Omer paylaştı.

Telefonumu kapakta görünce merak edip baktım. Tam anlamıyla rezillik. Kasko ayrı bir dert, servis ayrı bir dert. Kasko işi batırmış. Servis de 2 bin lira onarım ücreti çıkarmış adama.

Teknosa'da yapılan Gulf sigorta mağduriyeti - Sizin Yorumunuz (Halil Yağlı)

Sizin Yorumunuz serimizin konuğu Zenfone 5 telefonuyla Halil Yağlı oldu. Halil Bey, telefonu alırken ekstra para verdiği kasko ile ilgili yaşadığı sorunları ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Superonline Fiber için geçen hafta bayiye başvurmuştum.
Bugün bir eleman gelip kapı önünde imza aldı, apartmana kutu koymak için ekiplerin gelmesini istiyorum amaçlı bir imza.

Ekiplerin kutuyu koyması kolay, hattın apartmana çekilip *bilmem ne protokollerini* Turkcell'in onaylaması biraz zaman alabilir dedi.

Benzer tecrübe yaşayan var mı? Ne kadar zamanlık bir süreçten bahsediyoruz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • turker @turker

  4 saatte binaya kutuyu monte edip, 10 küsür dairenin içine kadar fiber hattı çekip, modemleri kurup, interneti açıp gittiler 4 sene önce 🙂 toplamda 5-6 kişi vardı ama çalışan.

 • Barış Ataç @barisatac

  Oradaki asıl mesele apartman veya sitenin yeterli sayıda imza toplaması. Tabi birde izin meselesi var, sitenin veya apartmanın izini gerekiyor. Ama bunlar halledildikten sonra Türkcell in süreci onaylaması 24 saat bile sürmemişti. Sonrasındaki gün apartmana kablo çekildi kutu kuruldu, ertesi gün de başka ekip gelip evlere çekti bizde. 6 sene önce oldu bu.

  • Omer @omer_

   Apartmanın izni konusunda hiç sıkıntı yok, 8 dairelik küçük bir yer ve ilk ekip yolları kazdıktan sonra kutu koyalım diye teklif ettiğinde kapı önündeki iki bey amca teknisyenleri kovaladığı için biraz çıkıştım onlara. O yüzden izin almak konusu sıkıntı değil, razı oldular hemen. 🙂

 • Ahmet aykök @systemnet

  hocam bende 24 dairelik binaya fiber çektirmek istiyorum telekoma başvurdum 6 aydır gelen olmadı acaba türkcell superonilne başvursam gelirmi ve başvurmak için nereye nasıl başvuruda bulunmam lazım.

  • Omer @omer_

   Ben önce normal Turkcell bayisine gittim, onlar da kurumsal bayiye yönlendirdiler.
   Benim yaşadığım yere bir yıl önce dış kutular, bina önüne koyuldu o yüzden benim başvuruma çabuk dönüş yaptılar diye düşünüyorum.

 • Omer @omer_

  Güncelleme.
  Bugün geldiler apartmanın önünü kazıyorlar. Gelişme oldukça bu mesajı düzenlerim.

  Düzenleme:
  Şöyle bir saçmalık yaşandı. 6 Temmuz Cumartesi günü gelip kazdılar kapı önüne kadar sonra gittiler.
  Keşif ekibinden telefondan aldım pazartesi günü, gelip apartmana kablo çekeceğiz diye.
  Cumartesi günü çekildiğini söylediğimde, "Onlar kapıya kadar getirdi biz içeri alacağız." dedi.

  Salı günü bir beyefendi gelip apartmanda inşaat izni için imzamı aldı ve bir saat içinde ekiplerini göndereceğini söyledi.
  Ekipler geldi, kapı önünde zaten cumartesi günü kazılmış ve yerinden sökülüp geri takılmış kaldırım taşlarını tekrar sökmeye başladılar o sırada apartman yöneticimiz geldi.
  Yönetici, cumartesi günü gelen ekibin zaten kabloyu içeri soktuğunu söyledi ve gösterdi. Benim de haberim yoktu şaşırdım.

  Uzun lafın kısası, binaya fiber kablo çekme işi bitti geriye apartmana kutu koymak ve daireye kadar kablo çekme işi kaldı.

Evrim Ağacından böyle bir mail geldi.
Akkuyu santralini yapan ROSATOM firması reklam filmi için teklif vermiş.
Resimden itibaren yazının devamı:

"Öte yandan, nükleer santrallerin bir enerji kaynağı seçeneği olarak tutulmasına prensipte karşı olmayan, sırf patlama tehlikesinden yola çıkarak bir çırpıda, tamamen göz ardı edilmesini doğru bulmayan; daha da önemlisi bilimsel her meselenin sistemli münazara ilkeleri çerçevesinde tartışılması gerektiğini düşünen bir ekip olarak, kendilerine bir karşı teklifte bulunduk.

Rosatom'a Götürdüğümüz Teklif
Teklifimiz, Evrim Ağacı hakemliğinde bir münazara oldu.

Rosatom uzmanlarından biri ile, atom enerjisinin potansiyel tehlikeleri üzerine çalışan, bizim seçeceğimiz bir akademisyenimizin canlı yayında münazara etmesini, bunu ÜCRETSİZ olarak yapacağımızı söyledik.

Çünkü ancak bu tarz bir program sayesinde maddi çıkarlar bir kenara konulabilir ve nükleer enerjinin avantajları ve dezavantajlarından halkımız dürüst ve açık bir şekilde haberdar edilebilir. Bu da, kamuoyunu doğru ve bilimsel bir şekilde yönlendirmek olacaktır. Dahası, kurulmakta olan nükleer santralin Dünya'daki emsallerine kıyasla güvenlik, temizlik, verimlilik, prensipler, donanım, eğitim, vb. konularda kıyaslanması, bu kıyaslardan çıkan sayıların ne anlama geldiği ancak tarafsız bir programda anlatılabilir ve yorumlanabilir.

Teklifimizde, tarafların tamamen eşit süre hakkı olacağı, bizim moderatörlüğümüzde YouTube kanalımız üzerinden canlı olarak yayınlanacağı ve halkımıza tamamen açık olacağı teminatını verdik. "Münazara" kavramının ne olduğunu, TV'deki "tartışma" programları ile alakasızlığını ve belli münazara kuralların (süre, biçim, vb.) takip edileceğini söyledik.

Ne yazık ki aradan geçen 12 gün içinde herhangi bir dönüş alamadık.

Haber gelirse, sizleri bilgilendireceğiz.

Destekleriniz Neden Önemli?
Bize bu şekilde çok sayıda reklam teklifi geliyor; ancak bunlardan sadece Türkiye'deki bilim algısını güçlendirecek olanları seçmek istiyoruz.

Ne var ki, bugüne kadar kabul etmeye değer, vizyonumuzda ortak olarak anlaşabileceğimiz bir teklifle gelen herhangi bir firma olmadı. Dolayısıyla bugüne kadar hiçbir özel firmadan maddi destek almadık.

Rosatom'un birçoklarının ikinci kez düşünmeden üzerine atlayacağı bu teklifi reddedebilmemizin (ya da ücretsiz ve halka fayda sağlayacak bir alternatife modifiye edebilmemizin), dolayısıyla tarafsız kalabilmemizin yegâne yolu, sizler tarafından destekleniyor olduğumuz gerçeği.

Sizlerin destekleri olmasaydı,hayatta kalabilmek için mecburen reklam tekliflerini kabul etmek zorunda kalacaktık.

Sizden ricamız, eğer bu çağrımızı görüyorsanız destekçilerimiz arasına katılmanız, mümkünse destek düzeyinizi arttırmanız veya etrafınızda modern bilime ilgi duyan, destek olmak isteyen kişilere ulaşarak onları bize destek olmaya teşvik. Çünkü buna ihtiyacımız var.

Bizi özgür, bağımsız ve tarafsız kılan siz kalbi güzel destekçilerimize özel bir teşekkürü borç biliyoruz.

İyi haftalar! ♥"

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Chell @alperenxx

  Evrim ağacı patreonla yürüyen site değil mi zaten, reklam almaları hata olurdu, şirketi de yok canlı yayın yok tarafsız diyerek gereksiz zorlamışlar.

 • protego @protego

  Yalnız olay da biraz işin PR'ı olmuş. Bunu yayımlamaları gerekiyor muydu illa? Bakın bize para teklif ettiler kabul etmedik der gibi... Zaten yazının satır aralarında amacın bu olduğu belli etmiş kendini.

  • alipektas @alipektas

   Kendilerini destekleyen/takip eden insaların, böyle bir durumu ve bu duruma Evrim Ağacı'nın nasıl bir tutumla karşılık vereceğini bilmelerini istemiş olamazlar mı? Ben şahsen benimle arkaplanda gerçekleşen bu detayı paylaşmalarından gayet memnun oldum.

  • protego @protego

   @alipektas Bilmemkaç tane böyle teklif aldık diyorlar bugüne kadar, onları neden paylaşmamışlar? Bunları söyleyip altında destek falan istemişler resmen. Tamam bunu yapmalarında bir sorun yok, ona birşey dediğim yok zaten, ama amaç haber vermek değil "bakın reddediyoruz destek lazım ona göre" demek.

  • alipektas @alipektas

   @protego
   "Bize bu şekilde çok sayıda reklam teklifi geliyor; ancak bunlardan sadece Türkiye'deki bilim algısını güçlendirecek olanları seçmek istiyoruz."
   Diğer gelenler, bu örnekteki gibi bir geri teklifte bulunacak şekilde bilim alanında bir teklif sunmamış belki de.
   Zaten devamında da şunu yazmışlar:
   "Ne var ki, bugüne kadar kabul etmeye değer, vizyonumuzda ortak olarak anlaşabileceğimiz bir teklifle gelen herhangi bir firma olmadı. Dolayısıyla bugüne kadar hiçbir özel firmadan maddi destek almadık."
   Bana kalırsa adamlar destekçilerinden "Hem bizden destek alıyorsunuz, hem de Nükleer Tesis gibi yararı tartışmalı bir konuda reklam anlaşması yapıyorsunuz, başka reklam anlaşması mı bulamadınız?" gibi bir geri dönüş/tepki almamak için daha olayın başında neler döndüğünü açıklamışlar. Maddi desteği zaten sürekli istiiyorlar. Bu olaya özgü değil, sürekli yaptıkları şey için de böyle bir bahaneye ihtyaç duymazlar diye düşünüyorum.

 • turker @turker

  Münazara kabul eden şirket varmıymış hiç

AC: Odyssey 'i geçen ay PS+ indirimleriyle almıştım.
Oyuna başladım her şey iyi hoş ama sürekli "Uygulama içi satın alma"ya yönlendiriyor bir nevi seni mecbur bırakıyor.

Mobil oyundan bahsetmiyorum, bildiğiniz konsol oyunu. 😀
Uygulama içi satın alma yapmazsan, ekipmanlarını geliştirmek için malzeme toplamaya çalışacaksın, dağ tepe bayır demeden gezip, yerden maden ve etrafta koşuşan hayvanları avlayıp kürklerini vs toplaman gerekiyor.

Bilgisayarda oynuyor olsaydım, basit bir iki hileyle bu adımı geçer ve oyunun senaryosuna odaklanırdım fakat konsolda olunca tat kaçıran bir hale geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asus ürünlerinden memnunum aldığım zaman hem yazılımsal olarak hem de donanım olarak sıkıntısız oluyorlar.
Ekran kartımı ROG Strix 1660Ti olarak güncellemeyi planlıyorum.
Sizin duyduğunuz bildiğiniz kaynak gösterebileceğiniz sıkıntısı var mı bu kartların?
#RogStrix #GTX1660ti

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeamViewer önceden free verdiği çoğu özelliği kaldırmış gözüküyor.
Bugün ihtiyaç duyunca fark ettiklerim:
-Karşı taraftaki klavye ve fare girişlerini kapatmak
-Ekranı kapatıp siyah göstermek.

TW kadar pratik, hızlı, kolay bağlanılan, mobil arayüzü başarılı ve hesaba bağlanması güvenlikli (Çift basamaklı güvenlik girişi vs) başka bir alternatif yok sanırım.
Ammyy midir nedir onu hiç aynı kulvara koymuyorum. 😐

TW'nin üyelik fiyatları aylık 20 Euro'dan başlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sürekli gelen "casino free spin" temalı reklam mesajlarından sıkıldığım için aktif olarak SMS şikayet sitesini kullanmaya başladım.
Fakat gelen reklam mesajları daha da arttı ve artık +44 alan kodu olan servislerden mesaj gelmeye başladı.
Şikayet sayfasının en altındaki şu metinden şüphelendim.
Acaba benim şikayet ettiğimden haberleri oluyor ve gıcıklık olsun diye daha çok reklam göndermeye mi çalışıyorlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Omer paylaştı.

Selamlar arkadaşlar.

Bir süredir UPS bakınıyorum. Fakat anladığım kadarıyla batarayaların üretim tarihi çok önemli imiş (@omer_ 'e teşekkürler yardımları için). Ve makinenin içinden de ne çıkacağını bilemiyoruz haliyle.
Dünya çapında bilinen bir marka alırsam kafam rahat edecek belki ama üzerinde çok az özellikle geliyor aynı fiyattaki alternatiflerine göre. Bu yüzden madem bu bataryalar UPS için sadece sarf malzemesi, neden boş UPS kasası satılmasın ki dedim kendi kendime. İstediğim özelliklere göre aldıktan sonra kasayı bataryamı elimle kendi istediğim şekilde seçerim.

Fakat böyle bişey yokmuş. Öyle mantıksız geldi ki olmaması kesin burada birileri biliyordur dedim. Muhtemelen yok kendimi kandırıyorum fakat ne olur ne olmaz birileri vardır bilen.

Bu süreçte bataryaları ölü ikinci el UPS de çok aradım fakat hiçbiri içime sinmedi. Zaten ikinci el UPS de çok yok piyasada.

Varsa böyle modüler bir kasa tavsiyelerinii beklerim.

Görsel temsilidir.

#ups

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar şöyle kablosuz ve ışıklı uyarısı ön planda olan bir kapı zili arıyorum, elimden geldiğince basitçe görselde anlattım. 😀
Önceliğim güçlü flash ile bildirim yapması.
Türkiye'de soldakine benzer ürün bulamadım, soldaki amazon.com'da 50$'dan aşağı bulunmuyor.

Türkiye'de bulunan sağdaki modellerin sesi ön planda ışıklı uyarısı değil. 🙁
EDIT: Görsel ve imla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap