Windows 11'de kullanıcı klasör adını değiştirme

Aslında baştan söyleyim, ipucu başlıkta, değiştirme, değiştirME!!! diyor... Ama neyse, ben yaptım, oldu, ama search bozuldu, yani olmadı 😀 ama oladabilirdi... Ancak olmamış olması olmuş olabileceği ihtimalini ortadan kaldırmamakla birlikte garanti de etmemektedir. İşbu yazıda anlatılanları uygularken başınıza meteor düşmesi dahil herşeyden siz sorumlusunuz.

 

Windows 11 'de ilk kurulumda Microsoft hesabıyla windowsu açtım, user folder name olarak leventalpsal veya levent olacağına "leven" yazmış. Sanırım Windows 11'de 5 harfe kısaltma gibi bir huy var. Ben de buna gıcık oldum, "leven" nedir yaw diye, bunu değiştirdim "levent" olarak, bunun da yolu özetle şöyle:

 

  1. Yeni bir admin accounta geç (bunun için pasif durumdaki Administrator hesabını aktif hale getirebilirsin veya yeni bir admin kullanıcı açarsın) Bilgisayarı Administrator 'dayken restart edip ana hesabın kullanılmadığından emin ol.
  2. regedit >HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows NT > CurrentVersion > ProfileList> dogru profili seçip ProfileImagePath değerini yeni klasör adına değiştir (C:\Users\levent t ile)
  3. Windows explorer C:\Users a git, klasör adını "leven" 'den "levent" 'e değiştir
  4. Win+R cmd.exe netplwiz (user acconts) > Kullanıcıyı seç > properties > User name'i "leven" 'den "levent" 'e değiştir
  5. Sistem değişkenleri (environment variables)'ta tüm "leven" 'leri "levent" olarak değiştir.
  6. Yeni isimli ana hesaba geç
  7. İstersen diğer admin hesabını sil veya pasif hale getir.

Bu işlemlerden sonra kullanıcınız yeni adıyla ve yeni kullanıcı klasörüyle çalışmaya devam ediyor. Benim yaşadığım tek sıkıntı aramanın çalışmaması.

Admin kullanıcısıyla registiriye bakarken windows search ile ilgili bazı keylerini hala eski klasörü gösterdiğini gördüm. Onu düzeltebilirdim ama daha başka yerlerde de eski kullanıcı adını gördüm ve dedim bu iş ileride başıma bela açar, en iyisi geri alayım dedim aldım. Düzeldi.

2. aşamada, registry'deki bütün "leven" 'leri "levent" 'e değiştirsem belkide olacaktı ama uğraşmak istemedim.

Özetle bütün olay bir t harfinden çıktı 😀

Doğru profil için Profilin SID'ini öğrenme, cmd >
wmic useraccount get name, SID

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör