iPhone X e kadar her yıl her çıkan iPhone modelin en üstünü alırdım. Gücüm buna yeterdi. Hiç maaşım en pahalı iPhone modelinden aşağı olmadı. iPhone Xs serisi ile bu durum değişti. Xs serisinden bir iPhone almadım ve iPhone X i 2.5 sene kullandım. Sonrasında cihazımın arka camı çatlayınca Apple'i tüketici hakem heyetine verip para iadesi kazanmıştım. O paranın üzerine 3.000 TL kadar koyup iPhone 11 Pro Max 256 GB almıştım. yani yine en üst model ama bu tüketici hakem heyeti sayesinde olmuştu.

Sonrasında bir arkadaşım kendi kullandığı iPhone 11 256 GB ile takas teklif etti. Pro max gerçekten bana büyük geliyordu ve teklifi de cazip olunca değiştik. O gün bugünde iPhone 11 kullanıyorum. Ve bataryasını orjinal yenileyip devam edeceğim. Zira şu an maaşım giriş seviyesi en ucuz iPhone 14 ün çok az üzerinde. Pro, Pro Max falan tamamen hayal.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17
 • Mert YILDIZ @nvieastt

  Bu durum genel olarak her şeyde benzer.

 • Issız_adam @systemnet

  param şuda alabiliyorumda bak işte ben baya para kazanıyorum yani çok abartılacak bişi diyil yaa işte bir 40 binlira maaşım var ahahahhahahaha ama almıcam artık bu nedir yaaa böyle şeymi olur ahahahhaha dermiş gibi

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Ya sabır..

   43 yaşındayım 20 yıllık inşaat mühendisiyim. Şantiyeciyim. Aldığım maaş 1.750 dolar civarı... Sabah 8 iş başı, akşam Allah ne verdi ise. 8-9-10-hatta 12. Akşam 8 den önce eve vardığım çok çok nadirdir.. 2 haftada bir pazar tatil yaparım, o da yetişecek bir şey yani işim yoksa. Kurban ve Ramazan bayramlarında hiç 9 gün tatil yaptığımı bilmem. İllaki şantiyede nöbetçi olacağım bir günü denk gelmiştir o tatilin. 20 yıllık tecrübe ve bu çalışma şartlarının bana getirisi batının asgari ücretini kadar. Sorumluluk dağlar kadar.. Bunun nesi ile övüneyim ben? Öğretmen olmadığım güne lanet ediyorum. 4 tane kuzenim öğretmen full ek ders alan haftada 30 saat çalışıyor. Zorunlu derslerini torpil ile iki gün arka arkaya denk getirip 5 gün tatil yapan kuzenim var. Tatil desen, aşırı tatilden canları sıkılıyor.... Ben onların iki katından az daha fazla kazanıyorum. O da düz öğretmen iseler. Peki saate vursak?

   Benim ilk maaşım 600 milyon TL idi. Asgari cüret ise 180 milyon lira idi galiiba. Maaşım ile 3 tam cumhuriyet altını alabiliyordum ve kalan para ile o ay krallar gibi döke saça yaşıyordum. Kredi kartı, taksit falan da yok.. İlk maaşım 20 yıllık tecrübeli halimin maaşında alım gücü olarak çok daha yüksek.

   Amcam da inşaat mühendisi idi ve zaten onun sayesinde mühendis olmaya karar vermiştim. Adam 10 ya da 11 aylık aylık maaşı ile Toyota Corrolla almıştı.. 1 yıl olmadığını çok iyi hatırlıyorum.

   Sonuç olarak demek istediğim ben ergen triplerine girecek yaşları çoktan geçtim. Aldığımı parayla övünecek değilim zaten bu şartları ile övünülecek bir maaş da değil. Saçmalamaya karar vermeden önce biraz daha düşünün.

   Ekleme: bugüne kadar mesleğimden edindiğim birikimlerimin neredeyse tamamı ilk 10 yıl da yaptım. İkinci 10 yıl da kazık dikemedim desem yeridir. Halbuki tam tersi olması gerekirdi.

 • Tarık @xahve

  siz 30000 lira maaşla bile almak istemiyorsunuz, ama asgari ücretliler borç alıp iphone 14 alıyor

 • Ali @norego

  Bu telefonu alma kararının kaç para kazanıldığıyla alakalı olduğunu sanmıyorum. Öyle saçma sapan bir fiyatı var ki, tek olayı hava atmak olabilir bence. Şahsım nezdinde ise bu telefonu Türkiye fiyatından alana aptal gözüyle bakarım. Bin dolarlık telefon bizde 2.400 dolar. Göz göre göre bu kazığı yiyen de kusura bakmasın ama aptaldır. Çok parası olan alır düşünmez diyen varsa da o iş öyle olmuyor. Bunu çok parası olan değil, az parası olan çok parası varmış gibi göstermek için alacaktır alacaksa. Yıllardır bir telefona 1 haftalık gelirden fazlasının verilmesini doğru bulmuyorum. En fazla yarım maaş verilmeli ama bu fiyat verilmemeli kesinlikle. En azından ben buna bu parayı asla vermem.

  • Nötr_Kortex @kortex

   İtibardan dasarruf olmaz yienim. 😀

  • Cyber Man @cyber-man

   Hocam bu dediğine 10 sene önce katılırdım ama artık telefonlar hayatımız oldu. Kafamız sürekli ekranda. Tabii ki her asgari ücretli gitsin 14 pro alsın demiyorum ama bu kadar bağımlısı olduğumuz (mecburen) alete biraz yatırım yapmayı, iyisini satın almayı ben yanlış görmüyorum.

  • Ali @norego

   @cyber-man oppo a72 kullanıyorum. Mobil uygulamalarla işim var, maille sürekli işim var, telefondan piyasayı takip edip alım satım yapıyorum ve para kazanıyorum. Telefon çoğu kişiden daha fazla hayatımdadır benim. 5 bin liralık android işimi görüyor. 5 binlik telefon benim işimi görüyorsa eminim ki çoğu kişinin de işini görür.

M1Max (10cpu, 32Gpu çekirdeği ve 64GB ram.) MBP 16" cihazımda aşağıdaki videoyu ben de denedim.

https://www.youtube.com/watch?v=zCLOJ9j1k2Y

Önce videoyu safaride açtım. 1-2-3 - 4 hatta 5. videoyu da açsam hiç bir donma takılma olmadı. Meğerse Safari maksimum [email protected] oynatabiliyormuş. Chrome'u indirip tekrar denedim;

Birinci videoda hiç bir sorun yok.
İkinci videoyu da açtığımda donmalar, takılmalar başladı. Burada garip olan videolardan biri sorunsuz oynarken, diğerinde donma takılma oldu. 2 sini de pürüzsün oynatamadı.
Üçüncü videoyu açtığımda ise videolardan 2 si tamamen dondu veya durdu. 1 tanesi yine normal seyrinde oynatmaya devam etti. Bu biraz garip geldi bana.

Bir başka ilginç notum ise aktivite monitöründen baktığımda tek video oynatırken GPU ve CPU çekirdekleri sadece %10-12 civarında yük altında idiler. Ama ikinci videoyu açtığımda ise hem GPU hem CPU %100 yük altına giriyor gösterdi program. Bu da garip geldi bana. Bir video %10 yükleme yaparken ikinci video neden %100 e dayadı yüklenmeyi?

Belki kullandığım program dandiktir bilemedim.

Japan in 8K 60fps

Shot between 2017-2019 across Japan including Hakodate, Yokohama, Nagoya, Kyoto, and Tokyo using RED Weapon 8K and Monstro 8K VV. Re-edited @ 8K 60fps. All ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

Bir Erkek Bir Kadın çakması gibi duruyor aöa bence çok çok daha iyi. Seyrettiğim en iyi komedi...

https://www.youtube.com/watch?v=5EAjaidh-VE

Eee Sonra 3. Bölüm

Eee Sonra 3. Bölüm1. Tercih - Öpüşsünler! → https://www.youtube.com/watch?v=H7OC4i-0bpk2. Tercih - Öpüşmesinler! → https://www.youtube.com/watch?v=ric4Npw2j9...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bunun devamı yapılacaktı ancak finalinden sonra blu tv aldı, gene aynı format ismi değişti bizden olur mu diye ayrı bir proje yapıldı, ve o da devam ediyor. Onun da 1. sezonu bitti bende izliyordum. 1 kadın 1 erkek olayını çok güzeldi ama format eskidi ondan sonra olaya rtük dahil edildi işte yok efendim '' EVLİ BARKLI DEĞİLLERSE BÖYLE DİZİ ÇEKEMEZLER '' '' TÜRKLERİN AHLAK VE GÖRENEKLERİNE UYGUN DEĞİL BU DİZİ BÖYLE ŞEY OLMAZ '' gibi gibi şeyler ortaya atıldı diziyi yani zorla ite kaka evli barklıya sonrada çocukluya çevirtip bok edip sıçıp sıvattılar. Bana ondaki oyunculuk daha iyi geliyor bunda biraz daha yüzeysel takılıyorlar. Ama temelde aynı mevzu aslında bu biraz daha modernize edilmişi.

https://www.donanimhaber.com/ekran-karti-guc-gereksinimleri-2025-e-kadar-700w-a-cikabilir--150614

X86 ile olmuyor ise bırakacaksın arkadaş. ARM'a veya RISC-5 e geçeceksin. Yoksa batacaksınız...

AMD, RDNA3 hakkında yeni açıklamalarda bulundu: TDP'ler 2025'e kadar 700W'a...

Yeni nesil ekran kartlarının çıkışı yaklaşırken gelecek mimariler hakkında yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. AMD, RDNA3'ün güç verimliliği hakkında yeni açıklamalarda bulundu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • katan @katan

  Apple'ı rakipsiz bırakıyorlar. Bu gidişle dediğiniz gibi batacaklar. Apple'ı da rakipsiz bırakacaklar giren bize girecek yine.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  oo elektrik sobasına hoş geldiniz. tüm sistem gözönüne alınırsa bir saatlik oyuna 2 lira verilir şu zaman itibarı ile. bu arada x86 nın ekran kartı ile olan ilgisini anlamadım?

 • Orcun @orcun

  Arm mimarisi adam gibi X86'ı emüle edemiyorsa çare yok. + oyun konsolları da x86 mimarisindeler şu durumda arm olsun demek dendiği kadar kolay bir iş değil. O yüzden hala daha zaten pc tarafı konsol tarafı x86 çünkü geliştiriciler bu platformda rahat ediyorlar. Ps4 dönemimde de sony bıraktı mesela x86'a geçti bu yüzden çünkü baktı ki kendine has özel mimariyle olmuyor geliştiriciye yük. PC tarafı zaten çok daha karmaşık durumda, ha bu işi derler ki yüzde yüz çözdük 32 bit 64 bit ayrımı yok arm mimarisinin yüzde yüz gücünü birebir x86'a aktarabiliyoruz artık hiçbir kayıp yok dendiğinde maç zaten biter.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Bence ilgisi yok.
   M1Max; oyunda RTX 3060 ayarında, Video-Foto render işlerinde RTX3090 ayarında, 3D modelleme işlerinde ise RTX3070 ayarında bir GPU. Hadi en düşük olduğu kartı seçsek; RTX3060 ayarında bir GPU. M1Max 30W TDP iken RTX3060 170W TDP... M1Max en fazla 50-55W Güç çekerken (sistemin çektiği güç) RTX3060 tek başına pikte 300W TDP değerlerine kadar çıkabiliyor. Bu rakamda işlemci ve diğer bileşenler yok daha.

   Yani mevzu verimlilik değil. Bu noktada X86 ARM a rakip falan olamaz. Mevzu Tüm oyun ve uygulamaların X86 yerine ARM veya RISC 5 mimarilerine geçiş yapması zorunluluğunun olması. Atıyorum; Rockstar, Microsoft, Sony vs çıkıp; "Ben bundan sonra ARM ve RISC-5 mimarilerine de oyunları aynı anda çıkartacağım" diyecekler. Aynı şekilde 3D Modelleme dünyası, CAD/CAM dünyası da bunları söyleyecek. Foto/Video dünyası zaten geçti bu tarafa.

   Apple bir adım attı, sıra Microsoft, Sony ve diğerlerinde. Tabii ki birden olmayacak bu iş. Zamanla... Şahsi görüşüm; kesinlikle X86 nın işi bitti. Ama bugün ama yarın... Çok uzak değil.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir O dediğin topa girmezler. O topa anca apple girebilir o da işlemciyi yazılımı ve o yazılım içinde uygulama geliştirmeyi kendisi sunabildiği için girebiliyor. Oyunları sony intel ya da microsoft yapmıyor, sony konsolunun mimarisini belirliyor geliştirici için o da geliştirici cihazı alıp cihaza oyun yapıyor o kadar. Microsoft sadece destek sunabilir, kendi oyun stüdyoları var ancak onlarda yeterli değil bu iş için, çünkü yepyeni bir mimari pc için özellikle ekstra iş demek. Daha yeni yeni mesela windows'a apk dosyasını açıp kurma falan gelmişti. Kaç yıldır android var, adamlar daha yeni akıl edipte windows 11'e koyabildi. O kadar ağır ve yavaş ilerliyor ki bu işler apple gibi bir anda olmayacak. Belki 3 belki 5 sene belki daha uzun süre sonra belki olacak birşey.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun Apple da bir anda yapmadı zaten. 2011 de başlayan bir maceranın 10 yıl sonunda geldiği noktada. Hatta Microsoft yanlış bilmiyorsam Apple'dan bile önce girdi bu maceraya ama sonra niyeyse rafa kaldırdı Şimdi Apple'in başarısını görünce tekrar gündeme aldılar

   Ve o topa mecbur girecekler. Çünkü enerji verimliliği her şeydir. Eğer X86 ile bu verimlilik sorununu çözemez ise yok olmaya mahkum. İnternetteki data ve bu datanın satklanmaı, transferi vs çığ gibi artmaya devam ettikçe enerji ihtiyacı kartopu etkisi gösterecektir. Soğuk füzyonu bulup enerji problemini kökten halletmediğimiz sürece X86 nın yaşama ihtimali yok.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir X86'a zaten artık piyasada doydu gidebileceği pek alanı da kalmadı. ARM mimarisi tabi ki gelişmeye çok açık daha sonu da gelmişte değil. + bir firmanın tekelinde de değil. Bugün X86 lisansı alıp cpu geliştiren var mı ? yok, bir intel var ya da amd o kadar. Çünkü başka geliştirende yok böyle bir tekel mantığından gidiyor.

   Mesela bakıyorum microsoft'a https://www.microsoft.com/en-us/d/surface-go-3/904h27d0cbwn?icid=mscom_marcom_CPH2a_BTS23&activetab=pivot:techspecstab bak alet güzel mantıklı düzgün bir tablet ama gitmiş celeron koymuş pentiumda var i3 de var diyor. Ya arkadaş kendin arm cpu geliştirsene ? ya bu firma öyle basit sadece brand satan bir firma değil ki ? yapmıyor. Birtane bunların 2 ekranlı tableti var katlanıyor surface pro duo diye adlandırmış onda snapdragon 855 varmış mesela, ya sen milyar dolarlık şirketsin mağdem konsolun var bilgisayarın tabletin var yazılımın var zaten e bir zahmette arm cpu geliştir artık. Elin çinli mtk firması millet yıllarca bok attı adamlara adi cpu kötü cpu bok gibi işlemci dandik cihazlarda varda var diye herifler 5g ile birlikte bir çıktılar ortaya ucuz 5g cihazların hepsinde mtk işlemci var. Hani perfomans olarakta öyle snapdragondan kötü de değiller. Adamlar nereden nereye geldiler. Microsoft uyuz eşek gibi takılıyor.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   ARM destekli Windows'un betadan çıkıp tam sürüm olarak piyasaya sürülmesine kadar ömür biçiyorum X86 ya.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ybahadir: x86'ya bir şey olmaz. Ben bu konuda farklı düşünüyorum, her ne kadar sorduğum zaman Levent Bey "beklentin nedir, böyle bir üründen?" diye sorarak "sanmam" yönünde cevaplasa da ömrünün sonuna gelmek yerine ARM çekirdeğini içerecek şekilde hibrit bir yapıya bürüneceğini düşünüyorum. Genellersem, x86 hayatına devam edecek, ARM ise x86'nın yerine geçemeyecek (favori olarak). Daha sonra da hem cpu hem de gpu tarafı hibrit bir yapıya bürünecek. Çünkü, artık üretici de (her türlü) kullanıcısı da ayrı ayrı çalışmak istemiyor. APU gibi örnekler de cpu'dan "c"nin, gpu'dan da "g"nin kalkacağı yönü işaret ediyor. Tek bir işlemci bütün işlemleri yapacak.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @lterlemez İnternetteki data miktarı böyle artmaya, bu datanın saklanması için sunucu tarlalarının giderek büyümeye ve bu datanın transferinden kaynaklanan veri trafiği böyle büyümeye devam ettiği sürece X86 da bir gelecek falan yok. Orçun'a da dediğim gibi; Soğuk füzyonu bulamazsak ve X86 böyle enerji tüketmeye devam ettiği takdirde.

   Quantum PC ler bağıra bağıra geliyorlar işte.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ybahadir: Çekirdek sayısı arttıkça TPD'yi düşürecekler...

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @lterlemez O dediğin fizik kurallarına aykırı. 🙂
   Şaka bir yana IPC başına performansı artıracaklar demek istedin sanırım. Zira aynı teknolojiye sahip 2 çekirdekli işlemci ile 4 Çekirdekli işlemcinin aynı enerjiyi tüketmesi fiziğe gerçekten aykırı. IPC artışı ise bir çözüm değil. Zira o artış ARM ve RISC de de olacak. Aradaki farkı böyle kapatamazlar yani. Intel'in komut setlerindeki kalabalıklığı ve karmaşıklığı gidermesi gerekir ki o zaman X86 dan çıkmış olur zaten.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ybahadir: Çekirdek sayısını arttırdıkça çekirdeklerin hızlarını (doğal olarak da TDP'sini) orantılı olarak düşürecekler. Tabi ki bu durum, biraz yazılım desteği gerektiriyor. Yazılımcıları da kandırmaları gerekiyor.

Youtube Shorts bende 3-5 videoda sonra kasmaya başlıyor. Hele abartıp 30-40 videoyu arka arkaya seyredersem ölüyor adeta. Sayda 3 FPS ile kayıyor, ses önden başlıyor ama görüntü 5-10 saniye akmaya başlıyor. Bu benim PC ile ilgili bir sorun mu yoksa Youtube ile ilgili yazılımsal bir sorun mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Vodafone mesaj atmış;

Sadece sana özel teklif: 9. Nesil iPad 6x1525 TL yerine 6x1.355 TL... Sakın kaçırmayın!

epey.com diyor ki; 5.700 e almayanı dövüyoruz. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok enteresan...
Çok basit google aramaları ile adam illüminatiyi gösterdi ya.

https://www.youtube.com/watch?v=-LqUveIjpLY

Not: Aramalari teyit etmeden girdim yazıyı. 😀

Dünyadaki her şeyin sahibi üç şirket

👉 Sahip olduğunuzu sandığınız her şeyin size değil aslında birkaç şirkete ait olduğunu biliyor muydunuz? Yediğiniz, giydiğiniz ve kullandığınız her şeyin sa...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kickstarter benzeri bir uygulama BDDK ve Maliye Bakanlığı denetiminde Türkiye'de de hizmete girdi.

https://invest.fonbulucu.com/kampanyalar

Epeydir takip ediyordum. Sonunda kafama yatan bir projeye yatırım yaptım. Hadi bakalım ne olacak...

Yatırım yaptığım proje de şu;

https://www.triwi.info

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 kuruş pahalı olsun amazondan olsun...

Saatim geldi. Hem de bu sefer doğru geldi. Ama hala kutusunu açmadın. Kutu üzerindeki resim ve model doğru en azından. 😀

Az önce Amazon müşteri hizmetleri ile görüştüm. Ben 17.548,29 TL lik ürünü 12 taksit ile 19.583,89 TL ye almıştım. Sanıyorum ki 17.548,23 - 8.558,23 = 8.990,06 TL yi geri öderler. Yok vade farkını da geri ödeyeceklermiş...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen hafta bahsettiğim saati sipariş geçtim.
https://www.amazon.com.tr/dp/B08CVRGSRH?psc=1&smid=A1UNQM1SR2CHM&ref_=chk_typ_imgToDp

Yaklaşık 9.000 TL iade alacağım. Geçen hafta bu saat 18.500 TL idi Prime'a özel 17.500 e indirmişler. Muhtemelen bu dolar hareketi nedeni ile yarın öbür gün 20.000 TL nin üzerinde bir fiyata yükselecek.

16.500 TL den sahibinden de satışa koyacağım. İlgilenen olursa buradan birine 15.500 e bırakırım.

Amazon kolisini bile açmadan göndereceğim alana. 😀

Garmin fenix 6 Pro Solar Titanyum - Beyaz Kayış, Mineral Mavi, STD :...

Garmin fenix 6 Pro Solar Titanyum - Beyaz Kayış, Mineral Mavi, STD : Amazon.com.tr: Spor ve Outdoor
BeğenFavori PaylaşYorum yap