Paper FiftyThree Not

Paper FiftyThree Not Uygulaması

APPLE PENCİL İÇİN İLK UYGULAMA

İpad pro ve apple pencil'in çıkmasıyla market'de daha önce ipad için olan Paper FiftyThree Uygulamasının not versiyonu beliriverdi. Hemen eklemeliyim ki uygulama yapımcıları gene kendi tarzını yansıtmayı başarmış. Uygulamanın Türkçe dili şu anda yok ama uygulama Tr mazasında mevcut. Uygulamanın ipad versiyonu çizim amaçlı ama telefon versiyonu not almak aslında çizim ve görselle not almak amacıyla yapılmış. Not alma işini özelleştirmek ve daha zevkli hale getirilmek amaçlanmışi ve başarılıda olunmuş, İpad uygulamasını bilenler uygulamada ki araçları ve kalem desteğini bilirler ve yapımcılar bu araçları ve kalem desteğini telefon uygulamasına taşımayı başarmış.

Uygulama ipad'in efsanevi uygulamalarından ve çizim olarak çok kaliteli araçlar sunuyor. Cetvel, rulo, makas, silgi, dolma kalem, kurşun kalme, asetat kalem, tükenmez kalem ve sulu boya fırçası.

Tabikide not alma uygulaması olduğu için yazı bölümü yeni not açtığınızda ilk olarak karşınıza çıkıyor. Klavyenin hemen üstündeki kamera şeklindeki ikona bastığınızda kamera ile çekim yaparak notumuza ekleyebiliyoruz. Kameranın yanında olan karalama şeklinde olan butona tıkladığımızda çizimle not alma ekranı açılıyor. Ve yukarıda tanıttığımız araçlarla çizim yaparak not alıyorsunuz.

Tanıtım için kısa bir çizim yaptım bulutlar ve bu bulutları dişlek gülen bir çocuğa benzettim. Çiziminizi yaparken araçların sağında olan yuvarlak şekilde renk kutusuna tıkladığımızda karşımıza renk seçme ve karıştırma ekranı çıkıyor.

Bu ekranda ise uygulamanın ipad versiyonunda olan renk karma şekli aynen yer almış renk seçiyor ve yandaki büyük yuvarlağın içindeki yuvarlağı sağa ve sola çevirerek renkleri karıyor veya sürekli aynı yöne çevirerek tek sade renk haline getiriyoruz. Bu ekranın bu şekilde çalışması renk ayarlamayı çok kolaylaştırıyor.

Uygulamada kalem desteği olduğunu söylemiştik Paper FiftyThree Pencil eşleniyor ve kolayca kullanılıyor eşleme yöntemi ipad ile aynı. Uygulamanın bir diğer önemli özelliğpi ise spotlight yani resmin bir yerini seçip parlak diğer yerleri mat hale getirdiğimiz bir not alma şekli buda çok başarılı bir özellik olmuş.

Çizimi yaptık işimiz bitti klavye veya çizim araçlarının üstünde olan 'Done' yani 'Tamam' yazısına tıklayarak not alma işlemini bitiriyoruz .

Ve şu ekran geliyor;

Bu ekran da karşımıza dört buton çıkıyor. Sağ baştaki buton resmi çevirmeye yanındaki buton ise paylaşmaya veya kaydetmeye en solda olan üç nokta şeklindeki buton ise silmeye ve kopyalayarak çoğaltmaya yarıyor. Alt da uzunlamasına olan ve artı işareti olan buton ise yeni not almaya yarıyor. Ortadaki paylaşma butonuna tıkladığımızda;

En üste favorilere ekleme ve altında paylaşma seçenekleri çıkıyor paylaşma butonuna bastığımızda ise;

Karşımıza klasik iphone paylaşma ekranı çıkıyor genede özetle anlatayım. Üste olan mail, twitter, whatsapp vb şekilde paylaşma butonları altında ise kaydetme, yazdırma, buluta gönderme butoınları çıkıyor sola kaydırdığımızda ise;

Photoshop'a ve illustrator proğramlarına gönderme seçenekleri var. Burası önemli çünkü çalışmanıza photoshop ve illustrator ile devam edebilme şansı sunmuş oluyor.

İpad ve İphone ekran karşılaştırması:

---•--- Paper FiftyThree Not ve Apple Pencil

Evet Apple pencil sayfasına girdiğinizde bu uygulama tavsiye ediliyor zaten uygulama da Apple pencil ile aynı anda çıktı 10 eyl 2015 ve topm 87.8 mb.

•Sonuç olarak;

Uygulama gayet başarılı, ipad versiyonunu başarılı bir şekilde not uygulaması olarak aktarılmış ve kendine özgü kolay kullanışlı ve profesyonel bir not uygulaması çıkmış ortaya. Apple pencil telefonlarda çalışacak mı? Sorusunu ise bu uygulama ile muhtemelen çalışacak diye cevaplayabiliriz. Ama uygulama çizim için kuvvetli araçlar sunsada çizim için ipad versiyonu veya diğer iphone çizim uygulamaları kadar çizime odaklı değil yani ipad de bu uygulamayı sevip iphone da çizim yapmak isterseniz zor . Son bir not nasıl algılıyor bilmiyorum ama çizerken hafif bir kalınlıkk verme olayı var buda çizimi daha pro haline getiriyor.

not: inceleme sayfasında yazı resimlerle destekli anlatışmış bırada resim eklenemediğinden eke ekliyorum.

İndirmek için
https://appsto.re/tr/KfqkE.i

Alıntı: http://www.eskizlerim.com/2015/09/paper-fiftythree-not.html?m=1

#IOS #Apple #ApplePencil #iPhone #İnceleme #Stylus #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kizilsakal @kizilsakal

  Sinyaller ios yenis ürüm ve bu uygulamalarla destekleyecek gibi gözüküyor ama şurası kesin apple pencil kadar iyi hatta kalınlığı saymazsak işlevsel olarak fazlası olan paper 53 pencil bu uygulama ile iphoneları destekliyor benim aklıma takılan sorulardan biri kalemle şarz aleti veriliyormu yoksa ipad lemi şarz ediliyor tek tanıtımda ipad den gösteriyor ama bir şarz aleti olmalı bence aynı anda şarz için

 • kizilsakal @kizilsakal

  @macimilian hocam bunu benden daha iyi bilenler vardır ama şu anki bildiklerimle yorum yaparak söylüyorum 3Dtouch donanımsal da bir yönü var deniliyor öyleyse gelmesi imkansız ama 3dtouch eğer tamamen yazılımsalsa applestediği modellere verebilir diye süşünüyorum

  • kizilsakal @kizilsakal

   @macimilian yazılımsal olsa zaten ios 9 da yeni sürümdedir ve alan tüm cihazlara özellikle kırpılmazsa gelir ama donanımsal olduğu söyleniyor satılan cihaza donanımsal update yapılamayacağından gelmez ama bir yanlış anlama varsa donanımsal değilse veya bazı cihazlarda bulunan bir donanımı kıllanıyorsa ne bileyim sensörü kullanıyorsa o zaman gelebilir.

ArtStudio Lite

------------------ ArtStudio Lite Çizim Proğramı ------------------
Dokunmatik cihazlarda ki çizim proğramları baya kısıtlı oluyor ücretli sürüm aldırtmak için ama buna rağmen bazı proğramlar ücretsiz sürümlerinde de geniş araçlar ve özellikler sunuyor.
ArtStudio Lite uygulaması İOS marketde ücretsiz. Tam versiyon ücretli sürümü ise 12.99₺ ile marketde mevcut.

Gelelim uygulamaya, uygulama ekranı yukarıdaki gibi bu ekranın altında bulunan araçlar kısmı sola doğru kayarak bir çok araç sunuyor bize. Bu araçların simgeleri photoshop simgelerine benziyor bu da proğrama çabuk alışmanıza olanak sağlıyor. Yukarıda bulunan kısım ise ileri, geri, menü açma, tam ekran çizim moduna geçmek gibi bazı özellikleri içeriyor ve sabit alt menü gibi kaymıyor. Burada şunu belirtmeliyim araçlar kısmı ile gri çalışma alanı arasında olan beyaz boşluk aslında reklam kısmı bu çok rahatsız edici bir durum. Beyaz olma sebebi wifi bağlı olmaması ios platformunda wifi bağlı değilken reklamlar çıkmaz.

Sol üst köşede olan menü simgesini tıklayarak resimde görülen menüyü açabiliyoruz. Bu menü ayrıntılı ayarlar yapmak, yeni katman açmak, fırça boyutu ayarlamak gibi ücretsiz verisyonlarda çok görülmeyen bazi ekstra özellikleri kontrol etme fırsatı sunuyor.

Üstdeki ekranda ise layer yani katman ekranını görüyoruz uygulama kontrol açısından pratik değil çok özellik koymak güzel ama mobil platformlarda bunların pratik bir şekilde sunulması gerekli bu uygulamanın eksi yönü.
Layer birleştirme ve bir çok mobil uygulamadan daha çok layer seçeneği uygulamada mevcut ama dediğim gibi pratik sunulmadığından karışık.

Uygulamanın bir artısıda araç ayarları geniş tutulmuş büyüklük, fırça tipi , şeffaflık gibi ayrıntılı kontroller ile çizimleri ve tasarımları daha rahat aktarabilme imkanı sunmuş.

Photoshop'a görsellik ve kontrol olarak en yakın mobil uygulama diyebiliriz ama bunu yaparken özgünleştirip mobilde daha rahat kullanılabilen bir uygulama tasarlasalarmiş. Ücretsiz uygulamalar içinde en geniş araç ve özellik sunan uygulama diyebiliriz fakat arayüzü ve kullanımı karışık.
İOS marketde ücretsiz olarak indirebilirsiniz boyutu 23.3 Mb Türkçe dil desteği yok indirme adresi
https://appsto.re/tr/eRVKx.i

#ArtStudio #Lite #akış #app #İOS #İphone #Uygulama #UygulamaÖnerisi #art
Alıntı: http://www.eskizlerim.com/2015/09/artstudio-lite-cizim-program.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tayasui sketches

#Tayasui #sketches çizim proğramı:

-o-Resim 1-o-

Çizim yapmak için dijital proğramlar artık çok geliştiler ve çok pratik bir şekilde hayalinizdeki tasarımları çizme şansı veriyorlar. Tabiki sanatım her alanı olduğu gibi bu alanda pahalı araç gereçler istiyor. Bu yazıda cep telefonunuzdan basit bir stylus kalem ile çizim yapabileceğiniz bir proğram tanıtacağım.
Proğram aslında basit bir arayüze sahip, aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde bir arayüzü var şimdi öncelikle ücretsiz sürümdeki özelliklerinden sonra ise paralı sürümü ve fiyatlarımdan bahsedeceğim.
Ücretsiz olan sürümde toplamda beş araç bulunmakta bunlar ; uçlu kalem, tükenmez kalem, asetat kalem, suluboya fırçası, silgi sonda gördüğünüz siyah kutu ise renk seçme aracı.

Uygulamanın en güzel yanı suluboya efekti çok başarılı olması ve basit arayüzü. Bu sayede tasarıma odaklanıp milyon tane tuşla uğraşmıyorsunuz.
Uygulama ekranında iki parmakla klasik zoom hareketini yaparak resmi yakınlaştırıp ayrıntıları ile çizim yapabiliyorsunuz

-o-o Resim 2 -o-

Gelelim paralı versiyona paralı versiyonda yeni beş adet araç geliyor. Bu araçlarla çizim kaniliyetiniz artıyor ve daha farklı efekler ve çizimler çıkarabiliyorsunuz.

Uygulama ekranında sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizği olan bir simğe var ona tıkladığınızda layers yanı katmanlar açılıyor ( bu özellik için ücretli versiyon gerekli ) çok sayıda katman açarak profesyonel çalışmaları kolaylıkla yapabiliyprsunuz.

Katmanların şeffaflık gibi ayarlarını katmanların yanında olan dişli şeklindeki butona tıklayaral rahatca ayarlayabilirsiniz.

Uygulamanın ipad versiyonuda bulunmaktadır araçların dağılımı, ekran kullanımı şu şekildedir:

Son olarak fiyatlardan bahsedeyim. Pro versiyonu 12.99₺ ayrı almak isterseniz pro versiyonun içinde gelen araç,layer ve stylus kalem basınç özeliklerini her biri 5.49 ₺ den ayrı ayrı alabiliyorsunuz.

Uygulama İOS platformunda var sadece ve boyutu 67.3 Mb ve indirmek için linki
https://appsto.re/tr/3eQqM.i

#akış #KonuDışı #App #İOS #UygulamaTavsiye #inceleme #Draw #çizim
Alıntı: http://www.eskizlerim.com/2015/08/tayasui-sketches-cizim-program.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
kizilsakal paylaştı.

Rick and Morty incelemesi.

Yazma konusunda çok iyi değilim o yüzden kısaca Rick and Morty neden güzel bir animasyon dizi ona değineceğim.
Dizinin imdb linki; http://www.imdb.com/title/tt2861424/

İlk pilot bölümünden diziyi sevdim çünkü sansürden korkmayan bir espri anlayışları var. Futurama, Family Guy ve Simpsons seven birisi olarak ta onların bir karışımı fakat biraz daha yaş seviyesini yukarıda tutan esprileri ve kimi zaman şiddetin dozunu onlardan yukarı çıkarabilen bir animasyon dizisi olduğunu düşünüyorum.
O yüzden kesinlikle küçük bir çocuğa izlettirilmemeli.

https://www.commonsensemedia.org/tv-reviews/rick-and-morty tarafından da +16 yaş sınırı koyulmuş.

Dizi de haliyle popüler kültüre bol bol gönderme var, Inception, Game of Thrones, Stephen King'in Needful Things romanı, Titanic ve daha aklıma gelmeyen gözümden kaçan bir çok şey.

Karakterlerden kısaca bahsedeyim,
Rick, bir bilim insanı ve Mort ile Summer'ın büyük babası evin annesinin öz babası. Bir yıl önce kızının evine taşınmış ve garajlarında yaşıyor.

Morty, Rick'in en küçük torunu ve Rick ile maceradan maceraya koşmak onun en sevdiği şey. Bazı maceralarından döndüklerinde genç yaşı yüzünden Morty kısa travmalar yaşayıp Rick'in vurdumduymazlığına hayret edebiliyor. Rick ise yılların tecrübesinin verdiği dinginlikle sakinliğini koruyor ve umursamaz bir şekilde hayatına devam ediyor.

Beth, evin kadını Rick'in kızı. Annesini terk ettiği için Rick'e kızsa da aslında babasını çok seviyor. Kendisi veteriner, at hastanesi gibi bir yerde çalışıyor.

Jerry, evin erkeği. Kayınpederi Rick ile hiç anlaşamıyor. Oğlunun Rick ile iyi anlaşmasını ise içten içe kıskanıyor. Öz güven eksikliğini Morty'e geçirdiğini ilk bir iki bölümden sonra anlayabiliyoruz.

Summer, ailenin ergen genç kızı Morty'nin ablası. Evin geri kalanı ile pek anlaşamıyor gözükse de tek istediği Morty gibi büyük babası ile takılıp macera yaşabilmek. Fakat Rick'in Summer ile takılmamasının nedeni kendi ağzından alıntılıyorum.
"I don't go to adventures with chicks."

Dipnot: Dizi, yeri geldiğinde teist'lerin Dünya görüşüne ağır eleştiri yapmaktadır.
Zaten baş karakter Rick bir ateist. O yüzden böyle şeylerden etkileniyorsanız Family Guy ve Rick and Morty gibi dizilerden de uzak durmalısınız.

Bu kadar beğendiğim halde 9/10 vermemin nedeniyse, oversell yaparak çok abartılı puanı olsun istemediğimden. 🙄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
kizilsakal paylaştı.

Steam Early Access

Dikkat hediyeli inceleme ! Paylaşan 3 kişiye steam oyunu hediye ediyorum.

Podcasti yazıya çevirdim , okumak istemeyenler videodan dinleyebilir. Yok reklam yapma dersen videoyu açmayın yazı pek farklı değil.

