Merhaba arkadaşlar
Django framework kullanan oldu mu ? Yeni db tabanlı web uygulaması geliştireceğiz. Hatalı bir seçim yapmak istemiyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Mutlaka Python kullanılacaksa Django iyidir. PHP kullanmayı düşürseniz Laravel öneririm. İkisi de performans ve sundukları araç gereç bakamından denk sayılır. Elinizdeki geliştirici takımına göre ikisi de seçilebilir.

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba Hamdi hocam
  Biz projeye PHP ile başladık, ön yüz tarafında başarısızız . Ön yüz tarafımız çok basit bir arayüz olacağı için bir framework kullanmayı düşünmedik. Bu nedenle ön yüz için çalışacağımız birilerini ararken, bir arkadaşım django + python daha kolay olacağını söyledi, bizde okumaya başladık. Python ile basit iç uygulamalarımızı ve matematiksel similasyonlarımızı yaptık. Python konusunda da problemimiz yok ama Django konusunda hiç bilgimiz yok . Okuduklarımıza göre, Django iyi bir framework ama gerçek kullananların fikirleri çok daha değerli.

 • Robin @robin

  Bitirme projesini yaparken djangoyu docker entegrasyonu için api yazmak için kullanmıştım. Yaklaşık 5-6 yıldır php yazıyorum. Baktığınızda django gayet basit çok kolay bir alt yapıya sahip. Şuan ki durumda ne ihtiyacınız varsa ona göre alt yapı seçmek daha mantıklı. Bu uygulamada ne tür entegrasyonlar ne tür işlemler olacak ona göre framework seçmeniz daha yararlı. Ayrıca kurumsal bir uygulama olacağı için mevcut personelleriniz bu frameworke ne kadar hakim yada daha önce hangi frameworklerde ne kadar tecrübesi var bu da sizin sürecinizi baya etkileyecektir

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhaba @robin
   Bu proje ile bizim yıllardır yaptığımız çalışmalar ile hazırladığımız veri tabanını, xml sorgusu ile belirlediğimiz sitelere açmayı amaçlıyoruz. 12 farklı sorgu tipi belirledik, ana amaç sorgu yanıtlama süresini minimize etmek.
   Kullanıcı ön yüzü çok basit bir sorgu ekranı olacak. Sorgu sonucunda da şirin görseller ile kullanıcıya doğru bilgiyi en kolay anlatmak amaç .
   Bugüne kadar hiç framework kullanmadık, bu konuda cahiliz. Dışarıdan ufak ek kütüphaneler ekleyerek projelerimizi yaptık.Tüm kodları kendi içimizde geliştirdik. Bu yazılım bizim için değerli ve bilendenal.com ile dünyaya açılma projesi olacak .

  • Robin @robin

   @bilendenaldestek Merhaba o zaman hem php de symfony, laravel(çok popüler ama symfony öneririm) hemde django ile aynı uygulamayı geliştirmeyi deneyiniz. Bu 3 framework işinizi çok kolaylaştırır hangisi ekibiniz için daha verimli olursa onu seçmelisiniz. Rest api için django rest api framework var direkt bu iş için tasarlanmış ona da bakabilirsiniz. Mevcut veri tabanınız mysql mi ?

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @robin Merhaba
   Şu anki veri tabanımız mysql ve local de kullanmak için yazdığımız basit bir arayüz ile veri girişi ve sorgu yapıyoruz. Django da hazır rest api var olması işimizi çok hızlandıracaktır. Sanırım bu hafta Django ile ilgili dokümanları okuyup öğrenmek ve sonucunda tüm ekiple beraber karar vermek .

  • Robin @robin

   @bilendenaldestek Merhaba kendim api oluştururken normal django ile yapmıştım https://www.django-rest-framework.org/ bu linkten inceleyebilirsiniz daha önce kullanan yada deneyen varsa örnek eğitim vs işiniz baya kolaylaşacaktır. Anladım umarım en kısa sürede uygulamanızı tamamlarsınız kolay gelsin 🙂

 • turker @turker

  Anlık binlerce sorgu yapmayacaksanız ne seçerseniz seçin performans açısından pek farkı olmaz sanırım.

  Bir adet DB engine (artık veri tipine göre bir veya birden fazla olabilir),
  Bir adet backend (sadece API endpointler ile yapılan sorguya cevap dönecek. UI da buna dahil)
  Bir adet frontend (jquery, react, vue vs. hangisi iş görüyorsa)

  Duruma göre listeye cache layer vb. şeyler eklenebilir.

  Artık hemen her kurumsal uygulama bu şekilde hayata geçiyor. Her 3 katmanda çalışanlar kendi içinde geliştirme yapabildiği gibi, gerektiğinde her bir katmanda kullanılan teknoloji diğerlerini etkilemeden değiştirilebiliyor veya yatay yada dikey ölçeklenebiliyor. Gerekirse her ana katman kendi içinde daha küçük katmanlara ayrılıyor.

  Performans gerektirecek bir iş olması gerekiyorsa herşeyi içnde bulunduran framework yerine gerekli parçaları kendinizin seçebildiği frameworkler daha iyi sonuçlar verecektir. ÖRneğin üstte saydığım senaryoda backend için template engine ihtiyacı yok, yada atıyorum php7 ile çalışacaksanız php5 için bir sürü pollyfill koda gerek yok vs.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhaba @turker
   Anlık olarak gelecek sorgu çok yüksek olmayacaktır . Sorguları optimize ettik kısa ve db yi neredeyse ram de kullanıyoruz.
   DB engine olarak loglarda isam, diğer tablolarda mariadb kullanıyoruz. Framework kulanmamızın sebebi, çoğunu zaten biz yazıyoruz, framework eklediğimizde, koca bir yama geliyor. Bundan kaçmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar kaçtık.
   PHP 7 ile yazdık tüm kodu. Dışarıdan 2 kütüphane kullandık sadece . Ana derdimiz ön yüzü beceremiyoruz, sanırım ön yüzde gerekecek.

  • turker @turker

   @bilendenaldestek ne tip loglardan bahsediyoruz bilemiyorum ama nosql çözümleri daha efektif olabilir.

   belli olgunluğa erişmiş frameworkler için genelde çok büyük yamalar gelmez aslında tercih meselesi tabi.

   ön yüzü beceremiyoruzdan kasıt tam olarak ne anlayamadım ben. UI ve UX olarak güzel ve düzenli birşeyin ortaya çıkarılması değil heralde mevzu ? Kendiniz kod yazdığınız için template sistemi oturtmak dert oluyor anladığım kadarıyla 🙂 Sırf bunun için frameworke geçmem ben olsam. En kötü ihtimal envato vb. yerden bir adet admin yada site template alıp, ajax çağrılarıyla içeriği backedn tarafından çeker gösterirdim.

Merhaba
Vaktiniz olursa fiyatını inceleyin. Havale fiyatımız daha makul 492 TL.
https://bilendenal.com/Samsung-860-EVO-500GB-2.5-inc-SATA-3-SSD-MZ-76E500BW.html

Samsung 860 EVO 500 GB 2.5 inç SATA 3 SSD - MZ-76E500BW

MZ-76E500BW Samsung 860 EVO 500 GB 2.5 inç SATA 3 SSD Bilendenal.com dan sisteminize uyumlu ürünü, uygun fiyatla şimdi alın!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba
Bayram öncesinde vereceğimiz kargolar, cumartesi günü kargo şirketlerinin yarım gün çalışmasından dolayı, ulaşamayacaktır. Bayram tatilinden önce ürünlerini almak isteyen ve Ankara'da yaşayan kullanıcılarımız, ürünlerini ofisimizden teslim alabilirler.
Cuma günü saat 18:30 a, cumartesi günü saat 13:30 a kadar ofisimiz açıktır. Soğuk bir şeylerde ikram edebiliriz. Kargo ücreti tahsil edilen kullanıcılarımıza, kargo ücretlerini geri iade edeceğiz.
https://bilendenal.com/

Bilendenal.com Doğru ürünü konusunu bilendenal

Bilendenal.com Doğru ürünü konusunu bilendenal.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung 860 evo 250-500 ve qvo 1 TB da bugüne özel indirim var. İhtiyacınız varsa kaçırmayın.

https://bilendenal.com/Urunler.html?q=mz-76&sort=15

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SSD fiyatları artma trendine girdi. Ram fiyatları da artabilir. Bu ürünlerden satın almayı düşünüyorsanız acele etmenizi tavsiye ederiz.
https://bilendenal.com/Notebook-SSD.html
https://bilendenal.com/Ram.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16
 • eamedic @eamedic

  Samsung 860 qvo nun diğerlerinden farkı nedir 1 tb 700 küsür lira?

 • muhalif @muhalif

  @bilendenaldestek Merhaba, sitenizde kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde vade farkı var,bu konuda değişiklik olur mu? HB,vatan gibi siteler peşin fiyatına 6,9 taksit imkanı sunuyor, benim için tercih sebebi, sizde de böyle bir imkan olursa memnun olurum.

 • Equitatus @equitatus

  Hayatımda bu kadar spekülatif bir piyasa görmedim. Fabrika yandı fiyat artsın, ambargo oldu fiyat artsın, çişim geldi fiyat artsın, burnum kanadı fiyat artsın.

 • Cem Kabil @moshck

  Standart ssd ile endüstriyel ssd arasında nasıl bir fark oluyor? Ramlerdeki gib ECC olayına benzer veri kaybını veya hatayı engelleme özelliği mi var?

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhab @moshck
   Endüstriyel ssd, ram veya benzeri ürünlerdeki ana farkları listelemeye çalışayım.
   Endüstriyel ürünlerin ısıl kararlılığı çok önemlidir. Standart ürünlerin çalışma sıcaklığı aralığı 0 ile 70 derece arasındadır . Endüstriyel ürünlerin çalışma sıcaklıkları farklıdır. Bazıları -20 + 80 derece, üst seviye ürünler -40 + 85 arasında çalışabilmelidir. Diğer bir farkta ısıl değer değişimi standart üründe hızla gerçekleşirse bozulabilir. Endüstriyel ürünler hızlı ısı değişimlerine dayanabilecek şekilde tasarlanır.
   Diğer bir farkta titreşime dayanımıdır. Endüstriyel ürünler 20g ve üzerine dayanabilmelidir.
   Bulundukları ortamda elektriksel problemlerin olabileceği ve güç kesilmeleri olacağı düşünülerek, tantal kapasitörler vaya başka seçenekler ile önlemler alınmış olmalıdır.
   Askeri standartlara geçersek, konu çok daha karmaşık bir yapıya giriyor.
   Öreğin uçak hangar dışında beklerken, güneş altında 90 derecelere kadar ısınabiliyor. Bizim ürünlerimiz kokpit içinde ama dış yüzeye çok yakın şekilde, faraday kafesli bir metal koruma içerisinde 80 derece ısıya çıkabilmekte. Uçak pistten havalandığında ısı çok büyük bir hızla düşmekte, hatta 2. dakikada +80 den eksi değerlere düşebilmekte. Biz bu ürünleri özel olarak tasarlayıp ürettirebiliyoruz.

Bu günün ürünü, Kingston A400 120GB. Fiyatı beğeneceğinizi düşünüyoruz.
https://bilendenal.com/Kingston-A400-120GB-2.5-inc-SATA-3-SSD-SA400S37_120G.html

Kingston A400 120 GB 2.5 inç SATA 3 SSD

Kingston A400 120 GB 2.5 inç SATA 3 SSD
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba
Yeni bir karar aldık. Günlük olarak 1 veya 2 üründe ciddi indirimler tanımlanacak. Bu indirimler sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacak.
https://www.instagram.com/bilendenal/
https://twitter.com/Bilendenalcom
https://www.facebook.com/bilendenal
Bugün 2 tane 2400 MHz ram için bu indirimi tanımladık. Pazartesi akşam indirimler kalkacaktır. Her kullanıcı 1 adet alabilir ve stok ile sınırlıdır. Sadece TS de duyuruyoruz.
Ürünlerin linklerini aşağıda bulabilirsiniz.
https://bilendenal.com/Kingston-Hyperx-FURY-16GB-DDR4-2400MHz-CL15-Performans-Rami-HX424C15FR_16.html
https://bilendenal.com/Kingston-Hyperx-FURY-16GB-DDR4-2400MHz-CL15-Performans-Ram-Kiti-2x8GB-HX424C15FR2K2_16.html

Kingston Hyperx FURY 16 GB DDR4 2400 MHz CL15 Performans Ram Kiti (2x8GB)

Kingston Hyperx FURY 16 GB DDR4 2400 MHz CL15 Performans Ram Kiti (2x8GB)
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • Caner Mete @canermete

  Muhtemelen salı , çarşamba bir pc toplayacağız umarım güzel indirimler olur 🙂

 • Yiğit @yigit1

  Bu indirimler ne zamana kadar sürecek? Benim de RAM ihtiyacım var yaklaşık 2 hafta sonra(1 de olabilir 😀 ) bir tane kapmayı düşünüyorum. O zamana denk gelirse muazzam olur 😀

 • Temp 🔚 @temp

  @bilendenaldestek Takdir ediyorum sizi.
  Elinize emeğinize sağlık. Ancak taksitlendirmede vade farkı olayını aşabilmeniz mümkün mü acaba?
  Bu durum çok sıkıntı yaratıyor. İnsanların N11, Hepsiburada, Amazon gibi yerlerden alışveriş yapmasındaki en büyük sebep bu bence.
  Onu bir şekilde çözüme ulaştırırsanız çok iyi olur.
  Sadece sizin için de değil. İtopya mesela adamlar 10 bin tl lik sistem satıyor ama taksitli almak nerdeyse imkanız. Çok çılgın vade farkı geliyor. O yüzden peşin almak zorunda kalıyor insanlar. Yada alamıyorlar işte.
  Pc kategorisindeki ürünlere yanılmıyorsam 12 taksit olayı yürürlüğe girmişken şu vade farkı da çözülsün bence artık işletmeler tarafından.

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba @temp
  Kredi kartlarındaki taksit ile oluşan vade farklarını yok etmek mümkün değil. Tek bir yol var 3 veya 6 taksit fiyatını tek çekim fiyatı ile eşitlerseniz bunu yapabilirsiniz. Bu durum da tek çekim ile satın almak istemeyen kullanıcımıza yüksek fiyatla ürün satmış oluruz. Biz adil olmayı tercih ediyoruz ve tek çekim fiyatımız gerçek rakamdır. Diğer siteleri tekrar inceledim. Çoğuda vade farkı uyguluyorlar.
  Taksit sayılarında yapılan değişikliklerde bilgisayar bileşenlerinde bir değişiklik olmadı, örneğin bir ram satın alma işleminde 6 taksit üzerinde bir taksit uygulanamaz . Uygulayan yerleri görüyorum. Onlar riski kabul ederek bu işlemi yapıyorlar . Yapılan değişiklik metninde bizim ürünlerimizde bir değişiklik biz görmedik ve araştırdığımızda değişiklik olmadığını teyit ettik.

Merhaba
Sitemizin yazılımını yeniledik. Pazartesi günüde yeni yüzümüze geçmeyi hedefliyoruz.
Kampanyalarımızı bir sonraki hafta başlatacağız. Vaktiniz olur ve yeni sitemizi test ederseniz çok seviniriz. Fikirleriniz çok değerli.
Test site linki : https://bilendenal.com
Bu 2 gün son eksikler üzerinde çalışacağız.
Bu arada sık sorulan teknik sorular ve haberler için blog sayfamızı hazırladık.
http://blog.bilendenal.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19