TÜRKNET

Uzun süredir (5-6 yıl) Türk Telekom ADSL kullanıcısıydım. Aylık 49.90 TL internet için, 9,90 TL'de sabit telefon için olmak üzere aylık 59,80 TL fatura ödüyordum. İnternetimin AKK 50 GB idi.

Oğlanlar büyüdüğü için 50 GB yetmemeye başladı. Türk Telekomdan en fazla gördüğüm hız 8 Mbps oluyordu. Ortalama 4-5 Mbps arasında dolaşan bir hız elde edebiliyordum. AKK dolduktan sonra ise download hızım 0,6 Mbps ile 1,5 Mbps arasında dolaşıyordu. Upload hızım ise 0,6 Mbps olarak sabitti. Ping oldukça oynak olup 60 ms ile 120 ms arasında dolaşıyordu.

Çocuklar yeni bir tarife ararken TürkNet'i keşfetmişler. Teknoseyirde kullanan arkadaşların hemen hemen hepsi de oldukça memnundu.

Ben de müşteri hizmetlerini aradım. Aylık 59.99 TL'ye 150 GB AKK olan ADSL ve yanında aylık 1000 dakika yurtiçi ve yurtdışı (yurtdışında sadece sabit telefonlar ve Avrupa) görüşme vaat eden tarifeyi istedim. Lokasyon bilgilerimi verince benim lokasyona VDSL2 bağlantısını da aynı fiyata verebileceklerini söylediler. Tabi ki sevinerek kabul ettim. Sonra modemim uyumlu olmadığından hepsiburadadan VDSL2 modem satın aldım. Bu arada mail ile yolladıkları formları doldurup Yurtiçi Kargo ile yolladım (Bu arada kargo ücretini ben ödedim ve bunu kurumsal bir firmaya hiç yakıştıramadım).

Aklıma takıldığı için TTNET sitesine girip, lokasyonumu inceledim ve VDSL2 hizmeti verilmediğini gördüm. Kuşkulandım ve TTNET müşteri hizmetlerini aradım. Benim lokasyonuma VDSL2 bağlantısı hizmeti veremediklerini söylediler. İyice şüphelenip TürkNet müşteri hizmetlerini arayıp, TTNET'in VDSL2 bağlantısı veremediği bir lokasyona, onun altyapısını kullanmalarına rağmen nasıl VDSL2 bağlantısı vereceklerini sordum. Doğrusu tatmin edici bir yanıt alamadım. Bu arada derdim VDSL2 hızı alıp almamak değil, zaten aynı ücreti vereceğim ama boşu boşuna modem almış olmak istemiyordum. Modemi iade etmememi, VDSL2 bağlantısını yapacaklarını söylediler. Ben de inanıp modemi iade etmedim.

Bu arada internetten kargoyu takip edince, eksik evrak sebebi ile kabul edilmedi şeklinde bir yazı gördüm (nüfus cüzdanı fotokopisini koymayı unutmuştum) ve müşteri hizmetlerini arayıp açıkçası biraz kalayladım. Neden iade ediyorsunuz, eksik evrağı söyleseniz ben mail ile yollardım falan dedim, eğer o evrak bana geri gelirse size abone falan olmayacağım falan dedim. İlk iki aramamda bir şey diyemeyen müşteri hizmetleri üçüncü aramada, onların evrakları iade etmesinin mümkün olmadığını, bir yanlışlık olabileceğini söylediler. Yurtiçi Kargo şubesine gittim, evrakın bir gün önce teslim edildiğini söylediler. Sistemde dün öyle yazmıyordu dedim. Yanlışlık olabileceğini söylediler. Burada ne oldu emin değilim. Ya Yurtiçi Kargo saçmalayıp dağıtamadığı kargoya yanlış bilgi girdi sisteme ya da TürkNet tekrar gidip teslim aldı şubeden evrakları.

Neyse ben de Nüfus cüzdanımı taratıp mail ile müşteri hizmetlerine gönderim. TürkTelekom ile sözleşmem Pazar günü bitiyordu.  Bana Pazartesi veya Salı bağlantının yapılacağını söylemişlerdi ancak Çarşamba günü sabahına kadar uzadı iş. Çarşamba sabah 10.00 gibi SMS ile kullanıcı adı ve şifrem yollandı, ben işte olduğumdan akşam 18.000 gibi eve gelip modemin kurulumunu yaptım. Kurulumda bağlantı tipini VDSL2 seçtim. Sorunsuz bağlandım.

Asıl sürpriz burada başladı. İlk işim tabi ki hız testi yapmaktı. Hem TTNET'in sitesinden, hem de başka bir siteden hız testi yaptım ve sıkı durun 35,50 Mbps download, 2.40 Mbps Upload hızı ve 20 ms civarı ping değerlerini görünce yüreğim neşe ile doldu.

Vel hasılı kelam; TürkNet bazı konularda acemi, kurumsallaşmaya hala ihtiyacı olan bir firma. Ama TTNET'in altyapısını kullanıp onun vermediği VDSL2 bağlantısını verebilen ve bana neredeyse 3 katı hızlı internet sağlayan bir firma.

Ben memnun kaldım. Tavsiye ederim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör