#akış #teknomizah #TozluRaflar

Çocukların Hayattan Umudunu Kestiği O An

Televizyon yayıncılığının en güçlü alternatifi haline gelen video paylaşım sitesi Youtube'da teknoloji alanında yayınlar yapan #TeknoSeyir kanalında haftalık...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ama orda asgari ücret elden gidiyeah. #akış

Amerika'da ülkenin yarısı yaşam mücadelesi veriyor

United Way'in hazırladığı rapora göre, ABD'de toplam hane halkının yaklaşık yüzde 43'ü yiyecek ve konut gibi temel gereksinimleri karşılayamıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 26 / 44
 • steelfiist @steelfiist

  geçen yıl satın aldığım çimentoda harçta ve tuğlada %100 zam var . inanılmaz ama gerçek. bu salatalık tutan arkadaş hangi ülkede yaşıyor bilmiyorum ama ısrarla ekonominin iyi olduğunu savunuyor sürekli tartışıyoruz çok ayrı düşüncelerdeyiz.

 • TeknoStil @teknostil

  Hem En son haber’ in hem de CNN’ in haberinde bir gariplik var.
  20 doların altında maaş alanlar diye dert yanmışlar.
  ABD’ de asgari ücret benim bildiğim kadarıyla 1400 dolar. Günde 8 saat haftada 40 ayda ise 160 saat çalışıldığını düşünürsek, saatlik ücret 8.75 dolar oluyor zaten.

  Asgari ücret 1400 $
  Ford Fiesta 14.000 $
  Ford Mustang yaklaşık 26.000 $
  İphone X 1000 $

  Geçim sıkıntısı nerede? 😀
  Hele ki saati 20 dolar ya da 40 dolara çalışılıyorsa zaten adamlar zengin demektir.

  Meyve sebze fiyatlarına bakmadım. Walmart vs. yerlerden bakabilirsiniz.

  • abc @xyz

   Alım gücunü Türkiye şartlarıyla kıyaslıyorsunuz. Big Mac Endeksi denen bir tabir var araştırın.

  • Agah @agah

   @xyz yoo türkiye şartlarıyla kıyaslamıyor, amerika şartlarıyla kıyaslamış. iphone x’i amerikalı bir işçi bir maaşı ile alabiliyor, üste para bile kalıyor. şartı şurtu kalmamış bu olayın.

  • TeknoStil @teknostil

   @xyz ABD’ deki ücretler ile ABD’ deki maaşı kıyasladım. Nasıl Türkiye şartlarıyla kıyaslamış oldum ki?

   https://www.apple.com/shop/buy-iphone/iphone-x

   https://www.ford.com/ (Vehicles’ e tıklayın.)

  • abc @xyz

   @agah Olayı sadece iphone üzerinden değelrlendirmen doğru degil. Kira, temel gıda, giyim vs değişkenleri hesaba katmıyorsunuz.

  • abc @xyz

   @teknostil İnsanların hayatı iphone ve ford üzerine kurulu değil.

  • Agah @agah

   @xyz evler de ucuz, şöyle bir ev buldum, 75bin dolar. senelik 40bin dolar kazanan bir insan çok rahat alır. türkiyede işçilerin iki senelik maaşları şöyle bir ev parası etse daha ne.
   https://www.century21global.com/tr/m%C3%BClk/1935-conway-rd—6-orlando-fl-32812-usa-C21114021773-USD-m

  • abc @xyz

   @agah Anlama güçlüğü mü çekiyorsun? Aylık geçim koşulları icin ayrılması gereken asgari tutarlar var. Big Mac Endeksini de araştırmaya ihtiyaç duymuyorsunuz orası belli.

  • Agah @agah

   @xyz kimin anlama güçlüğünü çektiği ortada, adamlar bizden fazla kazanıp bizden ucuz evlerde yaşıyorlar. daha ne istiyorsun? bicmac endeksiymiş, bigmac’leri üstsüte dizip ev mi yapıyorlar? bizden daha kolay bir şekilde ev sahibi oluyorlarsa evde mercimek çorbası içsinler o zaman. ne sevmişsin bigmac endeksini? ne diyor bigmac endeksi? amerikalılar fukaralıktan kırılıyor, türkler sefa sürüyor mu diyor?

  • TeknoStil @teknostil

   @xyz https://www.statista.com/statistics/274326/big-mac-index-global-prices-for-a-big-mac/
   ABD’ de 1 tane big mac 5.3 $ imiş. Türkiye’ de ise 2.8 $

   1400 $ / 5.3$ = 264 big mac
   1600 TL / (2.8 $ * 4.49) = 127 big mac.

   Eee yine ABD bizden iyi. Yanlış anladıysam söyleyin. 😀

  • abc @xyz

   @teknostil Ben kötü olduğu ile ilgili birşey söylemedim ancak gördüğün gibi girdi maliyetleri hesaplandığında fark Türkiyede’ki insanların abarttıgı kadar yuksek degil.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @xyz BigMac endeksi biraz yanlış anlaşılmış, biraz da abartılan bir şeydir. Yine de, bu endekse göre TL’nin değeri USD karşısında %46.5 düşüktür. Ayrıca, Türkiye ile Hindistan bu endekse göre aşağı yukarı aynı yerde görünür. Ama BigMac Hindistan’da zor ulaşılan, lüks sayılabilecek bir şeydir. Türkiye’de de öyle harcı alem sayılmaz ama Amerika’daki kadar kolay ulaşılan birşey değildir.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   @xyz seçim dönemi muhalefet milletin aklını karıştıracak burdaki bazı aklı fazla çalıştığını iddia edenlerde ekonomi kötüye gidiyeah diye oy koparacak. Bunların derdi bu yoksa dolar 10lira olmuş umurları değil.

  • abc @xyz

   @emrah-ozturk Burada önemli olan ulaşılması degil. Big Mac dunyanın her yerinde aynı standartta üretilir. Bu yüzden maliyet hesabında turnusol olarak kullanılıyor.

  • TeknoStil @teknostil

   @xyz Abartıldığı kadar yüksek değil diyorsunuz ama adamların alım gücü bizimkinden kat be kat daha yüksek. Ford Fiesta alırken 4 katı daha iyiler. En pahalı telefonu alırken 5-6 katı daha iyiler. Big Mac endeksinde de 2 katı daha iyiler.

  • Agah @agah

   @agah öğrenmiş işte bir yerden bigmac endeksi, bize satmaya çalışıyor. ev diyorum barınma diyorum, bigmac de bigmac diyor. başkası araba fiyatlarını yazmış, ulaşım diyor, o da umrunda değil. barınma umrunda değil, ulaşım umrunda değil, bir bigmac umrunda, e ona göre de halimiz ortada. asgari ücretli değil ev almayı, ailecek bigmac yemeyi bile düşünemez. 4 bigmac menü 80 lira. 80 lira o ailenin bir haftalık yemek parası. bigmac endeksi mi bizi kurtaracak?

  • TeknoStil @teknostil

   @gardrop-fuat Ekonomi kötüye gitmiyor mu peki?

  • abc @xyz

   @gardrop-fuat Ben burada siyaset tartışmıyorum. Bir partiye de baglılığım yok. Ben burada ekonomik durum analizlerinin tek yönlü ve eksik değerlendirilmesinden rahatsızım Yoksa içinde bulundugumuz ekonomik durumdan ben de aşırı derecede rahatsızım. Doların artışına baglı olarak petrol ve teknolojik ürünler, petrol zamlarına da bağlı olarak kalan her şey zamlanıyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @xyz Big Mac endeksinin ne olduğunu biliyorum 🙂 O kadar iyi bir sistem olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Yine Hindistan’dan örnek verirsek, dana eti orada nadiren kullanılır. Dolayısıyla aynı şartlarda üretilir demek doğru değil. Bazı kültürlerde et tüketimi çok az, dolayısıyla et az kullanılan ve pahalı bir ürün. Mesela iPhone endeksi diye bir şey olsa daha iyi olabilir. Tek kaynakta üretilen, lojistik maliyeti fiyatına göre düşük ve sektördeki konumu her yerde hemen hemen aynı olan bir ürün. Satınalma gücü açısından belki daha tutarlı olur.

   Bu arada ben sizin Türkiye’de durumun zannedildiği kadar kötü olmadığını anlatmaya çalıştığınızı anlıyorum. Doğru, dünya geneli için Türkiye’nin durumu baya iyi. Ama Amerika’yı baz alarak durumumuz çok iyi mesajı verilmesi de akla yatkın değil. Burada mesaj yazan çoğu kişinin takıldığı nokta bu.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   @teknostil bütün ekonomik veriler iyiyken kur baskısıyla suni dolar ve enflasyon artışıyla seçim öncesi baskı oluşturulmak isteniyor. Zaten bu görüldüğü için seçim erkene alındı. Yoksa 2019 seçimine kadar bu baskı sürecekti. Ben kendi çevremden konuşuyorum. Her avm dolu. Yemek yenilen yerler, kafeler vs. Her aile de iki araba var neredeyse. Esnafın bi kısmının işi yok. Olmayanların çoğu da iş bilmemekten. Dolar artmasa da işi kötü olacak yani. Söz tutmama, zamanında yapmama vs. Nedenlerden. Şu an işler bi çok sektörde iyi. Sipariş var diye dolarla beraber demir çelikten o kadar artışa rağmen bana zamanında işi teslim et istersen hammadde fiyatını yüksek yaz diyen müşterim dolu. Burdaki liseliler gibi İPhone fiyatı ya da konsol oyun fiyatı arttı diye ekonomi batıyor muhabbeti yapmak çocukça. Hayat burdan fazlası

  • Erkan Mengüş @ekomen

   @gardrop-fuat Süt ve süt ürünleri, et , yumurta, enerji, sebze meyve, ithal ilaç fiyatlarına bakarım birde ülkenin toplam dış borcuna. Sizin oranın tuzu kuru galiba.

  • Yiğitcan Üstek @deadrow23

   @gardrop-fuat Burada tamamiyle kendi üzerinizden ülkenin durumunu özetlemeye calismissiniz ama yanlış. Milyonlarca kişiye ürün satmadiktan sonra(ülke genelinde) böyle bir benzetme yapmak, takdir edersiniz ki hata payı cok yüksek bir benzetme olur. Ayrıca insanların çoğunun durumu kötü. Sizin orneginize gore daha güvenilir örnek vereyim. Bir bankada çalışan tanıdığım artik insanlarin durumu çok kötü diyor. 10 insandan sadece 2 veya 3’unun durumunun iyi olduğunu söylüyor. Onun dışında çok kötüler diyor ki tanıdığım baya büyük yerde yaşıyor. Ayrica temel ihtiyaçlara bakarsak ülkede ekonomik olarak herhangi bir sıkıntı olmamasi için hergun insanlara simit yedirmemiz gerek. Tabii, yersen.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   @deadrow23 avmye ya da çarşıya çıktığımda gördüklerimi de yazdım. ben mecbur kalmadıkça dışarda yemem ya da evde yapılması zahmetli bi şey olur öyle yerim. kumpir vs. gibi. ama millete bakıyorum kadınlar evde rahat yapacakları yemeği facede, instagramda selfie ile yiyorum yazmak için dışarda yiyor. e bi zahmet yemeyiversin. kimse bi şeyden geri kalmak istemiyor. sen yüklen yüklen kredi kartına yetişemediğin yerde sonra borçlanıyoruz. tek akıllı canı her istediğini istediği gibi yapabileceğini zanneden, cebine bakmadan harcama yapanlar mı? en fakirinde bile evdeki herkeste cep teli var. buzdolabı değiştirdik vermeye insan bulamadık eskisini. ihtiyacı olan yok, olan da fakir ama gururlu pozu veriyor. e o zaman kötü demeyecen. ben hiç pazar günü kahvaltıya tek kişi için 25-30 lira bayılmadım mesela. bunları yapan varsa nereye ne harcıyorum diye baksın artık. onu ben düşünüp bu adamın durumu kötü diye üzülemem. harcarken bana sormadı.

 • M. Can 2.0 @extreme

  Bos muhabbet bunlar onlarin fakirlikten bahsettigi farklisey. Adamlarin fakiri playstation,macbook falan kemiriyor oyle fakirler.

 • Yiğitcan Üstek @deadrow23

  @gardrop-fuat Burada tamamiyle kendi üzerinizden ülkenin durumunu özetlemeye calismissiniz ama yanlış. Milyonlarca kişiye ürün satmadiktan sonra(ülke genelinde) böyle bir benzetme yapmak, takdir edersiniz ki hata payı cok yüksek bir benzetme olur. Ayrıca insanların çoğunun durumu kötü. Sizin orneginize gore daha güvenilir örnek vereyim. Bir bankada çalışan tanıdığım artik insanlarin durumu çok kötü diyor. 10 insandan sadece 2 veya 3’unun durumunun iyi olduğunu söylüyor. Onun dışında çok kötüler diyor ki tanıdığım baya büyük yerde yaşıyor. Ayrica temel ihtiyaçlara bakarsak ülkede ekonomik olarak herhangi bir sıkıntı olmamasi için hergun insanlara simit yedirmemiz gerek. Tabii, yersen.

beyler teknoseyir plus full ü için ilaç var mı ya da full linki alayım. malum windows falan hep cocolu bizim. #TeknoSeyirPlus #teknomizah #akış o da olmazsa 30 gün deneme sürümü olsun. her ay format ata ata idare ederim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

editörler arasında panik yaratan markalar? #akış #teknomizah

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ya küçük ofiste home users olarak ne güzel basitçe paylaşım yapıyorduk, niye kaldırıldı ya da alternatifi var mı bunun? #Windows10 illa everyone a mı paylaşım vericez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

huawei ascend g7 kullanıyorum, xmi max 2 hoşuma gitti. ama sorun huawei arayüzü umui 3.1 var telde ve kullanım kolaylığı vs inanılmaz güzel. yeniden alsam sırf bunun için huawei alırım diyorum. xiaomi miui in 9 versiyonunda olan özelliklern çoğu hali hazırda çok eski sürüm huawei arayüzünde var. huawei emui 8 çıktı onu denemedim. bu bağlamda huawei ve xiaomi iki tel markasını kullananlar yorum yaparsa sevinirim. #akış #Huawei #xiaomi #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#windows10April2018update var mı yükleyen? fall creatorsten sonra laptopun kendine gelmesi 1-2 ayı bulmuştu. kasıyodu falan. #akış. indi yeniden başlatmamı bekliyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bi film vardı. Bi polis sürülüyordu, ortağıyla macerası falan, Avrupa filmiydi. Kara Komedi tarzında. Gifi vardı hatta adamın suratına bakıyolardı sırayla. Sarışın bi polis ve bıyıklı bi ortağı vardı. Ne zamandır aklıma takıldı ara ara düşünüyorum. #Film #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şaka maka inception çekileli 8 sene olmuş #akış #Film

BeğenFavori PaylaşYorum yap