Rick and Morty incelemesi.

Yazma konusunda çok iyi değilim o yüzden kısaca Rick and Morty neden güzel bir animasyon dizi ona değineceğim.
Dizinin imdb linki; http://www.imdb.com/title/tt2861424/

İlk pilot bölümünden diziyi sevdim çünkü sansürden korkmayan bir espri anlayışları var. Futurama, Family Guy ve Simpsons seven birisi olarak ta onların bir karışımı fakat biraz daha yaş seviyesini yukarıda tutan esprileri ve kimi zaman şiddetin dozunu onlardan yukarı çıkarabilen bir animasyon dizisi olduğunu düşünüyorum.
O yüzden kesinlikle küçük bir çocuğa izlettirilmemeli.

https://www.commonsensemedia.org/tv-reviews/rick-and-morty tarafından da +16 yaş sınırı koyulmuş.

Dizi de haliyle popüler kültüre bol bol gönderme var, Inception, Game of Thrones, Stephen King'in Needful Things romanı, Titanic ve daha aklıma gelmeyen gözümden kaçan bir çok şey.

Karakterlerden kısaca bahsedeyim,
Rick, bir bilim insanı ve Mort ile Summer'ın büyük babası evin annesinin öz babası. Bir yıl önce kızının evine taşınmış ve garajlarında yaşıyor.

Morty, Rick'in en küçük torunu ve Rick ile maceradan maceraya koşmak onun en sevdiği şey. Bazı maceralarından döndüklerinde genç yaşı yüzünden Morty kısa travmalar yaşayıp Rick'in vurdumduymazlığına hayret edebiliyor. Rick ise yılların tecrübesinin verdiği dinginlikle sakinliğini koruyor ve umursamaz bir şekilde hayatına devam ediyor.

Beth, evin kadını Rick'in kızı. Annesini terk ettiği için Rick'e kızsa da aslında babasını çok seviyor. Kendisi veteriner, at hastanesi gibi bir yerde çalışıyor.

Jerry, evin erkeği. Kayınpederi Rick ile hiç anlaşamıyor. Oğlunun Rick ile iyi anlaşmasını ise içten içe kıskanıyor. Öz güven eksikliğini Morty'e geçirdiğini ilk bir iki bölümden sonra anlayabiliyoruz.

Summer, ailenin ergen genç kızı Morty'nin ablası. Evin geri kalanı ile pek anlaşamıyor gözükse de tek istediği Morty gibi büyük babası ile takılıp macera yaşabilmek. Fakat Rick'in Summer ile takılmamasının nedeni kendi ağzından alıntılıyorum.
"I don't go to adventures with chicks."

Dipnot: Dizi, yeri geldiğinde teist'lerin Dünya görüşüne ağır eleştiri yapmaktadır.
Zaten baş karakter Rick bir ateist. O yüzden böyle şeylerden etkileniyorsanız Family Guy ve Rick and Morty gibi dizilerden de uzak durmalısınız.

Bu kadar beğendiğim halde 9/10 vermemin nedeniyse, oversell yaparak çok abartılı puanı olsun istemediğimden. 🙄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • homosapien @biggestliar

  Benim çocukluğumda adam gibi, insana benzeyen çizgi film Kahramanları vardı. En çok He Man ve VOLTRAN'ı severdim. Şimdiki kahramanların çoğu ya eklem bacaklılar yada kafadan bacaklılar sınıfından... Çocukluğumu getirdin aklıma @omerp... VAY be ne çabuk geçmiş kırk sene...

  • Omer @omer_

   Kafadan bacaklılar dedin de, Rick and Morty'de kulak yerine kolları olan 4 kollu bir ırkta vardı. 😀
   Klasikleri hatırlatabildiysem ne mutlu. 😀
   Bu kategoriye tam olarak çizgi film denilebilir mi bilmiyorum. Yaş sınırlaması yüzünden. 🙂

 • kizilsakal @kizilsakal

  Ben bunu simpsonların introsunda gördüm ilginç bir çizği filme benziyor

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  SPOILER
  SPOILER
  SPOILER

  Kendilerinin öldüğü paralel evrene gidip kendilerini gömüp onların yerine geçtikleri zaman bir garip olmuştum. Asıl hayatını, asıl aileni farklı bir evrende bırakıp gelmişsin. Evet yine kendileri ama doğup büyüdükleri evren değil be. Çok garip bir his. Bir de kendini gömmek. İçimde bir boşluk oluşmuştu.

  SPOILER

  • Omer @omer_

   Paylaştığım 3. görsel o bölümden, beni de çok etkilemişti o bölüm. Futurama da yeri geldiğinde buna benzer konularda çok duygusal anlar yaşatabiliyordu. Aynısı Family Guy ve Simpsons'ta pek yok. Fakat Simpsons çok uzun, tamamını izlemedim ona haksızlık etmeyeyim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler