Windows 11'de kullanıcı klasör adını değiştirme

Aslında baştan söyleyim, ipucu başlıkta, değiştirme, değiştirME!!! diyor... Ama neyse, ben yaptım, oldu, ama search bozuldu, yani olmadı 😀 ama oladabilirdi... Ancak olmamış olması olmuş olabileceği ihtimalini ortadan kaldırmamakla birlikte garanti de etmemektedir. İşbu yazıda anlatılanları uygularken başınıza meteor düşmesi dahil herşeyden siz sorumlusunuz.

 

Windows 11 'de ilk kurulumda Microsoft hesabıyla windowsu açtım, user folder name olarak leventalpsal veya levent olacağına "leven" yazmış. Sanırım Windows 11'de 5 harfe kısaltma gibi bir huy var. Ben de buna gıcık oldum, "leven" nedir yaw diye, bunu değiştirdim "levent" olarak, bunun da yolu özetle şöyle:

 

 1. Yeni bir admin accounta geç (bunun için pasif durumdaki Administrator hesabını aktif hale getirebilirsin veya yeni bir admin kullanıcı açarsın) Bilgisayarı Administrator 'dayken restart edip ana hesabın kullanılmadığından emin ol.
 2. regedit >HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion > ProfileList> dogru profili seçip ProfileImagePath değerini yeni klasör adına değiştir (C:\Users\levent t ile)
 3. Windows explorer C:\Users a git, klasör adını "leven" 'den "levent" 'e değiştir
 4. Win+R cmd.exe netplwiz (user acconts) > Kullanıcıyı seç > properties > User name'i "leven" 'den "levent" 'e değiştir
 5. Sistem değişkenleri (environment variables)'ta tüm "leven" 'leri "levent" olarak değiştir.
 6. Yeni isimli ana hesaba geç
 7. İstersen diğer admin hesabını sil veya pasif hale getir.

Bu işlemlerden sonra kullanıcınız yeni adıyla ve yeni kullanıcı klasörüyle çalışmaya devam ediyor. Benim yaşadığım tek sıkıntı aramanın çalışmaması.

Admin kullanıcısıyla registiriye bakarken windows search ile ilgili bazı keylerini hala eski klasörü gösterdiğini gördüm. Onu düzeltebilirdim ama daha başka yerlerde de eski kullanıcı adını gördüm ve dedim bu iş ileride başıma bela açar, en iyisi geri alayım dedim aldım. Düzeldi.

2. aşamada, registry'deki bütün "leven" 'leri "levent" 'e değiştirsem belkide olacaktı ama uğraşmak istemedim.

Özetle bütün olay bir t harfinden çıktı 😀

Doğru profil için Profilin SID'ini öğrenme, cmd >
wmic useraccount get name, SID

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Unity Kurulum Kılavuzu

Zamanında bir iş için hazırladığım Unity Kurulum Kılavuzu çıktı karşıma. Dedim durmasın burada, üstü tozlanıyor, paylaşayım. Metin olarak aşağı ekledim ama ekran görüntülerini de içeren pdf versiyonu linkte. Bu kılavuz teknoseyirin genel kitlesini değil, daha çok bilgisayar deneyim az olan bir kitleyi hedefliyor.

 

https://drive.google.com/file/d/1x7KLeGKXHo2xvIiDZyG4gsVC35q9UkZN/view?usp=sharing

 

Unity Kurulum Kılavuzu
V1
Bu kılavuzda Unity 3D oyun motorunun Windows bilgisayara kurulumu anlatılmaktadır. Bu kurulum sırasında eğer yoksa bir Unity hesabı oluşturulacak ve Visual Studio programı da bu kurulum sayesinde kurulmuş olacaktır.
Unity kurulumu için en az Windos 7 (SP1) 64 bit işletim sistemi, 12 GB boş disk kapasitesi, 4GB Ram (tercihen 8 veya daha fazla) gerekmektedir.
Unity Hub, bilgisayarınıza farklı farklı Unity versiyonları kurmanızı, yeni projeler oluşturup bunları açmanızı sağlayan basit bir programdır. Dolayısıyla önce bilgisayara Unity Hub kuracağız ve onunla Unity’nin kendisini ve aynı zamanda Visual Studio’yu kuracağız.
Özetle yapılacak işlemler şu şekilde:
1- Unity Hub kurulum dosyasının indirilecek
2- Unity Hub kurulacak
3- Unity hesabı oluşturulacak
4- Unity 2020.2 ve Visual Studio kurulacak
Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir.
Aşağıda bütün aşamalar ekran görütüleri ile anlatılmıştır. İşlemler çok kolaydır, normal seviyede bir bilgisayar kullanıcısı olmanız yeterlidir.
1- Unity Hub kurulum dosyasının indirilmesi
1.1 Bilgisayarınızın tarayıcısından aşağıdaki sayfaya erişip Download Unity Hub’a tıklayın. Dosyayı bilgisayarınıza indirip çalıştırın.
https://unity3d.com/get-unity/download
2- Unity Hub’ın kurulması
2.1 İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. “I Agree” ‘ye tıklayın.
2.2 Kurulum yeri sorduğunda, size uygun bir yer seçerek (veya varsayılan halinde bırakarak) Install’a tıklayın.
2.3 Kurulum bittiğinde Finish’e basarak kurulumu sonlandırın. Ardından Unity Hub otomatikman açılacaktır.
2.4 Unity Hub ilk açıldığında aşağıdaki gibi bir uyarı gelebilir. Program internete erişmek istediği için buna izin vermeniz gerekmektedir. Allow access’e basın.
3- Unity hesabı oluşturulması
3.1 Unity Hub çalıştığında aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. İlk etapta bir Unity Hesabı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için, aşağıdaki resimde de gözüken, ekranın sağ üst köşesindeki hesap ikonuna tıklayın.
3.2 Ardından Sign In’e tıklayın
3.3 Aşağıdaki gibi açılan pencerede “create one” ‘a tıklayın.
3.4 Açılan formdaki bilgileri doldurup işaretli checkboxları tıklayı Create Unity ID’ye basın. Oluşturuğunuz kullanıcı adınızı ve şifrenizi unutmayın.
4- Unity’nin kurulması
4.1 Unity Hub kurulduğunda bilgisayarında hiç bir Unity kurulumu olmayacaktır. Unity Hub ilk açıldığında Installs sekmesinde açılacaktır. Buradaki Add butonuna tıklayın.
4.2 Açılan panelde kurulacak Unity versiyonunu seçmemiz gerekiyor. İsmi Unity 2020.2 ile başlayanı seçin ve Next’e basın.
4.3 Açılan yeni panelde hangi modüllerin yüklenmesini istediğimizi seçeceğiz. Listeyi kaydırarak Microsoft Visual Studio Community 2019 ve Documentation’ın seçili olduğundan emin olup Next’e tıklayın
4.4 Visual Studio kurulumu için lisansı checkboxını kabul edin ve Done’a tıklayın
4.5 Kurulum biraz zaman alabilir. Aşağıdaki ekranları göreceksiniz.
4.6 Visual Studio’nun da kurulumu otomatik olarak başlayacak
4.7 Bu işlemler bittikten sonra Visual Studio’nun çalışabilmesi için bilgisayarın yeniden başlatılması gerekmekte. Kurulum işleminin bittiğinden emin olduktan sonra bilgisayarınız yeniden başlatın. Artık Unity ve Visual Studio kullanarak oyun ve yazılım geliştirmeye hazırsınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnsanlığa yeni bir şifre sistemi önerisi

Tüm dünyada şifre güvenliği önemli bir problem.

Güvenli olsun diye zor şifreler oluşturulsun, her yere farklı şifre oluşturulsun, ve hatta şifreler arada bir değiştirilsin isteniyor.

Kullanıcı da bunun tam tersi, unuturum şifreyi diye basit bir şifre oluşturuyor ve her yerde aynı şifreyi kullanıyor.

 

İki tane çözüm önerim var:

1- Şifre standartları

Karmaşık şifre yazarken kafanızda bir formül ile her farklı yere aynı formülü uygulayarak farklı şifre yazabilirsiniz. (Bu tabiki en güvenli çözüm değil ama Levent123'den de iyidir, heryere ldfe_4736 yazmaktan da.) Ancak burada çok büyük bir problem var. O da her yerin şifre standardı farklı. Bazı yerler en az 8 karakter, bazıları en fazla 6 karakter istiyor. Bazı yerler en az bir rakam, bir büyük, bir küçük harf ve bir noktalama işareti isterken bazı yerler de sadece küçük harflerden oluşsun istiyor.

Bunu çözmek için bir şifre standardı oluşturulmalı ve her yerde bu standart kullanılmalı. Belki bunun bir iki seviyesi olabilir. Örneğin "Universal Secure Password Standard" easy, medium, hard gibi 3 farklı standart olur, şifreni çaldırmanın çok zararlı olmadığı siteler USPS-Easy veya USPS-1 kullanırken sosyal medya siteleri USPS-2, bankalar USPS-3 kullanır mesela.

Alternatif isimler :

"Universal Secure Password Policy" USPP veya

"Universal Password Policy" UPP veya

"Secure Password Policy" SPP

2- Formüllü dinamik şifreler

Sifreler statik textler yerine statik text ile bu text içine gömülmüş formüllerden oluşabilir. Yani google hesabına şifre oluştururken google diyecek ki, sana login anında üç rakamlı bir sayı vereceğim bunu sen belli bir formülle modifiye edip şifrene ekleyeceksin. Örneğin ben google şifremi şöyle ayarlayacağım:

Havalar[(3. rakam * 4 )+1]isiniyor_[ 1. rakam * 8 - 3]mu[2.rakam][2.rakam]

Dolayısıyla login ekranında bana şifre randomizer sayısı olarak 614 (bu sayı her seferinde değişecek) verince ben şifre olarak Havalar17isiniyor_45mu11 gireceğim.

Böylece brute force da önlenecek, nispeten basit bir şifre ile çok yüksek seviyede güvenlik sağlanacak. Ben örnek olsun diye formülleri karışık yazdım ama daha kolay da yapılabilir. Hatta sadece doğru aralığa serpiştirmek bile yeterli olabilir. Yani formülüm:

Havalar[3.rakam]isiniyor_[1.rakam]mu[2.rakam]

olur bu durumda da 614 ipucuna göre doğru şifre

Havalar4isiniyor_6mu2

olur.

Buradaki tek problem şifrenin formül kısmının hashlenmeden tutulması gerekliliği.

Hash özeti :Sistemler normalde bizim şifrelerimizi bilmez, sadece hashlerini bilirler ve hash'den geri dönüş yoktur. Yani girdiğimiz şifrenin hash'ini kendilerinde tutulan şifre hash'i ile kıyaslarlar ve doğru girip girmediğimizi çözerler ancak bizim şifremizi bilmezler. Hashleme şudur özetle: HavalarIsınıyor  metnini MD5 yöntemiyle hashlersen b17ca0fa03f0d451c2c2cb0f4f09d6d8 çıkar. Bu hashleme hesaplaması her zaman yapılabilir ve her zaman aynı sonuç çıkar. Ancak hash değerini (b17ca0fa03f0d451c2c2cb0f4f09d6d8) girip orijinal metini (HavalarIsınıyor) elde edemeyiz...

( rainbow tables hariç )

Evet ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmına yazın. En güzel yorumu yazanı içimden takdir edeceğim... Yaw youtube'da da böyle diyorlar ya; yorum kısmına yazın, sizin düşüncelerinizi de çok merak ediyorum filan... Yani yorum yazki youtube algoritması beni biraz daha yukarı taşısın, ama ben bunu böyle söyleyemiyorum o yüzden hafiften seni kandırmaya çalışıyorum gibi oluyor... Neyse bunu ayrıca yazayım...

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler gündemde. Bilinçli hareket etmek için yaptığım araştırmalardan genel bir özetlme yapmak istedim.

Uzun lafın kısası;
N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.
Maskenin yüze oturması, yüze temas ettiği yerde sakal olmaması önemli. Özetle erkeklerin çok geniş olmayan bıyık hariç tüm sakallarını kesmeleri gerekiyor.

Şimdi biraz daha detay:

Öncelikle gerçek bir koruma istiyorsak ameliyat maskelerini konu dışı bırakmamız gerekiyor. Bunların pek bir koruyuculuğu yok. Buna daha sonra değineceğim. Esas kullanılması gereken maske değil respiratör. Bunların tek kullanımlık olanları veya filtre kartuşu değiştirilerek tekrar kullanılanları var.

Filtreleme özelliklerini belirtmek için dünyada kullanılan birkaç tip standart var, bunlar esas olarak ürünün havadaki partikülleri filtreleme oranını belirtiyor.

Avrupa birliği standardı: 
P1 = FFP1 = %80
P2 = FFP2 = %94
P3 = FFP3 = %99,95

Amerikan standardı:
N95 şeklinde HARF ve RAKAM birleşiminden oluşuyor. Harfin anlamı:
N=Not oil resistant (Yağa dayanıklı değil)
R=Oil resistant (Yağa dayanıklı)
P=Oil proof (Yağdan etkilenmez)

Rakamın anlamı:
95 = %95
99 = %99
100 = %99,97

Yani N95 ve P95 aynı oranda filtreleme yapıyor ancak P95 yağdan etkilenmiyor.

Kore standardı:
Bir de kore standardı var ancak bu standart Türkiyedeki ürünlerde pek gözükmüyor.
KF80 = %80
KF94 = %94
KF99 = %99

Hangi respiratör?
Sağlık kurumlarının önerdiği, en az %94-95 oranında filtreleme yapan respiratörlerin kullanımı.
Yani; N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.

Yüze oturma ve sakal:
Maskenin standardı ve kalitesi dışında yüze oturması ve kaçak olmaması da çok önemli. Yani maskeyi kullanırken soluduğunuz tüm havanın maskeden geçmesini, yanlardaki boşluklardan kaçak olmaması gerekiyor. Bunun için erkeklerin sakallarını kesmesi gerekiyor. Maskenin yüze iy oturup oturmadığını test etmek için maskeyi takıp iki elinizle maskenin üstünü kapatıp güçlü bir şekilde nefes alıp verin. Eğer maskenin kenarlarından veya burun çevresinden hava kaçağı hissediyorsanız iyi oturmamış demektir.

Ameliyat maskesindeki durum:
Diyorlarki eğer hiç birşey yok, sadece ameliyat maskeniz varsa, hiç yoktan iyidir mantığı ile ilerleyecekseniz, o zaman maskenin yan taraflarını bant ile (tercihen sağlık sektöründe kullanılan kumaş bazlı bantlar) yüzünüze yapıştırınki yanlardan kaçak olmasın.

FFP: Filtering Face Piece

 

#coronavirus #koronavirüs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adaptör çıkış konnektörleri

 

Bugün ne öğrendim? Zibilyon gibi adaptör konnektörü var. Bir sürü standart grubu var ve bunların kendi konnektör tipleri var. Benim çok karşıma çıkan IEC 60130-10 'deki Type A: 5.5 mm OD, 2.5 mm ID. Kekolar iki farklı iç çapı aynı tip olarak adlandırmışlar. 2.5 mm iç çaplı tip A, 2.1 iç çaplıya da uyuyor (çünkü içinde esneyen bir yapı var ve normalde 2.1'i de tutacak genişlikte) ama iç çapı 2.1 olanlar 2.5'lara uymuyor doğal olarak...

 

Dolayısıyla bana dış çapı 5.5 mm, iç çapı 2.5 mm olanlardan lazım...

 

Elinizdekinin tipini bilmiyorsanız kumpas ile ölçebilirsiniz.

 

*OD dış çap, ID iç çap

IEC 60130-10

IEC 60130-10:1971 defines five DC power connectors.[10]

 • Type A: 5.5 mm OD, 2.1 mm ID (with optional screw lock)
 • Type A: 5.5 mm OD, 2.5 mm ID (with optional screw lock)
 • Type B: 6.0 mm OD, 2.1 mm ID
 • Type B: 6.0 mm OD, 2.5 mm ID
 • Type C: 3.8 mm OD, 1.4 mm ID
 • Type D: 6.3 mm OD, 3.1 mm ID
 • Type E: 3.4 mm OD, 1.3 mm ID

 

 

 

 

https://blog.banggood.com/how-to-choose-the-right-ac-adapter-for-your-gadget-29870.html

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PS4 Dualshock Gamepad L2 buton hatası

Bazı PS4 gamepadlerde bir hata var. L2 tuşuna bastığınızda sol analog stick ileri itilmiş gibi oluyor.Bu bir oyunla ilgili değil. PS4 menüsündeyken de L2'ye bastığınızda menü yukarı gidiyor. Hata olmayan Gamepadlerde böyle olmuyor.

 

Bendeki ps4 pro'da 3 tane ZCT2 gamepad var. Konsolla gelende bu hata yoktu, sonradan aldığım iki gamepadden (ikisini birlikte aldım, seri numaraları ardışık) birinde bu hata hep oluyordu, diğerinde bazen oluyordu. İkisini de servise gönderdim, birini yenisi ile değiştirmişler, diğerinde hata görülmedi diye göndermişler. Şu anda hiçbirinde sorun yok.

 

Sony PlayStation 4 Dualshock 4 CUH-ZCT2

#playstation #dualshock #gamepad #ps4 #zct2 #donanımhatası #sorun

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Global Game Jam GGJ (English version)

 

Türkçe versiyon

 

What is a Game Jam?

Organizations where a group of people gather and develop games from scratch over a limited period of time. The aim here can be summarized as meeting new people, getting into an intense development environment for a short period of time, developing yourself, learning and experimenting with new things and having fun. There are also online Game Jams as well as Game Jams that require you to be on  at the physical jam site location. One of the most famous Online Game Jams is ludumdare.

 

What is the Global Game Jam?

Global Game Jam, shortly GGJ, is a 48-hour Game Jam event that is made at the end of January each year. Many institutions around the world become GGJ sites. There are approximately ten sites in Turkey. Every year a certain theme is picked and games are developed related to that theme. For example, in 2017, the theme was waves. On Friday at 17.00 the theme of that year is announced and the marathon begins. On Sunday, at 17:00 the developments are finished and the projects are uploaded to the servers.

 

What should I take with me for Global Game Jam?

According to my experience in GGJ 2017, this is a list of the things that I'm going to bring:

 1. Your laptop. Usually everyone brings in their own computer, the place your GGJ site may give you a computer, but you need to confirm that prior. If possible it's better to go with your own computer.
 2. Laptop adapter. Forgetting this would be a serious mistake.
 3. 40 L trekking  bag (A large bag or a small suitcase.)
 4. Sleeping bag. (I had last year, it was very useful)
 5. Sleeping mat. (I didn't have last year, and I really felt the need for it. :)) So I got one this year. This is really important. We had big pillows in 2017, but there wasn't enough of it and they were not comfortable either. After all, I almost slept on the floor. If you sleep on a hard floor, even in a sleeping bag, the soft insulation material in the sleeping bag becomes squeezed and it stops protecting from the cold. The mats aren't that soft and they don't squeeze so they isolate the cold coming from the ground. You're welcome for the free heat transfer lesson from me 🙂
 6. A lot of gum. (Concentration boost for me)
 7. Snacks, crackers.
 8. Plenty of nuts (not chips or junk food but hazelnuts, walnuts, almonds, etc.)
 9. Herbal teabags, black tea teabags, coffee and mug. (Most of them are available at the site but if you are picky about these (like me), take it yourself. For example there are cups, but paper cups, I prefer to drink in my glass cup. There is coffee but I do not know if it will be the type I like)
 10. Toothbrush, toothpaste, toothpicks.
 11. Wet wipes
 12. A couple of different outfits that are comfortable to you, t-shirts. It can be cold at night. Remember that you’ll be there for 48 hours (probably without getting out of the building).
 13. Two pairs of shoes. This is important for me. You will probably go with your boots on as it’s the winter, but you will almost always be indoors for 48 hours. For this reason, I would recommend you to take a very comfortable, breathable (sweaty foot sucks) shoe (almost like a slipper).  You will only wear this inside.
 14. Maybe some bags as laundry bag.
 15. If you have a business card, bring plenty of them with you.
 16. Don’t forget your medicines if you use them. For example, I get talcid - rennie (sometimes it happens) against burning in my stomach.
 17. Phone charger.
 18. Usb memory.

 

Preparation for Global Game Jam

Technical part:

 1. Check all the software you are using, and if available update them. For example Unity and Visual Studio, are they up to date? Maybe you will develop mobile games. Is your Android SDK up to date? If not, update it. There will be maybe hundreds of developers, and the internet will be very slow because they all of them will connect through the same internet connection.
 2. Again, due to the internet bottleneck, keep the installers of the tools you use to save time. For example, download and save Unity's installers. You will meet your new teammates there, and they may not have the necessary programs or they may have older version. You can give them the installers so that all the team can quickly get to the same development environment.
 3. Download the assets that might be useful. Update all existing assets.
 4. If you do not have enough space on your computer, free up some space.
 5. Apply Windows updates if available. Don’t be in a position where you are on the jam and waiting for your computer to download and install update.
 6. Prepare a project template. Include all the common subsystems you use in every project, scripts, assets etc. Create your folder structure, and working main menu.

 

Others:

 1. Start taking your sleep well a few days in advance. So do not start the game jame sleep deprived.
 2. If you are about to get sick, don’t! 😀 Go to a doctor a few days before and get your treatment.

 

Teaming up at Global Game Jam

You can go to GGJ alone or you can go with your own team. When you go with your own team, you are less likely to meet new people, learn new things, or try new things. I went alone in 2017 and met new people there and built a nice team.

The process was approximately like this: The organization started at 14:00 on Friday. People checked in and get settled. An ice breaker game was played to help people get to know each other. Then a few conversations were made and the theme of that year was announced. In 2017 it was waves. Since the theme was now known, game ideas began to be produced.

A hall full of people were standing up and mumbling as “waves, sea wave, radio wave, waveeee..” 😀 trying to come with an idea 😀 Everyone was exchanging ideas, and at this stage teams began to emerge from people that think alike. At 18:00, the teams (or single developers with an idea but without a team) briefly presented their game ideas and told what expertises needed in their teams. Thus, a jammer with the needed expertise  who doesn’t have a good idea and a team, could be included in those teams.

For example, I get up and say: "We are going to make a submarine game, submarine will move in the dark, sending a sonar wave, we have two software developers but we don’t have a graphic designer." Thus a graphic designer that hasn’t joined a team yet could join our team if he likes our game idea.

Because the workload of sound and music  experts is generally less than that of other experts and sound and music experts are usually fewer, they generally were members of multiple teams, helping all of them.

In summary, do not be afraid to attend alone; go there alone and make new friends ...

 

Note: We actually presented a game idea about the wifi wave but then a few hours later we totally changed our mind and made a submarine game: D

 

Global Game Jam advices

 1. The most important advice is to keep the project small and simple. 48 hours is too short. Lets add this feature, that feature, let's write custom artificial intelligence, or even a game in the game... None of them would be finished in time. You end up saying : “We couldn’t finish the game, it’s completely broken, it doesn’t work, but if we could finish it, it was going to be marvelous, we were going to have this and that and that feature… Believe me…” in your final game presentation. It's much nicer to show a finished, working game instead.
 2. Try to set up a balanced team when setting up a team, instead of 6 graphic designer and 1 programmer try to form a more balanced team. If one side of the team is strong, pick your game idea accordingly. So if your team is strong on graphic design and weak on software development, find a game idea that is graphics-intensive and requires little code development..
 3. Finding the idea of ​​a game: After the theme is revealed, you will be trying hard to find the perfect game idea. Do not spend a lot of time on it, find your game idea within 2-3 hours. Focus on to find a game idea that is doable, fun, and fits the theme. You can review this nice game idea finding method.
 4. If you search for assets on the Internet (images, models, sounds, music ...) do not spend 4 hours to find the perfect archer sprite. You will curse yourself while trying to finish the game in panic on Sunday at 16.30 😀 A mediocre archer sprite you find in 20 minutes will also get the job done. If you finish all the developments at 13.00 on Sunday, you can return back to searching for a better archer sprite …
 5. Sleep: The marathon will last three days and two nights. If you don’t sleep well on the first night, your performance will fall in the second day. Sleep well on the first night. Be good on the second day. If necessary, sleep a little less on the second night (the night that connects Saturday to Sunday) but sleep at least 3-4 hours anyway so that you will still have energy to develop your game until Sunday evening.
 6. Eating and drinking: Eat healthy things. Plenty of water. If you are taking vitamins, do not forget them. If you don’t eat well, your health will not be good and your games will not be good. They usually serve you food in the jame site, but confirm it before you go. If they don’t, go out and eat some good food. Our meals were very very good, so good that I couldn’t understand how this was possible... 🙂
 7. Do not drink too much coffee. Excessive coffee causes excessive stress.
 8. Do not stress, be comfortable, you are there to have fun, not for competition.
 9. Do not forget the 80 - 20 rule. Another free suggestion 🙂 If we interpret this for the game development, 80% of the acclaim come from 20% of the features. Develop 20% features that provide 80% of this acclaim. So do not spend a lot of time developing features that have very little importance. Spend 20 labor and collect 80 points. Do not waste 80 labor to get that last 20 points. (Example: 4th article)

 

In 2017 I participated in the GGJ in BUG, ​​the Game Lab of Bahcesehir University (BAU). I will be there this year too...

 

 

#akış

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Global Game Jam GGJ

 

Güncelleme 1: Takım kurma eklendi. (20180121)

Güncelleme 2: Terlik, yastık, pijama, filtre kahve, water fasting vs eklendi (20190213)

 

Game Jam nedir?

Bir grup insanın toplanıp belli bir süre içinde sıfırdan oyun geliştirdiği organizasyonlardır. Burada amaç yeni insanlarla tanışma, kısa sürede yoğun bir geliştirme ortamına girip kendinizi geliştirme, yeni şeyler deneme ve eğlenme olarak özetlenebilir. Fiziksel olarak aynı lokasyonda yapılan game jamler olduğu gibi online Game Jamler de vardır. Online Game Jamlerin en meşhurlarından biri ludumdare 'dir.

Global Game Jam nedir?

Global Game Jam, kısaca GGJ her yıl Ocak ayının sonunda yapılan 48 saatlik bir Game Jamdir. Dünya çapında birçok kurum GGJ alanı (GGJ site) oluyor. Türkiyede de bir kaç yer katılıyor . Her yıl belli bir tema belirlenir ve o tema ile ilgili oyunlar geliştirilir. Örneğin 2017'de tema dalgalardı. Cuma günü saat 17.00'de o yılın teması açıklanır ve maraton başlar. Pazar günü saat 17.00 'de geliştirmeler sonlanır ve projeler sunuculara yüklenir.

 

Global Game Jam'e giderken ne götürmeliyim?

İhtiyaçlar herkese göre değişmekle birlikte ben 2017'deki tecrübelerime göre 2018'de neler götüreceğimi şu şekilde listeledim:

Lojistik kısım:

 1. Laptopınız. Genelde herkes kendi bilgisayarını getiriyor, gittiğiniz yer belki size bilgisayar verebilir ama sormanız lazım. En iyisi varsa kendi bilgisayarınızla gitmeniz.
 2. Laptop'ın adaptörü. Unutmazsınız ama ben gene de yazayım dedim 🙂
 3. 40 L yürüyüş çantası  (Büyükçe bir çanta veya küçük bir valiz.)
 4. Uyku tulumu. (Geçen sene vardı, çok faydasını gördüm)
 5. Uyku matı. (Geçen sene yoktu, çok eksikliğini hissettim 🙂 ) Dolayısıyla bu sene gittim 30 TL'ye aldım.  Bu çok önemli. 2017'de bizde büyük minderler vardı, ama hem yeterince yoktu hem de rahat değildi. Sonuçta ben hemen hemen yerde yattım. Uyku tulumu da olsa sert zemin üstünde yattığınızda tulumun içindeki yumuşak yalıtım malzemesi sıkışıp yalıtım yapamaz hale geliyor. Matlar daha sıkı oldukları için ezilmiyorlar ve yerdeki soğukluğu size iletmiyorlar. Hadi iyisiniz, iki dakkada ısı transferi dersi de aldınız benden 🙂
 6. Küçük bir yastık, uyurken kafa için
 7. Göz bandı, aydınlıkta uyumak için.
 8. Bolca sakız. (Benim için konsantrasyon boost)
 9. Atıştırmalık kraker
 10. Bolca kuruyemiş (Cips veya abur cubur değil, fındık, ceviz, badem gibi uzun süre sağlıklı enerji verecek gıdalar)
 11. Bitki çayları, poşet çay, kahve ve kupa. (Bunların hemen hepsi bir seviyede orada vardır ama tam istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız kendiniz götürün. Yani bardak var ama kağıt bardak, ben kendi kupamda içmeyi tercih ediyorum. Kahve var ama benim sevdiğim tipten mi bilemem)
 12. Filtre kahve, filtre kağıdı (kahve makinası varsa orada) veya french press
 13. Diş fırçası, macunu, kürdanlı diş ipi.
 14. Islak mendil
 15. Bir kaç farklı kıyafet, tişört filan. Ayrıca pijama, bir noktadan sonra pijama terlik güzel oluyor 😀 . Gece soğuk olabilir, dikkat. Rahat olabileceğiniz kıyafetler. Unutmayın 48 saat boyunca oradasınız.
 16. İki farklı ayakkabı. Bu benim için önemli. Kış ayları olduğu için botla gideceksiniz ama 48 saat boyunca binadan hemen hemen hiç çıkmayacaksınız. (isterseniz çıkarsınız da vakit yok) Bu nedenle normal giderken giydiğiniz ayakkabının dışında, sadece içeride giyeceğiniz çok havadar, çok rahat, terlik kıvamında bir ayakkabı daha götürmenizi tavsiye ederim.
 17. Ayrıca bir de terlik. Evet çok rahat oluyor...
 18. Birkaç tane poşet, kirli torbası niyetine.
 19. Kartvizitiniz varsa bolca alın.
 20. Kullanmanız gerekebilecek ilaçlar varsa alın. Örneğin ben midemde yanma olması durumuna karşı (bazen oluyor) talcid - rennie alıyorum. Göz damlası, boğaz pastili vs...
 21. Telefon şarj aleti.
 22. Usb bellek.
 23. Belki bir de bluetooth hoparlör

 

Global Game Jam'e hazırlık

Teknik kısım:

 1. Kullandığınız tüm yazılımları kontrol edin, gerekli güncellemeler varsa yapın. Örneğin Unity, Visual Studio çalışıyor mu, güncel mi? Belki mobil oyun yapacaksınız. Android SDK'nız güncel mi? Değilse güncelleyin. Gittiğiniz yerde belkide yüzlerce geliştirici olacak ve hepsi aynı internet bağlantısını sömüreceği için internet çok yavaş olacak.
 2. Gene internet darboğazı nedeniyle ve vakit kazanmak için kullandığınız araçların installer'larını hazırda bulundurun. Örneğin Unity'nin installer'larını indirip kaydedin. Orada tanışacağınız yeni takım arkadaşlarınızda olmayabilir, onlara da bu dosyaları verip hızlıca sizinle aynı çalışma ortamına ulaşmalarını sağlarsınız.
 3. İşe yarayabilecek assetleri indir. Mevcut tüm assetlerini güncelle.
 4. Bilgisayarında yeterince boş yer yoksa boş yer aç.
 5. Windows güncellemesi varsa yap, en güncel hale getir. Orada bir de güncelleme çıktı, bekliyorum filan olmasın.
 6. Proje taslağı hazırlayın. Yani teknik olarak her oyunda kullandığınız sistemlerin, scriptlerin, assetlerin yüklenmiş olduğu, klasör yapısının oluşturulduğu, arkası boşta olsa bir main menü ekranı olan projeniz hazır olsun.

Diğerleri:

 1. Birkaç gün önceden uykunuzu iyi almaya başlayın. Yani benim uyku borcu dediğim uykusuzluk durumunuz hiç olmasın. Bu kuralı 2019'da atladım, iyi olmadı...
 2. Hasta olmak üzereyseniz olmayın 😀 Birkaç gün öncesinden doktora gidin tedavi olun.
 3. Yeme içmeden komple kurtulmak ve ekstra konsantrasyon için acaba GGJ boyunca water fasting yapılaması mantıklı olur mu (önceden tecrübe edinmiş olmanız lazım) ???

 

Global Game Jam'de takım kurma

GGJ'ye tek başınıza gidebileceğiniz gibi kendi takımınızla da gidebilirsiniz. Kendi takımınızla gittiğinizde yeni insanlar tanıma, yeni şeyler öğrenme / deneme ihtimaliniz azalıyor. Ben 2017'de tek gittim, orada insanlarla tanıştım ve güzel bir ekip kurduk.

Süreç yaklaşık olarak şöyle oldu; Cuma saat 14:00'de organizasyon başladı. İnsanlar giriş yapıyor ve yerleşiyor. Ice breaker türünde, insanların birbiriyle tanışıp kaynaşmasını sağlayacak ayak üstü bir oyun oynandı. Ardından bir kaç konuşma yapıldı ve o senenin teması açıklandı, 2017'de dalgalardı. Tema artık bilindiği için oyun fikirleri üretilmeye başlandı.

Bir salon dolusu insan ayakta dalgaaaa dalgaaaaa, deniz dalgası, radyo dalgası diye mırıldanıp duruyordu 😀 Herkes fikir alışverişinde bulunuyor, bu aşamada frekansları uyuşan insanlar yavaş yavaş takımlar oluşturuyorlardı. Saat 18:00'de oluşan takımlar (tek kişi de olabilir) oyun fikirlerini kısaca sunup takımlarında hangi uzmanlıklarda takım arkadaşlarına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlardı. Böylece henüz bir takımı, iyi bir fikri olmayan jammerlar o takımlara dahil olabiliyordu.

Örneğin ben kalkıp diyorumki : "Biz bir denizaltı oyunu yapacağız, denizaltı karanlıkta giderken sonar dalgası göndererek önünü görebilecek. İki yazılımcıyız, ama hiç grafikerimiz ve ses uzmanımız yok." Bunun üstüne herhangi bir takıma katılmamış ve bizim fikrimizi beğenen grafiker arkadaşlar bizimle konuşup takıma katılıyorlar.

Ses uzmanlarının iş yükü genelde diğer uzmanlara göre daha az olduğu ve ses uzmanı arkadaşlar genelde daha az bulunduğu için bizde sesçi arkadaşlar tek bir takıma bağlı kalmayıp bir çok takımı desteklemişlerdi.

Özetle benim takımım yok diye korkmayın, tek başınıza gidin, yeni arkadaşlar edinirsiniz...

Not: Biz aslında wifi dalgasıyla ilgili bir oyun fikri geliştirmiştik ve bunu sunduk. Ama daha sonra bu fikri komple çöpe atıp denizaltı oyunu yaptık 😀

 

Global Game Jam tavsiyeleri

 1. En önemli tavsiye, projenizi küçük çaplı tutun. 48 saat çok kısa bir süre. O da olsun, bu da olsun, yapay zeka yazalım, hatta oyun içinde oyun olsun... Hiç biri yetişmez. Sonunda da sunum sırasında biz yetiştiremedik, oyunumuz çalışmıyor ama çalışsaydı vallahi çok süper olacaktı şeklinde bir açıklama yapmanız gerekir. Bunun yerine tamamlanmış, bitmiş, çalışan bir oyun sunmak çok daha güzel.
 2. Takım kurarken dengeli bir takım kurmaya çalışın, 6 grafiker 1 yazılımcı değil, daha dengeli bir takım olsun. Eğer takımda bir taraf güçlüyse oyunun da o kısmına ağırlık verin. Yani çok grafikeriniz varsa grafik ağırlıklı, kod kısmı basit olan bir oyun fikri bulun.
 3. Oyun fikrinin bulunması : Tema açıklandıktan sonra harıl harıl oyun fikri bulmak ile uğraşacaksınız. Bunun için çok çok zaman harcamayın, 2-3 saat içinde fikrinizi netleştirip geliştirmeye başlayın. Esas olan, yapılabilir, eğlenceli ve temaya bir şekilde uyan bir oyun fikri bulmak. Bu güzel oyun fikri bulma methodunu inceleyebilirsiniz.
 4. İnternetten asset bulacaksanız (görseller, modeller, sesler, müzikler...) mükemmel okçu sprite'ını bulmak için 4 saat harcamayın. Pazar günü saat 16.30'da panik içinde oyunu yetiştirmeye çalışırken kendinize küfür edersiniz 😀 20 dakikada bulduğunuz vasat okçu sprite'ı da işinizi görür. Eğer Pazar günü saat 13.00'de bütün geliştirmeleri tamamen bitirirseniz dönüp daha iyi okçu spriteını ararsınız...
 5. Uyku: Maraton iki gece üç gün sürecek. İlk gece sabahlamaya kalkarsanız, ikinci gün içinde performansınız düşer. İlk gece normal şekilde yatıp uyuyun, uykunuzu iyice alın. İkinci gün zinde olun. Gerekirse ikinci gece (Cumartesiyi Pazar'a bağlayan gece) az uyuyun ama gene de 3-4 saat uyuyun ki Pazar günü de akşama kadar geliştirme yapacaksınız, aklınız başınızda olsun.
 6. Yeme içme: Sağlıklı şeyler yiyin. Bolca su için. Vitamin alıyorsanız aksatmayın. Sağlığınız iyi olmazsa, siz iyi olmazsınız, oyunlar da iyi olmaz. Gittiğiniz yerde genelde yemek veriyorlar ama gene de emin olun. OImazsa aralarda çıkıp dışarından yersiniz. Bizim yemekler gerçek olamaycak kadar iyiydi. 🙂
 7. Kahveyi abartmayın. Aşırı kahve içip hiper telaşlı, stresli bir moda girmeyin.
 8. Stres yapmayın, rahat olun, eğlenmek için oradasınız, yarışma yok.
 9. 80 - 20 kuralını unutmayın. Beleş bir tavsiye daha 🙂 Oyuna uyarlarsak, beğeninin %80'i, özelliklerin %20 si ile gelir. Siz bu %80 beğeniyi sağlayan %20'lik özellikleri geliştirin. Yani çok az önemsenecek özelliklere, geliştirmeler bir sürü zaman harcamayın. 20 emek harcayıp 80 puan toplayın. 80 emek harcayıp o son 20 puanı toplamaya uğraşmayın. (örnek 4. madde)

 

 

2017, 2018 ve 2019'da Bahçeşehir Üniversitesinin (BAU) Game Lab'i olan BUG 'da  GGJ'ye katıldım. Seneye de bir aksilik olmazsa orada olmak isterim...

 

#akış

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Hepsiburada.com siparişimin başına gelenler

Hepsiburada.com'dan daha önce de bir çok kez sipariş vermiştim. Ancak 2017 Black Friday'de verdiğim sipariş dillere destan oldu...

 

Altı tane ürünü sepete attım. Bunlarda biri bluetooth kulaklık diğer beşi farklı farklı Meccano yapı oyuncakları idi. Ürünlerin hepsinde satıcı hepsiburada'nın kendisi.

1- Yaşanan yoğunluktan dolayı siparişi parça parça göndereceklerini belirttiler, Bluetooth kulaklığı hemen doğru bir şekilde gönderdiler, teslim aldım ve kulaklığın bu hikayedeki rolü sona erdi.

2- Diğer ürünler biraz gecikebilir kusura bakmayın dediler, tamamdır olabilir, eyvallah dedim...

3- Bütün ürünler tek tek geldi, yani altı farklı ürün altı farklı gönderi olarak altı farklı zamanda geldi ki bunların sonuncusu 18.12.2017'de geldi. Sipariş tarihinin 24.11.2017 olduğunu düşünürsek bir aya yakın bir gecikme ile gönderiler tamamlandı.

4- Ancak esas sorun bu değil. Aldığım beş farklı Meccano ürününden dört tanesi farklı Meccano ürünü geldi ! ! ! ! Yani sadece bir Meccano'yu doğru gönderip diğer hepsini yanlış gönderdiler.

5- Dördüncü ürün elime ulaştığında (son bir ürün kalmıştı gelmeyen) elimde üç yanlış, bir doğru Meccano vardı.

6- Yanlış gelenlerin niye yanlış, doğru gelenin neden doğru geldiğine baktım. Sebep belliydi, Ürünlerin adlarını sisteme 5 model set, 20 model set gibi girmişlerdi. Ancak ürünlerin arasındaki esas fark model set sayısı değil, setlerin bazıları araba, bazıları hayvan, bazılar uçak gibi modelleri içeriyor olmasıydı ve aslında gerçek adları da buna göreydi.

7- Örneğin sipariş verdiğim ürünlerden birinin gerçek adı Meccano Desert Adventure. Bu ürün bir araba ve araba benzeri farklı modeller yapılıyor. Kutu üzerinde "Desert Adventure" da yazıyor, "20 model" de yazıyor. Hepsiburada sağolsun bu ürünün adını sisteme "Desert Adventure" olarak gireceğine "20 model set" olarak girmiş. Bunu neredeyse bu markanın tüm ürünlerinde yapmış.

8- Sipariş gönderilirken Desert Adventure olan 20 model setlik ürün yerine başka bir 20 modellik set olan "Aerial Rescue" helikopter setini göndermişler, çünkü bunun üzerinde de 20 model yazıyor ve iki ürünün adı da sistemde Meccano 20 model set.

9- Doğru gelen ürünün adı sisteme "Meccano Hareketli Vinç" olarak girildiği için başka birşey ile karışmadan geldi.

10- Son ürün henüz gelmemişken bari ona bakayım, onunla aynı isimde bir ürün var mı dedim. Ürün 5 model set diye geçiyordu ve başka 5 model set yoktu. Oh tamam, en azından ikinci bir ürün daha doğru gelecek dedim.

11- Bu ürün de geçtiğimiz Pazartesi günü geldi ve o da yanlış geldi. Gelen ürün de 5 model setti, ama nasıl olur, başka 5 model set yoktu sitede dedim. Baktım siteye, elemanlar sitede listelenmeyen, yani hepsiburada.com'da var olmayan bir 5 model set bulup göndermişler...

12- Gönderilmesi gereken doğru ürünlerin hepsi stokta vardı.

13- Ben gelen dört yanlış üründen ikisini kabul edip, ikisini doğru olanlar ile değiştirmeye karar verdim. Bununla ilgili bir yazı yazdım, bu iki ürünü gönderip doğrularını bana geri göndermenizi istiyorum ama bunları göndersem böyle mi yaparsınız, yoksa para iadesi mi yaparsınız diye sordum.

14- Özetle "Karışıklıktan dolayı özür dileriz. Başvurunuz elinizdeki ürünün bize ulaşmasından itibaren, en geç 4 iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır." diye cevap verip soru cevaplanmıştır diyerek şikayet başvurusunu çözüme ulaştı şeklinde kapatmışlar. (başka birşey soramadım)

15- Ben de gönderdim iki ürünü.

16- Doğru ürünü göndereceklerine para iadesi yapmışlar...

 

#hepsiburada #sipariş #karışıklık #blackfriday #indirim #karacuma #efsanecuma #eticaret #hata #sorun #şikayet

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • Kadir @abdlkadrergin

  - 2 aydır gelmeyen, arızalı diye yolladığım akvaryum armatürüm var. Arada bir mail atıyorlar işlemi devam ediyor diye. Dün aradılar eğer olmazsa paranızı iade ederiz diye ben sağlamıyla değiştirin kardeşim dedim. Alırken çek + puan kombo yapmıştım zaten uyguna almıştım, üzerine dolar da yükseldi armatür şu an iki katından daha fazla fiyata satılıyor, adamlar 2 ay beni bekletip kuş kadar parayı iade etmeyi planlıyorlar bakalım ne olacak.
  - 3'lü polisaj süngeri aldım geçen ay sonu. Gelen paketten kellogs corn flakes mısır gevreği çıktı. Ne alaka ama çıktı işte, irsaliye polisaj süngeri pakette mısır gevreği. Neyse iade ettik 1 aydır da bunun sonuçlanmasını bekliyorum. Tık yok, çok zor bir iş olduğu için içinden çıkamıyorlar herhalde. Bu süngerleri de indirim ve kart puanıyla ucuza almıştım muhtemelen aynı para iadesi katakullisi yapılacak, bakalım bekliyoruz...

 • Nakahella @nakah

  Hepsiburada'dan alışveriş yaparken bunları bilmeniz lazım artık. Eskiden ben de çok alır sorun yaşamazdım ama son zamanlarda kumar gibi. Çok ufak şansla iyi sipariş denk geliyor. Birkaç aydır asla almama kararı uyguluyorum mutluyum.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Artık online alışverişlerde kullanılmış ürün çıkıyor bana. Bir kaç defa başıma geldi çok saldılar galiba. ( Not: Hepsi buradadan değil bu dediğim kullanılmış ürün olayı ama hepsi saldı diye düşünüyorum)

Unity Dev notları

Unity FPS eklentisi UFPS 'de oculus rift desteği var ama HTC Valve steamvr desteği resmi olarak yok. Gene de çalışıyor:
OVR unity utilities 1.13.0 OculusUtilities.unitypackage
UFPS_VR_Intense scene
FPSCamera VP_FP Camera Script Rendiring Disable VR mode on startup false
Player Settings > Other Settings > Graphics APIs for Windows D3D11
VR Supported Open VR
Sahneye OVR > Prefabs > OVRCameraRig ekle

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap