Kitap Önerisi: The Watchers
J.Nolan'ın yaratıcılığını üstlendiği 2011'de yayınlanmış olan Person of Interest en sevdiğim dizilerden biriydi, öyle ki oyun dünyasında bile Watchdogs serisine ilham kaynağı olmuştu kendisi. Geçtiğimiz aylarda J.Nolan'ın dizinin tasarımı aşamasında "The Watchers" diye bir kitap okuduğundan ve oradan esinlendiğinden bahsedildiğini gördüm.
Şu sıralar, kitabı okuyorum ve dizinin tüm temelinin bu kitap üzerine kurulduğunu söylemek mümkün. Dizideki tüm o görselleştirmeler, numaralar ve benzeri olaylar, kitapta bahsedilmekle beraber, gerçek ordu ve NSA çalışanlarının röportajlarından derlenmiş. Eğer dizinin gözetleme teknolojileri gibi kavramları sizin de hoşunuza gittiyse, "The Watchers: The Rise of Americas Surveillence State" kitabını okumanızı tavsiye ederim. Şuraya bir amazon linki bırakayım, kitaplar karışmasın diye:
https://www.amazon.com/Watchers-Rise-Americas-Surveillance-State/dp/1594202451

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Mrna aşısı ikinci dozumu dün oldum. Gece ateşim çıktı ve şu an ateşim var. Parol icsem mi yoksa ateşin kendinden düşmesini mi beklesem? (Şu an yatakta battaniye üstümde isinip uyumaya çalışıyorum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytklkmz

  Valla sağlık bakanlığı sitesinde Parasetamol içeren ağrı kesiciler alabilirsiniz bu durumda diyor.
  https://covid19asi.saglik.gov.tr/TR-77716/yan-etkilerle-karsilasildiginda-yapilacaklar.html

 • Makineci @makineci

  Hastaneye gidin bir iğne yapsınlar bir şeyiniz kalmıyor.

  Ama parol/iğnenin aşının etkinliğini azalttığı dedikodusu vardı. Ne derece doğru bilmiyorum.

 • deepL @deepl

  Ilık duş alıp ateşini düşürürsen bu süreci kısa kesersin. Açılırsın. Örtünürsen bu süreç uzar. (Çok yükselmeyeceğini düşünerek söylüyorum. Yoksa 40-41 derecelere gelirsen müdahale gerekir.) Buna rağmen düşmüyorsa parasetamol alırsın. Ömür boyu alıyoruz zaten bunu.
  Kısaca;
  Ilık duş alıp ateşini düşür. Geçmiyorsa parol al.

  • Mert @merpheus

   Duş almayı önermiyorlar. Aşının ilk gününde 24 saat geçmeden su değdirmeyin dedi doktorlar. Sabah bir parol attım, uyudum. Şimdi daha iyiyim. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

  • deepL @deepl

   @merpheus Aşı ve duş ilişkisi diye bir şey yok. Google'da bile -yabancı kaynaklarda- bu konuda neredeyse hiç içerik yok. Yerli bir şehir efsanesine benziyor. Buna rağmen bazı profların "yok öyle şey" dedikleri kaynaklar var.
   örnek;

   AŞIDAN SONRA BANYO YAPILIR MI?
   Prof. Dr. Dilek Arman, “Aşı olunan gün banyo yapılmamalı önerisine uymak doğru mu?” sorusuna “Aşıdan sonra duş alınmaması, kişilerin mantık yolu ile oluşturdukları bir önlem olsa gerek.
    
   Aşı sonrasında aşırı sıcak duş almak, sadece lokal reaksiyon riskini artırabilir. Ancak bunun dışında, “Herhangi bir aşı sonrası duş alınmaz” diye bilimsel bir bilgi yok. Çünkü aşı uygulaması sonrasında cilt açıklığı hızla kapanıyor, buradan vücuda mikrop girmesini beklemiyoruz” yanıtını verdi.

   ---
   Ayrıca ateşin düşürlmesi gereken sınıra dayanması durumunda ne yapacağız. Mantıksız.

Covid19 geçirenlerin sol beyin lobunda ciddi miktarda gri beyin maddesi kaybı görülüyormuş.
İleride alzeihmer gibi sıkıntılar görülme riskini arttırmakla beraber, beyindeki koku, tat, hafıza ve duygu alanlarında oluyormuş bu madde kayıpları.
Öte yandan, aşı olanlarda böyle şeyler olmadığı ve covid geçirmenin aşı olmaya göre semptom olarak daha tehlikeli olduğundan bahsetmiş bu makaleyi alıntılayan bazı kaynaklar.
#BilimGündemineMalzeme

https://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/covid19s-impact-on-the-brain

COVID19’s impact on the brain

By now we know that mortality is not the only outcome of COVID-19 disease. The virus can reach all of our organs, so a number of survivors continue to battle symptoms long after initial disease. How...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Piazza del Pizza @pizza

  Yanlis hatirlamiyorsam bu konu Bilim gündeminde daha önce konusulmustu. Anladigim kadariyla ayni konuda daha detayli bir arastirma yayinlanmis bu kez.

 • Papa Emeritus @pope

  En çok merak ettiğim şey aşı olup covid kapanlarda durumun ne olduğu. 4-5 aya çıkar herhalde o tarz bir çalışma. O çalışma çıkana kadar N95’e ve kapalı mekanlara, tıklım tıklım kafelere girmemeye devam edeceğim. Aksini yapanlar çok ciddi hata yapıyor.

  • Mert @merpheus

   Açıkçası biontech ilk dozumu oldum yaklaşık 4 hafta olacak. 4. hafta dolunca 2. dozu olmamı söylediler, gidip ikinci dozu olunca bir süre bekleyip sonrasında kafelere, kebapçıya, arkadaşlarımı ziyarete vs gitmeye başlamak istiyorum 😀 Belki full+full salmam ama biraz daha rahatlamak istiyorum artık, aşı nihayetinde bizi bu tarz şeylere korumak için var, değil mi? 1.5 yıldır evdeyim, dışarıdan hiç bir yiyecek vs söylemeden gelen her şeyi yıkayarak, her yere ya poşetle elleyerek yada elimi yüzümü sabunla yıkayarak geçirdim covid sürecini.

  • Papa Emeritus @pope

   @merpheus Brain fog denilen şey bazılarında hiç geçmiyor. Tat ve koku kaybı gibi nörolojik etkenler zaten oldukça korkutucuydu. Kim bilir daha ne nörolojik zararlar veriyor fakat biz daha bilmiyoruz. Yani kebap ve kafe için değmez bence 😀 Geçen yıl mekanlara para saçmayarak biriktirdiğim paraları şu iş bittikten sonra çok güzel yiyeceğim diye düşünerek rahatlıyorum açıkçası. Çoğu arkadaşım zaten sahilde, parkta takılmayı kabul ettiğinden sosyal olarakta sıkıntı yaratmadı. Seneye acısını çıkartmak için bir Burning Man falan yaparsınız biriken paralarla. İnsanların ömür boyu yaşayamayacağı deneyimi 8-9 güne sığdırırsınız.

 • cestlavie @cestlavie

  her gün 30 dakika meditasyon 8 hafta sonra gri madde seviyesini arttırıyordu diye hatırlıyorum. 😀 hemen başlayalım.

 • Kesb-i @kesb-i

  Bir akrabam covid geçirdi ve o zamandan beri unutkanlık var bende diyor. Yaşı 30 civarı.

Emergent narrative in iyi işlendigi oyunlardan bildikleriniz hangileri?
@ugury @ozgurg

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

Geçen gün istanbulda IELTS'e girdim, speaking'den 9 alıp writingden 6 almak da ayrı komik 😀 (Sınav 9 üzerinden)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18

1.5 yıllık evde kalma sürecinden sonra TS nin favori fotoğraf mekanına yolum düştü 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Resident Evil 1 Remake'i bir süredir oynuyorum, yaklaşık 6 saat oynamışım ama şimdiye kadar oynadığım en kriptik resident evil oyunu kendisi. Remake'ler ile seriye girmiş biri olarak, oyunun kendisi güzel olmasına karşın tam çözüme yer yer bakmadan bitirmek mümkün değil aşırı fazla zaman harcamadan. Henüz daha jill ile mansion'ın ilk turunu bitirmedim, bu bitince de bitmiyormuş gördüğüm kadarıyla. 1998'de interneti olmayan binlerce oyuncu bu oyunu nasıl oldu da oynadı bitirdi, helal doğrusu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) @lterlemez

  RE 1 tam bir karmaşa ama güzel oyun. P133 ile oynamıştım...

 • Alpi Atansay @alpi350

  Eski oyunlar için şunu söyleyebilirim. O dönem bu kadar hızlı bir tüketim çılgınlığı yoktu. 98 yılında biri bir oyun alıyorsa onu uzun süreler eğlendirmesi bekleniyordu. 2-3 oyunla komple bir sene boyunca idare edebilirdin. Unreal, HL, Quake 2 vb.
  Bir de o dönem bu oyunlar kutunun içinde satılıyordu. Yanında bir klavuz kitapçığı daha çıkıyordu. Oyundaki silah tanıtımı, canavarların zayıf noktası, bazen o bölümle alakalı ipuçları o kitapçıkta yer alabiliyordu.

  Günümüz oyunlarını ve remake sayılabilecek yapımları bazen bir noktadan sonra bulmacalarla bunaltabiliyorlar. Buna en iyi örnek Tomb raider oyunudur. İlk oyunu cilalayarak 2007 yılında Anniversary oyununu çıkardılar. Bende seriye direkt bu oyundan başladım. Fakat aman Allahım o bulmacalar ne öyle? Zor olmakla birlikte uzatmak için ellerinden gelen herşeyi yapmışlar. 21 saat oldu daha yeni Mısır'a geldim. 🤪

Human intelligence is a peacock feather

In the 1950’s, physicist Enrico Fermi asked a seemingly innocuous question over lunch, “Where is everyone?” Those present immediately understood he wasn’t talking about anyo…
BeğenFavori PaylaşYorum yap