Paper FiftyThree Not

Paper FiftyThree Not Uygulaması

APPLE PENCİL İÇİN İLK UYGULAMA

İpad pro ve apple pencil'in çıkmasıyla market'de daha önce ipad için olan Paper FiftyThree Uygulamasının not versiyonu beliriverdi. Hemen eklemeliyim ki uygulama yapımcıları gene kendi tarzını yansıtmayı başarmış. Uygulamanın Türkçe dili şu anda yok ama uygulama Tr mazasında mevcut. Uygulamanın ipad versiyonu çizim amaçlı ama telefon versiyonu not almak aslında çizim ve görselle not almak amacıyla yapılmış. Not alma işini özelleştirmek ve daha zevkli hale getirilmek amaçlanmışi ve başarılıda olunmuş, İpad uygulamasını bilenler uygulamada ki araçları ve kalem desteğini bilirler ve yapımcılar bu araçları ve kalem desteğini telefon uygulamasına taşımayı başarmış.

Uygulama ipad'in efsanevi uygulamalarından ve çizim olarak çok kaliteli araçlar sunuyor. Cetvel, rulo, makas, silgi, dolma kalem, kurşun kalme, asetat kalem, tükenmez kalem ve sulu boya fırçası.

Tabikide not alma uygulaması olduğu için yazı bölümü yeni not açtığınızda ilk olarak karşınıza çıkıyor. Klavyenin hemen üstündeki kamera şeklindeki ikona bastığınızda kamera ile çekim yaparak notumuza ekleyebiliyoruz. Kameranın yanında olan karalama şeklinde olan butona tıkladığımızda çizimle not alma ekranı açılıyor. Ve yukarıda tanıttığımız araçlarla çizim yaparak not alıyorsunuz.

Tanıtım için kısa bir çizim yaptım bulutlar ve bu bulutları dişlek gülen bir çocuğa benzettim. Çiziminizi yaparken araçların sağında olan yuvarlak şekilde renk kutusuna tıkladığımızda karşımıza renk seçme ve karıştırma ekranı çıkıyor.

Bu ekranda ise uygulamanın ipad versiyonunda olan renk karma şekli aynen yer almış renk seçiyor ve yandaki büyük yuvarlağın içindeki yuvarlağı sağa ve sola çevirerek renkleri karıyor veya sürekli aynı yöne çevirerek tek sade renk haline getiriyoruz. Bu ekranın bu şekilde çalışması renk ayarlamayı çok kolaylaştırıyor.

Uygulamada kalem desteği olduğunu söylemiştik Paper FiftyThree Pencil eşleniyor ve kolayca kullanılıyor eşleme yöntemi ipad ile aynı. Uygulamanın bir diğer önemli özelliğpi ise spotlight yani resmin bir yerini seçip parlak diğer yerleri mat hale getirdiğimiz bir not alma şekli buda çok başarılı bir özellik olmuş.

Çizimi yaptık işimiz bitti klavye veya çizim araçlarının üstünde olan 'Done' yani 'Tamam' yazısına tıklayarak not alma işlemini bitiriyoruz .

Ve şu ekran geliyor;

Bu ekran da karşımıza dört buton çıkıyor. Sağ baştaki buton resmi çevirmeye yanındaki buton ise paylaşmaya veya kaydetmeye en solda olan üç nokta şeklindeki buton ise silmeye ve kopyalayarak çoğaltmaya yarıyor. Alt da uzunlamasına olan ve artı işareti olan buton ise yeni not almaya yarıyor. Ortadaki paylaşma butonuna tıkladığımızda;

En üste favorilere ekleme ve altında paylaşma seçenekleri çıkıyor paylaşma butonuna bastığımızda ise;

Karşımıza klasik iphone paylaşma ekranı çıkıyor genede özetle anlatayım. Üste olan mail, twitter, whatsapp vb şekilde paylaşma butonları altında ise kaydetme, yazdırma, buluta gönderme butoınları çıkıyor sola kaydırdığımızda ise;

Photoshop'a ve illustrator proğramlarına gönderme seçenekleri var. Burası önemli çünkü çalışmanıza photoshop ve illustrator ile devam edebilme şansı sunmuş oluyor.

İpad ve İphone ekran karşılaştırması:

---•--- Paper FiftyThree Not ve Apple Pencil

Evet Apple pencil sayfasına girdiğinizde bu uygulama tavsiye ediliyor zaten uygulama da Apple pencil ile aynı anda çıktı 10 eyl 2015 ve topm 87.8 mb.

•Sonuç olarak;

Uygulama gayet başarılı, ipad versiyonunu başarılı bir şekilde not uygulaması olarak aktarılmış ve kendine özgü kolay kullanışlı ve profesyonel bir not uygulaması çıkmış ortaya. Apple pencil telefonlarda çalışacak mı? Sorusunu ise bu uygulama ile muhtemelen çalışacak diye cevaplayabiliriz. Ama uygulama çizim için kuvvetli araçlar sunsada çizim için ipad versiyonu veya diğer iphone çizim uygulamaları kadar çizime odaklı değil yani ipad de bu uygulamayı sevip iphone da çizim yapmak isterseniz zor . Son bir not nasıl algılıyor bilmiyorum ama çizerken hafif bir kalınlıkk verme olayı var buda çizimi daha pro haline getiriyor.

not: inceleme sayfasında yazı resimlerle destekli anlatışmış bırada resim eklenemediğinden eke ekliyorum.

İndirmek için
https://appsto.re/tr/KfqkE.i

Alıntı: http://www.eskizlerim.com/2015/09/paper-fiftythree-not.html?m=1

#IOS #Apple #ApplePencil #iPhone #İnceleme #Stylus #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kizilsakal @kizilsakal

  Sinyaller ios yenis ürüm ve bu uygulamalarla destekleyecek gibi gözüküyor ama şurası kesin apple pencil kadar iyi hatta kalınlığı saymazsak işlevsel olarak fazlası olan paper 53 pencil bu uygulama ile iphoneları destekliyor benim aklıma takılan sorulardan biri kalemle şarz aleti veriliyormu yoksa ipad lemi şarz ediliyor tek tanıtımda ipad den gösteriyor ama bir şarz aleti olmalı bence aynı anda şarz için

 • kizilsakal @kizilsakal

  @macimilian hocam bunu benden daha iyi bilenler vardır ama şu anki bildiklerimle yorum yaparak söylüyorum 3Dtouch donanımsal da bir yönü var deniliyor öyleyse gelmesi imkansız ama 3dtouch eğer tamamen yazılımsalsa applestediği modellere verebilir diye süşünüyorum

  • kizilsakal @kizilsakal

   @macimilian yazılımsal olsa zaten ios 9 da yeni sürümdedir ve alan tüm cihazlara özellikle kırpılmazsa gelir ama donanımsal olduğu söyleniyor satılan cihaza donanımsal update yapılamayacağından gelmez ama bir yanlış anlama varsa donanımsal değilse veya bazı cihazlarda bulunan bir donanımı kıllanıyorsa ne bileyim sensörü kullanıyorsa o zaman gelebilir.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler