Elektrik gidip geldikten sonra kasanın power'a basınca çalışmaz oldu. 2 haftadır böyle. Anakarta giren psu kablosunu çıkarıyorum. 4 soketli olanı takmadan uzun soketi takarsam çalışıyor. Bu şekilde ateşleyip 4'lü soketi de takıyorum. Neden böyle yapıyor fikri olan? Anakart milattan kalma Asrock z77 pro 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu sıfır araçlardaki çip tedarik sorunu bir bana mı tuhaf geliyor. Düşük karlılık nedeniyle öncelik verilmiyor bahanesi ne kadar saçma. Böyle bir şey olamaz. Hiç bir sağlam neden yokken dünya otomobil piyasası tedarik sıkıntısına itildi diye düşünüyorum şahsen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Kim daha çok para veriyorsa. Adam çipi ona satar ,
  Bu kadar basit anlaşılmayacak bir durum yok

 • Kadir @abdlkadrergin

  Nasıl anlaşılmayacak bir durum yok cidden aklım almıyor. Neden olmasın demişsiniz? Neden olsun peki? Daha çok para verir ve çipini tedarik edersin bu kadar basit. Maliyetini de fiyatlara yansıtırsın. Tek markayı ilgilendiren bir durum değil zaten sektörü ilgilendiriyor. Üretimini durdurmazsın. Bahane türetiliyor bence, dertler başka. Genel bir tedarik sıkıntısı çıkarılacaktı zaten küresel olarak ancak otomobilde bu bahaneyle çıkarılması çok basit bir neden geliyor bana. Zamanında sel oldu ram tedariği sıkıntıya girdi diye bilişim sektörü mü durdu yoo. Fiyatlar arttı dünya genelinde oldu geçti. Bunda böyle bir sıkıntı da yok, neymiş tercih edilmiyormuş çok saçma. Koca şirketlerin durmasına neden oluyormuş birde, geçiniz.

 • reducto @protego

  Sizin anlamadığınız ve bilmediğiniz bir nokta var. Endüstrinin çarklarını bilmediğiniz için bu durum size saçma geliyor. Seri üretimde "parasını verdim aldım yaa" diye bir şey YOK. Firmalar siparişlerini yıllar öncesinden verirler. Yani çip istedim aldım durumu yok. O firma ihtiyacı olan ürünü muhtemelen 1 yıl belki 2 yıl önceden sipariş veriyor. Tedarikçileri de ona göre üretim yapıyor. Çünkü o tedarikçinin de bir tedarikçisi var, onun da bir tedarikçisi var. Ve hepsinin yıllık üretim kapasitesi belli. Bunlar yıllar alan süreçler. Covid'in üretimi azaltması ve talebi artırması yüzünden tüm sektörlerde şu an bu sıkıntı var. Siparişini verip yerini önden ayırtabilen ayırtıyor(ve daha önceden ayırtmış olan). Diğerleri sırasını bekliyor. Daha fazla üretsinler diye bir şey de söz konusu değil. Seri üretimde daha fazla üretmek demek yeni yatırım ve yeni fabrika demek. İnanılmaz maliyetli(firma bile batırır, ki geçmişte batırdığı oldu) ve en az 1-2 yıllık bir süreç bu. Tabi hammadde bulabilirse. Çip üreticisi yeni fabrika açsa ne olur silikon üretimi yetişmiyor? Araç üreticilerinin verdiği siparişle örneğini verdiğiniz bilişim sektörünün hiçbir alakası yok. Asus 100 milyon "çip" sipariş etmek için firmaya gider, WW 1 milyon sipariş etmek için firmaya gider. Üretim hacimlerinin arasında dağlar kadar fark var. Tedarikçi de kendisine en çok parayı en hızlı getirecek olana öncelik verir. Olay bu kadar basit. Mantıksız değil tersine seri üretim tedarik zincirinin ana işleyiş mekaniği bu

  • Kadir @abdlkadrergin

   18 yıldır endüstrinin tam göbeğindeyim. Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üreticilerinden birinde. Pandemi başında lojistik sıkıntılarda tedarik durumunu yakından izledim, neyse ki korkulan olmadı, bizim tedarik zincir aksamadı. Söz konusu koca bir araç sektörü. Elbette planlamalar siparişler çok önceden yapılıyor. Ben de o kısımda takılıyorum. Hiç bir tedarikçi önceliğim değilsin diye dev bir sektöre sırt çevirmez, çeviremez. Bu bahane bana saçma geliyor. Her neyse bunun arkasında başka nedenler olduğunu düşünüyorum.

  • reducto @protego

   @abdlkadrergin Bunu niye sırt çevirme olarak görüyorsunuz? Ticaret bu. Araç üreticilerine gitse başkalarına gitmeyecek. O zaman da "niye onlara sırt çeviriyorlar" demeyecek misiniz? Araç sektörü rahat rahat tedarik edip beyaz eşya sektörü edemese bu sefer onlar için aynısını diyecektiniz. Ortada sırt çevirme yok. Önceden de bu böyleydi şimdi de böyle. Tek farkı üretim sıkıntısı olduğu için siparişler yıllarca öteye uzamış durumda ve araç firmaları daha çok beklemek zorunda kalıyorlar. Yoksa eskiden de durum farklı değildi. Yine 100 milyon sipariş veren firmadan sonra geliyorlardı. Araç üreticileri de hiç ürün bulamıyor değiller, az buluyorlar. Beyaz eşya sektöründe bir sıkıntı olmaması normal. Pandemiden dolayı beyaz eşya sektöründe bir talep patlaması yaşanmadı. Dolayısıyla hem ellerindeki stoklar tahminlerin dışında erimedi hem de daha önce planlamasını yapıp sipariş verdikleri normal çipleri aldılar. Talep patlaması olmadığından eksikleri de olmadı, kaç yılın planlamasını yapıp siparişlerini verdilerse veya opsiyonladılarsa o şekilde devam ediyor. O siparişleri bittiğinde ancak tedarik sıkıntısı olabilir. Komplo teorisi yapmanın anlamı yok. O fabrikaların 1 hafta durması sizin ima ettiğiniz şeyden gelecek kârdan daha çok zarar ettirir.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Bence normal; herkes aynı işi, aynı şekilde yapan, standart bir çip kullanmıyordur. Çiplerin bilgilendirme standartı aynı ama araç içindeki uygulamaları farklıdır.

Çok acayip şu #amazontürkiye Dün ıslak mendil indirimdeydi, evde çocukta olunca seri gidiyor diye 5 paket aldım. Bugün manzara şu 😀 her kutuya sarı kağıt ve A4 çıktı da konmuş. İyi hoşta israf yav 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 25

Bu amcanın esprisi nedir bilen var mı? Yabancı sitelerde, platformlarda denk geliyorum her yere montajlıyorlar. Amigurumi bebeğini bile yapan olmuş. Nedir bunun olayı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Hiç toplanamayan çalışma masam 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel olmuş bence 🙂

@asaltek @gamsizm

https://twitter.com/yemekteroru_/status/1228693091940544514?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün şebekede faz dengesizliği oluştu, evde prizlerdeki çoğu elektrikli cihaz gümledi. Çamaşır makinesinden buzdolabına, masaüstü bilgisayardan Nintendo Wii ye, android TV box tan diş fırçasına, ses sisteminden telefon şarjına kadar çoğu cihazım pert durumda. Dağıtıcı firma servise yaptırıp faturayı getirin ücretini vereceğim diyor. Evin ayrıca sigortası
da var ama 2000 liraya kadar karşılıyor, onlara haber etmeyeyim diyorum. Beyaz eşyayı hadi servisine gönderirim de android box, Wii vb. bunları nasıl halledeceğiz? Bu tarz bir olay yaşayan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 18
 • D.Tspnr @tibaldo

  Geçmiş olsun öncelikle, ilk sigorta ile sonra sonuç olumsuz olursa tüm herşeyi servise gönderip servis raporu sonrası elektrik dağıtıcısına zararın ödenmesi için başvura bilirsin.

 • Kadir @abdlkadrergin

  Bugün iki tarafa da başvurdum. İki tarafta servise yaptırıp fatura ve fişini alın dedi. Cihazları servislerine göndermeye başladım bakalım. Servisi olmayanları ne yapacağız bilmiyorum.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Geçmiş olsun, bu tarz bir durumda 2 yılı geçkin alınmış, garantisiz yada sizdeki gibi yurtdışı kökenli cihazların durumu sıkıntılı. Tamiri mümkün olmayan, yenisi alınacak bu tip cihazlar da ne olacak.

  • Kadir @abdlkadrergin

   Daha önce monitörlerin üzerine asılı dolap devrilmiş ve hasar vermişti. Monitörlerden biri inca markaydı ve artık satılmayan eski bir monitördü. Bilgisayar teknik servisi tamiri mümkün değil şeklinde rapor tutup muadilinin bedelini yazmıştı rapora. Bu doğrultuda sigorta ödeme yaptı. Ancak yaparken belli bir oranda kesinti de yapılıyor tam meblağ ödenmiyor. Yenisini alırken üzerini tamamlamak gerekiyor. Durduk yere masraf çıktı yani. Yurtdışı cihazın durumunu bende merak ediyorum. Ama mantıken menşei önemli değil, benim kullanımımdaki cihaz gitti mi gitti. Tamir veya yenisi ile mağduriyetin giderilmesini bekliyorum. Bakalım nasıl ilerleyecek mevzu.

  • Kadir @abdlkadrergin

   Sigorta şirketi sadece iki cihazın hasarını karşıladı, o da yanlış hatırlamıyorsam %10 kesintiyle. 20 de olabilir. Elektrik şirketi de diğer cihazların hasarını ödedi ama 5 ay sonra ancak tahsil edebildim. Defalarca Gediz elektriğin ofisine gittim, bir sürü evrak doldurdum. İlginçtir IBAN hatalı diye aylarca bekletildikten sonra (maaş hesabım birde, imkanı yok hata olmasının) zar zor aldık masrafı. Maddi manevi sıkıntı oldu velhasıl. Bazı cihazları da hiç bildiremedim. TV boxa takılı Air mouse, Nintendo Wii güç kaynağı vb. onlarda ekstrası..

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @abdlkadrergin Tekrar geçmiş olsun. Hem Gedizden hem de özel sigortadan para alabilme durumunuz olsaydı, diğer kayıpları da telafi etmiş sayılırdınız. Bu tarz bir imkan olmadı sanırım?

  • Kadir @abdlkadrergin

   @ufkabakan kısmen oldu hocam da sigortaları bilirsiniz kapsamı pek darmış. Sözleşmedeki maddeleri başınıza bir iş gelince fark ediyorsunuz. 3 cihaz uyuyordu sigorta için ikisini onayladılar onları da keserek ödediler zaten. Diğer tarafta ödemeyi geciktirdigi için enflasyon tırpanı devreye girdi. Sonuç olarak bir kazanç durumu yok, hatta bazı kayıplar da var. Bir de vicdan yapıyorum böyle mevzularda, yoksa fırsata çevirme imkanı da vardı durumu. Çamaşır makinesini kendim tamir ettim, ses sistemini de öyle. Bunlara bir servisten anlaşıp fatura kestirebilirdim. Veya sağlam cihazlari da bozulmuş gibi beyan edebilir sahte servis fişleri duzenlenebilirdi. Mesela şarjlı diş fırçasını servise gönderdim, trafo değişimi 150 lira dediler, aslında bataryası da bitikti o da değişirse 300 küsur fiyat verdiler. Olayla bir ilgisi olmadığı için sadece trafo değiştirttim. Sahtekarlığa çok müsait böyle durumlar ama bize uymaz öyle işler.

Corono fiyatları vurmaya başlamış. Geçen hafta 1699'a aldığım realme 5 pro 1899 olmuş. Çin'de üretim ve sevkiyat durdukça her şeyin fiyatını tırmanacak sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap