Curved monitör için öyle bir şey dediki!!!

Samsung T55 Curved Monitor, 24 Inch, 1000R

Yeni monitör aldım. 1920x1080 çözünürlükte 24 inch boyut benim için ideal nokta yoğunluğunu sağlıyor. Bu ikiliden sadece çözünürlük artar veya sadece boyut küçülürse yazıları okumak zorlaşıyor. Benim için bir büyük boydaki monitör de - arada bir sürü çözünürlük olmadığı için - 32 inch 2K 2560x1440 monitörler oluyor.

Neyse, monitöre geçelim. Bu nispeten yeni bir model. 1000R kavis miktarını gösteriyor, ne kadar düşükse o kadar keskin kavisli oluyor. normalde 1800R'ler var daha çok, bu onlara göre daha kavisli diyebiliriz. Bu da zaten insanın göz yapısına en uygun kavis miktarıymış falan filan... (Samsung'a göre) Her neyse, monitör güzel, HDMI'dan bağladım. Kavisi de güzel, ne işime yarıyor bilmiyorum ama uzun saatler kullanıyorum, hoşuma gitti.

Ayağı da çok güzel, tasarımının hoş durmasının dışında bir de fonksiyonel artısı var. Ayağın metal zemini çok ince (ama ağır ve sağlam) ve monitor buraya çok geriden bağlanıyor dolayısıyla monitörün altında derin bir boşluk oluşuyor. Oraya eşya koyabiliyorsunuz, masada önünüzde boş yer açmış oluyor.

Tek bir sıkıntım var mavi ışık canavarı!!! Altındaki düğmesi (aynı zamanda 4 yönlü kontrol tuşu) mavi ışık veriyor. Çalışırken mi standby modunda mı yanacağını seçebiliyorsunuz. Ben çalışırken yansın, bari en azından kapalıyken sönsün dedim ancak ne seçerseniz seçin bilgisayar kapanınca kendisi uyku moduna geçtiği için mavi led yanıp sönüyor sürekli. Dolayısıyla bir de monitörü kapatmak gerekiyor elle. (Çözüm aşağıda)

Bir de şöyle bir özellik var, üzerinde kulaklık çıkışı var, arkasında. Dolayısıyla HDMI'dan bağlayınca onun üstünden ses aktarabiliyorsunuz.

 

Bu arada Freesync ve 75Hz 😀

Güncelleme 1:

Düğmedeki mavi ışığı şu şekilde çözdüm, monitörün ayarlarından System > Off timer plus > Eco timer'ı açıp en kısa süreye (10 dakika) ayarladım. Bilgisayarı kapattıktan 10 dakika sonra kapanıyor. Tek dezavantajı bilgisayarı açınca monitörü de açmak gerekiyor.

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Ürün bu herhalde değil mi? Işık sızması nasıl? Katlanılabilir düzeyde ise güzel.
  https://www.displayspecifications.com/en/model/707e1ced

  Yine aynı soruyu tekrarlayacağım: bu modele nasıl karar verdiniz? Font büyüklüğü-okunurluğu kıstasınızı gayet iyi anladım. Günlük kullanımımda 24" 1080p maalesef hem kod yazıp hem de yanında bir pencere daha açıp bakmak için ufak kalıyor.
  #monitör

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  @qubit 3 ekran yerine tek bir tane büyük ve yüksek çözünürlüklü ekran alarak daha büyük bir çalışma ortamı yaratabilirsin tabii. Yani bendeki 3 tane fhd ekran yerine bir tane 32 inch 4k ekran alsam daha büyük çalışma alanım olur. Ancak oyun oynama gelince sıra o yüksek çözünürlüğü benim makina nasıl kaldıracak? Birden çok monitör olması pencereleri yaymada da kolaylık sağlıyor.

 • Alpi Atansay @alpi350

  T55 24" modeli çarşıda bulunmuyor Yurtdışında oturuyorsunuz sanırsam.
  Oda küçük olunca bende 24" monitörlere bakıyorum. 2K bu boyutta var Dell P2421DC gibi fakat IPS ve paneller o kadar kaliteli değil.
  Asus VG24VQ istediğim gibi çerçevesiz parlak, güzel bir VA panel. Alınacak listenizde var mıydı bu model?

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   Evet, ingilteredeyim. Açıkcası bunu görmemiştim (veya dikkatimi çekmemiş), biraz hızlı gelişti olaylar 😀 Asus VG24VQ de güzelmiş ama oyuncu ekipmanı kimliğinde birşeyler almayı çok istemiyorum (minör etki). Bir de fiyat farkı var arada, benimki £149 Asus £199 İleride 32 inch 2k ekran belki olur, bilgisayar da güncellenince.

Razer BlackWidow Lite - Çok amaçlı mekanik TKL klavye

Razer BlackWidow Lite aldım. TKL (=Tenkeyless=Numpad kısmı olmayan klavye) Mekanik klavye. Orta sesli bence, yani aşırı değil. Daha da sessizleştirmek için kutusundan oringler çıkıyor, tek tek takabiliyorsunuz. Kablosu klavyeye micro usb ile bağlanıyor, yani taşıyacağınız zaman kablosunu söküp çantaya atabilirsiniz.

Hedefi hem oyun hem ofis klavyesi olmak. Bu nedenle sade bir tasarımı var. Işık düz beyaz. Parlaklık ayarı var.

 

Beğendiklerim:

Genel olarak çok beğendim.

Fiziksel olarak çok sağlam ve oturaklı bir hissi var.

Masada az yer kaplıyor, tüm TKL'ler gibi

 

Beğenmediklerim

Tuşlardaki ikincil fonksiyonlar aydınlanmıyor, dolayısıyla karanlıkta shift veya ALT GR ile basacağınız bir tuşu aradığınızda zorlanıyorsunuz.

Bilek desteği olaydı iyiydi.

 

Sonuç: Aldığım için çok memnunum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Erinöz Bahçe - Balkon - Teras Salıncağı

ÖZET: Yeriniz varsa kesin alın.


Güncelleme 1: Her şeyde olduğu gibi bunda da kaliteli ve kalitesiz ayrımı çok büyük ve önemli. Fiyata gelen yorumlara ortak cevap. Bu markanın en uygun salıncağı 658 TL. Aşağıya kaliteli salıncağın farkları bölümünü ekledim.


Bahçe, balkon veya terasınızda kullanabileceğiniz, bizim de iki yıldır kullandığımız 3 kişilik Erinöz salıncağı tanıtayım kısaca. Hazır yaz da geliyor, tam vakti bunların...

Bizdeki model 3 Kişilik, 51lik Paşa Lüks Salıncak Gümüş Renk (Panama Lüks Kumaş) YN200 51GD_PN_218.

 

Daha önce Koçtaştan bir salıncak almıştık, onun incelemesini ayrıca yazmıştım. O salıncağı hiç beğenmedik ve çok kısa sürede kırılmaya başladı biz de iade ettik ve şu andaki salıncağı aldık. Arada dağlar kadar fark var, aşağıda değineceğim. Önce kullanım senaryolarını anlatayım, bahçe, büyükçe bir balkon veya terasınız varsa salıncağı yaz aylarında yerleştiriyorsunuz buraya ve keyif yapıyorsunuz. İnsanı gerçekten rahatlatıyor. Eğer güneş varsa üstündeki güneşliği sayesinde gölgede kalabiliyorsunuz. 3 kişilik salıncaklarda bir kişinin yan yatıp uyuması bile mümkün.

 

https://www.erinoz.com/kategori/salincaklar#labels=627-2

 

Kullanıcı deneyimi:

Süper, mükemmel. Müthiş bir rahatlatıcı etkisi var. Minderler, mekanik kısımları, rulman, yay, kaynak noktaları, hepsi çok kaliteli. Bir tek gölgeliğin açıyı ayarlayan kısmını daha iyi yapabilirlermiş. Bir de kafa minderi biraz aşağıda kalıyor, yukarı çekebiliyorsunuz ama o zaman da eğer uzun boyluysanız çok yukarı çekmeniz gerekiyor ve arkaya düşebiliyor. Yani sırt kısmı bi 10 cm daha uzun olsaymış daha iyi olurmuş ama bunlar kadı kızı kusurları. Ürün ve genel olarak iyi bir salıncak almak çok iyi bir yatırım. Yani telefonunuzu bir yıl geç güncelleyin ve yeriniz varsa alın derim.

 

Kaliteli salıncağın farkları:

Kumaş kalitesi, iç dolgu kalitesi, kaynak noktalarının iyi yapılıp yapılmadığı, kullanılan yayın kalitesi gibi bir sürü kalite kriteri var. Hem kalitesiz hem de kaliteli bir salıncağı kullanmış biri olarak aradaki farklardan aklıma gelenleri sıralayayım:

1- Ucuz salıncakta yay salıncak ve gövde arasındaki iki deliğe girer, orada sürtünerek döner. İyi salıncakta iskelet kısmında rulman olur, yayın bir tarafı rulmana takılır, sürtünme olmadan döner.

2- Birinde gırç gırç diye sallanırsın, diğerinde sessizce sallanırsın...

3- Birine ince yapısından dolayı güven vermezken diğerinde iki yaz boyunca bahçede durur, yağmur görür, ıslanır, üçüncü sene gene üstüne üç kişi oturur, hiç bir şey olmaz...

4- Birinde oturduğunda minderin altındaki metal iskeleti hissedersin, diğerinde yatıp uyursun hiç bir şey hissetmezsin...

5- İkisi de üç kişilik olduğunu iddia etse de birinde üç kişi sıkışarak oturur, diğeri gerçekten üç kişiliktir, geniştir üç kişi rahat rahat oturur.

6- Biri dümdüz salıncaktır, diğerinde eğer istersen yatma, ayaklık, kafa minderi gibi ek özellikler ile keyfini üçe katlarsın...

 

Model bilgileri:

Bizim aldığımız model 3 kişilik, 51 mm boru genişliği, yatma ve ayaklık özellikli, kalın kumaştan.

2016 yaz başında yaklaşık 1100 TL'ye almışız. Şu anda buna yakın bir model, (boru kalınlığı 60mm olan) 1869 TL.  En ucuz modeller yaklaşık 800 TL civarından başlıyor.

 

Model tipleri :
 1. Sabit salıncak (en sade model) Kodu : DN
 2. Yatarlı salıncak. Yatıyor. Ayaklı yok ve kafa minderi yok. Kodu : TN 1,3 kişi / TC 4 kişilik (ayak tipi farklı, çim ayaklı diye geçiyor)
 3. Paşa / ayaklıklı salıncak. Yatıyor. Ayaklı var, kafa minderi var. Bizdeki model. Kodu: YN
 4. Uzun arkalıklı salıncak. Sırt kısmı uzun, kafa minderli, yatmıyor, ayaklık yok. Kodu: UC

 

Seçenekler :

Genişlik: 1, 2, 3 ve 4 kişilik olanlar var.

Yatma özelliği : var / yok

Ayak uzatma : var / yok

Boru kalınlığı : 51 mm (et kalınlığı 1.2mm), 60 mm (et kalınlığı 1.2mm), 70 mm (et kalınlığı 1.5mm)

Metal iskelet rengi : Beyaz, bakır, gümüş, yeşil, diğer.

Kumaş türü: Standart kumaş (ince kumaş), panama kumaş (sıkı dokuma kumaş), polyester (su geçirmez) Tavsiye: Daha dayanıklı olduğu için panama kumaş.

Kumaş deseni: Çok çeşitli, çok güzel seçenekler var.

 

Ürün kodu :

Örnek: YN200 51GD_PN_218

Açılımı: Model tipi (YN), genişlik cm (200), boru genişliği mm (60), boru rengi (GD), kumaş tipi (PN), kumaş motifi (218)

Model tipleri:
DN Sabit 2,3 kişilik
TN Yatarlı 1,3 kişilik
TC Yatarlı çim ayaklı 4 kişilik
UC Uzun arkalıklı çim ayak 3 kişilik
YN Paşa Lüks

Genişlik:
100 1 kişilik
140 2 kişilik
200 3 kişilik
230 4 kişilik

Boru kalınlığı

51, 60, 70

Boru rengi
BD: Bakır
YD : Yeşil
BY : Beyaz
SL : Gümüş (düz gümüş)
GD: Gümüş (siyah noktalı, artık yok)

Kumaş Türü
PN Panama Kumaş
ST Standart Kumaş

Kumaş rengi
114K gibi bir sürü kod...

 

#salıncak

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Koçtaş 3 Kişilik Salıncak Kırmızı

Ürünü kendim monte ettim. Bir çok noktada sıkıntı çektim.

Pakete 3 arka ve 1 ön ayak koymuşlar. Bu nedenle arka ayaklardan birinin tabanındaki plastik parçayı çevirmem gerekti, bunun içinde plastik parçayı kesmem gerekti.

Ayrıca iki ayağı aşağıdan bağlayan 2 kısa ve salıncağı yaylara bağlayan 4 uzun metal çubuk olması gerekiyorken 1 kısa ve 5 uzun çubuk vardı kutuda. Bunu da tekrar gidip değiştirmem gerekti.

Son olarak; üst tentenin takıldığı vida deliği de boyaya maruz kaldığı için buraya takılacak elle çevrilen vidayı takmak için çok fazla uğraştım, vida yuvasındaki boyayı kazımam gerekti...

En sonunda herşey bittiğinde salıncağa oturdum ve alttaki metal ızgarayı ana çerçeveye bağlayan kaynaklardan 4-5 tanesi koptu.

Bunlar dışında güzel bir ürün, herkese tavsiye ederim!!!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

LG G4

#LGG4 LG-H815TR
Kahverengi deri kapaklı model.

Henüz yeni olduğu için tespitlerimi zaman içinde eklemeyi düşünüyorum. Bu arada merak ettiğiniz birşey varsa sorun...

Artılar:
- Kamerası çok çok iyi. Manuel modda karanlıkta çok iyi çekim yapabiliyorsunuz... Benim için önemli olan herşey çok iyi; düşük ışık, optik görüntü sabitleme, panaromik. Panaromik çekimi çok severim, G4'te de bu uç noktada, panaromik resmin çözünürlüğü 21504 x 4928 yani 106 Megapiksel !!!
- Tasarım, hafif kavisli ekranın olması, deri kapak, hepsi çok güzel
- Klavyesi çok iyi bence, space'e basarken sağa sola kaydırma ile imleci kaydırmak çok pratik.
- Hoparlör ses çıkışını beğendim. Zenfone 6 ve Note 2 ile karşılaştırınca birazcık daha yükses ses ve net bir şekilde daha kuvvetli bas ses veriyor hoparlörü...
- Arayüzünü beğendim, 5 yıl touchwiz ve cyanogenmod kullandıktan sonra hoş bir değişiklik
- Tuşların arkada olması bence iyi fikir, ben alıştım ve pratik geliyor bana.

Eksiler:
- Pil ömrü keşke daha iyi olsaydı, örneğin bu kasaya bence rahatça 3500-4000 mah pil sığabiliyor olmalıydı. Benim kullanımım ile pil ömrü bir gün. Daha çok zaman geçirdikten sonra daha net birşeyler söyleyebilirim...
- Su geçirmez olsaydı önemli bir artı kazanırdı. Şu anda güncel modellerde tek seçenek Sony Xperia Z3 (ve yakında gelecek z3+ )

21.06.2015:
-Telefonun şekli çok hoşuma gidiyor. Telefonun duruşu, eldeki hissi bence çok iyi. Deri kapak da çok iyi ancak köşelerden renk atmaya başladı bile...

-GPS kullanımı pili diğer telefonlarda olduğundan daha hızlı bitiriyor gibi geldi bana...

-Ne yazıkki an an belirgin takılmalar oluyor.

-Keşke qhd yerine fhd ekran olsaydı da pil+performans daha iyi olsaydı.

-Normal kullanımlarımda günü ~%30 civarında şarj ile tamamlıyorum.

-Kamerasından memnunum, ilk fotoğrafı çekerken odaklanıp çekmesi çok zaman alabiliyor (~1-2 saniye)

-Telefon kapalıyken ses kısmaya iki kez basınca açılıp fotoğraf çekme özelliği bazen çalışmıyor, yani sanki telefon uyku halinden derin uyku haline geçmiş ve bu kısayolu artık algılayacak durumda değil gibi. Çünkü bunu deneyip telefondan tepki alamadığınızda güç tuşuna basarak telefonu uyandırıyorsunuz, daha sonra tekrar basarak ekranı kapatıyorsunuz ve ardından ses kısmaya iki kez basıyorsunuz o zaman açılıp fotoğrafı çekiyor...

-Yazılım güncellemesine ihtiyacı var, henüz hiç gelmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linksys PLEK500 Powerline Homeplug AV2 Kit

Linksys PLEK500 Powerline Homeplug AV2

 

Wifi yeterli değil !!!
Ethernet kablosu döşemek mümkün değil !?!
Çözümü uzaklarda aramayın ?!?
Karşınızda elektrik kablosundan ağ ileten teknolojinin en güncel standardı olan Homeplug AV2 'yi destekleyen, Türkiyedeki tek (bildiğim kadarıyla) powerline adaptörü Linksys PLEK500 Powerline Homeplug AV2 Kit ....

Bu ürün ve benzerlerinin Teknoseyirde video incelemesi var ama latency konusu es geçilmişti ben de bununla ilgili deneyimlerimi yazmak istedim, yazmışkende inceleme olsun dedim...

Ürünü 10 dakika önce kurdum, dolayısıyla 10 dakikalık engin deneyimlerime göre wifi'a göre daha stabil bir #latency ile bağlantı sağılıyor. Online FPS'lerde bu önemli.

Router'a attığım 1000 ping'in ortalamasına (32 byte ) göre genelde ping 2ms sürüyor, arada 12 ms'ye çıkıyor. Çok nadiren 16 ms çıkıyor.
Lost = 0 (0% loss)
Min = 1ms,
Ortalama = 2 ms,
Max = 16 ms

Bu teknolojinin özelliğinden dolayı kullanım şartları performansı etkiliyor. Ben hem router tarafında hem de bilgisayar tarafında üzeri kalabalık bir çoklu prize bağladım - ki bu aslında tercih edilmeyen birşey. Yani ben performansı kötü etkileyen koşullarda kullanarak yukarıdaki sonuçları alıyorum.

Güncelleme, bir el BF4 attım, bu sıradaki pingleme sonuçları:
2438 ping
min: 1ms
max: 35ms
Ortalama: 2ms
lost : 0

Güncelleme 2: Birkaç gündür kullanıyorum, BF4'te de bayaa denedim, paket kaybı yaşamadım, oyunlar için uygundur bence.

Fiyatına değinmemişim; Vatan'dan 233 TL'ye aldım. Yalnız mağazalarda kimsenin birşeyden haberi olmayabiliyor, ne istediğinizi, hangi model olduğunu tam olarak bilip öyle gidin alın.

Güncelleme 3: Neden 10 puan verdimki diye düşündüm 🙂 2-3 priz doldurma kusurundan dolayı 8 puana düşürdüm...

@leventp hocam konu ilgini çeker diye düşünüyorum;

Güncelleme 4:
Öncelikle, yeni taşındığımız evin elektiriği iki sayaçtan (elektronik sayaç) geliyor, routera bağlı homeplug bir sayaca, bilgisayarın bağlı olduğu homeplug diğer sayaca bağlı olan şebekede. Bu durumda da homeplug çalışıyor -çalışmaz deniyordu- ama performansı düşüyor biraz. Ayrıca yeni evde router da değişti, turkcell superonline'ın verdiği Huawei HG255s var artık.

###########################
#### Mühim Gözlem : ####
###########################

Bugün çok önemli bir şey farkettim: Oyun performansından dolayı bilgisayarda homeplug kullanıyorum ancak taşındığımdan beri indirmede sorun vardı, bağlantım 25 mbit olsa da saniyede ortalama 1.2 mb çekiyordum. Merak ettim, wifi'dan bağlansam ne olur diye ve yüksek ping veren, bol paket kaybı yaşatan wifi beni şaşırttı ve 2.5 mb download sağladı, yani internet bağlantım ne ise onun tamamını aktardı, darboğaz yaratmadı. Bunun ardından #battlefield4 'e tekrar girdim bir yandan da sürekli ping atıyordum, wifi çok iyi download performansı verse de oyunda gene çuvalladı. Homeplug da, download'da çuvallasa da oyunda iyi performans sergiledi. Muhtemelen ortak sayaç olursa homeplug'ın da download performansı artacaktır...

Özetle:
Wifi:
Ortalama ping : 21 ms (kötü)
Maximum ping : 1258 ms (kötü)
Paket kaybı: % 0.35 (kötü)
Download : 2.5 MB/s (iyi)

Homeplug:
Ortalama ping : 4 ms (iyi)
Maximum ping : 341 ms (iyi)
Paket kaybı: % 0.12 (iyi)
Download : 1.2 MB/s (kötü)

Yani bir bağlantı türü bir iş için bir bağlantı türü de başka iş için iyi sonuç verdi...

###########################
#### Mühim Gözlem sonu 🙂 ####
###########################

###########################
#### Tek sayaça geçiş: ####
###########################

Homeplug adaptörlerinin yerleri değişmedi sadece evin tamamı artık tek sayaçtan geçiyor, sonuçlar her açıdan çok daha iyiye gitti, artık her konuda homeplug daha iyi (download'da wifi ile aynı, en azında internet bağlantısının tamamını aktarıyor..)

Homeplug:
Ortalama ping : 3 ms (daha iyi)
Maximum ping : 114 ms (daha iyi)
Paket kaybı: % 0.02 (daha iyi)
Download : 2.5 MB/s (daha iyi)

###########################
### Tek sayaça geçiş sonu ###
###########################
#powerline #homeplug #network #linksys #lag #latency #ping #packetloss

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Homedics SGM-425H-EU Masaj minderi

Homedics SGM-425H-EU Masaj minderi

Mediamarkt'da gezerken teşhir ürünü olarak açılmış masaj minderleri gözüme çarptı. Bu tip masaj aletlerinin hiç bir işe yaramadığına inansam da oturup bir deneyim dedim. İki farklı markanın 4-5 farklı modeli teşhirde idi. İlk olarak bu yazının konusu olan Homedics SGM-425H-EU 'ya oturdum, çalıştırdım, birkaç saniye geçmeden mutlaka evde bulunması gereken bir ürün olduğuna karar verdim. Ben eski tip, titreşim vererek bir fayda sağlamaya çalışan ve hiç bir işe yaramayan bir cihaz beklerken gerçek bir masörün yaptığı gibi inanılmaz başarılı bir şekilde masaj yapan bir cihazla karşılaştım. Geçerken söyle bir bakayım diye oturduğum masaj minderlerinden kalkmam yarım saati buldu, bir hafta sonra da gidip Homedics SGM-425H-EU 'yi aldım.

Hikaye kısmını geçtikten sonra kısaca değerlendirme yapayım. Masaj aletlerini birkaç gruba ayırabiliriz, birincisi elle sırta veya ağrıyan yere uygulananlar, bunlar basit cihazlar, etkili olduklarını sanmıyorum. Diğer masaj koltukları, bunlar da aşırı pahalı oluyor ve evde bunlar için ayrı bir yer ayarlamanız gerekiyor. Bu ikisinin arasında da bence masaj minderleri var, hem etkili, hemde nispeten ekonmik ve ufak... Masaj minderlerinde genelde iki tip masaj var, biri rolling masajı yani masörün iki baş parmağını sırta bastırarak yukarı aşağı gezdiği masaj, diğeri de dairesel hareketlerle yapılan shiatsu masajı. Bu iki masaj türü için de tüm sırt, alt yarı ve üst yarı olarak seçme imkanı var. Denediğim diğer masaj aletlerinde sırta baskı yapan bilyeler çok sert ve mesajın mekanik olduğunu hissettirir cinsteyken bu modelde gel kaplı bilyeler var, bu nedenle doğal masaj hissi veriyor yani bir makina değil de gerçek insan eliyle yapılan masaj gibi hissettiriyor. Zaten kutunun üzerinde de şimdiye kadarki en doğal masaj makinamız diyor. Ben de bunu çok net bir şekilde hissettim ve masajını diğer tüm modellerden -ki bazıları daha pahalıydı- daha çok beğendim.

Cihazı ilk kullanımdan önce MUTLAKA arka tarafta, alt kısımda takılı olan vidanın sökülmesi gerekiyor. Bu, masaj başlığını cihazın nakliyesi sırasında sabitlemek için takılan bir vida ve çalıştırmadan önce mutlaka çıkartılıp atılması gerekiyor. Masaj minderini bir koltuğa veya sırtı yüksek bir sandalyeye yerleştiriyorsunuz. Arkasındaki cırt cırtlı sabitleyici kemerle sandalyeye sabitlemek mümkün. Minder şarjlı veya pilli değil, direkt prize takılıyor.

Bir de resimlerde görülen kablolu kumandası var. Kumandayı baştan sona inceleyince zaten cihazda ne özellik var hepsi sıralanmış oluyor. En alttaki güç düğmesine bastıktan sonra Shiatsu veya rolling masajı için sırt bölgesi seçerek masaja başlıyorsunuz. Shiatsu için belli bir noktada durma ve yukarı aşağı ayarlama düğmesi var, onun yanında da rolling masajı sırasında masaj yapan iki noktanın açıklığını ayarlama düğmesi var. Cihazın bir özelliği de ısıtarak masaj yapabilmesiki benim de tavsiyem bu yönde. İki masaj türünde de alttan üçüncü sıradaki ısı düğmesine basarak ısıyı açıp kapayabilirsiniz. Güç düğmesinin bir üstünde de hız ayarı düğmesi var. En üstteki üç düğme de sırasıyla demo, genel titreşim verme (gereksiz) ve masajın sırtta çıkacağı en üst noktayı sınırlama.

Cihazın bir masajı 15 dakika sürüyor, sonunda kendi kendine kapanışa geçiyor, masaj başlığını en alttaki pozisyona getiriyor ve kapanıyor. Tavsiye edilen aralık vermeden tekrar tekrar çalıştırmamak, ne kadar hatırlamıyorum ama 15 dakika masajdan sonra 5 dakika bekletip daha sonra bir daha çalıştırmak daha sağlıklı olacaktır. Bir uyarıda Shiatsu masajı yaparken ısıyı açarsanız ve hareketi bir noktada durdurursanız, o konumda iki dakikadan fazla bekletmeyin yazıyor kitapçığında...

Cihaz piyasada genelde 449 TL civarında satılıyor, kliksa'da 424 TL, Mediamarkt'ta ise 600 TL. Ben Mediamarkt aldım, ama şöyle, gittim "sizde fiyat garantisi var, bakın piyasada 449 TL, 424'e bile var" dedim. 2 dakika incelediler ve size de 449 TL'den verebiliriz dediler 🙂 Çok mekanik birşey olduğu için ~80 TL'ye garantiyi 5 yıla uzattım oldu bitti....

Gelelim sonuca, hepinizin sırtı ağrıyor kabul edin 🙂 hepiniz gidin alın, müptelası olacaksınız! Denettiğim kişiler genelde mayışıp kendinden geçiyorlar. Çok çok beğenmeyen kimseyle henüz karşılaşmadım. Sırta çok iyi geliyor. İlk başta sürekli kullanıyordum, hala kullanıyorum ama sanırım sırtımı biraz adam etti, sıkışmış bir kas kalmadık artık herhalde ki eskisi kadar etkilemiyor.

#homedics #sağlık #sırtağrısı #masaj #Rahat #medikal #mediamarkt

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Torku 8:15 Susamlı Tuzlu Kek

 GurmeSeyir'de 🙂 bu hafta enteresan bir ürünü inceleyeceğiz...

Konya Şeker, Torku markası altında yeni bir ürün çıkarmış: Torku 8:15 Susamlı Tuzlu kek. Piyasada bu tip kekler ve bisküviler hep tatlı olduğu için ve çayın yanında da tuzlu şeyler daha iyi gittiği için ben de hemen alıp denedim...

İki tipi var, patatesli ve çörek otlu. İkisi de çok güzel, patateslinin içinde biraz pul biber var, çok değil ama biraz acı. İki üründe de mono sodyum glutamat bulunmaması güzel. Normal bir top kek boyutunda. Evde, okulda, ofiste, kahvaltı niyetine yapacağınız hızlı bir atıştırmada çayla birlikte çok güzel gidecek bir yiyecek.

Fiyatı 50-60 kuruş. Carrefour'larda bulunuyor, başka nerelerde satıldığını bilmiyorum. Denemenizi tavsiye ederim.

Not; bu yazı böyle değildi, ama #Opera cortlayınca aynı özeni ikinci kez gösteremedim...

#GurmeSeyir #GalaxyNote2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Oral-B Professional Care 3000 Diş Fırçası ve Oxyjet Ağız Duşu

SağlıkSeyirde 🙂 bu hafta motorlu diş fırçası ve ağız duşunu birlikte sunan Oral-B Professional Care 3000 Diş Fırçası ve Oxyjet Ağız Duşunu inceliyoruz.

Kısa versiyon:
Ürün çok güzel, daha önce şarjlı fırça hiç kullanmadıysanız fırçasını ilk kullandığınızda ben daha önce dişlerimi hiç fırçalamamışım meğer diyebilirsiniz, ben demiştim. Su jeti de diş fırçalamanın - şarjlı fırçayla da olsa - ne kadar yetersiz olduğunu ve dişlerinizin arasında nelerin kaldığını görmenizi sağlıyor. Su jetinin başarısının bir göstergesi de diş hekimine muayene olurken diş ipimi kullanıyorsunuz, dişlerinizin araları çok temiz demeleri.

Uzun versiyon:

=== Hikayemiz ===
Bundan yaklaşık yedi yıl önce bu ürünün bir önceki neslini ( yanlış hatırlamıyorsam Oral-B ProfessionalCare 8900 DLX OxyJet Center) inceliyordum vealıp almama aşamasındaydım. Kendi kendime, beni bir kez diş hekimine gitmekten kurtarsa kendini amorti eder dedim ve aldım. Aldıktan dört beş sene sonra su jetinin hortumu yırtıldı, servis bu modelin üretimden kalktığı için bu parçayı getirmediklerini bunun yerine bir ücret karşılığında ürün yeni nesli ile değiştireceklerini söyledi ve bende öyle yaptı, resimlerini gördüğünüz ürün de bu yenilenmiş olan yeni nesil (iki üç yıllık ama hala satışı devam ediyor) ürün.

=== Peki bu nedir? ===
Bu ürünü bir diş temizleme istasyonu gibi düşünebilirsiniz. Aslında iki farklı ürünün - ki gerçekten de iki farklı ürün olarak da satılıyor - tek kasada birleşmesi. Sol tarafında şarjlı diş fırçası, sağ tarafta su jeti ( ağız duşu / oxyjet ) ortada da su jetinin su haznesi var. Arka-üst taraftaki kapak açılınca da sol tarafta dört kişilik diş fırçası başlık yeri ve sağ tarafta yine dört kişilik su jeti başlığı var... Ürünün sağ yan yüzünde de su jetinin açma kapama düğmesi ve hız ayarı var. Ürün Oral-B, Braun ortak yapımı gibi birşey, her yerinde Oral-b ve Braun logoları birlikte kullanılmış.

=== Şarjlı diş fırçası ===
Şarjlı diş fırçası, ürünün sol taraftaki yerine oturuyor ve burada indüksiyon ile yani kablosuz ve herhangibir metal teması olmadan şarj oluyor. Fırçanın üzerindeki metal kısma diş fırçası başlığını takıyoruz, takma çıkarmada her hangi bir buton veya kilit yok. Üzerinde tek bir açma kapama butonu var. Buna bastığımızda diş fırçası tam hızla dönmeye başlıyor. Bu, fırçanın üç farklı çalışma modundan ilki, günlük mod olarak geçiyor ve ben de hep bunu kullanıyorum. Bir kez daha bastığımızda fırçanın dönüşü yavaşlıyor, hassas dişler için olan moda geçiyor. Üçüncü modda da hızı sürekli yavaştan hızlıya çıkıp tekrar yavaşlıyor. Bu da beyazlatma modu olarak geçiyor. Buton bir kez daha basınca kapanıyor.

Fırçanın ön tarafında aşağıda da şarj ile ilgili iki led bulunmakta. Bu ledlerden diş fırçası çalışırken pilin bitmeye yaklaştığını, şarjdayken şarjın devam ettiğini veya tamamlandığını öğrenebiliyoruz. Fırçanın arka tarafında eski nesilde olmayan bir led daha var. Dişinizi fırçalarken, fırçayı dişinize gereğinden fazla bastırırsanız bu ışık kırmızı renkte yanıyor. İdeal olanı bu ışığı yakmayan en yüksek basıncı uygulamak (bence). Diş fırçalarken genelde ayna önünde olduğumuz için fırçanın arka tarafındaki bu kırmızı ışığı rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Diş fırçalama için ideal sürenin iki dakika olduğu söyleniyor. Bu iki dakikanın da dişin dört bölgesine, - alt ve üst dişlerin sağ ve sol yarısına - eşit dağıtılması yani her bir bölgeyi 30 saniye fırçalamamız gerektiği söyleniyor. Fırça çalışmaya başladıktan sonra her 30 saniyede bir anlık olarak durarak bir sonraki bölgeye geçmemiz için bizi uyarıyor ve iki dakikanın sonunda da ardı ardına üç kez duraksayarak iki dakikanın dolduğunu belirtiyor. Bu uyarılara uyup uymamak tabiiki kullanıcının bileceği iş.

Diş fırçasına takabileceğiniz birkaç farklı tipte başlık var. Standart başlık, beyazlıtıcı, diş aralarını daha iyi temizleyen gibi...

Şarj süresi kabaca bir kişinin kullanımıyla bir hafta kadar gidiyor. Tam şarj olması da yaklaşık 14 saat sürüyor.

Dış fırçası, özellikle başlık iyi durumdaysa, dişi çok çok iyi temizliyor. Gerçekten de ilk kullandığımda daha önce dişlerim hiç bu durumda, bu kadar temiz, olmamıştı diye düşünmüştüm.

=== Su jeti ===
Cihazın su jeti kısmı, ana gövdedeki su pompasının, su tankındaki suyu çekip içine biraz hava basıp (şaka değil) hava kabarcıklı suyu hortumdan ağız duşuna pompalamasıyla çalışıyor. Ağız duşuna gelen mikro kabarcıklı su ağız duşuna taktığınız başlıktan püskürtülüyor.

Ağız duşu ana gövdeye spiral bir su hortumuyla bağlanıyor. Üzerinde herhangi bir elektirikli parça yok ancak bazı mekanik sistemler var. Birincisi su akışını kesen, resimde başparmağımın temas ettiği büyük mavi su kilidi. Ana gövdedeki su jeti çalışıyorken bu parçayı aşağıya çektiğimizde su akışını kesiyor ama su pompası suyu pompalamaya devam ettiği için basınç artıyor ve anlamsız bir durum oluyor.

Ağız duşuna taktığımız başlıkta da iki farklı çalışma modu var, biri suyun spiral şeklinde püskürtülmesi, diğeri de suyun düz bir ışın şeklinde püskürtülmesi, bu da bir noktaya özel temizlik yapmak için. Ben her zaman spiral şeklindeki püskürtme modunu kullanıyorum, daha etkili temizlik sağlıyor.

Su jetini çalıştırmak için yapmanız gereken başlığı takmak, su tankına su doldurmak, su kilidinin açık (yukarıda) olduğundan emin olmak fişi takmak ve ana gövdenin sağındaki düğmeye basmak yeterli. İlk denemede hız ayarını en düşük seviyeye (1) getirmenizi tavsiye ederim. Bu arada sağdaki güç düğmesi ve hız ayarı sadece su jetiyle ilgili, diş fırçasıyla ilgili değil.

Kullanım sırasında su jeti diş aralarınıza sürekli su sıktığı için bu suyun sürekli akıp gitmesi lazım dolayısıyla lavabonun başında kafanız lavaboya doğru ve yüzünüz yaklaşık olarak yere bakar şekilde olunca rahatça kullanıyorsunuz. Alışmak 20-30 saniye sürüyor.

Ek - 1 : Su jetinin bir diğer kullanım alanı da boğaz enfeksiyon veya farklı durumlarda ortaya çıkan tonsil taşlarından - tonsilitlerden kurtulmak. Su jetini tonsilitlerin olduğu bölgelere tutarak bu kötü güç odaklarının boğazdan kopup lavaboya düşmesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu hamle refleks olarak midenizin ayaklanmasına sebep olabilir, dayanmalısınız... Böylece bir hamlede kötü kokulu 4.85 trilyon bakteriden kurtulmuş olursunuz 🙂

Su tankına su eklerken isterseniz biraz da ağız garagaralarından da ekleyebilirsiniz.

Ağzınızı iyice çalkalayıp iyice fırçaladıktan sonra bile su jetini kullandığınızda - duruma göre - hmmm demekki diş aralarına giren şeyleri çalkalama fırçalama tam olarak çıkartamıyor diyorsunuz... Bunun tek alternatifi diş ipi ile tüm dişlerinizi temizlemek, ama bu çok zahmetli ve su jetinin yerini yüzde yüz tutmuyor. Ancak çok nadir bazı durumlarda da diş ipini kullanmanız gerekebiliyor.

=== Ana gövde ve diğer detaylar ===
Ana gövdeyi su jetinin kullanım şeklinden dolayı lavabonun yakınına yerleştirmeniz gerekiyor. Düz bir zemin üzerinde durabileceği gibi duvara asma aparatı ile de kullanılabilir. Ben bu aparat ile lavabonun hemen üzerine yerleştirdim, en iyi konumlandırma bu bence.

Ürünün kutusundan iki tane standart fırça başlığı, iki tane su jeti başlığı, sanırım iki tane dil temizleyici başlık, ve iki tane de özel amaçlı fırça başlığı geliyor.

Ürünün bir sıkıntısı su jetinin bir çok parçası sürekli ıslak kalabildiği için zamanla bu parçalar üzerinde bakteri üremesinden dolayı kararmalar oluyor. Bundan dolayı cihazın temizliğine önem vermek gerekiyor.

Tüm fırça ve su jeti başlıkları yanlarında birkaç renkli halka ile geliyor, siz bunlardan birini başlığınıza takarak kendi başlığınızın ev ahalisinin başlıklarıyla karışmasını engelliyorsunuz. Ana gövde de dörder tane yuva olduğu için temel olarak dört kişilik bir evdeki tüm bireylerin diş fırçasını ve su jeti başlığını gövdesinde tutabiliyor, yani tüm ailenin ortak cihazı olabiliyor.

Su jeti başlığında da bazı püf noktalar var gerekirse ayrıca anlatırım.

Ürünün satış fiyatı 330 - 350 TL civarında. Bence fiyatını kesinlikle hak ediyor.

İki alternatif link:
http://www.vatanbilgisayar.com/oc205453x-oral-b-professional-care-3000-dis-fircasi-ve-oxyjet-agiz-dusu.html

http://www.bimeks.com.tr/urun/136946/oral-b-oc-20-535-3x-dis-fircasi-ve-agiz-dusu-.aspx

Not: Ürünün tam adı "Oral-B Professional Care 3000 OC20.545.3X" da olabilir.

Elbet bir gün detaya girmeden anlatmayı becereceğim...

rev1 (1207141)
rev2 (1207142) Ek 1 : Tonsilit

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 24

Erikli su

Suyun da incelemesi mi olur demeyin, şu anda güneşin altında erimekte olan milyonlarca insan için en değerli ürün soğuk içme suyu.

Evde erikli su kullanıyoruz. 19 l damacana olarak alıyoruz. Özellikle ilk geldiğinde müthiş lezzetli oluyor, bir süre sonra enteresan bir şekilde o müthiş tat gidiyor ve normalleşiyor, kötü olmuyor ama o şaşırtıcı su tadı yok oluyor.

Tesisinde iyon kromotgrafi cihazı kullanan az sayıdaki su firmasından biri, analizlerini de diğer birçok firmaya göre daha detaylı yaptıklarını biliyorum. Bunlar artı puan. Bunlardan dolayı da 19 litrede 2-3 TL fazla vermeyi kabulleniyor insan, damacana fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 9 TL.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13