Fully Jarvis Bamboo Standing Desk

3 yıl önceki nano/piko inceleme stratejim kapsamında bunu yazıyorum.
Evden çalışanlar ve sürekli oturmaktan sıkıntı duyanlar için sit/stand desk dedikleri yüksekliği ayarlanabilir masalar var. Yüksekliği mekanik olarak elle veya elektonik olarak motorlar değişen farklı modeller var.

Ben Jarvis Bamboo Standing Desk aldım. Çok memnunum.

Detaylar:

Marka : Fully

Model : Jarvis

İnternet sitesinden (https://fully.com/en-gb derken durum değişmiş, artık bazı bölgelerde satışı herman miller'a geçmiş, bazı bölgelerde kalkmış) £564.11'a değil :D, vergi dahil £676.93'e almıştım Şubat 2023'te.

Bunların sisteminde ana modeli seçtikten sonra bir sürü opsiyon ile konfigüre ediyorsunuz. Bir de masa zemini ile altındaki iskelet iki farklı ana parça gibi. Hatta sadece sistemi alıp kendi masa üstünüzü seçebiliyorsunuz. Masa üstü köyü bir terim oldu ama anlayın siz. Ben en küçük masa boyu olan 120x80 'i aldım, yerim buna yettiği için. Ön tarafı kavisli opsiyonunu seçtim, arkada ise kablolar için delik olmasını seçtim. Alt taraf için büyük kablo düzenleyiciyi aldım. Bütün seçimlerimden memnunum.

Bu masalarda en büyük kriterlerden biri, ayakta modunda çok yükseldiği için sarsılma - wobble olup olmadığı. Ayakta çalışırken hafif masaya dayanmış şekilde çalışıyorum ve bu vaziyetteyken öksürmem dışında masada herhangi bir wobble olmuyor.

Ağırlık sıkıntı değil, reklamlarında adam üstüne oturuyor öyle kalkıyor masa. Bende 17inç laptop ve iki ekstra monitör var. Herhangi bir zorlanma hissi yok.

 

Kumanda kısmı önemli. Elektroniklerde iki tip var, bir basit, kaldır indir. Diğeri hafızalı. Kesinlikle hafızalıyı tavsiye ederim. İdeal oturarak çalışma ve ayakta çalışma yüksekliklerinizi kaydediyorsunuz, tek tuşla o noktaya gidiyor. Tabii manuel (yine düğme ile, mekanik değil) olarak da değiştirebiliyorsunuz. Bir de çarpışma algılama var, birşey çarpınca durup azıcık geri gidiyor.

 

Bunun ucuzunu, mekaniğini almayın. Düzgün olması ve iki çalışma modu arasında hızlı değişebiliyor olması lazım. Bu masa bir moddan diğerine ~12.5 saniyede geçebiliyor.

 

Bir de ayakta durma matını anlatayım. Çok keko birşey gibi geliyor kulağa ama bence çok faydalı. Ben aeris marka aldım. Bunların espirisi şu: içinde rasgele bölgelerde yumru şeklinde çıkıntılar var, sanki doğal ortamda yerde yumruk büyüklüğünde taşlar var gibi. Bunlarda dolayı ayakta dururken refleks olarak duruşunuzu değiştiriyorsunuz, ağırlığınızı ayaklara dağıtma şeklinizi değiştiriyorsunuz. Çok faydalı...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ZHIYUN Smooth Q4 Combo Phone Gimbal - İngilizce

ZHIYUN Smooth Q4 Combo telefon gimbal'ı. Arkadaşlar, incelemeyi Amazon'a review olarak yazdım, ama burada da bulunsun diye paylaşıyorum. İlerde Türkçesini yazarsam paylaşırım. Ama Türkçe özet şu, beğendim, çok kaliteli, sağlam. Ancak bana göre birkaç sıkıntısından dolayı iade edeceğim, bu sıkıntılar:

P30 Pro + Spigen Slim Armor kılıf tam olarak sığmıyor, aşağıyı kurtarınca yukarısı çarpıyor. Yukarısı normal kullanımda kola çarpacak kadar yaklaşmıyor ama vortex efektinde veya biraz ekstrem açılarda telefon dönerse çarpıyor. Halbuki telefon desteklenen telefonlar listesinde. Diyeceksinizki, kılıfı çıkart. Cevap, hayır.

Diğer sıkıntı da telefonu düzgün takmak zahmetli, dolayısıla taktıktan sonra diyelimki telefon geldi, konuşmak lazım, veya başka bir sebepten dolayı o anlık çıkartmak istiyorsun telefonu. Bu durumda o kadar ayarlama (yerleştirme esnasında) boşa gidiyor. Bunun yerine DJI OM5 'teki gibi manyetik klamp lazım. (Ama DJI OM5'e de geçmeyi düşünmüyorum)

 

ZHIYUN Smooth Q4 Combo review

Combo package, used with Huawei P30 Pro with Spigen Slim Armor Case.
This is my first phone gimbal, so not an expert on the topic, but here it goes:

I've used the gimbal for a month with the firmware version 1.79. While writing this, 1.80 update came, updated it, and the ZY Cami app again told me the same update, I did it again, once again completed successfully, then it asked me again, and I gave up.

In general, I liked this device, high quality materials, good construction and good button / led interface that helps you to command the device without using the phone screen a lot. The led light (in combo package) is also useful, powerful, well thought. Since it is magnetic, you can attach it both ways, meaning you can use it for forward facing cameras or the selfie cameras.

Pros:
- Sturdy, feels good at hand, good grip.
- Very nice to have switch between almost all modes from the gimbal and understand clearly in which mode we are in.
- Good stabilization.
- Very silent motors.
- Nice to be able to switch between front and back camera (3 clicks on record) and between video and photo (2 clicks on record) in ZY cami app. Also between landscape and portrait (3 clicks on trigger, independent from app)
- Standby mode is useful to keep the connection on but disabling the gimbal motors. There are two ways to do this, press and hold mode button, or rotate the roll or tilt axis to lock position.
- The extendible rod is useful and feels sturdy. (Though it is not as long as a selfie stick but that's normal)

Cons:
- Only connects and works with ZY Cami App. Doesn't connect with StaCam app. Also FilmicPro app doesn't respond to gimbal buttons even though it connects to the gimbal. This is a semi deal breaker for me.
- Huawei P30 Pro with Spigen Slim Armor Case (not a very thick case) does not fully fit. If I balance it so that the bottom doesn't hit the gimbal, top edges hit it. This is another semi deal breaker for me.
- The top side of joystick button seems to work not that good. While the other sides (left, right, down) are responsive, the up needs a firmer push.
- The lock - tracking feature is very unreliable. While using the front camera, if you track your face (draw green square around your face) it tracks you for a while, if you move your face quickly out of the screen, it looses track. The interesting part is that when you move your face back in to the screen, the green square continues to track your face but the gimbal does not move any more...
- ZY Cami panorama feature is completely broken.
- ZY Cami Dolly zoom is gimmick and quite bad.
- ZY Cami can't use ultra wide camera of P30 Pro.
- ZY Cami app video recording doesn't have pause option.
- I wish the grip was wider, because with these narrow grips it is easy to place the phone misaligned. What I mean is that, even if the gimbal perfectly levels itself with the horizon, if the phone isn't perfectly placed (which is quite possible because of the narrow grip) then all shots will be unlevel with the horizon. (more on this below)
- After attaching and positioning the phone carefully in to the clamp, as balanced and parallel as possible (it is not easy as the phone doesn't fully fit) there is no way to quickly detach the phone while keeping the positioning, then reattaching back without any positioning. The obvious answer to this is the magnetic clamp. This is the third semi deal breaker for me.

So; 3 x semi deal breakers >= 1 x full deal breaker. That's why I'll probably return this unit.

Suggestions to ZHIYUN for the future ZHIYUN Smooth Q5 :
- Definitely switch to magnetic clamp. This way once the phone is positioned in the clamp, it can be quickly detached and reattached to the gimbal. Think of people who needs to shoot with their phone, then use it for something else, (like talking) that is not comfortably possible while it is attached to the gimbal, and then continue shooting. So detach, then attach back, then detach again then attach again... this should be doable quickly (with perfectly positioned and balanced phone position)

- The arm that connects to the clamp (from tilt motor to roll motor) should be at least 2 cm longer. Currently it is ~9cm

- Have one side of the clamp to be much wider. So that it would be easier to place the phone perfectly parallel to the clamp. With narrow clamps, phone can be placed in the clamp with an angle, then all the recordings would be slightly rotated (in the roll axis). I know that there is the problem of covering and pressing the side buttons of the phone with clamp, and therefore narrow clamps are preferred, but these buttons are generally on one side of the phone. With an asymmetric design that has just one clamp long and also with the magnetic connection that allows attaching it also flipped (so that it is possible to choose which side of the phone, long clamp comes) this would be a perfect solution.

- Maybe a second Bluetooth mode for the whole gimbal. For example if I turn on the gimbal while pressing the mode button, it turns on in the second mode. In this mode the gimbal will connect to the phone as a Bluetooth keyboard input device, just like wireless selfie sticks work. This way record button would send volume down command, which is used as record, photo shoot button in many phones native camera app.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ARMv7 @armv7

  E yani tabii ki kılıfı çıkart denir. Kılıfın üst sınırı mı var? Siz telefonu 10 cm büyüten kılıf da takabilirsiniz. Bu öngörülebilir değil. Bir de manyetik olmadığını alırken bilmiyor muydunuz? Burada iade etme sebepleri üründen değil sizden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   Kılıfın sonu yok tabii ama dediğim gibi bu ince bir kılıf. Ayrıca bu telefondan daha büyük telefonlar da destekli telefonlar listesinde. Ve kılıfsız da olsa bu telefonu da o telefonları da (örneğin Huawei Mate 40 Pro+) sorunsuz bir şekilde taklmak için çok iyi ayarlamak gerekiyor. Yani 1-2 mm 'lik bir aralık içinde yerleştirmek gerekiyor, ideal noktadan 2mm aşağı takarsan altı, 1 mm yukarı takarsan üstü çarpıyor. Ayrıca tutma noktası dar olduğu için telefonu yamuk takmak da olası. Tabiiki gidip 45 derece açıyla takmazsın ama 5 derece açıyla takmak çok kolay. Böyle yaptığında da bütün çekimlerin 5 derece yamuk oluyor. Bunun için de ayrıca dikkat etmen gerekiyor takarken. Bütün bunlardan dolayı düzgün takmak zaman alıyor. Sonra bir daha telefonu çıkartmak istemiyorsun uzun süre. Bir çağrı geldiğinde veya başka birşey yapman gerektiğinde telefon gimbal'a takılıyken kullanıyorsun. Telefonu düzgün takmak bu kadar dikkat gerektiren birşey olmasaydı manyetik sisteme gerek olmazdı.

   Yazılım desteği de sorunlu. Tanıtımlarda ana uygulaması dışında iki uygulamanın da gimbal ile kullanılabildiği yazıyordu, StaCam ve Filmic Pro, bunlar ile çalışmadı. StaCam bağlanmadı, Filmic Pro bağlandı ama etkileşime geçmedi gimbal ile.

   Ama bunların hepsine detay denebilir. Ben dediğim gibi gimbal'ı bu birkaç (bence önemli) detay dışında beğendim.

 • Coppermine @coppermine

  Ben ilk olarak Zhiyun Smooth Q almıştım sanıyorum 2018’de. Ancak boyut olarak büyük olduğu için onu satmıştım. Şimdilerde ise Hohem isteady X kullanıyorum. Avuç içi kadar ve son derece hafif. Huawei P40 Pro ve ince bir kılıf ile sorunsuz kullanmaktayım.

Curved monitör için öyle bir şey dediki!!!

Samsung T55 Curved Monitor, 24 Inch, 1000R

Yeni monitör aldım. 1920x1080 çözünürlükte 24 inch boyut benim için ideal nokta yoğunluğunu sağlıyor. Bu ikiliden sadece çözünürlük artar veya sadece boyut küçülürse yazıları okumak zorlaşıyor. Benim için bir büyük boydaki monitör de - arada bir sürü çözünürlük olmadığı için - 32 inch 2K 2560x1440 monitörler oluyor.

Neyse, monitöre geçelim. Bu nispeten yeni bir model. 1000R kavis miktarını gösteriyor, ne kadar düşükse o kadar keskin kavisli oluyor. normalde 1800R'ler var daha çok, bu onlara göre daha kavisli diyebiliriz. Bu da zaten insanın göz yapısına en uygun kavis miktarıymış falan filan... (Samsung'a göre) Her neyse, monitör güzel, HDMI'dan bağladım. Kavisi de güzel, ne işime yarıyor bilmiyorum ama uzun saatler kullanıyorum, hoşuma gitti.

Ayağı da çok güzel, tasarımının hoş durmasının dışında bir de fonksiyonel artısı var. Ayağın metal zemini çok ince (ama ağır ve sağlam) ve monitor buraya çok geriden bağlanıyor dolayısıyla monitörün altında derin bir boşluk oluşuyor. Oraya eşya koyabiliyorsunuz, masada önünüzde boş yer açmış oluyor.

Tek bir sıkıntım var mavi ışık canavarı!!! Altındaki düğmesi (aynı zamanda 4 yönlü kontrol tuşu) mavi ışık veriyor. Çalışırken mi standby modunda mı yanacağını seçebiliyorsunuz. Ben çalışırken yansın, bari en azından kapalıyken sönsün dedim ancak ne seçerseniz seçin bilgisayar kapanınca kendisi uyku moduna geçtiği için mavi led yanıp sönüyor sürekli. Dolayısıyla bir de monitörü kapatmak gerekiyor elle. (Çözüm aşağıda)

Bir de şöyle bir özellik var, üzerinde kulaklık çıkışı var, arkasında. Dolayısıyla HDMI'dan bağlayınca onun üstünden ses aktarabiliyorsunuz.

 

Bu arada Freesync ve 75Hz 😀

Güncelleme 1:

Düğmedeki mavi ışığı şu şekilde çözdüm, monitörün ayarlarından System > Off timer plus > Eco timer'ı açıp en kısa süreye (10 dakika) ayarladım. Bilgisayarı kapattıktan 10 dakika sonra kapanıyor. Tek dezavantajı bilgisayarı açınca monitörü de açmak gerekiyor.

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Ürün bu herhalde değil mi? Işık sızması nasıl? Katlanılabilir düzeyde ise güzel.
  https://www.displayspecifications.com/en/model/707e1ced

  Yine aynı soruyu tekrarlayacağım: bu modele nasıl karar verdiniz? Font büyüklüğü-okunurluğu kıstasınızı gayet iyi anladım. Günlük kullanımımda 24" 1080p maalesef hem kod yazıp hem de yanında bir pencere daha açıp bakmak için ufak kalıyor.
  #monitör

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  @qubit 3 ekran yerine tek bir tane büyük ve yüksek çözünürlüklü ekran alarak daha büyük bir çalışma ortamı yaratabilirsin tabii. Yani bendeki 3 tane fhd ekran yerine bir tane 32 inch 4k ekran alsam daha büyük çalışma alanım olur. Ancak oyun oynama gelince sıra o yüksek çözünürlüğü benim makina nasıl kaldıracak? Birden çok monitör olması pencereleri yaymada da kolaylık sağlıyor.

 • Alpi Ironside @alpi350

  T55 24" modeli çarşıda bulunmuyor Yurtdışında oturuyorsunuz sanırsam.
  Oda küçük olunca bende 24" monitörlere bakıyorum. 2K bu boyutta var Dell P2421DC gibi fakat IPS ve paneller o kadar kaliteli değil.
  Asus VG24VQ istediğim gibi çerçevesiz parlak, güzel bir VA panel. Alınacak listenizde var mıydı bu model?

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   Evet, ingilteredeyim. Açıkcası bunu görmemiştim (veya dikkatimi çekmemiş), biraz hızlı gelişti olaylar 😀 Asus VG24VQ de güzelmiş ama oyuncu ekipmanı kimliğinde birşeyler almayı çok istemiyorum (minör etki). Bir de fiyat farkı var arada, benimki £149 Asus £199 İleride 32 inch 2k ekran belki olur, bilgisayar da güncellenince.

Razer BlackWidow Lite - Çok amaçlı mekanik TKL klavye

Razer BlackWidow Lite aldım. TKL (=Tenkeyless=Numpad kısmı olmayan klavye) Mekanik klavye. Orta sesli bence, yani aşırı değil. Daha da sessizleştirmek için kutusundan oringler çıkıyor, tek tek takabiliyorsunuz. Kablosu klavyeye micro usb ile bağlanıyor, yani taşıyacağınız zaman kablosunu söküp çantaya atabilirsiniz.

Hedefi hem oyun hem ofis klavyesi olmak. Bu nedenle sade bir tasarımı var. Işık düz beyaz. Parlaklık ayarı var.

 

Beğendiklerim:

Genel olarak çok beğendim.

Fiziksel olarak çok sağlam ve oturaklı bir hissi var.

Masada az yer kaplıyor, tüm TKL'ler gibi

 

Beğenmediklerim

Tuşlardaki ikincil fonksiyonlar aydınlanmıyor, dolayısıyla karanlıkta shift veya ALT GR ile basacağınız bir tuşu aradığınızda zorlanıyorsunuz.

Bilek desteği olaydı iyiydi.

 

Sonuç: Aldığım için çok memnunum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Erinöz Bahçe - Balkon - Teras Salıncağı

ÖZET: Yeriniz varsa kesin alın.


Güncelleme 1: Her şeyde olduğu gibi bunda da kaliteli ve kalitesiz ayrımı çok büyük ve önemli. Fiyata gelen yorumlara ortak cevap. Bu markanın en uygun salıncağı 658 TL. Aşağıya kaliteli salıncağın farkları bölümünü ekledim.


Bahçe, balkon veya terasınızda kullanabileceğiniz, bizim de iki yıldır kullandığımız 3 kişilik Erinöz salıncağı tanıtayım kısaca. Hazır yaz da geliyor, tam vakti bunların...

Bizdeki model 3 Kişilik, 51lik Paşa Lüks Salıncak Gümüş Renk (Panama Lüks Kumaş) YN200 51GD_PN_218.

 

Daha önce Koçtaştan bir salıncak almıştık, onun incelemesini ayrıca yazmıştım. O salıncağı hiç beğenmedik ve çok kısa sürede kırılmaya başladı biz de iade ettik ve şu andaki salıncağı aldık. Arada dağlar kadar fark var, aşağıda değineceğim. Önce kullanım senaryolarını anlatayım, bahçe, büyükçe bir balkon veya terasınız varsa salıncağı yaz aylarında yerleştiriyorsunuz buraya ve keyif yapıyorsunuz. İnsanı gerçekten rahatlatıyor. Eğer güneş varsa üstündeki güneşliği sayesinde gölgede kalabiliyorsunuz. 3 kişilik salıncaklarda bir kişinin yan yatıp uyuması bile mümkün.

 

https://www.erinoz.com/kategori/salincaklar#labels=627-2

 

Kullanıcı deneyimi:

Süper, mükemmel. Müthiş bir rahatlatıcı etkisi var. Minderler, mekanik kısımları, rulman, yay, kaynak noktaları, hepsi çok kaliteli. Bir tek gölgeliğin açıyı ayarlayan kısmını daha iyi yapabilirlermiş. Bir de kafa minderi biraz aşağıda kalıyor, yukarı çekebiliyorsunuz ama o zaman da eğer uzun boyluysanız çok yukarı çekmeniz gerekiyor ve arkaya düşebiliyor. Yani sırt kısmı bi 10 cm daha uzun olsaymış daha iyi olurmuş ama bunlar kadı kızı kusurları. Ürün ve genel olarak iyi bir salıncak almak çok iyi bir yatırım. Yani telefonunuzu bir yıl geç güncelleyin ve yeriniz varsa alın derim.

 

Kaliteli salıncağın farkları:

Kumaş kalitesi, iç dolgu kalitesi, kaynak noktalarının iyi yapılıp yapılmadığı, kullanılan yayın kalitesi gibi bir sürü kalite kriteri var. Hem kalitesiz hem de kaliteli bir salıncağı kullanmış biri olarak aradaki farklardan aklıma gelenleri sıralayayım:

1- Ucuz salıncakta yay salıncak ve gövde arasındaki iki deliğe girer, orada sürtünerek döner. İyi salıncakta iskelet kısmında rulman olur, yayın bir tarafı rulmana takılır, sürtünme olmadan döner.

2- Birinde gırç gırç diye sallanırsın, diğerinde sessizce sallanırsın...

3- Birine ince yapısından dolayı güven vermezken diğerinde iki yaz boyunca bahçede durur, yağmur görür, ıslanır, üçüncü sene gene üstüne üç kişi oturur, hiç bir şey olmaz...

4- Birinde oturduğunda minderin altındaki metal iskeleti hissedersin, diğerinde yatıp uyursun hiç bir şey hissetmezsin...

5- İkisi de üç kişilik olduğunu iddia etse de birinde üç kişi sıkışarak oturur, diğeri gerçekten üç kişiliktir, geniştir üç kişi rahat rahat oturur.

6- Biri dümdüz salıncaktır, diğerinde eğer istersen yatma, ayaklık, kafa minderi gibi ek özellikler ile keyfini üçe katlarsın...

 

Model bilgileri:

Bizim aldığımız model 3 kişilik, 51 mm boru genişliği, yatma ve ayaklık özellikli, kalın kumaştan.

2016 yaz başında yaklaşık 1100 TL'ye almışız. Şu anda buna yakın bir model, (boru kalınlığı 60mm olan) 1869 TL.  En ucuz modeller yaklaşık 800 TL civarından başlıyor.

 

Model tipleri :
 1. Sabit salıncak (en sade model) Kodu : DN
 2. Yatarlı salıncak. Yatıyor. Ayaklı yok ve kafa minderi yok. Kodu : TN 1,3 kişi / TC 4 kişilik (ayak tipi farklı, çim ayaklı diye geçiyor)
 3. Paşa / ayaklıklı salıncak. Yatıyor. Ayaklı var, kafa minderi var. Bizdeki model. Kodu: YN
 4. Uzun arkalıklı salıncak. Sırt kısmı uzun, kafa minderli, yatmıyor, ayaklık yok. Kodu: UC

 

Seçenekler :

Genişlik: 1, 2, 3 ve 4 kişilik olanlar var.

Yatma özelliği : var / yok

Ayak uzatma : var / yok

Boru kalınlığı : 51 mm (et kalınlığı 1.2mm), 60 mm (et kalınlığı 1.2mm), 70 mm (et kalınlığı 1.5mm)

Metal iskelet rengi : Beyaz, bakır, gümüş, yeşil, diğer.

Kumaş türü: Standart kumaş (ince kumaş), panama kumaş (sıkı dokuma kumaş), polyester (su geçirmez) Tavsiye: Daha dayanıklı olduğu için panama kumaş.

Kumaş deseni: Çok çeşitli, çok güzel seçenekler var.

 

Ürün kodu :

Örnek: YN200 51GD_PN_218

Açılımı: Model tipi (YN), genişlik cm (200), boru genişliği mm (60), boru rengi (GD), kumaş tipi (PN), kumaş motifi (218)

Model tipleri:
DN Sabit 2,3 kişilik
TN Yatarlı 1,3 kişilik
TC Yatarlı çim ayaklı 4 kişilik
UC Uzun arkalıklı çim ayak 3 kişilik
YN Paşa Lüks

Genişlik:
100 1 kişilik
140 2 kişilik
200 3 kişilik
230 4 kişilik

Boru kalınlığı

51, 60, 70

Boru rengi
BD: Bakır
YD : Yeşil
BY : Beyaz
SL : Gümüş (düz gümüş)
GD: Gümüş (siyah noktalı, artık yok)

Kumaş Türü
PN Panama Kumaş
ST Standart Kumaş

Kumaş rengi
114K gibi bir sürü kod...

 

#salıncak

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Koçtaş 3 Kişilik Salıncak Kırmızı

Ürünü kendim monte ettim. Bir çok noktada sıkıntı çektim.

Pakete 3 arka ve 1 ön ayak koymuşlar. Bu nedenle arka ayaklardan birinin tabanındaki plastik parçayı çevirmem gerekti, bunun içinde plastik parçayı kesmem gerekti.

Ayrıca iki ayağı aşağıdan bağlayan 2 kısa ve salıncağı yaylara bağlayan 4 uzun metal çubuk olması gerekiyorken 1 kısa ve 5 uzun çubuk vardı kutuda. Bunu da tekrar gidip değiştirmem gerekti.

Son olarak; üst tentenin takıldığı vida deliği de boyaya maruz kaldığı için buraya takılacak elle çevrilen vidayı takmak için çok fazla uğraştım, vida yuvasındaki boyayı kazımam gerekti...

En sonunda herşey bittiğinde salıncağa oturdum ve alttaki metal ızgarayı ana çerçeveye bağlayan kaynaklardan 4-5 tanesi koptu.

Bunlar dışında güzel bir ürün, herkese tavsiye ederim!!!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

LG G4

#LGG4 LG-H815TR
Kahverengi deri kapaklı model.

Henüz yeni olduğu için tespitlerimi zaman içinde eklemeyi düşünüyorum. Bu arada merak ettiğiniz birşey varsa sorun...

Artılar:
- Kamerası çok çok iyi. Manuel modda karanlıkta çok iyi çekim yapabiliyorsunuz... Benim için önemli olan herşey çok iyi; düşük ışık, optik görüntü sabitleme, panaromik. Panaromik çekimi çok severim, G4'te de bu uç noktada, panaromik resmin çözünürlüğü 21504 x 4928 yani 106 Megapiksel !!!
- Tasarım, hafif kavisli ekranın olması, deri kapak, hepsi çok güzel
- Klavyesi çok iyi bence, space'e basarken sağa sola kaydırma ile imleci kaydırmak çok pratik.
- Hoparlör ses çıkışını beğendim. Zenfone 6 ve Note 2 ile karşılaştırınca birazcık daha yükses ses ve net bir şekilde daha kuvvetli bas ses veriyor hoparlörü...
- Arayüzünü beğendim, 5 yıl touchwiz ve cyanogenmod kullandıktan sonra hoş bir değişiklik
- Tuşların arkada olması bence iyi fikir, ben alıştım ve pratik geliyor bana.

Eksiler:
- Pil ömrü keşke daha iyi olsaydı, örneğin bu kasaya bence rahatça 3500-4000 mah pil sığabiliyor olmalıydı. Benim kullanımım ile pil ömrü bir gün. Daha çok zaman geçirdikten sonra daha net birşeyler söyleyebilirim...
- Su geçirmez olsaydı önemli bir artı kazanırdı. Şu anda güncel modellerde tek seçenek Sony Xperia Z3 (ve yakında gelecek z3+ )

21.06.2015:
-Telefonun şekli çok hoşuma gidiyor. Telefonun duruşu, eldeki hissi bence çok iyi. Deri kapak da çok iyi ancak köşelerden renk atmaya başladı bile...

-GPS kullanımı pili diğer telefonlarda olduğundan daha hızlı bitiriyor gibi geldi bana...

-Ne yazıkki an an belirgin takılmalar oluyor.

-Keşke qhd yerine fhd ekran olsaydı da pil+performans daha iyi olsaydı.

-Normal kullanımlarımda günü ~%30 civarında şarj ile tamamlıyorum.

-Kamerasından memnunum, ilk fotoğrafı çekerken odaklanıp çekmesi çok zaman alabiliyor (~1-2 saniye)

-Telefon kapalıyken ses kısmaya iki kez basınca açılıp fotoğraf çekme özelliği bazen çalışmıyor, yani sanki telefon uyku halinden derin uyku haline geçmiş ve bu kısayolu artık algılayacak durumda değil gibi. Çünkü bunu deneyip telefondan tepki alamadığınızda güç tuşuna basarak telefonu uyandırıyorsunuz, daha sonra tekrar basarak ekranı kapatıyorsunuz ve ardından ses kısmaya iki kez basıyorsunuz o zaman açılıp fotoğrafı çekiyor...

-Yazılım güncellemesine ihtiyacı var, henüz hiç gelmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linksys PLEK500 Powerline Homeplug AV2 Kit

Linksys PLEK500 Powerline Homeplug AV2

 

Wifi yeterli değil !!!
Ethernet kablosu döşemek mümkün değil !?!
Çözümü uzaklarda aramayın ?!?
Karşınızda elektrik kablosundan ağ ileten teknolojinin en güncel standardı olan Homeplug AV2 'yi destekleyen, Türkiyedeki tek (bildiğim kadarıyla) powerline adaptörü Linksys PLEK500 Powerline Homeplug AV2 Kit ....

Bu ürün ve benzerlerinin Teknoseyirde video incelemesi var ama latency konusu es geçilmişti ben de bununla ilgili deneyimlerimi yazmak istedim, yazmışkende inceleme olsun dedim...

Ürünü 10 dakika önce kurdum, dolayısıyla 10 dakikalık engin deneyimlerime göre wifi'a göre daha stabil bir #latency ile bağlantı sağılıyor. Online FPS'lerde bu önemli.

Router'a attığım 1000 ping'in ortalamasına (32 byte ) göre genelde ping 2ms sürüyor, arada 12 ms'ye çıkıyor. Çok nadiren 16 ms çıkıyor.
Lost = 0 (0% loss)
Min = 1ms,
Ortalama = 2 ms,
Max = 16 ms

Bu teknolojinin özelliğinden dolayı kullanım şartları performansı etkiliyor. Ben hem router tarafında hem de bilgisayar tarafında üzeri kalabalık bir çoklu prize bağladım - ki bu aslında tercih edilmeyen birşey. Yani ben performansı kötü etkileyen koşullarda kullanarak yukarıdaki sonuçları alıyorum.

Güncelleme, bir el BF4 attım, bu sıradaki pingleme sonuçları:
2438 ping
min: 1ms
max: 35ms
Ortalama: 2ms
lost : 0

Güncelleme 2: Birkaç gündür kullanıyorum, BF4'te de bayaa denedim, paket kaybı yaşamadım, oyunlar için uygundur bence.

Fiyatına değinmemişim; Vatan'dan 233 TL'ye aldım. Yalnız mağazalarda kimsenin birşeyden haberi olmayabiliyor, ne istediğinizi, hangi model olduğunu tam olarak bilip öyle gidin alın.

Güncelleme 3: Neden 10 puan verdimki diye düşündüm 🙂 2-3 priz doldurma kusurundan dolayı 8 puana düşürdüm...

@leventp hocam konu ilgini çeker diye düşünüyorum;

Güncelleme 4:
Öncelikle, yeni taşındığımız evin elektiriği iki sayaçtan (elektronik sayaç) geliyor, routera bağlı homeplug bir sayaca, bilgisayarın bağlı olduğu homeplug diğer sayaca bağlı olan şebekede. Bu durumda da homeplug çalışıyor -çalışmaz deniyordu- ama performansı düşüyor biraz. Ayrıca yeni evde router da değişti, turkcell superonline'ın verdiği Huawei HG255s var artık.

###########################
#### Mühim Gözlem : ####
###########################

Bugün çok önemli bir şey farkettim: Oyun performansından dolayı bilgisayarda homeplug kullanıyorum ancak taşındığımdan beri indirmede sorun vardı, bağlantım 25 mbit olsa da saniyede ortalama 1.2 mb çekiyordum. Merak ettim, wifi'dan bağlansam ne olur diye ve yüksek ping veren, bol paket kaybı yaşatan wifi beni şaşırttı ve 2.5 mb download sağladı, yani internet bağlantım ne ise onun tamamını aktardı, darboğaz yaratmadı. Bunun ardından #battlefield4 'e tekrar girdim bir yandan da sürekli ping atıyordum, wifi çok iyi download performansı verse de oyunda gene çuvalladı. Homeplug da, download'da çuvallasa da oyunda iyi performans sergiledi. Muhtemelen ortak sayaç olursa homeplug'ın da download performansı artacaktır...

Özetle:
Wifi:
Ortalama ping : 21 ms (kötü)
Maximum ping : 1258 ms (kötü)
Paket kaybı: % 0.35 (kötü)
Download : 2.5 MB/s (iyi)

Homeplug:
Ortalama ping : 4 ms (iyi)
Maximum ping : 341 ms (iyi)
Paket kaybı: % 0.12 (iyi)
Download : 1.2 MB/s (kötü)

Yani bir bağlantı türü bir iş için bir bağlantı türü de başka iş için iyi sonuç verdi...

###########################
#### Mühim Gözlem sonu 🙂 ####
###########################

###########################
#### Tek sayaça geçiş: ####
###########################

Homeplug adaptörlerinin yerleri değişmedi sadece evin tamamı artık tek sayaçtan geçiyor, sonuçlar her açıdan çok daha iyiye gitti, artık her konuda homeplug daha iyi (download'da wifi ile aynı, en azında internet bağlantısının tamamını aktarıyor..)

Homeplug:
Ortalama ping : 3 ms (daha iyi)
Maximum ping : 114 ms (daha iyi)
Paket kaybı: % 0.02 (daha iyi)
Download : 2.5 MB/s (daha iyi)

###########################
### Tek sayaça geçiş sonu ###
###########################
#powerline #homeplug #network #linksys #lag #latency #ping #packetloss

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Homedics SGM-425H-EU Masaj minderi

Homedics SGM-425H-EU Masaj minderi

Mediamarkt'da gezerken teşhir ürünü olarak açılmış masaj minderleri gözüme çarptı. Bu tip masaj aletlerinin hiç bir işe yaramadığına inansam da oturup bir deneyim dedim. İki farklı markanın 4-5 farklı modeli teşhirde idi. İlk olarak bu yazının konusu olan Homedics SGM-425H-EU 'ya oturdum, çalıştırdım, birkaç saniye geçmeden mutlaka evde bulunması gereken bir ürün olduğuna karar verdim. Ben eski tip, titreşim vererek bir fayda sağlamaya çalışan ve hiç bir işe yaramayan bir cihaz beklerken gerçek bir masörün yaptığı gibi inanılmaz başarılı bir şekilde masaj yapan bir cihazla karşılaştım. Geçerken söyle bir bakayım diye oturduğum masaj minderlerinden kalkmam yarım saati buldu, bir hafta sonra da gidip Homedics SGM-425H-EU 'yi aldım.

Hikaye kısmını geçtikten sonra kısaca değerlendirme yapayım. Masaj aletlerini birkaç gruba ayırabiliriz, birincisi elle sırta veya ağrıyan yere uygulananlar, bunlar basit cihazlar, etkili olduklarını sanmıyorum. Diğer masaj koltukları, bunlar da aşırı pahalı oluyor ve evde bunlar için ayrı bir yer ayarlamanız gerekiyor. Bu ikisinin arasında da bence masaj minderleri var, hem etkili, hemde nispeten ekonmik ve ufak... Masaj minderlerinde genelde iki tip masaj var, biri rolling masajı yani masörün iki baş parmağını sırta bastırarak yukarı aşağı gezdiği masaj, diğeri de dairesel hareketlerle yapılan shiatsu masajı. Bu iki masaj türü için de tüm sırt, alt yarı ve üst yarı olarak seçme imkanı var. Denediğim diğer masaj aletlerinde sırta baskı yapan bilyeler çok sert ve mesajın mekanik olduğunu hissettirir cinsteyken bu modelde gel kaplı bilyeler var, bu nedenle doğal masaj hissi veriyor yani bir makina değil de gerçek insan eliyle yapılan masaj gibi hissettiriyor. Zaten kutunun üzerinde de şimdiye kadarki en doğal masaj makinamız diyor. Ben de bunu çok net bir şekilde hissettim ve masajını diğer tüm modellerden -ki bazıları daha pahalıydı- daha çok beğendim.

Cihazı ilk kullanımdan önce MUTLAKA arka tarafta, alt kısımda takılı olan vidanın sökülmesi gerekiyor. Bu, masaj başlığını cihazın nakliyesi sırasında sabitlemek için takılan bir vida ve çalıştırmadan önce mutlaka çıkartılıp atılması gerekiyor. Masaj minderini bir koltuğa veya sırtı yüksek bir sandalyeye yerleştiriyorsunuz. Arkasındaki cırt cırtlı sabitleyici kemerle sandalyeye sabitlemek mümkün. Minder şarjlı veya pilli değil, direkt prize takılıyor.

Bir de resimlerde görülen kablolu kumandası var. Kumandayı baştan sona inceleyince zaten cihazda ne özellik var hepsi sıralanmış oluyor. En alttaki güç düğmesine bastıktan sonra Shiatsu veya rolling masajı için sırt bölgesi seçerek masaja başlıyorsunuz. Shiatsu için belli bir noktada durma ve yukarı aşağı ayarlama düğmesi var, onun yanında da rolling masajı sırasında masaj yapan iki noktanın açıklığını ayarlama düğmesi var. Cihazın bir özelliği de ısıtarak masaj yapabilmesiki benim de tavsiyem bu yönde. İki masaj türünde de alttan üçüncü sıradaki ısı düğmesine basarak ısıyı açıp kapayabilirsiniz. Güç düğmesinin bir üstünde de hız ayarı düğmesi var. En üstteki üç düğme de sırasıyla demo, genel titreşim verme (gereksiz) ve masajın sırtta çıkacağı en üst noktayı sınırlama.

Cihazın bir masajı 15 dakika sürüyor, sonunda kendi kendine kapanışa geçiyor, masaj başlığını en alttaki pozisyona getiriyor ve kapanıyor. Tavsiye edilen aralık vermeden tekrar tekrar çalıştırmamak, ne kadar hatırlamıyorum ama 15 dakika masajdan sonra 5 dakika bekletip daha sonra bir daha çalıştırmak daha sağlıklı olacaktır. Bir uyarıda Shiatsu masajı yaparken ısıyı açarsanız ve hareketi bir noktada durdurursanız, o konumda iki dakikadan fazla bekletmeyin yazıyor kitapçığında...

Cihaz piyasada genelde 449 TL civarında satılıyor, kliksa'da 424 TL, Mediamarkt'ta ise 600 TL. Ben Mediamarkt aldım, ama şöyle, gittim "sizde fiyat garantisi var, bakın piyasada 449 TL, 424'e bile var" dedim. 2 dakika incelediler ve size de 449 TL'den verebiliriz dediler 🙂 Çok mekanik birşey olduğu için ~80 TL'ye garantiyi 5 yıla uzattım oldu bitti....

Gelelim sonuca, hepinizin sırtı ağrıyor kabul edin 🙂 hepiniz gidin alın, müptelası olacaksınız! Denettiğim kişiler genelde mayışıp kendinden geçiyorlar. Çok çok beğenmeyen kimseyle henüz karşılaşmadım. Sırta çok iyi geliyor. İlk başta sürekli kullanıyordum, hala kullanıyorum ama sanırım sırtımı biraz adam etti, sıkışmış bir kas kalmadık artık herhalde ki eskisi kadar etkilemiyor.

#homedics #sağlık #sırtağrısı #masaj #Rahat #medikal #mediamarkt

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Torku 8:15 Susamlı Tuzlu Kek

 GurmeSeyir'de 🙂 bu hafta enteresan bir ürünü inceleyeceğiz...

Konya Şeker, Torku markası altında yeni bir ürün çıkarmış: Torku 8:15 Susamlı Tuzlu kek. Piyasada bu tip kekler ve bisküviler hep tatlı olduğu için ve çayın yanında da tuzlu şeyler daha iyi gittiği için ben de hemen alıp denedim...

İki tipi var, patatesli ve çörek otlu. İkisi de çok güzel, patateslinin içinde biraz pul biber var, çok değil ama biraz acı. İki üründe de mono sodyum glutamat bulunmaması güzel. Normal bir top kek boyutunda. Evde, okulda, ofiste, kahvaltı niyetine yapacağınız hızlı bir atıştırmada çayla birlikte çok güzel gidecek bir yiyecek.

Fiyatı 50-60 kuruş. Carrefour'larda bulunuyor, başka nerelerde satıldığını bilmiyorum. Denemenizi tavsiye ederim.

Not; bu yazı böyle değildi, ama #Opera cortlayınca aynı özeni ikinci kez gösteremedim...

#GurmeSeyir #GalaxyNote2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17