Cherry DW 8000 Wireless Klavye Mouse Seti

Cherry DW 8000 Klavye ve Mouse Seti

İş yerinde bana verilen notebook için şirketin verdiği klavyeyi değiştirmeye ve kendime istediğim kalitede bir klavye almaya karar verdim. Bir kaç gündür klavye arıyordum. Bir de aradığım klavyede olmazsa olmaz 2 şartım (Bölünmemiş enter tuşu ve Mouse Sağ Klick tuşu) olunca istediğim kalitede klavye bulmaktan neredeyse ümidi kesecek iken daha önce adını bile duymadığım Cherry marka bu ürüne rastladım. Ancak ben 200 TL civarında bir set bakarken fiyatı 309 TL görünce oldukça şaşırdım. Oyuncu klavyesi değildi ve öyle aman aman özellikleri (RGB renk, abartılmış fonksiyonlar, programlar vs.) yoktu. Ancak yine de tasarımına bayıldığım için biraz kuşku ile de olsa hepsiburada.com üzerinden siparişi geçtim.

Klavye bugün sabah itibarı ile geldi ve yaklaşık 4-5 saattir kullanıyorum. İlk izlenimlerimi aktarmak ve benim gibi olanlara yardımcı olmak amacı ile bu yazıyı kaleme (klavyeye) aldım.

 

Klavyemiz Türkçe ve Çiklet (Chiclet) Klavye Formunda. Aynı zamanda tam ve yön tuşlarından tamamen ayrık bir nümerik tuş bölümü de sunuyor.

Klavyemiz bildiğiniz ciklet klavye formunda ve tüm tuşları eski formatta, yani bölünmemiş. En önemlisi ise Excel için hayati olan "Mouse Sağ Klik" tuşu standart olarak var. Yani fonksiyon tuşuna ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsunuz. Son zamanlarda yeni çıkan klavyelerde bu tuş, fonksiyon tuşu ile çalıştırılmaya başlamıştı ve bu durum hızlı excel kullanıcıları için tam bir kabustu. Sadece Del tuşunun yerine alışmak biraz zaman alacak gibi. Tasarımı ve rengi bence muazzam güzel görünüyor. Burada da çabuk kirlenme ve sık sık temizleme sorunu olacak gibi görünüyor. Tuş basış hissiyatı ciklet klavyeli notebooklar ile neredeyse aynı. Tuşlarda herhangi bir klick sesi yok. Ki bu özellik benim için olmazsa olmaz bir özellik. Zira çalıştığım ortamda hiç çekemeyeceğim şey; beynime beynime gelen klavye tuş sesidir. Hele o mekanik klavyelerden gelen gürültü bildiğin cinayet sebebi benim için.

 

Son zamanlardaki klavyelerde ortaya çıkan bir başka problem de klavye boyutlarını küçültmek adına nümerik tuşlar ile yön tuşları arasındaki boşluğu ortadan kaldırıp, büyük 0 (sıfır) tuşunu yarıya küçültüp sağ yarısını yine 0 rakamı için sol yarısını ise sağ yön tuşu olarak yerleştirmek. Enter tuşunu ikiye bölen geri zekalı sık sık rahmetle! anarım ama sıfır tuşunu ikiye bölüp yarısına yön tuşu koyma fikrini ilk bulan adam hakkında düşündüklerimi söylesem hapse girebilirim. O derece. (Bu arada enter tuşunu ilk olarak bölen geri zekalıyı rahmetle filan andığım da yok. İroni sadece)

Özellikle Notebook Klavyelerinde ve Son Zamanlarda Çıkan Harici Klavyelerde Karşımıza Çıkmaya Başlayan Yön Tuşlarının Yerleşimi

Cherry DW 8000'in Yön Tuşu Yerleşimi

 

Yanında gelen mouse ise tasarım olarak mükemmel görünüyor ancak işlevsellik felaket derecede kötü. Ele iyi oturmuyor hatta eli biraz rahatsız bile edebiliyor keskin hatları nedeni ile. Özellikle uzun kullanım senaryolarında çok rahatsız edici olabilir gibi geldi bana. Zaten ben çok kullanmayacağım için bunu sorun etmiyorum. Mouse olarak uzun zamandır kullandığım Logitech MX Master'i kullanmaya devam edeceğim. Gerçi klavye gümüş, mouse siyah olunca garip görünecek ama olsun.

Mouse; gereğinde fazla ince ve hatları çok keskin. Bu bir çok kimseyi rahatsız edebilir. Ama çooook şık!

 

Peki bu parayı (309 TL) yi verdiğime değdi mi? Mouse kısmını çok kafaya takmadığım için rahatlıkla değdi diyebilirim. Klavye gerçekten çooook şık görünüyor. Ciklet klavyeyi yadırgamayan herkese şiddetle tavsiye ederim. Hele de bölünmemiş "Enter" tuşu olan kaliteli klavye bulmanın çok zor olduğu bugünlerde.

 

Klavye inceliği ile de çok iddialı

İlk defa bir inceleme yazdım. İmla hataları, anlatım bozuklukları ve değinmeyi unuttuğum noktaları, bu incelemenin  benim için ilk olması hatırına mazur görün lütfen. Merak ettiğiniz ve değinmeyi atladığım şeyleri sorun lütfen. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Saygı ve sevgilerimle....

 

Yalçın BAHADIR

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler