Vay anasini satayim, bir brezilya real'i 2.5 tl imis. Brezilyada birine odeme yapmak gerekti, wtf ya. Brezilya parasi bile TL'nin icinden gecmis.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

@ozgurg @pope Siz mac kullanıcısı olduğunuz için sormak istiyorum. Yakında bir laptop almak istiyorum. Burada 2100 cad civarına rtx 3080'li asus, msi gibi laptoplar var. Ama son dönemde gözüm mac book pro m1 maxlere kayıyor. Ama macbook pro m1 max'in fiyatı 4500 cad civarlarında. Yani iki katından bile fazla diğer laptopların. Batarya süresi, windowsun o iğrenç bugları ve dandikliği beni çelen şeyler macbook tarafında. Genel olarak kod ve unity gibi 3d grafik motorlarıyla çalışacağım. Elimde oyun oynayabildiğim 1060'lı bir laptop var ama ekranı kopmuş durumda, hdmi ile ekstra monitöre bağlayarak kullanıyorum. Macbook almaya kalksam, 6 hafta civarında teslim süresi var. Diğer cihazları anında teslim alabiliyorum. Daha önce macbook/mac os kullanmadım, ama iphone kullanıyorum yıllardır.

Açıkçası kararsız durumdayım, siz ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  MacBook Air M1 kullanıyorum. Benim ilk sahip olduğum MacBook kendisi.

  - macOS'e alışırsın. Hala toplama baktığımda Windows'un pencere yönetimi gibi kısımlarda çok daha iyi olduğunu düşünsem de macOS kesinlikle öğrenmesi daha kolay. Windows'a göre kullanırken bir işletim sistemi çalıştığını hissetmiyorsun. Windows'ta yok güncelleme var, yok şu oldu bu oldu diye devamlı işletim sistemi bölerdi, varlığını hissettirirdi. macOS'te bu çok ender. Kolaylıkla dikkati dağılan biriysen daha odaklı çalışabilirsin.

  - Çok platformlu yazılımlar ana platform olarak Windows'u baz alabiliyorlar. Bu yüzden klavye kısayolları varsayılan olarak Windows'unki gibi gelebiliyor. Kullandığım yazılımların bazıları Windows bazıları macOS klavye kısayollarını kullandığı için bazen kafam karışıyor. Normalde Command (CTRL) + H Windows'ta tümünü değiştir iken macOS'te böyle değil ama bir bakıyorsun kullandığın yazılımda oymuş. Birinde öyle birinde böyle olduğu için kas hafızası geliştirmeye engel oluyor. Değiştirmem mümkün tabii.

  - macOS'te düşününce aklıma bile gelmeyecek ufak tefek gıcıklıklar var. Bunlara da alışırsın ama küfür ederek kullanırsın. (Bir tanesi aklıma geldi, login ekranı açıldığında hemen yazamıyorsun, 1-2 saniye geçince inputu algılıyor, doğru parolayı girince illa ENTER'a basman gerekiyor gibi gibi şeyler)

  - 6 hafta sonunda ulaşacak, değil mi? Elinde bir bilgisayar var zaten, alıp beklersin. 😀 TR sitesinde verilen süreler gerçekçi değil. 2 hafta deyip 2-3 günde gelebiliyor. Umarım alırsan sende de öyle olur.

  - 3080'li bilgisayar pildeyken hala 3080'li bilgisayar değil. Bunu unutma. 🙂 M1 Max her koşulda canavar. Pilde çok kullanacaksan MacBook'tan başka alternatif yok.

  - Yazılımların uyumu bakımından Unity ve Rider ikilisi M1'de yavaş çalışıyor. Bunları kullandığın için belirtmem gerek. Diğer hiçbir yazılımda bir sorun hissetmedim. Kötü dediysem kullanılmayacak gibi değil ama Windows makinemde bu iki yazılım daha seri çalışıyor. Ufak tefek arayüz glitchleri olmuyor.

  - Neredeyse 1 seneye yaklaşan deneyimimde rastgele zamanlarda bildirim olarak X durduruldu bildirimleri gördüm. Arkada bir şeyler çökmüş ama kullandığım bir şeyde etkisini hissetmedim.

  - iPhonela uyumlu çalışıyor ama bilgisayarda ve telefonda Chrome kullanırsan bu uyumu zaten bir yere kadar alabiliyorsun. Sırf bu yüzden tercihimi MacBook yönünde yapmazdım doğrusu ben. Benim için vazgeçilmeyecek bir uyum değil.

  Spesifik bir sorun var M1 Air özelinde cevaplamaya çalışırım.

 • Papa Emeritus @pope

  @ozgurg Yazılacak çoğu şeyi yazmış zaten. Bence Windows alışkanlıklarından kurtulup, macOS’te bulunan ufak yardımcı programalara da alışırsanız Windows’a bir daha dönmeniz çok zor oluyor. Windows’ta macOS’te hayatımı kolaylaştıran programların merdiven altı versiyonları oluyor veya hiç olmuyorlar. macOS’in bence en önemli özelliklerinden birisi ise QoS sisteminin çok iyi olması. Denildiği gibi OS’in hatta diğer programların çalıştığını anlayamıyorsunuz, önünüzdeki program işini yapıyor. macOS ayrı bir keyif ama alışmanız lazım, siz cihazı alırsanız destek istediğiniz yerlerde yardımcı olabilirim. Bence M1 Max’li 16” fiyatını kesinlikle hak ediyor ama sizin kullanımınızda Unity olduğundan işler değişebilir. Unity’nin macOS performansı konusunda pek bir fikrim yok maalesef. En iyisi alıp test yapmanız, sonuçta 14 gün iade hakkınız var. Almak içinse 6 hafta beklemeniz gerekir mi bilmiyorum, Apple Store’da stok olup olmadığına bir bakın bazen stok oluyor. Diğer elektronik mağazalarını da bir gözden geçirin. Tabii bunlar peynir ekmek gibi sattığından biraz bulması zor olabilir.

  • Mert @merpheus

   Kanada'da apple store pickup veya stok olayı hiç yok şu sıralar. Sadece delivery var ve o da 6-8 weeks diyor. Umarım daha kısa sürede deliver edilir tabi alırsam 🙂 16" değil de 14" 24 çekirdek gpu'lu max'ten almayı düşünüyorum, 16 sanki biraz büyük olur gibi geliyor. Normalde 15" gaming laptoplarla takılıyorum yıllardır gerçi.

  • Papa Emeritus @pope

   @merpheus Kesinlikle 16” alın, termal olarak çok ciddi fark var 14” ile.

  • Mert @merpheus

   @pope 16" hem pahalı hem büyük ama ya 😀

  • Papa Emeritus @pope

   @merpheus Değer değer siz bana güvenin 😀 Siz oyunlarla ilgilendiğiniz için termal performans önemli bence, çünkü uzun süreli yük altında olacak. 16” te fanlar hem daha geç devreye giriyor hem de çok daha düşük RPM’lerde çalışıyor. Bu arada Apple Kanada’da çok güzel 0 faizli 24 aylık krediler var diye biliyorum, onlara da bakın isterseniz. Boşuna yeni taşınmışken bu kadar yüklü nakit vermeyin.

  • Mert @merpheus

   @pope 16" i tekrar düşüneceğim. Kredi olayı malesef çok olası değil, bu sizinde aklınızda bulunsun hocam, kanadaya geldiğinizde kredi skoruna bakıyorlar ve kredi skoru ilk 3-6 ay resmen yok seviyede kalıyor neredeyse. Bu nedenle kimse size ne kredi veriyor, ne ev kiralıyor. O paybright taksitli ödemeleri bende yemeyecek malesef, yoksa güzel olurdu.

  • Mert @merpheus

   @pope 16" almaya karar verdim ama pro mu max mi alsam onu düşünüyorum şimdi de 😀

  • Papa Emeritus @pope

   @merpheus Size kesin Max lazım malum grafikle uğraşacaksınız. 32 GB RAM’e çıkınca zaten 200 USD fark oluşuyor Pro ve 24 Core Max arasında. %50 GPU çekirdeği artışı, 2 kat bandwith ve daha fazla ekran desteği için 200 USD hiç bir şey o fiyat seviyelerinde. 32-Core için ekstra para vermeye değer mi orasını bilmiyorum ama.

Evet dostlar, artık gitme tarihim aşağı yukarı belli oldu. Bir terslik olmazsa, önümüzdeki ay Rockstar'da çalışmak üzere Kanada'ya gidiyorum. Daha önce de, bu haftaki gündem de ertelendigi açıklanan oyunun stüdyosunda çalışıyordum.
Kanada'da olanlar yada yurt disina yerlesenlerden tavsiyelere açığım. Maksat hazirliksiz gidip sıkıntı yaşamamak😅
Bu arada gitmeden ts ofisine de bir selam vermek isterim, covid nedeniyle sıkıntı olmazsa @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kitap Önerisi: The Watchers
J.Nolan'ın yaratıcılığını üstlendiği 2011'de yayınlanmış olan Person of Interest en sevdiğim dizilerden biriydi, öyle ki oyun dünyasında bile Watchdogs serisine ilham kaynağı olmuştu kendisi. Geçtiğimiz aylarda J.Nolan'ın dizinin tasarımı aşamasında "The Watchers" diye bir kitap okuduğundan ve oradan esinlendiğinden bahsedildiğini gördüm.
Şu sıralar, kitabı okuyorum ve dizinin tüm temelinin bu kitap üzerine kurulduğunu söylemek mümkün. Dizideki tüm o görselleştirmeler, numaralar ve benzeri olaylar, kitapta bahsedilmekle beraber, gerçek ordu ve NSA çalışanlarının röportajlarından derlenmiş. Eğer dizinin gözetleme teknolojileri gibi kavramları sizin de hoşunuza gittiyse, "The Watchers: The Rise of Americas Surveillence State" kitabını okumanızı tavsiye ederim. Şuraya bir amazon linki bırakayım, kitaplar karışmasın diye:
https://www.amazon.com/Watchers-Rise-Americas-Surveillance-State/dp/1594202451

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Mrna aşısı ikinci dozumu dün oldum. Gece ateşim çıktı ve şu an ateşim var. Parol icsem mi yoksa ateşin kendinden düşmesini mi beklesem? (Şu an yatakta battaniye üstümde isinip uyumaya çalışıyorum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • Makineci @makineci

  Hastaneye gidin bir iğne yapsınlar bir şeyiniz kalmıyor.

  Ama parol/iğnenin aşının etkinliğini azalttığı dedikodusu vardı. Ne derece doğru bilmiyorum.

 • deepL @deepl

  Ilık duş alıp ateşini düşürürsen bu süreci kısa kesersin. Açılırsın. Örtünürsen bu süreç uzar. (Çok yükselmeyeceğini düşünerek söylüyorum. Yoksa 40-41 derecelere gelirsen müdahale gerekir.) Buna rağmen düşmüyorsa parasetamol alırsın. Ömür boyu alıyoruz zaten bunu.
  Kısaca;
  Ilık duş alıp ateşini düşür. Geçmiyorsa parol al.

  • Mert @merpheus

   Duş almayı önermiyorlar. Aşının ilk gününde 24 saat geçmeden su değdirmeyin dedi doktorlar. Sabah bir parol attım, uyudum. Şimdi daha iyiyim. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

  • deepL @deepl

   @merpheus Aşı ve duş ilişkisi diye bir şey yok. Google'da bile -yabancı kaynaklarda- bu konuda neredeyse hiç içerik yok. Yerli bir şehir efsanesine benziyor. Buna rağmen bazı profların "yok öyle şey" dedikleri kaynaklar var.
   örnek;

   AŞIDAN SONRA BANYO YAPILIR MI?
   Prof. Dr. Dilek Arman, “Aşı olunan gün banyo yapılmamalı önerisine uymak doğru mu?” sorusuna “Aşıdan sonra duş alınmaması, kişilerin mantık yolu ile oluşturdukları bir önlem olsa gerek.
    
   Aşı sonrasında aşırı sıcak duş almak, sadece lokal reaksiyon riskini artırabilir. Ancak bunun dışında, “Herhangi bir aşı sonrası duş alınmaz” diye bilimsel bir bilgi yok. Çünkü aşı uygulaması sonrasında cilt açıklığı hızla kapanıyor, buradan vücuda mikrop girmesini beklemiyoruz” yanıtını verdi.

   ---
   Ayrıca ateşin düşürlmesi gereken sınıra dayanması durumunda ne yapacağız. Mantıksız.

Covid19 geçirenlerin sol beyin lobunda ciddi miktarda gri beyin maddesi kaybı görülüyormuş.
İleride alzeihmer gibi sıkıntılar görülme riskini arttırmakla beraber, beyindeki koku, tat, hafıza ve duygu alanlarında oluyormuş bu madde kayıpları.
Öte yandan, aşı olanlarda böyle şeyler olmadığı ve covid geçirmenin aşı olmaya göre semptom olarak daha tehlikeli olduğundan bahsetmiş bu makaleyi alıntılayan bazı kaynaklar.
#BilimGündemineMalzeme

https://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/covid19s-impact-on-the-brain

COVID19’s impact on the brain

By now we know that mortality is not the only outcome of COVID-19 disease. The virus can reach all of our organs, so a number of survivors continue to battle symptoms long after initial disease. How...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Toxic Pizza @pizza

  Yanlis hatirlamiyorsam bu konu Bilim gündeminde daha önce konusulmustu. Anladigim kadariyla ayni konuda daha detayli bir arastirma yayinlanmis bu kez.

 • Papa Emeritus @pope

  En çok merak ettiğim şey aşı olup covid kapanlarda durumun ne olduğu. 4-5 aya çıkar herhalde o tarz bir çalışma. O çalışma çıkana kadar N95’e ve kapalı mekanlara, tıklım tıklım kafelere girmemeye devam edeceğim. Aksini yapanlar çok ciddi hata yapıyor.

  • Mert @merpheus

   Açıkçası biontech ilk dozumu oldum yaklaşık 4 hafta olacak. 4. hafta dolunca 2. dozu olmamı söylediler, gidip ikinci dozu olunca bir süre bekleyip sonrasında kafelere, kebapçıya, arkadaşlarımı ziyarete vs gitmeye başlamak istiyorum 😀 Belki full+full salmam ama biraz daha rahatlamak istiyorum artık, aşı nihayetinde bizi bu tarz şeylere korumak için var, değil mi? 1.5 yıldır evdeyim, dışarıdan hiç bir yiyecek vs söylemeden gelen her şeyi yıkayarak, her yere ya poşetle elleyerek yada elimi yüzümü sabunla yıkayarak geçirdim covid sürecini.

  • Papa Emeritus @pope

   @merpheus Brain fog denilen şey bazılarında hiç geçmiyor. Tat ve koku kaybı gibi nörolojik etkenler zaten oldukça korkutucuydu. Kim bilir daha ne nörolojik zararlar veriyor fakat biz daha bilmiyoruz. Yani kebap ve kafe için değmez bence 😀 Geçen yıl mekanlara para saçmayarak biriktirdiğim paraları şu iş bittikten sonra çok güzel yiyeceğim diye düşünerek rahatlıyorum açıkçası. Çoğu arkadaşım zaten sahilde, parkta takılmayı kabul ettiğinden sosyal olarakta sıkıntı yaratmadı. Seneye acısını çıkartmak için bir Burning Man falan yaparsınız biriken paralarla. İnsanların ömür boyu yaşayamayacağı deneyimi 8-9 güne sığdırırsınız.

 • cestlavie @cestlavie

  her gün 30 dakika meditasyon 8 hafta sonra gri madde seviyesini arttırıyordu diye hatırlıyorum. 😀 hemen başlayalım.

 • Kesb-i @kesb-i

  Bir akrabam covid geçirdi ve o zamandan beri unutkanlık var bende diyor. Yaşı 30 civarı.

Emergent narrative in iyi işlendigi oyunlardan bildikleriniz hangileri?
@ugury @ozgurg

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14