Apple Airpods

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık iki haftadır kullanmakta olduğum Apple Airpods kablosuz kulaklıkları hakkında küçük çaplı bir inceleme yazayım dedim. Buyurun...

 

Ne zamandır airpods alma düşüncem mevcuttu ancak fiyatı nedeni ile bir türlü alamıyordum. Sonuçta kulak içi kulaklıklarda hijyen de önemli olduğu için ikinci elde başkası tarafından kullanılmış kulaklık da almak istemiyordum. Sonunda sahibinden.com üzerinde kutusu açılmamış bir seti istediğim fiyata almayı başardım ve iki haftadır kullanıyorum.

Klasik Apple Kutulaması; gayet sade ve şık.

 

Klasik apple stilindeki kutunun içinden; çeşitli dokümanlar, kulaklıkların içine yerleştirildiği ve aynı zamanda şarj eden kasa, kasanın içinde sağ ve sol kulak için iki adet kulaklık ve son olarakda şarjı sağlayan data kablosu ki bu kablo bildiğini iPhone, iPad data kablosunun aynısı. Yani 899 TL lik kutudan bir de 139 TL lik data kablosu çıkıyor. Bu da çok işime yaradı açıkçası. Evde zaten orijinal kablom vardı, iş yeri için de orjinal bir kabloya 139 TL ödeyesim hiç gelmiyordu. Dolayısıyla kutudan çıkan bu kablo beni ekstra bir masraftan kurtardı. Ancak peşinen söyleyeyim o kablonun çıkıyor olması 899 TL lik -bana göre- fahiş fiyatı haklı göstermiyor.

 

Kutuyu ilk açtığımızda klasik dokümanlar ve Airpods Kasası ile Karşılaşıyoruz

Sol Kulaklık

Kulaklıklar Kasanın İçinde İken

Kulaklıkların uzun ayakları esasında temiz görüşme yapabilmek için son dereye iyi düşünülmüş bir detay.

 

Gelelim 2 haftalık deneyimlerimi aktarmaya;

 

1-Müzik Ses kalitesi: kablolu earpods'lardan hiç bir farkı yok. Ya da varsa bile ben audiofili olmadığım için anlayamadım. Öte yandan herhalde bir 6 yıldır kullandığım CX500 ler ile aralarında benim bile fark edebildiğim bir ses kalitesi farkı var. Tabii bu fark CX500 ler lehine. Peki CX500 leri mi kullanmaya devam edeceğim yoksa airpodsları mı? Bunu incelemenin sonunda cevaplayacağım.

2- Görüşme Ses kalitesi: Görüşme kalitesi tek kelime ile mükemmele yakın diyebilirim. Yine earpodslarda olduğu gibi hiç bir şekilde düşük ses, sesin gidip gelmesi, kesilmesi gibi sorunları asla yaşamıyorsunuz. Telefonu kulağınıza dayadığınızda karşı taraf ile olan iletişiminiz nasıl ise Airpods'lar ile de aynı kalitede iletişim kurabiliyorsunuz. Dışarıdan gelen seslerin izole edilmesi veya telefondaki kişinin sesinin dışarıya verilmesi hususları earpodslar ile yine tamamen aynı.

3- Batarya Süreleri:  Kulaklıkları müzik harici daima tek olarak kullanıyorum. Dolaysıyla her bir kulaklık 5 saat rahat rahat (hatta kullanıma göre bir mesaiyi çıkartabiliyor teki) çıkarabilirken tam dolu kasa bu kulaklıkları 3 kere tam şarj edebilme kapasitesine sahip olduğundan benim kullanım senaryomda ortalama 3 gün rahatça kullanabildim. Eğer işin içine müziği de katarsanız müzik de sterio dinleneceğine göre maksimum 12-15 saat arası ancak kullanılabilir diye düşünüyorum.

Kulaklıklar bluetooht ile iletişim kuruyor ve iPhone'unuzdan pil durumunu takip edebiliyorsunuz.

Yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi cihazları şarjdan saat 9:30 gibi çıkarıp birini kulağıma taktım ve hiç çıkarmadım. Ama bu arada müzik dinlemedim. Sadece gelen çağrıları cevapladım, ve telefonda oyun oynadım o kadar. Saat 13:12 itibarı ile %64 daha şarjım var. Muhtemelen bu kulaklık beni mesai bitimine kadar rahat rahat ulaştıracak.

4- Ergonomi ve Kullanım:  Eğer daha önce earpods kullandıysanız; ergonomi açısından kablo haricinde hiç bir farkları yok. Kulağınıza sağlam oturuyorlar, kesinlikle kulağınızı rahatsız etmiyorlar. Hatta gün içinde varlıklarını bile unutuyorsunuz.  Karşılaştırmak gerekirse uzun yıllardır kullandığım CX500 kulaklığım; ses izolasyonunu sağlayabilmek adına slikonları kulak yoluna sıkıca oturduğundan dolayı belli bir süre sonra kulaklarımda ağrı oluşturmaya başlıyorlar ve bir süre boyunca kulağımdan çıkarmak zorunda kalıyordum. Airpods'larda kesinlikle böyle bir durum yok. Sabah takıyorum, akşam çıkarıyorum. O derece rahatlar ve yerlerinde sağlam durarak bu rahatlığı sağlıyorlar.

Kullanımları da son derece basit. tek yapmanız gereken takılı kulaklığa iki kere hafifçe tıklamak. Bu işlemi yapınca SİRİ devreye giriyor ve istediğiniz herhangi bir işlemi yaptırabiliyorsunuz. Ayrıca gelen çağrıyı yine herhangi birine iki kere hafifçe tıklayarak cevaplayabiliyor ve yine aynı şekilde çağrıyı sonlandırabiliyorsunuz. İsterseniz Telefonun ayarlar menüsünde bu çift tıklamaya her iki kulaklıkta ayrı görevler atayabiliyorsunuz. Örneğin ben sağ kulaklığa SİRİ'yi aktif etme, sol kulaklığa ise medya oynatma görevlerinin atadım. Her işimi görebiliyorum. Esasında SİRİ tek başına yetiyor zaten. Bu kulaklıkları alana kadar SİRİ yi ayda yılda bir eğlencelik olarak 3-5 dakika açan ben; Airpodsları kullanmaya başladığım günden beri SİRİ aşağı, SİRİ yukarı durumuna gelmiş haldeyim. Özellikle soğukların iyice bastırdığı bu kış mevsiminde inanılmaz işe yarıyormuş SİRİ bunu anladım. Ben özellikle dış mekanda acaba diğer gürültülerden sebep SİRİ beni anlamakta zorlanır mı diye endişe etmiştim fakat boşa endişe etmişim. Neredeyse %90 oranında başarılı bir iletişim kurabiliyorum SİRİ ile ki bu dış ortamdaki başarım. SİRİ kullanınca büyük kolaylıkmış bunu da anlamış oldum.

FİYAT ve SONUÇ:

Apple'in resmi internet mağazasında Airpods'lar şu an 899 TL ye satılmaktalar. Ben ise sahibinden.com üzerinden 600 TL ye sıfır olarak aldım. Peki bu fiyata değer mi?

Kesinlikle bu kulaklıklara müzik için böyle bir para ödenmez. Paranızı sokağa atın daha iyi. Belki ihtiyaç sahibi birine denk gelir. Ancak müziği dışarıda bıraktığımızda geri kalan her şey için bildiğim kadarı ile rakibi yok.

Sony'nin WF1000X serisini DH editörü Mesut ÇEVİK incelemiş ve müzik konusunda muazzam başarılı bulmuş olsa da geri kalan her şey için son derece başarısız bulmuştu. Yani Sony WF 1000X ile Airpods'u toplayınca tam olarak tam kablosuz gerçek bir kulaklık seti çıkıyor ortaya. Tabii özelliklerini toplayınca fiyatı da toplamak gerekiyor ki bu durumda WF1000X in fiyatı da Airpods ile aynı; yani 899 TL...

 

Sonuç olarak Airpods kesinlikle müzik kulaklığı değil. Ama gün içinde çok yoğun bir şekilde telefon görüşmesi yapıyorsanız tam sizlik.

Gelelim başta sorduğum CX500 kulaklığımı kullanmaya devam mı edeceğim yoksa Airpods'a mı geçeceğim. Cevabım kesinlikle Airpods ile devam edeceğim olacak. Zira ben öyle pek deli müzik dinleyen birisi değilim. Çok sık telefon görüşmesi yapıyorum ve bu senaryo için de Airpods bana daha kullanışlı geldi. Ancak CX500 ümü de tutmaya devam edeceğim. Uzun yolculuklarda müzik dinlerken kullanmak için. Ya da film seyrederken.

 

Not: Bu arada Airpods diğer Android cihazlarla kullanılabiliyor mu bilmiyorum. Deneme şansım olmadı.

 

Umarım faydalı bir inceleme olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Jubei @jubei

  Güzel inceleme, ellerinize sağlık, bu arada bilmediğimden soruyorum, bu kulaklıklar Android telefonlarda da kullanılabiliyor mu ?
  Hani düz mantık ile Bluetooth üzerinden kullanılması gerekir ama Apple,ın ne yapacağı belli olmaz. 😊

 • TeknoStil @teknostil

  Müzik için alinmayacaksa, üst geçit kulakligi kalitesinde bir kulaklik bile yeterli olur bence. 🙂

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Üst geçit kulaklığı nedir bilmiyorum ama bu kulaklıkları SİRİ entegrasyonu fark yarattıkları asıl nokta. Kışın sokakta ellerinizi üşütmeden ve telefonu cebinizden çıkarmadan her işinizi halledebiliyorsunuz.

   Çok uzun yıllardır kulaklıktan telefon kullanırım. Bu işi Apple'dan daha iyi yapan biri yok. Nokia vardı, bildiğiniz gibi rahmetli oldu. Yeni Nokia'lar bu konuda nasıllar bilmiyorum.

Cherry DW 8000 Wireless Klavye Mouse Seti

Cherry DW 8000 Klavye ve Mouse Seti

İş yerinde bana verilen notebook için şirketin verdiği klavyeyi değiştirmeye ve kendime istediğim kalitede bir klavye almaya karar verdim. Bir kaç gündür klavye arıyordum. Bir de aradığım klavyede olmazsa olmaz 2 şartım (Bölünmemiş enter tuşu ve Mouse Sağ Klick tuşu) olunca istediğim kalitede klavye bulmaktan neredeyse ümidi kesecek iken daha önce adını bile duymadığım Cherry marka bu ürüne rastladım. Ancak ben 200 TL civarında bir set bakarken fiyatı 309 TL görünce oldukça şaşırdım. Oyuncu klavyesi değildi ve öyle aman aman özellikleri (RGB renk, abartılmış fonksiyonlar, programlar vs.) yoktu. Ancak yine de tasarımına bayıldığım için biraz kuşku ile de olsa hepsiburada.com üzerinden siparişi geçtim.

Klavye bugün sabah itibarı ile geldi ve yaklaşık 4-5 saattir kullanıyorum. İlk izlenimlerimi aktarmak ve benim gibi olanlara yardımcı olmak amacı ile bu yazıyı kaleme (klavyeye) aldım.

 

Klavyemiz Türkçe ve Çiklet (Chiclet) Klavye Formunda. Aynı zamanda tam ve yön tuşlarından tamamen ayrık bir nümerik tuş bölümü de sunuyor.

Klavyemiz bildiğiniz ciklet klavye formunda ve tüm tuşları eski formatta, yani bölünmemiş. En önemlisi ise Excel için hayati olan "Mouse Sağ Klik" tuşu standart olarak var. Yani fonksiyon tuşuna ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsunuz. Son zamanlarda yeni çıkan klavyelerde bu tuş, fonksiyon tuşu ile çalıştırılmaya başlamıştı ve bu durum hızlı excel kullanıcıları için tam bir kabustu. Sadece Del tuşunun yerine alışmak biraz zaman alacak gibi. Tasarımı ve rengi bence muazzam güzel görünüyor. Burada da çabuk kirlenme ve sık sık temizleme sorunu olacak gibi görünüyor. Tuş basış hissiyatı ciklet klavyeli notebooklar ile neredeyse aynı. Tuşlarda herhangi bir klick sesi yok. Ki bu özellik benim için olmazsa olmaz bir özellik. Zira çalıştığım ortamda hiç çekemeyeceğim şey; beynime beynime gelen klavye tuş sesidir. Hele o mekanik klavyelerden gelen gürültü bildiğin cinayet sebebi benim için.

 

Son zamanlardaki klavyelerde ortaya çıkan bir başka problem de klavye boyutlarını küçültmek adına nümerik tuşlar ile yön tuşları arasındaki boşluğu ortadan kaldırıp, büyük 0 (sıfır) tuşunu yarıya küçültüp sağ yarısını yine 0 rakamı için sol yarısını ise sağ yön tuşu olarak yerleştirmek. Enter tuşunu ikiye bölen geri zekalı sık sık rahmetle! anarım ama sıfır tuşunu ikiye bölüp yarısına yön tuşu koyma fikrini ilk bulan adam hakkında düşündüklerimi söylesem hapse girebilirim. O derece. (Bu arada enter tuşunu ilk olarak bölen geri zekalıyı rahmetle filan andığım da yok. İroni sadece)

Özellikle Notebook Klavyelerinde ve Son Zamanlarda Çıkan Harici Klavyelerde Karşımıza Çıkmaya Başlayan Yön Tuşlarının Yerleşimi

Cherry DW 8000'in Yön Tuşu Yerleşimi

 

Yanında gelen mouse ise tasarım olarak mükemmel görünüyor ancak işlevsellik felaket derecede kötü. Ele iyi oturmuyor hatta eli biraz rahatsız bile edebiliyor keskin hatları nedeni ile. Özellikle uzun kullanım senaryolarında çok rahatsız edici olabilir gibi geldi bana. Zaten ben çok kullanmayacağım için bunu sorun etmiyorum. Mouse olarak uzun zamandır kullandığım Logitech MX Master'i kullanmaya devam edeceğim. Gerçi klavye gümüş, mouse siyah olunca garip görünecek ama olsun.

Mouse; gereğinde fazla ince ve hatları çok keskin. Bu bir çok kimseyi rahatsız edebilir. Ama çooook şık!

 

Peki bu parayı (309 TL) yi verdiğime değdi mi? Mouse kısmını çok kafaya takmadığım için rahatlıkla değdi diyebilirim. Klavye gerçekten çooook şık görünüyor. Ciklet klavyeyi yadırgamayan herkese şiddetle tavsiye ederim. Hele de bölünmemiş "Enter" tuşu olan kaliteli klavye bulmanın çok zor olduğu bugünlerde.

 

Klavye inceliği ile de çok iddialı

İlk defa bir inceleme yazdım. İmla hataları, anlatım bozuklukları ve değinmeyi unuttuğum noktaları, bu incelemenin  benim için ilk olması hatırına mazur görün lütfen. Merak ettiğiniz ve değinmeyi atladığım şeyleri sorun lütfen. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Saygı ve sevgilerimle....

 

Yalçın BAHADIR

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9