b187 kodlu şirketin web sitesine girince gördüm tckn sms diye birşey var. Adam tc kimlik nosunu girince tel no bilmese bile o tckn ye kayıtlı tüm telefonlara mesaj atabiliyor. Herkesin TC kimlik numarası da birkaç yıl önceki devlet nufus bilgileri sızıntısı başta olmak üzere çeşitli sızıntılar ile heryerde dolaştığına göre dolandırıcı olmak artık hiç olmadığı kadar kolay...

https://twitter.com/mserdark/status/1209089832712060928

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir büyük eksiklik daha giderilmiş, insanlık bir büyük problemi daha arkasında bırakmış. Artık rgb ssd de var.

http://www.klevv.com/ken/products_details/ssd/Klevv_Cras_C700_RGB.php

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Neredeyse çoluk çocuk dahil herkesin sahip olduğu cep telefonları üzerinden hazineye gelir sağlamak konusunda devletimizin son zamanlarda yaratıcılığını kaybettiğini, kısırlaştığını gözlemledim. Sorumlu bir vatandaş olarak ve `bir elin nesi var iki elin sesi` var presibini de göz önüne alarak bir girişim başlatmaya karar verdim.

Cep telefonları üzerinden ek gelir sağlamak ile ilgili fikirlerinizi siz de bu gönderi altına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Bu sayede devletimize bir katkı olsun ve içine düşülen bu sıkıntılı durumdan kurtulalım. Herkesi vatandaşlık görevini yerine getirmeye davet ediyorum.

Örnek,

- Teknik altyapısı hala kafamı kurcalasa da, çekilen her fotoğraftan sabit vergi alınsın. Tahsilat belki operatör faturasına yansıtılabilir. Bundan 10-15 sene önceleri gidip fotoğrafçıdan film rulosu alıyorduk. Sonra fotoğrafları tab ettiriyorduk. Bu iki kalemin KDV'sinin artık tahsil edilemediği düşünüldüğünde, yaşanan kaybı geri döndürmenin elzemliği anlaşılabilir.

- Veri iletişim vergisi eklenebilir. Bu sayede harcanan internet paketi kadar vergi öderiz.

- Operatör data hattından veri alış verişi olmadığında telefondan wifi kullanılıyor demektir. Bu süre ölçülerek vergilensin.

- Telefonlara iletilen her bir SMS baz istasyonunda ve sunucularda harcanan elektrik, bu da milli servet. Spam ya da değil demeden vergilendirilmeli. Gönderilen SMS'ler operatör tarifeleri üzerinden vergilendiriliyor, alınana da ödenmeli. Aynı mantıkla gelen aramalar için de vergi alınmalı. Operatör ücret almayabilir o kendi bileceği iş sonuçta serbest piyasa ama bundan devlet etkilenmemeli vatandaş vergisini vermeli.

- Kulaklıklara da TRT bandrölü getirilsin. O kulaklık telefona takılınca anten görevi görüyor. Ayrıca radyodan TRT FM ya da Youtube'da TRT Canlı seyredildiğinde ses büyük çoğunlukla kulaklık aracılığı ile beyne aktarılıyor. Bence atlanması büyük ihmal.

Lütfen sizler de önerilerinizi ekleyin bu kısırlık bu çırpınış son bulsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Türk Telekom internet taahhütü bitince Netspeed'e geçiş için tüm formları imzaladım gönderdim. İki gün önce aradılar işlemleri başlatıyoruz dediler. Bugün de tekrar arayıp TT red verdi geçişinizi yapamadık dediler, isterseniz tekrar deneyelim dediler ben de peki dedim. Böyle birşey mümkün mü? İlk defa duyuyorum. Taahhüt yok olsa bile geçiş oluyor sonra cayma bedeli geliyor zaten.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araçlar için ya da mobil IoT projelerine girişmek için aliexpress'ten 4G modem vs gibi ürünler almak istesen alamıyosun, hadi bir şekilde aldın getirdin 100 tl'lik ürün için 700 küsür IMEI kayıt bedeli var o da 2 yılda 1 imei yurtdışına çıkmış pasaport bulursan. Telefon engelleyeceğiz diye komple mobil veri sistemi engelleniyor. Sonra ülkeden niye proje çıkmıyor, neden yurtdışı tercih ediliyor. IMEI kaydı dünyada başka hangi ülkelerde var?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gece yatarken podcast ya da müzik dinleyeceğim kaliteli bluetooth hoparlör arıyorum, ancak ışık konusunda takıntılı olduğumdan hiç bir led yanmayan lazım. Hiç bir ışığı olmayan veya kapatılabilen bir model önerebilir misiniz? JBL Go mesela nasıl ya da Anker?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android için sms blocker ne önerirsiniz? spam filtresi düzgün çalışan, reklam göstermeyen bir tane bakıyorum. Parası neyse verelim iyi çalışsın kafasındayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap