CES 2019'dan Levent Pekcan'la: Kendi kendine giden otomobiller

Teknoloji Basınının gözü CES fuarındaydı. Tüketici elektroniği, bilgisayar bileşenlerine dair birşeyler öğrenmek üzere ülkemizi temsilen Las Vegas'a giden değerli kalemlerden Levent Pekcan, bir Otoseyir programı çekecek donanımla geri döndüğünde hepimiz şaşırdık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 85

ÇİN'DEN İTHALAT YAPMAK

Kaynak: https://www.facebook.com/groups/aliexpresshocasi/permalink/1963461007288694/

"Evet arkadaşlar, ilk ithalatımı 40" Reefer konteyner ile siparişimi geçtim. Bu esnada olanları ve güzergahı anlatayım.

Öncelikle bilinen yanlışları anlatayım.

1- Alibaba.com olarak bilinen ve Dünya'nın en büyük ithalat ihracat sitesi olarak bulunan site aslında sandığınız kadar büyük değil. Evet alanında en büyük ancak Çin'de bulunan fabrikaların %90'ı buradan satış yapmıyor. Büyük fabrikalar zaten Alibaba'yı tercih etmiyor. Kalan %10 luk dilimde ise çok az fabrika mevcut. Kalanı tamamen ara satıcılardan oluşuyor. Ki buna aliexpress de dahil.

2- Çin'den mal almak istiyorsunuz ve en ucuzunu bulayım diyorsanız bakmanız gereken yer Alibaba değil. Çin'de herkes Baidu denilen arama motoru kullanıyor. Çinde'ki fabrika yada üreticilerin %99' a yakını buradan bulabilirsiniz. Ancak Çince bilmeniz gerekiyor. İngilizce olarak bulunamıyor.

3- Aliexpress'te bulunan şirketlerin %99'u home ofis yada mini ofis olarak adlandırılan küçücük şirketler. Bunlar fabrikayla anlaşıyor ve fabrika gibi satış yapıyor.

4- Çin'den öyle 50 çeşit ürünü alim gelim burada satim yapamıyorsunuz. 50 çeşit demek 50 farklı fabrika demek. Bu yüzden siz ya orada şirket açacaksınız bu ürünleri toplayıp kendinize konteyner ile gönderim sağlayacaksınız yada aracı şirketlerle anlaşıp onlar size ürünü alıp size tek yerden satacaklar

5- Çin'de de vergi veriyorsunuz ihraç ettiğiniz için. Ancak bu yüzdesel olarak değil konteyner olarak alınıyor. Sizin aldığınız adet ürünlerden vergi alınmıyor. Konteyner olarak aldığınız malda ise dolar üzerinden belirli bir vergi ödüyorsunuz. Yuan olarak da ödeyebilirsiniz. Ancak çok komik bi rakam. Ben 50 dolar gibi diyeyim ancak bu rakam ürün niceliğine göre değişiyor ama ortalama bu

6- Çin'de Türk firmaları da var aracılık yapan. Ben bir tanesi ile çalışıyorum.

7- Çin'de şirket açmak çok zor değil ancak prosedür kısmı uzun ve çinli bir personel çalıştırmak zorundasınız. Ben önümüz yıl için bir şirket kuracağım.

İşleyiş;

İşleyiş şu şekildedir.

1- Öncelikle 1'den fazla ürün almayı planlıyorsanız aracı bir şirketle çalışmanız gerekiyor. Aracı şirket bizden %3 aldı tanıdığım olduğu için sizden ortalama %10 civarında bir rakam alıyor diye biliyorum.

2- Konteyner almanız lazım. Bu konteyner sizin alacağınız malın hacmine ve ağırlığına göre değişir. Ben 40" Reefer tipi konteyner aldım. Kapalı kasa ve uzun bir konteyner bu. Normalde ağırlığım daha küçük konteyner de de iş görebilirdi ancak ben konteynerı Samsun'a kadar getirteceğim için üzerine indirimcik.com diye reklam yazdırtıyorum. Yani geçeceği her şehirde reklam olsun diye. Bana fazladan 200 dolar maliyeti oldu.

3- Vergiler; herkesin merak ettiği husus bu. Arkadaşlar benim malım daha anca yola çıkacak. O yüzden kesin çıkacak vergiyi söyleyemiyorum lakin matematiğini söyleyeyim. Öncelikle gümrükte ürünler sorunsuz olarak girilmesi ve evrak takibi işleri için bir müşavir ile anlaşıyorsunuz. Bu rakam alacağınız koli miktarı ile orantılıdır. Ancak ortalama 500 - 1000 tl arası diyebilirsiniz. Ben 550 TL verdim. Gümrüğe mal gelince çıkacak vergi şu şekilde hesaplanır

A) Bu gelen maldan daha önce Türkiye'ye gelmemişse ve ilk getirenseniz size %30 civarlarında vergi çıkar.

B) Bu gelen mal daha önce farklı firmalar tarafından getirildiyse ve SİZ onlardan daha ucuza bulmuş olsanız bile (yani sizin ithal fiyatınız 3 dolar, daha önce farklı şirketin getirdiği 5 dolar) siz en dip rakam üzerinden vergilendirilirsiniz. (yani 5 dolar). Bu da getirdiğiniz malın niceliğine göre değişir. %20 ila %50 arasındadır.

Vergiler dışında gümrükten adresinize kadar da tır bedeli ödersiniz. Ben Samsun'a tahmini 2000 ₺ civarında ödeyeceğim.

Admin bunu forumda paylaşabilirsin istiyorsan. Sorularınız varsa alabilirim. Teşekkürler..."

#ticaret #eticaret #alibaba #aliexpress #çin #china #import #export

★ ALİEXPRESS ÜRÜN PAYLAŞIMLARI TÜRKİYE ★

☺️ Merhaba dostum aramıza hoşgledin ☺️ ☯️Grubumuzda sıcak fırsatlar paylaşıyoruz hatta bazen bedava fırsatlarda oluyor :) ☯️Her türlü sorununuzu çözecek her konuda...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

üstüste oldu biraz ama.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sait Maden'in kendi şiirlerini kullanarak yaptığım tipografik portresi. Yer yer şiirlerinden mısralar okunabiliyor ve harfler otomatik dizim değil. Harflerin her birini ağırlıklarına göre tek tek yerleştirdim. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

NASA Mars'ın 2540 yakın çekim fotoğrafını yayımladı. Bizim hep önceki uzak fotoğraflardan bildiğimiz, filmlerde dizilerde turuncu boş kaya şeklinde gösterilen gezegen aslında rengarenkmiş 😀 #Bilim #BilimGündemineMalzeme @hkellecioglu

http://www.sciencealert.com/nasa-have-just-released-2-540-gorgeous-new-photos-of-mars

NASA Has Just Released 2,540 Gorgeous New Photos of Mars

If it's quiet solitude and beauty you seek, there is no better place than the surface of Mars.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Halk Kütüphanesi Ücretsiz E-Kitap Uygulaması

Düzenleme - 2: Arkadaşlar indirme seçeneği yeniden aktif edilmiş. Eskisi gibi indirebilirsiniz.

 

Düzenleme : Arkadaşlar bu yazıyı paylaşırken çalışan bu yöntem daha sonra Halk Kütüphanesinin girişimiyle engellenmiştir.Kitapları yine web sayfası üzerinden okuyabiliyoruz ama pdf belgesini indirme olayı iptal omuş durumda.

 

 

Halk kütüphanesi ücretsiz e- kitap uygulamasını başlattı. İstediğimiz kitaplara sahip olabilmek için bir halk kütüphanesine ücretsiz bir şekilde üye olamanız gerekiyor.

  • http://koha.ekutuphane.gov.tr sağ tarafta bulunan "Hesabınız ile oturum açın:" kısmına gelip "Kullanıcı Adı" kısmına  TC numaranızı "Şifre" kısmına TC numaranızın ilk 3 hanesini girip oturum açıyoruz.

 

  • Arayıp bulduğumuz kitabın altında "e-Kitap için tıklayınız" linkine tıklıyoruz.
  • Daha sonra sağ tarafta bulunan "Bu kitabı çevrim dışı indir" linkine tıklıyoruz.
  • Bizden "My EBSCOhost" ta oturum açmamızı isteyecek var ise oturum açıyoruz yok ise üye oluyoruz.
  • Sağ üst kısımda bulunan indir butonuna tıklıyoruz. URLLINK.acsm dosyası iniyor.
  • Bu dosyayı açabilmek ADE(Adobe Digital Editions) u indiriyoruz.Adobe hesabımız ile uygulamada oturup açıyoruz.
  • Daha sonra URLLINK.acsm dosyasını bu uygulama ile açıyoruz.(Kitaplarda DRM koruması olduğu için ADE ve ADE destekli okuyucular ile kitapları okuyabiliyoruz.Tabi ki internette DRM korumasını kaldırmayı anlatan yazılar mevcut. DRM i kaldırıp kitabı istediğimiz cihazda okuyabiliriz.)

.acsm dosyası DRM korumalı PDF dosyasını indirip açıyor. Ve kitabımızı okuyabiliriz.

 

Aşamaların gereksiz derecede karmaşık ve uzun olduğunun farkındayım. Tüm bunların yanında kütüphane sunucusunun kahreden kağnı hızını da hesaba katarsak katlanılacak gibi değil. Ancak bulunduğumuz ilin kütüphanelerinde ve internet üzerinde ücretsiz e-Kitap yayınlayan sitelerde bulunmayan kitaplar mevcut. Satın almak tabi ki en güzeli ama imkanı olmayan arkadaşlar için faydası olacağını düşünüyorum. (Ölücü olmadığını ispat etmeye çalışmak :D)

 

Düzenleme: İndirdiğimiz kitaplardan DRM korumasını kaldırmak için rehber. Denedim çalışıyor.

https://epubyapalim.wordpress.com/2016/01/02/epubtan-drm-kaldirma/https://cloud.mail.ru/public/EMP6/twgfZfVew

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 37

Teknoseyir hesabını bilenler derneği
%80 olumlu not alıp en az %90 indirimde olan oyunlar...

https://steamdb.info/sales/?min_discount=90&min_rating=80&cc=tr

Steam Sales · TR

This page is tracking sales of all apps on the Steam Store. Find the best deals!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

3D printer için modelleme (3d design) programı arayanlar veya hangisini seçeceğini bilemeyenler (örnek : ben) için şunun da şöyle ortaya bırakayım :

#3DPrint #3BYazıcı #3DPrinter #akış

https://www.thingiverse.com/thing:232578

https://go.gliffy.com/go/publish/5271448

Which 3D software should I learn for 3D printing? by gillespinault

[update] Added: FreeCad and Autodesk Fusion 360. -- At our MakerSpace, I am often asked for advice about what should someone use in order to create 3D objects for 3D printing. There is not just one...
BeğenFavori PaylaşYorum yap