Yaklaşık 200-250 Euro'ya iPhone 11 pro 64gb mantıklı mıdır? Biraz kelepire denk geldi sayılır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Esenler Otogar'a gitmem gerek. En hızlı şekilde nasıl giderim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 20

Türkiye: Bankamızın müşterisi olmak istiyorsanız NFC olan bir cep telefonu ile oturduğunuz yerden gelin müşterimiz olun.

Almanya: Bankamızın müşterisi olmak istiyorsanız size termin verelim, gelin o tarihte size gerekli bilgileri verelim, bir sonraki hafta hesap açılır büyük ihtimalle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 53
 • Rasko @rasko

  Avrupa Birliği'nde kara para aklamayla ilgili yasalar çok katı. Benim banka da beni görüşmeye çağırdı, hesabı ne için kullanıyorsun, ne yapıyorsun falan sorguya çektiler. Öyle milyonlar dönen bir hesap da değil ha, yılda 15k euro görmüyordur hesap 😀
  Bunlara uyuz oldum başka bankaya hesap açmak için başvurdum, yine standart "ne yapacan hesabı" muhabbetlerinden sonra iş başvurusu yapmışım gibi "biz sizi ararız" dediler, sonra aramadılar 😀

 • 3dfx @3dfx

  Acun abi seni sok seviyos döclandda sirf seni isliyos

 • Ali @norego

  Amerikada yakın zamana kadar atm'ye zarfla para koyma bazı yerlerde devam ediyordu. Avrupa da Türkiye'ye göre biraz geriden geliyor ama çok da fark yok. Sana kötü banka denk gelmiş de olabilir.

 • freshmind @freshmind

  6 aydır Almanya'dayım hala simülasyon gibi geliyor. Sanki birisi bile isteye zorluğu puştluk olsun diye arttırmış gibi... Yahu çalıştığım kurumdan almam gereken 2-3 tane kağıt var, yan tarafta tuvalet terliği ile 15 adım atarak gidebildiğin vergi kurumu var. Resmen 2 ay anamı ağlattılar aralarında. Bir birlerine camdan bakıp selam veriyorlar. Burun burunalar. Birinden girip elimdeki kağıdı ötekine veriyorum.

  Banka, hesap açmak istemedi ya. İçine paramı koyacağım, iş güvencemi yeterli bulmadılar, ülkeye yeni girmişim güvenememişler, adamlar paramı istemedi 😀 Sparkasse'den hesap açtık açmaz olaydık. Kredi kartını istediğin gibi kullanamıyorsun, paran var, kartta limit var ürünün taksit imkanı var, ama takside bağlayamıyorsun. Belirli bir istikrar çizelgesi oluşturmadan sana pahası yüksek cihazları taksit ettirtmiyor adını unuttuğum bir denetleme kurumu (bankalar üstü bişey bişeyi diye çeviriliyor). Hesap açmak, en basit kartı satın almak, karta dijital bir kaç özellik ekletmek; hepsi paralı. Bürokrasi, banka ve sigorta işleri bir insanı rahatlıkla kanser etmeye yeter.

  Ben hala TR'de E-devleti kim nasıl bulmuş, nasıl yapmış şoklardayım. Öyle bir nimetmiş ki kelimeler kifayetsiz. Eşimin doğduğu yera ait belgeyi bulmak için neredeyse mezarlık kazacaktık burada 😀 😀 Bağlamışlar 60-70 yaşında bir tane adamı telefona, ne zaman açmak isterse. Türkiye'de 1 günde halletiğim bürokrasi işini Almanya'da 46 günde hallettim. TR'de 3 günde pasaportum geldi, yazı ile ÜÇ ! Ekonomi olarak bu kadar kötü bir ülke bunları nasıl bu kadar hızlı yapabiliyor, diğer yandan Avrupa'yı sırtlayan bir ülke nasıl kabus gibi kağıt işlerine batık, benim beyin almıyor.

  Bir dil kursuna yazıldım 8 defa mektuplaştık 😀 😀 Adamlar 2 defa, "emin misiniz, kursa gelecek misiniz" diye bildiğin pullu allı mektup attılar 😀 Bütün telefon işleri sabah, öğleden sonraya kalırsanız hiç bir devlet işini halletmeniz mümkün değil. İnternet bağlatacağım onun için bile randevu verip görüşelim, konuşalım diyorlar 😀 Konuşuyorsun bu sefer internetin bağlanması için git randevu al diyorlar. 4-5 hafta sürdü o da. Üniversite yıllarımda, Superonline'a "şu paketi istiyoruz" dedikten 2 saat sonra kapıya kolunun altında kağıtlar, modem tıkış fıkış gelen elemanın hürmetini suretini andık, sağolsunlar.

  İçim ne kadar doluymuş ki üç beş cümle yazıp geçeyim derken kitap olmuş. Ne zaman alışırım bilemiyorum ama bende kabullenmeme problemi var. Türkiye yapıyorsa sizde yapcaksınız, paranız gücünüz, teknolojiniz var deyip içlenip duruyorum. Millet sadece deli olup, gülüp geçiyor. Ama ben hala soruyorum, neden ?

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Sen anlaşılan bayağı bir dolmuşsun. Neler neler çıktı öyle.

   Hadi ben AB vatandaşı olduğum için sizlere göre bürokraside çok ilerideyim. Ama buna rağmen kağıt kürek işi bitmiyor. Gerçekten Türkiye'de sen farkına varmadan bir çok şey arkada halloluyor. Buna alışmış bizler çok basit bir şey için bile söylediğiniz gibi 4-5 defa mektuplaşınca garip geliyor. Sizi şu gün arayacağız demek için bile mektup geliyor. 😃

   Bir şekilde alışıyorsun ama insan gerçekten garipsiyor. Avrupa'da ilk sırada, dünyanın 4. büyük ekonomisi nasıl bu şekilde kalabilir diye.

Gelin toplanın size güzel bir hikaye anlatayım.

Bugün Almanya'da resmi tatil. Ama ona rağmen biz çalıştık. 2 rus kardeşten abisi eski kiradan çıkmış ve yeni yaptığı evi de bitmemiş. Daha çok iş var evde ama sıkışmış bayağı bir...

Neyse bugün küçük kardeş geldi. Hemen yan tarafta da onun evi. Aynı planda 2 ev yan yana yapıyorlar. Öyle büyük bir kasabada değil evlerin yeri. Orta büyüklükte bir kasabaya yakın köyde denilebilir.

Babaları 89 yılında şu anki Kazakistan topraklarından Almanya'ya göç etmiş. Babası kaba inşaatçı. Çocuklar Almanya'da büyüme. Evli barklı ikisi de. Küçük olan 28, abisi 37 yaşında.

Giriş katında kocaman açık plan bir salonu, bir de çocuğu oynasın diye ayrı oda var. Bir wc, bir ıvır zıvır koymaya kiler denilebilecek bölüm var. Kocaman da garajı var.
Üst kat 4 oda, 1 wc, 1 oda kadar da banyosu var. Duş ve küvet ayrı olacak kadar büyük. Çatı katı ise tam bir "man cave" yapılabilecek kadar büyük.

Bakın bunları herkes yapamaz. Ama küçük olanı 28 yaşında ve böyle bir hayata sahip oluyor. Burada ana sayfada bu akşamın konusu Türkiye'de iyi bir telefon sahibi olamamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15
 • Omer @omerf97

  e bunun icin almanyada olmana gerek yok ki dedenden bir apartman kalsa ayni hayati yasarsin

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   89 yılında sovyetler dağılınca Almanya'ya göç etmiş bir aile. Dededen miras bir şey yok ortada. Babaları da bildiğin inşaat işçisi. Kaba inşaat. Aile profili bu şekilde. Keşke resim çekseydim de bahsettiğim evleri gösterebilseydim.

 • Jpage @jpage

  "Bakın bunları herkes yapamaz. Ama küçük olanı 28 yaşında ve böyle bir hayata sahip oluyor."

  İyi de bunları herkes yapamaz derken kimin yaşına bakarak dediniz acaba. Bana kalırsa 28 yaşındaki çocuk değil de babası yapmış gibi geliyor. Bahsettiğiniz hikaye ne yazık ki tam tersi Türkiye'de ki düzene örnek vermek olmuş. Bana kalırsa süper zenginler yerine orta seviyenin de refah olduğu diğer ülkelere bakmak. Eğer Almanya'da düzen bahsettiğiniz gibiyse benim ilgimi çekmiyor. Örneğin iskandinav ülkeleri gibi sosyalizme yakın ülkeler ilgimi çeken.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Herkes yapamaz demek bu şartlara ulaşamaz anlamında değil yine de. Almanlar daha farklı bir hayat tercih ediyorlar. Büyük evler yerine küçük evler yapıyor ya da ev yapmakla uğraşmayıp yıllarca uyguna kirada yaşıyor. Doğru düzgün ev masrafı yapmıyor. Ama her türlü aktivite için para ayırıyor. Ancak Ruslar öyle değil. Büyük, gösterişli, dekorasyon cafcaflı... Böyle evler seviyor.

   Tabi ki babanın zamanında iyi yatırımlar yapması, çocuklarına destek çıkması da etken. Ancak soruyu şöyle sorayım? Hangi inşaat işçisi 30 yılda hem kendine ev yapacak ve oğullarına da villa kıvamında 2 ev yapabilecek? Türkiye'de hiç bir dönemde böyle bir yaşam koşulu oluşmadı.

   Ha bu arada tabi çocuklar uzun yıllar kredi ödeyecek. Baba bir çok konuda yardım etmiş olsa da kira yerine kendi "villalarının" taksidini ödeyecek. Ama yine altında arabası, cebinde iphone olacak. Yazları da Antalya'daki otellerde keyif yapacak.

 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Evet herkes yapamaz. Böyle bir evi alabilmen için çalışmak değil çalman gerekir. Ya birilerinin zamanını çalıyordur. Ya birilerinin hakkını çalıyordur. Çalışarak dünyanın hiç bir ülkesinde aranan adam değilsen böyle konumlara gelemezsin. Ben hayatımda ahlaklı ve düzgün namuslu çalışarak mal mülk edinmiş kimseyi görmedim. Mutlaka 1e alıp 1000e satmıştır. Ucuz işçi çalıştırmıştır. Bir yerlere adam sokup işini döndürmüştür. İşler yaver gitsin diye sus payları dağıtılmıştır. Birilerini çalıştırmıyorsa dahi çalıştığı yerden çalmıştır. Kimse beni başka bir realiteye inandıramaz.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Almanya'dayım. Ben de inşaat işlerindeyim. Sen iste örnek çoğaltırım. Çalmadan, çırpmadan, çalışarak, uzun yıllar seni yıpratmadan borçlanarak bu şekilde bir ev sahibi olabilirsin. Türkiye'den bakınca zor geliyor belki ama mümkün.

  • Johan @johan28

   @ciddiyetsiz TR'de de mümkündü bu işler bir zamanlar tabi mal mülkten anlaşılan nedir ? o mühim.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @johan28 sözüm yanlış anlaşılmasın ama burada adamlar bizim yaşadığımız evler gibi hayvanlarına dam yapmıyor. O derece. Ev yapım teknikleri ve masrafları çok farklı. Öyle beton döküp aralara tuğla ile bölüntü yaparak ev demiyorlar. Çok ciddi anlamda bariz farklar var her konuda Almanya ve Türkiye arasında.

 • Papa Emeritus @pope

  Anahtar kelime köy yeri olması 😀 Ev para tutmuyor, arsalar felaket durumda her yerde.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Köy de olsa adamların bir standardı var ya 😃 tek fark arsa fiyatları uygun işte. Yoksa inşaat maliyeti ciddi oradan artmış. Bundan önce bir yerde ev sahibi 750 bin euro harcadım demişti eve. Ki daha işi vardı. Milyon olur Her şeyi bitince.

Gece gece moral bozmak gibi olmasın ama tivitırda yine Almanya - Türkiye maaş kıyaslaması tivitleri görünce aklıma geldi.

Buralarda (Almanya) çalışan bir abimiz daha önce mavi yaka olarak çalıştığı ZF firmasından kendi isteği ile çıkıp usta olmaya karar vermiş. Şu anda kendi adına bir şirketi var. Yaptığı iş ise hazır olarak satılan mutfak başta olmak üzere mobilyaların kurulumunu yapmak.

Dipnot: Burada ev kiraladığında çok büyük ihtimalle mutfak yoktur. Sadece lavabo için 2 adet su çıkışı ve 1 atık su gideri. Geriye de 4 duvar...

Sadece mutfağın içine kadar taşınmış bu hazır modüler yapıyı kurup parasını alacak. Bir nevi IKEA'dan gidip alıp eve geldiniz ve kuramıyor iseniz, bu arkadaş sizin için kuruveriyor gibi düşünebilirsiniz.

Kazanç olarak da günlük ortalama 400-500 Euro kalmazsa bu işi yapmam diye konuşuyormuş.

İyi para.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 27
 • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

  Gelecek hafta Almancaya başlamak için işimi part time a çevireceğim olmazsa bırakacağım.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   "Hayat Almanca öğrenmek için çok kısa" demişler birileri...

   - Richard Person

  • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

   @ciddiyetsiz Ben de "TR'de yaşamak için kısa" diyorum.

  • eamedic @eamedic

   @antinatalist-nasreddin-hoca aynen 🤣 ama ben 8 sene önce almanca b1 sertifikası aldım, şimdilerde herkes almanca çalışmaya başladı çevremde gitmek için ama ben o zamanki akıcılığımı kaybettim, zor bir dil ve özenli zaman harcamak gerekiyor, o yüzden tekrar almanca çalışmak istemediğimden ingiltereye başvuru yapıyorum 😀 ve İngilizce çalışıyorum oet için. Almanyada psikiyatri asistanı arkadaşımla konuştuk geçen, zorlukları var elbet ama hayatta dönmem dedi, sebepleri de çok açık huzurum var ve hakkımı arayabiliyorum, hayattan kaygım yok diyor.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @ciddiyetsiz Hayat alman bürokrasisiyle cebelleşmek için çok kısa diyorum ben de 😀

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @ptseeker şu posta işi cidden sakat. Üstelik bu kadar "çevreci" bir ülke için. Her şey için posta geliyor. Önce bak belge göndercez postası. Sonra esas posta. Sen de cevap olarak posta atıyorsun. İşlem onayladı postası geliyor. Bilmeyen şaka yaptığımı veya abarttığımı düşünebilir. Ama böyle. Termin de hayatın öteki gerçeği. Allahtan selam vermek için termin vermiyorlar.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @ciddiyetsiz Gerçekten öyle, ancak bir ay sonraya randevu alabildim. Benden gerekli olmayan ekstra belgeler istedikleri gibi bir de onaya gitmesi gerektiğini söylediler. Birkaç gün içerisinde onay gelmezse işimi kaybedebilirim. Bu noktaya kadar gelmişken sırf bürokrasi yavaşlığına takılmak sinirlerimi zıplatıyor

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @ptseeker ben daha geleli 2 ay olmadı. AB vatandaşlığı olduğu için en azından bir çok bürokratik işlemlerden yırtıyorum. Ancak 1 buçuk ay önce kleine Gewerbe başvurusu yaptık. Henüz bir evrak da gelmedi. Gerçi 3 ayı bulabiliyormuş gelmesi. Şimdilik rahatım ama ilerleyen süreçte başım çok ağrıyacak bu işlerden.

 • brcan @brcan

  Amerika gibi yerlerde işçilik çok pahalı.Çoğu tamirci/usta maaşlı işten çok kazanıyor.Alet edavatta ucuz.

 • Orcun @orcun

  Bazı insanlar sadece olaya para olarak bakıyor ama ben açıkçası bu ülkede çocuk yetiştirmek istemem. Niye istemem ? daha kendi güvenliğim yok ki ? yolda yürürken bile ölüm tehlikesi geçiriyoruz. Yalan söylüyorsun diyen varsa gelsin desin ya yolda yürürken bile ölüm tehlikesindeyiz. Birtane maganda keko gelip drift yaparken kaldırıma çıkıp beni mi ezecek ? işte bakımsızlıktan 3 kuruşun hesabını yapan namussuz şerefsizlerin yüzünden freni patlayan tır kamyon vs üst geçitten geçerken vurup beni mi öldürecek ? durakta otobüs veya dolmuş beklerken otobüs freni patlayıp vs beni mi ezecek ? ya hepsi meçhul. Hiçbirisi olmasa bile terörist gibi sokaklarda resmen viçır evreninde gibi geliyor köpek saldırıyor saldırmaya çalışıyor vs. oğlum biz yaşamıyoruz ki anasını satayım ? yaşamak bu mu yani ? biz sadece survival modda hayatta kalıyoruz hepsi bu kendi güvenliğimiz hiç yok. Yani mevzu paraya gelene kadar ohoooo daha oraya 99 level var.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Aha benim geliş sebeplerim. Kendi evimde, kira ödemeden, nispeten iyi maaşlı sendikalı mavi yaka olarak ama masa başında beyaz yaka gibi çalıştığım mis gibi iş hayatım da vardı. Şu an yerimde kalsam 8 bin üzeri maaşım vardı. Ki bu ay yine enflasyon farkı almıştım. Ama çocuk da olunca dedim ki ben nasıl bu ülkede onu güvende büyütebilirim. Yok yani otur düşün düşün çıkamadım işin içinden. Çifte vatandaşlık varken, iş yerinde dahi yurt dışına çıkmadığım için her muhabbette salak mısın denirken yine de "para" için gelmemiştim. Sonuçta Türkiye'de "kurulu düzenim" vardı. Ama para değil güvenlik ve gelecek görmediğim için dilini, yolunu, izini, kuralını bilmediğim yerlere geldim. Çünkü paradan önemlisi burada güven duygusu acayip bir konformuş onu anladım.

  • Orcun @orcun

   @ciddiyetsiz Güven ve aidiyet duygusu çok önemli o yüzden. Paradan bile önemli çünkü bu ülkede parası olanda ezmeye çalışıyor bu yüzden o da güvenmiyor çünkü.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @orcun konuşulsa sayfalar dolusu konu çıkar şurada. Cebinde parası, arkasında dayısı olanın yaptığının yanına kar kaldığı garip bir yer Türkiye. Hep böyleydi. Böyle kalacak. Çünkü en şikayet eden bile fırsatını bulduğunda aynı haltı yapıyor. Ne devlet kontrolü, ne birey çabası... Hiç bir şey yok. Siyasi olarak da hiç bir gelecek görmüyorum ülke adına ne yazık ki... Sen de İzmir'de yaşıyorsun, ben de İzmir'de yaşıyordum. Yönetimdeki belediyelerde ne naneler var az çok bilirsin. İçeride ağan, paşan yoksa belediyenin kapısından giremezsin. Bir belediyenin resmi sitesinde cv bank mı ne vardı oraya cv doldurayım dedim iş için, en alta yazmış işte falanca parti üyeliği aranır... Akı, karası, ampulü, oku hepsi aynı nane...

   Burada peder bey işten ayrıldı, 20 yılda ilk kez işsizlik parası alacak devletten. Her hafta bir posta, gel konuşalım sana iş bulalım diye. Sen kimsin, kimdensin, kimcisin yok. Ne iş yaparsın, elimden ne iş gelir? Aylık giderlerin ne? Bunlar. Parti üyesiymiş, hemşeriymiş, yakınıymış yok.

  • Orcun @orcun

   @antinatalist-nasreddin-hoca O kişinin kendi tercihi, ister yapar ister yapmaz bu bizi ilgilendirmez.

  • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

   @orcun İlgilendirir daha fazla nüfus daha fazla işsizlik ve daha az kaynak demektir. Ayrıca dünyaya muhtemelen gelmek istemeyecek birinin tercihi?
   Bir düğme olsa herkesi kısırlaştıran basarım ben.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  O soyledigin is gibi isler muhendisten daha onemli. Bizim icin mesela iyi bir tadilat ustasi bulmak sevgili bulmak gibi. Zira her tarafta dandik ustalarin sebep oldugu kabus tadilat hikayeleri geliyor. Kimse de evini 2-3 haftada halledecekken 2 ay da halletmek istemiyor.

  Bu yuzden de iyi bir usta devamli is buluyor ve sorunsuz bir sekilde gelir elde ediyor.

Playstation yeni abonelik hizmetini duyurmuş. Ancak pek sarmadı. Hem fiyat hem de eski oyunları kütüphanede sunması rakibinden biraz zayıf noktada bırakmış. Ancak zamanla işler değişebilir. Gamepass de ilk yıllarında tutmayacak bir servis gözüyle bakıloyordu ama şu an sektör standardı oldu neredeyse.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ScKn @scknn

  İlk defa PS alanları mutlu edecektir gerisi için bir anlam ifade etmeyecek. Sony en başından kendi özel oyunlarının maliyetinin yüksek olması sebebiyle bu tarz bir sistemin içinde büyük oyunlarını koymasının mümkün olmadığını söyledi. Gamepass 'in böyle agresif olabilmesinin tek sebebi Microsoft 'un para gücü. Sony 'nin geliri böyle bir sisteme özel oyunlarını koyabileceği ve kendisini idame ettirebileceği bir maddi gücü yok.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Yanlış bilmiyorsam Sony oyun anlamında en çok kazanç elde eden şirketler arasında. Hatta Microsoft'dan da daha çok kazanıyor. Yanlışsam düzeltin.

   Ayrıca Microsoft gamepass sisteminin oyun satışlarına olan etkisini de paylaşmıştı geçenlerde. Özellikle indie oyunlarda ciddi şekilde satış rakamları katlanmış. E haliyle bu satışlardan da payını yine alıyor.

   Sony şu an çok riske girmeden bu sistemi deniyor. Eğer olurunu görürse iyi anlamda gelişmeler olur. İleride ilk günden bu sisteme dahil olan özel oyunlarını göreceğiz bence.

  • ScKn @scknn

   @ciddiyetsiz

   - Sony oyun geliri konusunda Microsoft 'tan çok çok öndedir. Ama Microsoft 'un gelir kalemleri çok farklı. Yani firma olarak baktığınızda Microsoft direkt Sony 'i dahi alabilecek güçte. (Alamaz o ayrıda)

   - Microsoft Gamepass 'i devam ettirebilmesinin tek nedeni kesenin ağzını açmış olması. Hatta çoğu büyük oyunu getirmek için direkt büyük firmaları satın alarak ilerledi. Microsoft gelir konusunda sorunu olmadığından Gamepass 'in kendi döndürebilir hale gelinceye kadar tüm büyük oyunları bu sisteme ekleyip sübvanse edebildi. Ama Sony 'de böyle bir sistem kurup büyük oyunlarını koyarak sistemin kendini döndürebilir hale gelecek kadar sübvanse edebilecek bir geliri yok.

   - Sony yeni ps olan kişileri mutlu edecek bir oyun kütüphanesi getirecektir. Büyük yapımlarını asla bu sistem içinde vermeyecektir. En fazla bu sistem içinde olanlara büyük oyunlarını belki belli indirimlerle getirebilir. Öyle Microsoft gibi büyük oyunları piyasaya çıkmasıyla Gamepass 'e getirmesi gibi Sony 'nin böyle bir şey yapacağını düşünmek bence şuan büyük bir hayal...

Muğla Tabip Odası darp edilmeyen doktor ile ilgili açıklama yapmış. Sanki hastaya saldıran ve üstüne dayak yemiş gibi sosyal medyada linç kampanyası başlatan, üstüne bir de hastanece taburcu olduğu sırada protesto edip bunu yine sosyal medyada linç kampanyasınını pekiştirmek için kullanan yokmuş gibi konuşmuş.

Muğla Tabip Odası: Meslektaşımıza sosyal medya aracılığıyla linç...

Muğla Tabip Odası: Meslektaşımıza sosyal medya aracılığıyla linç kampanyası yürütülüyor - Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Uzman Çavuş A.A. (32) tarafından saldırıya...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 22
 • Rasko @rasko

  Hep söylüyorum, toplumun hiçbir kesimine böyle ayrıcalıklar verilmemeli. Şiddet sorunu; kadına şiddet, sağlıkçıya şiddet gibi kategorilere ayrılmamalı. Pozitif ayrımcılık ruh hastalığıdır, akıl tutulmasıdır. Ayrımcılığın pozitifi, negatifi olmaz. Ayrımcılık ayrımcılıktır.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Ben de onu anlamıyorum. Kadına şiddet olunca başka ama erkeğe şiddet olunca olur öyle mi diyeceğiz. Şiddet şiddettir. Cinayet cinayettir. Bu gibi olayların çoğalmasının sebebi de o pek kıymetli hakimlerimiz. 16 yerinden bıçaklamış, polis yakalamış, savcı ağırlaştırılmış müebbet istemiş, hakim iyi hal indirimi veriyor ve kasıt yok bir anlık öfkeyle yapmış deyip salıveriyor.

 • kirazerik @kirazerik

  Bu doktorun hareketleri normal değil. Çıkar bir bit yeniği. Üstüne işi şova dökmesi iyice mide bulandırıcı. Normal hareketler değil bunlar. Mesai yoğunluğu gibi şeyler ile açıklanacak bir olay değil. Tavşan gibi peşinden koşturan “okumuş”lar ise ülkemizde gayet normal.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Sosyal medyada ne yayılırsa yayılsın artık yalan kısmı ağır basıyor bende. Çok çabuk manipülasyon yapıp kitleleri de arkasına alarak çok farklı bir şeye evriliyor. Sansüre karşı olmakla birlikte birisi dese ki sosyal medya yasak kabul edebilecek seviyelere gelmek üzereyim artık bu saçmalıklar yüzünden.

  • kirazerik @kirazerik

   @ciddiyetsiz sosyal medyanın kişisel düzeyde fayda zarar analizinin yapılması lazım. zarar kısmına takip ettiği için bilgi sahibi olduğunu sanıp cahil cahil gezme büyük harfler ile yazılmalı. Ben kendi adıma şunu itiraf edebilirim. 25 yıldan fazla uzun kendi kişisel bilgisayarımı kullanıyorum. bu yaşıma kadar öğrendiklerimin en fazla yüzde 5 ini bu ekrandan öğrendim. ufuk açma düzeyinde bu oran iyice düşüyor. ne öğrendi isem basılı medyadan öğrendim.

  • Suicide @suicide

   @kirazerik ogrendiklerinizin orani bukadarsa ya cok az kullaniyorsunuz ya da cok yanlis ve verimsiz. toplamda 27 senelik kullanimimi birak son 15 yilda ogrendiklerimin yarisindan fazlasini ozellikle internetin yayginlasmasi ile internetten ogrendim. soyut, görüş şeklinde olanları es gecersek neredeyse hic yanlis ogrenmisim ben bunu dedigimde olmadi.

  • kirazerik @kirazerik

   @suicide internetten indirdiğimiz kitaplardan öğrendiklerim hariç ama 😀 sosyal medya ve youtube "kalıcı" bir bilgi katmadı bana. Ama dediğiniz gibi kullanım biraz az.

  • Suicide @suicide

   @kirazerik sosyal medya olarak bakacaksak o cok az tabi, ben komplesini dusunmustum 🙂

  • kirazerik @kirazerik

   @suicide yani komplesi içinde ağır konuşurdum ama çok tartışmalı olur. Bu eski ağır oyun geliştiricilerinden birine bir röportajda sordular. bu kadar başarılı işi bu kadar kısa sürede nasıl çıkarttınız diye sordular. İnternet yaygın değildi dedi. sadece sebebi bu dedi. nerede olduğunu bilse idim oraya doğru tapınacaktım

 • Ali @norego

  Olayı bilmiyorum ama anladığım bu sefer doktor birilerini darp etmiş. Hep doktorlar mı darp edilecek biraz da onlar adam dövsün 😀

  İronidir, ciddiye almayın. Kimse kimseyi dövmesin, kardeşçe barış içerisinde yaşayalım.

  • liara @liara

   Videodan görüldüğü kadarıyla darp da yok. Ufak sürtüşme. Zaten uzman hemen burda kamera yok mu diye bağırıyor fakat olayı ''uzman doktoru dövdü buna rağmen doktorlar uzmanı tedavi etti, işte alkışladılar taburcu olurken. Fakat sonra kamera kayıtları çıkınca uzmana görevi iade edildi falan.

 • Amiga500 @amiga500

  Bu doktorun daha önceki bir videosunu seyrettim bir kadın hastaya sinirleniyor Avaz bağırıyor kadın üstüne yürüyor yanındaki duvarı yumrukluyor, yani bu doktorda var bir arıza

Lidl'da yağ kalmamış. Ne ayçiçek ne kanola mı neyse ondan yok. Bekliyoruz vali depoları basıp reyonlara mal gelsin diye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mart 10'da İstanbul Havalimanı'na uçuşum var. THY bilet işlemleri sonunda Enterprise ile araç rezervasyonu oluşturdum. Çok uzun yıllar önce Çanakkale' de yerel bir araç kiralama firmasından ver parayı al arabayı şeklinde kiralama yapmıştım. Onu saymazsak ilk kiralama sayılır. Nelere dikkat etmem gerek? Bilenler yardımcı olursa sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Arkadaşlar, tüm hazırlıklar tamam. Yarın itibariyle yeni bir hayat için Almanya'ya uçuş var...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 28