Tarayıcı Kıyaslaması | Kullanım Alışkanlıklarına Göre

#tarayıcı #browser #deneyim

#FirefoxQuantum 'un çıkışıyla tüm tarayıcıları tekrar bir deneyip kendime en uygunu bulmaya niyetlendim. Son 1 yılı #Opera ve #YandexBrowser arasında geçirmiştim ve Firefox bahanesiyle #Chrome, #MicrosoftEdge, #Vivaldi 'yi de deneyerek kendimce deneyimlerimi yazdım.

Tarayıcı testi, incelemesi böyle yapılmaz diyenler olacaktır muhtemelen. Amacım bir performans testi, objektif bir benchmark sonucu ortaya koymak ya da tarayıcıları bir teknoloji editörü edasında incelemek değil. Gününü Illustrator, After Effects, Spotify ve tarayıcı arasında geçiş yaparak bilgisayar başında geçiren bir kullanıcı olarak deneyimlerimi ve tamamen subjektif görüşlerimi yazdım. Belki benimle aynı kullanım tarzına sahip olan birileri yararlanır diye düşündüm.

Buraya metin olarak girmenin çok açıklayıcı olmayacağını düşündüğümden özensizce infografik mantığında görseller hazırladım. Bellek kullanımını da görsellere ekledim. Test her tarayıcı da aynı. Benim günlük kullanım tarzımı yansıtacak şekilde tarayıcıda Youtube, Facebook, Teknoseyir ve herhangi bir site 4. site yerine geçecek şekilde Hepsiburada açıkken ve 720p Youtube videosu çalışır vaziyette tarayıcıları gözlemledim. Her tarayıcıda video en az 15 dakika oynadı ve ben bu sırada Illustrator'de çalışmaya devam ettim, arada da girip Google araması, Hepsiburada, Teknoseyir ve Facebook gezintileri yaptım. Siz de yorumlamanızı bu kullanım tarzı üzerinden yapabilirsiniz. Bir fikir vereceğini düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bu kıyaslamaların sonucunda bana en uygun tarayıcıların Yandex, Opera ve Firefox'tan biri olacağına karar verdim. Üçünün de gözümde artıları var. Hayalimdeki tarayıcı Opera'nın kenar çubuğuna, Firefox'un adres çubuğu kişiselleştirme özelliklerine sahip bir Yandex sanırım. Bir süre daha bu üçü arasında gezerim ancak Yandex benim için bir adım önde şu an. Chrome her zaman geri dönüş yapılmayı bekliyor ama artık bir arayüz değişikliğine gidilmesini bekliyorum. Vivaldi çok hoş kişiselleştirme özelliklerine sahip ama maalesef hem performansının çok iyi olmaması hem de çok kalabalık olması beni soğuttu. Edge yukarıda da bahsettiğim gibi kendine çelme takmasa hepsini sollayacak fakat şu haliyle sınıfta kalıyor. Eklenti konusunda da çok kısır. Pushbullet bile yüklenemiyor.

Eminim gözümden kaçan özellikler, kullanım alışkanlıklarım yüzünden adaletsiz davrandığım tarayıcılar, bilgisizliğimle kaçırdığım noktalar vardır. Yazarken konuya hakim biri gibi ahkam kesmek istemedim. Gayet düz kullanım testi gibi düşünün. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Unutmadan sistem özelliklerini de ekliyorum:

HP Pavilion 14

Intel Core i5-7200, 8 GB Bellek, 256 GB SSD, Nvidia 940 MX

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Salih Aktaş @cesurokcu

  Ssd ile operanın kasmasına şaşırdım

 • M. Galib Uludag @mguludag

  Aynı bende opera ile yandex arasında gidip geliyorum. birinin yapamadığı işi diğeri tamamlıyor hep. yandexde operanın kenar çubuğu ya da oradaki mesajlaşmaları eklenti butonundan açılan popup ile gösteren eklenti olsa operayı bırakabilirim. firefox ise ilk yüklediğimde çöktü 🙂

 • Robin @robin

  Çok güzel hazırlayıp yorumlamışsınız bu arada vivaldiyi 32 bit kurmuşsunuz indirme bölümünde 64 bit hali var onu da denemelisiniz. Şuan vivaldi kullanıyorum baya inceleyip yeni yeni özellikler keşfediliyor biraz detaylı olmuş ve açılıştaki o yavaşlık bende de var hiç sekme olmasa da yavaş geliyor yeni gizli pencere açarken bile var.

  • Doğa @doga

   Teşekkürler. Vivaldi'yi Youtube videolarını falan izleyip biraz daha kurcaladım inceleme sonrasında. İki sekmeyi yan yana açarak çoklu pencere kullanımı yakalamak falan da mümkünmüş. Bakıldığında çok güzel özellikler var ama yazıda da bahsettiğim gibi o kadar kalabalık ki özellikleri fark etmek imkansız. Bir de 64 bit sürümünü deneyeyim bakalım performans nasıl olacak. Alışınca keyifli bir kullanımı olabilir kişiselleştirme özellikleriyle.

 • Gump @runforrest

  Yandex ne yaparsa yapsın zamanında kendini bana zorla kurdurtan ve bilgisayarıma virüs gibi yapışan programlar ile geldiğinden beri yok hükmündedir. Azıma etmişliği var deyimi yerindeyse. Varsayılan tarayıcıya bile yapışıp kendi arama motoruna işlemci çekirdeğinden bağlanmışçasına çıkmak bilmiyordu.

  • Doğa @doga

   Evet o konuda haklısın. Hala pek çok uygulamayla birlikte yükleme talebi gösteriyor Yandex. Her yere reklam vermişler. Pek çok tarayıcıda varsayılan olarak Yandex geliyor. Google'a kafa tutmak uğruna agresif ve itici bir reklam kampanyası yürütüyorlar. Gözden kaçınca tüm eklentileriyle birlikte bilgisayara kuruluveriyor.

 • eSa @esa

  içerik bence güzel olmuş ben statik testlere takılmayan, tam aksine kullanıcı yorumlarına önem veren birisiyim. Yandex benim de dikkatimi çekmişti opera yanına kurdum opera fazla ram tüketmese iyi de bazen çok abartı oluyor tüketim

  • Doğa @doga

   Yazıyı yazdıktan sonra hepsini birer kez daha denedim. Geçen haftayı Edge ile geçirdim ve tam umudum yükselmişken saçma eksiklerini fark ettim. Opera bence son zamanlarda tepetaklak inişe geçti hem vpn kötü çalışıyor hem de performans konusunda hiç iyi değil. Firefox hızlı ama Chrome'dan kalır yanı yok, üstelik eklenti desteği daha zayıf. Sonuçta yine Yandex ve Chrome ikilisi yüklü duruyor. Yandex görsel olarak çok güzel bence. Windows 10 ile de bütünlük halinde. Performansı da gayet güzel, hafif.

  • eSa @esa

   @doga Bizim ülkede duyulmadan önce çok kullanıyordum sonra bir anda bıraktım ama büyük ihtimal geri dönüş yapacağım. Ek olarak anlamadığım nokta var şimdi eklenti kurulu değil ama sağ tık ile reklamın üzerine basıp engelleye biliyoruz bu sanki önceden de vardı yoksa yeni mi geldi ?
   flash içeriğinin engellenmesi gibi seçenekler gelmiş bunları da kullanıyormusun ?

  • Doğa @doga

   @esa Reklam engellemesinde ne demek istediğini anlamadım. Adguard kurulu geliyor tarayıcıda belki direk açılmıştır sende.
   Flash içeriğin engellenmesi açık bence. Bazı sayfalar flash içerik oynatmak istediğinde soruyor oynatıcı kısmında yani izin vermeden devreye girmiyor. Mesela dün Bein Sports'ta maç özeti izlerken önce sordu.
   Sekmeleri alta taşıma, sayfada gezinirken sekmeye tıklayıp üste fırlama, sekmenin sesini kapatma, okuma modu vs çok faydalı özellikler. Eklenti seçeneği de bol.

  • eSa @esa

   @doga adguard kapalı bende ama misal köşede banner var üzerine gelip sağ tıklıyorum reklamı şikayet et seçeneğine basınca direkt engelliyor. Bu galiba anti şok özelliği ile alakalı

  • Doğa @doga

   @esa Evet antişokla alakalı olabilir. Hiç dikkat etmemiştim ben.

  • eSa @esa

   @doga 😀 kaçmaz benden

  • Doğa @doga

   @esa Bakalım uzun vadede memnun kalacak mısın? 1 hafta sonra yeni bir gönderide yorumlarını yazıp beni de etiketlersin 😀

  • eSa @esa

   @doga eskiden chrome yerine yandex kullanıyordum bu sebeple sıkıntı olacağını sanmıyorum ama asıl amacım her platformda ortak bir tarayıcı bulmaktı bunda da eşzamanlama vs olduğu için güzel olacak gibi

Tüm blog yazılarını gör