kizilsakal paylaştı.

#izmir #KayıpAranıyor aşağıdaki kişi kayıptır ikinci adrese güvenmiyenler ilk adresten kayıp ilanlarindan manuel olarak bakabil8r
http://www.asayis.pol.tr/Sayfalar/default.aspx
http://www.asayis.pol.tr/k/704.jpg

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İphone blender da 🙂
https://instagram.com/p/BWIktl7huoc/

Why ??🤔 Follow me @diyviralvideo for more 👌 Via zach straley (youtube)

A post shared by @diyviralvideo on

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Samsung artık amoled ekrandaki yanma problemini kullanıcı hatası olarak kabulmediyormuş cihaz servisten öyle geri çevrildi ve 950 tl istendi.

Not: Hakem heyetine cerecekti fakat servis formunda ‘ekranda yanma var kullanıcı hatası ücret kabul edilmedi cihaz geri verildi ‘ YAZMIYORDU yani ekran yanmasını serfis formuna işlememişler ( muhtemelen emsal karar var yanma konusunda. O yüzden heralde yazmak istemediler dedi ) kavga dövüş şunu ekletti:
‘ ekranda yanma var 3. Parti yazılımlardan kaybaklı olduğu için garanti dişi ‘ gibisinden ( daha form elime gelmdi telefonda söylediği bu ) yazmışlar. Ekran yanmasını kullanıcıya yüklemenin yolunu bu olarak bulmuş anladığım kadarı ile

#Samsung #akış #KonuDışı #telefon #garanti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 21

Az önce vatana gittim pc toplamaya r5 1600 ve 1060 6 gb alacaktım fakat işlemci yokmuş ellerinde işlemci olmadan ekran kartı 1800 cıvarına geliyor dedi işelmeci ile 1530 bu bitcoin cilere karşı bir tetbirmiş bilmiyorum anlayanlar söylesin mantıklı bir tetbirmi çakallıkmı int den alsan nasıl yapacaklar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 34

Sanırım şu anki en iyi fiyat bir bakım ;
https://www.morhipo.com/sony-play-station-4-1-tb/19386494/detay

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oyun ve yayın için sizce?

Birinci resim gönlümü fet eden monster ( mevcut laptop uda satıp hem iş hem oyun için kullanmayı planlıyorum )

İkinci resim de ise sözüne güvendiğim @serhanhepsen in topladığı sistem.

Aklıma takılan şu ikisinin performans farkı olur mu ?
#akış #KonuDışı #Tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20
kizilsakal paylaştı.

Bir melek gördüm sanki 🙂
Savaşın ortasında tam ihtiyacımızın olduğu anda bir dost daha katılıyor ekibe 🙂

https://youtu.be/MIrxhjQ2nco

#akış #KonuDışı #ValiantHeartsTheGreatWar #YouTube #Oyun #2D #VideoTavsiye

Bir Melek Gördüm Sanki - Valiant Hearts : The Great War - Bölüm 3

Atmosferi, hikayeleştirmesi, grafiklerdeki ustalık, dostluklar ve savaşın acı yüzünü en güzel anlatan oyun olması Valiant Hearts bizim için çok değerli kılıy...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Arkadaşlar, Romalılar, Kardeşlerim… 😀

Bir süredir kanal aklımdaydı ve kanal açtım burdan bir arkadaşla beraber oynuyoruz eğleniyoruz peki bizene bundan arkadaş derseniz şimdi o kısma geldik.

Sizden isteğim kanala bakıp yapıcı yorumlarınızı paylaşmak, açalı çok kısa zaman oldu hızlı doldurduk ilk oyunları böyle seçme sebebim hem acemiliği atmak hemde sistemsel 😀

Hakkında bölümünü okuyun ilginizi çeken bir kaç video izleyin ve kanal ile ilgili yorumlarınızı yapın 🙂

Abone olup destek olursanız bu bizi motive eder ve çok sevindirir 😀

Bu kanala sayfa açtım bu sitede bundan sonraki paylaşımları ondan yapacağım onuda unutmadan not edeyim 😀

bir teşekkür;
@serhanhepsen grafiklerde kanal hakkında fikir vermede ve oyunlarda desteğinden dolayı çok teşekkürler 😉

Kanal Adresi:
https://www.youtube.com/channel/UCHNoPqUNQnd6zG-BC5ola3w

#akış #Oyun #YouTube #arthapot #fikirver #youtubekanaltavsiyeleri #Benimyoutubekanallarım #KonuDışı #TeknoYardım @arthapot

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9
kizilsakal paylaştı.

#wannacry #Ransomware 2 ay önce kapanmış bir açıktan kurumların bu kadar etkilenmesi o kurumlarındaki BT uzmanlarını ne duruma soktu acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JohnSmith @johnsmith

  yavuz hırsız dedikleri bu olsa gerek. önce o açığı yapan utansın. taaa 2 ay önce kapanmış iyi de XPde bile duruyor o açık kimbilir kaç yıldır 2 ayın lafı mı olur. hergün yeni açıklar çıktıkça microsofttaki BT uzmanları hangi duruma sokuluyorlar acaba???

  • Sevcan ALKAN @sevcanalkan

   Açıklar ortaya çıkar zamanında gözden kaçmış olabilir sonuçta onlarda insan, kaldıki sistemlerini güncel tutmayan BT uzmanları düşünsün. Eskimiş güncel olmayan bir sistem herzaman risktir günümüzde xp kullanmaya direnmkete ayrı bir saçmalık. Uzun süre güncellenmemiş eski kalmış ister SAP vs olsun ister OS güncellemesi herzaman daha masraflı ve zor olacaktır.

  • kman @kman

   @sevcanalkan hangi sistemin güncellenip güncellenmeyeceği her zaman BT uzmanları tarafından belirlenemiyebiliyor, sonuçta tüm kararların işletmeye getirdiği bir ekonomik yük var.

   Kripto virüslerin bir iyi yanı BT’nin Bsini duymamış yöneticinin bile BT bütçesindeki kesintilerin gerçek ekonomik değerini anlamasına yardımcı olması. Eskiden güncelleme ve genel olarak sürdürmenin önemini kavrayamayan yöneticiler şimdi bunun gerçek maliyetinin iş kaybı + fidye olduğunu görünce belki seçenekleri daha düzgün tartıp BT’ye gereken önemi ve desteği verirler.

  • JohnSmith @johnsmith

   @sevcanalkan tek sorum var açığı yapan microsofttaki adam insan da bt uzmanı insan değil mi? microsoftun suçu daha fazla bedava da dağıtmıyorki sistemini. hatalı açıklı sistemi yapmış satmış parasını almış yıllarca açığın farkına bile varamamış. neyseki 2 ay önce bi yama yapmışlar, o olmasaydı ne olacaktı? bi dahaki 0 day olur, yama olmaz, yine bt uzmanlarımı günah keçisi olacak.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @kman Güncellemek şart değil. Güncellememesi gerekiyorsa başka çözümler uygulayacak. BT’nin görevi o. Yönetici anlayamayabilir. Anlamak zorunda da değil. BT bir şekilde masraf çıkacaksa da buna ikna etmeli. Yönetici grup her şartta karşı geliyorsa zaten orada çalışmanın da çok mantığı yok.

  • JohnSmith @johnsmith

   @sevcanalkan hayır yani hem suçlu hem güçlü. hatalı açıklı sistemi yapmışsın suçu bt uzmanlarına atıyorsun. bari edebinle kenarda dur yüzün kızarsın biraz, pardon de, lütfen de. sanki sütten çıkmış ak kaşık suçlu bt uzmanlarıymış, tövbe tövbe…

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @johnsmith bazı hata ve açıklar öyle karşıdan bakınca bulunacak şeyler değildir. Yazılım üretiminin doğasında vardır. Kusursuz bir güvenlik sağlayamazsın %100 bir şekilde. Mühim olan açığın tespitinden sonra kapatılması ile arasındaki geçen süre. Kurumsal cihazların bir çoğu son kullanıcının kullandığı cihazlar gibi son sürüme her zaman otomatik güncellenir durumda olmayabilir. Özel şartlar durumlar sağlanmış olabilir. Bu şartları sağlayan BT grubu aynı şekilde bu standart dışına çıkılan durumun güvenliğini sağlamak ile yükümlüdür.

   Senin düşündüğün gibi herkes kendinden başka suçlu ararsa güvenlik sağlanamaz. Sonuç olarak ortadan olay büyümeden kapatılmış bir açık var. Kurumsal çapta yapılan önemli uyarılar var.

   Bu zararlı yazılımdan etkilenen ATM gördün mü mesela? Neden onlar etkilenmedi? Otomatik güncelleme mi aldı? Hayır. Güvenlik banka için en kritik şeydir. Kullandığın banka ATM’sinde bunu görsen ve sana Microsoft açık bırakmış becerememiş yaaa diye geri dönüş yapılsa hımm tamam o zaman mı diyeceksin? Banka’ya mı kızacaksın yoksa Microsoft’a mı?

  • Sevcan ALKAN @sevcanalkan

   @johnsmith her işin zor yanı var bt uzmanı sistemlerinin bakımlarını vs yapma görevlerini yürütemiyor ise o işi yapmasın zaten. kaldıki windows kullanılma zorunluğuda yok bu konudan şikyetçi olan bt uzmanı farklı os lar kullanabilir. Ufak tefek projelerde bile çok enteresan ön görülemeyen hatalar çıkabiliyor. Zaten bence hatasız yazılım yoktur, sadece daha keşvedilmemiştir. BT nin görevi kullanılan yazılımların bakım vs işlemlerde geliştirici ekip ile birlikte uyum içersinde süreci yönetip yeri geldiğinde geri bildirimler yaparak ve yaptığı geri bildirimler doğrultusunda yapılan değişikler sonucunda sistemlerini güncel tutmak zorunda. Bu MS’e özel bir durum değil.

  • JohnSmith @johnsmith

   @sevcanalkan microsoftun hiç mi suçu yok yani? hatasız yazılım yok da hatasız kul bt uzmanı mı var? o da hata yapmış deriz onda da suç yok yani microsoftta yoksa bt uzmanında hiç yok.

   yazılımda hata olur kabul ama yazılım yapmışsan üstüne bunun için para almışsan hata çıktığında olur böyle deyip yağ gibi üste mi çıkmak lazım, yoksa bir hata daha çıktı deyip başını öne eğip utanmak mı lazım, parasını almışsın adamın…. Mesela doktor ameliyat yaptı, 100de 1 ortalama hasta masada kalıyor diyelim, adam ölünce hasta yakınına benim ortalamam 100de 1den iyi diye sevinerek birşey başarmış gibi anlatabilir misin? hata olur, hata var diye kimsede seni hapse atmaz belki ama ne var yani hata olmuş diye gurur duyarmışçasına davranmak doğru mu? yani bu rezillikten sonra bt uzmanlarına laf çakacak durumu mu var microsoftun?

   bt işini iyi yapmamışsa bt uzmanına da kızarım ama bt uzmanından önce microsoft işini iyi yapmamış.bt uzmanı kimki, kaynakları işletim sistemi bilgisi vs. microsoftun mühendisleriyle aşık atablir mi? sonra koskoca microsoft suçu kendi üstünden bt uzmanlarına atacak, yok ya! yemezler. Eyy microsoft, senin gerekirse sokağa atabileceğin milyar dolarların var, yüzlerce mühendisin var herbiri en süperinden, hala başkasına suç atarsan olmaz. Asıl seni seçtiren seni destekleyen o bt uzmanlarından özür dilemen lazım onları şirketleri nezdinde kötü duruma düşürdüğün için.

   @ardazeytin hocam diyelimki microsoft bu defa haklı çünkü 2 ay önce yamamış Yine soruyorum yamanmamış 0-day bir açık kullanılmış olsa ne olacaktı? ki olabilir, yarın bile olabilir bu, hiç olmamış görülmemiş birşey de değil. bt uzmanı ne kadar suçluysa en az microsoftta o kadar suçludur yada aynı derecede suçsuzdur. Böyle sanki hiç olayla alakası yokmuş gibi tüm suçlu şirketlerin bt uzmanlarıdır demek çok yanlış. Ben dediğiniz senaryoda bankaya kızarım, bana ne hangi ürünü kullandığından güvenliği sağlamalı. Ama evimdeki sistem için son kullanıcı olarak microsofta kızarım, kurumların bt uzmanlarıda kendilerine değil microsofta kızmaları gerekir.

   Bir ürün aldın, garanti süresi içinde bozuldu, hoş durum değil tabi. Kader dedin geçtin kimsede suç yok.

   Bir ürün aldın, garanti süresi içinde bozuldu, meğer kronik problemmiş, firma ürünleri servise çağırmış, duymamışsın yada geciktirmişsin. Geciktirdiğin için tümü senin suçun mu, en baştan o kronik problemin olması dolayısıyla üreticinin hiç mi suçu yok?

   Her yazılımda hata olabilir ama senin yazılımındaki hata yüzünden insanlar zaman ve para kaybediyorsa bi özür dileyiver be hacı, çok mu zor…

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @johnsmith yani ortada bir sorun var ve çözümü var. İnatla bir suçlu aramanın zararı azaltmaya bir faydası yok. Kimse bir tarafa tamamen şuçludur demiyor. Suçluluk diye bir şey yok bu durumda. Bizim anlatmak istediğimiz bir durum olay büyümeden yama çıktığı halde BT bu işin önlemini almıyorsa kendi şirketine karşı suçludur. Microsoft’un yamayı çıkarıp uyarmaktan başka yapabilieceği bir şey yok. Her şirketin ayağına gidip ya kusura bakmayın açık varmış kapatmaya geldik. Müsaitmisiniz? diyecek hali yok.

   Son kullanıcı tarafında zaten Microsoft sana sürekli Windows 10 kullan, kullanmasan bile güncellemeleri açık tut diye uyarıyor. Son sürümü kullanmanı istiyor. Son kullanıcıyı da bu şekilde koruyor. Ama sen gider güncellemeleri kapatır servisleri bozarsan ona da yapacağı bir şey yok. Telefonu aldın yere düşürdün. Ekrana görüntü gelmiyor. Servise gidip ya bunu garantiden değiştireceksiniz, ben sert düşürmedim bozulmaması lazımdı diyemezsiniz. 500 miyonun üzerinde windows 10 kullanıcısı var ve bunlar başarılı bir şekilde korundu. Yani bu kullanıcıların çoğu bir şey hissetmedi saldırının farkında bile değil haberi bile yok. Olması gereken de bu.

   Özür dileyecek bir taraf yok. Özrün açığa da faydası yok, sen suçlusun demenin de zararı önlemeye katkısı yok. Bazen günde iki tane güvenlik güncelleştirmesi bile geliyor. O mantıklı her seferinde özür dilesin size bildirim ile o zaman.

  • Sevcan ALKAN @sevcanalkan

   @johnsmith ben daha fazla cevap vermicem, çünkü anlamamakta ısrar ediyorsunuz, yukarıda ardazeytinin cevabı gayet yeterli. BT ve geliştirici ekip herzaman bir arada uyum içerisinde ortaya çıkan her sorunda el ele verip en kısa surede çozume kavuşturmalıdır. Zaten sorun çıkarta BT veya geliştirici hiçbir işe yaramaz aksine başarısızlık yaratır. Geliştirici haşçı ise btt de garssondur ve birlikte çalışmaları gerekir. Tek bir suçlu aramak yanlış.Sizin gorusleriniz farklıdır saygı duyarım. Ben yorumlarımı bir yazılım geliştirici olarak yaptım çevremde de birçok bt departmanında çalışan arkadaş var, dediğim gibi ben yorumlarımı yaparken bunlara dayanarak yaptım. Bu konuuzerıne bence daha fazla tartışmaya gerek yok.sizin goruslarınızede sayı duyarım.

  • JohnSmith @johnsmith

   @sevcanalkan @ardazeytin aslında temelde anlaşıyoruz da beni provoke eden bu durumda tek yönlü şekilde sadece bt uzmanlarına yapılan -bana göre diyeyim- haksızlık. açığın 2 ay önce yamasının çıkması microsoftu kurtarmaz (hastasını kaybeden doktor gibi işin doğasında var bu ne yapalım oldu bir kere gibi üzgün bir tavır takınmalı, bana ne ben yama çıkartmışım bu defaki açıktan yırttım gerisini bt uzmanları düşünsün yaklaşımını kabul edilmez görürüm) ama gereken güncellemeyi yapmayan bt uzmanıda ciddi bir iç değerlendirme yapmalı, tabi ondan önce patron bir değerlendirme yapıp gereğini yapmazsa.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Sadece Windows 10’da kapalıydı. 8 ve altı için patch i daha yeni yayınladılar , yanlissam duzeltin.

  Zaten ilk öneri kendini belli ediyor.
  Windows 10 kullanmazsanız bu olur diyorlar resmen.

  Sırf bunların herkesi Windows 10’a gecirme amaci yuzunden 10’un altindakileri savunmasiz biraktilar bence.

  • Fatih @fatihy

   bende windows 10 yüklü ve o hizmet açıktı. ben kendim kapadım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Eski desteği kesilen Windows sürümlerinin otomatik güncellemeleri zaten kesilmişti. Bu destek kesildiği halde körü körüne güncel işletim sistemine geçmeyenler zarar gördü. Ürünlerin önem sırasına bakarsak elbette en güncel olarak bu zarardan Windows 10’un etkilenmesi gerekiyor. Ki öyle oldu da bu normal.

   Windows 10 kullanmayanları kasten zararda bırakmak gibi bir amaç olmaz. Windows’un güncelleme yapısı yakın dönemde w10 ile değişti. Eski işletim sistemleri artık doğrudan aynı anda ortak olarak güvenlik güncelleştirmeleri alamıyor.

   Bu otomatik güncelleştirme alamayan grup için manuel güncelleme çıktı ancak bu işin bu kadar ileriye gidebileceğini kimse ön göremedi. MAnuel yamalar çıksa bile uyarması, duyurması, ikna etmesi derken arada kaynayan zamanda darbeyi yiyen yedi.

   Mesela hiç bu zararlı yazılımdan etkilenen ATM gördün mü? ATM’lerin çoğu hala XP, w7 vs. Bankalar için güvenlik kritiktir. Bankalar anında aksiyon aldı ama renault mesela ön göremedi ve zarar aldı. Demek istediğim açık çok hızlı kapandı ancak otomatik desteğin kesildiği cihazlar o firmanın BT çalışanlarının işine verdiği önem kadar güvenli kalıyor.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Hocam yapma Allah aşkına , tamam Xp eski. 8’de mi eski?

   Xp’de kalmaları zaten hata ama Mart ayında açığın sadece W10’da yamanıp 8’de dahi kapatılmamasının mazereti olamaz.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Windows 8 desteği 2016 yılında kesildi. Pazar payı çok düşük durumda. Zaten o cihazların çoğu w10’a güncellendi. Desteği kesilen ürünü inatla kullanmak sorumluluk gerektirir.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Ben yanlış yere mi bakıyorum? Mainstream’i geçtim extended olarak bile devam etmesi lazım.

   https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal 8.1 e bakıyorsun. 🙂

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Ben bu tablodan 8’i de kapsıyor diye anladım açıkçası

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Asıl sorun işletim sisteminin sürümü değil kendi içindeki sürümün güncel olup olmadığı. 8.1 varken inatla 8 kullanırsan, w7 sp1 varken inatla eski sürümlerini kullanırsan yine yaş tahtadasın, destek dışısın. w7 8.1 10 ne kullanıyorsan güncel durumda olmalı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Windows 8’de güncellemeleri açarsan 8.1 e günceller. SP1 gibi düşünülebilir. 8’de kalırsanız destek dışında kalırsınız.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Anladım , açıkcası ben Linux’ta olan hali gibi düşünüyordum. 2012’de çıkan Mint Maya 13’ün ara sürümlerine güncellemeseniz dahi Ocak 2017’ye kadar bütün güvenlik güncellemeleri geliyordu.

   Ara sürüm farketmeksizin , yani 13.1 vs olması durumu değiştirmiyordu.

   Demek Windows’ta işler farklı 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Pazar payından dolayı Windows ilk hedef oluyor. Kendi içindeki pazar payına baktımızda da şuan zararlı yazılım üreticisinin de ilk hedefi kullanım oranı ve yıllardır piyasada olmasından dolayı Windows 7 oluyor. Rakamsal açıdan ikinci hedef windows 10 ama yeni nesil güncelleme yapısından ve eski açıkların çoğunun bulunmamasından dolayı zor ve etkisiz bir hedef haline geliyor. Ki gördük Windows 10 kullananlar zarar görmedi. O kapanamayan Windows 10 güncellemeleri bu işe yarıyor.

   Tabloda görünen işletim sistemlerinden windows 10 hariç olanlar sadece kritik güvenlik güncelleştirmelerini gerektiğinde alıyor. Ancak bu desteği alabilmek için yine cihazı güncel tutmak gerekiyor. Yani siz windows 7’nin ilk sürümlerini, Windows 8.1’in ilk sürümlerini(windows 8) Vista’nın ilk sürümlerini kullanmakta direnirseniz yine destek dışında kalırsınız. Yani senin güncellemesini kapattığın eski cihazı adamlar otomatik olarak nasıl güncelleyecek? Madem w8 kullanacaksın illa al elle yükle diyor. Ama windows 10 kullanırsan anında kapatırım sana ulaştırırım hissetmezsin etkilenmezsin diyor bu kadar basit.

   Yani burada amaç herkesi windows 10’a geçsin diye eskileri bilererek zararda bırakmak değil. Her sürüme tek tek birebir kayıpsız destek vermek de mümkün değil.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Sıkıntı şurada hocam , diyorsunuz ki zaten güncellendiği için W10’da sorun yok.

   Evet,bende katılıyorum. Ama Windows 10 kullandığım kısa süreden hatırlıyorum ; sadece güvenlik güncellemesi seçme gibi bir seçenek göremedim. Güncelleme geldi mi herşeye geliyor , zaten içeriği de net değil. Ya hep ya hiçe sürüklüyor insanları.
   Windows 7’de açık açık şu güvenlik güncellemesi , şu feature update diye kategori halinde idi.

   Ha keza Linux’ta da böyle. İstediğini seçip güncelleyebiliyorsun.

   Elle yükleme dediğinizde Windows un köşede çıkarttığı güncelleme var uyarısına tıklamak , bu bence pc kullanıcısı için bir dert değil ki zaten değildi.

   Şu zorlayan güncelleme tavrını sadece güvenlik için yapsın , amenna.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Şimdi doğal bir bakış açısı bu normal görüyorum. Herkes bilmek zorunda da değil. Evde kullandığın Windows 10 ile fabriakadaki cihazı yöneten windows 10 çok farklı. Kurumsal cihazların tipine göre değişse de önemli bir kısmı öyle windows update açalım güncellesin sonra kapatırız şeklinde yapılmaz. Eğer son kullanıcıdan farklı bir senaryoda kullanılacak ise bu cihaz zaten BT tarafından özelleştirilir. Bunu özelleştirmek de güvenliğini sağlamak ta o kurumda aynı birimin sorumluğunda.

   Senin evde kullandığın cihaza karşı böyle bir sorumluğun yok. Senin cihazının bu konumdaki sorumluğu Microsoft’un otomatik güncelleştirmelerine ait. Ama o kurumdaki çalışan sırf bunları yapsın, takip etsin, zarar gelmesin diye bu işin mesleğini yapıyor, binlerce lira maaş alıyor.

   Bu tür şeylerden korunmanın yolu sadece güncellemeleri yapmak değildir. Güncellemeyi yapıp güvenmek son kullanıcının yapacağı şey. Kurumsal tarafta öyle farklı farklı savunma yöntemleri var ki yani bunları son kullanıcı olarak takip etmeniz bilmeniz pek mümkün değil. Ki bunları bilmek sizin işiniz de değil.

   Güncelleme konusundaki son kullanıcı tavrı da bakış açısına göre tartışılır. Bardağın dolu tarafına bakarsak Windows 10’un taciz edercesine yaptığı güncellemeler sayesinde son kullanıcı gayet başarılı bir şekilde korundu. Ama Windows 10’a bu yüzden küfür edip, “Ben 7’ye döndüm güncellemeleri de kapattım oh kafam rahat pis microsoft kaka microsoft.” diyen adam babayı gördü. Yani bunu biraz toplum içerisine toplumun güvenliğini sağlamak için konan kurallar gibi düşünebilirsiniz. Zarar görmediğiniz sürece size batar ama aslında sizi korur.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Anlamadınız galiba , sadece security updateler zorunlu ve otomatik olsun diyorum.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Bu biraz şey gibi, sevmediğin bir ilaç var. Doktor sana günde iki defa sabah akşam iç diyor. Ama sen kendi kendime iyileşirim diyorsun. Riske atıyorsun, direniyorsun. Düzelmezsen, kötüye gidersen bu durumda kabahati kimde bulursun?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal anladım dediğinizi. O durumda işte uzağa bakmaya gerek yok. Android gibi herkeste bin bir çeşit farklı windows sürümü oluyor. Düzeni sağlamaktan bahsettiğim o.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Windows’un bir sürü ( bir sürüden kasıtta 3-4) sürümü olması niye rahatsız edici olsun ki? Ben zaten tutup XP’ye Vista’ya destek versin de demiyorum. Sadece Windows 10’da olan o topyekün güncellemeyi biraz kullanıcı insiyatifine bıraksın. Yani güvenlik güncellemeleri zorunlu ve kapatılamaz olsun ama geri kalan kullanıcıya kalsın.

   Windows’un düzgün çalışması için illa DX12’ye , markete gelecek güncellemelere vs gerek olsa tamam ama böyle bir durum yok. 😀

   Bakın Android bir telefon var evde , Galaxy Grand Neo Plus. Şimdi bu telefon 4.4 Kitkat’ta ama halen güvenlik güncellemeleri geliyor. Belki cihaz değiştiremeyecek insanlar var , bu onlar için iyi birşey. Ha keza W10’un SSD olmayan bir sistemde ne halde olduğunu benden iyi biliyorsunuz.

   Bu duruma siz düzeni sağlamak diyorsunuz, bense bunu kullanıcılara parasını verdiği bir hizmette bile rahat verdirmemek olarak görüyorum.

   Yapılacak şey basit , güvenlik güncellemeleri otomatik ve zorunlu geri kalanlar keyfi. Gayet basit ve etkili.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal kullanıcıya bırakılan her insiyatif bir güvenlik zaafiyetidir. Şimdi güvenliğin tamamı güvenlik güncelleştirmeleri üzerinden sağlanıyor gibi gelebilir size. Temel yapıdaki bir çok değişiklik ile keşfedilmeyen bir çok zaafiyet fark edilmeden kapatılır.

   Atıyorum ben EDGE üzerindeki bir açıktan yararlanarak size zararlı yazılım sızdabiliyorum. Siz güvenlik güncelleştirmelerinizi günü gününe yaptığınız için kendinizi güvende hissediyorsunuz. Ancak ben size sağ gösterip sol vurabilirim. Sen şimdi neyi güncelleyeceğini sen seçersen farkında olmadan zaafiyetler bırakmış olursun. Dersin ki ya tüm uygulamaların güvenlik güncelleştirmeleri güvenlik olarak ayrı gelsin. Bir bakıma bunu istiyorsun ama pratikte mümkün bir şey değil.

   Ekran kartı sürücüsünün bile her sürümde güvenliği arttırılır. Her sürümde kimsenin fark etmediği yeni açıklar ortaya çıkar. Kimse de oturup da hangi açıklar kapanmış, güvenlik olarak neler arttırılmış diye bakmaz. Hangi oyuna % kaç fps arttı diye bakar. Ama sen gidip de ya bana %5 fps’den ben bu sürümden memnunum dersen belki o sürümdeki bir açığı zararlı kişiye kapı olarak bırakırsın.

   Alsında biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. Sen ne kadar çok kullanıcının aynı sürümlerde olduğundan emin olursan o kadar isabetli aksiyonlar alırsın. Ahmet Paint’i güncellememiştir, Mehmet Office’i güncellememiştir, Ayşe posta uygulamasının güncellemiştir diye ayrı ayrı güvenlik sağlamaya kalkarsan işin içinden çıkamazsın.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal mesela yıllarca JAVA ve Flash güncelledik. Bu güncellemelerin çok sık olmasının sebebi sürekli güvenlik zaafiyetlerini kapatmak ve güvenliği arttırmaktı. Ama sana hep yeni versiyon diye geldi güncelleştirmeler. Ayrı ayrı güvenlik güncelleştirmesi gelmedi. Bu sayede müşterilerin kullandığı sürümler arasından dallanma, çatallanma olmuyor. Sende X.Y.Z sürümü var ise ben ne durumda olduğundan emin olaiblirim. O paketi kurmamış, şurasını kapatmış diye dert etmem.

 • bender.exe @bender-exe

  Microsoft’un açıklamasında bu olay için şu benzetme yapıldı, “an equivalent scenario with conventional weapons would be the u.s. military having some of its tomahawk missiles stolen” asıl zor duruma düşen BT uzmanlarından çok MS bana göre.