Donanımhaberde bu yoruma çok güldüm ya. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Yalçın Bahadır paylaştı.

Aga bu nedir 😀 😀

Squid Game İfşa

Discord - https://discord.gg/JnpeWMQuHaInstagram - https://www.instagram.com/mr.cypriott/Burada da işler yapıyorum - https://youtu.be/ppB_Okd6no8Squid Game ,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Kafayı yedim yiyeceğim... Artık an meselesi...

İşim gereği bol bol excel ve autocad kullanıyorum. Öyle anlar oluyor ki aynı anda 10-15 tane (Bazen 25-30) excel dosyası ve 5-6 tane Autocad dosyası açık olabiliyor. Gayet güçlü bir PC kullanıyorum iş yerimde. Core i7 10750H + 32GB Ram + RTX2060 ekran kartı ve 1 TB M2 SSD var kullandığım PC de.

Bu PC bile yukarıda yaptığım işlemleri gün aşırı ramleri boşaltmazsam (PC yi kapatıp açmaz isem, uyku moduna almak yeterli gelmiyor) mutlaka Excel Yanıt vermez hale geliyor ve zorla kapatmak durumunda kalıyorum. Önceki bilgisayarımı (Core i7 7200u + 16GB ram + On Board Ekran kartı + 512GB SSD) da aynı sorunlardan dolayı kavga kıyamet BT ye değiştirtmiştim. Ama sorunlar yine devam ediyor. Sadece çökme aralığı uzadı o kadar.

Anladığım kadarı ile bu işin PC nin gücü ile pek ilgisi yok. Registry kayıt defterinin şişmesi ve ramlerin dolması neden oluyor. İlla her akşam iş çıkışı kapatmak durumundayım yani PC yi. Ki sabah geldiğim de gün içinde çalışırken Excel donmasın. Ben o 10-15 Excel dosyası ve 5-6 autocad dosyasını baştan bir daha açmak istemiyorum. O yüzden hep uyku modunda bırakıyorum PC yi. Çünkü dosyalar ağır ve açılmaları her bir dosya için 30-40 sn sürüyor.

Beni ancak çok yüksek ram kapasiteli WS ler paklar anladığım kadarı ile. Yoksa bu derdin bir çözümü yok her gün kapatıp açmaktan başka. Ya da M1X işlemcili 16" MBP ler çıkacak ve ona geçeceğim ama MacOS da da Primavera yok... Sadece görüntüleyicisi var. Gerçi ben Primavera da operasyon yapmıyorum. Benim işim kontrol ve onay. Olur herhalde ya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 22

M1X işlemcili 16" MBP ler bu ay tanıtılacak deniyordu. Var mı bir gelişme? Bilen, duyan? @pope

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Su ayak izi olayı çok enteresan...

1 porsiyon kırmızı et (200 gr): 3.100 litre
1 porsiyon beyaz et (200 gr): 780 litre
1 dilim ekmek: 40 litre
1 bardak kahve (karton bardakta): 208 litre
1 bardak çay: 30 litre
1 bardak süt (Bu miktar süt tozunda beş kat daha fazladır): 200 litre
1 porsiyon pilav: 150 litre
1 adet küp şeker: 7,5 litre
1 porsiyon peynir (75 gr): 375 litre
1 paket patates cipsi (200 gr): 185 litre
1 bardak bira: 75 litre
1 kadeh şarap: 120 litre
1 hamburger: 2.400 litre
1 adet portakal: 50 litre
1 bardak portakal suyu (200 ml): 170 litre
1 adet A4 kağıt: 10 litre
1 çift deri ayakkabı: 8.000 litre

Hamburger denen şey tadı haricinde zerre kadar iyi bir yönü yok. 2400 litre nedir arkadaş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 23

Hmmm... Yeni bir şey daha öğrendim.

Apple A serisi işlemciler ile Snapdragon tepe işlemcileri arasında farkın bir nedeni de verimlilik odaklı çekirdekler imiş.

A15 in verimlilik odaklı çekirdekleri rakibi Snapdragon 888 in verimlilik odaklı çekirdeklerinden 3.5 kat daha hızlı iken buna karşılık sadece %32 daha fazla enerji tüketiyorlar imiş.

