bir şekilde bırakıyorlar demişti. Onlarda farkında yani ama ben sadece bu yüzden ev telefonu kullanıyorum. Başka türlü yani telefon cihaz almamım şuan için hiçbir yolu yok.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Başka telefon alma şansın yok. Kredi kartından taksit kalktığından beridir, bu şekilde telefon alıyoruz. Zaten zor aldığıımız telefonlara, 3500 lira sınırı getirildi. Sınır var, dolar her geçen gün yükseliyor. Böyle devam ederse, operatör üzerindende, telefon alamaz hale geleceğiz.

 • DURSUN @dursun

  Doların sürekli arttığı bir ülkede taksitle telefon satıyorlar. Normal bence.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Telefonun operatöre giriş maliyeti bellidir. Dolar artmasından etkilenmez. Girdiği tarihteki dolar kurundan ödemiştir zaten. Ayrıca 3 ay vadeye %20 fark koymak demek; faizci veya tefeci değiller ise bu ülkede %75 civarında enflasyon var anlamına gelir.

  • DURSUN @dursun

   @ybahadir operatör dolarla alıyor. Senden taksit taksit tl alıyor. Doların artması etkiler. Ama söylediğiniz miktar tabi fazla.3 ay için fark çok yüksekmiş. Fiyatları bilmiyordum. Operatörden taksitle almak yerine htiyaç kredisi çekmek daha mantıklı olabilir 🙂

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @dursun Doların artması zaten parasını ödediği cihazın maliyetini etkilemez. Ama bir sonraki aynı alacağı cihazın maliyetini etkiler. Fakat onu da satarken üzerine koyarak satacak nasıl olsa. Yani operatör için zarar söz konusu değil. Ama sen dersen ki benim 1.000 TL ye aldığım ve 1.200 TL ye sattığım mala satamadan 200 TL kurdan fark geldi, dur o zaman şunu 1.440 TL ye satayım dersen onun adı başka bir şey olur. Çünkü sana maliyeti 1.000 TL idi o cihazın. Yenisini 1.200 e aldığında onu da %20 kâr ile 1.440 TL ye satacaksın zira. Hiç bir şekilde zararın olmayacak. Yine %20 kazanmış olacaksın.

 • ARMv7 @armv7

  Çünkü taksitle alabilmek için %20 fazla vermeye razı insanlar. Nakit alma imkanı olmayınca. Bir de alabileceğinden çok daha pahalısını almaya çalışanlar oldukça, zaten almaması gereken fiyatta bir telefonu bir de almaması gereken bir fiyata almak o kadar sıkıntı olmuyordur.

BNB koptu gidiyor...

@yasinc 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

19.12.2021 tarihinde tekrar 2.000$ ile girdiğim kripto para borsasında 40 günün sonunda kâr zarar durumum;

Bir de kilitli skating de 200 adet ADA'm var. Yani toplamda yaklaşık 15.000 TL... Kullandığım kripto para birimleri Ağırlıklı BNB... 1.735 civarından almışım. Şu an 3.900 TL de.

Yatırdığım 2.000$ı geri çekip BNB haricinde kalan diğer kripto paralarımı da AVAX a çevirip bir yıl sonunda ne olacağını görmek istiyorum...

Asla yatırım tavsiyesi değildir...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

https://www.imdb.com/title/tt8160834/

Bir The Game değil ama kesinlikle seyretmeye değer.

No Escape (2020) - IMDb

Directed by Will Wernick. With Keegan Allen, Holland Roden, Denzel Whitaker, Ronen Rubinstein. A social media personality travels with his friends to Moscow to capture new content for his successful...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu lisedeki uygulamalardan 3 tanesini tanıyorum; Tiktok, Tinder ve Youtube. Ama sadece Youtube kullanıyorum. Diğerlerinin adını bile ilk kez duyuyorum. Ben de Türkiye'de yaşıyorum.

https://twitter.com/raporlar/status/1380480720041295874

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

Şimdi başlığı böyle değil de; "Fushia nedir? Neden Google Android varken yeni bir mobil işletitm sistemi çıkarıyor" diye atsa izlenme sayısı yarı yarıya düşecek...

Ama "Android'i Bitirir mi?" başlığının ekstra izlenme sayısı getirisi minimum %50! Adam da haklı abi.

https://www.youtube.com/watch?v=teUtbx8Y5sg

Google'dan yeni nesil işletim sistemi Fuchsia | Android'in yerine mi geliyor ?

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları, geleceği şekillendirmek için yarışıyor. Yeni nesil telefonlardan bilgisayarlara kadar mevcut cihazlarda rekabet tam ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

Bugün sabah açtığım konuda 16 haneli kredi kartıma başka bankadan EFT yaparken 2. dörtlüğün son hanesi yanlış girdiğimi söylemiştim. Bankayı aradığımda da hesaptan çıktığı için bir şey yapamayacaklarını söylemişlerdi. Ama numara yanlış ise bir kaç saate geri döneceğini söylediler.

Fakat şöyle bir şey oldu;

Para gönderdiğim hesaba geri dönmedi. Bir hanesi yanlış yazdığım kartıma geldi... Yanlış yazdığıma da kesin eminim. Dekontu kontrol ettim defalarca.

Neyse... Eninde sonunda doğru yere geldi ya. Önemli olan o.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Az önce yanlışlıkla başka bir kredi kartına 9.500 TL para gönderdim. Normalde başka bankadaki kendi kredi kartıma gönderecektim. 16 haneden 2. dörtlüdeki son rakamı yanlış girmişim. İsim de kendi ismim.

Türkiye'de benim ismimde ve yanlış girdiğim numarada bir kartın olma ihtimali nedir? Ne yapabilirim ben şimdi? Müşteri hizmetlerini aradım; para hesaptan çıktığı için bir şey yapamayız, numara hatalı ise zaten geri döner şeklinde bir cevap verdiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Vay bee! Demek ben bu şarkıyı bu müzikalden biliyor muşum.

Hisseli Harikalar Kumpanyası, Lüküs Hayat...

https://twitter.com/lmnylmz/status/1378414467604697090

BeğenFavori PaylaşYorum yap