Bende son zamanlarda acayip bir bahtsızlık var

Bunu sipariş veriyorum;; hem de amazondan.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09QFWSXGQ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

.

SUPCASE Unicorn Beetle Serisi Kılıf MacBook Pro 16 İnç (2021 Sürümü)...

SUPCASE Unicorn Beetle Serisi Kılıf MacBook Pro 16 İnç (2021 Sürümü) A2485 M1 Pro / M1 Max, Çift Katmanlı Sert Kabuk Koruyucu Kılıf MacBook Pro 16 inç için Dokunmatik Kimlikli (Şeffaf) :...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=NSgN9nnQraA

İyi de niye böyle bir eşitlik buldu ki Euler? e üzeri İ x P = -1. E eee?

Fizikte vs de kullanılıyor mu acaba?

Matematiğin En Güzel Formülü: Euler Eşitliği

Bu videomuzda, Matematikteki en önemli sabitler olan Pi Sayısı, Euler Sayısı, Karmaşık Sayı i, 0 ve 1 sayılarını oldukça sade bir ifadeyle, tek denklemde bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Çok severek kullandığım MBP me 60.000 TL vereli daha bir ay olmadı. Ama dün sağ hoparlörden özellikle bas seslerde cızırtı gelmeye başladı. Ben de bugün servise götürdüm.

Eğer yazılımsal ise düzeltilmesini yok donanımsal ise tamirat kabul etmeyeceğimi cihaz değişimi veya para iadesi talep ettim.

Bakalım ne olacak...

Ha bir de ben sıramın gelmesini beklerken benden önceki bir bey ve bayan telefonlarını servise veriyorlardı. Gürgençler; pil döngüsününün 500 ü geçtiğini önce pilin ücreti mukabilinde değiştirilmesi gerektiğini sonra şikayet konusuna bakabileceklerini söyledi. Ben de dayanamadım araya girdim.

500 Pil döngüsü olayının garanti süsesinin 1 yıl olduğu ülkelerde geçerli olduğunu, Türkiye gibi 2 yıl olan ülkelerde geçersiz olduğunu, eğer pil sağlığı %85 in altında ise onu da ücretsiz değiştirmek zorunda olduklarını hatırlattım. Adam daha önce bu itirazı duymuş olacak ki;"Pil sarf malzemesidir o kapsama girmez" dedi. Eğer bu sarf malzemesi ise benim pili değiştirebiliyor olmama gerekir. Sarf malzemesi çünkü. Yarın pili değiştirip cihazı tekrar getirebilir miyim yani diye sordum. Yetkisiz müdahle kapsamına girer yine garanti dışına çıkar dedi.

Ben de o hanfendiye daha önce yine aynı serviste arka camı kırık iPhone'umu tamir etmedikleri için tüketici hakem heyetine verdiğim ve kazandığım belgeyi verdim. Bakın burada Apple'in hiç bir kusuru yook hatalı benim ama tamir hakkım dolayısı ile davayı kazandım , siz ise %100 haklı iken kesinlikle geri adım atmayın hakem heyetine verin dedim. O da tüketici hakem heyetine gidecek herhalde.

Akşam akşam heyecanlı idi yine Apple servisi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22

CİMER e aşağıdaki şikayeti yazdım...

Sayın Yetkili

Piyasada döviz artışı, emflasyon vs derken ikinci el araç satıcıları iyice olayı abartmaya başladılar. Sıfır satış fiyatından yüksek fiyata ikinci el araç satışı Türkiye'de artık çok normalleşti. Devlet olarak buna bir önlem planlanıyor mu? Örneğin ikinci el aracın satış fiyatı kasko değerinden yüksek olamaz gibi bir kanun ile fırsatçıların önüne geçmek mümkün. İkinci el araç satıcıları yüzünden sıfır araç bile alamıyoruz. Zira piyasa şartları nedeni ile az miktarda getirilen araçları bir şekilde resmi bayilerden topluyorlar sonrasında %10-20 ne tutturabilirlerse satmaya çalışıyorlar.

Örnek vereyim;

Honda HR-V eHev 2022 bayi fiyatı 764.000 TL...
Ancak ikinci el piyasasında gördüğüm en ucuz fiyat 880.000 TL ki 1.000.000 TL ye de ilan var. Bu sadece bir örnek. Hangi marka hangi model arabaya bakarsanız bakın aynı durumu göreceksiniz.

Bu galerilere birinin dur demesi gerekiyor ve bunu yapabilecek olan da devletimiz. Konu hakkında harekete geçilmesini talep ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 30

Yok destek seviyesi, yok kritik eşik... Oradan şu çizgiyi çekerim, buradan bu çizgiyi çekelim bla abla bla.... 😀

https://www.youtube.com/watch?v=1l7zZergxoM

Wtcn | Bitcoin Hareketlenince Çizgi Çeken Trader | Röportaj adam

Telif hakkı ve benzeri durumlarda ''telif atmadan önce'' benimle iletişime geçebileceğiniz mail adresim : [email protected] yayıncılarının en komik ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün Çelik Motor'u aradım. Hangi bayinizde Kia Xceed var diye sormak için. 4 bayi söyledi; hepsini aradım.

2 tanesi;
- İnanmazsın 3 dakika önce sattık
dedi;

Diğer ikisi de
- kaporayı aldık
dedi

İnanayım mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

JAHREIN'E NELER OLDU? | PintiPanda ve Nevşin Mengü ile Jahrein Neler Yaşadı?

Bu hafta haftalık drama dozu yoksa mini drama dozu var dedim, ve ülkemizdeki mülteci sorununun yarattığı kaos ortamının etkisiyle uzunca bir süredir iyi anla...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Bundan 4-5 ay önce PNG 1$, XAVA da 15$ iken 3.000 PNG yi satıp Xava'ya geçmiştim. Yani o zaman ki 3.000$ im şu an 300$ a düşmüş durumda. 😀

Gerçi aradaki dalgalanmalar ile XAVA sayısını 425 e çıkardım ama. Hala 2.400$ zarardayım. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

M1 Max İşlemcili MacBook Pro 16 Değerlendirmesi.

Cihaz Tam Olarak Şu :https://www.pt.com.tr/macbook-pro-16-inc-m1-max-10cpu-32gpu-64gb-1tb-uzay-grisi-z14x000b8

İnceleme yazmaya çok üşendim.
O yüzden çok net özet geçiyorum. Her şeyi bir kenara bıraktım aşağıda sıraladığım 4 konu oyun hariç diğer her şey sabit kaldığında parasının her kuruşunu sonuna kadar hak ediyor. Ve bu 4 şey için de 50-60 bin ödenmesine gerek yok. 16GB ralli en ucuz modeli alırsanız da bu 4 şey yine elinizin altında. Performans olarak da asla üzülmeyeceğinizi garanti ederim. İlle de oyun diyorsanız Parallels Desktop üzerinde Arm Windows 11 kurarsınız orta seviyeli bir GPU ya sahip modelle maksimum ayarlar şartı aramıyorsanız üzülmezsiniz. Benim için Mount&Blade Bannerlord ve Forza Horizon 5 yeterli idi ki onları da rahat rahat hem de en yüksek ayarlarında oynayanbiliyorum. Tabii bunda 32GPU çekirdeğinin ve 64GB ramin katkısı büyük.

Gelelim eşsiz olan özelliklere

1- Batarya ömrü : Cihazı iki haftadır hem işte hem evde kullanıyorum. Ortalama ekran sürem 12-14 saat civarı değişiyor. Yanında adaptör taşımaya gerek duymamak büyük lüks.

2- Ses ve Isı : Cihazı ilk aldığımda yaptığım ağır testler haricinde fan sesini hiç duymadım. Toplasam 2 haftalık kullanımında fanlar yarım saat dönmemiştir. E hali ile ısı da yok. Yukarıda adaptör taşımamak büyük lüks dedim ya. Ses mevzusu ise ultra lüks bir mevzu. Hele de benim gibi güçlü CPU ve İşlemcili laptoplarda çalışmaya ve gürültüye aşina iseniz. Çok net söylüyorum; Monster'in office işlemleri sırasında çıkardığı fan gürültüsü M1 Max ile sadece render testlerinde duyabildim.

3- Hoparlör : Buna çok girmeyeceğim bu konuda herhangi bir rakibi yok.

4- Ekran : Elbet bundan daha iyi ekranlara sahip başka marka laptoplar vardır ama benim gördüğüm en iyisi bu.

5- Dış kaynaklı bağlantısı olan Excel dosyalarının açılması sadece 2 tık ile gerçekleşiyor. Herhangi bir bekleme kesinlikle olmuyor, bekleme esnasında Excel yanıt vermiyor hatası almıyorsunuz. Ve dakikalarca dosyanın açılmasını beklemiyorsunuz.

6 - MacOS kaynaklı olsa gerek; ağ ve mail ayarlarını yaparken (şirkette MacOS kullanımı olmadığından bile bir IT ci de bulamam diye) bu ayarları nasıl yapacağım konusunda endişelerim vardı. Yaptığım işlemler şunlar;

Mail Kurulumu : Şirket mail adresimi ve şifremi girmek.
Ağ Kurulumu : Kullanıcı adı ve ağ giriş şifremi girmek.

Hepsi bu kadar. Geri kalan tüm ayarları MacOS kendisi hazır giriyor. Nasıl oluyor bilmiyorum. Hadi maili anladım da ağ ayalarını nasıl kendisi otomatik dolduruyor o kısmı hiç anlamadım. Zira yeni bir PC aldığımda o ağ (Uzak sunucuya erişme) ayarları IT den destek almadan yapamıyordum. IT uzmanı uzaktan bilgisayarıma bağlanıyor, bir sürü IP, DNS vs ayardı ayıp hazır olduğunda tamamdır diyordu.

Sevmediklerim;

1- Mesleğim icabı kullanmam gereken bazı programları kullanabilmek için mecburen Parallels Desktop kurmam gerekti. Aynı anda iki işletim sistemi çalışıyor ve gereksiz kaynak tüketiliyor. Bu olmasa idi belki de bataryası 17-18 saatı çıkaracaktı. Denemedim bilmiyorum.

2- Windowstan alıştığım klavye kısayolları MacOS da çok farklı olabiliyor. Alışılmayacak bir şey değil ama şimdilik Excel hızımı yarı yarıya düşürdü bu değişiklik.

3- Yedek parça ve aksesuar fiyatları inanılmaz pahalı. Gerçi bı modelde bol bol giriş çıkış var da rahatız biraz. Tek sıkıntı USB tip A girişi olmaması ki onu da ucuz bir dönüştürücü ile çözdüm. Apple Store'dan almaya kalksam seçilecek ürüne göre 5.000 TL ye (dock) kadar yolu var.

Sonuç: Cihazın bana toplam maliyeti (Parallels Desktop Lisansı ile beraber) 60.500 TL yi buldu. Bu paraya değer mi? Değer mi bilmem ama zerre kadar pişmanlığım yok. Oyun ile çok işiniz olmayacak ise 13 veya 14 inch modellerinden minimum 16GB rame sahip bir model ile P/F oranında yarışabilecek herhangi bir başka rakibi yok.

Benim cihazımım direk rakibi sayılabilecek DELL XPS 17 9710 modelinin fiyatı da aynı. Ama onda hem ram 16GB, hem de işlemci ve GPU (RTX2060) daha zayıf.

Çok olmadı ama idare edin işte.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
 • memedeath @memedeath

  Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Mac'lerin büyük olanları hep pahalı olurdu da, 4 bin dolara notebook fikrine alışamadım. 🙂

 • Murat Burç @muratburc

  Bende 23000'e Legion 5(5800H - 3060) alacaktım ancak stok bitti fiyat başka sitelerde 28000 TL. Açık konuşmak gerekiyorsa aylar önce 20000 TL'ye satılırken düşündüğüm şuan 30000 TL olan 14" baz model Macbook Pro'yu almayı planlıyorum ancak Windows'a göbekten bağlıyım ve şu 1 ay içerisinde de düzenimi bozamam, laptop da almam gerekiyor. Eski laptopla 1 ay civarı idare edip yazın alayım diyorum. İnşallah fiyatlar yükselmez.

  Benim aklımı kurcalayan tek nokta o fiyat 11800H - RTX 3070 HP Omen var. Baz model M1 Pro ile ne kadar kıyaslanır bilemiyorum. Boyut olarak apalakasız cihazlar ancak katı bir Nvidiacı ve Windows'çu olduğum için Mac ve M1 Pro tarafına meyledemiyorum. Şuanlık sadece yazılım ve video render var. İleride hobi seviyesinde olsa bile blender, unreal vesaire olabilir ama onun için de masaüstüm var.

  @ybahadir siz ne dersiniz benim durumumdaki biri için?

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Kullandığınız programlar nedir bilmiyorum. Ama yazılım ve video render konularında bol bol alternatif var MacOS da. Premier Pro, Final Cut, DaVinci Resolve, Handbrake, blender vs.

   Benim kullandığım özel programların ( IFS ERP, Primavera vs) hem alternatifi yok. Hem de alternatifi olsa bile işe yaramıyor. Zira şirketimin kullandığı programı kullanmak zorundayım. Onu da Parallels Desktop ile çözdüm. Windows 11 Arm kurup o programları da sanal makina üzerinde sorunsuz çalıştırabiliyorum

   Özellikle sizin alanınız ;(Yazılım ve video) da M1 ile bahsettiğiniz PC gerçekten karşılaştırılamaz. Karşısına 12900K+3090Ti konfigürasyonunda bir şey koymak lazım. X86 işlemci ve GPU ların M1 e karşı ciddi avantajlı oldukları tek konu Compute. İşin içine Compute girerse PC ler özellikle Metal desteği olmayan uygulamalarda (Solidworks, Catia vs..) M1 in ciddi önündeler.