Hanımlar beyler herkese merhabalar ,

Bugünkü konumuz early access. Daha doğrusu çoğunlukla bağımsız yapımcıların '' bizim aklımızda süper bir fikir var bir kısmını yaptık geliştirmek için paraya ihtiyacımız var '' yalanından bahsedeceğiz. Benim bu konuda sıkıntı yaşadığım oyun The Forest 'tı. Youtube'da GamerRocko yani Şefik abide oyunun birkaç bölümünü izlemiştim ve oldukça hoşuma gitmişti ve oyuna sahip olan arkadaşıma hesabını bir süreliğine bana vermesini istedim ve sağolsun hesabını bana vermişti. Oyunu o zamanlar biraz oynamıştım ve hoşuma da gitmişti sadece geliştirilmesi gereken yeler olduğunu düşünüyordum. Bende biraz beklemeye karar verdim ve oldukça uzun bir süre bekledim oyunun gelişmesini bu arada oyundan o kadar ümitliydim ki indirime girdiğinde satın almıştım kendisini. Oyunu geçen günlerde indirip oynama fırsatım oldu ve tek düşündüğüm şuydu '' bu oyun hala aynı acaba steamde sürüm seçme gibi bir şey mi var diye kontrol ettim hayır oyun en güncel sürümüydü ancak oyunda birkaç ufak şey haricinde hiçbir yenlik görmedim ve hala kesilmeyen ağaçlar tarzı buglar karşıma çıkmaya devam etti. Konuyu Steam Early Access'ten The Forest'a sallamaya çevirmiş olabilirim ama bunlar Early Access ile edindiğiniz oyunlarda başınıza gelebilir. Steam Early Access ile cebini dolduran kişiler biraz oynayanlar kadar kafasını çalıştırsalar sadece ceplerini değil bavullarını doldururdu haberleri yok. Örneğin oyunda birşeyler inşaat etmek istiyorsunuz ve şemayı yerleştiriyorsunuz ancak benim gibi simetri hastalığınız tutarsa şemayı silip tekrar yerleştirmek isteyebilirsiniz ama bunu yapamazsınız çünkü geliştiriciler bunu akıl edememiş ya da parayı saymaktan ona zaman gelmemiş bunu oyunu oynayan takip eden kişiler tarafından yapıldı ilk olarak ayrıca oyunu neşelendiren değişik şeylerde ekledi kendileri örneğin sınırsız kaynak gibi. DayZ ve Rust'ın yanına benim için The Forest da katıldı. Umarım güzel özellikler getirirler tüm sorunları çözerler ve az önce söylediklerimi bana yedirirler.

Early Acsees olan bir oyunu almayı düşünüyorsanız şöyle söyleyebilirim. İncelemeleri okuyun özellikle eksik görülen kısımlarına bakın ve ciddi ciddi düşünün. Örneğin ben Ark isimki oyunu almayı düşünüyordum ancak performans sorunları olduğunu duyunca beklemeye karar verdim ha diyebilirsiniz indirirdin çalışmıyorsa geri iade ederdin falan falan ama nerede yaşadığınızı iyi düşünün bizim ülkemizde internet '' SINIRSIZ İNTERNET 50 LİRA '' gibi kampanyalar ile satılsa da AKK gibi lanet olsa bir probleme sahibiz. Kotayı aştıktan sonra internet oldukça yavaşlıyor ve evde 2 bilgisayar internete bağlı ise CS : GO 'da pinginiz genellikle 100+ olarak gezinir. Sonuç olarak ne oldu mağdur olan yine biziz. Dediğim gibi iyi incelemek gerekiyor şuan en düzgün çıkan ve arkası sağlam olan H1Z1 bile inanılmaz problemli. 3000-4000 'e bilgisayar topluyorsun oyun açılmıyor oraya yazıyorsun forumlara bakıyorsun en sonunda bir dosya indirirsin biryerlere atarsın oyun açılır. Eee madem bu kadar basitti neden düzeltilmedi anlayamıyorum.

Buradan anlayacağımız Early Accees pişmanlıktır.

Görüşmek üzere , hoşçakalın .

#HaberinizOlsun #Steam #SteamEarlyAccess #EarlyAccess

Early Access Oyunlara Dikkat !

Hanımlar beyler herkese merhabalar , bu videoda sizlere Early Access denen bağımsız yapımcıların ceplerini doldurduğu sisteme neden dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ufak bir podcast...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19