Bir başka ilginç bilgi ise; A15 120 FPS video kaydı esnasında 3W güç çekerken aynı FPS değeri için S21 Ultranın işlemcisi 8,3 W güç çekiyor imiş.

https://www.anandtech.com/show/16983/the-apple-a15-soc-performance-review-faster-more-efficient/2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Papa Emeritus @pope

  Apple çok uzun süredir ciddi derecede fark atmış durumda A55’lere. ARM’ın tarih öncesinden kalan A55’leri yenilemesi veya Samsung, Qualcomm gibi şirketlerin kendi düşük güç çekirdeklerini tasarlaması lazım.

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  Elma SoC tasarımı işine inanmasa M1 geçişini başlatmazdı zaten... daha önce intel'e geçişte çok sıkıntılar yaşayanlar olmuş... sonunda Elma çözüm üretip geçişi tamamlamış ama iyi de müşteri kaybetmiş o dönem... Şimdi böyle bişeyi tekrarladıklarına göre demek ki ARM tabanlı SoC'larına çok daha fazla özen gestermişler... Elma bu işe gerçekten iyi yatırım yaptı bence... Bence mutfakta Xeon'lara bile rakip bişeyler pişirmeye başlamışlardır... Ben şurdan anlıyorum orta-uzun vade için Levent abi bile heyecanlandı ki bu tarz insanlar kolay heyecanlanmıyor böyle gelişmelere...

Apple vs Epic davasında bir şey net olarak yanlış anlaşılmış bence. Apple Appstore'un sahibi olduğu için tekel zannedilmiş. Bu büyük oranda yanlış bir düşünce. Zira bu mantıkla gidersek sahibi olunan her şey sahibini tekel yapar. Yani bir arabanız varsa siz tekelsiniz. Bir eviniz varsa da tekelsiniz. Ya da dükkanınız. Sonuç olarak o mülkünüz ile ilgili tasarruf tamamen size aittir. Hiç bir kurumu bu hakkınıza karışamaz. İstediğniz gibi kurallar koyabilirsiz.

Hep Windows örneği veriliyor; "Varsayılan tarayıcı olarak ie nin koyulmasının mahkeme tarafından yasaklanması" mevzusu. İşte bu tekel, yani hakim pozisyonunu kendi lehinbe kullanmak ve rekabete engel olmak deniyor bu harekete.

Daha açık bir ifade ile diyelimki benim bir alışveriş mağazam var ve dükkanları kiraya veriyorum. O dükkanları istediğime kiraya veririm, istediğime vermem. Buna hiç kimse, hiç bir kurum karışamaz. Ama diyelim ki birine kiraya verdim. Ve o kişinin sattığı üründen ben de satıyorum, aynı dükkandan bende de var. O adama ürünlerini şu fiyatın altında satamazsın deyip kendime avantaj sağlayamam. Bunu yaparsan hakim pozisyonumu lehime kullanıp kendime avantaj sağlamış ve o firmaya zarar vermiş olurum. İşte buna tekelcilik diyebiliriz.

Apple vs Epic davasında da durum aynı. Bu yüzden Tim Sweeney twitter de tüketiciler ve geliştiriciler kaybetti diye sızlanıyor zaten. Evet; Apple alternatif ödeme yönlendirmelerine müsaade etmek zorunda. Ama adamı mağazasına almak zorunda değil. Sözleşmeyi imzalamış herkes sözleşmeye aykırı hareket edip alternatif ödeme yöntemi güncellemesi yapmak istediğinde Apple buna müsaade etme zorunda. Ancak aynı zamanda o firma sözleşmesine aykırı hareket ettiği için hem Apple'a tazminat ödeyecek hem de mağazadan atılacak...

Mahkemenin verdiği karar bu kadar saçma işte. Hem Epic'e sözleşmesine aykırı hareket ettiği için ceza veriyor, hem Apple tekel değildir diyor hem de alternatif ödeme yöntemlerine izin vermek zorundadır diyor...

Eeee nasıl olacak o iş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 34 / 50
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben bir şey atlamadım. Windoes tüm işletim sistemi pazarının %80 ine sahip. Apple ise %13 üne.

  Bu yüzden Apple varsayılan arama motoru olarak Google'ı koyabiliyor ve bunun için milyarlarca dolar para alirken Tekel olmuyor, Ama Microsoft, Windows a Edge'yi varsayılan tarayıcı olarak yükleyemiyor çünkü tekel oluyor. Aslında zaten her işletim sistemi tekel. Sorun tekel olmak değil. Sorun hakim pozisyonun kendi lehine kullanmak. O bile her zaman sorun olmuyor. Burada da ekosistemdeki pazar payın önemli. Apple'in pazar payı devede kulak olduğu için sorun olmuyor. MacOS da da Safari varsayılan tarayıcı mesela. Kimse bir şey diyor mu? Hayır. Çünkü pazar payı çok küçük.

  • reducto @protego

   Hala atlıyorsunuz. Olaya appstore olarak bakın dedim. Hizmet satışı olarak. Apple appstore haricinde bir store bulunmasını ve kendi ödeme sistemi haricinde başka birinin hizmet vermesini engelliyor. Yani iOS'taki hizmet satışının %100'üne sahip. Rakip oluşmasına da izin vermiyor. Tekelin rekabeti engellemesi tam olarak bu.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @protego Tekel olmanın suç olmadığını anladığınız gün olay tarafınızca da anlaşılacak. Dünyada tek mobil işletim sistemi iOS olsa idi haklıydınız ama değil. Bir sürü rakibi var, pazar payı da devede kulak. O yüzden sizin anladığınız anlamda dahil tekel değil. Mahkeme kararı da bunu sabitledi zaten.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Yahu şöyle örnek vereyim belki anlarsın beni.

   Diyelim ben yeni bir mobil işletim sistemi çıkardım. Bir de ona özel mağaza açtım. Ama hiç kullanıcım yok.

   Tekel miyim ben? Evet! İstediğim gibi kural koyabilir miyim? Evet! Kimse sallar mı kuralları mı? Hayır! Neden? Çünkü kim ne yapsın benim hiç kullanıcısı olmayan mağaza mı? Gördün mü? Tekelim ama suç unsuru yok. Çünkü hakim değilim.

  • reducto @protego

   @ybahadir Yahu hala olayı işletim sistemlerine, başka telefonlara getiriyorsunuz. Olay telefon değil, olay işletim sistemi değil, olay ios değil. Olay iOS'un içindeki mağazalar ve ödeme sistemleri. Tamam bir gün Microsoft kalkıp Windows Store dışındaki diğer tüm store'ları ve ödeme sistemlerini engellerse buna da tekelin rekabeti engellemesi değil dersiniz. Ne demeye çalıştığımı anlıyorsunuz ama hala başka işletim sistemi var diyorsunuz. İyi günler.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @protego Mağaza adamın. İstediğini koyar istediğini koymaz. Gözünün üstünde kaşın var der yine koymaz. Kime ne? Beğenmedin mi? Git Android'de dene şansını.

   İşletim sistemini de kapatıyorum, mağazayı da kapatuyorum. Kime ne?

  • reducto @protego

   @ybahadir Tamam hocam. Microsoft da aynısını Windows Store için derse bir gün "benim işletim sistemimde başka mağaza da açamazsın başka ödeme de yapamazsın bilgisayarda yaptığın her satıştan alımdan ver bana %30'umu" derse aynı tepkiyi bekliyorum senden. Kraldan çok kralcı olmayın ya. İyi geceler.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @protego Windows yapamaz. Çünkü pazarın neredeyse tek hakimi. Kalanlar figüran. Kalanlar pazarda fiyat belirleyemez. Pazara yön veremez. Bunun neresini anlamıyosun bir türlü anlamıyorum.

  • reducto @protego

   @ybahadir Asıl sen anlamıyorsun. İnatla hem de. Olay işletim sistemleri değil. "MAĞAZALAR, ÖDEME SİSTEMLERİ". İyi geceler gerçekten başka bir cevap vermenin hiçbir anlamı yok.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @protego Yahu mağaza özel mülk kardeşim. Adam kapatmak istese Mahkeme ne diyecek? Hayır kapatamazsın mı?

  • turker @turker

   @ybahadir tekel değilsin (monopol). sistem senin, kafana göre takılabilirsin ama hakim güç veya güçlerden biri olmadığın için ben de basar giderim. Fakat sen pazardaki hakim oyuncu olursan o zaman mevzu değişir, ne ben öyle kolay basıp gidebilirim ne de sana kafana göre kural koydururlar. dolayısıla tekel olmak sorundur, eninde sonunda ya piyasa ya devletler müdahale eder.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Tamam buna bir itirazım yok zaten.

  • turker @turker

   @ybahadir güzel, apple büyük oyuncu olduğu için tekel. sen, sadece benim mağazam, benim uygulamam, benim ödeme yöntemim vs... diyerek büyük/küçük rakiplerle haksız rekabete girersen (sistem senin) pozisyonunu kötüye kullanmış oluyorsun.

   MS, windows içinde ona rakip uygulamalara izin vermek durumunda çünkü tekel, başka mağazalara izin vermek durumunda çünkü tekel, başka ödeme yöntemlerine izin vermek durumunda çünkü tekel. Aynısı apple ve google için de geçerli doğal olarak.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Tekrar ediyorum. Tekel olmak suç değildir. Ve evet. Windows ve Google yapamaz ama Apple yapar çünkü hakim pozisyonda değil.. Hatta devede kulak pozisyonunda, beğenmiyorsan bas git. Bas git ki görsün ebesinin örekesini.

   Windows/Edge, MacOS/Safari örneğini de mi kesmiyor sizi anlamadım ki.

  • turker @turker

   @ybahadir Tekel olmak suçtur diyen yok zaten. Pazar payının çoğunluğuna sahip olmaman seni tekel olmaktan da çıkarmıyor. Tüm dünyadaki nüfüsun %10u dersen başka bir pay, kadıköyün %10u rsen başka bir pay çıkıyor. Mobil pazarında 2 oyuncu var. Dolayısıyla küçük olan da hakim. Ms',n win phone zamanlarında bile başka ödeme yöntemleri, uygulma içi başka mağaza vs. vrdı yanlış hatırlamıyorsam. Ben miniciğim ben de böyle diyemiyorsun. Sistem kapalı ve senin keyfine bağlı çünkü

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Çünkü sistem benim. Ben tasarladım, keyfime göre tasarldım. Kime ne? Kurallarımı mı beğenmedin. Beynine silah mı dayadık? Benden başka alternatifin mi yok? Hepsini geçtim; iOS'u da Appstore'u da kapatıyorum ya. iPhone da satmayacağım. Kime ne? Hangi mahkeme buna engel olabilir? 😀

  • turker @turker

   @ybahadir senin olması işletirken her zaman söz hakkını sana vermiyor iyi ki. mahkeme zaten yönetime karışmıyor. işleteceksen şu şartlarda işletirsin diyor. neyse, bu kadar flame yeter.

 • kei @kei

  Başka mağaza açılmasına izin vermiyor ki? IE ile bunu arasında ne alaka var? telefonuma özgürce istediğim yazılımı kuramıyorum bu da "güvenliğiniz için" diye yutturuluyor. halbuki app store'a da zararlı yazılım yükleniyor, icloud hack yiyor. whatsapp'tan jpeg yollanıp jeff bezos'un iphone'u bile hacklendi.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Yahu tekel olmakta sorun yok. Bunu anlamıyorsunzu zaten. Tekel olmak suç değil. Tekel olup bunu kendi lehine ve diğerlerinin zararına kullanmak suç. O bile her zaman suç değil. Pazar payın ile ilgili.

  • kei @kei

   @ybahadir kendi mağazası lehine kullanıyor işte dışarıdan uygulama kurulamıyor. Bırakın kurulmayı yazılım geliştirme araçlarına erişimi bile kesiyor. Berbere makas satmamak gibi bir şey bu.
   Android tarafında google'ın kafası rahat apk ile istediğin her şeyi yükleyebiliyorsun temiz.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kei E dedim ya. iOS un bir çok alternatifi var ve pazar payı 6 kat daha fazla. O yüzden bunu yaparken bile suçlanamıyor Apple. Örnek de verdim; Apple varsayılan arama motoru olarak Google'ı üstüne 20 milyar dolara para alarak koyabiliyorken, Microsoft EDGE tarayıcısını bedavaya varsayılan tarayıcı yapamıyor. Çünkü Tüm işletim sistemi pazarının %80 ine sahip. Yani hakim oyuncu.

  • kei @kei

   @ybahadir alternatifi sadece android başka alternatifi yok ki. KaiOS mu alternatif?

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kei Harmony var, Linux var vs.. Ayrıca sayısı da önemli değil. Önemli olan pazar payı. Tüm pazarın ne kadarına hakim olduğu mesele.

  • kei @kei

   @ybahadir harmony tema giydirilmiş ve google servisleri alternatiflerle değiştirilmiş bir androidden ibaret. linux deseniz pazarın on binde biri bile linuxlu telefon satılmıyor satan 2-3 tane butik firma var. dünyanın çoğu ülkesinde linuxlu bir telefon satın almanız İM-KAN-SIZ.
   Bu söylediğinize apple'ın avukatı bile inanmaz 😀
   Pazar Android ve iOS duopolisindan ibaret bunu sokaktaki 5 yaşındaki çocuk bile bilir.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kei Harmony'nin ne olduğunun hiç bir öenmi yok. Ayrı bir işletim sistemi mi? Android kapansa bir alternatif mi? Evetse sorun yok.

   Tekrar ediyorum tekel olmak suç değildir. Her yeni icat tekeldir zira. Hem de patent süresi dolana kadar.

  • kei @kei

   @ybahadir harmony ayrı bir işletim sistemi değil. kendi kerneli vs yok. Tam bir "fake it until you make it" vakası. Bu dediğinize bence siz bile inanmıyorsunuz. Gerçek buz gibi ortada. Market bir duopoli içerisinde. 3. bir alternatif yok, olanlar da butik kalmış durumda.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kei Hadi öyle olsun. Ne önemi var? Duopoli olsun. Duopoli olmak da suç değil. Apple'in pazar payı %13, Google'in pazar payı %80... Apple yaparsa bir şey olmaz ama Google yapamaz. Bu mahkeme kararında görüldüğü gibi. Windows'un IE veya EDGE olayı gibi. MacOS da Safari varsayılan tarayıcı. Neden kimse dava açmıyor sence?

  • kei @kei

   @ybahadir güncel rakamlara bakarsak pazarın %99.15'i google ve apple'a ait. https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/worldwide
   Google'a gelecek olursak androidde dışarıdan istediğiniz yazılımı yükleyebiliyorsunuz ama iOS buna olanak sağlamıyor. Google'da bir "Seçenek" olarak play store'dan uygulama kurarken iOS tarafında bir "zorunluluk" olarak app store'dan uygulama yükleniyor.
   Diğer verdiğiniz örneklerde de dışarıdan istediğiniz 3. parti yazılımı yükleyebilyorsunuz. Ancak tekrar tekrar söylüyorum iOS söz konusu olunca dışarıdan yazılım yüklenemiyor.
   Bunu hala anlayabildiğinizi sanmıyorum kısır döngüye girdik.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kei Çünkü iOS pazarın 1/7 sine sahip. O yüzden hakim değil. O yüzden aldığı tüketici aleyhüne kararlar ancak kendisine zarar verir. Pazara yön veremez. Ama aynı kararları Google alsa işte o hakim poziyonu kötüye kullanmak olur. Çünkü pazarın %80 küsürü elinde, pazara yön verebilir, tüketiciyi zarar uğratabilir.

   Bkz: Windows/Edge ve MacOS/Safari

  • kei @kei

   @ybahadir 1/7 olarak düşünmeyin pazarın %99'una hakim 2 markadan, platformdan biri olarak düşünün.
   Bir de dışarıdan uygulama yükleme özgürlüğü tüketici aleyhine falan değil tam tersine %100 tüketici lehinedir. Bu konu hiç tartışmalı değil. Bırakın da tüketici karar versin neyin iyi veya kötü olduğuna.
   Aynı kararları google alamaz çünkü android açık kaynaklıdır, firmalar kendileri kendi cihazlarına göre kafasına göre özelleştiriyor zaten. Dışarıdan yazılım da yüklenebiliyor. En başından beri tüketicinin kendi özgürlüğü düşünülerek tasarlanmış. İstemeyen google mağazasını kullanmıyor işte ne güzel tam tüketici lehine. Hatta samsung kendi uygulama mağazına sahip mesela android olmasına rağmen. bazı uygulamalar play store'dan değil samsung'un kendi mağazasından yükleniyor.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kei Ben Google'in yaptığı kötüdür demedim zaten. Hatta Apple'in yaptığı bence de yanlış ama suç değidir. Tüketici aleyhine ise tüketici almaz olur biter. Çünkü geride daha dünyanın %87 sinin kullandığı bir alternatif var. Bu kadar basit.

   Hem mahkeme vermiş kararı zaten. Epic'i de sözleşmesine aykırı hareket ettiği için 4 milyon dolar tazmin etmekle cezalandırmış. Daha ne?

  • kei @kei

   @ybahadir tüketici başka sebeplerden almak zorunda olabilir o kadar basit değil, bambaşka bir tartışma bu. Sonuç olarak tüketicinin lehine olsalardı daha başlangıçta bu kadar sınırlamazlardı insanları. İnsanların verisinden para kazanan şirketler bunlar. 2 gram etikleri yok.

 • CimAdam @cimadam

  Bana aşırı saçma geliyor, apple en başta kuralını koymuş beğenmeyen gitmez diye düşünüyorum. Sen hem adamın kurduğu ortamdan faydalanacaksın hem de kurallarını kabul etmeyeceksin. Ben tarlaya domates ekiyim herkes toplasın ama bana para vermesin gibi bir durum bence

 • Papa Emeritus @pope

  App Store’a karşı çıkmak asıl tekelciliktir. App Store olmasa küçük geliştiriciyi, büyük geliştirici çiğ çiğ yer. Küçük geliştiricilerin yükselişi boşuna App Store sonrası olmadı. Apple mağazayı, küçük geliştiricinin işini çok kolaylaştıran kütüphaneleri yayınladı ve o sayede bu günlere geldi herkes.

#dizitavsiyesi

https://www.imdb.com/title/tt10919486/

INTO THE NIGHT

Can sıkıntısında Netfllix de dolaşırken rastladım. Bir Belçika dizisi sanırım. Konusu ilginç;

Bilinmeyen bir nedenden dolayı güneş tüm insanları öldürmeye başlarken Brüksel'den havalanan bir uçağı sürekli batıya doğru uçarak güneşten kaçmaya çalışması ve içindeki bir avuç insanın başından geçenleri anlatıyor. 3 bölüm seyrettim; şimdiye kadar oldukça iyiydi...

Not: Dizide Mehmet Kurtuluş da br Türk'ü oynuyor ve baş rollerden birinde.

Into the Night (TV Series 2020– ) - IMDb

Into the Night: Created by Jason George. With Pauline Etienne, Laurent Capelluto, Mehmet Kurtulus, Babetida Sadjo. When radiation from the sun causes a global disaster on Earth, survivors on an...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evellki gün verdiğim saat geldi...

Siparişini geçtiğim saat (Fenix 6 Pro Solar) 11.400 TL den 8.500 TL ye düştü diye almıştım. Stok bitti artık yok.

Gelen saat de 10 para vermeyeceğim 4900 TL değerinde Turkuaz renk Forrunner 745 modeli.... Söver misin sabaha mı bırakırsın...

https://www.amazon.com.tr/Garmin-Forerunner-745-Turkuaz/dp/B08JQJW7PF/ref=pd_d_dss_r_1/257-7450651-5408504?psc=1

Forerunner 745, Turkuaz : Amazon.com.tr: Spor ve Outdoor

Forerunner 745, Turkuaz : Amazon.com.tr: Spor ve Outdoor
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15

Garmin fenix 6 Pro Solar Mineral Mavisi Titanyum - Beyaz Kayış :...

Garmin fenix 6 Pro Solar Mineral Mavisi Titanyum - Beyaz Kayış : Amazon.com.tr: Spor ve Outdoor
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 18