#HaftalıkGündemeMalzeme #OyunGündemineMalzeme

Resident Evil 8: Village 'i crackli oynayanlar daha yüksek performans ile oynuyorlar

@leventp

https://arstechnica.com/gaming/2021/07/better-performance-for-pirates-crack-removes-stutters-from-capcom-pc-game/

Better performance for pirates: Crack removes stutters from Capcom PC game

This time, Denuvo doesn't appear to be the culprit... entirely.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Şaşırtıcı değil. 4 yıldır falan Denuvo'nun oyun performansına olumsuz etki ettiği biliniyor. Defalarca kanıtlandı birçok oyunda. Tekken 7'nin yönetmeni bile oyundaki tüm performans sorunlarının Denuvo'dan kaynaklandığını doğruladı. Ama geliştiriciler inatla kullanmaya devam ediyorlar. Bize düşen de Denuvo kullanan oyunlardan uzak durmak sanırım.

  • reducto @protego

   Kullandı da ne oldu yani onu anlamıyorum. İşte kırıldı, kazanç ne? Kaç defa çeşitli raporlar yayımlandı korsanın gelirleri azaltmadığına dair. Bu koca firmalar bunu bilmiyor mu? Niye uğraşıyorlar hala böyle şeylerle

Surgeon Simulator 2
Çok şamata oyun...

#oyuntavsiyesi
#GameTrailer

https://www.youtube.com/watch?v=mLO8vZcUcr8

Surgeon Simulator 2: Access All Areas - Xbox Announce

Scalpels at the ready! We’re bringing surgery to the masses, with Surgeon Simulator 2: Access All Areas launching on September 2nd 2021 across Steam, Windows...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Router'ı modeme bağladım diyelim ve bilgisayar ile router'a bağlanıyorum. 192.168.1.1 (veya ne ise) yazdığımda Router'a erişirim diye tahmin ediyorum. Peki modemin arayüzüne nasıl erişeceğim? Bilgisayar direkt modeme bağlı olsa 192.168.1.1 modem ara yüzünü açacaktı.

Router üzerinde port forwarding mi yapacağım?

#Network #Router

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • kortex @kortex

  Hocam bridge modunda çalıştırırsanız router’ı göremiyorsunuz. Normal modemin kapatılması gerekiyor. Ethernet kablo üzerinden yaparsanız sorunsuzca router’a giriş yaparsınız.

 • Fırat Duran @firat_duran

  3 seçeneğin var.
  1- Router'da DHCP yi kapatır ve router a kendin bir ip atarsin. Örneğin 192.168.2.1 gibi. Modemden ayrı olur ve sabit olur. (Modem: 192.168.1.1)
  2- Routerı Modeme bağlar ayarsız kullanırsan hangi ip adresini atarsa onu kullanırsın. Modem panelinden bakıp Router hangi adreste ogrenebilirsin.
  3- 2. seçeneğe ek olarak modemden routerı sabit ip alcak sekilde ayarlarsin.

  Bana soracak olursan 1. Yöntem en iyisi. Wifi kullanirken, cihazlar arası dosya transfer ederken vs modem yorulmaz, belleği aşırı dolmaz. Yük en çok routera biner. Modem sadece dış çıkış ve girişe odaklanır.

 • MH. @mhcycle

  router ayarlardan modem ile aynı ip boluğuna çekersin. modem 192.168.2.1 ise routerada 192.168.2.2 yaparsın.böylece sıkıntı kalmaz

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Modemin 4 ethernet çıkışı var, ben onlardan üçünü üç cihaza vereceğim, 4.ye router'ı bağlayacağım. Modemin wifi'ını kapatacağım. Wifi olarak sadece router olacak. Ayrıca router'ın ethernet portlarını da kullanacağım. Yani kablo ile bağlanan bazı cihazlar router'a bazıları da modeme bağlanacak. Bu durumda tavsiye nedir? @firat_duran

#telefontavsiyesi
@umtk

Arkadaşlar fiyatına göre sizce hangisi?
Poco X3 Pro (SD860 8GB / 256GB) £199
Redmi Note 10 Pro (SD732G 6/128) £229
Realme 7 (Helio G95 8/128) £134
Realme 7 Pro (SD720G 8/128) £170
Oppo Find X2 Lite (SD765G 8/128) £199

CPU Ram Dahili depolamaya bakınca direkt Poco X3 Pro ama kamera, ekran ve kasa özelliklerini de düşünmek lazım. (En ciddi indirim Oppo Find X2 Lite'da)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Höşelek @benvaryaben

  poco büyük ve kaba bir cihaz. bence kriter bu.

