Windows 10 x64 Bit Türkçe Lite Sistem 2022

Windows 10 x64 Bit Türkçe Lite Sistem 2022

Esenlikler arkadaşlar. Sanal makine için Windows sistemi kurdum. Güncelledim. Freamwork kurdum. Güncelledim. Ve Microsoft Visual C++ 2022 32 bit ve 64 bit kurdum. Sistemi tekrardan güncelledim. 2. tura. Ve wim imajı aldım. Winreducer ile lite yaptım. wim dosyasını tekrardan sıkıştırdım. Sonra gereksiz dosyaları 7Zip ile wim imajını açtım.(Püf Noktası 🙂 ) Dosya sildim ve ekledim. Aynı rar dosyasını editler gibi. Tekrar dsim ile max. oranda sıkıştırdım. Gerekli 2 3 program da yüklemiştim. Ücretsiz ve free olanından. Defender tamamen silindi. Antifilüz yükleyebilirsiniz.

Çıkarılanlar: 

Not: İndirdiğiniz iso içinde WinReducerEX100-turhill.wccf dosyası mevcuttur. Bu dosyayı inceleyerek detaylı çıkarmaları tespit edebilirsiniz. Ayrıca aynı dosya ile kendi lite sisteminizide yapabilirsiniz.

-Windows Defender Ve Servisi

-ActiveDrectory

-Printer ve Servisi

-Windows Mağaza Uygulaması güncellendi en yeni sürüme.. Fotoğraf gösterici duruyor. Diğer tüm mağaza uygulamaları silindi.

-Kurtarma USB medya oluşturucu (WinPE.wim dosyası)

-Winsxs klasörü 100 MB a düşürüldü.

Windows Services yedek dosyası.

-Windows Update duruyor. Sadece devre dışı bırakıldı.

 

Bu windowsu makinelerede kurabilir düzeyde ayarladım. Mağaza, Foto gösteren Windows mağazası programı duruyor. Mağaza da güncel sürümde. 02-10-2022 de güncellendi.

Diğer 1 Gb lite sürümler hiç bir işe yaramaz. Çünkü Camtasia yükleyemezsiniz. Freamwork yoktur. İşte benim sistemimde var. 🙂

Örnek sisteme yüklediğim programlar: Camtasia (Edge webvieaver istedi yükledim Camtasia çalıştı sorunsuz) Photoshop 2022 yükledim. Sorunsuz çalıştı. Ashampoo Burning Studio 21 yükledim sorunsuz çalıştı. EaseUS Todo Backup Free 2022 yükledim çalıştı sorunsuz.

Olay budur bea.

İşin özünde program, oyun gibi istediğiniz her şeyi yükleyebilirsiniz.  Diskte 6.5 GB yer kaplar. Remde ise 1.4 GB yer kaplar. Lisans içermez. Kendiniz lisanslama yapabilirsiniz.

Kalitenin adresi TurHiLL Lite sistem.... 🙂

Bir çok yazılım geliştiren kişilere daha pratik ve seri çalışan windows sunmanın sevincini yaşıyorum. Açıkçası bu lite yapma da sıkıntı yok. Eğer mal*w*are, lisanslı program eklersen sıkıntı olduğunu da ifade edeyim. Parada kazanmıyorum. Nooo----problemo 🙂

İndirin:  2.95 GB iso dosyası.

Google Drive: https://bit.ly/3UZA7ku

Yandex.Disk: https://bit.ly/3Szm6bD

 

File : Windows10x64Lite-turhill_2022_UEFI.iso

CRC-32 : E176BCAC

MD5 : 4A6C678543C62BBCCA208650E7607A04

SHA1 : 831CCF5E06CC773850EDE39E0C01E4EDFB8F6CC7

SHA256 : D249348EBCA35B2EBA8A1D59EBA3EC59618C7E97C8D3C2C2D23A388720925E97

Not: Edit yapılan iso 02-10-2022 tarihinde güncellenmiştir.

UYARILAR - SORUNLAR:

1.) Wİndowsu yüklediniz. Ayarlara tıkladınız hata verdi, Bir daha tıkladınız hata verdi çöktü. Hemen ekran kartı sürücünüzü yükleyin ve yeniden başlatın.  Yine sorun devam ediyorsa DirectX 2010 paketini indirip yükleyin. Normal senaryoda böyle bir sıkıntı olmaması gerekiyor. Donanımınızın uyumsuzluğundan kaynaklanıyor bu durum. Yirmi beşin üstünde bilgisayar veya labtopta kullanılıyor sorunsuz.

#ProgramÖnerisi

#turhill #turhillvideo #window10lite #windowshafifsistem #windowslite2023 #turhillsistem #sanalmakine #vmwareplayer #vmware #turhilllitesistem #windows10liteindir #windows1064bitindir #turhill2023litesistemi #byturhill

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 36

NFS Underground 2 ''SPEED2.EXE Çalışmayı durdurdu'' Hatası Çözümü

Windows 7-10'da karşılaşılan NFS Underground 2 oynarken yarış esnasında, serbest gezintide veya kayıt yaparken karşılaşılan Speed2.exe çalışmayı durdurdu hatasının ve Windows 7'de geç açılma sorununun ''kesin çözümünü'' aşağıya paylaşıyorum. Umarım bu sorunu yaşayacaklara yardımcı olur.

 

Nette bir kaç şeyler paylaşılmış fakat tam sorunu çözmüyor. 🙁

Windows 10'da çözülürken Windows 7'de hala sorun yaşanabiliyor. Bu ayarlarla Her 2 sistemde sorunsuzca kullandım ve uzun süren oyun seanslarımda bir  problemle  karşılaşmadım. 🙂

 

1-İlk olarak buradan WideScreen dosyasını indiriyoruz. Bunun bir alternatifi daha var Uniws diye fakat Windows 7'de pek sağlıklı çalışmıyor.

https://thirteenag.github.io/wfp#nfs

 

2-İndirdiğimiz dosyayı oyunun kurulu olduğu yere atıyoruz.

Ardından aşağı görseldeki Scripts klasörünü açıyoruz ve en sonda bulunan ayar dosyasını açıyoruz.

3- Ayarlar kısmından monitörünüzün çözünürlüğünü yazıyorsunuz. En- boy kısmına dikkat edin!

Benim monitörüm 1366x766 olduğundan bu değerleri girdim.

4-Ayar dosyamızı ayarladıktan sonra, çok ilginç bir kısma geliyoruz. Özellikle Windows 7'de oyunun açılması garip bir şekilde 10 saniyeyi buluyor. W10'da kısa sürede açılıyor fakat yukarıdaki ayarları yapmamıza rağmen yine arada crash verip masaüstüne atacaktır. Çözümü çok basit. Giriş yaptığımız SPEED2 dosyasının ismini değiştiriyoruz. ''NFS Underground 2'' yazıyoruz.

Bunu yaptığımız gibi Windows 7'de oyun artık beklemeden şıp diye açılıyor. 🙂

5-Windows 10'da bazen sıkıntı yaşatmıyor fakat yine crash verip kapanmaların önüne geçmek için son adımımız oyunu Win2000 uyumluluk modunda çalıştırmak.

WinXP sürümlerini denedim fakat yine çözüm bulamadım. Win2000 uyumluluk modu ile tamamen sorunsuzca çalışıyor. 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Okursanız faydalı olabilir.

Eskiler az çok nelerle uğraştığımı biliyor ama bilmeyenler içinde kısaca yazılım ve finansal piyasalarla uğraşıyorum diyebiliriz.

Türkiye'de normal bir hayat sürmek için gerekecek parayı bile kazanmak artık zor olduğu için kendi gelir kaynaklarımla ilgili bir yazı yazmak istiyorum. Bir şekilde bu işlere vakit ayırabiliyorsanız en azından az çok düzenli bir ek gelir olabilir sizin içinde. Anlatacaklarımı bir amme hizmeti olarak düşünebilirsiniz.

2022 dünyasında Türkiye'deki ekonomiye bağlı kalmadan para kazanmanın benim gördüğüm 2 yolu var. 1.si yazılım, 2.si finansal piyasalar.

İkisinde de para kazanmak için ciddi bir tecrübe ve kendinizi geliştirebilmeniz için zaman yatırımı gerekiyor. Boşa kimseye hayal kurdurmaya gerek yok her iki alan içinde. Ama bir şekilde 2022 dünyasında düzgün bir hayat yaşamaya çalışıyorsanız ve mesleğiniz buna izin vermiyorsa en rahat gelir de bu alanlarda.

Finansal piyasalar için öğrenme ve anlama kısmı çok zor değil. Tecrübeyle sabit olarak 1 ayda bir şeyler yapacak seviyeye gelinebiliyor düzgün bir yönlendirme ve risk yönetimiyle. Fakat para kazanmak için yine belli bir sermayeniz olması gerekiyor. Bunun yanında hayallere kapılıp kolay yoldan zengin olmayı hedeflemeden istikrarlı şekilde sermayeniz oranında bir getiri elde etmeyi hedeflemek ve risklerinizin farkında olup bu riskleri iyi hesaplayıp yönetecek irade gerektiriyor. Örnek olarak da eşimi gösterebilirim. Yaklaşık 1 aylık bir eğitimin ardından 1 ay da öğrendiklerini uygulayıp pekiştirdikten sonra piyasa işlemlerinden Türkiye şartları için fena sayılmayan bir gelir elde etmeye başladı.

Yazılım kısmı çok daha zorlayıcı, uzun ve sabır isteyen bir süreç. Fakat doğru yerden başlarsanız en azından bu öğrenme sürecinde de gelir elde etmeye başlayabiliyorsunuz. Web tarafında açıkçası pek para yok, hobiden öteye geçip gelir elde etmeniz çok uzun süreçler alır. Fakat mobil tarafta öğrenme sürecinde bile biraz kafanızı kullanarak para kazanabileceğiniz fikirler bulabilirsiniz. Bir yerde iyi maaşlı yazılım işi bulmanız veya freelance olarak yurt dışına iş yapmanız 1 yıl yoğun bir çalışma yapmadan çok zor bir ihtimal. Ama iyi ve basit bir fikir ile öğrenme sürecinizde sağdan solda baka baka çıkaracağınız basit bir uygulama bile size kendinizi geçindirip mevcut işinizi bırakıp bu alanda gelişmenizi sağlayacak kadar bir getiri elde ettirebilir. Burada da yine çevremden bir örnek vereyim. Yazılımla alakası olmayan bir arkadaşım işinden arta kalan zamanda kendi kendine android öğrenerek finansal piyasalarla ilgili çok çok basit bir uygulama çıkarttı 5 sene önce. Yapı olarak işi bilen birinin 1 haftada çıkartacağı kadar basit bir uygulamayı kendi öğrene öğrene 3 ayda çıkarttı. 500 liralık bir reklam bütçesi ile tanıtımını yaptı ve 6. ayın sonunda uygulamayı sağdan soldan baktığı bilgilerle besleyerek bir kaç bin dolar getiri elde eder hale getirdi. Ardından kazancının küçük bir kısmını vererek başka birine IOS için de aynı uygulamayı 1 haftada yazdırdı. 2 senenin sonunda aylık 10 bin doların üzerinde reklam geliri vardı ve uygulamayı 250 bin dolara kendisine ulaşan bir firmaya sattı. Benzer hikayeleri ben ve çevremden 2 arkadaşım daha tecrübe edip yaşadı.

Kendi ve çevremdeki insanların tecrübelerini örnek ve yol gösterici olarak bir şekilde aktarıp bu alanda ufak ufak kendisini geliştirip bir şeyler denemek isteyenlere tecrübe aktarmak istiyorum. Finansal piyasalar tarafında katılanlarla dc üzerinden kapalı devre yaklaşık 7 saatlik biri giriş eğitimi yaptım. İlerleyen günlerde de bunları düzenli ve gerçekten işlevsel hale getirmeyi istiyorum. Yazılım kısmında nasıl bir aktarım olur bilmiyorum ama. Ben güncel teknolojileri genelde udemyden o konuda bir kaç kurs alıp oralardan öğrenip uyguluyorum. Belki kurs önerisi, nereden nasıl en kolay ve ucuz şekilde öğrenilebilir şeklinde bir şeyler olabilir. Yine de tabii burada size para kazandıracak olan fikir kısmı olacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halil @hcaktuna

  Biraz konu dışı olacak ama ayda 10 bin dolar getiren bir yazılımı 250 bine satmazdım herhalde.

 • çöküş @noisecash

  Kripto olmasa açtık
  Öyle deyim

 • Cihat @cihat

  bende başlamak istiyorum, algoritma temelim var yazılımla ilgili çok ders aldım fakat hayat şartlarından dolayı 3-4 yıl hiç açıp bakmadım. Yaşta biraz ilerledi. Kritik bir sorum var. Bu sektörden nasıl para kazanabiliriz? Önemli olan o.

  Oyun geliştiricisi bir arkadaşım 6 ay uğraştı tüm yazılım ve grafik kısmını kendi yaparak oyun geliştirdi, sonra bir şirketin google play hesabına koydu 20 bin indirme falan aldı ama gelir gerçekten komik bir yerde kaldı. Vergileri, reklam masraflarını falan çıkarınca 5-6 bin anca geldi diyordu(toplamda)

  Evet dediğiniz gibi başarılı örnekleri var fakat genele vurduğumuzda çok azı söylediğiniz gibi kazanıyor. İşinde iyi olan elbette kazanıyor fakat kaçımız işimizde çok iyiyiz ki?

  • Ali @norego

   Oyun kısmı bambaşka bir dünya. En yakın arkadaşım ingiliz asıllı bir oyun firmasında çalışıyor. Diğer bir en yakın arkadaşım da kendi önce bir oyun stüdyosu kurup yaklaşık 1 yılda 100 bin dolardan fazla zarar etti sonrasında kapatıp romanya merkezli bir oyun firmasının türkiye ofisinin başına geçti ufak da bir hisse alarak. Oyun tarafı inanılmaz büyük paralar gerektiren ve para kazanmak için çok harcama gerektiren bir alan. Ek olarak reklam gelirleri de çok düşük. Oyun tutup oyun içi satışlar olursa güzel getiriyor yada milyonlar oynarsa.

   Ben finans tarafında uygulama çıkartıyorum. Finans uygulamalarında google finansla alakalı reklam gösteriyor ve bu reklamlar çok pahalı. Venim uygulamada gösterilen 1 reklam, oyunda gösterilen yaklaşık 15 reklam kadar getiri sağlıyor kategoriden dolayı. Ek olarak hitap edilen kitle ve bölgede aşırı fark ediyor. Türk kullanıcı izlediği reklam başına 10 kuruş getirirken amerikalı 1.5-2 lira getiriyor.

   Oyun içinde reklam çok olursa kullanıcı bıkıp siliyor. Ama finansal uygulamada bundan bir getiri yafa kar sağlıyorsa be kadar reklam dayasan da katlanıyor veya yüksek rakamlara paralı üyeliklere geçiyor.
   Bunun için oyun yerine finansal veya iş dünyasına yönelin uygulamalar hem rekabet hem de getiri olarak çok daha karlı. Bu alanlara yönelik fikirler bakabilirsin.

 • ismail ozan izci @asaltek

  ..."2022 dünyasında Türkiye'deki ekonomiye bağlı kalmadan para kazanmanın benim gördüğüm 2 yolu var. 1.si yazılım, 2.si finansal piyasalar"...

  3ncüsü de - imalat 🥴😵

  (şakaydı, ciddiye alanlar olmasın sakın! Bu ikisi yanında imalat sektörü, Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından maden çıkarmaya benzer ülkemiz günümüz şartlarında. En basitinden aralık 2021'de 173,50TL olan TURPEX Amerika gönderisi, şu an 378TL ve artık dolara endeksli; hatta $1=18 TL olduğunda aynı hizmet 500 TL üzeri olacak. Ben çocuğu yazılım ve ingilizce üzerine yönlendirmeye çalışıyorum)

  "ama müdürüm, hani her şey ihracat içindi, şey demediniz mi, dolar artçek, uççez kaçcez!"
  "yooo, ben öyle bir şey demedim"
  https://youtu.be/AFTGDCTozwI

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Imalat 😀 Kastamonu entegre ile bir konuda gorustum gecen hafta. Haftada 3 gun en fazla uretim yapabiliyoruz dediler.

   Bahara cikamayacak bir cok sirket....

  • ismail ozan izci @asaltek

   @burak25 Çevremde görüş alanımda millet çalışıyor gibi görünüyor ama, hükümetin öngördüğü gibi avrupa işe boğmazsa bizim sanayicileri(orta ve büyük ölçek), bu giderlerle işleri zor bence, onlardan iş alarak geçimini sürdüren küçük sanayiciyi de yanlarında götürürler. Ayrıca, dolar 18'e çıktı ve sözde 13,5'a indi ya, aslında şu an inen tek şey, ihracatçının ürünlerinin fiyatları. Panik halinde kur yükselirken ileri vadeli hammadde alanlar ne yapacak mesela. 2022 çok özel bir yıl olabilir bir çok kişi ve firma için. Firmalar batmaya başlarsa, çalışanlar arkasından gelir.

   Atilla Yeşilada'nın 2021 sene sonundaki yorumunu aklımdan çıkaramıyorum; sanayinin yılın ilk aylarında duracağını ve tekrar çalışır hale gelmekte çok zorlanacağını söylemişti, izliyorum, neler olacak göreceğiz. Dediğim gibi, şu an benim görüş alanımdaki firmalar 'çalışıyor' görünüyor. https://youtu.be/AYiM_uadoxA

Ventoy ile multiboot/multiISO bootable(önyüklenebilir) USB sürücü oluşturma

Merhabalar ben Oktay Mercan,

Bu yazımda ventoy isimli uygulamayı ele alıyorum. Popüler olan rufus programından gına geldikten sonra multiboot(çoklu iso önyüklenebilme) desteği olan, daha fazla ve iyi bir uygulama arayışına düştüm. Uzun arayış sonrası karşıma ventoy uygulaması denk geldi, ventoy ile çoklu önyüklenebilir(multiboot) bir USB sürücü hazırlaya bilmemin yanında bir sürü özelliği olduğunu gördükten sonra rufus ın yerini alan en favori uygulamam oldu. En iyi yanı ise her seferinde USB sürücünüzü formatlamanıza ve iso dosyanızı yazmak için uzun süre beklemenize gerek yok, ventoy u USB sürücünüze kurduktan sonra tek yapmanız gereken .iso dosyanızı USB sürücünüze normal şekilde kopyalamak bu kadar basit.

Özelliklerine kabaca göz attığımızda (kabaca diyorum çünkü eklemediğim başka destekleri/özellikleri var):

 • Ventoy ile, diski defalarca biçimlendirmeniz gerekmez, sadece ISO / WIM / IMG / VHD (x) / EFI dosyalarını USB sürücüsüne kopyalamanız yeterli, sonra bilgisayarını yeniden başlatıp önyükleme menüsünden seçebilirsiniz.
 • Bir seferde birçok dosyayı kopyalayabilirsiniz ve ventoy bunları seçmeniz için size bir önyükleme menüsü(Boot menu) verir.
 • USB sürücünüzün normal kullanımını etkilemez, normal şekilde USB sürücünüzü kullanabilirsiniz.
 • USB/Yerel Disk/SSD/NVMe/SD Card a kurulabilir/yüklenebilir.
 • Sürüm güncellemesi sırasında verilerinizi yok etmez.(Çünkü kendini ayrı bir bölüme kuruyor bu sayede attığınız dosyalarınız etkilenmiyor.)
 • Persistence destekliyor yani USB sürücünüze kalıcı kurulum yapabilirsiniz.
 • exFAT dosya sistemi sayesinde 4GB dan büyük (ISO) dosyalarını destekler.
 • Türkçe de dahil bir çok dili destekliyor.
 • Bir çok işletim sistemi desteği mevcut.
 • Plugin desteği mevcut. (Script yazıp otomatik yükleme yaptırabilir yada arayüzü özelleştirek gibi vb şeyler yapabilirsiniz)
 • Otomatik yükleme desteğine sahip.
 • Legacy & UEFI desteği mevcut.
 • MBR ve GPT partition desteği mevcut.
 • IA32/x86_64 UEFI Secure Boot destekliyor.
 • FAT32/exFAT/NTFS/UDF/XFS/Ext2(3)(4) ana partition olarak destekleniyor.
 • Ve daha eklemediğim diğer özelliklere ve özelleştirilebilir liğe sahip...

Hiç eksiyanı yok mu diyecek olursanız, tek eksi yönü olarak otomatik güncelleme ve kontrolü olmaması diyebilirim, güncellemeyi kendiniz elle kontrol edip indirmeniz ve yüklemeniz gerek ancak bence bu pek bir eksi sayılmaz.

Arayüzü ve kabaca nasıl kullanıldığı

Aşağıya uygulamanın ana ekranından bir kare bırakıyorum, türkçe desteği olduğu ve basit bir arayüze sahip olduğu için kendi gayet kolay anlatıyor, dolayısı ile anlatılacak pek birşey kalmıyor amma velakin ben bazı ufak birkaç şeye değineceğim.

UEFİ Kurulum

Standart olarak Legacy ve MBR seçilidir, UEFI kurulum yapmak için disk partisyonunuzu GPT olarak ayarlamak isterseniz aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi seçebilirsiniz.

 

Fark ettiğiniz gibi diğer seçeneklere ve ayarlarada bu menüde bulabilirsiniz; "Ventoyu USB diskten kaldırma", "Güvenli Önyükleme" (secureboot), Persistent yani kalıcı yükleme için "Partisyon Yapılandırması" ayarını ve "Tüm Cihazları Göster" seçeneklere bu menüden ulaşabilirsiniz. Ek olarak dil seçimi için Language sekmesine tıklayıp istediğiniz dili seçebilirsiniz.

Güncelleme ve yeni sürüme yükseltme

Ventoyun yeni sürümü çıktığı zaman, sürücünüzdeki eski ventoy versiyonunu güncellemek ister iseniz; yeni sürümü sitesinden indirip zip den çıkartın, ardından eski sürüm yüklü olan cihazınızı takın ve uygulamdan cihazınızı seçip güncelle butonuna basın ve güncelleyin.

Yandaki bağlantıdan resmi sitesine gidebilirsiniz => https://www.ventoy.net

 

Ek olarak aşağıdaki bağlantıdan test edilmiş imaj dosyalarına ve ayrıntılarına ulaşabilirsiniz:
https://www.ventoy.net/en/isolist.html

Son olarak, distrowatch.com daki linux distroların(yani linux dağıtımlarının) %90+ destekliyor ama nadir bazı desteklemediği distrolar olabilir nelerin desteklenip nelerin desteklenmediğini görmek için aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.
TOP 275 dağıtım için destek durumu

 

Evet umarım işinize yaramıştır, hatalarım oldu ise kusura bakmayın, bir başka yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Hayat 30 Mhz altında başlıyormuş doğru düzgün bir sdr edinince fark ediyor insan 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar,

İlerleyen zamanda bir iş kurma eğilimi içindeyim. Hali hazırda kurmayı planladığım işi yapan bir firmada fiilen çalışıyorum. Anlayacağınız uzun vadeli konuşuyorum şuan.

İşimiz gereği 2D ve 3D tasarımlar (3D tasarımlar Autodest Inventor'da yapılıyor ve bu montajlar 50.000 parçayı bulabiliyor.) Anlayacağınız makinalarımızın kuvvetli olması gerekiyor. Şuan da kullanmakta makinalar arasında en performansız olan Lenova - Y520'15IKBN. Fakat bütün makinalarımız laptop olmak durumunda çünkü ofis dışında da çalışmamız gerekibiliyor.

İşin kötü tarafı 3-5 yılda bir bilgisayarların hem fiziksel sebeplerden hemde performans ihtiyaçlarından dolayı güncellenmesi gerekiyor ki bu da 6-7 kuvvetli bilgisayar oluyor. Ve bir diğer sıkıntı da verilerin korunması...

Şuan da çalışmakta olduğum firma bu konulara benim dikkat ettiğim kadar dikkat etmiyor ve ekip arkadaşlarım tasarım programlarının tüm özelliklerini kullanmadığı için laptop'lar yeterli oluyormuş gibi gözüküyor-ki bazen efsane patladığımız durumlar oluyor. Veri gizliliğini noktasına hiç değinmek istemiyorum bile, neyse!

Ben kendi şirketimde bunların önüne geçmek istiyorum ve bu yüzden ya cloud workstation ya da Server-Workstation kurmayı planlıyorum. Şuan da Cloud-Workstation(amazon, google azure) biraz pahalı, hatta biraz değil baya pahalı. 1 yıllık 24h/7w kullanımda ki ücretlendirmeyle çok rahat kaliteli bir server-workstation kurup, virtual machine ya da çoklu oturumla çalışanlara verilen bir ultrabook ile(ofiste büyük monitörlere bağlanır, montaj alanında hafif, uzun pil ömrüne sahip bir tasarım bilgisayarı olur) server-workstation'a bağlanıp işini görmesidir. Buna ek olarak serverden veri sızıntıları önlenebilir ve veriler sürekli olarak cloud'a yedeklenerek kötü bir senaryoda problem yaşamadan kalınan yerden devam edilir düşüncesindeyim.

Uzun vade de ise server-workstation üzerinden revizyon yapmak, tüm güçlü laptopları değiştirmeye kıyasla çok ama çok ucuz olacağı kanısındayım.

Acaba sizler arasında benzer bir proses atlatmış kimse var mı? Yorumlarınız ne olur?

#Workstation #Azure #Server #AmazonWebServices #GoogleCloud

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler

Coronavirüse karşı korunma ve maskeler gündemde. Bilinçli hareket etmek için yaptığım araştırmalardan genel bir özetlme yapmak istedim.

Uzun lafın kısası;
N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.
Maskenin yüze oturması, yüze temas ettiği yerde sakal olmaması önemli. Özetle erkeklerin çok geniş olmayan bıyık hariç tüm sakallarını kesmeleri gerekiyor.

Şimdi biraz daha detay:

Öncelikle gerçek bir koruma istiyorsak ameliyat maskelerini konu dışı bırakmamız gerekiyor. Bunların pek bir koruyuculuğu yok. Buna daha sonra değineceğim. Esas kullanılması gereken maske değil respiratör. Bunların tek kullanımlık olanları veya filtre kartuşu değiştirilerek tekrar kullanılanları var.

Filtreleme özelliklerini belirtmek için dünyada kullanılan birkaç tip standart var, bunlar esas olarak ürünün havadaki partikülleri filtreleme oranını belirtiyor.

Avrupa birliği standardı: 
P1 = FFP1 = %80
P2 = FFP2 = %94
P3 = FFP3 = %99,95

Amerikan standardı:
N95 şeklinde HARF ve RAKAM birleşiminden oluşuyor. Harfin anlamı:
N=Not oil resistant (Yağa dayanıklı değil)
R=Oil resistant (Yağa dayanıklı)
P=Oil proof (Yağdan etkilenmez)

Rakamın anlamı:
95 = %95
99 = %99
100 = %99,97

Yani N95 ve P95 aynı oranda filtreleme yapıyor ancak P95 yağdan etkilenmiyor.

Kore standardı:
Bir de kore standardı var ancak bu standart Türkiyedeki ürünlerde pek gözükmüyor.
KF80 = %80
KF94 = %94
KF99 = %99

Hangi respiratör?
Sağlık kurumlarının önerdiği, en az %94-95 oranında filtreleme yapan respiratörlerin kullanımı.
Yani; N95, FFP2 veya daha üst bir standarda sahip bir respiratör kullanmak gerekiyor. Daha üstü N99, N100 veya FFP3. Yani sayılar büyüdükçe daha iyi koruyor.

Yüze oturma ve sakal:
Maskenin standardı ve kalitesi dışında yüze oturması ve kaçak olmaması da çok önemli. Yani maskeyi kullanırken soluduğunuz tüm havanın maskeden geçmesini, yanlardaki boşluklardan kaçak olmaması gerekiyor. Bunun için erkeklerin sakallarını kesmesi gerekiyor. Maskenin yüze iy oturup oturmadığını test etmek için maskeyi takıp iki elinizle maskenin üstünü kapatıp güçlü bir şekilde nefes alıp verin. Eğer maskenin kenarlarından veya burun çevresinden hava kaçağı hissediyorsanız iyi oturmamış demektir.

Ameliyat maskesindeki durum:
Diyorlarki eğer hiç birşey yok, sadece ameliyat maskeniz varsa, hiç yoktan iyidir mantığı ile ilerleyecekseniz, o zaman maskenin yan taraflarını bant ile (tercihen sağlık sektöründe kullanılan kumaş bazlı bantlar) yüzünüze yapıştırınki yanlardan kaçak olmasın.

FFP: Filtering Face Piece

 

#coronavirus #koronavirüs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TurHiLL Kurtarma Live CD 2019 x64bit

TurHiLL Kurtarma Live CD 2019 x64bit

TurHiLL Live CD 2022 Gold çıktı. < KONUYA GİDİN >

 

 

En son 2016 da yaptığım Live cd medyasını sizinle paylaşmıştım. Şimdi güncel ve yeni programlar eklenmiş olarak yeniden tasarladım. Resimde de görüldüğü üzere lisans olmayan programları ekledim. Güzelde oldu. Bu live CD üzerinden windows kurtarma ve acronis ile yedek almada yapabilirsiniz. Fakat kendiniz bulmanız lazım Acronis wim dosyasını. Paylaşmam etik olmaz. Fakat dosya yeri belli. Bulursanız dosyayı ilgili yere kopyalayarak elde edebilirsiniz. Tam donanımlısını kendime hazırlıyorum. Ama sizinle bu GOLD sürümü paylaşamam. 🙂

 

 

Yukarıda da görüldüğü gibi son sürüm Firefox da eklendi. Flash Player eklentisi de eklendi. Dosya kurtarma yaparken youtube üzerinden müzik dinleyebilirsiniz. USB den boot edilebilir bu Live CD umarım çok işinizi görür. Tek kazancım memnuniyettir.

Arıca SUPERAntiSpyware Free Edition gibi güvenlik yazlımlarını da destekler.

Haberiniz olsun: @ooze-away @joe @sahintez  @paheli  @drfree  @paheli  @airoso  @baysalkenan  @tim-aydogdu  @leventp @gamsizm @hkellecioglu  @jubei  @joe 

Şimdi indirin. 670 MB 7zip Arşivi

 

(TurHiLL Live CD 2020 Windows 10 64 bit sistem üzerine hazırlama aşamasındadır.

Beklemede kalınız. 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 40