 • Orcun @orcun

  Find x2 lite kasası alüminyum arkası da cam. Donanım olarakta güzel. Cihaz buna ek olarak 8 mm kalınlıkta daha ince bir cihaz. Ama bir kötü yanı var hafızası artmıyor. 🙁 Kamera altyapısı biraz eski kalıyor. 7 pro veya note 10 pro daha böyle alınabilir gibi ancak note 10 pronun da ekranla ilgili sıkıntılarını gördüm. + ısınmayla alakalı sorunları vardı. Keza aynısı pokoda da var. Ekran ve ısınma sıkıntısı fazlaydı. Güncelleme falan bekliyordu millet ama bakmak lazım. Tamam kağıt üzerinde cpu kas gücü güzel ama şöyle düşün casper'ın hazır kasaları var, içinde bol bol i7 cpular bol bol bellekler var. E anakartı şusu busu ne ? ucuz ? kasası ne ? ucuz psu ne ? ucuz vs. vs. hep birşeyler kısılmış ama kağıt üstünde '' BİZDE İ7 VAR İ7 HAHAAAAY RAKİPTE İ5 VAR DAHA EYÜYÜZ BİZ '' diye pazarlıyorlar.

 • ozturka @ozturka

  Oppo Find X2 Lite alırdım bu seçeneklerden

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Teşekkürler, @umtk 'un haziran telefon önerilerinde de kategorisinde en ideal telefon olarak anlattığı, yabancı incelemelerde de genel olarak çok iyi bulunan Redmi Note 10 Pro'yu aldım. £30 fazla verip, CPU,GPU,Ram,Dahili Bellek açısında daha azını almakta biraz zorlandım ama amoled ekran, düzgün kameralar, şık tasarım, daha yüksek kasa kalitesi, daha iyi stereo hoparlörle ile ikna oldum. Yani SOC kısmında kasmayıp telefonun her kısmını belli bir seviyenin üstünde tutmuşlar ki bence bu daha önemli.

@gamsizm @leventp
Arkadaşlar, oyunlardaki spawn ve spawner 'ın Türkçedeki karşılığı sizce ne olabilir, olmalıdır. Direkt bakınca yumurtlayıcı gibi bir karşılık var ama oyunlar için kötü bir çeviri bu. Mesela bir oyunda bir nokta var, enemy spawner. Buna ne demek gerekir? (Düşman yumurtlayıcısı olmasın, ne olur 😀 )

Aynı soruyu game modifiers için de sormak isterim, oyuna renk katan ek özellikler. FPS oyunlarındaki düşük yerçekimi modu gibi.

#tercüme #localization #gamelocalization

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24

Arkadaşlar, bir sorum var. Yaklaşık 3-4 haftadır bir sorun yaşamaya başladım Laptop'ımda. Laptop'ı kapatıp açmaktansa çoğunlukla sleep moduna alırım ve sonra sleep modundan çıkartıp devam ederim. Son 3-4 haftadır rasgele, ama yaklaşık 5-10 seferden birinde bilgisayar uyku moduna gireceğini çöküyor, mavi ekran veriyor.

Verdiği hata : Driver_Power_State_Failure
Dump'dan gördüğüm çöken şey UsbHub3 / UsbHub3.sys
OS: Windows10 Pro 20H2 build 19042.906 (1 Nisan 2021 tarihiyle bütün güncellemeler yapıldı.) (Acaba güncellemeden mi...)
Windows Feature Experience Pack 120.2212.551.0 (bu neyse artık...)
Ama bunun ne olduğunu bilmiyorum. Sebebini bilen var mı?

Şimdiden teşekkürler.

#bsod #maviekran #TeknikDestek #Bilgisayaryardim #windowsyardim #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21

Arkadaşlar, telefonda konuşurken bir kelimeyi harf harf söylemek gerektiğinde İstanbul, Diyarbakır filan diye söylenir ya, onun için bir tablo yaptım. Yazdığınız metni bu formata çeviriyor, bunu da istediğiniz kelimeler ile yapıyor. Bunun için niye uğraştın derseniz, Türkçede yapmak kolay ama bana İngilizce de çok gerekti, onun için Nato Phonetic Alphabet kullanarak bunu yaptım. İhtiyacı olan kendine bir kopya alsın...

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y6jy1Ju2fAnxlrhmRiGb191mnn-wGvYLuWqLjsUe5pk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 19

Birden çok monitör kullanıyorum. Bazen yan monitörler boşa çalışıyor, sadece ana monitörü kullanıyorum. Windows'un güç seçeneklerinde monitörleri ayrı ayrı uyku moduna almak olsa güzel olmaz mıydı?

Yani örneğin mouse'un 5 dakika boyunca gitmediği, içinde herhangi bir pencere olmayan monitör uyku moduna girecek. Ancak bu windows'taki monitör, masaüstü yerleşimini bozmadan olacak. Yani Win+P'ye basıp şu monitör devre dışı bırak demeyi ben de biliyorum, bunu otomatikleştirmek de istemiyorum, o monitör windows'ta extended olarak durmaya devam edecek, sadece monitörü uykuya alacak, ben mouse'umu üzerine götürdüğümde hemen geri açılacak.

Çok iyi olmaz mıydı? Bildiğiniz bir yol var mı bunun için?

#teknosoru #TeknoYardım #çoklumonitör #Windows #enerjitasarrufu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
 • sawgent @sawgent

  Monitörün desteklemesi gereken birşey. "Uzat" seçeneği ile yapılan konumlandırmalarda otomatik yada zaman aşımı yazılımsal olarak işe yaramayacaktır. Zira hangi monitör olursa olsun fare oynatıldığında bütün monitörlerin masaüstünde oynatılmış oluyor. "Klon" seçeneğinde de zaten kullanılan tek masaüstü ile bütün monitörlerde çalışıldığından olmaz. Monitörün kendisi desteklediğinde ise yazılımlardan yada işletim sisteminden bağımsız, ekrandaki hareketi takip edip kapatabilir. Alternatifleri de yapılabilir.

  Aklıma gelen bir diğer seçenek de kabloya yada portlara takılacak bir aparat. Veri akışını denetleyip değişiklik olmadığına karar verip sinyali komple kesebilir. Böylece monitör bekleme moduna geçer. Ancak windows çalıştığı sürece veri akışı olacağından akan veriyi analiz edip karar vermesi gerekli.

 • Tegin @tegin

  Bende Kubuntu ile çift ekran kullanıyorum. Screen Layout diye bir eklenti ile saatin orada sadece iki tıklama ile hızlıca ekranları beş ayrı biçimde dilediğim gibi ayarlayabiliyorum. Windowsun da böyle bir imkanı kesin vardır. Uykuya geçme olayı pek mümkün değil gibi, farenin kullanılmayan ekrana gitmesi neredeyse imkansız gibi.

 • Ponce @ponce

  Çift monitör iyi hoş da ben şöyle bi sıkıntı yaşıyorum. acaba sizde de var mı diye merak ettiğimden yazıyorum.

  1. Monitör 1080p 144 hz. Tek monitör kullanırken gpu 30 derece ve 220 mhzde çalışıyor.

  2. Monitör 1280x1024 60 hz. 2. Monitörü açınca gpunun clock hızı 1000mhzye çıkyor ve sıcaklığı da 40 derece civarı oluyor. Sizde de var mı bu duurum?

Xiaomi Mi 10 Lite, Huawei P30 Pro'dan daha iyi video çekiyor olabilir mi?

@umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8